£eid6e £oma/nt Ontslaggolf in metaal linkerblok /Triomf -Giscard, Frankrijk stemt J )NDANKS OVERHEIDSSTEUN VAN EEN MILJARD VN-troepen moeten rust brengen in Zuid-Libanon angereden dmolluk- k.er VOOR HOGE RAAD Verdediger vraagt vrijspraak Menten r is .1 t Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. «rtenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Kinementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 20 maart 1978,68e jaargang no. 20996 Nacht van het hart Buien Tweemaal vanavond „De nacht van het hart" op de tv en wel op Ned. I om 19.04 en 21.50 uur. Op Ned II om 19.30 uur „De Muppetshow". om 20.25 uur „Het verbond van de haat" en om 21.15 uur „Hij en zij". In „Brandpunt" op Ned. II om 22.05 uur onderscheiden docu mentaire over branden in New York. Half tot zwaar bewolkt met en kele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Krachtige tot har de. nu en dan stormachtige wind uit zuidwest tot west. Min. temp. ongeveer 3. max. temp. circa 7 graden. Morgen zon: 6.42-18.54. Schev hoogw 1.11 en 13.30. Laagw 8.55 en 21.25. verdwijnt, Niets gezien TERNEUZEN - Omdat het gebeur de aan de andere kant dan die waar scheidsrechter Kok uit Breda stond, zag hij niet dat za terdag tijdens de wedstrijd Zaanslag- Kloetinge (1-0) in Temeuzen, werd gevochten. Dat merkte hij pas toen beide ploegen in optocht naar het politiebureau trok ken, waar zij tegen elkaar een aan klacht indienden. AMSTERDAM Ruud Geels UGGIO heeft meermalen uitgeroepen dat hij „door Ajax is gepakt". Hij bedoelde daarmee o.m. onderbe taald. Gisteren zijn er tussen Ajax en Geels besprekingen gevoerd over eventuele verlenging van f/jf zijn contract. Geels vroeg een •P"' aanzienlijk hoger bedrag dan Ajax wenst te betalen. Geels kon er begrip voor opbrengen dat Ajax kOmt 'n vert>and met <te sombere finan ciële toestand zijn eis niet kon inwilligen, maar verwachtte wel, dat Ajax geen „onmogelijk trans ferbedrag" zal eisen. Anderlecht is volgens Geels geïnteresseerd. Ajax zegde toe hem niet in een transfer te dwarsbomen. Met Martin Jol (FC Den Haag) worden komende dagen de afrondende besprekin gen gevoerd. De in zijn contract opgenomen transferprijs is voor Ajax geen bezwaar. Vrede in Lage Voetballanden BRUSSEL Nadat Ernst Happcl. coach van Club Brugge, door de KNVB werd benoemd tot interimcoach van het Nederlands elftal, werden de heren van de Belgische Voetbalbond kwaad. Ze verschenen ook niet aan het banket na Nederland-België in Amsterdam waar Oranje zich plaat ste voor Argentinië. De vrede is inmiddels getekend. Louis Wauters (voorzitter Belgische Voetbalbond) en Albert Roo- sens (secretaris-penningmeester KNVB) spraken met de Nederlandse afvaardiging, Wim Meuleman en het onafschei delijke duo Hogewoning-Zwikstra, alle problemen uit. rook ten de vredespijp en dronken een ferme slok. Boskov heeft nog niets ROTTERDAM Vujadin Boskov, die Feyenoord aan het eind van dit seizoen verlaat, heeft nog geen nieuwe werkgever. Boskov: „Ik heb nog niets. Juist toen bekend werd dat mijn verbintenis afliep, kwamen Ajax en FC Den Haag rond met trainers. In Frankrijk en Spanje ligt de zaak wat trainers betreft momenteel geheel stil. Ik wacht maar af'. „Vreemde" renner RUSWIJK Tijdens de districtskampioenschappen wiel rennen amateurs Zuid-Holland I stapte, nadat er reeds twee ronden waren gereden, vlak voor de ogen van de jury een renner op de fiets die rustig mee ging rijden Het bleek niemand minder dan de meesterknecht van Joop Zoete melk, de neo-prof Leo van Vliet. De jury die hem twee ronden mee zag draaien, gelastte hem uit de wedstrijd te gaan. Leo van Vliet gaf daar niet snel gevolg aan. Er dreigde vanuit de jurywagen een schorsing. De voorzitter van de jury, Lootens uit Zoetermeer. kon hem tot stoppen brengen. Commentaar van Leo van Vliet: „Ik dacht dat het een trainingswedstrijdje was Peter Post uit Leiden werd districtskampioen bij de amateurs. Peru kwam er niet aan te pas Onderaan staat na Telstar ook de Deventer adelaars de valbijl te wachten BUENOS AIRES - Het moet wel heel vreemd lopen als Nederland op 7 |um m Mendoza voor groep vier van de eindronden om het wereldkampioen schap met van Peru wint In de eerste wedstri|d om de Copa Mariscal Ra mon Castilla bleek Peru zondagavond m het met 45 000 lawaaierige toe schouwers gevulde stokoude -stadion van Boca Juniors in Buenos Aires tegen Argentinië een elftal zonder ziel te heb ben Chaos was troef in het team van trainer Marcos Calderon Van eni ge taktiek was vri|- wel niets te bespeu ren. misverstanden in de defensie kwa men herhaaldelijk voor en de aanval was volkomen on gevaarlijk Peru kwam er met aan te pas en de draaglij ke nederlaag van 1-2 pleit niet voor tegenstander Ar gentinië Het enige excuus, dat Calde ron (een figuur als een gorilla) kon aanvoeren, was de absentie van de ge blesseerde routinier Hugo Sotii. oud speler van FC Bar celona Maar ook Sotil zou in zi|n eentje niet op slag voor homogeniteit hebben kunnen zor gen ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli^ I Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 1 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. .^IIIIIIIIIIIIIIUIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlJ BERICHT voor onze ADVERTEERDERS In verband met Goede Vrijdag en Pasen zijn de sluitingstijden voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand gewijzigd Voor onze editie van VRIJDAG 24 MAART geldt als uiterste inleveringstermijn donderdag 23 maart 's morgens voor 12 00 uur Plaatsingen voor ZATERDAG 25 MAART en DINSDAG 28 MAART dienen vrijdag 24 maart 's morgens vóór 9.00 uur in ons bezit te zijn. 2 (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Ondanks een giganti- he injectie van een miljard gulden or de overheid zullen in de zware staalindustrie dit jaar zeker nog zes- lizend ontslagen moeten vallen. Dit bben vertegenwoordigers van werk- vers en werknemers te horen gekre- n tijdens een onderhoud met de mi sters Van Aardenne (Economische Za- ,n) en Albeda (Sociale Zaken). De re- ring kan zelfs nog geen zekerheid ven, dat het bij deze ontslagen zal ijven. lgens geruchten van de laatste tijd zullen klappen vallen bij Rijn-Schelde-Verolme •rduizend man), IHC-Holland (zevenhon- •d man) en Verenigde Machine Fabrieken rtienhonderd man). De vakbonden had- daar tot vanmiddag nog geen zekerheid r. Om hun leden toch nog enige informa- te geven, werden vanmorgen aan de irten van alle bedrijven van VMF en in Rotterdamse en Amsterdamse haven nfletten uitgedeeld, waarin de werkne- rs werden opgeroepen voor speciale ver leringen in de kantines. :rdagmiddag hadden de kaderleden in de bedrijven reeds over deze kwestie ver- lerd. vakbonden nemen het de regering kwa- dat met de nieuwe kabinetsbeslissing het pds twee jaar durende overleg om tot een e ossing te komen voor de problemen in de aarmetaal wordt doorkruist, lke stappen de vakbeweging zal nemen, afhangen van de nadere toelichting van- Idag door de regering. V-voorzitter Wim Kok liet zaterdag reeds ten, dat de vakbonden het verzet tegen de igende ontslagen in de metaalindustrie en scheepsbouw moeten leiden. „Als we naar verlaging van de werkloosheid willen, dan mag geen nieuwe golf aan de 200.000 werklo zen van nu worden toegevoegd". Voor Wim Kok was het onaanvaardbaar, dat er on- Dit is een van de personeelsvergade ringen (bij NDSM in de Amsterdamse haven) die vanmor gen door de vak bonden werden uit geschreven in de Amsterdamse Rotterdamse ha vens en bij VMF- Stork in verband met de door de re gering ontslagen in de zware metaalin dustrie. Ondanks regeringssteun van een miljard. danks de regeringssteun van een miljard Van het miljard gulden overheidssteun zou gulden toch nog ontslagen moeten vallen. 800 miljoen bestemd zijn voor RSV en 200 De zwaarmetaal telt momenteel 46.000 ar- miljoen voor VMF-Stork. beidsplaatsen. INN (DPA) De besprekin- Q tussen werkgevers en vak- aden over de invoering van ctronische systemen in de fstduitse grafische sector bben gisteren tot een ak- ord geleid, dat echter nog or de leden van de aangeslo- Lkkoord in grafische sector Bondsrepubliek De onderhandelingen om tot een oplossing te komen in het loonkonflikt in de metaalindus trie van Württemberg-Baden zijn zonder resultaaat geëndigd. Voor ongeveer 200.000 metaalar beiders in 150 bedrijven gelden vanaf vandaag uitsluiting in het gebied Württemberg-Baden Sinds woensdag staken reeds 80.000 metaalarbeiders in 60 on dernemingen in het gebied Stuttgart. Opzettelijk Overleden PELDOORN (ANP) Eén >a de drie Zuidmollukkers die rijdagavond in Apeldoorn op- tel ijk werden aangereden, is derdag in het ziekenhuis aan hersenletsel overleden. Het was een 17-jarige jongen. De politie heeft zeven arresta ties verricht. De arrestanten zijn, evenals de slachtoffers, Zuidmolukkers. Vier van hen hebben bekend. De chauffeur blijft ontkennen. De twee ande ren zijn weer vrijgelaten, omdat na verhoor bleek dat zij niets met de zaak te maken hadden en slechts in de bewuste auto waren meegelift. De politie ver moedt dat het om een wraakac tie ging. De twee groepen wonen in dezelfde Apeldoornse wijk en hadden volgens getuigen ruzie met elkaar. Ernstig ongeval