Leiden moet zijn huiswerk beter maken" Geen studentenstop voor rechten Regering komt afspraken over stadsvernieuwing niet na" Eerste paal Morssingel Cox steeds meer entertainer Wethouder plant bomen KORTWEG ^STAD/hcdlO LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 MAART 1978 PAGINA 3 SCHAEFER IN STADSGEHOORZAAL: LEIDEN „De grootste overwinning, die het voormalige kabinet-Den Uyl verleden jaar heeft gehaald, is de gigantische opkomst naar de stembus geweest van de bewoners uit de stadsvernieuwingsgebieden. De vorige rege ring heeft in deze gebieden bijzonder belang rijk werk verricht. Met de aanstaande Staten verkiezingen op 29 maart staat er weer erg veel op het spel voor zowel de provincies als de gemeenten in Nederland. Ook landelijk gezien zijn de Statenverkiezingen uitermate belangrijk met het oog op de politieke verhou dingen. De heren Van Agt en Wiegel willen de uitslag van de stemming beschouwen als een graadmeter voor hun beleid. Het gaat er bij de PvdA dus om als antwoord van de kiezer een ferm „nee" uit de bus te laten komen", aldus betoogde des ex-staatssecretaris van Volkshuisvesting, Jan Schaefer gister avond op een bijeenkomst van de PvdA in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Schaefer was gisteren naar Leiden gekomen om het belang van de komend Provinciale .Statenverkiezingen voor de bevolking uiteen te zeten. Het grootste deel van zijn betoog richtte zich hierbij op de coalitie van het CDA en de WD, waarvoor hij geen goed woord overhad. Vooral toonde het Tweede Kamerlid zich te leurgesteld over de kwestie van de interim-sal doregeling, het stadsvernieuwingsexperiment tussen de regering en zes steden, waaronder Leiden, die niet is toegepast op een gedeelte van de Kooi. „Er is een stukje van de Kooi afgehaald", zei minister Beelaarts van Blo kland, terwijl we voordien al een accoord met hem hadden bereikt die minstens een aantal jaren geldig zou blijven," meende Schaefer Voorts uitte hij zijn ongenoegen over de grond- politiek, die het de gemeente onmogelijk zou maken een uitgebalanceerd beleid te voeren. Hans van Dam, de Leidse wethouder van finan ciën, sprak in de Stadsgehoorzaal over de artikel-12-situatie waarin Leiden zich bevindt. Hij vond, dat in de vorige r aanzien van een Leiden in verval tot een Leiden in herstel is veranderd. Hierbij memoreerde hij de talrijke projecten, met name die in de binnenstad, die in de afgelopen jaren dankzij de hulp van de overheid tot stand zijn geko men. Wat de artikel 12 kwestie betreft, deelde de wethouder mede, dat er voor de provincie een gewichtig probleem is bijgekomen. Name lijk het toezichthouden op de gemeentelijke financiën. Verder wees hij zijn toehoorders op de belangrijke rol die de provincie speelt in het opstellen van streekplannen. In dit opzicht moet er volgens Van Dam naar een zo goed mogelijke samenwerking tussen de Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland en het gemeentes- bestuur van Leiden gestreefd worden. Marietje van der Molen, de uitgenodigde lijst trekker van de PvdA voor de Provinciale Sta tenverkiezingen, maande de landelijke en ge meentelijke politici aan tot terughoudendheid met het te snel aanwijzen van bouwlocaties en de aanleg van autowegen. Zij zelf gaf er meer de voorkeur aan het openbaar vervoer, dan wel de fiets te nemen. Haar politiek credo vertolkte zij gisteren voor haar publiek het best door een viertal liedjes (bewerkt naar Spieenhof) onder gitaarbegeleiding op het toneel te zingen. Een en ander werd door haar bewonderaars gekens- schetst als de ontdekking van het jaar en de lijstrekster verwierf hierdoor de betiteling van Leidse Blondy. Zo had de Stadsgehoorzaal dan toch nog even een flitsend Punk-optreden te verwerken. LEIDEN De Leidse wethouder van ruimtelijke ordening, mr. C. J. D. Waal sloeg gisteren een moeizame eerste paal voor de nieuwbouw aan de Morssingel (achter Stations plein). De eerste paal voor het nieuwbouwproject alhier werd geslagen terwijl het puin van de slopende activiteiten nog aan één kant van het terrein hoog ligt opgestapeld. De projectontwikkelingsmaatschappij Nebuco zal in de komende tijd 120 premiekoopflats gaan neerzetten, naar een ontwerp van de architect Woudenberg. Het betreft 26 tweekamerflats, 90 driekamerflats en 4 vierkamerflats. Een vertegenwoordiger