Eerst 47 miljoen gulden aan Leidse kredieten geschrapt iprganisaties dringen aan op opvangcentrum daklozen GEDEPUTEERDE NOORLAND ONTHULT: t= PPR wil praten over problemen rond stadsvernieuwing Veel belangstelling voor afscheid conservator Ekkart Inspraak VCP in gang gezet C1>VOENSDAG 22 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslag- nterfgevers) LEIDEN - Het had maar weinig gescheeld of Gedeputeerde Staten et van Zuid-Holland had den een streep gehaald door 47 miljoen gulden aan kredieten die de ge- ötn^meenteraad van Leiden eind vorig jaar op de valreep had uitgetrok ken voor een reeks van werken in het kader van de stadsvernieu wing en de welzijnssec tor. Dat onthulde VVD- gedeputeerde J. Noor- «iland gisteren op de var vraag waarom de pro- vincie is overgegaan tot p,uhet snoeien in het J,'dm Leidse plannenpakket rëne|Zoals dat aan GS was voorgelegd. 1 Zoals wij gisteren meldden hebben GS hun goedkeuring rs onthouden van 19 miljoen aan 18.' kredieten die het gemeentebe- ovei stuur eind vorig jaar hadden I9.1£ gevoteerd. Daaronder is het geld voor de reconstructie van het wegenbeloop rond Molen de Valk, de restauraties van diverse bruggen m de binnen- •■v< stad, het herstel van de wal- muren in Havenwijk Zuid, rio- leringswerkzaamneden in Tuinstadwijk de Rijndijk- <ron straat en Drie Oktoberstraat en de aanleg van sportvelden 2 in het Vlietpark en de vernieu wing en verbreding van de Italia atletiekbaan in de Leidse 9 55'Hout. Voor 28 miljoen aan an- speidere kredieten gaven G.S. wel mei het groene licht. Daaronder chnezijn de werkzaamheden aan de rac, Marktenroute (herstel walmu- ren en aanleg rioleringen), de voj restauratie van twee panden jaan de Pieterskerkgracht en ^Ide goedkeuring van het vesti- gen van de bibliotheek in het I A ^an der Heidecomplex en Heerenlogement. Dat deze kredieten alsnog wer- [den goedgekeurd was volgens >s. Tj gedeputeerde Noorland louter :ume! te danken aan het feit dat de jger[ wethouders Waal en Van Dam vorige week donderdag de he- |le dag op het provinciehuis hebben doorgebracht. Nadat Man Het Van der Heidecomplex richt. het college van Gedeputeerde Staten de gemeente Leiden herhaaldelijk had verzocht een prioriteitenlijst in te dienen Ivan de diverse plannen die in de laatste weken van het vorig jaar nog door de gemeente raad waren gehamerd, hadden GS op initiatief van de heer Noorland juist een dag eerder besloten een streep te halen door al deze in totaal 47 mil joen kostende plannen, omdat Leiden nog steeds geen lijstje had ingestuurd. Eerder had het college van GS het ge meentebestuur al laten weten dat het geraamde begroting stekort van 12 miljoen voor 1978 ten ene male onaanvaard baar was en dat dit tekort teruggebracht diende te wor den. Daarop hadden nieuwe berekeningen het tekort terug gedrongen tot 9 miljoen, waar- dat met goedkeuring van Gedeputeerde Staten als bibliotheek mag worden inge- van 4,5 miljoen uit de eigen reserves kon worden betaald. ,,De 4,5 miljoen tekort die toen uit de bus kwam lag meer in de lijn om misschien door het rijk met een aanvullende bij drage gehonoreerd te wor den", stelde Gedeputeerde Noorland gisteren. Van die 4,5 miljoen zou namelijk nog eens 2 miljoen door het ministerie van Binnenlandse Zaken (Lei den staat immers sinds 1 janu- rari 1978 weer onder curatele van het rijk) worden afge haald omdat dit investeringen waren voor nieuwe taken. De ze plegen niet door het rijk gehonoreerd te worden met 1 een zogenaamde aanvullende