SS uveekpuzzel door dr. Pluizer dierenportret postzegels DENKSPORTEN/HOBBY LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 MAART 1978 PAGINA IffliB 9Ê3BB ana E21EE3 EIBBP1 De prijswinnaars van de puzzel van vorige week zijn: De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. NR. 11 CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: 1 Met als gevolg dat er nu een plas komt (7) 4 Niet zelfstandig familielid (7) 7 Met „vee" erin kan het neerkomen behoorlijk pijnlijk zijn (7) 9 Hierop een aanslag te doen brengt u beslist niet in aanraking met de politie (5) 11 Bent u te arm om twee puntjes erop te plaatsen? (5) 12 Men kon zien dat pa 't zeer naar zijn zin had als hij hieraan zweefde (7) 13 Spinnen houden niet van een dergelij ke verwarde haardos (7) 15 Liever een niet dan met zulk een lot te worden geconfronteerd! (7) 17 Kostbaar touwsoort (7) 19 Kom poes: hierin zit iets smakelijks voor je (7) 21 Muzikale hotelbediende (7) 23 Als ze in de bron valt: wordt ze bang (5) 25 Als laatste van boven (5) 26 Wordt men in de kerk leergierig? Ger niet! (7) 27 In mei leek de grondsoort te verande ren (7) 28 To lapte dat kledingstuk nog zo goed op.dat het gat niet meer te zien was (7). VERTICAAL: 1 Wie niet dronken is: blijft onnozel (7) 2 Op deze vogel zijn vooral treuzelaars erg gesteld (5) 3 Speelgoed voor vissen (7) 4 Stukje Amsterdam in het Oosten (7) 5 Vis je achter het net? (5) 6 Aan die zijde van de rij is het gevaar lijk (7) 8 Het rund zat er mee in zijn maag dat haar danspartij een succes was (7) 10 Blij keer ik me om. Deze verering had ik niet verwacht (7) 14 Denkbeeldig kruipend huisdier (7) 16 Bewaakt of onbewaakt: men moet er mee kunnen om gaan (7) 17 Kamervogel (7) 18 Kan men door trekken in werking stellen (7) 19 Wordt zowel door de dichter als door de aankomende naaister gebruikt (7) 20 Drankkleur (7) 22 Dit is nooit recht te zetten (5) 24 Als u alles van A tot Z weet, hebt u dit er mogelijk van op uw voor hoofd! (5) Oplossingen onder vermelding van „Puzzel 11" dienen uiterlijk woens dagmiddag in bezit te zijn van: Leidse Courant, Postbus 11, Leiden. In een vorige rubriek heeft u een spel gezien waarin de leider, door gunstig zitsel, een extra kans kon nemen door een lange kleur van de dummy vrij te spelen en daar door een snit kon vermijden. Dat het aantal entrees in de hand met de te ontwikkelen kleur een be langrijke rol speelt, zal u daarbij niet zijn ontgaan. In het nevenstaand spel is hetzelf de principe aan de orde. Zuid moet een 4 schoppen contract spelen en west komt uit met har tenboer. De verdedigers incasse ren de eerste twee hartenslagen, waarna oost „naar het zwak" van de dummy speelt en klaverboer op tafel legt. Hoe gaat u te werk? Als klaverheer bij oost zit, kan het contract niet down omdat zuid (als de vijfde ruiten niet vrij zou ko men) altijd nog klaveren uit noord naar zijn vrouw kan spelen en tien slagen maken. Maar als de ruitens 4-3 zijn verdeeld tyj oost-west dan is er de extra kans dat op de vijfde V B 8 C H 5 o A 8 7 5 2 432 7 N 53 B 10 963W O (;1 A V 7 2 10 6 4 Z H V B 9 H976 *B108 AH 10 9642 ruiten een klavertje kan worden afgegooid, waarna het contract in ieder geval veilig wordt gesteld. Omdat te kunnen bewerkstelligen moet er vijfmaal ruiten worden gespeeld. Met het aas tegenover de singleton kan dat in de kleur zelf tweemaal gebeuren en daar naast zijn er in de dummy drie entrees in troef, die de resterende drie keren mogelijk maken. Zuid nam daarom direct klaveraas en had daarna