Wielrenners ook zonder premies aktief in Rijswijk Parker: nog één overwinning Okker verdwaald in niemandsland Hongaarse triomftocht bij tafeltennis EK Geschiedenis herhaalt zich in Milaan-San Remo Leids team jjj landskampioen short-track Hans van Rooden geselecteerd NIJSSEN TROTTERS KAMPIOEN RIJSWIJK „Het it toch nog mogelijk om amateurs aan de start te krijgen zonder een vette prljzenpot en startgeiden. Daar ben ik blij om," aldus de consul van de KNWU in Zuid-Holland, Bertus Ouwehand gisteren bij de districtskampioenschappen in de Rljswijkse Plaspoelpolder. Vijftig amateurs gingen er om kwart over twee van start. Peter Post uit Leiden zegevierde verrassend vóór Ton van der Valk uit Voorschoten. Do wedstrijd ging over tachtig kilometer en dat is 38 ronden op het vergrote parkoers. Met nog 24 ronden voor de boeg was er een kopgroepje van acht renners Dat waren Kees Vrolijk. Aad de Jong. Joop van Vliet. Cees Dijkhuizen, Ton van der Valk. Jan de Bruin. Wim Hus en Nico Toussant Later viel deze groep weer terug in een tweede groep. Peter Post sprong bijtijds weg en won voor een groepje van zes renners Dat waren Ton van der Valk (Voorschoten), Martin van der Toorn (Scheven- ingen), Nico Toussant (Naaldwijk), Bram Jouve- naar (Den Haag) en Gijs de Beste, die de zesde tot en met de zevende plaats innamen in de einduitslag. Joop van Vliet - wiens broer plotseling mee wilde rijden tussen de amateurs maar terecht uit de wedstri|d werd gehaald door de jury - greep de achtste plaats voor Arie Mollema (Alphen aan de Ri|n) en Rob Koppers uit Den Bi| de liefhebbers zegevierde Ruud Ones van De Bollenstreek uit Lisse voor de Westlander Gerard Koop en J Kila uit Delft Bij de vetera nen was Cock van der Hulst van de Leidse Swiftploeg de sterkste voor de Hagenaars Hans Hoek en Hans Roos. De uit Monster afkomstige Sonneveld zegevierde bij de nieuwelingen Hier kwam Mulder op de tweede plaats voor Ouds hoorn Gino Ammerlaan, weer helemaal terug van weg geweest, was heer en meester bij de junioren Van der Meer en Hoogenvorst Bi| de dames was er een Gouds succes De dames Dekker en Lieverse gingen als eerste en tweede over de eindstreep ii Van onze sportredactie LEIDEN Het team van Ton Menken is zaterdagavond in de gelijknamige ijshal lands kampioen short-track gewor den. De Leidenaren, Arie Ra- vensbergen (Voorschoten), Joop Wolvers (Woubrugge), Wim den Eisen (Zoeterwou- de) en Kees Boer (Woubrug ge), invaller voor een gebles seerde Kees Borst (Hoogma- de), bleven Amsterdam juist één punt voor. Daarmee vergaarde het Leidse team net voldoende punten om in de achtste en laatste wedstrijd niet meer in gevaar te kunnen komen Dat laatste kon ook niet meer, toen het team van Ton Men ken in de finale van de kop pelwedstrijd ten val kwam In de andere wedstrijdonderde len (500 en 1000 meter) wa ren al voldoende punten be haald door het viertal Op 3 en 5 april wordt er in de Ton Menken i|sha! een schaatsavond gehouden. waarop de Nederlandse mara- thontop een poging zal wa gen om het uur-record te gaan breken Het Nederland se short-track-team, dat op 7 t/m 9 april naar Engeland gaat om deel te nemen aan de wereldkampioenschappen, bestaat uit Kees Borst. Arie Ravensbergen, Menno Boels- ma (Den Haag) en Rolf Gi- brandy DUISBURG - De elide Europese titelstrijd in Duisburg gsat de ge schiedenis in als de triomftocht der Hongaren. Na jarenlange overheer sing door de Zweden her overden de Hongaren het verloren gegane terrein in Duisburg. Met viereneen- halve gouden medaille en drie zilveren benadrukten zij hun superioriteit. De verrassing in het heren enkelspel betrof de over winning van Istvan Jo- nyer in de halve finales op Desmond Douglas. De gekleurde Brit was tot op dat moment verreweg de grootste favoriet door zijn fantastische spel. In de achtste finales versloeg hij de als eerste