Kansei^Moro minimaal V Waarschuwing van Carter aan Moskou ;DA en VVD liegen elkaar n de haren VERMOEDELIJKE ONTVOERDERS IN ROME GEARRESTEERD an zwaar iwond bij bietpartij Veiligheidsraad bijeen over inval Z. -Libanon NA £eidóe@outfi/rit Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Zaterdag 18 maart 1978, 68e jaargang no.i DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Can Can In „Muziektoto" vanavond het optreden van Parijse Can Can- danseressen op Ned. 1 om 20.00 uur. Op Ned. 1 om 21.45 uur „De man aan de top". Morgen op Ned. 1 om 20.30 uur „Ja, natuurlijk" en op Ned. II om 21.05 uur „Grand Gala van het Geweld". Zonnige perioden, maar ook een enkele bui. Overwegend matige noordwestelijke wind. Maxi mumtemperaturen ongeveer 7 graden. Vooruitzichten: perioden met zon, later weer regen. Iets hoge re temperaturen. Zondag: zon: 06.46 18.50, maan: 13.29 04.01, Hoogwater: 11.26 Maandag: zon: 06.44 1852. maan: 14.29 04.36, Hoogwater Scheveningen: 0.11,12.41 3SINGEN/KERKRADE P) De fractievoorzitters de beide regeringspartijen elkaar gisteren stevig in de sn gevlogen. CDA-fractie- ritter A&ntjes beeft op een kiexingsbijeenkomst in ■ingen de liberale regering- tr:gevraagd bet CDA te oen in plaats van te bestrij- als bet gaat om de positie de zwakken. „Als bet CDA bij voortdurend tegen de moet opboksen, onder- ift dit de positie van het net »lf", aldus Aantjes. De I-fractieleiders Rietkerk en r. Van Som eren hebben in trade het CDA te verstaan ven dat zij bet niet langer dolden dat de CDA-frac- on zoekt bij de oppositie moties aangenomen te krij- soals deae week is gebeurd, tjes noemde het voortdu- jammeren van de WD de onderlinge verhoudin- en over de houding van de i-fractie volstrekt onterecht, [ens Aantjes is het CDA- dpunt over Zuid-Afrika en leutronenbom meer in over- temming met het regeerak- d dan het standpunt van de i. Ook de CDA-stellingname de CRM-begroting en de •motie nemen bijna letter- over wat in de regeringsver ing werd gezegd over priori teiten in het welzijnswerk voor groepen in achterstandsituaties. De verontwaardiging van de WD doet, volgens fractieleider Aantjes, de vraag rijzen hoe se rieus de WD het regeerak koord neemt. Minister Garde niers heeft overigens gisteren in de ministerraad geklaagd over de gemiste steun op enkele pun ten van de kant van het CDA. Fractieleider Aantjes verzette zich ook tegen uitlatingen van WD-voorzitter Korthals-Altes. „Dit natrappen naar de vice- voorzitter van de CD A-fractie heeft ons zeer gegriefd", aldus Aantjes. Fractieleider Rietkerk ziet in Nederland steeds duidelijker een politiek driestromenland ontstaan, en hij deelt de mening dat het niet juist is dat steeds het CDA in de regering moet zitten, al ziet hij momenteel een samenwerking van de WD en de PvdA niet tot de mogelijkhe den behoren. Hij ziet het streven van de PvdA bij de Statenver kiezingen gericht op de vorming van mini-kabinetjes in zoveel mogelijk provincies om de rege ring vanuit de gewesten te kun nen bestrijden. De samenwerk ing met het CDA levert echter niet uitsluitend problemen op, aldus Rietkerk. Er moet ruimte zijn voor de eigen identiteit van de regeringspartijen. Met kogelvrije vesten uitgeruste politiemannen onderzoeken een Romeinse auto bij een van de honderden blokkades rond de hoofdstad. (Van onze corrspondent) ROME Met het verstrijken van de uren verminderden vanmorgen de overlevings kansen van de Italiaanse voorzitter van de christen-democratische partij en oud-pre mier Aldo Moro. Terwijl men in de gevan genis Regina Coeli (Koningin des Hemels) gegevens probeert los te krijgen uit enkele gisteren aangehouden personen, onder wie een van de vermoedelijke ontvoerders, de 32-jarige Gianfranco Moreno, zijn in Rome 50.000 politiemensen en militairen ingezet in de grootse klopjacht die ooit in Italië op terroristen is gehouden. De politie gelooft dat Aldo Moro en zijn ontvoerders in de stad moeten zijn. Gisteren hebben de ont voerders nog eens herinnerd aan het ver strijken van het ultimatum, vanmorgen om elf uur. Het Italiaanse persbureau Anda ontving gisteren een telefonische boodschap, waarin gedreigd werd Moro „uit de weg te ruimen" als de autori teiten niet zouden besluiten de gevangen geno men leden van de st. daguerrilla-beweging „Rode Brigades" in vrijheid te stellen. Een aantal van die leden staat thans in Turijn terecht. Sprekend in naam van de „Rode Brigades, kolonne Walter Alasia" verklaarde de man die belde dat men op een antwoord wacht van