een gemakkelijk parcours omdat alles volgens plan verliep. Ruiten naar het aas en een ruiten getroefd met de 9. Een kleine troef naar de dummy en weer ruiten getroefd. Vervolgens werd weer met troef naar noord overgestoken en de vierde ruiten hoog getroefd, waarna noords laatste troef de entree was voor het incasseren van de hoog gewor den vijfde ruiten. Niet zo erg spectaculair, maar wel goed gespeeld. Door zuid althans, want u heeft misschien inmiddels wel gezien waar de verdediging in de fout ging. Oost zag, na de tweede slag, dat het vrij spelen van de vijfde ruiten een-reële mogelijk heid was voor de leider en, in plaats van min of meer plichtmatig klaveren na te spelen, had hij zich moeten realiseren dat de dummy, behalve in troef, geen entrees had om zuids plan te kunnen verwe zenlijken. Hij had daarom troef moeten naspelen, om vroegtijdig een van dummy's benodigde en trees weg te spelen. Het naspelen van klaveren heeft geen haast. Een goede tegenspe ler. die de mogelijkheid van het vrijspelen van een lange kleur in de dummy ziet en weet hoeveel entrees daarvoor nodig zijn, moet altijd in overweging nemen een van die entrees te verwijderen vóór dat de betreffende kleur kan wor den gespeeld. In dat geval zijn er gewoon niet genoeg entrees meer over om de ruitens vrij te spelen en de laatste te incasseren. In dat geval zou de leider de klaversnit hebben moeten nemen en zou hij niet verder gekomen zijn dan ne gen slagen. Dat is ook een van de redenen dat zuid niet direct in klaveren sneed. Zou de snit mislukken, dan geeft hij zijn tegenstanders de kans als nog troef na te spelen, met als resultaat een down. Als oost zijn kans op zijn juiste tegenspel heeft gemist, is het bepaald niet zeker dat west dat ook doet. Woensdag is in Zevenaar de strijd om het Nederlands damkampioen schap begonnen. In het zogenaam de 2e Mondiledertoernooi wordt mede beslist welke drie spelers Nederland mogen vertegenwoordi gen op het wereldkampioenschap dat in oktober in Italië wordt ver speeld. Wiersma en Clerc plaatsten zich rechtstreeks. In Zevenaar is door deze ontwikke lingen Hans Jansen favoriet, de andere elf deelnemers zijn Frank Drost (beiden door resultaat van vorig jaar) en tien spelers uit de halve finale: Van Tilborg, Scholma. Sjoerd Visser, Johan de Boer. Van Tilborg, Gert van Aalten, Bastiaan- net. Peter van Harten en Boom. Voor het eerst in jaren geen groot meester onder de deelnemers. Jan sen is Internationaal Meester, Vis ser en Van der Wal Nationaal Meester. Ook in dit toernooi zal blijken dat de openingen steeds belangrijker worden, al lijkt het bijna onmoge lijk dat op dit gebied nog echte J. S. GAJADHAR H X X X M m XI SS X S„I 18 9 Q S&JÈ U U U 2^5 x S C. RIJK vondsten worden gedaan. Een opvallende opening kwam op het bord in de partij tussen C. Rijk uit Ovezande en J. S. Gajadhar uit Bergen op Zoom tijdens het kam pioenschap van Zeeland. Rijk heeft wit. 1. 32-28 18-23 2. 33-29 23x32 3. 37x28 19-24 afbraakvoetbal, zo lijkt het. De echte bedoelingen B. J. NUYS blijven nog verborgen. 4. 39-33 14-19 5. 44-39 17-22 6. 28x17 11x22 7. 50-44 7-11 8. 34-30 12-17! 9. 40-34! Wit ontwijkt de eerste val: op 30-25 volgt 24-30 25x23 30-34 39x30 22-27 31x22 17x50! 9. 20-25 10. 29x20 15x24 11. 41-37 13-18 12. 37-32 8-12 13. 46-41? De tweede val werkt wej, en is een diagram waard. Zwart wint heel verrassend door 13. 19-23 14. 30x28 18-23 15. 28x19 22-27 16. 31x22 17x46 17. 19-14 10x19 18. 33-28 46x40 17. 