geplaat ste Fransman Jacques Secretin op klndertl|k eenvoudige manier. In de kwart-eindstrijd had hij geen problemen met de Hongaar Tlbor Klampar. Maar in de halve eind strijd vond hl) tegen Jo- nyer zijn Waterloo. In vier games werd Douglas uit geschakeld. Het pad van Gabor Gergely. in januari van dit jaar winnaar van de Toptwaalf in Praag, naar de finale werd geeffend door zijn landgenoot Tibor Kreisz De pure verdediger uit Boedapest ver sloeg in drie games de gevrees de Milan Orlowski De Tsjech had in Novi Sad in 1974 al eerder op de titel beslag gelegd In de halve finales won Gergely moei teloos van zijn landgenoot. De Hongaarse finale was teleurstel lend De suprematie van Gergely beïnvloedde de kwaliteit van de partij De beste Hongaar van dit moment werd Europees kam pioen in „straight" games Bij de dames won Judith Magos voor de tweede maal de Europe se titel. In 1974 in Novi Sad had zi| voor de eerste keer het Euro pese kampioenschap weten te bemachtigen. In Duisburg kwam Nijssen-Trotters werd kampioen in de derde divisie door een 85-79 overwinning op Gymnova Parker trok zich daar in eerste instantie niet veel van aan Mit chell Plaat vond zijn schot terug en de Leidse formatie kwam in de negende minuut op 17-23. De wissel van Rooden voor Kip le verde geen wijziging op in de krachtsverhoudingen Delta Lloyd zocht ruimte door vertra gend te spelen, waarna het op snelheid de beurt aan Parker was Een dunk van Hank Smith bracht via 30-35 de spanning terug Parker ging slordig spelen en met name Bruinsma schoot offensief tekort Delta Lloyd kwam bij tot een punt. maar weer was daar Arthur Collins Via enkele technische hoogstandjes tilde hij de Leidse formatie naar 34-41 waarna met 40-45 het rust- signaal kwam In de openingsfase van de twee de helft maakte coach Henny Blom een misstap Met Leysner in de basis was Parker overge schakeld op zóne, een zet die duidelijk verkeerd uitviel Delta Lloyd. zonder Davis in de basis, profiteerde goed van de misver standen in het Leidse team en nam met 48-47 de leiding Henny Blom „Ik gokte op de break, maar die kwam steeds te laat Pas in de 10e minuut speelden we weer goed op tempo Het was een gok De rentree van Sid Bruinsma betekende lucht voor de Leidse ploeg Parker schakelde weer te rug op de man-to-man, waarmee ook de snelheid in het team kwam Vooralsnog zonder veel resultaat Via Smith en Weys speelde Delta Lloyd aanvallend erg knap. Vooral op lengte won nen de Amsterdammers duidelijk De vierde fout van Hank Smith (van onze basketbal-medewer ker) Leiden De pas in Nederland gearriveerde Parkerspeler Hans van Rooden is in de voorlopige selectie van het Nederlands team opgenomen. Gisteren speelde van Rooden met een deel van de selectie een oefenwedstrijd voor het Neder lands team. Volgens van Rooden heeft hij goede kansen om bij de laatste 12 te komen. „Het Nederlands team heeft niet al te veel forwards dus geloof ik dat ik wel kansen heb". In mei en juni zal het Nederlands team aan een internationale competitie gaan deelnemen. In een competitie- vorm zal o.a. tegen Israël, Spanje en Marokko worden gespeeld, waardoor het Neder lands team in deze „Interconti- nental-cup" zeker zes wedstrij den in eigen land zal gaan spelen. gaf Parker wal meer ruimte Weer was daar Mitchell Plaat Als een volwaardig generaal leidde de Nederlandse Amerikaan Par ker in goede banen en schoot en passant in die tweede helft veertien punten bijeen Aanzienlijk moeilijker had Arthur Collins het met de' zoneverdedi- ging w'aar de Amsterdammers op overgeschakeld waren Pas in de slotfase hervond Collins zijn rit me. maar toen was de strijd al gestreden Parker ging de wed strijd steeds nadrukkelijker be heersen. Sid Bruinsma qinq eind elijk weer scoren en de tip-ins I van Harrie Kip en Vic Bartolome! c die 88% schoot!) waren het r bewi|s