„Geld dat stom is. kan beroering wekken Hoge Raad neemt zaak Menten in behandeling Zeker 40.000 man op de been tegen Neutronen-granaat Houding PvdA ongeloofwaardig [EDERLANDSE VRACHTWAGEN [ET HASJ ONDERSCHEPT [lacht van LAC legen kamerlid D'66 VRAAGT -«GEDRAGSCODE LlVOOR POLITICI Nitie ^verwaarloost ^hulpverlening ko{ „.„MR. HARTSUIKER 'alMET PENSIOEN k NIEUW BOEK VAN FLIP DE KAM 99 Benarde positie ivoor MAVO-3 Schriftelijk examen drie weken perdeU1" 'n-an^ BINNENLAND LEIDSE COURANT/-. MAANDAG 20 MAART 1978 PAGINA 5 )EN HAAG/BRINDISI (ANP) - De politie van je Italiaanse havenplaats Brindisi aan de Adriati- g che Zee heeft gisteren een Nederlandse vrachtwa- y jen ontdekt met tweeduizend kilo hasj De chauf- eur van de wagen, de 35-jarige K.S. uit Enschede, i gearresteerd Je politie vond de hasj tijdens een controle van Tachtwagens, die van de veerboot „Egnatia" uit batras in Griekenland kwamen. Honden roken de hasj. De chauffeur heeft daarop vrijwel meteen Ne geheime bergplaats aangewezen, aldus de poli te. Dat was een speciaal geconstrueerde ruimte Jchter de cabine. De vrachtwagen kwam uit Syrië In was onderweg naar Nederland iRONINGEN (ANP) Het landelijk Actiecomité !uid-Molukkers (LAC) heeft besloten bij de Offi- ier van Justitie te Rotterdam een klacht in te ienen tegen het VVD-kamerlid Joekes. Tijdens e gijzelingsactie vorige week zei Joekes tijdens «;n partijbijeenkomst te Maassluis dingen die olgens het LAC niet door de beugel kunnen lij zou de regering hebben opgeroepen Moluk- ters, althans die Molukkers die geacht kunnen rorden deel te nemen aan een gijzelingsactie, het and uit te zetten. Volgens het LAC vallen deze litlatingen onder de strafbepalingen van de wet. )e heer Joekes zei in een commentaar- op de lanklacht van het LAC dat het nooit zijn bedoe- ing is geweest mensen te discrimineren. Hij stelde laarbij dat hij in Maassluis beslist geen fractie- tandpunt vertegenwoordigde. Bovendien heeft hij e omstreden woorden al weer ingetrokken tijdens >en andere bijeenkomst. |)EN HAAG (ANP) De Tweede-Kamerfractie ran D'66 heeft het voornemen het presidium van Tweede Kamer te vragen een gedragscode op stellen met betrekking tot de zakelijke en inanciele handel en wandel van Kamerleden, O„o °wel van de Eerste als de Tweede kamer. Dit eeft het D'66-Kamerlid Zeevalking, oud-staatsse- /erke retar's van Justitie, zaterdagmiddag gezegd tij- ens een vraaggesprek in de VARA-radio-uitzen- ing „In de Rooie Haan". Het voorstel van D'66 wordt gedaan om te trach- einde te maken aan het gevoel van onbeha- en, dat overal in het land blijkt te bestaan over epaalde handelwijzen van politici", zei Zeeval- mdei mg. r ond .°.J™ teERLEN (ANP) Hoewel hulpverlening de terste taak van de politie zou moeten zijn, is het :enwoordig zo dat die taak marginaal is gewor- en het repressieve gedeelte, met name het (haven van de orde, alle accent krijgt. Dit de met ingang van 1 juni eervol ontslagen ifdinspecteur van gemeentepolitie in Rotter- de heer B. Kalma, zaterdag op een druk :hte PSP-manifestatie in Heerlen, ïriezelig noemde hij de militarisering van het olitieapparaat. „De rijkspolitie, ofschoon een bur- jerinstituut, stelt veel prijs op militaire rangen en 2gen minderheidsgroeperingen als gastarbeiders, '.uidmolukkers en woonwagenbewoners worden steeds meer militaire eenheden ingezet. In steden Bis Den Haag en Amsterdam is het de gewoonste _jaak geworden dat militairen politiewerk doen". I |LAanvaarding van het wetsontwerp inzake de L-■•bestrijding van het illegaal wapenbezit betekent as afldus de heer Kalma een grove aantasting van de grondwettelijke vrijheden van de burgers aange- jn vpen de politie op grond van die wet met het geh grootste gemak huiszoekingen kan doen en men- ent pen kan fouilleren. Hij kritiseerde de afwezigheid e velran voldoende controle op de werking van het r,p (jpolitieapparaat dat steeds meer gaat lijken op een bra ^eweldsinstituut. n dw DEN HAAG (ANP) De Amsterdamse procu reur-generaal Mr. J. F. Hartsuiker is bij Konin klijk besluit met