45x34 een schijf en later de partij Een damzet in een 20 om 20 blijft, zeker in de partij, een bijzondere gebeurtenis. In de onderlinge com petitie op de club kwam er plotse ling, onvoorbereid, een voor in mijn partij tegen Jansen sr. Na de logische zettenreeks 1. 33-29 17-22 2. 39-33 11-17 3. 44-39 6-11 4. 50-44 1-6 5. 31-26 1 6-21 6. 32-28 11-16; gebruikelijk in dit moderne openingsspel is 19-23x23. Jansen kiest voor een rustige opbouw. 7. 37-32 verhindert de ruil 18-23x23 7. 22-27? (zie diagram) en daarmee houdt de logica op. Zwakkere spelers laten zich vaak tot deze bizarre zet verleiden. In dit geval met direct verlies door de toch wel verrassende damzet: 8. 36-31 27x36 9. 28-22! 17x37 10. 26x17 12x21 11. 42x31 36x27 12. 29-24 20x29 13. 34x1 Kleine pekinees is van hoge standing De pekinees is een hond van hoge kom-af. Want hij is de afstamme ling van honden die zo hoog in achting stonden, dat zij alleen waardig werden geacht voor een keizer. China is het land van oor sprong. Reeds honderden jaren zijn zij daar gefokt. Maar niet voor iedereen: pekinezen kwamen al leen voor binnen de muren van de Verboden Stad. Met deze naam wordt het keizerlijk paleis in Peking aangeduid. Hier leefde de zoon des hemels, zoals de keizer genoemd werd en hier stond ook de drakentroon. Nu is alles opengesteld voor het publiek: maar toen leefden er uitsluitend zeer hoog geplaatsten en alleen zij mochten er een pekinees op na houden. Indien iemand uit het volk erop betrapt werd dat hij in het bezit was van een pekinees: werd hij terstond gevierendeeld. Engelse marine-officieren slaagden er halverwege de vorige eeuw in tijdens de rellen in Peking een aantal van deze kostbare honden naar Engeland te ontvoeren. Daar verwekten zij een enorme op schudding. De pekinees is een hond met karakter. Volgens een oude Chinese overlevering is hij ontstaan toen een leeuw verliefd werd op een apin. Natuurlijk ver oorzaakte het verschil in afmetin gen enige moeilijkheden. Boeddha was echter zo vriendelijk om de leeuw te verkleinen. Uit dit huwe lijk werd de eerste pekinees gebo ren. Hij heeft inderdaad de moed van een leeuw en de intelligentie van een aap. Trouwens hij lijkt ook een beetje op allebei. Voor niets of niemand is hij bang. Met zijn lange zijdeachtige vacht en zijn wijze donkere oogjes ziet hij er zeer aantrekkelijk uit. Vooral voor het zwakke geslacht. Zijn geringe afmetingen maken het gemakkelijk hem overal mee naar toe te nemen. De Chinezen droe gen hen trouwens al mee in de wijde mouwen van hun gewaden. De officiële raspunten zijn ont leend aan een gedicht dat Tzu Hsi de keizerinweduwe maakte op de pekinees. Toch past de hond ondanks zijn hoge afkomst zich makkelijk aan. De overgang van keizerlijk paleis naar vierkamerflat doet hem niets. Het blijft hem hetzelfde of u nu keizer bent of iemand van het ijkwezen. Toch verloochent zijn ka rakter zich nooit. Hij moet met vastberaden hand worden opge voed, zonder getier en ge schreeuw. Men brult niet tegen een aristocraat: want dan wordt hij koppig en doet niet meer wat u verlangt. Ook dient een pekinees er verzorgd uit te zien. Een aristo craat die eruit ziet alsof hij de hele nacht in de vuilnisbak heeft door gebracht, is geen gezicht. Borstel hem iedere dag met een zachte borstel en verwijder even tuele klitten voorzichtig met een kam. Houd de oogranden schoon evenals de oren. Als hij een verfris send modderbad genomen heeft moet u even wachten tot de zaak opgedroogd is, dan kunt u er alles moeiteloos uilborstelen. Pekinezen zijn, hoewel hun uiterlijk