Rijvers Kees na triomf van PSV: ,Dan denk ie alles te hebben meegemaakt..." Sparta veruit de betere ploeg Politie beschermt Mulder MAANDAG 20 MAART 1978 INDHOVEN Eén rode kaart, twee ele, twee strafschoppen, PSV met If man op achterstand in eigen sta- ion, PSV met tien man naar winst 1-1). Zie daar de beschri|ving in een otedop van een avondje voetbala- lusement van de bovenste plank, laarover niet alleen in de vaderland- e huiskamers na het zien van de ilevisiebeelden lang zal zijn na- epraat. Ook de betrokkenen hadden a afloop van het met uitzondering an de laatste twintig minuten buiten- ewoon enerverende treffen onder e Eindhovense gloeilampen de lond vol over het gebeurde, laarin speelde scheidsrechter Ben homas uit Amsterdam een heel op- nerkelijke rol. Kees Rijvers, die in het liet zo verre verleden nog wel eens lan leer trok tegen spelleiders die zijn iloeg al of niet vermeend in de wielen leden deed er dit keer het zwijgen toe De kleine (oefen)meester liet zich niet HPrleiden tot boude uitspraken, zijn iloeg had immers ondanks enige te- lenslag het karwei geklaard. Het enige lat hij zich, met een glas pils in de land zaterdag liet ontvallen in dit cader was: ,,Dan denk je alles wel zo'n jeetje te hebben meegemaakt. En dan jebeurt dit...". :r gebeurde, zoals gezegd, heel wat zaterdag- vond in het duel tussen de halve finalist in iet Europa Cup lll-toernooi en FC Den Haag rtaar de rode kaart die Harry Lubse na een lalf uur kreeg voorgetoverd van spelleider Tho- nas mag toch zonder enige twijfel het hoogte- lunt worden genoemd, want op het moment lat Thomas zich middels een sprintje naar de ilek des onheils spoedde had niemand iets onrechtmatigs zien gebeuren PSV maakte zich uist op om de bal voor de zoveelste keer naar het Haagse strafschopgebied te transporteren met het doel de in de achtste minuut ontstane achterstand teniet te doen. Maar zo ver kwam het niet Thomas snelde als door een wesp gestoken op Lubse en zijn tegenstander van dat moment. Romeo Zondervan, af om in de meteen ontstane mêlee van spelers de verbaasde Bra bander een rood stuk karton voor de neus te houden Tumult Na enig tumult verdween Harry Lubse uit de arena, waarblf hij in de buurt van zl|n trainer aangekomen een gebaar maakte van „Ik be grijp er helemaal niets van". Die houding nam Lubse, één van de inderdaad meest faire aanvallers in het Nederlandse voetbal, ook na afloop aan. ..Ik deed eigenlijk niets bijzonders", verklaarde hij „Ik werd vastgehouden door Zondervan, waardoor ik me los wilde rukken De beweging die jk daar bij maakte kan inderdaad als een stompen-gebaar worden uitgelegd, maar dat was zeker niet de bedoeling Ik begrijp niet dat die man daar een rode kaart voor geeft Zulke dingen komen in een wedstrijd tien a twintig keer voor zonder dat een scheidsrechter er zelfs maar aandacht aan besteedt Het begint er intussen wel steeds meer op te lijken dat een verdediger alles mag en een aanvaller niets. Ik heb na de rust nog eens op m'n gemak zitten kijken naar die Zondervan, maar hij gebruikte vrijwel constant zijn armen" Lijnrecht Scheidsrechter Ben Thomas was zeer resoluut in zijn reactie zowel op het moment dat hij Lubse, die In zijn hele carrière zelfs nog nooit een boeking had opgelopen, een beweging zag makén, als ook na afloop. „Hij maakte een stompende beweging naar een tegenstander en daar staat een rode kaart op", verklaarde de Amsterdammer zonder omwegen Naar de letter van de