van Nebuco verklaarde gisteren dat de projectontwikkelingsmaatschappij met genoegen de kos ten op zich zal nemen om de bomen aan de Morssingel, die vpor het slopersgeweld moesten wijken, weer terug te planten als de bouwwerkzaamheden zijn beëindigd. Wethouder Waal toonde zich verheugd over dat voorstel en zei dat hij ervoor zal zorgen dat Nebuco in samenwerking met de Plantsoenendienst tot een verantwoorde indeling van het groen kan komen. Burgemeester De Vreeze van Warmond: Het Warmondse deel van de Merenwijk, waar Leiden vijfhonderd woningen wil bouwen. Boe WARMOND/LEIDEN „De J ongenuanceerde uitlating van Jj de gemeente Leiden dat War- Gasi mond niet mee zou willen wer- ori ken aan de grenswijziging in de Merenwijk om er zelf een finan cieel voordeeltje uit te slepen, is gespeend van kennis van za ken. Leiden geeft een verkeerde voorstelling van wat zich in de Po] afgelopen jaren tussen de beide Jui {«neenten heeft afgespeeld. Ik |k kan wethouder Waal dan ook 2 illeen adviseren om zijn huis- S wrk beter te maken". M zijn de woorden van burge- (eester W. F. de Vreeze van barmond die zegt door schade en schande te hebben geleerd dat bij zakendoen met Leiden enige voorzichtigheid geboden is. De voorzichtigheid die War mond in acht neemt betekent dat Warmond niet meewerkt aan een grenswijziging totdat Leiden laat blijken zich aan de gemaakte afspraken te zullen houden. Nog dit jaar begingt de gemeen te Leiden met de bouw van 500 woningen op het Warmondse ge deelte van de Merenwijk. Een in 1969 gesloten „gentlemens agreement" bevat de afspraak om in een later stadium grond te ruilen zodat de nieuwe bebou wing weer onder Leiden valt. Hierbij zou Leiden tegemoet ko men aan een aantal voorwaar den van de gemeente Warmond over de aard van de nieuw bouw, een te ontwerpen beplan tingsplan en recreatievoorzie ningen. Het oorspronkelijke plan voor het bouwen van flats kon door Warmond worden voorkomen door hieraan geen medewerking te verlenen. Een meetfout van Leiden heeft uiteindelijk tot ge volg dat Warmond bijna niets terug krijgt voor de ingeleverde grond. Het negeren van de ge maakte afspraak over een groenstrook tussen de Meren wijk en Warmond, deed b en w van Warmond besluiten om voorlopig de touwtjes in handen te houden. Dit om mee te kun nen blijven praten over wat er zo dicht bij de gemeente War mond gebeurt. In twee jaar tijd zal de gemeen te Warmond zijn inwonertal met een derde zien toenemen. De .hierbij behorende veel hogere rijksuitkering blijft na de grens wijziging gehandhaafd. „Ik zal niet ontkennen dat dit een voor delige zaak is voor de gemeen te", zo stelt burgemeester de Vreeze. „De gemeente staat ga rant voor een eerlijke verdeling van het geld. Leiden kan reke nen op onze bijdrage aan reini ging, politie, brandweer en on derwijs in het Warmondse deel van de Merenwijk. We hebben overigens in 1969 al afgesproken om een bestuurlijke nota op te„ stellen. De samenstelling van een werkgroep die zich daar mee bezig houdt, is nu, negen jaar later pas een feit geworden. Ook praat ik nu al bijna 5 jaar over de aankoop van grond voor recreatie ten behoeve van de Merenwijkers. De grond is inmiddels in particuliere han den en het ziet er niet naar uit dat de grond zonder onteige ningsprocedures kan worden verkregen. Duidelijke afspraken die in 1969 zijn gemaakt over een door Leiden te ontwerpen beplantingsplan, werden in een later stadium keihard tegenge sproken". De groei van 1500 in woners is voor een gemeente als Warmond een zeer ingrijpende zaak. Het opent onder meer de mogelijkheid om het ambtenare napparaat kwalitatief en kwan titatief uit te breiden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1982 zou er een uitbreiding moe ten komen van het college en de raad. De gemeente Warmond wil de procedure voor een grenscorrectie overigens wel voor die tijd op gang brengen. De gemeente Leiden houdt bij monde van wethouder Waal vast aan het argument dat War mond de grenscorrectie tegen werkt om uit de financiële zor- - gen van een kleine gemeente te geraken. „Het is zo langzamer hand traditie dat kleine gemeen ten de procedure van een grens wijziging vertragen. Warmond wil nu pas meewerken als de huizen er een paar jaar staan. In feite is dit een onmogelijke situatie omdat de Merenwijkers zijn aangewezen