Meeste olie is nu uit gebroken tanker Verzoek om mmigratiestop In Engeland Soeharto herkozen als president Geen reisverbod voor Dom Helder Camara AMNESTY: BONN STEUNT ZUID-AFRIKA Weinig overlevingskansen voor Bhoetto Proefschrift minister Nedersaksen barst van Nazi-opvattingen Poolse zeilster voltooit solo rond wereld Joboza weèr aan het werk Banzer dreigt Chili BUITENLAND 197' LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 MAART 1978 PAGINA 9 HANNOVER (Rtr) - Dr. Hans Puvogel, christen-demo cratisch minister van justitie van de Westduitse deelstaat Nedersaksen die in 1932 pleit te voor het uit de weg ruimen van mensen die op grond van hun als „minderwaardig" ge kwalificeerde ras .nutteloos of schadelijk" voor de ge meenschap zijn, wil als minis ter aanblijven ondanks de eis van de oppositie dat hij af treedt Puvogel hield dit pleidooi in zijn proefschrift, getiteld: „Richtsnoeren voor de castra tie van gevaarlijke seksuele misdadigers". De minister die gisteren in een vraaggesprek voor de radio duidelijk maak te dat hij zijn functie wil be houden, zei dat de gewraakte zinsnede uit zijn proefschrift alleen maar slaat op de toe passing van de doodstraf voor mensen die veroordeeld zijn wegens een ernstig zedenmis drijf. De in de oppositie zijnde so ciaal-democraten zeggen dat Puvogel de doctorstitel heeft gekregen op basis van een proefschrift dat „barst" van de nazi-opvattingen. Zij heb ben in verband met de deel staatverkiezingen die in juni worden gehouden, een krant gepubliceerd met de volgende citaten uit Puvogels proef schrift: „De waarde van het individu voor de gemeenschap wordt bepaald door het ras waartoe hij behoort. Alleen een in ra sopzicht waardevol individu heeft het recht binnen de ge meenschap te bestaan. Iemand die wegens zijn minderwaar digheid nutteloos of schadelijk voor de maatschappij in haar geheel is, dient uit de weg te worden geruimd". Puvogel wees er gisteren op dat hij slechts vijfentwintig was toen hij de dissertatie schreef. Hij is van plan de dotorstitel te blijven voeren die hij op grond van dit proef schrift toeeg. De christen-de mocraten zijn aan de macht in Nedersaksen. Zij hebben een parlementaire meerderheid. REST (Reuter/AP) Ongeveer 170.000 ton lie is uit de gebroken tanker "Amoco adiz" bij Brest in zee gestroomd. Dit heeft vice-president van de Amerikaanse olie- laatschappij Amoco, Harry Renkama, ver- laard. Hij baseert dit cijfer op verklarin- en van Westduitse en Nederlandse ber- ingsdeskundigen ter plaatse. Dit betekent »t er veel meer olie is gestroomd uit de mker, dan aanvankelijk was aangenomen, et is de grootste olieramp op zee uit de eschiedenis. tanker had 220.000 ton olie aan boord, arry Renkama zei vannacht dat waar- hijnlijk meer dan drie tanks waren open reten. Door de storm en wilde zee zijn de pogingen om de oliestroom te stoppen gro tendeels mislukt. In Bretagne verwacht men de komende 24 uur nog storm en hoge zeeën hetgeen bete kent dat aan het overpompen van de olie dan nog niets zal kunnen komen. Het aanstaande weekeinde kan er spring vloed zijn en dan zal eventueel het hele wrak onder water komen te liggen en zal er zeker niets kunnen worden ondernomen. De enorme olievlek heeft thans een punt 5 kilometer van de noordkust van Bretagne bereikt. De hele lengte van het "veld" be draagt ongeveer 100 kilometer, en het staat op het punt de Baai van Morlaix en, meer naar het oosten, die van Lannion binnen te dringen. Op zee is als gevolg van de hoge golven de olielaag al op verschillende plaat sen evenwel weggezakt en verdwenen. De eigenaren van het 74.359 ton metende Griekse vrachtschip Pantelis a Lemos dat voor de westkust van Zuid-Afrika aan de grond is gelopen hebben een, borgsom van 287.000 Amerikaanse dollar moeten storten ten