ingang van 1 september 1978 eervol ontslag verleend uit zijn ambt bij het b gerechtshof in Amsterdam, e Dit ontslag, op eigen verzoek, houdt verband met ilhet bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd l^an de Amsterdamse procureur-generaal. Het ont- "Jag is heip verleend „onder dankbetuiging voor e vele en gewichtige diensten door hem aan H M le Koninein en den lanrip hpivp^pn" ni» haaf* Het overheidspersoneel zal be paald niet met genoegen kennis nemen van het nieuwe boek van Flip de Kam, dat vandaag onder de titel „Geld dat stom is. door Uitgeverij Bert Bakker op de markt is gebracht. Want wat zegt de auteur onder meer? „Ambtenaren zitten materieel en qua rechtpositie geramd. Geen wonder, dat het ambtelijk gezel schap bijlzwaaiers onder leiding van tophouthakker Lammers ad viseerde de voorsprong, die amb tenaren hebben op werknemers in het particuliere bedrijfsleven, drastisch af te kappen. Het trend- beleid, waarmee het overheid spersoneel geacht wordt eenzelf de loonontwikkeling als de men sen in het bedrijfsleven te krij gen, dreigt gierend uit de klauw te lopen, de door de welvaarts vastheid goudgerande oudedags voorziening plaatst de ambtena ren op eenzame hoogte". Flip de Kam, oud-belastinginspecteur en thans wetenschappelijk medewerker op fiscaal gebied aan de Leidse Universiteit, neemt geen blad voor de mond als hij neerpent wat hij op zijn lever heeft. Men heeft dit al kunnen ervaren uit zijn bijdra gen aan het weekblad Haagse Post en ook uit zijn vorig jaar verschenen boek „Beta len is voor de dommen" over de miljarden- mazen in ons belastingstelsel. Zijn grote verdienste is. dat hij op zichzelf ingewik kelde zaken in uitermate gemakkelijke taal weet neer te schrijven, zodat mede dank zij luchthartige, vaak wat cynische verha len uit de practijk je achter elkaar door blijft lezen. Dat is ook weer het geval met „Geld dat stom is.allemaal los van elkaar staande onderwerpen, die met el kaar gemeen hebben dat ze alle gaan over het geld, dat de overheid int (of dikwijls net niet in staat is te innen) en de miljar den, die deze overheid uitgeeft (en vaak verkeerd uitgeeft in de opvatting van De Kam). Over de bevoorrechte positie van de amb tenaren (meer dan een miljoen als men ook hen meetelt, die op dezelfde wijze worden betaald) windt hij zich erg op. Als men het ermee eens is, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen in deze tijd van bezuinigingen, dan vindt hij dat de ambtenaren ijzersterke schouders heb ben Hij wil ze, zoals hij zegt, niet eens lekker pakken, maar ongerechtvaardige kromheden rechttrekken Wel wil hij zo'n operatie „snijden in weldoorvoed vlees" geleidelijk voltrekken De opvatting, dat het bedrijfsleven zijn arbeidsvoorwaarden zou moeten optrekken tot het ambtelijk peil. is niet realiseerbaar, want dat kost zeker in deze tijd veel te veel. Interes sant is in dit verband ook de opvatting van De Kam, dat het georganiseerd overleg van de minister van Binnenlandse Zaken met de bonden van overheidspersoneel een merkwaardige vertoning is. Want de minis ter. die er niet al teveel van weet, wordt bijgestaan door adviseurs, die ook ambte naren zijn. In feite vormen die adviseurs en de tegenpartij van de minister volgens De Kam een gesloten front. Hij noemt het overleg dan ook een „gecompliceerd spel met doorgestoken kaarten" Net als in zijn vorig boek schrijft De Kam ook nu even opzienbarende als smakelijke verhalen over de geraffineerde manieren, waarop het internationale bedrijfsleven kans ziet belasting te ontduiken. Nederland blijkt daarbij een belangrijke schakel te zijn, evenals het belastingparadijs van de Bahama's en de Antillen met „boterzachte belastingtarieven". Er worden op papier ondernemingen opgericht, die alleen maar een brievenbus hebben ergens in de we reld. Grote filmmaatschappijen in Holly wood laten royalties via ons land lopen. Het zit soms net tegen fraude aan, meent De Kam, maar de constructies zijn door gaans legaal omdat wetten en internationa le verdragen ze mogelijk maken. En de