op de stad Lei den. Wij gaan natuurlijk ook niet zonder meer de gebruikelij ke diensten verlenen aan die Merenwijkers. De gemeente Lei den heeft het plan opgesteld en de kosten ervoor gemaakt. Het is niet meer dan logisch dat we ook de voordelen ervan genie ten", aldus de wethouder. Ed Olivier Het Pedologisch Instituut is gis teren verhuisd van de Lange- brug naar het verbouwde en '{JI gemoderniseerde schoolgebouw aan de Bloemfonteinstraat. De leerlingen van de aan het insti tuut verbonden school vertrok ken gistermorgen met drie bus- sen, voorafgegaan door het mu ziekcorps Concordia naar het nieuwe onderkomen. Een paar leerlingen verrichtten de ope ning. Aansluitend werd een spelletjesprogramma afgewerkt, waardoor de leerlingen de plat tegrond en de indeling van het nieuwe schoolgebouw leerden kennen. Vervolgens maakten zij kennis met oudere bewoners van de Transvaalwijk, aan wie zij een bloemenhulde brachten. negen bomen aan, die hij met de leerlingen plantte op het schoolplein (zie foto). Het feest programma werd afgesloten met het optreden van vijf clowns in het LAK-theater voor de kinderen. LEIDEN - Gerard Cox heeft allang niets meer mee te delen. Steeds meer glijdt hij af naar het pure amusement. Zijn „Nie mand weet, niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet, (wat een titel trouwens), gisteravond in de Schouwburg, bevestigde die ontwikkeling opnieuw. Een rustig voor zich uit musice rend orkest brengt beschaafde tonen voort. Vier duizendpoten van danseressen-zangeressen verwisselen zich snel, vlekkeloos en charmant, veelvuldig van kostuum, maar zien er door gaans zo bloot mogelijk uit. Cox zelf wandelt daar aartsvaderlijk tussendoor, knijpt figuurlijk eens hier in een bil en daar in een borst. Verdekt sexuele toespelingen (genre „vieze mop") deden het weer lekker gisteravond. Daarnaast koopt Cox zijn eigen geweten af door op (te) simpele wijze zijn politieke voorkeur te debiteren. Zijn „engagement" past eigenlijk geheel niet meer in dit genre programma, mist door de gladde vorm iedere kracht, en treft niets en nie mand doordat iedere fijnzinnig heid ontbreekt. Wat Cox cum suis wel kunnen. is entertainen, een soepel lopen de show maken, zonder noe menswaardige haperingen of amateuristische arangementen. Gestuntel is er niet bij. Maar gebrek aan originaliteit en per soonlijkheid kon dat gladde amusement niet verbloemen, on danks de kundigheid waarmee het gebracht werd. Paul van der Plank FACULTEITSRAAD: LEIDEN De rechtenfaculteit van de Leidse universiteit wil niet aan een studentenstop. In haar vergadering van gisteren wees de faculteitsraad een voorstel in die richting van het faculteitsbestuur af. Het be stuur wilde de minister van Onderwijs en Wetenschappen om een studentenstop verzoe ken, omdat bij de voorinschrij ving voor het studiejaar 1978/79 gebleken is dat het aantal men sen dat rechten wil gaan stude ren, veel hoger ligt dan wat verwacht werd. Zo'n 4500 studenten hebben zich opgegeven om het komende jaar rechten te gaan studeren. Vorig jaar waren dit er 3740, dus een aanzienlijke, en onverwachte groei. Zonder instelling van een studentenstop betekent dit voor de Leidse rechtenfaculteit dat zij het komende jaar in het gun stigste geval 938 en in het on gunstigste geval 984 studenten op moeten nemen. Beide aantallen komen ver uit boven de 780 studenten waarop bij de verdeling van het univer sitaire budget voor 1978/79, in januari van dit jaar, gerekend was. Het college van bestuur van de universiteit zegt dat er geen geld is om deze extra stu denten te financieren. Vandaar het voorstel van het faculteits bestuur om dan maar een stu dentenstop aan te vragen. Na een langdurige discussie nam de raad met 10 stemmen voor, 7 tegen en één onthouding een motie aan waarin hij een studentenstop verwerpt. De raad verzoekt het college van bestuur in de motie op zijn standpunt terug te komen en te kijken of er toch niet ergens wat extra geld vandaan te halen is Het argument van de raad vooi afwijzing van een studentenstop is dat als de Leidse rechtenfa culteit hierom gaat vragen, de andere rechtenfaculteiten in Ne derland bijna zeker zullen vol gen, omdat zij anders nog meer extra studenten moeten opne men. Dit zou dan weer tot ge volg hebben dat de druk van studenten op andere studierich tingen. groter