Simpele start hockeyteam tegen tweede reserve SPORTDELEGATIE GEKOZEN VOOR NATIONAAL OVERLEG f Petescu nieuwe trainer Sparta Intensieve voorbereiding waterpoloteam op WK LITJENS AAST OP TOPSCORERSTITEL Resultaten Hilversum Basketbaltoemooi in Leiden en Amsterdam IT SPORT LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 22 MAART 1978 PAGINA 15 BUENOS AIRES Het Nederlandse hockeyteam is gisteren op de zonovergoten velden van het polocomplex in Buenos Aires op niet mis te verstane wijze het toernooi om de wereldbeker begon nen. Tegen Italië werd er lustig op los gescoord en dank zij vier doelpunten van Paul Litjens, twee van Wouter Leefers en treffers van Ties Kruize en Theo Doyer werd het uiteindelijk 8—0. De vraag is echter welke waarde aan deze grote zege kan worden gehecht, tegen een team, dat pas als tweede reserve een plaats in het toernooi kreeg toegewezen nadat eerst olympisch kampioen Nieuw Zeeland en later ook Rusland zich terugtrokken. let Italiaanse elftal speelde bij- onder zwak en schonk Neder- and, dat er na een verblijf van rijf dagen in de Argentijnse ïoofdstad wel eens tegenaan 1de gaan, alle ruimte. Bonds- loach Wim van Heumen erken- het gevaar van nonchalance een dergelijke gemakkelijke :rwinning ten volle, maar til- niet zo zwaar aan. ,Ik dacht, dat de jongens nu wel jvaring genoeg hadden om zich liet blind te staren op deze wed- •trijd", zei hij. „Ik had ze tevo- en gezegd dat Italië zwak zou ijn en dat is uitgekomen." Ia acht minuten was het duide- ijk dat Nederland zou gaan vinnen. Het was alleen nog naar de vraag met hoeveel. Op at moment had Paul Litjens lamelijk al tweemaal gescoord. !erst uit een strafcorner en ver bolgens uit een lange corner. De taliaanse doelman Carta kon langs hem flitsende bal lechts verbluft nastaren (2—0). Tan Heumen had Sikking, Bol- mis, Jebbink, Van den Bergh ji de licht geblesseerde Gun- üng buiten de basisopstelling elaten. Ties Kruize trad op als aatste man, Van 't Hek en )oyer vormden de aanval met 'lak daarachter het vierkant <eefers, Ron Steens, Van der Staak en Litjens. De Italianen tonden machteloos tegenover iet Nederlandse geweld. Her- laaldelijk moesten strafcorners if lange hoekslagen worden 'eggegeven. Zoiets staat tegen federland met een kanonnier ls Litjens echter vrijwel gelijk an „zelfmoord" De donkere Ut- :hter had slechts twee lange ■orners nodig om de traagheid 'an het veld, die een snellere eactie noodzakelijk maakte, an te voelen, de zevende minuut ging de °4erste strafcomer er direct in, en minuut later zoefde de bal it de derde lange corner langs ne kwam wel snel op gang, maar stokte toch tot aan de rust Van Heumen voerde in de pauze enkele veranderingen in het Nederlandse team door. Jor- ritsma, die zondag 29 jaar werd en Van 't Hek maakten plaats voor Jobbink en Bolhuis. Ties Kruize verhuisde naar de linker vleugel en Jebbink trad op als laatste man. Ook Leefers, die een uitstekende partij speelde, ging het accent meer op de aan val leggen. Van Heumen: „Ik wilde Ties in ieder geval een hele wedstrijd laten spelen na een avontuur op de Bahama's. En ook Imbert moest een kans krijgen zodat Kruize naar voren verhuisde. Het is zeker niet zo dat hij verder geen ausputzer meer zal zijn". Pas