GER VAN DIJK (21) DOET GOOI NAAR NATIONALE TITEL MATADOR IN BLOEMSIERKUNST Kamer vreest ontoegankelijkheid Leidse binnenstad hond zoekt huis [AD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 MAART 1978 PAGINA 5 Iedere ondernemer, iede re vakman (melkman- rakman en de bladen- lian, uw boekenman jat vind ik van die heer lijke termen die me bijna de tranen in de ogen brengen) staat voor z'n eigen zaak. Het is dan wel allemaal „uw": uw dealer, uw houtpaleis, uw waren huis, uw scharensliep, uw vleesspecialist, uw weet ik veel, maar uiteindelijk bedoelen ze allemaal „ons" en dat is heel ge zond. Als wij zeggen „de krant kunt u niet missen, geen dag", dan bedoelen wij uiteraard: „de abon nee en adverteerder kun nen wij niet missen, geen dag". Reclame, een vak apart; ik zou er niet mee kunnen leven, want er is altijd wel een bord dat je voor je hoofd moet heb ben. Nu is er ook een manier van „zelfverheer lijking" die wat aangena mer aandoet, die de feite lijke zaken van het profijt een beetje verbloemt. De promotie van het eigen bejag wordt al een stuk vriendelijker als de fleur der natuur de commercie haar diensten verleent. „Zeg het met bloemen", heette het vroeger, tot en met het spot plaatje waarop een mansper soon zijn vrouw een bloempot naar het hoofd slingert. Dat gaat tegenwoordig waarschijn lijk wat anders, maar de bloe- men(mannen) houden nog steeds van mensen en daarbij bedient men zich van een aan trekkelijke speelruimte. Zoals bijvoorbeeld de gezwinde, wijd vertakte, verkoopkrachtige bloe- menfee Fleurop Interflora Ne derland, die via een blote ge helmde snelvoetige bode een bos bloemen (in haar vignet) laat brengen tot in alle uithoe ken van moeder aarde, voor zover geciviliseerd. Zo vertoont Fleurop ook een bijzondere zorg voor haar gespecialiseerde ex- peditieleger, dat via gemerkte bloemenwinkels boeketten en stukken en bakken en spruiten de vazen van hot naar haar verzendt tegen een gepaste ver goeding. Zo komt uw takje or chideeën voor jarige zus in de kortste keren op tafel bij gee'- migreerde Axis in Canada, of er verschijnen lelietjes van dalen, blank en jeugdig, op tafel van een relatie in Singapore. Dat doet Fleurop, zonder blozen en zonder mankeren. Maar Fleurop doet méér. Fleurop (in eerste aanzet een belichaamde bloemenuitwisseling op ons con tinent, iets van Flora en Europa) helpt haar leden op de ladder der vervolmaking: aangesloten lidmaten kunnen hoogdravende en versierende titels halen, tot en met in het verband van Inter flora, wat dan zoiets als de hele wereld omvat. Op 8 april gaat in Ede op het wapen der arran gementen gestreden worden om het Nederlands Kampioenschap Bloemsierkunst 1978. Daarvóór werd al een voorronde gehou den in Den Haag, in januari, waarbij een legertje van bloem- sierders uit 14 Nederlandse dis tricten en gooi naar het kandi daatschap deed. District Den Haag was er met 23 deelnemers, het grootste aantal van alle dis tricten van Fleurop. Uitgere kend Ger van Dijk (21 jaar en getrouwd) uit Lisse, en werk zaam bij hoveniersbedrijf Ras ser en Van Wijck b.v. aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp, haalde de eindstreep en bleef als enige van zijn district over. Ger, die eind van dit jaar met zijn vrouw zich mettertijd in Leiderdorp wil gaan vestigen, gaat zich zelfbewust mengen in het vaderlandse sierlijke eindge- weld. Hij heeft dan te voldoen aan eisen zoals: het maken van een plantenarrangement in schaal of bak, een vrij werk stuk, een tafelversiering, een bruidsboeket en een zg. verras singsstuk, waarbij uitsluitend gebruik gemaakt mag worden van door de wedstrijdleiding be schikbaar gestelde bloemen. Wie in Ede kampioen wordt, gaat in september naar Rome voor de Europa Cup-wedstrijd (in 1977 won Koos Zuidgeest uit De Lier deze Cup) en wie dat overleeft mag volgend jaar naar de we reldkampioenschappen in Mel bourne. Voorlopig droomt Ger (in het gezelschap van o.a. 48-jarige Hillegommer Cock Veldhuis, die ook kandidaat voor de Neder landse titel is) van een goed resultaat in Ede. Gereis met Maria School, uit Boekei, de jongste deelnemer, Cock is de oudste. Het