wordt, waardoor ook deze studierichtingen moge lijk tot een stop moeten over gaan. PvdA-voorzitter Vos: Woubrugge bouwt veel te duur" WOUBRUGGE „Woubrugge bouwt veel te duur. De bouw van cascowoningen en dergelij ke zou meer door de gemeente moeten worden gestimuleerd." Dit stelde PvdA-voorzitter L. Vos gisteravond tijdens een po litieke bijeenkomst in het oude Raedthuis. Bijna alle gemeentelijke politici waren naar de bijeenkomst ge komen. Er werd gesproken over milieuzaken, maar de discussie spitste zich toe op sociale wo ningbouw. Het raadslid Markx (CDA) merkte op dat een enkele duurdere woning in een project de lage kavelprijs voor de socia le woningbouw juist mogelijk maakt. Het raadslid Haasbroek van Gemeentebelang twijfelde aan de juistheid van de bereke ningen van de heer Vos. Hij nodigde de PvdA, die dit jaar voor het eerst aan de verkiezin gen in Woubrugge meedoet, uit, regelmatig naar de raadsverga deringen te komen luisteren. LEIDEN Een aantal bussen vertrekt morgen om 12 uur 's middags vanaf het Leidse Schuttersveld richting Amster dam om Leidenaars de gelegen heid te geven de nationale „Stop de neutronenbom"-demonstratie mee te maken. Deze start om half twee op het Frederiksplein, waarna om drie uur een mee ting in de Jaap Edenhal gehou den wordt. Informatie over de demonstratie is verkrijgbaar op telefoonnummer 132832. OEGSTGEEST - De heer H Rijks heeft gistermiddag af scheid genomen als directeur van het Marine Elektronisch Be drijf in Oegstgeest. Met ingang van 1 april gaat het MEB een fusie aan met Verificatie Wasse naar. Vanaf die datum heet het bedrijf ook MEOB (Marine Elektronisch en Optisch Be drijf)- De heer Rijks wordt op gevolgd door een „burger" di recteur namelijk de heer J. Kreeftenberg. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 18 jarige jongeman uit Vlaardmgen heeft gistermiddag in Alphen aan den Rijn de ruit van de toegangsdeur van de AMRO-bank in het winkelcen trum „De Ridderhof" ingetrapt. De Vlaardinger kwam tot zijn daad na onenigheid met de be heerder van de bank. In het nabij gelegen cafetaria van Mr Ed meldde hij zich telefonisch bij de politie. Bouw scholen in Voorhof officieel van start LEIDERDORP - De inspectrice van het kleuter- en lager onder wijs, mevrouw Th. J. Semplo- nius heeft gistermiddag om half vijf de officiële eerste paal geslagen voor het scholencom plex in de wijk Voorhof. Het complex zal de openbare school Vogel weid en de protestants- christelijke Voorhof-school gaan huisvesten. Zoals bekend besloot de gemeenteraad op 6 februari door het doortastend optreden van de raadsleden, dat binnen veertien dagen met de bouw van het eerste school gebouw aangevangen moest worden. Dit eerste gebouw zal voorlopig beide scholen huis vesten en fungeert dan als „op vang school". Zodra de bouw gereed is wordt met de bouw van de tweede school begonnen. Het scholencomplex is opgezet volgens het z.g. andreas kruis principe en verschilt qua uiter lijk, vormgeving en indeling dui delijk van reeds gerealiseerde schooltypen in Leiderdorp. Zo hebben de lesruimten veelal een andere vorm als gevolg van een schuine wand of nis. De ge- 8€BÏ!©WMI)MP1L1«S meenschapsruimte is zodanig gesitueerd dat geen direct con tact bestaat met de lesruimten en gescheiden ligt van het infor matie-documentatiegedeelte. De twee gemeenschapsruimten zijn door middel van een vouwwand gescheiden. Die te vergroten ruimte is door de geïsoleerde ligging en afsluitbaarheid van het schoolgedeelte ook uiterma te geschikt voor avond gebruik en andere functies. Mevrouw Tichler-Moerman (WD) dankte na afloop van het slaan van de eerste paal, in het kerkcentrum van de parochie De Menswording het Architec tenbureau Stuurman voor de extra moeite waarmee het bu reau te kampen had door de haast waarmee het plan voor het scholencomplex gereed moest komen. Uit dank voor de medewerking van het Architec tenbureau overhandigde me vrouw Tichler de directeur van het bureau, de heer Van Wijk een geschenk. Ook aannemer Noorlander en de inspectrice mevrouw Semplonius bood de wethouder iets aan. Burgemees ter Van der Have wilde blijk baar niet voor de wethouder onderdoen en overhandigde in spectrice Semplonius een zilver en lepeltje met het wapen van Leiderdorp erop.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3