behoeve van de schoonmaakwerkzaam- heden van de kust en de zee die sterk verontreinigd zijn door de 800 ton brandstof die het schip heeft verloren. De kustlijn is over een lengte van 12 kilometer bedekt met dunne stookolie en twee vaartuigen van de kustwacht verspreiden chemische versprei dingsmiddelen. Volgens de jongste berichten nadert de olie de kust van Yesterfontein. ,p__ Gebeukt door zware golfslag ligt hier het wrak van de Amoco Gadiz voor de rotsachtige kust van Brretagne. Als gevolg van deze golfslag is het niet mogelijk om de nog in het wrak aanwezige olie, over te pompen. Alle tanks in het wrak zijn nu lek en de daarin nog aanwezige olie zal, naar men verwacht, met springtij, komende weekeinde, naar buiten stromen. WARSCHAU (Rtr) - Een Poolse zeilster is er na bij na twee jaar in geslaagd om als eerste vrouw alleen rond de wereld te zeilen. Zij heeft haar koers van de heenreis gekruist. De 41-jarige Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, een scheepsbouwkundige, voltooide haar reis om de wereld aan boord van het 9,5 meter lange jacht „Ma- zurek" op twee dagen na in twee jaar. Daarmee was zij' eerder dan de Britse Naomi James en de Franse Brigit te Oudry, die op het ogen blik eveneens aan ene solo zeiltocht rond de wereld be zig zijn. Mevrouw Liskie- wicz wordt over drie vier weken in Las Palmas ver- ONDEN (DPA) Een buitengewone parlementscommissie, be- taande uit leden van de Conservatieve en de Labourpartij, heeft r gisteren bij de Britse regering op aangedrongen, dat een nieuwe room immigranten wordt tegengehouden. lovendïen moet er volgens hen een termijn worden vastgesteld, aarbinnen de in het buitenland verblijvende personen met een rits paspoort zich in het Verenigd Koninkrijk kunnen vestigen, aarna zou immigratie alleen nog in uitzonderingsgevallen toege- aan mogen worden. et voorstel van de vijf Labour- en de vijf Conservatieve-afgevaar- pgden komt enkele weken na de omstreden uitlatingen van de pnservatieve oppositieleidster Margaret Thatcher. Zij verklaarde iilangs, dat vele Britten vrezen „overspoeld te worden door lensen met een andere cultuur". 'Jl! OHANNESBURG (DPA) Percy Qoboza, de hoofdredacteur van et sinds oktober jl. verboden Zuidafrikaanse blad „The World", eemt begin april weer de leiding op zich van een blad voor negers, 'at wordt de in Johannesburg verschijnende „post and Weekend öst", die in feite een voortzetting vormt van „The World". Het lad wordt op dezelfde plaats gedrukt en werkt met de redacteuren an het verboden blad. Qobozo werd op 19 oktober jl. met vele ndere zwarte leiders aangehouden. Op 10 maart kwam hij op vrije oeten. Bankroof per telefoon NEW YORK (AP) De Westbury Federal Savings bank in New York is maandagmiddag per tele foon beroofd. De directeur van de bank kreeg een tele foontje van een man die namens een militante onaf- hankel ijkheidsbe weging van Puerto Ricanen geld eiste. Een zak met geld moest bij de achterdeur worden geplaatst, terwijl de directeur zijn twee kas siers op een etentje in een Chinees restaurant trac- teerde. De directeur gehoorzaamde - zijn leven stond op het spel als hij de anonieme bankrover moest geloven. Volgens de politie is de Puerto Ricaanse organisa tie 30.000 gulden rijker ge worden. LA PAZ (AFP) De Boliviaan se president Hugo Banzer heeft gisteren Chili gewaarschuwd dat Bolivia „desnoods met ka nonnen zal zorgen voor een weg naar zee". De militaire leider, die voor zijn paleis een toespraak hield tot 10.000 toehoorders, zei dat door het verbreken van de diploma tieke banden met Chili geen mo gelijkheid meer is om via onder handelingen te komen tot een oplossing van de kwestie. Hij riep het volk op zich achter de strijdkrachten te scharen om de wil tot een weg naar zee te bekrachtigen. „De