I [apsalon 3rand erwoest Musica '78 oogst succes Nachtelijke dodenrit door Haarlemmerstraat Holiday Inn Leiden feestte op een bont en breed front voortreffelijk gestileerde JECHISCH _LEURRIJKE POPPENSPEL VERTONING :hade rond een joen gulden Protect .Vaar aanleiding van de berichten over de komende ophef fing van buslijn 15 (van het Morskwartier naar het Elisa- bethziekenhuis te Leiderdorp) heeft het secretariaat van de Katholieke Bond van bejaarden en gepensioneerden een protestbrief geschreven aan de directie van NZH. Hierin stelt de heer P. de la Rivière, secretaris van de bejaarden- bond, dat het juist voor bet Morskwartiér waar zoveel bejaarden wonen, erg belangrijk is dat er een directe verbinding met het ziekenhuis bestaat. „De bejaarden wor den anders gedwongen over te stappen, met alle ellende van dien. Of zij moeten een taxi nemen waarvan de kosten niet altijd door het Ziekenfonds worden vergoed, zodat zij voor financiële problemen komen te staan", stelt de secreta ris in zijn brief. De heer de la Rivière vindt het een vreemde zaak dat in deze tijd van reklame voor het openbaar vervoer zoiets gebeurt.,,Wij vertrouwen er dan ook ook op dat u een goede oplossing voor onze bejaarden weet te bedenken", aldus de heer de la Rivière. Lente Theatergroep Matrogoth heeft de lente in haar hoofd. Van daar dat zij morgen. 21 maart, met en processie door de binnenstad van Leiden zal gaan. rond zonsondergang. Np deze processie wordt er een voorstelling gegeven op het Schuttersveld. Hiermee is dan het startsein gegeven voor een groot aantal grote projecten die Matrogoth op stapel heeft staan. De toneelgroep streeft ernaar steeds meer mensen met theater in aanraking te brengen, vandaar dat Matrogoth bijna uitsluitend op straat voorstellingen geeft. In de processie kan iedereen mee lopen. Zij gaat om ongeveer zeven uur 's avonds van start op het terrein bij het KWJ -gebouw aan het Noordeinde 2a. PSP De Pacifistisch Socialistische Partij houdt dinsdag in ver band met de komende provinciale staten-verkiezingen een bijeenkomstavond in het Leids Vrijetijdscentrum. De avond begint om 8 uur. De aanwezigen zullen toegesproken worden door Pedro van den Hoek en John Hakke Na de toespraken wordt er een film vertoond, met als titel ..milieu en planologie in de provinciale staten" Open ochtend pEN Tsjechen zjn van se dier de meesters van de ani- I 6 je. Hoe verrassend „dode" ,ks: eten tot leven gebracht tadtefen worden, bewees giste- het Staats Poppen- en Pan- imetheater uit Bratislava. Ie Leidse Schouwburg wor sen |twee voorstellingen gege- 'e|van „Peter en de wolf" en °°lel „Moment Musical". Het Ra9yrne publiek, ofschoon ver- 'e u door Dik Voormekaar en }rs Muppet Show, komt voor >9rarTgebeurtenis in groten geta- JCra\Tr k0t theater- reen kent natuurlijk het lokje" van het onderne- 1 no de knaapje Peter en de als p boze wolf. De muziek van 'e s Prokofieff heeft al tot de J .(eelding van menige genera- resproken. Met behulp van zwarte achterdoek werd het ■"Hiek weer eens behoorlijk in imaling genomen. Vlinders derden vanuit het niets op ^iiamen Peter zelfs mee in hoge vlucht. De kinderen in en taal riepen „ah" en „oh" en assiefolwassenen deelden die ver- ng in stilzwijgen. Een clown brugde op komische wijze loof tussen de fictie van het penspel en de werkelijkheid de zaal. Jammer, dat de ellende stem (in Nedeland: k van Ulsen) en de gebeur- ssen niet altijd synchroon 181, en. ment Musical" van Bohdan 'ik buit de mogelijkheden dit animatietheater naar al- ;anten uit. Het stuk zit vol lige vondsten: een omge- •de saxofoon werd een hin- !nd paard, een citer werd briesende stierekop en een drecorder een loeiend koe- it. Dit keer was het een ver- oide dirigent die de gebeur- tenissen begeleidde. Er zat even wel Weinig verhaal in „Moment Musical" en het publiek was weldra uitgekeken op de ver bluffende technieken. Alles bij elkaar toch een onderhoudend avondje (middagje), waar oud en jong veel plezier aan kon beleven JOS NIJHOF LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar zonder beroep is in de nacht van zaterdag op zondag gearresteerd op ver denking van mishandeling en poging tot doodslag. De Leidënaar bevond zich 's nachts met een aantal bij de politie bekende stadgenoten (in leeftjd variërend van 22 tot 25 jaar) in de Haarlemmerstraat toen er ruzie ontstond over een buitenlands meisje. Een 22-jari- ge Leidse stratemaker nam het voor de buitenlandse op, het geen niet in goede aarde viel bij het beschonken groepje. De be dreigde stratemaker sloeg op de vlucht op de fiets, maar de be- roeploze Leidenaar zette door de Haarlemmerstraat met een auto de achtervolging in. De fietser voorkwam dat hij werd doodgereden, doordat hij slajom de betonnen bloembakken nam maar moest toch op een gege ven moment de Haarlemmer straat verlaten en reed via de Pelikaanstraat naar de Oude Rijn. Aangezien hij hier niet meer aan de moordende auto- wielen zou kunnen ontkomen reed hij het water van de Rijn in, waar hij enige tijd bleef rondzwemmen. Toen hij weer op wal klom werd hij echter opgewacht door de moordlusti ge automobilist, die hem een slag in het gezicht toediende hetgeen het slachtoffer een enigszins ontwrichte kaak en door de lip geslagen tanden op leverde. De stratemaker wist na zijn molestatie nog het politie bureau aan de Zonneveldstraat te bereiken, waar hij werd be handeld en van waaruit de poli tie gelijk achter de dader aan ging. Enkele leerlingen aan het werk. Het was zaterdag feest in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat. Alle buurtbewoners waren uitgenodigd om de leerlingen van deze school aan het werk te zien in verschillende expressievakken. Met name de toneelstukjes die de leerlingen opvoerden oogstten veel bewondering. LEIDEN Een zilverkleurige speelgoed zeppelin gaf zaterdag op honderd meter hoogte aan, dat er op het platteland bij de Leidse Plesmanlaan iets gaande was. Tien jaar Holiday Inn Leiden werd gevierd. Het weer en de stemming zaten mee en de plannenmakers en -uitvoerders konden 's avonds bij snacks, drankjes, geroosterd speenvarken en volop muziek opgelucht adem halen. De programmaonderdelen wa ren stuk voor stuk van juichende aard: draaiorgelconcert voor de ingang van het hotel, een paradropping: valschermsprin gers die de H.I. „vredesvlag" bij zich had den en muziekkorpsen die kwamen en gin gen. Zo trokken de Fourty Four Degrees en de pom pom girls paraderend door de Leidse straten, vakkundig geassisteerd door het korps Rijnmond. Beide gaven uiteraard op het terrein van de feesteling een uitge breide show ten beste, aangedikt door Rijn mond in Engelse, Russische en Taptadestijl en dito uitmonstering. Bij dit alles werd lustig gedraafd langs de omliggende dreven en op die momenten leidden alle wegen naar Holiday Inn dat nu al weer tien jaar zijn service op het gebied van hotel, eetgewoonten en actieve recreatie aan de grote klok hangt. Ruim 250 mensen namen deel aan een marathon prestatieloop, een halve marathon of aan een 10 km.-loop. alles ten bate van het gehandicapte kind dat nog immer sportorganisator Joop Riethoven als beschermheer heeft. Er waren lopers die rustig wandelend de naderende lente onder weg in zich opnamen, maar anderen hadden er behoorlijk de kuierlatten ingezet teneinde een eervol resultaat te behalen. Zeventig deden de hele marathon, bijna tweehonderd liepen zich de benen uit het lijf op de halve Winnaar van de 42 km. werd Rob Strik uit Baarn, tweede was Peter Fritz uit Rotter dam en derde ene Kluisken uit Zandvoort. De 21 km. werd in de zak gestoken door Piet van Alphen, Amsterdam, gevolgt door Nico Volker uit Oegstgeest en G. Hendriksen uit Ederveen. De 10 km werd gewonnen door Theo v.d. Veer, Leiden, tweede was Cock Filippo. Katwijk, eri derde T. van Wetten uit Noordwijkerhout. 