De Zwijgerlaan LEIDEN Op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Haar lemmerweg zijn gisteren een 20- jarige automobilist uit Den Haag en zijn 19-jarige vriendin gewond geraakt. De man kwam van de Haarlemmerweg en gaf geen voorrang aan een over de Willem de Zwijgerlaan naderen de auto. De Hagenaar is met een hoofdwond en een schouder breuk in het ziekenhuis opgeno men. Zijn vriendin liep een heupfractuur op. NEW YORK (AFP/RTR) - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft vannacht de laatste obstakels weggeno men voor het sturen van een uit 4000 man bestaande vredes macht naar Zuid-Libanon. De Veiligheidsraad verzocht te vens Israël om zijn troepen uit Zuid-Libanon terug te trekken. De Israëlische premier Begin verklaarde vannacht bij aan komst in New York dat zijn land pas zijn troepen zal terug trekken als verzekerd is dat de Palestijnen vanuit Zuid-Liba non geen acties meer kunnen ondernemen. Deze garanties wil hij bespreken met de Ameri kaanse president Carter. Het Is raëlische leger was gisteren heer en meester in Zuid-Liba non, tot aan de rivier de Litani. Alleen de havenstad Tyre was nog niet helemaal in Israëlische handen, ondanks zware aanval len. Groot-Brittannië. deze maand voorzitter van de Veiligheids raad. diende een voorstel in voor een vredesmacht in Liba non, waarmee de raad akkoord kon gaan. In een emotionele re de riep de Libanese ambassa deur Ghassan Tueni uit: „Laat mijn volk leven" De Israëlische ambassadeur Chaim Herzog verklaarde eerder dat het voor stel van de Veiligheidsraad on voldoende was en dat Jeruzalem zelf zou bepalen hoe lang men m Zuid-Libanon wil blijven De VN-troepen zullen voor zes maanden naar het gebied ge stuurd kunnen worden. De Vei ligheidsraad kan beslissen die periode te verlengen De kosten voor het eerste half jaar schat VN-seeretaris generaal Kurt Waldheim op ongeveer 145 mil joen gulden. Volgens waarne mers zullen binnen 24 uur al Oostenrijkse en Zweedse solda ten, die nu op de Golanhoogte en in de Sinaï gestationeerd zijn, in Zuid-Libanon aanko men. Zij worden aangevuld met Ieren, Noren, Nepalezen en Ni- gerianen. Twaalf leden van de Veiligheidsraad stemden voor de resolutie van de Vredes macht. De Sowjet-Unie en Tsje- choslowakije onthielden zich van stemming. China deed niet (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regeringscoalitie heeft gisteren, bij de tweede ronde van de parle mentsverkiezingen, de meerderheid in de Na tionale Vergadering behouden. De uitslag bete kent niet alleen een duidelijke afwijzing van de maatschappelijke veranderingen die het linkse programma beloofde, waartegen de re gering had gewaarschuwd, maar vooral ook een persoonlijke triomf van president Giscard. De Franse president heeft zijn partij naar een gelijkwaardige positie binnen het regerings- blok getrokken. Aan de linkerzijde is na giste ren zelfs de schijn van eenheid weggevallen, nu de leiders Mitterrand (socialisten), Mar- chais (communisten) en Fabre (radicalen) de onderlinge tegenstellingen opnieuw hebben be nadrukt. Als gevolg van de verkiezingen zal Frankrijk de eerstvolgende vijf jaar opnieuw door de centrum-rechtse meerderheid geregeerd wor den, ondanks het feit dat tot vlak voor de verkiezingen de opiniepeilingen aangaven dat de Franse kiezers uit waren op verandering. Kennelijk heeft de angst voor communistische deelname aan de regering en het daarop inspe len door president Giscard de Fransen ervan weerhouden hun woorden ook in daden om te zetten. Met name zal echter ook breuk in de linkse unie van vorig najaar hierbij een grote rol hebben gespeeld. Waarnemers achten het echter niet uitgesloten dat de linkse verkie zingsbeloften opitrent minimumloon en uitke ringen toch bij de loononderhandelingen van belang kunnen worden. De zetelverdeling ziet er na gisteren als volgt uit (tussen haakjes de oude verdeling): Gisear- disten 137 (113), gaullisten 148 (168), andere rechtsen 6 (16), totaal centrum-rechts 291 (297); socialisten 103 (91), communisten 86 (74), links radicalen 10 (12), extreem-links 1 (0), totaal links 200 (177). Het nieuwe parlement telt een 'zetel meer dan het oude, waar overigens zestien vakatures waren onstaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Advocaat mr. Mout heeft vanmorgen vrijspraak geëist voor Pieter Menten in het hoger beroep dat voor de Hoge Raad dient. De raadsman meende dat Menten slechts incidentele diensten heeft bewezen aan de Duitsers en dat daarom het bijzondere strafrecht niet op hem van toepassing is.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1