van het reboundoverwicht! r van de Leidenaren Na 73-84 viel j I Delta Lloyd langzaam aan terug j c Terwijl bij Parker iedereen kon! I scoren kwam bij de Amsterdam- c mers de nadruk steeds meer bij 1 Hank Smith te liggen De Ameri-I c kaan was echter duidelijk ver-i moeid en begon te missen. ter-K wijl Bruinsma de reboundstrijdP van Smith won Via 79-88 behaal-f— de Parker met 87-98 haar twintig-L ste zege \l' Scores Parker Collins 32: PlaatP 22; Kip 14; Bartolome 14; Bruins- ma 12, van Rooden 4 L Delta Lloyd: Smith 34; Davis 14 van Doorn 12; Weys en Kragtwijk 10 tri Stand eredivisie Falcon 27-50, z NN Donar 28-44. Parker 28-40. Ui Tripper 28-30; Arke 28-26 Vast-j goed 27-24. Buitoni 28-22; Delta Ju" Lloyd 28-22. Musette 28-20; Bvf Amstelveen 28-0. C In de eerste divisie B is nogi steeds niet te voorspellen wie erth de kampioen zal gaan worden |r De nek-aan-nekrace tussen Vak feri Stars en ASVU gaat onvermin- bi derd door Ook het Delftse Achil- bi, les leed met 113-92 een neder-f laag Topscorer was uiteraard Be Lace Strong met 48 punten en hs een schotzuiverheid van 93% I Slechter verging het BVO en Lis- jcl se BVO verloor van SOVB On- tf( danks goed aanvallend spel ver- loor de Alphense ploeg met 69- 94 Gebrek aan werklust deed BV Lisse de das om Met 81-91 bleel opponent Sea Devils meerde re ue eerste basketbal-kampioen van dit seizoen komt uit Leiden Dankzi| een 85-79 overwinning op Gymnova werd de Leidse eer ste klasser onbereikbaar voor de concurrentie De promotieduels tegen de andere kampioenen zul len uitmaken of Nijssen het vol gend seizoen in de tweede divi sie zal gaan uitkomen LEIDSE COURANT PAGINA 2( SAN REMO Niet winnaar Roger de Vlaemlnck, maar de 20-jarige Italiaan Giuseppe Saronni was zaterdag de trote ster in de 69ste afleverng van Mllaan-San Remo. lechts door jeugdige overmoed verspeelde „Beppe" de overwinning in de primavera aan de tien jaar oudere en veel slimmere Belg Roger de Vlaeminck, die vijf jaar geleden eveneens de openingsklassieker won. In '73 won De Vlaeminck na een eenzame tocht over de Poggio. dit jaar bleef hij de laatste 18 kilometer van de 288 kilometer lange wedstrijd in de schaduw van Giuseppe Saronni Een baansprinter van Rigine. die vorig jaar als „broekie" debuteerde bij de geharde profs en zowaaar twaalf overwinningen behaalde Een aantal, waar de meeste profs alleen maar van kunnen dromen Saronni was vorig jaar al uitblinker in Milaan-San Remo Hij was één van de laatsten, die tijdens de beslissende beklimming van de Poggio met de latere winnaar Jan Raas duelleerde. Giuseppe was dit jaar sterker, maar gerijpt als renner. Op weergaloze wijze had hij vorige week zijn klasse al gedemonstreerd ti|dens de voorbereidingswedstrijd, de Vijf daagse dwars door Italië Hij onderbrak de zes jaar lange zegereeks van Roger de Vlaeminck in die wedstrijd. De Belg zou zaterdag revanche nemen Profiterend van Saronni's overmoed Favorieten De beslissende slag viel tijdens de beklimming van de Poggio. de laatste berg op het parcours Achttien kilometer voor het einde demarreerde de Italiaan Alesio Antonini uit het peloton, dat intussen een kopgroep (met Piet van Katwijk en Henk Lubberding), die 233 kilometer aan de leiding had onder impuls van Didi Thurau had ingelopen. Drie kilometer lang hield Antonini een voorsprong van 200 meter vast Het was voldoende om het peloton, waarin de Nederlanders onder de favorieten (Raas. Zoetemelk) geen rol van betekenis speelden, te breken Slechts drie renners waren in staat Antonini te achterhalen Saronni. De Vlaeminck en de Fransman Yves Hezard De laatste zou tijdens de afdaling wegvallen wegens een defect aan zi|n fiets De Vlaeminck was vervolgens de slimste (van onze basketbal-mede- werker) LEIDEN In de vierde ontmoeting tegen het Am sterdamse Delta Lloyd heeft Parker op duidelijke wijze