«PROBLEEM MOLUKKERS NEDERLANDSE ZAAK «Catastrofe voor visvangst n toerisme in Bretagne Politie ontdekt drukkerij valse honderdjes CDA blijfttweede keus met VVD benadrukken Nederland vraagt ministersbij eenkomst uraniumleverantie 0 KILOMETER KUST VERVUILD Politiek Partij Parlement Klachten over spaanplaat in Haarlem, Helmond en Vlissingen r n Teveel leerlingen studeren op te hoog niveau NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT' ZATERDAG 18 MAART 1978 PAGINA 7 PAGINA egering in rapport over Assen: DEN HAAG „De spanningen die ontstaan uit bet feit dat groepen Molukkers in ons land jolitieke idealen nastreven die de Nederlandse ■egering niet kan delen of steunen (maar waar van zij het bestaan en de ernst onderkent) vormen een Nederlands probleem dat binnen de Nederlandse rechtsorde zijn oplossing dient „te vinden. Nederland mag en kan dat probleem niet op de internationale gemeenschap afwen den". ■pit schrijft de regering in haar gisteren bij de Tweede Kamer ingediende rapport naar aanlei ding van de gijzelingsactie van begin deze week in Assen. In dit verslag, waarvan de hoofdza ken dinsdagmiddag in de Tweede Kamer al door minister De Ruiter (Justitie) naar voren werden gebracht, worden nog eens de hoofd doelstellingen van het vorige en huidige kabinet in geval van gijzelingsacties genoemd: de beëindiging van de terreuracties zo enigs zins mogelijk met behoud van het leven en de lichamelijke en geestelijke gezondheid van de gegijzelden: handhaving en herstel van de rechtsorde door niet toe te geven aan de eisen van de Tussen deze hoofddoelstellingen bestaat een duidelijke spanning, aldus de regering. Deze nopen de verantwoordelijke bewindslieden tot zorgvuldig afwegen en manoeuvreren. „Veel kleiner nog wordt de beleidsruimte wanneer de daders door het doden van gegijzelden een eventuele mogelijkheid om hen te laten gaan praktisch wegnemen. Wanneer, tenslotte, de weg van overreding, hoe moeizaam ook, niet begaanbaar blijkt, blijft slechts de noodzaak De regering besluit haar verslag met een ver wijzing naar de gesprekken die thans met de Molukse gemeenschap gehouden worden. „Op langere termijn gezien kunnen ernstige inciden ten als deze gijzelingsactie waarvoor slechts een zeer kleine minderheid van de Molukkers aansprakelijk gesteld kan worden alleen worden voorkomen wanneer de gesprekken die nu op gang komen zich tot de gehele gemeen schap van Nederland zullen uitstrekken". (Van onze correspondent) lRIJS De 30 kilometer brede evlek op de kust van Bretagne, gevolg van het stranden en irmiddenbreken van de super- yjiker Amoco Cadiz, betekent niet een een katastrofe voor de oes- kwekers en vissers die mis- tien tot een jaar nietsdoen ge dongen worden, maar ook voor toeristische seizoen aan een "bot deel van de Bretonse kust. ndat de supertanker op de klip pen voor de kust is vergaan, is het erg moeilijk de olie met chemica liën en klonterende middelen van af schepen te bestrijden. De hele dag is de olie uit de opengebarsten tanks gestroomd. Tegen de avond was naar schatting nog 150.000 van de oorspronkelijke 233.000 ton ruwe olie aan boord. De olie is van een soort die .Arabisch licht' genoemd wordt, een soort die moeilijk is op te lossen. Er zijn tankers en pompen naar het ramge- bied gebracht om te proberen de nog reste rende olie in het schip over te pompen. De Franse marine heeft oliekringen aangelegd om uitbreiding van de ramp te voorkomen. Inmiddels heeft zich over het getroffen ge bied een walgelijke reuk verspreid. Veel bewoners van westelijk Bretagne voelen zich ompasselijk en in Brest moesten in zieken huizen speciale maatregelen genomen wor den tegen de oliestank. Voor het weekeinde wordt verwacht dat de noordwestelijke wind zal ruimen naar het westen of zuidwesten, waardoor de olievlek langs de kust in plaats van naar de kust gestuurd kan worden. Het is niet waar schijnlijk dat de olievlek de golf van St. Malo of de Kanaaleilanden zal bereiken. gebroken Amoco Cadiz voor de kust van Bretagne Het