Voorhout mag bouwen, ook voor Warmond en Noordwijk Veenders kunnen naar gaan als ze „anders" De Knoppe willen eten Bezwaren Kamers tegen streekplan onterecht ^Leiden moet i nieuwe i bouw- j lokaties vinden" GS leggen tot 1980 Leiderdorp geen beperkingen op PROVINCIE HERZIET STREEKPLAN Hartverwar mend applaus voor Matthaus Passion Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. A jTAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 MAART 1978 PAGINA 5 van mijn vrouw. Pallandt heeft evenwel iets heel aparts in petto, hetgeen hij in lezin gen en kooklessen uiteen gaat zetten. Vorige week voor de eerste keer. Resultaat: enthou siasme, berichtte Pallandt me. Lezingenavond op de donder dag, in de exotische planten kas van Rodewijk. Toeganke lijk tegen een kleine vergoe ding, maar dan gaat er ook een ongedachte toebereidings- en eetwereld voor de Veenders open. Leo gaat verder met zijn geavanceerde zienswijze: op 13, 20 en 27 april zijn er koo klesavonden in de huishoud school De Koperwiek, School- baan, Roelofarendsveen. Alle maal onder auspiciën van de kring De Knoppe. Waarom dit allemaal? Ter wijl we dachten, dat we best gezond en smakelijk aten. Er zijn er al zoveel die aan de lijn doen. Moe ten we nu nóg meer naar het eeuwig leven streven? „Nou, het eeuwig leven, dat hoeft niet en kan ook niet", vreest Leo Pallandt, „maar elkeen kan wel een verant woorde bijdrage leveren tot zijn eigen welzijn. Wat dan berust op „anders" winkelen, „andere" voe ding. Vreemd misschien, maar „anders" was vroe ger „gewoon". Toch moe ten we daar weer naartoe. Zo gaan we het morgen avond weer hebben over granen, melen en vlokken en over brood, macaroni en müesli. Komende weken zet ik de bezoekers peul vruchten, groenten, fruit en kruiden voor en brood beleg, zuivel en sappen en dergelijke. Iedereen kan daar zijn of haar voordeel mee doen. De eerste avond was zeer bemoedigend". „De Knoppe" heeft het be ste met u voor, uit louter medeleven. Maar voordat u naar de knoppe gaat zou ik, als ik u was, maar even dat blik doperwtjes dicht laten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land zijn van oordeel dat Lei- nieuwe bouwlokaties tot ontwikkeling njoet brengen naast een onverminderd uitvoe ren van de stadsvernieuwings plannen. Ir. Buijsert, CDA-Ge- deputeerde in deze provincie stelde dit gisteren in een toe lichting op de wijzigingen die het college heeft aangebracht in het streekplan Zuid-Holland- West naar aanleiding van de bezwaren die van diverse groe peringen en gemeenten waren binnengekomen. Deze wijzigingen hebben vooral betrekking op de maximale uit breiding van verschillende dor pen in de Leidse agglomeratie (zie elders deze krant). Op een aantal punten zijn Gedeputeer de Staten aan de wens meer woningen te mogen bouwen dan eerst was bepaald, tegemoet ge komen. Desondanks zit aan deze soepelheid, aldus ïr. Buijsert wel een belangrijk nadeel: „Het gevaar is aanwezig dat het draagvlak van de stad Leiden door uitbreiding van de nieuw bouw in de agglomeratiege meenten verder wordt uitge hold. Daardoor zou Leiden in woners gaan verliezen die deze stad toch zo hard nodig heeft. Daarom moet Leiden proberen zoveel mogelijk zijn eigen inwo ners vast te houden. En dat maakt naast een actief stadsver nieuwingsbeleid ook het ontwik kelen van nieuwe bouwlokaties buiten de binnenstad noodzake lijk", aldus ir. Buijsert die stelde namens het college van G.S. te spreken. De heer Buijsert noem de desgevraagd met name de Leeuwenhoek als potentieel bouwterrein, maar meende