dat niet doet vermoeden, erg sterk van ge stel. De gemiddelde leeftijd is zo'n 12 tot 14 jaar. Nooit of te nimmer zijn zij vals. Maar wel erg jaloers. Men kan ze beter niet benaderen als zij in de arm van baas of bazin vertoeven. Verder zijn zij erg so ciaal en rustig en gedragen zich ook bij anderen keurig. Van het Interpolis grootmeester- toernooi in Tilburg 1977 is bij Uitgevers en publiciteitsmij An- driessen bv in Amsterdam een boek uitgekomen waarin alle in dit toernooi gespeelde partijen zijn opgenomen alsmede de foto's van alle deelnemers, een lijst van de ELO-rating van alle deelnemers, een opzoektabel voor de partijen, een score-tasbel en een voort schrijdingstabel en een register van de gespeelde openingen. Maar wat het beste is in dit boek zijn de aantekeningen van de betrok ken spelers bij de belangrijkste partijen. Karpov, Miles, Timman, Sosonko, Kavalek en anderen heb ben bijzonder goede partijversla gen gegeven en hun inzichten en overdenkingen tijdens de partij duidelijk gemaakt, hetgeen zeer leerzaam is zelfs voor de sterke speler. De prijs is 20,00 hetgeen niet veel is voor een dergelijk belangrijk boekwerk. Even een klein stukje waarin So sonko aan het woord is tijdens zijn partij tegen Balasjov. Hier de stand na de 27e zet van zwart: Er volgde: 28.Te5:!: de5: 29.Le5:, Dh4. „Toen ik op e5 offerde, begreep ik dat de stelling gemakkelijk ge wonnen moest zijn voor wit. Hij kombineert matdreigingen met de opmars van de d-pion, waarbij nog de slechte positie van de zwarte dame komt. Het opsluitingsmotief van de dame met g4 zag ik wel in de variant: 30.d6: Td6: 31.g3: Dh5 32.Ld6. Pd6 33.De5.... gevolgd door g4, maar zo komt wit niet verder Ik overzag volkomen dat wit met g2-g4 de beoogde opsluiting direkt kan verwezenlijken, want te gen de dreiging 32.Lg3 is geen parade. Later sprak ik met Spass ki en Smyslov over dit moment, Spasski werkt op het ogenblik aan een boek over het beslissende mo ment in de schaakpartij en ik meende hiermee mogelijk een bij drage te heben die hij zou kunnen gebruiken. „Nee", zei Spasski, dit is geen beslissend moment, hier is gewoon sprake van winst in één zet". Op mijn ontkenning dat ik tijdnood had (Balasjov was in tijd nood; ik had nog ongeveer ander half uur) zei hij dat het dan ver moeidheid moest zijn geweest wat mij van het vinden van de winnen de zet had afgehouden. Smyslov zag het anders: „Je sterren ston den verkeerd" zegt hij. Ik laat u de rest van die partij niet zien, koop dat boek, dan krijgt u waar voor uw geld. Ik wil wel nog kwijt dat Sosonko desondanks de winst nog niet verspeelde 30.g3,... daarvoor was nóg een zwakke zet nodig. Maar u kunt dat allemaal en nog veel meer lezen in: Groot- meestertoernooi Tilburg 1977": zoals de titel van dit fraaie werk luidt. Over de partij van der Sterren tegen Kortsjnoj in de rubriek van 18 febr. j.l. vraagt een onzer lezers of zwart na: 38.Da2-a3,... niet kon vervolgen met: 38..., Dd8-e7, met de bedoeling ruimte te maken voor de toren op g8 naar b8 enz. Maar daar komt niet veel van te recht na: 39.Tb5-c5met welke zet al direkt stukwinst dreigt. En dan komt van de versterking van de zwarte damevleugel niets te recht. Dat zal wel mede de oorzaak zijn geweest dat zwart daarvan afzag. Even wachten op het boek over het Hoogoventoernooi dan kunt u wel lezen wat de grote meesters daarover te zeggen heb ben. Want dat die gloriepartij van Van der Sterren degelijk onder de loupe zal worden genomen, daar mag u wel op rekenen! Voor de scherpe