woord is dus aan de jeugd. Ger heeft bij voorbaat het hoofd al fier geheven: Ne derland staat op bloemsier- kunstgebied vrij hoog aange schreven. Op wedstrijdniveau heeft Ger van Dijk nog niet eerder aan zoiets meegedaan. Het wordt een vuurproef. Vanaf de mavo belandde hij, via de middelbare tuinbouwschool in Aalsmeer (bloemteelt en bloem- sierkunst) in het bloemenrijk. „Bloemetjes verkopen is sim pel", vindt Ger, „het wordt pas kunst bij het verwerken van bloemen. Die kunst is uitgediept in verschillende stijlen die ver schillen van periode tot periode. Zo gaan we nu weer de richting uit van de romantiek. Het heeft ook een beetje met de mode trend te maken". Volgens Ger en de zijnen is de bloemsierkunst duidelijk een stukje interieur geworden: bakken worden aangepast aan de omgeving van tuinen, kanto ren en huizen. „Er is heel wat te doen op dit terrein, veel meer dan de meeste mensen denken. Dat gaat meestal in samenwerk ing met de tuinarchitect. Daar bij is een waardevol en belang rijk hulpmiddel de daglicht lamp, een vrij nieuwe methode die tot in de donkerste hoeken en gaten een plantenbak tot de volste groei en bloei brengt. Daar zitten werkelijk heel wat mogelijkheden in". Van Dijk en z'n medewerkers in het bedrijf zijn bezig geweest met het uitwerken van een idee voor „Ede". Het wordt iets met water, glas en hout. „De vorm geving is nog niet rond, maar waarschijnlijk wordt het iets met een verticaal ornament met bewegend water erachter. Het moet technisch verantwoord zijn en door één man versjouw- baar, voilgens de jury-eisen. Het mag dus niet te zwaar of te groot zijn. Het wordt een vrij „fantasiestuk", een stukje kunst dat een week goed blijft Je moet iets nieuws zien uit te den ken. Het gaat om de combinatie van vormen en kleuren, iets dat niemand nog heeft Dan heb je bij de jury een streepje voor", dacht Ger van Dijk, die in de Ger van Dijk: „Aan alleen bloemetjes verkopen is geen kunst" voorronde vier werkstukken te maken had: 20 minuten voor een grafwerk, een uur voor bruidswerk, drie kwartier voor tafelversiering en ook 45 minu ten voor een fantasiestukje. Met deze zaken is hij er in Den Haag uitgesprongen. „Wat ik van Ede denk? Je kunt alleen maar hopen. Ik verwacht hooguit boven de middenmoot te eindigen. Het idee voor het werkstuk waar we mee bezig zijn geweest ziet er wel hoopge vend uit vind ik, ja". Straks is Ger in Ede zo'n beetje de hele dag met bloemen bezig. „Maar het is m'n eigen straatje, moet je maar denken. Dat krijg je wel te pakken met al die afwisseling in een bedrijf als we hier in Leiderdorp hebben. Het heeft amper iets met bloemsierkunst te maken, maar moet u hier eens zien: een Tillandsia, familie van de Bromelia. Dat is een plant die je ophangt ergens in de kamer, het liefst in het licht en achter het raam. Die Tilland sia leeft alleen op het vocht in zijn omgeving, ze heeft geen wortels en er is geen grond voor nodig. Je moet 'm alleen maar besproeien. Leuk grijs goed, een vinding van de laatste tijd en erg succesvol". Ger van Dijk kan niet alleen arrangeren, hij beheerst ook de verkoopstreken. Een Nederlands Kampioen schap zou hem zeker niet mis staan en ik acht zijn schouders zelfs sterk genoeg voor Europe se lauweren om dan nog maar over Fleurop's mondiale bekro ning te zwijgen. IN REACTIE OP ZONEKAART PROJECTGROEP LEIDEN „Het is ons nog steeds niet geDlefcen dat aan de voorwaarde voor optimale bereikbaarheid van de binnenstad thans en in de toekomst zal worden voldaan. Bovendien zijn de vooratellen voor parkeergarages niet terug te vinden in het op te stellen verkeerscirculatieplan. Wij zijn van mening dat voor het welslagen van de ontwikke ling van publiekaantrekkende en publiekveraorgen- de activiteiten voor de binnenstad de bereikbaar-, heid en de toegankelijkheid van deze activiteiten van primair belang zijn". Kernwinkelapparaal Voor wat betreft het kernwinkelapparaat consta teert de Kamer dat de opvattingen met betrekking tot de omvang van dit apparaat nog steeds verschil len. Volgens de Kamer behoort het gedeelte van de Haarlemmerstraat tussen Turfmarkt en Vrouwen- steeg eveneens