nadat aanvoerder Ron Steens zijn teamgenoten luidkeels had toegeroepen: „Kom op, we staan ontzettend slap te spelen", kwam er weer wat meer vaart in de combina ties. Paul Litjens moest er opnieuw aan te pas komen om de goede weg te wijzen. In de 42e en 51e minuut scoorde hij uit strafcor ners (4—0). De Italianen wisten eenvoudig niet wat ze tegen dit geweld moesten beginnen. Zij beschikten bovendien niet over een sterke man op de lijn, zoals bij Nederland Van der Staak of Bolhuis. Litjens liet met zijn vier treffers wel duidelijk zien te azen op de topscorerstitel van het toernooi. Ook na het olympi sche evenement in Montreal voerde de Kampong-speler met elf treffers de ranglijst aan. In Buenos Aires zou zijn totaal wel eens aanzienlijk hoger kunnen uitvallen. Het zou evenwel niet bij een solo-optreden van Litjens blij ven. De andere spelers begrepen kennelijk dat er ook van hen wat werd verwacht en Leefers was in de 53e minuut de eerste, die verwachtingen inloste (5—0). Doyer, Kruize (uit een strafbal) en Leefers zorgden voor de eindstand van 8—0. Dat Doyer en Van der Staak daar tussen door nog unieke kansen ver knoeiden, deed er eigenlijk niet zoveel toe. Verrassing In de laatste wedstrijd van de dag school de eerste grote ver rassing van het toernooi. De houder van de wereldbeker, het eens zo trotse India, verloor voor poule a met 1—3 van Ca nada. Een grote desillusie voor de Indiërs, die in 1976 tijdens de Olympische Spelen van Montreal de aftakeling zagen inzetten, toen er niet meer dan een schamele zevende plaats resteerde. Pakistan heeft in zijn eerste wedstrijd van het toernooi een enorme indruk gemaakt op Geert van Eijk. De Nederlandse international noemde de Pakis tani favoriet nummer één. Pa kistan speelde Ierland van het veld en overtrof via een score van 90 de productie van Ne derland tegen Italië. West-Duitsland heeft in poule b de leiding met twee gewonnen- wedstrijden. Na de zwaarbe vochten overwinning van zon dag tegen Canada (4—3) bleven de Polen dit keer bij tot 4—4. Daarna sloegen de Westduitsers toch toe om met 9—4 een grote overwim»ing te boeken. In de eerste wedstrijd van dé dag hadden Argentinië en Ma leisië elkaar in evenwicht ge houden. De Argentijnen, opge zweept door drummers op de tribunes, waren lang in de aan val, maar Maleisië opende de score vijf minuten voor rust door Antar Singh uit een straf bal. Disera maakte een kwartier voor tijd gelijk uit een korte De stand in groep a is: West Duitsland 2 4 13—7 Australië 1 2 2—0 Canada 2 2 6—5 India 2 2 2—3 België 1 0 0—1 Engeland 1 0 0—2 Polen 1 0 4—9 De stand in groep b is: Argentinië 2 3 3—2 Pakistan 1 2 9—0 Nederland 1 2 8-0 Spanje 1 2 1—0 Maleisië 2 1 1—2 Italië 1 0 0-8 Ierland 2 0 1-11 )pdrachten Van Heumen had zijn spelers '.stringente opdrachten gegeven bepaalde tactische facetten nog niet in het spel te verweven. 