loodsje in Steensel waar de politie de drukkerij van de valse honderdjes heeft ontdekt Bende vrijwel opgerold EINDHOVEN (ANP) - De poli tie heeft in het Brabantse Steensel de drukkerij ontdekt, waar minstens voor zes miljoen gulden valse briefjes van hon derd gulden zijn gedrukt. Naast twee typografen zijn 14 andere verdachten aangehouden, waar onder enkele opdrachtgevers. De politie zoekt nog naar ande re opdrachtgevers, die ook te maken hebben met het illegaal stoken van alcohol. Van het gedrukte geld is ongeveer drie miljoen gulden achterhaald, deels in het bezit van de ver dachten, deels al uitgegeven. De gedupeerden zijn meest klei ne zelfstandigen, horecabedrij ven, benxinepompbedienden en huisvrouwen. Het geld is gedrukt tussen begin december en 8 januari met be hulp van nog niet gevonden off setplaten. De eigenaar van de drukkerij heeft bekend bijna een jaar bezig te zijn geweest met het ontwerpen van de off setplaten. De man zat in finan ciële moeilijkheden. Hij zou be naderd zijn door kopstukken uit de wereld van de illegale jene verstokerijen, voor wie hij al etiketten drukte voor flessen witte jenever en vieux. De op drachtgevers gaven hem nieuwe machines en leverden ook het papier en de inkt. Op 11 januari werden de eerste valse honderdjes omgewisseld bij het grenswisselkantoor te Reusel, daarna steeds meer in Zuid- en Midden-Nederland en Noord-België. Op 23 januari werd de eerste verdachte aange- nouden in Utrecht, waarna de volgende weken dertien ver dachten werden gearresteerd in België, Nederland, Zwitserland in Frankrijk. In totaal zijn in Nederland in 1400 gevallen valse honderdjes aangeboden, waarvan de meeste pas op de banken werden ont dekt. De vervalsingen waren be- driegelijk echt, aldus de politie. Zelfs de vrouw van een bij het onderzoek betrokken recher cheur kreeg er op zeker moment oen in bezit. Pas nadat perspu blicaties op de vervalsingen hadden gewezen, werden min der valse honderdjes in omloop gebracht. De opdrachtgevers hebben en kele tienduizenden guldens in het project geïnvesteerd. Voor zover de politie bekend is spelen in deze zaak alleen criminele motieven een rol. Er bestaan aanwijzingen dat de bende ook te maken heeft met het in om loop brengen van valse duizend jes, waarvan er in Nederland en België ongeveer 2500 zijn uitge geven. ijs E BA" de Si 4 Van onze parlementaire redac- I tie DEN HAAG Een opmerke lijk gebeuren: de Tweedfe Ka mer ging deze keer abnormaal n Gd vroeg uiteen voor een paasva kantie van twee weken. Bij traditie maakt de Kamer er Laij voor zo'n vakantie nachtwerk van, maar donderdag werd na giaj een paar uur stemmen al een punt achter de vergadering 'ok ie gezet. Het is de bedoeling dat asrep de Tweede Kamer op 4 april weer bijeenkomt. Verrassin gen blijven mogelijk, want de oppositie zal de kamerleden zo nodig eerder terug laten komen. Vijftien handtekenin gen van kamerleden zijn daar voor voldoende. Dat terugroe pen van de kamerleden zou over - opnieuw - het ultracen- trifugeproject in Almelo of de moeilijkheden bij het KSH- concern. Met een lahgdurige stem mingsceremonie van zitten en opstaan luidde donderdagmid dag de laatste bel voor de begrotingsbehandeling. Er moest tot slot worden gestemd over een grote hoeveelheid moties en amendementen met betrekking tot de begrotingen £i7rH van CRM. verkeer en water- staat, regionaal sociaal-econo misch beleid en de aangekon digde belastingverlichting van 1.1 miljard gulden. Dat de regeringspartijen CDA en WD na zo'n kleine hon derd dagen kabinet Van Agt - Wiegel nog steeds aan elkaar moeten wennen, bleek op- r'Vi nieuw bij die stemmingen. En- .t kei keren lieten CDA en WD een verschillende opstelling zien Het CDA steunde bij voorbeeld de motie over beëindiging van het PTT-con- tract met Zuid-Afrika. De WD voelt weliswaar niets voor het apartheidsbeleid in Zuid-Afrika, maar wilde an derzijds de motie niet steunen. Veel spectaculairder was de verdeeldheid van de regerings partijen bij de stemmingen over