ISHOCKEYERS WERELDKAMPIOEN C-GROEP Weer Toine van de Bunder Franse hengsten heer en meester @p Duindigt RONDE VAN ZUID-HOLLAND SNEL BEKEKEN ZAAK nauwde zege est-Duifsland WK hockey Klassement voor amatrices en amateurs Betsie klopt Keetie ZIJDELINGS hun zorg? LEIDSE C0URAN1 PAGINA 13 ïrvei s PALMAS Voor het eerst in de iideichledenis van het Nederlandse ijshoc- heeft het nationale team goud behaald een wereldkampioenschap. Door de »de laatste wedstrijden tegen China en Ktenrljk te winnen heeft Nederland het „nooi om het wereldkampioenschap van 0ep C gewonnen. derland kreeg in de eerste periode tegen itsei stenrijk al snel een achterstand van 1-0, iPfl aaf Rob van Onlangs bracht Nederland twee minuten later gelijk. Vanaf dat moment nam Nederland het heft in handen en liep uit tot 5-1. In de tweede periode kreeg het goed draaiende Nederland een kleine inzin king, mede doordat de Oostenrijkers over gingen tot het provoceren van de Neder landse spelers. De Westduitse scheidsrech ter Edelmann stelde zich in het begin cou lant op maar Oranje kreeg toch vier straffen in die periode uit te zitten. In de laatste periode controleerde Nederland de strijd volledig en bouwde de voorsprong verder uit. Nederland zegevierde met 8-4. Zaterdagavond tegen China won Nederland met 6-4. De wedstrijd was moeilijker dan werd verwacht. De snelle Chinezen zetten Nederland al snel op een 2-0 achterstand. Oranje dat niet door de Chinese verdediging kon komen, kon weinig terug doen. Pas in de tweede periode kreeg Nederland meer greep op de wedstrijd. Het besliste toen de partij door een voorsprong van 5-2 te ne men. Aan het eind van de derde periode konden de Chinezen nog iets inlopen maar het doelsaldo was toen al te aroot. China—Nederland 4-6 (2-0, 0-5, 2-1), doel punten Nederland: Van der Griend (3x), De Heer (2x) en Jan Jansen (1 x). Oostenrijk—Nederland 4-8 (1-5, 2-1, 1-2). Doelpunten Nederland: De Heer, Jansen ieder 2x, Onlangs, Bedeling, Van der Griend en Van Wieren. Eindstand 1 Nederland 7—13; 2 Oos tenrijk 7—11; 3 Denemarken 7—9; 4 China 78. 5 Bulgarije 7—7; 6 Fran krijk 7—6; 7 Spanie 7—2; 8 Belgie 7-0. De topscorers van het toe'nooi waren 1 Jack de Heer (Ned) 14-18-32; 2 Jan Jansen (Ned) 14-13-27 imE'j DENOS AIRES Na twee keer zijn uitgesteld wegens regen, gisteren toch het toernooi om j wereldtitel hockey in Buenos Dis begonnen. In groep B, irln ook Nederland is Inge- tld, won Spanje de openings- idstrljd met 1—0 van Maleisië, iststand was 0—0. In de 27e van de tweede helft zorgde Monsalve voor de winnen- Ireffer. De tweede wedstrijd in )p B leverde een zege op voor Jland Argentinië. Ierland moest met 2—1 (1—1) aan geloven. De jslpunten kwamen van de stick Quaquarini en Garrafo. Het doelpunt werd gemaakt door •99- groep A overtuigde West-Duits- id bepaald niet. Na een rust- ind van 1—1 werd het tegen snada een benauwde overwin- ng van 4—3. Strödter (2) en tüert (2) scoorden voor de West- frs. Wood (2) en Hobkirk te- ADVERTENTIE iDELBURG - Het Nederlands jdelftal voor spelers tot 17 jaar ift met 2—0 gewonnen van het irse elftal. De doelpunten kwa- nen van Raymond Baan (Rijswijk) nDilleng (FC Twente). Jf|l| iOSKOU De gewichtheffer Juri g^nj fartanian heeft in de halfzwaarge- elma cr - gebracht t MONTREAL De Italiaan Vittorio - fisim heeft het wereldrecord op de we mijl snelwandelen verbeterd, ij bracht het indoorrecord op 12 ten en 51,5 seconden. LMA ATA Rusland heeft de chaatsinterland tegen Noorwegen net 238 tegen 218 punten gewon nen MOSKOU Semyon A. Furman. Ie leider van het drietal schakers Antoli Karpov moet bi|Staan et tfJeidens het titelgevecht tegen jre Kortsjnoj is plotseling overleden 'ah'rs MOERDIJK - De Westduitse snel schaakkampioen Otto Borik heeft ook het Nederlandse kampioen- Ba schap op zijn naam gebracht 2-I Tweede werd de Belgische kam- schoï Pioen Weemaes. JTRECHT De Nederlandse 0 kunstzwemploeg. die van 24 tot 27 t in Tours (Fr) zal deelnemen een vijflanden-wedstrijd be staat uit: Judith van den Berg. .