de staat. „Wij hebber er al vijf geliquideerd". Hij dreigde ook met nieuwe acties tegen anderen. „Wij kunnen zoveel gewelddadige acties ondernemen als wij willen. Wij kunnen er net zo goed vijftig liquideren". De politie vreest dat oud-premier Moro tijdens zijn ontvoering gewond is geraakt. In de auto die bij de ontvoering werd gebruikt en die later op korte afstand van de plaats van het drama werd teruggevonden, werden op Moro's zitplaats bloedvlekken gevonden. Ook is een kogel gevon den waaraan sporen van Moro's kleding kleef den. De plaats op de straat waar de vijf lijfwach ten van Moro dodelijk werden getroffen, was gisteren bedekt met bloemen. Inwoners van de Regina Coeli-gevangenis in Rome hebben gisteren hun afschuw uitgesproken over de moord op de vijf lijfwachten en hun leedwezen betuigd aan de gezinnen van de ver moorde mannen. Bij een kazerne van de Carabi nieri bij Pisa werd een envelop van een onbeken de gevonden met 70.000 lire (175 gld) en de simpele mededeling „Voor de gedode politiemen- Auto rijdt in op jeugdige Zuidmolukkers APELDOORN (ANP) - De po litie van Apeldoorn heeft drie jonge Zuidmolukkers gearres teerd, die gisteravond met een auto zijn ingereden op drie an dere jeugdige Zuidmolukkers. Van dese laatste drie is er een, een 17-jarige jongen, met ern stig hersenletsel in een zieken huis te Zwolle opgenomen. Bei de anderen werden in Apel doorn in een ziekenhuis opgeno men. De politie heeft na het ongeluk een grote zoekactie gehouden, waarbij ook huizen werden doorzocht. Volgens de politie za ten er in de auto nog een vierde en mogelijk een vijfde Moluk- ker. Automobilist omgekomen bij havenhoofd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een nog onbe kende automobilist heeft de af gelopen nacht het leven verlo ren toen hij met zijn wagen door onbekende oorzaak van het Noorderhavenhoofd te Sche veningen afreed. Het stoffelijk overschot moest door de Haagse brandweer uit het wrak worden gehaald. Ook een medepassa gier zat bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd uit de wagen die half in het water lag. Beide slachtoffers zijn naar ziekenhuis Leyenburg vervoerd. i onzer verslaggevers) 0 HAAG - Bij een schiet- iij gisteravond in een café het Haagse Hobbemaplein en man wiens identiteit nog is vastgesteld, zwaarge- td geraakt. De toestand van wgeveer 36 jaar oude man, een schotwond in de hals n de buik opliep, is kritiek, heeft gisteravond een spoe- eratie ondergaan in zieken- Westeinde. Aankomst in het café trof de tie tussen de bezoekers de argewonde man aan, alsme- pe 61-jarige werkloze Hage- r M. K., die een schotwond het gezicht leek te hebben, lerzoek in het ziekenhuis b uit dat de man een gebro- j kaak had opgelopen, ver gelijk door een klap die hij 6g toen hij in de vechtpartij lenbeide wilde komen. Ook is in ziekenhuis Westeinde lenomen. De aanleiding van ruzie, die uitliep op een jetpartij, is nog niet bekend, vermoedelijke schutter is va- litend vroeg aangehouden. NEW YORK (Rtr.) In de Veiligheidsraad hebben Arabische landen de directe terugtrekking van Israël uit Zuid-Libanon geëist. De Israëlische afgevaardigde Herzog verwierp deze eis, maar verklaarde dat zijn land niet van plan was het thans bezette gebied blijvend in te nemen. Er zijn denkbeelden geopperd over het stationeren van een VN-macht in het zuiden van Libanon. De Israëlische strijdkrachten hebben gisteren hun stellingen in zuid-libanon geconsolideerd. Volgens waarnemers en reizigers in Zuid-Libanon zijn de plaatsen Hadatha, Eita, Braachit en Safad el Battikh door Israëlische troepen ingenomen. In Libanese rege ringskringen werd vernomen dat ook de stad Tibnine in het centrum van Zuid Libanon gevallen zou zijn, maar dit werd in het hoofdkwartier van de PLO in Beiroet ontkend. Israëlische jachtbommenwerpers hebben de guerrillaposities rond de zuidelijke havenstad Tyrus vrijdag zwaar gebombardeerd, even als andere plaatsen ten noorden van de rivier de Litani, waar de terugtrekkende guerrillastrijders zich verzameld hebben. Israëli sche luchtlandingstroepen zijn gisteren met helikopters naar de vissersplaatsen Adloen tussen Sidon en Tyrus getransporteerd. Zij hebben daar volgens Libanese regeringsfunctionarissen een mari nebasis van het volksfront voor de bevrijding van Palestina opgeblazen. Volgens functionarissen van het Rode Kruis zijn tijdens de eerste twee dagen van de gevechten meer dan 250 Palestijnen en Libanezen omgekomen, terwijl het aantal gewonden 350 zou