bijdrage, die tot doel heeft de tekorten van de gemeenten op te vangen. Restte dus nog een bedrag van 2,5 miljoen en dat stemde volgens Gedeputeerde Noorland overeen met een uit- gavenpakket van ten hoogte zo'n 25 tot 28 miljoen ver spreid over 10 jaar in plaats van de gevraagde 47 miljoen. Bij gebrek aan de herhaalde lijk gevraagde prioriteiten lijst dreigden Gedeputeerde Staten echter een streep te halen door het totale wensen pakket van Leiden. Pas nadat hier telegrafisch melding van was gemaakt spoedden de wethouders Waal en Van Dam zich vorige week donderdag naar Den Haag om nog te redden wat er te redden viel. Toen hen de situatie uit de doeken was gedaan werd ij lings door beide wethouders op de gang alsnog de priori teitenlijst in elkaar getim merd waarop de Marktenrou te als nummer 1 prijkte. Bij nummer 4, de vestiging van de bibliotheek in het Herenlo gement en het Van der Heide complex (kosten 14 miljoen) was echter de grens van de 25 miljoen die de heer Noorland en zijn collega-gedeputeerden hadden gesteld bereikt en werd de onverbiddelijke streep gezet. En zo kon nog net voor 28 miljoen aan kredieten worden gered. Verschil van mening Overigens blijkt er tussen Ge deputeerde Noorland en de Leidse wethouder van finan ciën Van Dam een verschil van mening te bestaan over de vraag of de door de provincie verrichtte besnoeiing wel no dig was. Het college van GS stelt zich in deze op het stand punt dat Leiden veel te veel financiële noten op haar zang heeft en dat het nog zeer de vraag is of de stad wel voor één gulden aan aanvullende bijdragen van het rijk in aan merking komt. Wethouder Van Dam verklaarde gisteren des gevraagd dat juist het hebben van een tekort essentieel is voor het krijgen van zo'n rijks bijdrage. Dat is ook de achter liggende filosofie geweest van de gemeente Leiden om op de valreep nog een dergelijk om vangrijk pakket kredieten door de raad te krijgen voor het einde van het kalender jaar. Naar de mening van de Leidse wethouder van finan ciën was het helemaal niet no dig geweest voor 19 miljoen gulden aan kredieten te schrappen, omdat uitgaande van een „aanvaardbaar" te kort van 4,5 miljoen (plus de 4,5 miljoen uit de reserves 9 miljoen) alle betrokken pro jecten uitgevoerd hadden kun nen worden. Volgens wethou der Van Dam is het uitblijven van de door de provincie ge wenste prioriteitenlijst ook zo te verklaren: „we meenden he lemaal geen prioriteiten te hoeven stellen omdat er vol gens onze opvatting helemaal door de provincie niets afge keurd hoefde te worden", al dus Van Dam. Op het matje Lijnrecht hiertegenover staat de opvatting van gedeputeerde Noorland: „We hadden eigen lijk alle kredieten moeten af keuren. We hebben getracht nog zo veel mogelijk voor Lei den boven water te halen. Ik zal voor deze beperkte goed keuring toch wel op het matje bij de minister van Binnen landse zaken geroepen wor den, maar dat heb ik er wel voor over. De goedgekeurde projecten waren erg urgent in het kader van de stadsvernieu wing", aldus de heer Noor» land. Hij liet overigens weten dat hij een goedkeuring van de nu afgewezen kredieten op de lopende begroting voor 1978 zal bepleiten bij de minis ter zodat ze dan alsnog in de loop van dit jaar groen licht zouden kunnen krijgen. Met dit al zullen de werkzaamhe den die met de plannen ge moeid zijn wel een aanzienlij ke vertraging ondervinden. Japan Zelfs in Japan is Leiden een geliefde stad. Het stadhuis ontving onlangs een brief van Tooru Maeta uit Tohakugun