reglementen had Thomas wellicht gelijk, maar met zijn beslissing gaf hij er blijk van een wedstrijd, met al zijn schermut selingen, slecht aan te voelen. Ook de andere hoofdrolspeler in het veelbesproken incident. Romeo Zondervan, wreef van verbazing zijn ogen uit toen hij Thomas met een rode kaart in de hand op zich af zag lopen „Ik hield Lubse inderdaad met twee armen vast", gaf de Hage naar, die zaterdagavond opvallend veel moeite had zich staande te houden tegen opponenten als Lubse eerst en Postuma later, toe „Toen hi| zich lostrok sloeg hij inderdaad met zijn vuist in mijn maag Maar een kaart moet je daar natuurlijk nooit voor krijgen. Zo iets gebeurt wel Negeren Het wegzenden van de Eindhovense aanvaller leek grote konsekwentles te gaan kri|gen voor PSV dat al na acht minuten door de zijn rentree vierende Roger Albertsen op achter stand was gezet. Ook bij deze treffer vestigde scheidsrechter Thomas de aandacht op zich door de handbeweging, waarmee Martin Jol de bal meenam om vervolgens Albertsen in stelling te brengen volledig te negeren. De Haagse voorsprong was weliswaar niet hele maal volgens de veldverhouding, PSV ontwik kelde vanaf het begin een offensief alsof er niet drie dagen eerder een slopende ontmoeting met FC Magdeburg was afgewerkt, maar betekende wel een beloning voor de. ditmaal positieve instelling van de Haagse ploeg Malatinsky had eindelijk voor drie spitsen gekozen en toen zijn ploeg op voorsprong kwam en PSV nog nadruk kelijker moest drukken ontstonden er mogelijk heden op een levensgrote verrassing, de eerste nederlaag van PSV dit seizoen, in eigen huis nog wel Nog beter De perspectieven daarop werden zelfs nog beter toen PSV met tien man verder moest. De Eindhovenaren, die tot Lubse's vertrek niet konden imponeren ondanks een aantal moge lijkheden (Van Kraay schoot naast, Galjé redde trappend voor René van de Kerkhof, Deijkers richtte na een lange ren naast, Zondervan redde vlak voor Lubse inschoot en Galjé moest opnieuw ingrijpen bij een inzet van René van de Kerkhof), legden dasrna een geldingsdrang aan de dag die bowondering afdwong. Den Haag wankelde daaronder, zo wel mentaal als speltechnfsch. Van het eerste legde Albertsen getuigenis af door volkomen onnodig een trappende beweging richting Van der Kuylen te maken. De gele kaart van Thomas hiervoor was terecht. De verwarring mede hierdoor in Haagse golederen leidde drie minuten na het wegzenden van Lubse tot de gelijkmaker. Jol en Zondervan stopten ge zamenlijk Van de Kerkhof bijkans onder het gras en Van der Kuylen verzilverde de straf schop vlekkeloos: 1-1. Correct PSV ging door. Krijgh en Brandts troffen het houtwerk en Perazic mocht van geluk spreken dat hij niet eveneens een gele kaart getoond kreeg na een charge tegen Van de Kerkhof. Vanaf het vertrek van Lubse begon ook Tho mas warriger te fluiten. Hij man een aantal vreemde beslissingen, maar zijn oordeel over de strafschop die PSV dan toch nog de zege zou opleveren was correct. Goemans maakte inderdaad een beweging met de arm tegen de bal en hoewel dit een soort reflex was kon Thomas weinig anders doen dan de bal op de stip leggen Ditmaal faalde Deijkers niet 2-1 Goemans had trouwens nog minder reden om tevreden terug te kijken op het duel, want hij incasseerde óók nog een gele kaart In de eerste minuut van de tweede helft torpe deerde hij de doorbrekende Van Kraay en omdat Thomas kennelijk van zins was de ont moeting niet helemaal uit de hand te laten lopen greep hij in de borstzak De Amsterdammer bewees echter weer inkonsekwent te zijn door een overtreding van (weer) Zondervan con tra Postuma niet te honoreren met een strafschop kort na de penalty van Deijkers FC Den Haag ondertussen kon geen profijt trekken van het feit dat de opponent slechts met tien man speelde. De Hagenaars kregen slechts één kans op alsnog de halve winst, maar Van Kraay trapte de bal uit een inzet van Goemans van de lijn. FRANK WERKMAN Scoreverloop. 