'Alle concurrenten zitten ten slotte aan de kant te kijken", motiveerde de Brabander zijn .bevelen". „Als je dan meteen galles laat zien, is de verrassing weg. Het was bijvoorbeeld ver- Doden direct uit de achterste lijn te spelen". De Nederlandse scoringsmachi- Geert van Eijk rekt zich uit om met de verkeerde kant van de stick de bal te bemachtigen. Het was één van de weinige momenten in de eerste wedstrijd van Nederland, dat de Italianen in balbezit waren. Petescu: „Ik ga niet met rancunes weg bij Telstar". (Van onze correspondent) Rotterdam Sparta heeft een opvolger gevonden voor de aan het eind van dit seizoen naar Ajax vertrekkende Cor Brom. Gisteren bereikte de 35-jarige Roemeen Mircea Petes cu overeenstemming met de Rotterdamse club over een éénjarig contract, waarna de spelersgroep door penning meester Floor Bouwer van zijn komst in kennis werd gesteld. Ruim een week geleden kwam het tot een botsing tussen Teistar en Petescu nadat het bestuur van de Velsense club had aangekondigd dat de Roemeen assistentie zou krijgen van de door hem zelf al eerder pertinent afgewezen Jan van der Gevel. „Men wist bij Telstar van te voren dat dit voor mij een onaanvaardbare zaak was en dat ik zou vertrekken als Van der Gevel zou worden aangetrokken", aldus Petes cu. „Maar ik ga beslist niet met rancunes weg. Ik zag met deze man naast mij al leen de continuering van mijn werk als onmogelijk. Ik zal me tot het eind van dit" seizoen ten volle voor Telstar blijven inzetten". Dat Petescu destijds in Roe menië zelf op topniveau heeft gevoetbald heeft voor het Sparta-bestuur een door slaggevende rol gespeeld bij zijn benoeming. „De Roe meen kwam onder andere uit in het elftal van Ut Arad dat in 1970 Europacuphouder Feyenoord zeer verrassend uitschakelde. Hij speelde ook tien keer in het nationale team. In de nadagen van zijn carrière kwam hij naar Ne derland waar hij bij de eer- ste-divisieclub FC Dordrecht speelde. In Zeist behaalde hij als beste man uit zijn groep twee jaar geleden het hoog ste oefenmeesterdiploma, waarna hij onder Hans Croon hulptrainer bij de ere divisieclub NEC werd. Dat de Roemeen het volgend seizoen niet meer de beschik king over Ray Clarke zal hebben, is zeer waarschijn lijk. De kans is groot dat de Brit met Cor Brom naar Ajax vertrekt. Clarke be weert een tweejarige over eenkomst te hebben gesloten met de Amsterdamse club. Het is mogelijk dat hij eerst de twee wedstrijden, die Sparta in de halve finales om de Nederlandse beker tegen Ajax speelt, afwacht voordat hij z'n contract bij Ajax be kend wil maken. Excelsior-AZ'67 afgelast ROTTERDAM De wedstrijd Excelsior-AZ'67 is gisteravond niet doorgegaan omdat de con sul het veld van het Feyenoord- stadion afkeurde. Het zou de eerste ontmoeting tussen de twee teams zijn ge weest in de halve finales van de strijd om de KNVB-beker. Het duel is verschoven naar donder dag 30 maart, eveneens in het Feyenoordstadion (20.00 uur). Hilversum De uitslagen van de gisteren in Hilversum gehouden koersen zijn: STANMQRE-PRUS 2440 m.: 1. Or- wijn Bush (P. M. Smit) km.tijd 1.29.0, 2. Othello Spencer, 3. Osaki. Niet gestart: nr. 3 Otto Anjo. Winn. 2,90 pi. 1,90 2,30 1,90 kopp. 24,80 trio 301,40. TILBURG-PRUS le afd. 2000 m.: 1 Peter Harvester (H. van Ooyen) 1.27.1, 2. Ravenna, 3. Roel. Niet ge start: nr. 1 Pesse's Fortuna en nr. 9 Riki Kandia. Winn. 16,80 pl. 3,80 5,10 3,10 kopp. 149,60. SUTTEN-PRUS 2920 m.: 1. Mack Wickesteyn (R. J. Heynen) 1.29.0, 2. Ninon la Plata, 3. Otelha Hanover. Niet gestart: nr. 4 Noranda. Winn 4,50 pl 1,50 1,60 2,40 kopp. 5,20, trio 57,40. CHESHUNT-PRUS 2020 m.: 1. Ro bert Belwin (S. van Dooyeweerd) 1.26.1, 2. Robinia du Bois, 3. Oglala Mendel. Winn. 6,10 pl. 2,00 1,30 1,80 kopp. 4,80. WALTON-PRIJS 2000 m.: 1. Prins Buitenzorg (J. van Dooyeweerd) 1.23.6, 2. Nancy Baker, 3. Nanette D. Winn. 5,70 pl. 1,90 2,90 2,90 kopp. 15,40 trio 302,70. CATERHAM-PRUS 2020 m.: 1. Regi- na Hanover (A. van der Blonk) 1.24.6, 2. Nenry Buitenzorg, 3. Oscar Star. Winn. 1,60 pl. 1,30 1,90 3,30 kopp. 7,20. KINGSDOWN-PRLJS 2000 m.. 1 Ka- ballus (W. van Buytene) 1.23.8, 2. Kabbes du Bois, 3. Kwik Hanover. Niet gestart: nr. 7 Hit Parade. Winn. 2,50 pl. 1,40 1,30 2,90 kopp. 3,60 trio 51,30. LIMPSFIELD-PRUS 2440 m.: 1. No- livier Bonni (J. J. Glimmerveen) 1.27.0, 2. Oleanda M, 3. Ooievaar B. Winn. 9,40 pL 2,50 3,30 1,70 kopp. 112,40. ASHFORDPRUS 1600 m.: 1 Mai Regina (A. T. Knijnenburg) 1.22.8, 2. Mariesol H, 3. O. Mores. Winn. 3,80 pl. 1,40 2,40 1,60 kopp. 21,80 trio 154,10. TILBURG-PRIJS 2e afd. 2000 m.: 1 Ralexia Laren (M. Bouwhuis) 1.29.8, 2. Rainbow Fortuna, 3. Parmanta Tefka. Niet gestart: nr. 6 Parisiena en nr. 10 Peter Star. Winn. 2,60 pl. 1,80 3,20 4,10 kopp. 8,20. Totaalomzet 411.765,-. jaa Den Haag De Nederlandse waterpoloselectie zal, ter voorbereiding op het toernooi om het wereldkampioenschap waterpolo, dat in augus tus in West-Berlijn wordt gehouden, een toernee annex trainingsstage gaan maken door de Ver enigde Staten (Long Beach), Mexico (Mexico Stad) en Cuba (Havanna). In de trainingskampen worden een aantal wedstrijden gespeeld tegen de pationale selecties van de landen, waarbij in Mexico gebruik zal worden gemaakt van de olympische zwemaccomodatie uit 1968. De Trumbicformatie zal een eerste test ondergaan in een zeslandentoernooi in Floren ce dat van 6 tot 8 juni wordt gehouden. Behalve Neder land komen de teams van Italië, Hongarije, Roemenië en Rusland in het water. Ruim een maand later - van 13 tot 16 juli - staat een, achtlandentoernooi in het Westduitse Heidenheim bij Stuttgart op de kalender. Hieraan zullen deelnemen: West-Duitsland, Spanje, Ita lië, Hongarije, Roemenië, Joegoslavië, Rusland en Ne derland. Het derde toernooi voor de a-spelers wordt van '5 tot 9 augustus in het Joego slavische Zagreb gehouden met deelneming van Joego slavië, West-Duitsland, Itaüë, Spanje, Rusland en Neder land. Daarna zal de laatste hand aan de ploeg worden gelegd in een trainingskamp op Papendal. Nieuw voor Ne derland is het grote aantal internationale jeugdtoer- nooien waaraan Nederlandse ploegen zullen deelnemen. Ivo Trumbic hecht hieraan veel belang met het oog op de Olympische Spelen van Moskou in 1980. Gedurende de paasdagen neemt een jeugdploeg onder 20 jaar on der andere deel aan een zes landentoernooi met West- Duitsland, Joegoslavië, Italië, Frankrijk en Spanje. Op 1 en 2 april strijden ploegen on der 14 en 16 jaar in Nijme gen tegen de teams van West- Duitsland. AMSTERDAM De delegatie, die namens de georganiseerde sport zitting gaat nemen in het nationaal sportoverleg is rond. Tij dens de buitengewone ledenvergadering van de NSF, gisteravond te Amsterdam werden alle twintig voorgedragen kandida ten gekozen. Negentien bij enkele kandi daatstelling. Alleen tegenover P. Broeksma van de Rijwiel Toer Unie had de Koninklij ke Nederlandse Lawn Tennis Bond in