in Tottoriken in Japan. Hierin verklaart hij zijn liefde voor „the wonderful town Leiden with his nice cathedral and beautiful people". Hoe Tooru dit allemaal kan weten, is voor ons ook een raadsel, maar bij stelt bet op prijs als hij met een echte Leidenaar of Leidse kan corresponderen. Tooru is 19- jaar oud en studeert nog. Hij houdt van motorfietsen, elektrische gitaren en sport. Mensen uit Leiden die graag met Tooru willen corresponderen, kunnen bun brieven sturen naar Tooru Maeta, 663-10,1-ku Matsuzski Tocboto, Tohakugun Totteriken, 689-07 Japan. Hij hoopt dat de brieven in bet Engels geschreven zijn, want Nederlands spreekt hij nog niet. Tooru belooft dat bij elke brief die hij ontvangt, zal beantwoorden. Paasvakantie Het is weer Paasvakantie geblazen in het buurthuis Mierennest. Vanaf morgen tot en met 31 maart zijn er weer talrijke activiteiten. Maar eerst nog even dit: Yvonne en Jan gaan per 1 april weg van 't Mierennest. Op 29 maart geven ze daarom een gezellige afscheidsborrel van vijf tot zes uur. Op donderdag 23 maart gaan alle kinderen van 9 tot 12 jaar een kijkje nemen in de bibliotheek aan de Plantage 6. Later op de dag worden er Paaseieren geschilderd, 's Middags is er zoals gebruikelijk een bejaardensoos. Vrijdagmorgen 24 maart is er een gezellig samenzijn voor kleuters en peuters. Er komt een leuke poppenvoorstelling. 's Middags gaan de kleintjes Palmpasstokken maken. Tegelijkertijd is er volks- dansen voor bejaarden. Met kinderen tussen de 9 en 12 jaar wordt er in het Leidse Hout een speurtocht naar een gekleurd Paasei ingezet. Dinsdag 28 maart is er onder meer een vossenjacht in de buurt en een speelochtend voor de peuters. Woensdag 29 maart gaat iedereen zwemmen in het Zweiland- bad. 's Middags wordt er naar de bioscoop gekeken en 's avonds doen de moeders mee aan de „moedergroep". Donderdag 30 maart vertrekt de hele stoet naar de Avifauna. Voor de bejaarden is er 's middags weer een heleboel te doen. 's Avonds is de beurt aan de tieners. Vrijdag 31 maart gaat de VOS -cursus gewoon in de morgen door. Voor alle kinderen zijn er weer leuke spelletjes georganiseerd en het klapstuk van deze dag is wel de Franse avond die om acht uur geopend wordt. Wijn kaas en stokbrood zorgen voor een uitstekende gebeurtenis, terwijl er eveneens gedanst worden. Geannuleerd De Leidse Schouwburg laat haar bezoekers weten, dat de voorstellingen van morgen van de Nederlandse Opera Stich ting wegens gebrek aan belangstelling komen te vervallen. Het gaat hier om de opera's The Medium en Dokter Mirakel. Vuile handen De Leidse Schouwburg brengt deze week twee voorstellingen op haar gerestaureerde planken aan de Oude Vest. Vanavond zal het publiekstheater „Vuile Handen" van de Franse schrij ver Jean Paul Sartre uitvoeren. Gevonden De politie van Leiden beeft in de maand februari de volgende gevonden voorwerpen ontvangen. Brailleboeken, herenregenjas, bruine portemonnaie, giropas. gouden ring met inscriptie, gouden kinderarmband met naamplaatje, drie langspeelplaten, Engels boek, horloge, bril, bruine koffer, zelfs een kano, eerste prijs van een duiven- sportvereniging, hondenriem, plastic tas met kleding, shawl, gouden kettinkje met sterrenbeelden, plastic tas met stripver halen, gouden zegelring met steen, zilveren armband, een paar herenschoenen, een breiwerkje, een paar damesschoe nen, een map met kranteknipsels, zwarte map met dos. bruine schooltas, een tas met sportkleding, een verpleegster- horloge, en diverse handschoenen