Nieuw als de lente 'ly Wiegel geschokt door woestenij in Assen 89.- 109.- ÜB Werkloosheidscijfers kloppen niet meer mode Iraanse order voor RVS bijna zeker Modecollectie Frank Govers kleurig sprookje KAMER STEMT IN MET BELASTING VERLICHTING BEDRIJFSLEVEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 MAART 1978 PAGINA 9 Condoleancebezoek aan weduwe vermoorde planoloog Minister Wiegel heeft gisteren in gezelschap van de commissaris van de koningin in Jrente mevr. Schilthuis en burgemeester Masman van Assen een kijkje genomen in de chaotische ruimten in het provinciehuis. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Minister Wiegel van Binnenland se Zaken heeft zich gisteren tijdens een bezoek aan Assen geschokt getoond over de woestenij in het Asser provinciehuis. Een grote ravage, met overal zeer nadrukkelijk aanwezig de sporen van de gewelddadige en zo zinloze actie in de Drentse hoofdstad. Tevoren had de minister in gezelschap van de commissaris van de koningin in Drente, mevr. A. P. Schilthuis in Rolde een condo leancebezoek gebracht aan de weduwe van de door de Molukse gijzelaars koelbloedig vermoorde planoloog K. de Groot. Ook werd een bezoek gebracht aan de zeven gewonden in het Wilhelminaziekenhuis in Assen: gedeputeerd Trip, vier ambtenaren, een persfotograaf en een door een long geschoten jongen. Volgens mevrouw Schilt huis gaat het met hen allen goed. Minister Wiegel heeft er de nadruk op ge legd, dat de drie Molukse overvallers van het provinciehuis een geïsoleerde desperate groep vormden, van wie de daden niet mo gen worden afgewenteld op de Molukse gemeenschap in Nederland. De regering wil het gesprek met de Molukkers gewoon voortzetten. Een al eerder voor vandaag gepland gesprek tussen regeringsvertegen woordigers, de commissie Köbben-Mantouw, het Molukse inspraakorgaan en de vereni ging van Nederlandse gemeenten ging juist op die reden gewoon door. „De Molukkers hebben recht op een eigen identiteit en dat recht dienen wij te erken nen. De beleving ervan moet echter wel plaats vinden binnen de rechtsorde in ons land," aldus minister Wiegel. Wiegel herhaalde nog eens dat militair in grijpen absoluut noodzakelijk was om een bloedbad te voorkomen. Woorden van dank waren er voor allen die op welke wijze dan ook eraan hebben meegewerkt dat de bezet ting van het provinciehuis zo vlekkeloos kon worden beëindigd. Waardering had de mi nister ook voor de houding van de gegijzel den. In het provinciehuis werd gisteren nog nau welijks gewerkt. De meeste ambtenaren be spraken met elkaar de gebeurtenissen. Zij zeiden zich nog niet op hun normale werk te kunnen concentreren. Voor zover werken in deze ravage eigenlijk mogelijk was. Vanaf de tweede verdieping van het provin ciehuis hangt nog steeds een brandslang. Voor vele ambtenaren in de eerste panieke rige minuten van de overval het reddende koord. De storm had dank zij de vele gebroken ruiten gisteren vrij spel in het provinciehuis. jeheimzinnige inbraak (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG De Rijks Psy chologische Dienst vraagt zich if wat de motieven kunnen zijn 1 eweest van de inbrekers die in I Ie nacht van dinsdag op woens- taf iet kantoorpand aan de jsenhowerlaan in Den Haag ijn binnengedrongen en het ge- louw zonder iets mee te nemen neer verlaten hebben, lij de Rijks Psychologische Jienst worden duizenden dos siers bewaard met persoonlijke in dus vertrouwelijke informa- over overheidsfunctionaris- en. De inbrekers kwamen bin- ïen door een ruit aan de achter- tant van het gebouw te vernie len. Zij doorzochten een kamer aan de voorzijde op de eerste etage en gooiden drie stoelen en een salontafel en een grote vaas door de ruiten naar buiten. Volgens christelijke werkgevers: Verdachten aangehouden na moord Chinese (Vageningen Het Gelderse re- iherchebij standsteam heeft twee Chinese inwoners van Wa geningen aangehouden, die er van worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de geweldda dige dood van de 39-jarige Chi nese vrouw Yutt Kwai Chong uit Wageningen. Haar stoffelijk overschot werd eind februari bij Wageningen uit de Rijn opge- De verdachten zijn beiden uit Hong