's Avonds draaide er binnen de tent een „boerenbruiloft" in een Achterhoekse opzet Hoofdrolspelers waren de Klepperklumpkes en een blaaskapel uit Aalten. Klompendan sen werden vóór en nagedaan, terwijl de koude buffetten werden geplunderd en het tappend personeel handen tekort kwam. Bij zonder veel waardering was er ook voor het „live" optreden van de Amerikaanse Leide naar Joe Bourne, die een paar uur daarvóór nog op het beeldscherm in Top-Pop te zien was geweest. Dit kostte hem aardig wat handtekeningen. Bourne, die als Mister Soft Soul aardig op weg naar populariteit is, had ook zijn groep meegenomen: een uitstekende artiest en een best orkest. Als om te bewijzen, dat H.I. Leiden er niet slechts is voor het eten, drinken en slapen, ■werden elders in het complex tennis-, squash- en- bowlingcompetities afgewerkt. Er was zelfs „moonlight bowling by candle light", een feërieke entourage voor het laten rollen van de loodzware ballen. Daarna kon den de H.I.-mensen weer overgaan tot de orde van de dag, wat eigenlijk ook wél zo prettig was. Een levensgrote taart werd ter gelegenheid van de tiende verjaardag van Holiday Inn Ton Pieters 3angedragen. 20 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 11 (randweer werd omstreeks half vier in de oudf gealarmeerd. Het pand van Vermeer, waar te Pfand is begonnen bleek na aankomst al niet aal te redden. De brandweer vermoedt dat de ènesjl hier ontstond doordat één van de vele n fische apparaten (bijvoorbeeld een haardroog- jaan is blijven staan en door oververhitting luiting heeft veroorzaakt. Doordat zich in het twee open trappen naar de hoger gelegen p |s bevinden kon het vuur zich gemakkelijk jdeze verdiepingen uitbreiden. Beide etages jen bewoond door twee studenten, maar door s toeval waren geen van beiden aanwe- jne fpe inboedel van de kapsalon en de twee ie d J verdiepingen kan als afgeschreven worden be schouwd. \chterhuis Het vuur kon zich via een houten wand ook eenvoudigweg verspreiden naar het als magazijn gebruikte achterhuis van het pand Lange Mare 116, een winkel in verf- en behangersartikelen. De schade die hier werd aangericht aan de opgeslagen blikken verf en de rollen behang is nog niet te overzien. De winkel van de firma Alt aan de Lange Mare 112 (firma in rijwielen, gereedschappen en auto maten) verspeelde door de brand zijn ruiten. De modezaak Waals Mode aan de Haarlemmerstraat kreeg als gevolg van' het vuur enorme hoeveelhe den rook te verwerken. Keuken Het gezin De Groot, woonachtig in het nabij gelegen huis aan de Van der Werffstraat la ver loor door de omzwervingen van het vuur zijn keuken en toilet. De spuitgasten moesten hier namelijk een heel plafond weghakken om verdere verspreiding van de brand te voorkomen. Door bemiddeling van wethouder Waal is het gezin tijdelijk in hotel De Wecker gehuisvest. De in spijkerkleding handelende zaak Bobby's Jeans liep tenslotte ook nog schade op. Mankracht Bij de vuurdovende werkzaamheden van de Leidse brandweer waren twee blusauto's, een lad derwagen en een commandoauto betrokken. De vuurhaard bleek zo ernstig te zijn dat de brand weer aan het direct ter beschikking staande perso neel niet genoeg had en versterking moest laten aanrukken, waarbij de onderbezetting weer eens ernstig werd gevoeld De brand heeft vermoedelijk een schade aange richt die in geld uitgedrukt ligt rond een bedrag van één miljoen gulden. I en PEN Een felle uitslaande brand heeft in de eu9dj|t van zaterdag op zondag de dameskapsalon 8 4o i eer aan Lange Mare 114 volledig verwoest. 3 DoJ)rand en de aansluitende blussingswerkzaamhe- jour hebben ook aanzienlijke schade aangericht in >ipro;jngende panden. Door snel ingrijpen van de Ise brandweer, die tot aan de vroege zondagmor- iedenmet nablussen in touw moest blijven kon erger nk den voorkomen. Persoonlijke ongelukken deden iat R*et voor. Tot vroeg in de ochtend is de brandweer in touw geweest om het vuur te blussen. 