en sleutels. MOchten er personen zijn die een verloren eigendom herken nen in bovenstaande lijst, dan kunnen zij, om dit terug te krijgen, contact opnemen met het politiebureau. >r°gi ie. j (Van een onzer verslaggevers) IDEN Een kleine 20 Leidse organisa- s hebben opnieuw bij wethouder B. Oos- [jrman (sociale zaken) aangedrongen op een oedige totstandkoming van een opvang centrum voor daklozen. De groeperingen illen hiermee bereiken dat nog ver voor afgesproken datum van 1 juli aan de meenteraad een voorstel voor zo'n daklo- ncentrum zal worden gedaan. e datum van 1 juli is vastgelegd bij de C atste begrotingsbehandelingen toen vanuit *e gemeenteraad opnieuw om een centrum nDor daklozen is gevraagd. De behoefte aan ?n dergelijk opvangcentrum is naar de lening van de briefschrijvers (waaronder eel jongerenorganisaties) erg groot. Zij ireken van regelrechte uitbuitingspraktij ken van kamerverhuurders in Leiden die misbruik maken van de nog steeds voortdu rende schrijnende kamernood. Naar het oordeel van de organisaties, die zich gesteund weten door 2200 handtekenin- gén onder een petitie waarin om een op vangcentrum werd gevraagd, is dit centrum vooral van belang voor wat zij noemen de „technisch daklozen". Daarmee wordt ge doeld op mensen die plotseling om welke reden dan ook op straat komen te staan en die niet meer vragen dan tijdelijke huisves ting gedurende de periode dat zij dakloos zijn. In dit verband wijzen de organisaties een combinatie van daklozencentrum met crisisinterventie af omdat deze door sommi gen als bedreigend kan worden ervaren. De taken van het opvangcentrum zouden be perkt moeten blijven tot het bieden van tijdelijk onderdak, waarbij in voorkomende gevallen maatschappelijk werk en de GGD betrokken kunnen worden. Naar de mening van de organisaties zou er ruimte moeten worden geschapen voor tenminste 30 alleen staanden en paren met of zonder kinderen, waarbij voldoende privacy gegarandeerd moet zijn. Er zou wel een maximale termijn van opvang moeten worden ingesteld, bij voorbeeld van een half jaar, maar deze zou soepel gehanteerd moeten worden en intus sen zouden alle gemeentelijke instanties daadwerkelijk behulpzaam moeten zijn bij het vinden van andere pasende woonruimte, aldus de Leidse organisaties zich zich ver enigd hebben in het comité „Iedereen wil wonen". iEIDEN Het bestuur van e PPR-Leiden heeft een rief doen uitgaan aan alle olitieke partijen en de wi'jk- buurt- en bewonerscomités de Leidse stadsvernieu wingsgebieden, waarin men un deelname vraagt om te omen tot een gemeenschap- elijk overleg over de huidi- ontwikkelingen in de tadsvernieuwingsregelingen an minister Beelaerts van llokland. Een aantal projec- ;n in het kader van de inte- imsaldoregeling kunnen olgens berichten van de mi nister van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening iet gerealiseerd worden on danks eerdere toezeggingen n ondanks de vergaande V oorbereidingen in de drie 1 tadsvernieuwingsgebieden 'an Maredorp, de Kooi en foord. „Hoewel het overleg met het ministerie nog gaande is - van daag vindt er een gesprek plaats - is het nu al wel duidelijk, dat de stadsvernieuwing nu minder voortvarend wordt aangepakt. Ook de renovatie van woningen komt in de knel. Minister Beel aerts van Blokland verklaarde onlangs, dat hij voor wat ingrij pender renovatie geen financië le medewerking meer wil verle nen. Hij wil dan dat er gekozen wordt voor sloop en vervangen de nieuwbouw. Dit heeft onder meer gevolgen