Kong afkomstig. Op grond van welke aanwijzingen de mannen als verdachten wor den aangemerkt wilde de politie verband met het onderzoek nog niet meedelen. De aanhou dingen zijn niet het gevolg van de tips die na een tv-uitzending zijn binnengekomen, aldus een woordvoerder van het recher cheteam. Den Haag (ANP) Vergelijking van de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheidscijfers van de laatste maanden van 1977, uit de maandverslagen arbeidsmarkt van het ministerie van sociale zaken van december 1977 en januari 1978, levert opmer kelijke verschillen op aldus het Nederlands Chris telijk werkgeversverbond. In de tekst van die verslagen komt het verbond nauwelijks een ver klaring tegen. In een voetnoot staat dat de in de tëkst genoemde aantallen enigszins afwijken van de in 1977 gepubliceerde cijfers. Dat is onder meer een gevolg van het feit dat het seizoenpatroon van de werkloosheid zich aan het wijzigen is, zo wordt er in de voetnoot aan toegevoegd „Nu kan men van gedachten verschillen over het woord „enigszins,,, maar wanneer uit de oude cijfers over de periode augustus t/m december een teruggang in de werkloosheid is te zien van 23.000 personen en volgens de nieuwe cijfers een terug gang van 2200 personene, zetten we wel onze vraagtekens", aldus het NCW. Het verbond vestigt er de aandacht op dat de vorig jaar maandelijks gepubliceerde, voor seizoen ge corrigeerde, werkloosheid een merkwaardig ver loop kende.-Van februari tot augustus was er een maandelijkse gemiddelde stijging met 4800., de maan'den augustus t/m december lieten een gemid delde daling zien met 5750. „inderdaad krijgt men dan het idee dat er iets met ,de seizoencorrectie aan de hand is". De vernieuwde seizoencorrectie laat voor de be treffende perioden resp. een maandelijkse gemid delde stijging van 1500 en daling van 550 zien. De cijfers zijn het NCW door het ministerie van Sociale Zaken geleverd. De werkloosheid had der halve een veel gelijkmatiger verloop dan aanvan kelijk werd verondersteld. Opvallend noemt het NVW ook de uitkomst voor december 1977. Volgens de oude methode is de seizoengecorrigeerde werkloosheid in die maand 196.800 tegen 204.600 (beide voor personen die meer dan dertig uur per week beschikbaar zijn) volgens de nieuwe methode. Beide methoden laten uiteraard wel eenzelfde jaargemiddelde zien. maar juist de seizoencorrec tie is bedoeld om maandelijks trendmatige ontwik kelingen in de werkloosheid te signaleren. Met het oog daarop acht het NCW het kwalijk dat er van die signalering weinig of niets is terechtgekomen in 1977. „Wanneer verder wordt bedacht welk belang aan de voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheids cijfers wordt gehecht en welke conclusies daaraan, zowel door overheid als bedrijfsleven, worden verbonden, dan is deze onzorgvuldigheid moeilijk te begrijpen. Over de factoren die tot genoemde grote wijzigingen van het seizoenpatroon heben geleid is duidelijkheid gewenst zodat de geloof waardigheid van de cijfers zich kan herstellen" Verslag commissie koopsompolissen nog niet in zicht DEN HAAG De commissie koopsompolissen kan nog niet zeggen, wanneer zij gereed zal zijn met haar onderzoek naar het bezit van koopsompolissen onder politici. Dat hangt van de voortvarendheid af waarme de de politici de gevraagde machtigingen en verklaringen insturen aan de commissie, zo heeft de secretaris der commis sie, mr. A. Andrée Wiltens, gis teren desgevraagd medege deeld. Er zijn namelijk nog steeds poli tici, die deze papieren, waarom drie weken geleden is gevraagd, nog niet hebben ingestuurd. Het gaat hier om een „bevrijdende" verklaring, die de belastingin specteur via de politici zelf af geeft, wanneer uit de belasting aangiften niets blijkt van het bestaan van een koopsompolis én om een verklaring dat de verzekeringsmaatschappijen door de politici als zij tot hun cliënten behoren, gemachtigd zijn inlichtingen over het be staan van koopsompolissen op de naam van de politici te ver strekken. STAATSSECRETARIS BEIJEN: (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Staatssecretaris Beijen van Economische Zaken is er voor 90 procent zeker van dat de