de persoon van J. Mulder een kandidaat ge steld. De heer Broeksma werd gekozen met 97 tegen 54 stemmen. De twee NSF-verte- genwoordigers, die in het presidium zullen plaatsnemen zijn: secretaris drs. W. van Zijll en drs. D. de Vries van de Nederlandse Tafeltennisbond. Het presidium zal, zoals bekend, worden voorgezeten door een nog te benoemen onafhankelijke voorzitter. De twintig van de georganiseerde sport tref fen elkaar met de twintig door de overheid aangewezen deskundigen tijdens de installa tievergadering van het NSO op 9 mei in Amersfoort. Een poging van de zijde van de federatie van sportgehandicapten om kamerlid Erica Verkerk-Terpstra alsnog in het NSO te schuiven, stuitte op reglementaire bezwaren van NSF-voorzitter jhr. mr. Quarles van Ufford. Ing. J. F. van Leer, de vertegen woordiger van de Invaliden Sportbond had zich aanvankelijk wegens drukke werk zaamheden teruggetrokken zoals hij zelf in een schriftelijke toelichting had gesteld. derland en de vereniging voor sportgenees kunde, dr. J. Jongh en dr. W. L. Mosterd toonden zich teleurgesteld dat de medische begeleiding het moest doen met één plaats in één van de adviesgroepen. De heer Mos terd oordeelde dat bij de samenstelling van de sportdelegatie meer was gekeken naar getal en levensbeschouwing dan naar het eerste keuzecriterium: dat van de functievel- den. „U ontneemt de sportgeneeskunde de kans mee te groeien in de dialoog met de overheid", zo stelde hij. Het aanvankelijke plan tegen te stemmen lieten beiden medici varen toen NSF-voorzitter Quarles van Uf ford in het vooruitzicht stelde dat bij een openvallende plaats gedacht zal worden aan een vertegenwoordiger van de sector ge zondheidszorg en dat eveneens te zullen doen bij de nieuwe bemanning van het NSO. Aad Mansveld miste een strafschop tegen Hertha BSC Verlies Feyenoord West-Berlijn Feyenoord heeft gisteravond in West-Berlijn met 2-1 verloren van Hertha BSC. Voor Hertha scoorden Sidka en Rasmussen. Het doelpunt van Feyenoord werd gemaakt door Melis. Feyenoord heeft zich in het olympisch stadion van West- Berlijn niet kunnen presenteren als een hecht team. De 3600 toeschouwers zagen Mansveld nog een strafschop missen. Zuidhollands wielerkampioen schap in Scheveningen (Van ouze sportredactie) DEN HAAG De kampioen schappen van Zuid-Holland, die vorig jaar in Puttershoek wer den gehouden, worden dit jaar in opdracht van de KNWU door de vereniging De Kampioen in Schevèningen georganiseerd. De wedstrijden in alle categorieën gaat 23 april om 10.00 uur van start op de Strandweg. Het is de wielrenners niet toege staan die dag op andere wed strijden aan de start te verschij nen. Via het kampioenschap van Zuid-Holland kan met zich plaatsen voor het Nederlands kampioenschap on de wpp (Van onze basketbalmedewer ker) LEIDEN Onder auspiciën van het basketbalmaandblad „Play-Off" wordt van 23 tot en met 26 april een basketbaltoer- nooi georganiseerd, dat in Am sterdam en Leiden zal worden gehouden. Aan dit evenement zullen deelnemen: Falcon, NN Donar, Parker en Punch, de play-offteams van dit seizoen. Daarnaast is de komst zeker van Maccabi Tel Aviv (Isaël), Yoego Plastic (Joegoslavië), de houder van de Europa Cup II een Amerikaans Collegeteam en een selectie