belastingadviseurs uit de hele wereld ko men regelmatig bijeen om na te gaan hoe zij tezamen nieuwe, profijtelijke construc ties kunnen opzetten. Mede in dit verband uit De Kam zijn afkeer tegen de vloedgolf van besloten vennootschappen, die is ontstaan in Neder land. Een golf als gevolg van oneigenlijk gebruik Zelfs éénlingen met een vrij be roep richten b.v.'s op. medici bijvoorbeeld, om belasting te ontduiken, een rookgordijn over hun feitelijk inkomen te leggen en aldus dreigende inkomensnivellering te ontwijken. Als zo'n dokter of andere figuur directeur wordt van zijn eigen b.v. valt hij ook nog eens in de sociale verzekeringen (kinderbijslag, w.a.o., w.w.). De Kam wil hiertegen een dam opwerpen door al die vrije beroepen in overheidsdienst te ne men. Zoals trouwens ook wetten en inter nationale verdragen herzien zullen moeten worden. Men kan natuurlijk zeggen Het parlement moet zich dan wat krachtiger opstellen. Maar De Kam heeft van het parlement niet zo'n hoge dunk en hij heeft achter de schermen kunnen kijken, want hij is korte lings enige tijd Tweede Kamerlid geweest (voor de PvdA, al volgt hij in zijn opvattin gen bepaald met altijd de partijlijn) Ka merleden. zegt hij, doen wel hun best hun winkeltje zo goed mogelijk te runnen, maar ze zijn slecht gehuisvest, zijn slecht uitgerust, worden ondergesneeuwd door bedrukt papier en komen steeds tijd te kort. Daarbij komt. dat fractiespecialisten vaak hun zin doordrukken orpdat de zwij gende meerderheid van een fractie van veel te weining weet. Daarbij komen dan nog de invloeden van ambtenaren en pres sie- en belangengroepen. Als een minister al niet kan overzien wat zijn departement uitvoert, hoe moet een kamerlid dan als controleur van het kabinet optreden? Ad vies van De Kam: kamerleden moeten zich beperken tot hoofdlijnen en het kruimel werk laten liggen, ook al krijgen zij daar door minder publiciteit in de streekbladen Uitvoerig toont Flip de Kam ook aan. dat de ontworpen Vermogensaanwasdeling niets voorstelt omdat de wetsformulerin- gen teveel overwinst buiten schot laten Alleen het aardgas levert wat van beteke nis op. maar dat is al grotendeels over heidsgeld. „De VAD is kommer en kwel. maar de gasbel redt hem wel" De Kam wil de VAD veranderen in een Sociale Winstbelasting. Die belasting hoeft niet afgedragen te worden, maar mag in het bedrijf blijven voor investeringen Ze wordt als „schuld" op een rekening ge schreven. Over die schuld moet rente wor den betaald, die lager wordt naarmate het geld beter wordt gebruikt voor het schep pen van arbeidsplaatsen. En als wordt geïnvesteerd in overbodige projecten moet aflossing van de schuld worden geëist Rente en aflossing moeten door een fonds onder meer worden gebruikt om aandelen op de beurs te kopen. Aldus krijgen over heid en werknemers langs verschillende 'ingangen invloed op investeringsbeslissin gen Belastingdeskundige Flip de Kam veel. Deze WIR is volgens hem een miljar denworst, die het bedrijfsleven wordt voor gehouden om maar meer arbeidsplaatsen te krijgen, maar ze houdt geen ontmoeting sprikkels in om ongewenste investeringen te voorkomen Bovendien komen investe ringen. waar het bedrijfsleven wel wat in ziet, ook wel zonder premies tot stand Kortom, aldus De kam: De WIR is een weggevertje van de belastingbetalers aan de ondernemers! En zo heeft Flip de Kam nog wel wat meet meespelende noten op zijn zang: over dn vermogenswinstbelasting, die veel werk voor de fiscus maar weinig opbrengst ver oorzaakt. doch uit een oogpunt van recht vaardigheid toch niet gemist kan worden over het feit dat vele overheidsuitgaven het sterkst ten goede komen aan hogere inko mensgroepen. wat in strijd is met een juiste inkomensverdeling, over de land bouw. wier voormannen zulke geweldige prijzen uit de subsidiekast hebben gescho ten en die zelfs een eigen ministerie heeft die overal ter wereld op de bres staat voor de Nederlanse boer Men hoeft het hele maal niet met Flip de Kam eens te zijn om zijn betogen, waarvan een deel reeds in de Haagse