(Het Marijke Engelen. Petra Jaspers (al len NZC'21), Belinda Bosch. Petri Engels, Liesbeth van Hoorn, lida Veen en Vera Verloop (allen DSZ), Marjan van de Broek en latrien Eyken (AZC). flÖSA De Zweed Ingemar Slenmark heeft zijn voorprong in de strijd om de wereldbeker afda- üng met twintig punten uitgebreid door een zege op de reuzenslalom. POTZDAM Peter Adelaar heeft een bronzen medaille gewonnen bj de open judokampioenschappen van Oost-jbuitsland. Hij bereikte de derde plaats in het superzwaarge wicht. UTRECHT Tjabel Ras yan PAC is in de veilinghal van Utrecht nationaal indoorkampioen snel wandelen geworden op de 3000 "leter. Ras wandelde een tijd van '3 minuten en 50 seconden. TILBURG Het elfde kruiken brid- 9etoernooi is verrassend gewon nen door Hellingham met de |vr leugdspeler De Wit. Het Haags- Rotterdamse paar Vergoed-Kreyns - „werd tweede. MUGELLO Toine Hezemans heeft met de Brit John Fitzpatric dn de Westduitser Hans Heyer met Wn Porsche op het circuit van Mugello de tweede wedstrijd voor tiet wereldkampioenschap merken 96wonnen KOPENHAGEN - De Nederlandse amateurboksploeg heeft de inter land tegen Denemarken in Kopen- hagen verloren met 8—2. De twee 'Nederlandse punten kwamen van weltergewicht John van Elteren en twaarweltergewicht Ali Blanchard. WASSENAAR Het bewijs dat de Nederlandse tokkerij van dravers op een laag pitje staat, is zaterdagmiddag op Duindigt weer eens bewezen. Kees Verkerk is in Nederland een duidelijke uitschieter in de internationale klasse. Maar noem op het ogenblik eens een ander op? In de Helvoirtprijs moest de zogenaamde Nederlandse subtop aantreden. Maar liefst veertig meter voorsprong kregen ze van de twee Franse hengsten Forain en Fil d'Or. Van de eerste te verliezen is niet erg. Forain is een hengst die ook op de Franse drafpiste zijn kost kon verdienen. Maar een neder laag incasseren tegen een zevenja rige hengst Fil d'Or die voor een ..prikje'' is aangekocht in Frankrijk in een verkoopskoers pleit niet voor de Nederlandse paarden. Fok kers hebben voor hun materiaal prijzen in hun hoofd van honderd duizend gulden en meer. Daarom is het helemaal niet gek dat Neder landse eigenaren zo nu en dan op koopjes uitgaan in Frankrijk. In vele gevallen zijn de paarden goed en goedkoop genoeg om op de Nederlandse banen tot succes te komen. Zonder slag öf sloot zegevierde Forain bij zijn eerste optreden op Nederlandse bodem. Maar nie mand had anders verwacht. Ver rassend was wel de tweede plaats van Fil d'Or. Het paard in handen van de uitstekende pikeur Ruud Pools, zal na zijn eerste optreden op Duindigt nog wel verbeteren en ook snel winnen. Never Worry kwam als eerste Nederlandse dra ver op de derde plaats. In de Heemskerkprlls een verras sende ontknoping in de draverij voor amateurs. Dlck Suykerbuyk uit Broek in Waterland zegevierde met King Buitenzorg voor de lei der van het eerste begin, Omar (Piet Solleveld), Paljas Hanover en Matthleu Areta. Nadat Duindigt zaterdag zes ren nen achter de rug had, kwam nog geen enkele jockey in aanmerking voor twee overwinningen. Toni Treanor won met Flying Jinks voor de verrassende tweede, Regency Tune en Laureade. Marianne Ooms Op de laatste meters viel de beslissing. The Fabuleus One 10 Marianne Ooms), zegevierde voor nummer 9, That's Swanee (Frans Vandeuren), nummer 2: Blakey Ridge John Smith) en Dieter Weiss met Charlie Brown, nummer 7. had aan The Fabulous One in de kwam The Fabulous One aan de het er lang op. dat stalgenoot John Smith met Blakey Ridge en Frans Vandeuren met That's Swanee de Marianne Ooms dacht zelf geklopt te zijn en ging de winnaarsring niet in. Ze had het echter verkeerd van Duivenbode en zijn aanhang was groot. Frans Vandeuren kwam met That's Swanee op de tweede plaats voor Blakey Ridge. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor het door onze krant georganiseerde klassement voor amateurs In draf-en rensport op de Wassenaarse baan Duindigt stond afgelopen zaterdag de eerste draverij voor amateurrijders op het programma De stand na dit eerste onderdeel 1 Dick Suykerbuyk 5 punten. 