gewapende strijdkrachten hebben ons land verdedigd, en zullen dat ook blijven doen. Wij hebben een opening naar zee nodig. Daarom moeten wij het leger versterken, want alleen een land met geld en kanonnen kan zich verdedigen", aldus Banzer. DJAKARTA (Reuter) De Indonesische generaal Soeharto is vandaag herkozen als president. De 56-jarige Soeharto zal morgen voor een nieuwe termijn van vijf jaar worden beëdigd tijdens een plenaire zitting van het congres. De herverkiezing van de generaal stond al vast omdat er geen andere kandidaat was. Helikopters vlogen over het gebouw van het Volks congres en zwaar bewapende troepen patrouilleer den woensdag in Djakarta. Het militaire opperbe vel had gisteren verklaard dat een „extremisti sche" groepering met molotov-cocktails verwar ring zou proberen te zaaien. Het Congres zal de voormalige minister van bui tenlandse zaken Adam Malik benoemen tot vice- president. Hij volgt Hamengkoe Boewono op die om gezondheidsredenen zijn functie heeft neerge legd. De 60-jarige Malik was de enige kandidaat voor de functie. Volgens niet officiële berichten zal Malik verantwoordelijk worden voor het bui tenlandse beleid. Een te benoemen minister van buitenlandse zaken zou dan de lopende zaken behartigen. Verwacht wordt dat Soeharto i zijn nieuwe kabinet zal benoemen, mogelijk vol gend weekeinde. De afgelopen nacht werden in Djakarta 39 mensen gearresteerd in verband met anti-regeringsacties. De meesten zouden in het bezit zijn geweest van explosieven. De afgelopen weken hebben de stu denten krachtig geprotesteerd tegen de herverkie zing van Soeharto. Zij hekelden de corruptie in het land. Soeharto antwoordde met het sturen van soldaten naar de universiteiten. In het congres liet de Moslem-minderheidspartij (PPP) nog steeds kritiek horen. Deze partij kant zich tegen wettelijke rechten voor andere gods dienstige groeperingen. Leden van de PPP liepen deze nacht uit de vergadering toen zo'n wet toch werd aangenomen. De PPP was ook de enige partj die kritiek liet horen bij de benoeming van Soeharto, hoewel zij niet tegenstemde. Volgens de PPP ontbreekt er in Indonesië een klimaat van rust en sociale recht vaardigheid. ROME (DPA) - Vijf dagen na de ontvoering van ex-premier Aldo Moro heeft de Ita liaanse regering de maatregelen tegen terreur ver scherpt. Het de creet van de mi nisterraad, dat onmiddellijk van kracht is, bestaat uit twaalf artike len. Daarin wordt de straf op ont voering op 30 jaar Sbracht en bij oord op het slachtoffer op le venslang. Ook de straf voor aansla gen op openbare instellingen is verhoogd. Om op het spoor van de schuil plaats te komen waar de rode bri gade Moro gevan gen houdt, is de verplichting inge steld dat alle over eenkomsten van verkoop of huur van woningen dié na 30 juni vorig jaar zijn afgeslo ten bij de politie worden gemeld. De politie heeft bovendien grotere bevoegdheden ge kregen. Zij kan nu gemakkelijke tele foongesprekken afluisteren en ver dachten verhoren. BONN (DPA) De Westduitse afdelingen van Amnesty Interna- tional, de internationale organisatie die zich het lot van de politieke gevangenen op de wereld aantrekt, heeft de regering van de Bondsrepubliek en de Westduitse zakenlieden verweten het apartheidssysteem in Zuid-Afrika „op grote schaal" te steunen. Konstantin Thun, bestuurslid van de Westduitse afdeling, zei gisteren op een persconferentie in Bonn dat ver over de 400 Westduitse bedrijven flink verdienen aan de goedkope werkkracht van de zwarte arbeiders. Nauwe samenwerking tussen de Bondsre publiek en Zuid-Afrika bestaat er volgens Thun op het gebied van de kerntechniek waarbij politieke én morele overwegingen nauwe lijks een rol spelen tegenover het winstprincipe. Thun noemde het tussen West-Duitsland en Zuid-Afrika gesloten