aangetoond, waar om de Leidse formatie zich in de play-offs gaat spelen. Terwijl Delta Lloyd volgens Egon Steuer, coach van de Am sterdammers, de op één na beste wedstrijd van het seizoen speelde, was het generaal van Parker, Mitchell Plaat, die de Leidse formatie naar de uiteindelijke 87-98 zege leidde. Een overwinning die volkomen verdiend was, al had de wedstrijd een spannend score-ver- loop. Door dit resultaat kan Parker zich woensdag a s. in de thuis wedstrijd tegen Tripper Jeans de finitief kwalificeren voor de play offs Aan de eis die de sponsor voor dit seizoen stelde, het beha len van die play-offs, is dan vol daan. maar de Leidse eredivisio- nist heeft momenteel meer mo gelijkheden Met uitzondering van de ongelukkige nederlaag tegen NN Donar (het uitvallen van Bruinsma) heeft de Leidse ploeg sinds 5 februari niet meer verloren Paulides is sterk ge groeid en de gok om Hans van Rooden naar Leiden te halen lijkt positief uit te gaan vallen Deson danks moest er in Amsterdam hard voor de overwinning wor den gestreden Delta Lloyd speel de technisch en fysiek een erg knappe wedstrijd en vormde zo doende een opponent, waarmee de spelers van Henny Blom de grootste moeite hadden Toch was het Parker dat in de ope ningsfase als eerste de zenuwen onder controle had Aangezien beide teams man-to-man speel den lag het tempo hoog Fast- breakspecialist Arthur Collins zocht snelheid en ruimte en vond die juist bij Hank Smith, de grote rivaal van Collins op de landelij ke topscorerslijst Bij 5-9 ging Delta Lloyd even in de fout De Amsterdammers toonden zich snel geïrriteerd, en Al Davis kon al snel zijn derde fout ontvangen PRAAG Bij de Davis Cup wedstrijd Tsje- ehoslowaklje-Nederland dit weekeinde in Praag is Tom Okker verdwaald geraakt in het niemandsland dat ligt tussen gerijpt meesterschap en lysleke aftakeling. De winst in de uitputtende openingspartij van vrijdag tegen Jan Kodes had uiteindelijk een negatieve uitwerking in het dubbel spel van zaterdag en was ronduit lataal in het enkelspel van gisteren tegen Jfri Hrebec. De inmiddels 34-jarige tennismag- naat liet na een 4-0 voorsprong in de vierde set zes games achtereen als zand door de vingers lopen (3-6, 6-2, 1-6, 4-6) en bezorgde Tsjechoslowaklje een winnen de voorsprong van 3-1 voordat Louk San ders aan zijn laatste enkelspel begon. Dat het uiteindelijk 3-2 werd. had weinig te maken met de voor de Tsjechen gelukkige omstandigheid dat zij Kodes in het laatste enkelspel ziek konden melden De Tsjech had na de nederlaag van vorige maand tegen Sanders in Amsterdam en het verlies van vrijdag tegen Okker, alle reden om rust te nemen Dat Sanders ook tegen hem beslist niet kansloos zou zijn geweest, bewees de Oegstgeestse doctorandus met een vlotte 6-4-, 6-3 zege op Tomas Smid. die internationaal vrijwel even sterk wordt geacht als Kodes Okkers neergang op de wereldranglijst is de laatste maanden razend snel gegaan van de 30e naar de 51e plaats, terwijl op de meest recente ATP-lijst zijn naam pas op de 71e plaats voorkomt Zijn spêf vertoonde in Praag dezelfde neergaande lijn Het verspelen van een 4-0 voorsprong is wel meer voorge komen in de tennnisgeschiedenis. Vorig jaar overkwam dat Connors in de Wimbledon-finale tegen Borg. Maar HreDec behoort niet tot die supertalenten De naar corpulentie neigende Tsjech maakt deel uit van het gilde van de niet al te intelligente zwoegers De Tsjechische coach, stellig ook niet onkundig van dat feit. vertrouwde de plaats naast Jan Kodes in het dubbelspel van zaterdag dan ook toe aan de razend snel op de wereldranglijst naar de 44e positie opgeruk te 21-jarige Tomas Smid. Een gouden greep, zoals later bleek 9-7. 