tot het kernwinkelapparaat. Daarom verzoekt zij de projectgroep dringend de afgrenzing zodanig te wijzen dat genoemd gebied ook binnen het apparaat valt. de spoorlijn, omvattend het Stationskwartier en het Schuttersveld, aldus de Kamer van Koophandel. De Kamer zegt krachtig stelling te nemen tegen de door de projectgroep gehanteerde functievermenging van 70 procent bedrijven en 30 procent woningen, gezien n 1 L 1 de beperkte beschikbare ruimte. De Kamer verzoekt r aKnillS/opslag tenslotte nog om ten aanzien van de kantorenfunctie de ontwikkelingen aan de westzijde van de spoor lijn, alsmede de toekomstige verplaatsingen van de universiteit in de beschouwingen te betrekken verzorgende activiteiten in de vorm van de horeca- en amusementssector geprojecteerd rond Beesten markt/Steenstraat kan daartoe als spil dienen, aldus de Kamer van Koophandel. Parkeergarage's Aldus spreekt de Kamer van Koophandel en Fabrie- Zakencentrum ken voor Rijnland in reactie op de zogenaamde zonekaart met toelichtingen van de Projectgroep Binnenstad Leiden. Op deze zonekaart wordt de binnenstad vanuit een ruimtelijke invalshoek ver deeld. De Kamer van Koophandel reageert op de zonekaart vanuit de economische invalshoek. De Kamer bepleit voor de praktijk overigens een flexi bele toepassing van de zonegrenzen. De Kamer stelt niet afwijzend te staan tegenover de ontwikkeling van de zakelijke dienstverlening aan de Langegracht (Stadskantoor). Volgens haar gaat het hierbij echter om een publiekgerichte activiteit. Voor de noodzakelijke niet-publiekgerich- te economische activiteiten beschikt Leiden over een' unieke locatie: het gebied tussen de binnenstad en Horeca/Amusement De Kamer stemt in met de ontwikkeling van de horeca- en amusementssector rond het gebied Bees tenmarkt/Steenstraat. In haar visie zal de toekomsti ge economische ontwikkeling zich gaan afspelen tussen de concentratie rond het Station/Schutters veld en de concentratie in het Leidse stadscentrum met als zwaartepunt het Leidse winkelapparaat. Een concentratie van publiekaantrekkende en publiek- Het is voor met name binnenstadsgebonden bedrij ven gewenst over pakhuis- en opslagruimte in Mare- dorp en De Camp te kunnen blijven beschikken, omdat alternatieve vestigingsplaatsen ontbreken, stelt de Kamer. De Kamer adviseert voor een aantal zone's in genoemde gebieden de pakhuis- en opsla gruimte als gewenst dan wel de huidige toestand als „bevredigend" aan te merken. De Kamer zegt ten aanzien van de markt de mening van de project groep te delen. De markt heeft een ondersteunende functie ten aanzien van het winkelapparaat en deze functie kan optimaal worden benut door de markt geheel te situeren zoals dat thans reeds op zaterdag gebeurt, aldus de Kamer. De Kamer van Koophandel wijst tenslotte nog op het grote belang dat zij aan het bouwen van par keergarage's hecht. De door de projectgroep voorge stelde locaties op het zogenaamde Sanderscomplex en de Kaasmarkt beschouwt de Kamer als gunstig. De voorgestelde locatie op het Krantzcomplex aan de Langegracht vindt de Kamer minder gunstig omdat de functie van de garage aldaar in haar ogen beperkt is (voor het Stadskantoor). De Kamer van Koophandel ziet veel meer heil in een parkeergara ge aan de „Kop" van de Haarlemmerstraat (kant Blauwpoortsbrug). In dit verband wijst zij op het idee van de Stichting Leidse Binnenstad om een parkeergarage onder de Beestenmarkt en Kort Gal gewater te stichten, de meest ideale locatie in haar idee omdat de garage functioneel zou zijn voor zowel het kernwinkelapparaat als de horeca- en Tnusementssector. Bianca werd zonder slag of stoot op straat gezet Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan.tenzij bet dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeëntTegen betaling vaq ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdag van 10.00—12.00 en 14.00—16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. Bianca draagt vandaag haar steentje bij aan de inmiddels lange rij van, vaak unieke, honden die in de loop van de tijd deze rubriek gepasseerd zijn. Bian ca houdt het midden tussen een herder en