de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Het zat de WD hele maal niet lekker dat Hans de Boer, AR-voorzitter en in de CDA-kamerfractie kritisch te genover dit kabinet, een motie had ingediend met het oog op de komende bezuinigingen. De motie, waartegen zich alleen WD en SGP uitspraken, ver langt van de regering dat bij de bezuinigingen in de komen de jaren mensen in achter standsituaties niet „bedreigd" worden. En die mensen moe ten in de komende jaren extra aandacht krijgen. Genoemd worden: bejaarden, gehandi capten. langdurig werklozen, culturele minderheidsgroepen. Ook activiteiten in sommige sectoren van het welzijnswerk, het natuurbehoud, milieube scherming, de kunsten en het vrouwen-emancipatiebeleid moeten bij de bezuinigingen niet in de knel komen. In de komende jaren moeten - blij kens een andere, ook niet door de WD gesteunde motie - steeds enkele tientallen miljoe nen meer voor sociaal-cultu reel werk beschikbaar komen. De WD moest niets van deze uitspraken hebben. Want het kabinet is nog voor de bezuini gingsoperatie begmt mm of meer gebonden aan de uit spraak van de Tweede Kamer Het CDA trok hier de lijn van het kabinet-Den Uyl door: be zuinigen goed, maar niet ten koste van mensen in achter stand-situaties. De WD heeft meer het standpunt ingeno men dat als er moet worden bezuinigd bij voorbaat nie mand en niets mag worden uitgesloten. CDA-voorzitter Steenkamp heeft dezer dagen nog eens laten weten dat het voor het CDA echt wennen is in het regeren met de WD, omdat de christen-democraten liever met de PvdA hadden geregeerd. Steenkamp voorziet echter dat het moment steeds dichterbij komt waarop aan de „onevenredig grote macht" van de christen-democraten in de Nederlandse politiek een einde komt, omdat over een paar jaar een verbond tussen PvdA en WD best mogelijk is. Hypocriet AR-voorzitter Hans de Boer, haalt deze week in het blad van zijn partij uit naar de WD, nadat WD-voorzitter Korthals Altes eind vorige week op het congres van zijn partij onaardige dingen aan het adres van het CDA en speciaal over oud-minister Lubbers, vice-voorzitter van de CDA-kamerfractie, had ge zegd. Hans de Boer vindt dat die opmerkingen van de WD- voorzitter er niet toe bijdra gen, de irritatie tussen CDA ?n WD te verminderen. Hij kwalificeert de kritische op merkingen van de WD over de rol van het CDA als coali tiepartner „hypocriet" Tevens laat hij aan de „schijnheilige" WD-ers weten dat het heel vanzelfsprekend is wanneer het CDA het beleid van het vorige kabinet op een aantal onderdelen wil voortzetten. De WD wil daarvan nog wel eens opschrikken, zegt Hans de Boer. „Dat krijg je ervan wan neer je met kunstmatig opge klopte tegenstellingen tussen socialisten en liberalen werkt" Liberalen moeten volgens hem beseffen dat ook in de coalitie van CDA en WD de marges in de politiek vaak zo smal zijn als Den Uyl al had voor speld. Heel fijntjes zegt De Boer ook dat net als de PvdA de WD „niets van confessio nele partijvorming moet heb ben". „Ook de liberalen zijn op onze ondergang uit". Dat mag dan volgens hem weer niet verhinderen dat er op basis van het regeerak koord zakelijk in de coalitie moet worden samengewerkt. Laconiek vindt hij overigens dat de twee regeringspartijen hun tijd beter kunnen beste den aan de vraag hoe zo goed mogelijk beleid kan worden gevoerd. Ja ja, maar dan moet er toch eerst een goed sfeertje tussen de twee partners zijn geschapen, want anders zitten ze elkaar met zure gezichten aan de overleg-tafel aan te kij ken. En dat sfeertje is er nog steeds niet. Zaak-Lubbers Het ziet ernaar uit dat de dis cussie als gevolg van de zaak- Lubbers (ondernemer blijven tijdens het ministerschap) nog wel een tijdje zal doorgaan Oppositieleider Den Uyl deed via een brief een beroep op CD A-fractievoorzitter Aantjes om eraan mee te werken dat door uitspraken van politici de politiek als geheel met m dis krediet wordt gebracht In die brief laat Den Uyl tussen de regels door weten dat het ge drag van Lubbers beslist niet