8 Albertsen 0-1. 33 Van der Kuylen 1-1 (Strafschop). 60 Deijkers 2-1 (strafschop) Scheids rechter Thomas Toeschouwers 19 000 PSV: Van Beveren, Krijgh (Hooyer), Van Kraay. Ste vens. Brandts; Poortvliet, vd Kuylen. Deijkers. Postu ma. Lubse. R v d Kerkhof (Deacy) FC Den Haag: Galjè; Jol, Perazic (Korevaar). Van Vliet Zondervan; Tempelaar. Schoenmaker. Albertsen (Toet) Hoekema, Van Leeuwen. Goemans Op dit moment lijkt het er inderdaad op dat scheidsrechter Thomas de rode kaart presenteert aan Romeo Zondervan, gezien de richting waarin hij met het kleinood houdt. Harry Lubse (links) werd echter het slachtoffer van de wel wat erg rechtlijnig denkende spelleider. Hans Galjé valt uit naar de goede hoek, maar het schot van Gerrie Deijkers heeft zo veel vaart dat de Haagse doelman ook deze strafschop zal moeten laten passeren Het betekende 2-1 voor PSV. Van onze sportredac tie ALKMAAR Scheidsrechter Mul der moest gisteren na afloop van AZ-Sparta onder politiebegelei ding de Alkmaarse Hout verlaten. Een dertigtal opgewonden supporters van AZ wensten met Mulder een hartig woordje te spreken, omdat hij Sparta ten onrechte een strafschop zou hebben gegeven. De leiding van AZ nam daarop het zekere voor het onzekere en riep de hulp van de politie in. Het Alkmaarse supporters- volk begint zich trouwens toch op bedenkelijke wijze te roeren Sparta's spits Ray Clarke werd daarvan het slachtoffer Hij werd aan het hoofd gewond toen hij door een steende, dat vanaf de tribune in het veld werd geworpen, geraakt werd Ane Ligthart. voorzitter AZ „Wij zullen dat de kop m moeten drukken Je koopt niets voor al die ellende Maar |e doet er zo weinig aan We hebben een goed functionerende ordedienst, maar die staat ook min of meer machteloos JUilH ALKMAAR Johnny Met god is een talent maar daarvan is hijzelf ook zo overtuigd dat hij zich een air aanmeet die gisteren zowel bij de technische lei ding van AZ'67 als bij zijn ploegmakkers enorme kri tiek ontlokte. Van der Hart: ..Het is duidelijk dat er iets moet gebeuren". Metgod blunderde tegen Sparta herhaaldelijk. Na de nederlaag van 2-1 tegen Sparta, waardoor AZ met het oog op Europees bekervoetbal twee kostbare punten inleverde, zal Met god er morgenavond in het beker duel met Excelsior wel naast staan Merkwaardig genoeg mag Metgod met verantwoordelijk gesteld wor den voor de nederlaag. In feite kan niemand bij AZ als zondebok aan gewezen worden, want de waar heid is dat Sparta veruit de betere ploeg was. een team zonder uit blinkers. maar ook zonder zwakke plekken. Trainer Cor Brom heeft van zijn manschappen een hechte eenheid gemaakt, waarbij zijn uit- langspunt is dat er aanvallend jespeeld moet worden Brom na het fraaie succes in de Alkmaarse Hout: „Wij kunnen lek ker ontspannen voetballen. Het seizoen kan niet me?r stuk voor ons. ledereen verwachtte een mati ge competitie, maar deze ploeg staat het gehele seizoen al bij de eerste vijf. Dat moeten we zien vast te houden. Maar