Post verscheen, bijna adem loos te volgen. Want ze vormen een knap stukje werk: Lichtvoetig geschreven met een gedegen onderbouw en pas aan het eind verwijzend naar andere lectuur voor degenen, die zich verder willen verdiepen Jo Smits DEN HAAG (ANP) Vandaag, en even tueel ook dinsdag, behandelt de Hoge Raad in Den Haag het cassatieberoep van de 78-jarige Pieter Menten tegen het vonnis van de bijzondere strafkamer van de recht bank te Amsterdam. Deze veroordeelde Menten op 14 december tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens oorlogsmisdaden. Ook de officier van justitie, die levenslang had gevorderd, ging van het vonnis in cassatie. Op de zitting zullen de advocaten mr. P. Mout en mr. L. van Heijningen uit Den Haag het cassatieberoep toelichten. Mr. van Heij- I ningen zal zijn verweer voornamelijk base- ren op de stelling dat de Menten ten laste gelegde feiten verjaard zijn, omdat Menten I niet in vreemde krijgsdienst is geweest. De bijzondere strafkamer was van oordeel, evenals het bijzonder gerechtshof in 1949 dat Menten wel diensten heeft verleend aan de Duitse krijgsmacht. Mr. Mout, gespecialiseerd advocaat in zaken voor de Hoge Raad, zal de 29 cassatiemidde len van de verdediging toelichten. Mr. van Heijningen zal zelf over de strafmaat pleiten en Menten zal tenslotte eventueel zijn drie cassatiemiddelen, argumenten tegen het vonrus van de rechtbank, toelichten. Anders dan bij het gewone strafrecht kent het buitengewoon strafrecht, dat hier geldt, geen hoger beroep van een rechtbankvonnis op een hof maar alleen de mogelijkheid van cassatie. De Hoge Raad fungeert in deze zaak als bijzondere raad van cassatie. Hij beziet in dit geval niet alleen of de wet goed maar geeft ook een oordeel over de strafmaat. Over de feiten wordt echter niet meer geoordeeld. Menten zelf kan nog worden gehoord, getuigen echter niet meer. Enkele weken na de toelichtingen op de cassatiemiddelen van de advocaten zal de advocaat-generaal prof. mr. J. Remmelink, die in deze zaak als procureur-generaal op treedt, zijn conclusie nemen. Het arrest van de HoOge Raad kan op zijn vroegst eind mei, begin juni worden verwacht. De Hoge Raad heeft een aantal keuzemogelijkheden: het vonnis bevestigen en eventueel een ande re straf opleggen, Menten vrijspreken, of de zaak naar dezelfde rechtbank terug verwij zen of naar een andere rechtbank verwijzen. V\N 4GT: Een overzicht van de tegen de neutronenbom demonstrerende menigte Vele tienduizenden waren naar Amsterdam gekomen om hun stem te laten horen. LEEUWARDEN (ANP) - Mi nister-president Van Agt heeft zaterdag op een landelijke CDA-manifestatie in Leeuwar den de PvdA een ongeloofwaar dige houding verweten. „De op positie beeft nu kritiek op za ken die men zelf eerder als deelgenoot in de regering heeft bepleit". De heer Van Agt doelde op de opstelling van de PvdA-fractie tegenover uitbreiding van UCN in Almelo en de houding tegen over het in produktie nemen van de neutronenbom. „De heer Den Uyl heeft op hoge toon eisen gesteld over de uitbreiding van de UCN Van ons vraagt hij wat hij zelf in de afgelopen jaren van zijn socialistische vrienden Callaghan in Engeland en Schmidt in Duitsland niet gedaan heeft kunnen krijgen Wat echter nu door minister Van der Klauw is bereikt zou door Den Uyl met verve zijn verdedigd als hij nog minister president was." De heer Van Agt verklaarde dat het kabinet zich zal blijven in spannen om garanties te ver krijgen van Brazilië, „maar onze mogelijkheden worden mede be paald door wat het kabinet-Den Uyl al eerder heeft vastgelegd" Brazilië lijkt overigens van plan om zelf fabrieken te bouwen voor het verrijken van uranium en het opwerken van. gebruikt uranium De bouw van eigen verrijkingsfabrieken blijkt het voornaamste doel van de over eenkomst die Brazilië indertijd met West-Duitsland heeft afge sloten Dit staat in een persoon lijke brief van de Braziliaanse ambassade in Londen aan het Britse parlementslid Leo Abse De brief werd zaterdagavond in het tv-aetualiteitenprogramma Vara-visie