door de PvdA-beugel zou kun nen. Bij de PvdA zou Lubbers de kroon van het hootd zijn gestoten. Het verbaast Den Uyl dat Lubbers, vice-voorzit ter van de CDA-kamerfractie. nog steeds „kroonprins" is. Toch is het nu veel minder zeker dat Lubbers te zijner tijd politiek leider van het CDA wordt, wanneer bijvoor beeld Aantjes Commissaris der Koningin in Utrecht zou worden. Oud-staatssecretaris Van Rooijen, nu kamerlid, wil dat de CDA-kamerfractie gauw een code gaat opstellen voor het doen en laten van politici Op de naleving van die code moet dan een speciale com missie van CDA-voorzitter, de fractievoorzitter en enkele wij ze mannen toezicht houden. Zo lang er nog geen algemene regels zijn wat betreft neven functies enz. moet het CDA zelf regels opstellen. Wat onge lukkig stelde Van Rooijen dat het erom gaat veilige grenzen voor de CDA-politici te trek ken. Dit doet wat defensief aan. Alsof CDA-politici er al leen maar tegen hoeven te wa ken dat hun naam niet in op spraak komt. Het gaat niet alleen om regels ter „beveili ging" en afscherming van ka merleden of ministers. Het gaat om een bezinning op de politieke moraal. Om de vraag wat politici zich wat betreft zakelijke belangen en neven functies kunnen veroorloven zonder zich voor hun kiezers te hoeven schamen. En zonder de geloofwaardigheid van de politiek en de politici aan te tasten. De kiezers moeten kunnen blijven geloven dat zij de poli tici in het algemeen kunnen vertrouwen en dat de meeste politici heel rechtschapen wer ken in het algemeen belang. Overheidssteun zwaar metaal (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De ministers Van Aardenne (Economische Zaken) en Albeda (Sociale Za ken) gaan maandag praten met organisaties van werkgevers en werknemers in de in problemen verkerende zwaar-metaal-be- drijven, zoals de UMF en een aantal werven. Minister-president Van Agt deelde dit gisteravond mee na afloop van de vergadering van de ministerraad. Hij voegde eraan toe dat de beide bewind slieden „niet met lege handen naar de bespreking zullen gaan" Naar zijn mening zal het echter helaas ook in deze sector onmo gelijk zijn om alle arbeidsplaat sen te redden. Stank en irritatie ogen ZOETERMEER (ANP) Spaanplaat van slechte kwaliteit bederft bet woonplexier in een Haarlemse nieuwbouwwijk. In vele, zo niet alle 427 nieuwe woningen van die wijk verspreidt bet spaanplaat een penetrante lucht, veroorzaakt door bet ureum-for- madehydebindmiddel waarmee bet materiaal is geproduceerd. Twee woningbouwverenigingen hebben de laatste maanden talloze klachten van bewoners gekregen over tranende ogen, ademhalings moeilijkheden en hoofdpijn. Vooral mensen met kwetsbare slijm vliezen hebben veel hinder van de lucht, aldus het ministerie van volkshuisvesting te Zoetermer, al zouden geen blijvende nadelen voor de gezondheid bekend zijn: zo beeft staatssecretaris Brockx gisteren tegenover een delegatie uit Haarlem verklaard. In Helmond gaat maandag een wijkcentrum dicht op grond van dezelfde klachten. In het centrum zijn de stichting samenlevingsop bouw, het maatschappelijk werk en een peuterspeelzaal gevestigd De GG en GD zal volgende week metingen verrichten. In Vlissingen is in de dorpskern van West-Souburg een kleuterschool op advies van de inspectie van volksgezondheid gesloten, nadat gebleken was dat klachten van de kinderen aan het gas uit het spaanplaat te wijten waren. Het euvel zou kunnen worden bestreden door het spaanplaat af te plakken met folie of het spaanplaat te voorzien van een laklaag Volgens het ministerie veroorzaken niet alle spaanplaatsoorten de klachten. Mogelijk is in deze gevallen teveel van het stinkende bindmiddel gebruikt, terwijl ook de temperatuur van de woningen van invloed kan zijn. ADVERTENTIE Neemt u een échte all risks autoverzekering? Of één met nogal wat vraagtekens? U leest 't samen met nog veel meer in de Consumentengids. Die krijgt u elke maand voor maar f 22,- per jaar. Door nu lid te worden van de Consumentenbond Bel 070-889377 