2 p. Solleveld 3 punten. 3 P.M.W Roodenrijs 2 punten en 4.P.J. de Bruyn Woensdagmiddag komen de renamatrices en-amateurs weer voor ons klassement in actie. jockey die bijna nooit in de buurt van de winnaarsring te vinden is, Gerard Bier Hij stuurde ditmaal heel knap Chamade naar de zege, voor Let Me Go en favoriet Danish Delight. strijd in hun voordeel zouden be- gezien en de vreugde bij trainer De laatste ren van de slissen. Met een enorme speed Wolffers en mede-eigenaar Bas bracht een overwinning voor een ARTHUR VAN RIJSWIJK RIJSWIJK Als de grote favoriet was Toine van de Bunder zaterdag van start gegaan in de 25ste Ronde van Zuid-Holland. De Zeeuwse renner, die bin nenkort overstapt naar de profs, wilde de klassieker graag toevoegen aan zijn lange lijst van overwinnin gen in binnen- en buiten land. De man uit IJzendijke was dan ook van de partij in een kopgroepje van der tien renners dat al erg vroeg in de koers de strijd beheerste en toen in feite de slag al had geslagen. Voor de volgers was het toen al duidelijk: Van de Bunder zou de overwinning grijpen, hetgeen ook ge beurde. Zo'n 140 renners gingen zaterdag morgen om tien minuten over elf van start in Rijswijk Met vallen en opstaan van een tiental renners reed men geneutraliseerd tot de Westvlietweg in Leidschendam. Ruim 25 kilometer waren er achter de rug toen de klap al viel. Zeer vroeg in deze 155.5 kilometer lan ge koers had zich een groepje van dertien renners los gemaakt uit het peloton. Dat waren: Frits Pirard, Jos Lammertink. Gerard Nederlof. Egbert Koersen. Frits Schür, Wim Lugtenburg, Johny Verbeke. Piet van der Kruys, Piet van Leeuwen. Henk Mutsaars. Toine van de Bun der, Peer Gazelle en drie van Jan van Erp gooide de overige renners (Van onze sportredactie) Rijwljk Een nieuweling In de Beckformatle zegevierde zater dag in de Lente race voor dames over 54 kilometer. Acht kilometer voor het einde sprong Betsie van der Akker uit het Brabantse Schijndel weg en zegevierde In 1.12.53. Keetie van Oosten- Hage haar schorsing was net voor bij —uit de zelfde ploeg eindigde op de tweede plaats voor Anne Riermers* ma (Nieuwkoop). Truus van der Plaat (Geldermalsen), Minie Brinkhof (Heerenveen) en Balla van der Spiegel- Hage (St Maartensdijk) allemaal in de tijd van 1.12.52. een behoorlijk tempo voor de wie- De kopgroep had met een voor sprong van vijftien seconden het geluk dat men de spoorwegover gang bij Hazerswoude over was vlak vóór de trein en dat de andere renners moesten wachten. De voorsprong was daarna snel veer tig seconden. Het rennersveld viel in grote stukken uit elkaar. Zuid hollandse renners en ook de leden van de ploeg van Racing Club „Bassinghstoke" uit Engeland wa ren in geen velden of wegen meer te zien Voor vele renners was door het erg hoge tempo de strijd al spoedig afgelopen. Het eerste uur lag het tempo op 43 kilometer per uur. Half koers had de kopgroep een voorsprong genomen bij Gouwsluls van een kleine twee minuten, dat werd in de buurt van Zestienhoven terug gebracht tot anderhalve minuut Praten Oud-Tour de France-winnaar Jan Jansen, ploegleider van zijn eigen merkenploeg, zat met Wim Lugten burg en Johny Verbeke ook in het kopgroepje van dertien renners. Hij vroeg toestemming aan de jury om even met zijn renners te mo gen praten, maar kreeg die niet. Wedstrijdleider Hartman: „Het is een individuele wedstrijd. Praten moeten ze maar vóór de koers" Jan Jansen, die een ploeg heeft van jeugdige renners zonder veel wedstrijdervaring, was teleurge steld en probeerde zelfs met zijn volgwagen naar de kop te komen, maar dat lukte niet. Frits Pirard. Hij probeerde enkele keren weg te springen, maar werd steeds weer teruggehaald. In Delft, met nog zo'n 45 kilometer voor de boeg. deed hij een poging om met Ad Tak weg te komen, maar Van de Bunder riep hem tot de orde Alleen Maar op de Maasdijk in Maassluis ging het dan gebeuren. Er waren toen nog vi|fentwlntlg kilometers te gaan. Toine van de Bunder en Henk Mutsaarts sprongen weg. Frits Pirard voegde zich even la ter bij het tweetal, maar