dat ook de ontwikkeling van de Ste- venshofpolder tot nieuwbouw wijk in dit verband het overwe gen waard is. De heren Guldemond (links) en Verhoeve met hun aarde-^er/c BIJ AFWERKING BOUWPROGRAMMA ADVERTENTIE. Fleurop voor.. (van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP/DEN HAAG - De gemeente Leiderdorp zal zijn geplande bouwprogramma tot 1980 ongewijzigd mogen uitvoe ren. Gedeputeerde Staten heb ben besloten het streekplan Zuid-Holland-west in deze zin te wijzigen. Voor na 1980 zal Lei derdorp alleen nog voor zijn eigen natuurlijke aanwas wo ningen mogen bouwen. Ir. Buijsert, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland sprak gisteren bij het bekend maken van deze wijziging van „een belangrijke concessie aan de gemeente Leiderdorp". Zoals bekend wil deze gemeente voortgang maken met de reali sering van de nieuwbouwwijk Buitenhof, maar .zag deze wens doorkruist door de aanvankelij ke opstelling van GS in het streekplan-west waarin werd uitgegaan van een maximaal aantal woningen van 60 per jaar gedurende tien jaar. Blijkens de mededelingen van ir. Buijsert dat Leiderdorp in elk geval tot 1980 zijn voorgenomen bouw programma ongehinderd mag uitvoeren is deze dreigende be perking nu van de baan. Zoeterwoude Ook ten aanzien van de bepalin- gen over het maximale aantal nieuw te bouwen woningen Zoeterwoude hebben GS naar aanleiding van ingediende be zwaarschriften besloten een ver soepeling in het streekplan aan te brengen. Zoeterwoude zal de komende jaren wel huizen mo gen bouwen voor de natuurlijke aanwas van haar eigen bevol king. In de oorspronkelijke ver sie van het streekplan was niet in de bouw voor deze natuurlij ke bevolkingsaanwas voorzien LEIDEN De pottenbakkerij „De Leidsche Fles" is vanaf morgen in Leiden gevestigd. Dit is het gevolg van de groei van de pottenbakkerij, die een grotere en betere bedrijfsruimte vereist dan de vesti ging aan de Rijnsburgerweg, in Oegstgeest waar het bedrijf een klein jaar gezeten heeft. De directeur van „De Leidsche Fles", de heer L. J. F. Guldemond, heeft in samenwerking met zijn vader een oude garage aan de Morsweg 9c gekocht en heeft het nodige geld besteed aan het opknappen van het pand. Het resultaat is een goede bedrijfsruimte voor de pottenbakkers. „Het werd ook wel eens tijd dat we gingen verhuizen", zegt de bedrijfsleider van de zaak, de heer P Verhoeve. „In Oegstgeest zaten we in eéh oude bollenschuur, die nog lekte ook. Daar kon je niet op je gemak werken. Nu hebben we tenminste een echte pottenbakkerij ter beschikking. Er staan hier twee bakovens die een temperatuur kunnen halen van 1600° celsius. Dat hadden we in Oegstgeest niet. Ook staat alles op een handige plaats zodat je overal makkelijk bij kunt", aldus de tevreden bedrijfsleider. Het bedrijf bestaat uit 5 man. Behalve directeur Guldemond en bedrijfsleider Verhoeve werken er drie kunstenaars die de gebak ken klei in de diverse kleuren en afbeeldingen beschilderen. Dit wordt met de hand gedaan en vereist daarom de nodige vakman schap. Zij zijn eigenlijk de spil waarom het bedrijf draait. Zij bepalen in grote mate de kwaliteit die geleverd wordt. En aangezien twee van de drie ieder ruim 25 jaar ervaring in het vak hebben, moet die kwaliteit aanwezig zijn. „Daarom zijn we niet goedkoop", zegt directeur Guldemond. „We verkopen met de hand geschilderd aardewerk van een goede kwaliteit en dat kost nu eenmaal meer dan het echte fabriekswerk", aldus de directeur van „De Leidsche Fles". kingsaanwas van de gemeente Noordwijk. Het totaal aantal woningen dat zo de be bouwde kom van Voorhout zal vergroten wordt ook uit economisch en financieel oog punt een voldoende draagvlak geacht te heb ben voor een nieuwbouwwijk. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft het streekplan Zuid-Hol land-West in deze zin- gewijzigd. Dat werd gisteren door de CD A-gedeputeerde ir. Buij sert meegedeeld. Volgens de heer Buijsert wordt op deze wijze tegemoet gekomen aan de verlangens van zowel de gemeente Voor hout als van Warmond en Noordwijk in elk geval voldoende woningen te mogen bouwen voor de eigen natuurlijke aanwas van de beyolking. In het oorspronkelijke streekplan van de provincie was niet in deze mogelijk heid voorzien. Het leek Gedeputeerde Staten verstandig om de nieuwbouw die een opvang van de natuurlijke aanwas met zich mee zou brengen te concentreren rond Voorhout. Zo wordt aan een nieuwbouwwijk niet alleen een voldoende draagvlak gegeven, maar kan de typische dorpskern van Warmond verder onaangetast blijven en wordt bovendien de druk op de waardevolle tuinbouwgronden ten zuiden van Noordwijk aanzienlijk verlicht zo dat hier niet van een aantasting sprake hoeft te zijn. Bovendien zijn de inwoners van Noordwijk, aldus gedeputeerde Buijsert giste ren in een toelichting, ook in belangrijke mate gericht op de Leidse agglomeratie zodat de gemeente Voorhout ook voor de natuurlijke opvang van Noordwijk als een geschikte loka- tie kan dienen. Leo Pallant in ziin macrobiotische winkel Vorige week donderdag gingen veel Veenders naar de knoppe. Dat heb ik me althans laten ver tellen door Leo Pallandt, die van dit voorval le vendig en trots melding maakte. Zoals men zal begrijpen, is hier niet di rect sprake van een mo reel verval in Roelofa rendsveen. Wel is het in derdaad zo, dat een aan tal Veense lieden, wo nend in Alkemadese contreien, zich stelden onder de hoede van de consumentenkring „de Knoppe", huizend in de plantenkas van Rode- wijks eigen „Exotica" aan het Westeinde. Mor gen staat er weer iets dergelijks te gebeuren. De deelnemers zijn dan belust op hetgeen Leo Pallandt te vertellen heeft op het gebied van „Anders eten..., anders weten..., maar hoe?" Leo vroeg me, de Alkemadese aandacht op dit gezonde kook- en eet-evenement te vestigen. Ik weet niet precies wat ik ermee aan moet, want ik at al geruime tijd van aangenaam tot lekker, afhankelijk van de inspiratie en vindingrijkheid tVan een onzer verslaggevers) LEIDEN/VOORHOUT - Voorhout mag zijn bebouwde kom uitbreiden over de spoorlijn. Ten behoeve van de eigen aanwas zullen hier 350 tot 400 woningen mogen verrijzen. Daar naast zullen er nog eens 200 huizen gebouwd mogen worden ten behoeve van de aanwas van de gemeente Warmond. Een zelfde aantal zal tenslotte toegestaan zijn voor de bevol- GS OVER Wijzigingen rt STREEKPLAN: ot< TT 1 p° LEIDEN Een aloude Leidse traditie verbiedt te applaudis seren voor een Matthaus die door Herman de Wolff gediri geerd is. Hij vindt dat niet in overeenstemming met de sfeer van het werk, en doet dus, het ene jaar met meer succes dan het andere, alle mogelijke moei te om zijn publiek in gepaste stilte huiswaarts te doen keren. Een uitstekende gedachte, die ook goed weergeeft wat de op vatting, of liever de beleving is die De Wolff van dit muzikale monument heeft. Een hoewel het applaudisseren de mensen zeer na aan het hart ligt, slaagt de dirigent van Ex Animo er altijd in zijn publiek ervan te weerhouden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De bezwaren die de samen- werkende