aanvalsspeler, die er altijd tegen opziet om met zwart 1.d4,... voor zijn neus gezet te krijgen, wil ik toch eens de aan dacht vestigen op een scherp gam biet, dat als eerste door een Ween- se meester, Anton Schara, in 1919 werd gespeeld. In het aprilnummer van „Östereichische „Arbeiter- schachzeitung" van 1925 heeft Leo Godai daarover een uitvoerig arti kel geschreven. Dat dit gambiet de aandacht verdient, wordt wel on derschreven door het feit dat ver schillende schaakmeesters zich met het onderzoek er van hebben bemoeid. Om er enkele te noemen: Grünfeld, Tartakower en Vidmar. Was het gambiet in de jaren vlak na de eerste wereldoorlog in We nen al bekend, in Duisburg's Hoofdtoernooi 1929 speelde Von Hennig het al enkele malen met goed sukses. Tijdens dat toernooi deelde Von Hennig mede dat hij dit gambiet al in 1919 in Berlijn had gespeeld. Hij had dat als krijgsgevangene uitgedokterd. Hoe het zij, hoewel men het eerst Bor- kumergambiet noemde (naar de woonplaats van Von Hennig), heeft men het later naar de beide schaakspelers, die het onafhanke lijk van elkaar uitvonden het Von Hennig-Scharagambiet genoemd, je b en als zodanig staat het in boeken. Nu moet u niet dei dat ik u hiermede een wapen reik dat voldoende is om alle", spelers af te straffen. De akte' over zijn nog altijd niet gesli Maar enkele varianten laat ik toch volgen voor de liefhebber 1.d2-d4, d7-d5 2. c2-c4. 3.Pbl-c3, c7-c5 (dus de Tarra of te wel de „Normaalveri. ging"7 4.c4xd5. teneinde ,c d-pion te isoleren. De Tarra' gambietvariant verloopt dan der: 4. ed5: 5.dc5:, d5-d4! 6. b5! 7.cb6:e.p., 8 ab6:, b3 en er verder volgt. Maar als ganj wordt dit niet meer gespeek zwart beperkt er zich toe om, wit niet slaat op c5, over te tot de Zweedse variant, die neerkomt dat zwart op een ven moment zijn c-pion naa doordrukt en dan maar moet zich te handhaven. Bij Von Hennig-Schara n< zwart niet terug op d5 op d4: 4..., c5xd4 In de hooft, riant volgt dan: 5. Dd1xd4, Pbl,^, Dd4-d1, e6xd5 7.Dd1xd5, Lcf[ 8. Dd5xd8, Ta8xd8 en zwart I voor zijn pion een onverdiend ke aanval. Natuurlijk zijn met bovenverm variant slechts enkele hoofdli aangegeven. Men hoede zie voor om na: 4. cxd4 5. Da4 de dame op d7 tusen te spi1 Dat houdt aan de ene kant valletje in, n.l. 5.... Dd7 Da4: 7.Pa4:, b5! met stukw maar dan kan wit het zwart 6.Pb5:,... toch wel heel lastig ken! Daarom is na: 5. Da4+,... hetj ste: 5....Ld7 6.Dd4:+, 7 Dd5,Pf6 Nu zou 8.Lg5, Pd5 wit een stuk kosten, en: 8. Djors Pc6 9.Db3, Pd4 benevens 10 een bijna overmachtige aanval.tóg; pet ome' ,4( Stempelvlag Hartstichting Voor de verzamelaars van bijzon dere stempels en stempelvlaggen kunnen wij deze week weer mel ding maken van een tweetal bij zondere stempelvlaggen die de PTT in de komende weken in ge bruik zal nemen. Als eerste zijn daar de postkantoren te Amster« dam, Arnhem, Eindhoven. 's-Gra- venhage, Groningen, Maastricht, Rotterdam en Utrecht. Daar zal in de periode tot en met 10 april a.s. een bijzondere stempelvlag wor den gebruikt met als tekst: „Bloed druk meten....zeker weten! April 1978 Wereld hypertensie maand- Nederlandse hartstichting". Naast deze tekst zal een vignet worden afgebeeld. In de stempelmachine van het postkantoor Dordrecht zal in de periode van 17 maart tot en met 13 april een bijzondere stem pelvlag worden gebruikt. Tekst van deze bijzondere stempelvlag: „10 jaar cultuur in eigen land Culturele Raad Dordrecht 1968-1978,,. Ook nu kunnen weer stukken ter stem peling aan de betreffende kantoren worden