van de Nederlandse ploeg. Zondagmiddag start het toernooi in de Amsterdamse Appolohal. Maandag- en dinsdagavond worden de wedstrijden van Par ker in Leiden gespeeld. Frans van Egmond, van „Play-Off": We hopen dat we daarvoor de vijf mei-hal kunnen krijgen, maar we moeten daarover nog praten met de verenigingen, die op die uren van de hal gebruik maken" De finales zijn woensdagavond in de Appolohal. Tevens zijn er dan de huldigingen van de tops corers van het jaar en de speler van het jaar,. De laatste krijgt waarschijnlijk een nieuwe auto. Het accent tijdens dit toernooi zal op het showelement komen te liggen, tevens zal het Leidse Parker de Nederlandse Ameri kaan Jeff Londen testen Charles Corver als grensrechter DEN HAAG Scheidsrechter Charles Corver zal bij twee, nog niet bekende, eredivisie wedstrijden fungeren als grens rechter. Dit heeft de FIFA van hem en de andere voor Argenti nië geselecteerde arbiters geëist omdat zij tijdens de strijd om het wereldkampioenschap voet bal ook als grensrechter in ac tie kunnen komen. Corver zal afvallen als Neder land de tweede ronde haalt. On der druk van Brazilië heeft de FIFA besloten voor de tweede ronde geen scheidsrechters aan te stellen van landen, die zich daarvoor geplaatst hebben. Cor ver, die in Argentinië een dag vergoeding van 12 gulden krijgt, zal 'op 16 april „gewoon" als scheidsrechter optreden bij En- geland-Brazilië op Wembley. Robert Wurtz Wurtz fluit Barcelona-PSV Parijs De Franse scheids rechter Robert Wurtz zal de UE- FA-Cupwedstrijd Barcelona- PSV, die op 12 april in Barcelo na wordt gespeeld, leiden. Hij wordt geassisteerd door de grensrechters Leloup en Dele- place. Sportwereld BUENOS AIRES - De eerste wedstrijd tussen de Zuidameri- kaanse bekerhouder Boca Jo- niors en Borussia Monchenglad- bach om de intercontinentale voetbalbeker, gisteravond in Buenos Aires gespeeld, is geëindigd in een gelijk spel: 2-2. Bij de rust leidden de Westduit sers met 2-1. ROTTERDAM Feyenoord heeft belangstelling voor de 18- jarige doelman Henk Jetten van de Rotterdamse afdelingsclub Voorwaarts. De Rotterdamse ploeg wil hem op een aantal trainingen testen. DEN HAAG Door de toela ting van de Windsurf Bond en de Klootschietersbond is het aantal NSF-leden uitgebreid tot 87. DEN HAAG - Uitslagen bas ketbalcompetitie: Eredivisie he- Buitoni-Musette 119-96, Vastgoed-Amstelveen 119-89. Dames, kampioensgroep: Voor burg-Raak 45-69, Degradatie- groep: AMVJ-Amstelveen 80-50, Blue Stars-White Stars 38-53. NAIROBI Muhammad Ali gaat opnieuw een film maken Hij zal de hoofdrol spelen als slaaf in „Jean Lafitte Brown". HONG KONG Eusebio heeft een aanbieding van de Seiko Club uit Hong Kong afgeslagen. De voetballer wilde een salaris van bijna 4000 gulden per week en de club wilde tot 4400 per maand gaan met een huis en winstpremies. LONDEN Uitslagen Engelse competitie: Bristol City-Chelsea 3-0, Birmingham City-Arsenal 1-1, Coventry City-Aston Villa Ipswich Town-Middles brough 1-1. BELGRADO Noorwegen heeft ten koste van Joegoslavië zijn eerste overwinning behaald de strijd om het wereldkam pioenschap ijshockey in de b-groep. De Noren wonnen met 7-1 na de periodestanden 3-0, 0-0 en 4-1.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13