kon het hoge tempo hij had al veel te veel gedaan In de koers niet aan en moest zich laten terug vallen. Dit groepje bouwde in het Westland een voorsprong van 55 seconden. De strijd was gestre den. Enkele kilometers voor de eindstreep ging Van de Bunder er alleen vandoor. De overige uit de vroeg gevormde kopgroep kwamen nog dichterbij, JEN/, maar de zege van de Zeeuw was fï/.J een feit. Hij zegevierde in 3 uur Toen was het peloton nog helemaal bij elkaar Van de Bunder zijn overwinning. I weer de zoentjes van de miss voor de eindstreep en Frits Pirard als derde liet 3.40.28 op de klokken brengen. Toine van de Bunder, voor wie het, winnen bijna een dagelijks gebeu ren is: „Als de uitlooppoging met Henk Mutsaarts aan mijn wiel niet gelukt was. dan was het misschien op een eindsprint aangekomen. Dan had ploeggenoot Peer Maas het moeten doen." Of de overwin ning wat verandert in de hoogte van zijn profcontract? „Nee. hoor het contract is al helemaal opge steld ik moet het alleen nog maar tekenen." Bang is Toine van de Bunder in de kopgroep wel geweest voor Frits Pirard. De renner uit Breda die over de meet ging vóór Peer Maas was een beetje teleurgesteld „Ik had misschien beter kunnen blijven zitten. Tot vier keer toe sprong ik weg Maar ik had geen steun Als ik mijn krachten had verzameld tot in het Westland dan had Van de Bunder nog niet ge wonnen" De ploegenprijs ging naar Gazelle voor Van Erp, Amstel en Jan Jansen ARTHUR VAN RIJSWIJK Eenoog Het zou onjuist zijn te stellen dat Bettine Vriesekoop in de Europese titelstrijd tafelten nis heeft gefaald Zij lag er weliswaar gauw uit maar heeft in het recente verleden bewezen tot de top te beho ren. Haar jeugd, de entoura ge van zulk een gigantisch toernooi en de druk die - al is het maar onbewust - op haar werd gelegd, zijn onget wijfeld de oorzaken geweest. Ze is nog jong genoeg. Dat de ploeg als geheel heeft gefaald, is buiten kijf. Zowel dames als heren zijn gede gradeerd en vooral bij de heren is gebleken dat ze op Europees niveau niet mee kunnen Geen schande maar wel een reden om zich in eigen land wat bescheidener op te stellen Zij zullen hope lijk tot het inzicht zijn geko men dat zij éénoog zijn in hel land der blinden. Geduld Al vóór het seizoen 1978-1979 begint wil CRM dat het betaald voetbal gaat fungeren zoals in het onlangs verschenen rapport van de stuurgroep is ge steld. Het is duidelijk dat het geduld van de bewindslieden die geld moeten fourneren, op is. De clubs hebben afgelo pen vrijdag vergaderd en daar bleek dat zij het niet eens zijn met de eis om uitsluitend op zater dag te gaan spelen Daarover lijkt met de stuurgroep - en via die groep met CRM - nog wel te praten, maar dat staat te bezien ten aan zien van de aanmerkin gen die de clubs maak ten op het aantal spe lers (stuurgroep wil ten hoogste achttien profs, clubs een ongelimiteerd aantal spelers) en het vergoedingensysteem. Al voor de bijeenkomst van de clubs werd in de Tweede Kamer gezegd: opschieten met dat betaald voetbal. De PvdA wil dat er een CAO komt - die op de lange baan is geschoven terwijl er reeds geruime tijd een ontwerp-CAO van de VVCS is - en dat het vergoedingensys teem socialer wordt geregeld. Als de clubs - dus het betaald voetbal - weer blijven mekkeren en tegensputteren lopen zij de kans dat de over heid er een dikke streep onder zet Met Pasen wilde de stuurgroep haring of kuit van de clubs hebben. Het is dus zinloos dat op de bijeenkomst werd beslo ten dat de algemene vergadering betaald voetbal op 15 april zijn fiat moet geven aan de op- en aanmerkin gen. Dat is veel te laat en daarop wordt niet gewacht. Er is al zo lang getalmd dat de overheid nu het heft in handen heeft genomen. Dat is altijd wat men in Nederland niet wenste. Geen overheidsinmen ging. Maar als de be trokken partij geen beslissingen neemt, moét een ander het wel doen. Het gaat tenslotte om gemeenschapsgeld waarover de clubs maar al te graag en te ge makkelijk menen te kunnen beschikken

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13