6-2, 6-2 Tom Okker slaagde erin met verbluffend eenvoudige middelen de beperktheden van Hrebec aan te tonen Maar daar bleef het bij. Zijn verschraalde tennisarse- Jiri Hrebec zette Okker opzij en effende daarmee het pad naar de zege voor zijn land. naai van gesmede backhands en topspin forehands boden te weinig solide bases voor eigen initiatief Alleen in de tweede set en in het begin van de vierde wist de coach Fred Hemmes Okker te behoeden voor zijn oude fout van de overhaasting. In de beslissende fase kon Hemmes praten wat hij wilde, Okker luisterde niet en was in een minimum van tijd rijp voor één van de meest teleurstellende nederlagen uit zijn lange loopbaan Op het beslissende moment koos referee Mike Gibson, die hem zo welgezind was geweest in de partij tegen Kodes. de kant van Hrebec Diens naam betekent hengst en hij werd dan ook met gehinnik door de uitbundig chauvinistische Tsjechen aange moedigd Jill Hammersley moest haar titel afstaan. zij door een overwinning op haar landgenote Szabo in de finale In de eindstrijd ontmoette zij titel verdedigster Jill Hammersley De 25-jarige Britse uit Surrey had onvoldoende verweer op de vin nige aanvallen van de 27-jarige huisvrouw uit Boedapest In vier games streek zij de vlag De Nederlandse ploeg is in Duisburg door de tweevoudige degradatie met de neus op de feiten gedrukt. De dames ont beerden een tweede speelster van redelijk formaat. De heren hebben na een korte opleving, wat resulteerde in promotie naar de superliga en de eerste categorie bij de Europese titel strijd, de evolutie in het tafelten nis niet kunnen volgen. Met twee uur training per dag wat bij de meeste Nederlandse topspelers het geval is. raak je. zoals in Duisburg zichtbaar werd steeds verder achter Het tekent de schrille armoede in het heren wereldje dat de nationale topspe lers Bert van der Helm en Nico van Slobbe, die beiden interna tionaal gezien slechts voor een incidenteel succesje kunnen zor gen, in ons eigen land nauwelijks enige concurrentie van betekenis ondervinden De individuele prestaties lijken Gerard Bakker gelijk te geven Bettine Vriesekoop ging in het enkelspel en dubbelspel vroegtij dig onderuit Judy Williams heeft in Duisburg ongetwijfeld af scheid genomen van het interna tionale tafeltennis De 34-jarige speelster bezit een te zwakke wedstrijdmentaliteit voor een enerverend gebeuren. Een licht puntje vormt Sandra de Kruiff De 18-jarige kleine Leidse speel ster overtuigde niet in het dub belspel. maar bewees in het en kelspel over enig talent te be schikken In de tweede ronde maakte zij het Linda Howard, een Europese ranglijstspeelster ver draaid lastig De Britse won nipt in vijf games De heren hebben blamerende re sultaten geboekt Van der Helm en Van Slobbe, Neerlands toon aangevende duo, hebben moeterH constateren dat hun achterstand t op de Europese top groeit plaats van inkrimpt Het spel vai o\t Gootzen en Rijsdorp was in he *b enkelspel zeker niet overtuigend llU Wonderlijk genoeg maakten zij n ?oli het heren dubbel een betere in r di druk Zaterdag dwongen zij eei - erkend paar als de Russen Stro katov en Sarkhojan tot e krachtsinspanning Maar tot eer aanslag op de troon van Bert var der Helm lijken zij vooralsnoi niet in staat Sterker dan ooit dringt de vraag zich op: NTTB wa nu? Het moment van be zinning lijkt aangebroken Teren op een topspeelster is een gevaarlijke zaak zoals in Duisburg is geble ken. Van belang is voor de Nederlandse tafeltennis wereld dat de sportcom missie van de NTTB koml met een aanbevelingsnot; voor een meerjarenbeleid Bakker en Schoofs dienen hun wensen medio mei 1978 in. Om aan alle insi nuaties en verdachtmakin gen, die nu de sfeer bin nen de NTTB ernstig ver troebelen, een einde te maken, zou het wellicht een verstandige beslissing zijn deze nota democra tisch ter discussie te stel- len. Het eindresultaat kan een nieuw tijdperk in het Nederlandse'tafeltennis in- luiden. d P

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20