niet ten kos te van alles. Dat ontspannen ele ment in onze ploeg moet voorop blijven staan" Juist dat element mist AZ op dit moment. De ploeg maakt een vast geroeste indruk. Van spelvreugde lijkt nauwelijks sprake. Weliswaar wordt er keihard gewerkt, maar dat gebeurt allemaal dermate plicht matig dat je al een kwartier van tevoren ziet aankomen wat er gaat gebeuren. De vleugelspitsen Van Marwijk en Verheyen, Arntz, Spel- bos en Metgod werken steeds vol gens hetzelfde patroon, waardoor elke verrassing ontbreekt. Hecht De hechte Rotterdamse defensie had dan ook geen enkele moeite met AZ. Onder aanvoering van het centrale koppel Balkestein- Marijt werd AZ al buiten het straf schopgebied een halt toegeroe pen, waardoor doelman Pim Doesburg nauwelijks in actie be hoefde te komen. Slechts hoogst zelden kwam AZ in zijn buurt en faalde dan nog volkomen met de afwerking. Sparta bracht meer raffinement in de aanvallende acties. Het goed spelende middenveld, met een dit maal overigens enigszins tegenval lende Michel Valke, stond daarbij aan de basis. De spitsen, Van Zoest, Clark en Van Staveren zorg den voor het vervolg. En dat stak zo goed in elkaar dat de haperen de verdediging van AZ herhaalde lijk werd uitgespeeld, speciaal Hu- go Hovenkamp en steeds weer Metgod. die zelf zo vaak gecorri geerd moest worden dat hij zelf aan het opknappen van andermans fouten niet toekwam. AZ had al na de eerste helft een volkomen verslagen ploeg moeten zijn Sparta kreeg in de eerste vijfenveertig minuten zo veel kan sen, dat de 1-0 die op het bord kwam slechts een matige afspiege ling vormde van de ware krachts verhoudingen. Clarke, de maker van het eerste doelpunt na een goede actie van Bert Jansen, miste nog een keer en ook Van Staveren en Valke verzuimden in kansrijke positie te scoren. Strafschop Na de rust leek Sparta al snel definitief orde op zaken te stellen. Een handsbal van Willem van Ha- negem leverde een strafschop op. Ray Clarke maakte, ondanks klui ten aarde gooien door Hoven- kamp, geen fout. AZ kwam na die tegenvaller sterk terug. Met ijzeren wilskracht werd AZ werkte hard om de achterstand in te lopen maar het raffinement, dat Sparta in de aanvallen legdè. ontbrak Bovendien stond de hechte defensie van Sparta weinig kansen af, zoals ditmaal toen Van Hanegem en Kist snode plannen hadden maar Balkestein, Doesburg en Meutstege op de doellijn die verijdelden. Sparta onder druk gezet. Met ijze ren wilskracht werd Sparta onder druk gezet. Het raffinement bleef echter ontbreken waardoor Spart§. ondanks de tegentreffer van Bert van Marwijk, verdiend aan de veili ge kant van de score bleef. Cor van der Hart blijft optimistisch. „Klasse is er voldoende Morgen avond tegen Excelsior is Peters er weer bij. Ondanks alle kritiek die hij steed? krijgt, is hij voor ons veel waard Reden voor paniek is er niet. We strijden nog op twee fronten voor Europees voetbal. We hebben alles nog in eigen hand. maar ik geef toe dat het wel een beetje benauwd gaat worden" ROB HARTOGH Scoreverloop 17 Clarke 0-1. 66 Clarke (strafschop) 0-2. 83 Van Marwijk 1-2 Scheidsrechter: Mulder Toeschouwers 12 000 AZ'67: Meskovic. Van Rijnsoever. Met god. Spelbos. Hovenkamp. Arntz. Van Hanegem. Nygaard (Vonk); Verheijen (Ursem), Kist. Van Marwijk Sparta: Doesburg; Bert Jansen; Balkes tein. Marijt, Meutstege; Hanson. De Goey. Valke (Van Beek). Van Zoest. Clarke. Van Staveren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11