voor de Mors (200 woningen in de Caland- straat en omgeving) de Trans- vaalbuurt en de Kooi. Hoewel van gemeentewege alles wordt gedaan om de stadsvernieuwing zoveel mogelijk gaande te hou den, wijzen de genoemde ont wikkelingen op een zeer terug houdend beleid van het ministe rie. Daarom moeten wij met alle Leidse betrokkenen tot een vorm van overleg zien te komen. Dit overleg kan direct na het gesprek van de wethouder met de minister resulteren in een of andere vorm van een gemeen schappelijk optreden van Leidse groeperingen. In feite geldt, dat de vertraging in de stadsver nieuwingsgebieden een kettin greactie teweegbrengt welke een streep door de rekening van veel bewonerscommissies, plan nenmakers en comités in de he le stad zal inhouden. De bezuini gingen van het ministerie zou den van belang zijn in verband met de bestrijding van de werk loosheid. Een gezamenlijk optre den in dit verband is dan ook dringend gewenst", aldus de PPR Contactpersonen van genoemde groeperingen kunnen zich opge ven bij het bestuur van de PPR aan de Mey van Streefkerk- straat 19 te Leiden. De heer Ekkart (links) naast het praktische en symbolische geschenk LEIDEN - Onder een grote belang stelling vond gistermiddag de af scheidsreceptie van de beer R. Ek kart, conservator van bet Leids Uni versiteitsmuseum, plaats. De beer Ekkart beeft per 1 maart de dienst van de Universiteit verlaten om soortgelijke werkzaamheden te ver richten in bet museum Meermanno Hestreenianum in Den Haag. Professor Scheurleer begon de receptie met een toespraak, waarin hij lovende woorden sprak over de heer Ekkart. „U bent de man geweest die het Leidse museum groot gemaakt heeft", zei hij onder meer Uit dankbaarheid voor acht jaar trouwe dienst bood hij de heer Ekkart een trap aan, die goed van pas kan komen in de uitgebreide bibliotheek van de conservator ,;Juist door de uitgebreidheid van deze boeken verzameling hebben we besloten u geen boek cadeau te doen, maar dit praktische en symbo lische trapje", aldus professor Scheurleer. In zijn dankwoord prees de conservator vooral zijn assistente, mevrouw Van de Waal. Ook zij heeft de dienst van de Universiteit per 1 maart verlaten. „Ik vind het jammer voor mijn opvol ger dat hij het zonder haar medewerking moet stellen", zei de heer Ekkart LEIDEN - het verkeerscir culatieplan, deel 2, is gister avond op het stadhuis zijn eerste inspraakronde inge gaan. Enkele knelpunten uit dit in gemeente-opdracht vervaardigde plant VCP) zijn op deze bijeenkomst door de aanwezige wijkco- mités aangesneden. Hoofd zakelijk richtten de vragen van de vertegenwoordigers van de diverse wijken zich op de problematiek van het parkeren en de eventuele toename van het verkeer op wegen als de Kooilaan, de Van der Werfstraat en de Langegracht. Bezorgdheid die door de opstel lers van het VCP (de gemeente en een Amersfoorts verkeersbu reau) overigens niet toaal onte recht werd gevonden, maar in een volgende fase, waneer het huidige ontwerp een definitieve vorm krijgt, nog eens extra aan dacht zal krijgen. Hoofdzakelijk gold de bijeenkomst van gister avond als een voorlichtings avond over het VCP, waarop spontaan kon worden gerea geerd door de betrokken men sen uit de stad. Drs. E. van der Pol (afdeling stadsontwikkeling) zal iedere wijk- en/of buurtco- mité die bij dit rigoureuze plan betrokken is aanschrijven te neinde de op gang gebrachte inspraakprocedure zo soepel mogelijk te laten verlopen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3