Kamers van Koophandel van I Rijnland en Gouda hadden ingediend tegen het streekplan Zuid-Holland-Oost zijn onterecht". Dat stelde gedeputeerde drs. J. Borgman (PvdA) gisteren in een toelichting op de wijzigingen van de streekplannen oost en west waartoe het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland in beginsel hebben beslo ten. „De Kamers van Koophandel beweren dat de economie tekort is gedaan in het streekplan, maar dit is onjuist", aldus drs. Borgman. „Hoewel bere keningen, die ook door de kamers zijn erkend, uitwijzen dat geen grotere groei van het aantal arbeidsplaatsen in het oostelijk deel van de provin cie verwacht mag worden dat circa 12.000 arbeids plaatsen biedt het streekplan zelfs ruimte voor 22.000 arbeidsplaatsen, dus bijna twee keer zoveel aldus de heer Borgman. Die ruimte is vooral terug te vinden in het aangeven van bedrijfsterreinen. Deze extra ruimte biedt de beste basis waarin de provincie kan voorzien voor het werkgelegenheid- stimuleringsbeleid", aldus Borgman. Als belang rijk punt waarop GS wel aan de ingediende bezwaren tegen het streekplan Zuid-Holland Oost tegemoet zijn gekomen noemde de heer Borgman gisteren het feit dat geen cultuurgrond meer is aangegeven als natuurgebied tenzij deze reeds als reservaat is aangekocht en in beheer waren bij een natuurbeschermingsorganisatie Op het terrein van de landbouw hebben G.S ook een aantal bezwaren gehonoreerd. Zo krijgt de' gemeente Ter Aar in de gewijzigde versie van het streekplan 30 ha glastuinbouw extra in ruil voor een verkleining van de lokatie in de Vriesekoopse polder van 200 naar 170 ha. Er zal een studie worden uitgevoerd naar mogelijkheden van glas tuinbouw in Noord-Holland in plaats van deze polder, maar zolang deze geen resultaat heeft gehad kan de polder niet als essentiële lokatie worden gemist, aldus G.S. De gewijzigde streekplannen zullen aan het einde van deze maand naar de statencommissie worden gezonden die zich op 5 en 10 april over de bezwaarschriften en de voorgestelde wijzigingen zullen buigen weg te denken is. In het begin noodzakelijkerwijs met coupu res, want het instuderen van een zo omvangrijk werk met een amateurkoor is een gigantisch karwei. Maar allengs groeide een volwassen uitvoering en Herman de Wolff is er terecht en begrijpelijkerwijze trots op, dat hij in onze stad de traditie van deze prachtige passiemu ziek heeft kunnen opbouwen en in stand houden. Velen waren dan ook aanwezig om de dirigent na de uitvoering te bedanken voor het muziekge not dat hij hen al die jaren verschaft heeft: talrijke, luiste raars, maar vanzelfsprekend vooral degenen die ooit onder zijn leiding hebben meegewerkt aan een uitvoering. Een belangrijke bijdrage tot de uitvoering van gisteravond werd geleverd door het Utrechts Symphonie-Orkest, dat een per fecte begeleiding verzorgde. Clavecimbel en orgel waren als vanouds in de vertrouwde han den van Ada van der Bent en Joop Brons. Ben de Ligt speelde de prachtige gambapartij zeer overtuigend. Van de solisten noemen wij alleen de alt Ma rianne Dieleman, die de kansen die Bach's magistrale muziek haar bood ten volle benutte TON HARMSEN GEDEPUTEERDE BORGMAN: Gisteravond was dat anders. Het was de laatste maal, dat de bejaarde musicus die meer dan een halve eeuw aan het hoofd van zijn koor gestaan heeft, de dirigeerstok hief. Vijfendertig maal is onder zijn leiding de Matthaus in Leiden uitgevoerd, een traditie die voor veel Leide- naars niet uit het muziekleven

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5