opgezonden. Deze stukken dienen aan Uzelf te worden ge adresseerden voldoende te zijn gefrankeerd. De verpakkingsenve lop richten aan de directeur van het betreffende postkantoor waar bij in de linker-bovenhoek vermel den: „Stempeling met stempel vlag(naam van de betreffende stempelvlag). Ook deze envelop dient voldoende gefrankeerd te zijn. De Surinaamse PTT heeft op 1 maart j.l. een bijzondere serie van zes zegels met als onderwerp Suri naamse klederdrachten in omloop gebracht. Achteenvolgens nu de waarde en de afbeelding op de betreffende zegel: 10 cent: Javaan, 20 ct.: Bosneger, 35 ct.: Chinees. 60 ct.. Creool, 75 ct.: Indiaan en 100 ct: Hindoestaan. Deze serie werd in vellen van 25 zegels gedrukt door Joh. Ensche de en Zonen te Haarlem. De zegels zijn verkrijgbaar in de periode van 1 maart 1978 tot en met 18 april 35a QJ r* C fi 60d - V - 75., o tl' i c b «S A e -i jf w Ui "3 5JE* 1978 en werden ontworpen door Studio Enschedé. Op 22 maart verschijnt in Surina me een serie van vijf „Paaswelda- digheid"-zegels. Deze jaarlijkse toeslagzegeis werden ontworpen door S. Kromoredjo uit Paramari bo. Op de zegels ziet men voor stellingen die op het Paasgebeu- ren betrekking hebben. Achtereen volgens waarde en toeslag: 20 ct. plus 10 ct., 25 ct. plus 15 ct., 30 ct. plus 15 ct.. 35 ct. plus 15 ct., 60 ct. plus 30 ct. Nog meer nieuws voor de verza melaars van „overzee", ditmaal van de Nederlandse Antillen. Daar verschijnt op 31 maart a.s. een bijzondere sportserie, bestaande uit vier zegels, met toeslag be stemd voor de sport. Achtereenvol gens ziet men waterskiën (15 ct. plus 5 ct), zeilen (20 ct. plus 10 ct.), voetballen (25 ct. plus 12 ct.) en honkballen (40 ct. plus 18 ct.). Op alle vier zegels ziet men een schild met daarop de tekst „Wil lemstad Jaycees Curapao WJC". Het ontwerp voor de zegels werd vervaardigd door Armando Ravelo uit Willemstad, Curapao. Deze gels werden gedrukt in vellen 2 maal 25 zegels door Joh. schede en Zonen te Haarlem volgende data op de uitgifte lender van de Nederlandse Ant zijn 31 mei 1978 (floraserie) juni 1978 (faunaserie). De Canadese PTT heeft op 7 m drie nieuwe zegels in omloop bracht. Twee van deze zegels ben een waarde van 14 ct derde zegel heeft een waarde 30 ct. zijnde het buitenlai nr( luchtposttarief Oeze laatste znr( heeft als motief de bladertooi gj,. de rode eik. een boomsoort di(0r(j veel voorkomt in het Decidiorc Bosgebied en dat van de C 6in Meren en rond de St. Laureejn vier. De rode eik kan onder guooi ge omstandigheden 35 meter t VA worden, met een doorsnee vaiNS meter In tegenstelling tot EurLM waar de rode eik voor sierb on doorgaat, wordt het hout in C da gebruikt voor vloerhout meubelen. De zegel werd ont™ pen door Heather Copper en h drukt door British American E ob Note Co. Ltd. De zegels van 1 oli zijn bestemd voor binnenlar ori briefpost en verschijnen in f"1 band met de tariefsverhoging 1 april a.s. Op deze zegels men hetzelfde motief als op tegenwoordige gebruikszegels de parlementsgebouwen en bas-reliëf portret van koningin g zabeth. De zegel met het portret van 9.( ningin Elizabeth werd ontwoi 8. door Heather Cooper en ged 8 door de British American E Note Co. Ltd. Het ontwerp voo zegel met de parlementsgebou is van de hand van Reinhard g'! reth. Deze zegel werd ged g door de Canadian Bank Note g' Het enige verschil met de huil g' zegels is de kleur, aangezien blauw van de tegenwoordige gels is vervangen door de k 8. karmozijnrood.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10