een boxer. Het meest heeft ze echter van een herder weg, gezien haar spitse snuit, lange staart en niet te vergeten haar karakter. De boxer tekent zich af in haar wat brede bouw, haar korthari- ge vacht en haar kleur, lichtbruin. Het is duidelijk dat we met Bianca nog een exemplaar aan de galerij der rasechte bastaards toevoegen. Overigens is het wel merkwaardig dat echte rashonden in het asiel met een lantaarntje te zoeken zijn. Zo af en toe komt er eentje binnenwaaien maar wordt dan na vijf minuten al weer opgehaald door een intens dankbare eigenaar die zijn trouwe metgezel in zijn armen bijna dooddrukt uit pure vreugde over de hereniging. En waarom kan dat nu niet bij bastaard honden? Zijn die soms minder van waarde? Uit de verhalen te oordelen beslist niet. De bastaardjes zouden zelfs veel liever, be trouwbaarder, enz. zijn dan de rashond met zijn kuren en grillen Veel is daarvan waar, maar er wordt niet naar gehandeld. Dat zie je nu weer aan Bianca. Zij werd op 25 februari in het asiel afgeleverd door drie jongetjes die ook niet wisten wat ze met Bianca aanmoesten. Ze had den Bianca gevonden. Langs de spoor lijn nota bene. Ook wel wetend dat het dier er op den duur met levend vanaf zou zijn gekomen, trokken de kereltjes de stoute schoenen aan en gingen Bian ca „vangen". Dit liep echter op een teleurstelling uit, want de spanning was er meteen af voor de drie vriendjes toen Bianca meteen huppelend hun richting uitkwam. Bianca bleek de vriendelijk heid zelve en zonder slag of stoot liet zij zich door één van de jongetjes aanlij nen. Met een in de buurt gevonden stuk waslijn. En toen was het dilemma daar. „Wat nu". „Mee naar huis nemen? Ze zien je al aankomen Weer loslaten, en haar dan aan de goede zorgen van een aanstormende trein toevertrouwen? Ben je gek! De enige juiste oplossing bleef over. En het siert de vriendjes dat ze die onderkenden en Bianca naar het asiel brachten. Alwaar beheerder Wil Tiele Bianca aan een nader onderzoek onderwierp en tot de conclusie kwam dat Bianca nog maar kort geleden jon gen gehad moest hebben. De reden voor Bianca's „onvrijwillige vrijheid" was voor Wil Tiele duidelijk. De jonkies waren leuker dan hun moeder Dus wat doet men dan in zo'n geval? Men houdt één of meer van de jongen en men stuurt moeder eenvoudig de straat op. Zo eenvoudig is dat. (Wil Tiele houdt zich intussen wel aanbevo len voor een andere uitleg). Bianca's geval (en andere) is een kwestie van mentaliteit, (of liever: Géén mentali teit!). Om op Bianca terug te komen. Zij is vrij nerveus en het is daarom raadzaam haar niet alleen in huis te laten. Ze raakt in paniek en slaat aan het janken, men moet veel tijd voor Bianca beschikbaar hebben, al was het alleen maar om met haar te spelen en te ravotten. Ze is een vrij grote hond. 50 cm hoog en heeft dus veel beweging nodig. Ze is erg lief voor kinderen, goed gehoorzaam en is een echte allemans vriend. Als waakhond is zij dus onge schikt, maar dat behoort tóch een uit stervend beroep te zijn. Bianca's enige nadeel is dat zij niet met andere honden kan opschieten. Met name aan teefjes heeft zij een hekel. Maar dat zou samen kunnen hangen met haar pas verwor ven en weer verloren kinderen. En als laatste dient Bianca's leeftijd vermeld te worden. Anderhalf jaar oud. Het is dringend noodzakelijk dat Bianca een nieuw thuis vindt, want ze heeft erg veel behoefte aan menselijke aandacht en genegenheid. En daarmee is Bianca wel getypeerd. Over een paar dagen is de lente weer in het land en komen de vakantie-krie bels weer boven. En men kan niet vroeg genoeg aan een goed onderkomen voor de hond of poes komen. Om U daarmee èen eindje op weg te helpen is de actie „Pleegdier" gestart Wilt U onderdak voor uw huisdier, of juist huisdieren van vakantiegangers verzorgen, dan kunt U contact opnemen met Mevr. Mittelmeyer, tel. 768792 in Leiden, die weer een overvloed aan adressen voor U heeft Tenslotte nog over de hond van vorige week. Dat was Zekkie. Hij is weliswaar nog niet uit het asiel, maar is, zoals dat heet, gereserveerd. BART SPIJKER

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5