bedragen. Verslaggevers maken melding van de lijken van talloze verminkte burgers, waaronder vrouwen en kinderen. Tijdens een van de beschietingen van Palestijnse bolwerken in zuidelijk Libanon door Israëlische militairen, schoot een fotograaf deze gelukstreffer. Doodstraf voor Bhutto T AHORF (Rtr) De Pakis- moord. De rechters vonden de vader van een van Bhutto's fer- taanse hoge raad heeft oud-pre- Politicus schuldig aan het beve- I mipr Bhutto vanmoreen veroor- 'en van de moord op Nawab premier heeft zeven dagen om deeld tot de doodstraf wegens Mohammad Ahmed Khan, de tegen het vonnis in beroep te WASHINGTON (UPI/Rtr) President Carter heeft de Sovjet-Unie gisteren gewaarschuwd tegen het gebruik van haar militaire macht om de Amerikaanse belangen in alle delen van de wereld te schaden. Amerika kan zonder moeilijkheden meer aeld voor bewapening uitgeven als het gaat om de beveiliging van de wereldvrede, aldus Carter bij een bezoek aan bet nieuwe door kernbrandstof aange dreven vliegdekschip „Dwight D. Eisenhower". Carter verklaarde dat de Verenigde Staten een „sterke en slagvaar dige strijdmacht in stand moeten houden. Wij zullen in geen geval toestaan dat een ander land ons op militair gebied voorbijstreeft" De massale opvoering van de strategische en conventionele strijd macht van de Sovjet-Unie zou tot chantage kunnen leiden als de Verenigde Staten en haar bondgenoten niet vasthouden aan een eigen sterke strijdmacht. Moskou reageerde ongewoon snel. Het persbureau Tass beschuldig de Carter van het „opzettelijk verdraaien van de Sovjet-Russische politiek" en sprak van „zorgwekkende elementen" in de rede van Carter, zoals diens beschuldiging dat de Sovjets een neiging tot inmenging in Afrikaanse landen tonen. De heer De Wilde bij de vondsten Archeologische vondsten in Leiderdorp 11 tlm 19 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang 16 - kinderen tot 14 jaar 14 - Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations LEIDERDORP Ingenieur Pruissens van de Rijks Geologi sche Dienst en mevrouw Suur- mond, van de Gemeentelijke Archeologische Begeleidings commissie hebben gisteren in de Leiderdorpse Bioemerd vondsten gedaan van aarde werk scherven uit de late ijzer tijd en de Romeins- inheemse tijd (50-100 jaar na Christus). Ook vonden zij Pingsdorf aar dewerk scherven die in dit klei gebied erg weinig worden ge vonden. Het Pingsdorf aarde werk dateert uit de elfde en twaalfde eeuw. Uit bepaalde schroeivlekken in de aarde op de plaats waar gegraven is door de heer Pruissens en mevrouw Suurmond bijgestaan door as sistent de heer De Wilde, kan worden opgemaakt dat mis schien ook resten van bebou wingen uit genoemde perioden, gevonden kunnen worden. Uit het veen in de Bioemerd kwa men verder bomen tevoorschijn die uit de derde eeuw voor Christus dateren. De Archeologische Werkge meenschap Nederland, die ook met een onderzoek naar het voormalig klooster De Poel was •.belast, zal worden verzocht het onderzoek in de Bioemerd ver der op zich te nemen. Bomaanslag op Baskische kerncentrale Madrid (UPI) Bij een bo maanslag op een kerncentrale in aanbouw niet ver van Bil bao, zijn gisteren twee arbei ders gedood en 14 gewond. De aanslag werd uitgevoerd door guerrillastrijders van de Baski sche afscheidingsbeweging ETA De centrale moet de op een na grootste worden van Eu ropa, met een vermogen van 900 megawatt Volgens een woordvoerder van de electriciteitsmaatschappij Iberduero die de centrale bouwt, is er zware schade aan gericht. De bom was geplaatst in een stoomgenerator. Tien mi nuten voor de ontploffing belde een man die zich ETA-lid noem de, een radiostation en drong erop aan de 1.000 arbeiders te evacueren. De waarschuwing werd doorgegeven maar kwam te laat. De ETA heeft gedreigd de direc teur van de electriciteitsmaat schappij te zullen doden als het werk aan de centrale niet voor goed wordt stopgezet. BERICHT voor onze ADVERTEERDERS In verband met Goede Vrijdag en Pasen zijn de sluitingstijden voor het aannemen van advertentieopdrachten als onderstaand gewijzigd. Voor onze editie van VRIJDAG 24 MAART geldt als uiterste inleveringstermijn donderdag 23 maart 's morgens voor 12.00 uur. Plaatsingen voor ZATERDAG 25 MAART en DINSDAG 28 MAART dienen vrijdag 24 maart 's morgens vóór 9.00 uur in ons bezit te zijn. 2. OOO Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant woonplaats: x Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld n naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1