bekendgemaakt 6 - -e>» uis.woi.cii uuui ueixi aan n.m ii ae Koningin en den lande bewezen". Dit heeft het i (ministerie van justitie bekend gemaakt. i ZWOLLE (ANP) MAVO-3 ligt op sterven. Circa 25 procent van de leerlingen moet de tweede en derde klas overdoen. Het aantal schoolverlaters tonder diploma stijgt, riet ifD't zei de heer A. G. van Rossum, lid van de nfcommissie MAVO van het Nederlands Genoot schap van Leraren, zaterdag op de jaarlijkse »MAVO-dag" in Zwolle. Van Rossum hield een ers inleiding over „differentiatie binnen het MAVO", den H'j vergeleek MAVO-3 met het oude MULO-3. „De eikel «atste opleiding bood veel meer mogelijkheden /ord i(*an MAVO-3, die van begin af aan in de knel heeft gezeten", aldus Van Rossum. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM Aan de gistermiddag in Amster dam gehouden demonstratie tegen de Neutronen granaat is volgens schattingen van de politie deelgenomen door tussen de 40.000 en 50.000 personen. De vele kilometers lange stoet trok van het Frederiksplein naar de Jaap Edenhal. Daar werd, ter afsluiting van het internationaal forum dat zaterdagmiddag tegen de N-bom was begon nen, een manifestatie belegd waarop vertegen woordigers spraken van ondermeer de Verenigde Staten, Oost- en West-Duitsland en Engeland. Namens een vertegenwoordiging uit Rusland zei de Kosmonout Oleg Markarov dat de invoering van het neutronen-wapen de wapenwedloop zou versnellen. „Juist nu er resultaten zijn bereikt in het proces van ontspanning, komen er voorstellen voor de productie van dit nieuwe wapen", aldus Markarov. Aan het eind van de samenkomst op zaterdag hadden de delegaties al een gezamenlijke verklaring aangenomen. Daarin wordt de betrok ken regeringen erop gewezen dat in de beweging tegen de N-granaat „de vastberaden wil tot uit drukking komt om de wereld te behoeden voor een atoomoorlog". Oud-minister Kruisinga betuig de zijn bijval in een brief aan het forum. De door zijn „Pentagon Papers" bekend geworden Daniel Ellsberg wees er in een toespraak op dat als Amerika ten tijde van de oorlogen in Korea en Vietnam al de beschikking hadden gehad over dit wapen, de VS het zeker hadden ingezet. PvdA- leider Joop den Uyl zei zaterdagmiddag op een verkiezingsbijeenkomst in Den Haag dat de Neder landse regering medeplichtig wordt aan de invoe ring van dit wapen als ons land de Navo niet op korte termijn laat weten tegen de productie ervan te zijn. Een grote brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag voor naar schatting achttien miljoen gul den schade aange richt bij de cacaofa briek ,,De Moriaan" in Wormer. Een op slagloods met vele tonnen cacaoboter ging in de vlammen op. Drie brandweer lieden werden tijdens de blussingswerk- zaamheden gewond. Milprrol jaar DEN HAAG - Het schriftelijk eindexamen voor het Voortgezet on derwijs (het zogenaamd centraal schriftelijk) be gint volgend schooljaar op 27 april. Staatssecre taris De Jong van Onder wijs vindt dit noodzake lijk, omdat de herkan sing, die gekomen is in de plaats van het herexa men, eveneens vóór de zomervakantie afgehan deld moet zijn. Voorheen werden de herexa mens na de zomervakantie ge houden. Tweede Kamer en Aka- demische Raad vinden echter, dat de herkansing vroeger gege ven moet worden, om de eind examenkandidaten niet te lang in spanning te houden. Het Nederlandse Genootschap van leraren is niet alleen kwaad omdat de lerarenorganisaties niet bij de besluitvorming be trokken geweest zijn maar toont zich ook ongerust over de nieu we maatregelen Het genoot schap meent namelijk, dat de grote haast waarin de herkan sing moet plaatsvinden en moet worden beoordeeld de devalua tie van het onderwijs in de hand werkt Dit jaar wordt de herkansing nog na de zomervakantie gehou den Het is de eerste keer, dat zij gehanteerd wordt voor eind examenkandidaten. die voor maximaal twee vakken opnieuw examen mogen doen. Daarbij blijft het hoogste punt van eer ste examen en de herkansing gelden als eindcijfer

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5