of stuur een ongefrankcerde enveloppe met uw naam en adres naar antwoordnummer 9 in Den Haag. Doen. Wel /.o zeker 25 Jaar Consumentenbond Hoogste tijd om óók lid te worden L J DEN HAAG (ANP) Er kan niet geconcludeerd worden dat er verband bestaat tussen schoolverzuim en stress-verschijnselen. Wel zou men kunnen vaststellen dat misschien teveel leerlingen moeten studeren op een niveau dat te hoog voor hen is. Stress komt onder scholieren wel voor. Staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn van Onderwijs en Weten schappen heeft dit meegedeeld op het congres van de sectie algemeen voortgezet onderwijs van de algemene bond van on derwijzend personeel (ABOP). Hij ging in op het vermeende stress-verschijnsel onder sch olieren. Een onderzoek van het ministerie onder vijftig scholen voor vwo, havo en mavo had ook opgeleverd, dat het school verzuim m de afgelopen twee jaar niet is toegenomen. Dit geldt ook als men de tegenwoor dige toestand vergelijkt met die van vijf jaar geleden. Stress-verschijnselen komen voor als er een zekere wanver houding is ontstaan tussen wat gepresenteerd moet worden en het draagvermogen van de sch olier. Hij noemde het opvallend, dat uit een zeer recent onder zoek op dit terrein is gebleken, dat de klachten voornamelijk betrekking hadden op de leer stof en niet zozeer op de school als zodanig of op de verhouding met de leraren. In West-Duitsland zijn naar zijn zeggen vijf oorzaken van stress aangegeven: hogere eisen aan de vakken, verbreding van vak- kenaanbod, de onzekere toe komst na de school, meer lesu ren en eenzijdige theoretische vorming. Voor de Nederlandse situatie gaan deze oorzaken niet allemaal op, meende hij. De staatssecretaris noemde voor ons land onder meer: huiselijke problemen zoals echtscheiding, ruzie en slechte verstandhou ding met de ouders, persoonlij ke problemen zoals de omgang met het andere geslacht en het gebruik van drugs, toekomst problemen zoals werkgelegen heid en aansluiting op vervol gonderwijs en schoolproblemen zoals de anonimiteit van de leer ling in de grote school en de angst voor slechte resultaten. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De financiering van een eventuele leverantie door Urenco van verrijkt uranium aan Brazilië is rond, maar de Nederlandse banken staan daarbij buiten spel. Britse en Westduitse bankinstellingen hebben zich bereid verklaard de financiering van de transactie op zich te nemen. Ze zullen dat doen, nadat de nog bestaande barrières zijn weggenomen. Dit deelde minister-president Van Agt gisteravond mee na afloop van de vergadering van de minister raad. In deze vergadering in besloten om, op basis van het verdrag van Almelo, een bijeenkomst van de gemengde (Brits-Duits-Nederlandse) commissie op ministerieel niveau aan te vragen. Tijdens deze bijeenkomst van bewindslieden, die naar verwach ting nog wel enkele weken op zich zal laten wachten, zullen de ministers Van Aardenne en Van der Klaauw het Nederlandse standpunt naar voren brengen Over de boodschap waarmee deze m misters straks naar de bijeenkomst zullen gaan wilde Van Agt niets meedelen. In de vergadering van de minister raad is er wel over gesproken, maar de inhoud van de boodschap blijft nog geheim. „Wij geven onze onderhandelingspositie niet prijs", zo moti veerde Van Agt zijn zwijgzaamheid op dit punt Wel verwees hij naar wat minister Van der Klaauw vorige week nog eens in de Tweede Kamer heeft gezegd: „Ons uitgangspunt is de motie-Van Houwelingen Ik blijf daarvan uitgaan Er is een duidelijke uitspraak van de Kamer geweest. De regering voelt zich daaraan verbon den, zij zal daarvan niet kunnen afwijken" Zoals bekend houdt de door de overgrote meerderheid van de Kamer aanvaarde motie-Van Houwelingen in dat de Urenco-levering van verrijkt uranium aan Brazilië pas zal kunnen plaatsvinden, nadat Brazilië zich heeft akkoord verklaard met strakke garanties tegen misbruik van het vrijkomende plutonium

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7