culturele akkoord een „nieuwe bijdrage ter ondersteuning van de blanke minderheids regering in Pretoria". Oppositie in Brazilië roert zich voor bezoek Carter RIO DE JANEIRO (AFP) - Een week voor het bezoek van de Amerikaanse president Jim my Carter aan Brazilië, begint de oppositie in dit grootste Zuidamerikaanse land zich da nig te roeren. De aanleiding daartoe vormt de arrestatie van elf leraren, advocaten en jour nalisten, afgelopen zaterdag in- Curitiba. Hoewel de autoriteiten hebben verklaard dat het hier om „volstrekt legale arrestaties" ging, is de enig toegestane oppo sitiepartij, de „Democratische Braziliaanse beweging" (DBB), van mening dat het hier een repressie betreft. VERKLARING VATIC A AN ROME De Heilige Stoel heeft aan de aarts bisschop van Olinda en Recife in Brazilië, mgr. Helder Persoa Camara, nooit een reisverbod op gelegd. Wel is hem door een medebisschop aange raden meer tijd te beste den aan zijn eigen dio cees, aldus de woord voerder van de Heilige Stoel. Het Vaticaan heeft thans stel ling genomen in deze kwestie en de volgende verklaring afge legd: „De Heilige Stoel heeft monseigneur Camara nooit ge vraagd noch kort geleden, noch voorheen, af te zien van reizen of van andere activiteiten buiten het gebied van zijn kerkelijke zeggingsmacht. Wel is het zo, dat een van zijn medebroeders hem onlangs vertrouwelijk heeft verzocht meer rekening te hou den met de pastorale noden van zijn uitgebreide aartsbisdom. Deze collega bisschop verzocht mgr. Camara met name slechts die verplichtingen buiten zijn diocees op zich te nemen, welke zijn allereerste taak en zware verantwoordelijkheid als herder jegens zijn eigen pastoors en gelovigen niet in het gedrang brengen". Naar wij vernemen heeft kardi naal Willebrands geïnterve nieerd in deze kwestie en gepro testeerd tegen de maatregel, zoals die aanvankelijk werf ver ondersteld te zijn genomen te gen mgr. Helder Camara. (Van onze correspondent Simon Winchester) iAHORE Toen de advocaat van Zoelfikar Ali hoetto afgelopen zondag in de oude bouwvallige iot Lakhpat gevangenis een bezoek wilde afleggen an zijn cliënt, vond hij hem zonnebadend en een igaar rokend op de veranda van zijn cel. Het nieuws at hij tot de strop veroordeeld was leek hem koud laten. De generaals, zei Bhoetto, waren vastbeslo- en hem te doden, en dus had het geen zin formeel oger beroep aan te tekenen. Bhoetto zond zijn dvocaat terug naar huis. die reactie pure koelbloedigheid was, kwam dat ast voort uit Bhoetto's verbazingwekkend zelfver- rouwen - of is het zelfbedrog? "Mijn aanzien staat de sterren geschreven", zei hij onlangs in een rdigde verklaring voor de rechtbank. "Het volk van 'akistan snakt naar mijn leiderschap". Viest genoeg voor Bhoetto snakt het volk van Pakis- an zichzelf niet blind. Even was er een wat vreemd andoende verontwaardiging, van het publiek over de er dood veroordeling. Een paar mannen gingen op iet dak van een fabriek in Lahore staan, en een paar tudenten begonnen "Generaal Zia, moordenaar" te oepen, tot een grote groep soldaten interesse begon e tonen. In Rawalpindi was er een piepkleine protest- lemonstratie, die als gevolg had dat 16 mensen een aar "strenge gevangenisstraf" kregen. Maar over het ilgemeen heeft de Pakistaanse bevolking het nieuws van de mogelijke executie van Bhoetto zeer kalm opgenomen, tot verdriet van de leden van de Volks partij en tot grote blijdschap van generaal Zia. Hoewel alle juristen hier bij hoog en bij laag volhou den dat de rechtspraak volkomen onafhankelijk is, zullen de gebeurtenissen van de komende dagen of weken toch voornamelijk bepaald worden door de door de generaals geschapen sfeer in Pakistan. De beslissing die op zaterdagmorgen genomen werd door het Hof in Lahore stond vol precedenten en was