'EIDEN Klasse en de bij- in ondere persoonlijke uitstra- ing van de artiesten maakten nlusica "78", dat zaterdag- vond in de Stadsgehoorzaal verd gehouden, tot een fan- astisch festijn. Per definitie ;eldt voor velen wat tussen dassiek en modern in ligt als niddelmatig. Rogier van Ot- erloo maakt dit soort muziek, iddle of the road, en het ïbliek bracht hem voor zijn ertolkingen een staande ova le. Daar hielp geen enkele iefinitie aan. Hetzelfde gold oor Thijs van Leer, Louis van Dijk, Letty de Jong, Toots Thielemans en Liesbeth List. In een schitterend wit gewaad met gouden garnering langs de hals was het Liesbeth List die in een mum van tijd het publiek aan haar voeten kreeg. Madame Mélancholie, zoals zij in Frankrijk wordt genoemd, zong Frans- en Ne derlandstalige chansons, waar onder haar vertolking van „sans toi j'ai peur". In De Radelozen van Jacques Brei, een prachtige vertaling van Ernst van Altena, was de rade loosheid teder en verdiende te worden gekoesterd: "werp dus niet naar hen de eerste steen", zo bezwoer zij diegenen, die als eersten op straat het onge luk van anderen met de vinger nawijzen. Er waren nog veel meer chan sons van Brei te beluisteren Het grote orkest van Van Ot- terloo speelde Les vieux amants en wist dit prachtige lied in een litanie van droevige vioolmuziek tot een klassiek niveau te verheffen. Toots Thielemans bleek ongèeven- aard in een Rainy Day en in zijn ode aan Bobby Deerfield. Meeslepend, uitgelatn en clow nesk, zo kwam hij voor de zaal over en zelfs het 28-mans or kest kon daar niet aan ontko men. Vooral in de improvisa ties bleek dit. de ene na de andere musicus soleerde op de sprankelende aanzetjes van de begaafde artiest. Thijs van Leer, Letty de Jong, Louis van Dijk, ze maakten het luisterpubliek laaiend ent housiast. Meer dan een kwar tier werd er een staande ovatie aan het eind van het spektakel aan hen uitgebracht. LEIDEN Het is al weer enige jaren geleden dat Henk van Ulsen zich schaar de onder de groep solo-tonelisten, die de laatste tijd met veel succes Nederland doorkruizen. Van Ulsens nieuwste presta tie op het gebied van solo-toneel „Mijn held Tsjitsjikow" was zaterdagavond in de Schouwburg te bewonderen. Weinigen zullen in hun verwachtingen teleurge steld zijn. Tsjitsjikiow is een vrije bewerking door Marie-Louise Doudart van Gols (Rusland, 1809-1852) „Dode Zielen". Held is Tsjitsji kow, een aarts-sjacheraar, die eindelijk zijn grote slag lijkt te gaan slaan. Hij koopt dode zielen op, gestorven lijfeige nen, die nog niet als dood geboekstaafd staan, en wil die gaan belenen. Zoals zo vaak mislukt het plan op het nippertje Een waanzinnig en angstwekkend verhaal Het morbide karakter wordt evenwel sterk geneutraliseerd door de kaleido- scoop van Dickensiaanse types, die het verhaal tot een rijke bron voor solo-toneel maken. In „Mijn held Tsjitsjikow" wordt daarvan dan ook dankbaar gebruik ge maakt. Toch is dat mijns inziens niet de sterkste kant van Van Ulsens optreden. Het neer zetten van al die verschillende specima van het menselijke (Russische) ras, kwam niet altijd goed uit de verf; ook neigde het wel eens naar een soort kinderachtig- Het mooiste van Van Ulsens prestatie was de volstrekte beheersing waarmee hij de hele avond het publiek in zijn ban hield Niets leek aan het toeval overgelaten, elke beweging en elke zin tot in het kleinste detail zo bedoeld. Op die manier behoort Van Ulsen wel tot de meer gestyleerde, ja gemaniëreerde solo-spelers, i t.t. bij voorbeeld Charles Cornette van De Inter nationale Nieuwe Scène, die veel meer emotie in zijn creaties doet Zeer fraai was zaterdagavond het „ab stracte" houten decor van Frank Raven, dat voor veel meer voorstellingen te ge bruiken zou zijn en daartoe ook uitnodigt Ook de belichting was opvallend "zorgd Het geheel werd geproduceerd <a> r Joop van den Ende: een vrije prodtkue dus PAUL VAN DER PLANK V.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3