uitstekend geformuleerd, maar het was wel de beslis sing die Zia en de zijnen graag gewild hadden. "De Pakistaanse rechtbanken stellen zich erg onafhanke lijk op", zei een van de meest gerespecteerde advoca ten zondag. "Maar deze zaak dient iets anders beke ken te worden. Iedereen weet dat Bhoetto tijdens zijn regime mensen liet vermoorden. Dus misschien was het moeilijk al het bewijsmateriaal bij elkaar te krijgen. Misschien moesten sommige getuigen wel leugens vertellen. Wat maakt dat uit, als hij toch schuldig is? De veroordeling, dat telt. Het was nodig, voor iedereen". Moreel denken in het moderne Pakistan. Wie kritiek uitoefent op de behandeling van Bhoetto door het Hof en zijn vijf rechters loopt kans beschuldigd te worden typisch Oosterse problemen te benaderen vanuit Westers denken. Het feit dat het Hof, de zaal zelf, de procedure, de autoriteiten en de boeken waarop men zich beroept, dat dit alles een levend overblijfsel is van de Britse tijd moet wel onbelang rijk zijn. Wat in Pakistan door moet gaan voor rechtspraak past dan misschien niet zo goed in deze omgeving die de sfeer van het oude koloniale ^ijk uitademt, maar in vergelijking met andere, minder verlichte Aziatische landen heeft de Pakistaanse rechtspraak tenminste nog iets dat op gerechtigheid lijkt. Met deze argumenten verdedigen de Pakistaanse juristen geheel ongevraagd hun rechtssysteem tegen de beschuldigingen dat het tegen de voormalige pre mier lijkt te werken. Voor Bhoetto opgehangen wordt kan hij nog op drie manieren aan de dood ontsnappen. Hij kan in beroep gaan bij het Hooggerechtshof. Hij kan clementie vragen aan de goeverneur van de staat, of aan de president. Als het waar is dat Zia de uitspraak van zaterdag gewild heeft, en er voor gezorgd heeft dat die uitspraak er kwam, dan is het niet meer dan logisch aan te nemen dat hij er ook voor gezorgd heeft dat deze drie ontsnappingsmogelijkheden vrij wel onmogelijk zijn. De Pakistaanse Opperrechter, bijvoorbeeld, is de elegante, grappige en in Oxford opgeleide Anwar-Oel Haq, die meer dan één persoonlijke reden heeft Bhoetto te haten. Twee keer werd iemand onder hem tot president van het Hooggerechtshof benoemd. Er werden wetten in het leven geroepen, grondwetsher zieningen door het parlement gejaagd die allemaal tot doel hadden Bhoetto's beschermeling, toen voor zitter van het Hof, langer op zijn post te houden. Dat Bhoetto zich zo tegen Anwar-Oel Haq gekeerd had klopt, volgens mensen die hem kennen, met zijn diepe afkeer van intelligente mensen met macht dicht bij hem. Maar generaal Zia dacht er in ieder geval anders over. Nog geen twee maanden na de staats greep van vorig jaar juli had Zia de grondwetsherzie ningen weer teniet gedaan, de door Bhoetto benoem de Opperrechter naar huis gestuurd, en Anwar-Oel Haq de post gegeven waarvoor hij duidelijk geschikt was. Of dat alles de onpartijdigheid van het Hoogge rechtshof ten goede is gekomen mag misschien be twijfeld worden. Bhoetto's legertje van 18 advocaten, van wie niemand overmatig begaafd is, zal zeker ontgoocheld zijn. Zij beweren dat hun cliënt "gedoemd" is en dat alleen "internationale druk" hem kan redden. Nooit, zeggen de advocaten, zal Bhoetto om genade smeken, noch aan de goeverneur van Poenjab, noch aan de Pakis taanse president Zal generaal Zia clementie geven zonder dat er om gevraagd is? Veel mensen in Pakistan betwijfelen dat. Bhoetto, voorspellen zij, zal binnen een paar weken dood zijn. Een man in Lahore was op maandag al dozen chocolaatjes aan het uitdelen om zijn voorspelling te vieren. Je kunt je alleen afvragen hoeveel mensen hier willen feestvie ren en hoevelen van plan zijn dit zwakke land in stukken te scheuren. copvrieht The Guardian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9