Iraanse overheid op kor te termijn bij het Nederlandse scheepsbouwconcern Rijn- Schelde-Verolme een order zal plaatsen voor de bouw van acht fregatten, bestemd voor het Bovag-garantie voor pleziervaart Den Haag De bij de bovag aangesloten watersportbedrij ven hebben besloten de garan tie voor reparaties en onder houd aan bootraotoren uit te breiden tot pleziervaartuigen. Deze reparatiegarantie zal voor drie maanden gelden. Bovendien zal er een landelijk net komen van bovagbedrijven, waar de watersporter zijn vaar tuig kan aanbieden voor een veiligheidsinspectie. De inspec ties zijn overal dezelfde. Er zijn speciale inspecteurs voor opge leid. Verder is besloten, dat bo- tenbedrijven, die menen dit Bo- vagdienstenpakket ook te kun nen uitvoeren, zich bij deze or ganisatie kunne aansluiten. Iraanse ministerie van Defensie. Met deze order zal volgens de staatssecretaris een bedrag van vele honderden miljoenen gul dens, mogelijk meer dan een miljard gemoeid kunnen zijn. Dit vertelde de staatssecretaris bij zijn aankomst op Schiphol gistermiddag na een reis door Perzië en Egypte. Hij verklaar de dat er op dit moment binnen de regering geen enkele twijfel bestaat over het geven van een exportvergunning voor de lever ing van de acht fregatten. Het Iraanse regime „ligt" moeilijk, maar hij verklaarde desondanks ook geen politieke tegenstand te verwachten vanuit de Tweede Kamer voor deze levering van militair materieel aan Iran. Beij en ontkende dat prins Bernard direct betrokken zou zijn ge weest bij de onderhandelingen over deze order. De Nederland se bewindsman achtte het ver der niet uitgesloten dat Iran nog meer orders zal afsluiten voor de levering van Nederlandse schepen, zowel voor de marine als voor wat de koopvaardij be treft. Ook op het gebied van de woningbouw, havenwerken, de suikerindustrie, irrigatiewerken en telecommunicatiesystemen verklaarde Beijen interessante mogelijkheden voor de Neder landse industrie te zien. Philips dingt naar de order voor de bouw van een groot telecom municatienet Japon in 100% katoen in een Japon in 100"" polyester fijne kleur bleu. Maten 34 jersey. In de kleuren ecru. camel t/m 46. en brique. Maten 34 t/m 44. q Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. LEIDEN: y H Haarlemmerstraat .4111 163a (donderdag-koop- avond); 1 LEIDSCHENHAGE. 5^ .Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond) Arrestaties na aanbieding valse francs Helmond De Helmondse poli tie heeft gisteren een man uit Helmond aangehouden, die had geprobeerd op een bank twintig valse biljetten van honderd franse francs om te wisselen. De dag ervoor werd door de Eind- hovense politie ook al een man uit Helmond aangehouden, toen hij in het grenswisselkantoor tien valse biljetten wilde omwis selen. Beide mannen zijn oorspronke lijk afkomstig uit Marokko. Tij dens de transactie in het Hel mondse grenswisselkantoor zat de man buiten in een auto te wachten. Toen hij zag wat er gebeurde, vluchtte hij. Begin deze maand werd in Hel mond al een man aangehouden, omdat hij in een winkel met achttien valse honderd franse franc biljetten wilde betalen. Deze in Parijs woonachtige Ma- linees vertelde de politie dat hij het geld had ontvangen op een bank in Parijs. Via Interpol werd inderdaad vastgesteld dat de man een dergelijk bedrag had opgenomen. Daarop werd hij in vrijheid gesteld. Of het valse geld inderdaad afkomstig is van die bank is daarmee vol gens dé Helmondse politie geenszins bewezen. Of er verband bestaat tussen deze valsgeldaffaire en de valse briefjes van honderd gulden, die door de politie in groten getale zijn achterhaald, is niet bekend. Paasstaking Oostende-Dover OOSTENDE (AP) - Het perso neel van de Belgische veer diensten en postboten tussen Oostende en Dover heeft ge dreigd met pasen een staking van onbeperkte duur te begin nen. De vkabonden hebben woensdag een ultimatum ge steld dat op 24 maart afloopt. Slechts één particuliere onder neming zal dan vanuit Zeebrug- ge nog op Groot Brittannië va ren, tenzij de werkgevers aan de vakbondseisen willen voldoen. Twee bedrijven dicht Akkoord over reorganisatie Unilever (Van een onzer verslaggevers) OSS - De directie van de Unile ver Vleesgroep Nederland (UVGN) en de vakbonden heb ben overeenstemming bereikt over vrijwel alle reorganisatie voorstellen voor deze onderne ming. De vakbonden zullen zich niet langer verzetten tegen slui ting van de bedrijven in Uit hoorn en Olst. De directie ga randeert het behoud van 2600 arbeidsplaatsen tot 1 juli 1981. Mochten de bedrijfsresultaten ernstig teruglopen, dan zal op nieuw daarover worden over legd. De directie wil verder 150 extra arbeidsplaatsen behouden door het ontwikkelen van nieu we commerciële activiteiten. Lukt dat niet, dan zullen deze 150 arbeidsplaatsen via natuur lijk verloop worden opgeheven. Unilever wilde oorspronkelijk de vleesgroep met 1800 arbeids plaatsen verminderen. Ruiten, bloemen, strepen en vele kleuren worden dit jaar door Frank Govers in één model verwerkt. (Van onze mode-redactie) AMSTERDAM De presentatie van Frank Govers zomer collectie doet aan als een mooi, kleurig sprookje. Dicht bij elkaar gelegen kleuren worden op zeer gelukkige wijze gecombineerd - hemelsblauw met lindegroen, blauw met lila, lila met rood, zalmkleur met roest, muisgrijs met zilver. Het blijft maar zelden bij die twee tinten, meestal is er nog als derde zwart, wit of zachtgrijs bij - een zwarte bloes met kanten boothals en ballonmouwen, een zichtbare onderrok van witte broderie ofwel een lichtgrijs schort. De „veellagig- heid", die in deze collectie hoogtij viert, gaat samen met veelkleurigheid - iedere laag een andere tint of dessin. Ruiten-, bloemen en effen stof ziet men veelvuldig in hetzelf de model verwerkt. Die effen stof is dan wel weer gegarneerd met enige banden in een contrasttint die best gemetalliseerd mag zijn. Pantalons, hetzij smal, hetzij lichtpoffend bij de enkel, hetzij ingekort tot hotpants, worden gecombineerd met bloes en ruime jas of gehaakt capejasje met balletjesfranje. Het mag trouwens ook een leren tuniekje met indiaans aandoende garnering middenvoor zijn. Ofwel een grof gebreide boothals- jumper met artdeco motieven. Dit alles lijkt nog enig verband te houden met het dagelijks leven van film- of tv-sterren. Wie een minder opvallend beroep heeft, zal de dagkleding waarschijnlijk elders moeten kopen dan bij Govers. Zich helemaal uitleven doet Frank Govers eerst met zicht baar welbehagen in de feestkleding. Zeg maar gerust, dat hij geen mogelijkheid onbenut laat. De harembroeken beho ren nog tot de relatief eenvoudigste modellen. De koude schouder duikt telkens weer op, soms in de vorm van een scheef gezakte boothals, vaker als een over één schouder opgehangen overjurk of schort over een strapless jurkje of behaatje. Een enkele maal zijn ook de rokzomen asymmetri sch, ze kunnen evenwijdig lopen met de schuine schouderlijn, of juist een tegenbeweging vormen. Indonesische Molukkers: Eindig dialoog" JAKARTA (ANTARA) Een aantal met name ge noemde vooraanstaande Indonesiërs van Molukse afkomst heeft in Jakarta laten weten van mening; te zijn dat er maar beter ge stopt kan worden met de onlangs begonnen dialoog met de Molukkers in Ne derland om een oplossing te vinden voor het „Moluk se probleem", zo bericht het Indonesische persbu reau Antara. „Wanneer dit soort acties (zoals de bezet ting; van het provinciebuis in Assen) voortdurend blijft gebeuren, dan is er helemaal geen behoefte aan een dialoog met de Mo lukkers die in Nederland wonen", aldus citeert het persbureau een vooraan staande Indonesiër van Molukse afkomst. De actie noemden zij schandelijk, maar zeiden verder te geloven dat de terroristen voor het groot ste deel slachtoffers zijn van agitatie. Het onafhankelijke dag blad „Sinar Pagi" in Jakar ta schreef dat de Moluk kers „een bron van moei lijkheden" in Holland zijn geworden. Er moet hard te gen worden opgetreden an ders blijven zij een latent gevaar vormen, aldus het Belastingcorrectie van Lubbers roept kamervragen op (Van onze parlementaire redak- tie) )EN HAAG Het PPR-Twee- de-Kamerlid Jansen heeft Mi nister van Aardenne (Economi sche Zaken) enkele schriftelijke vragen gesteld over de belas- tingcorrecties, die oud-minister Lubbers de afgelopen jaren heeft toegepast als mede-eige naar van onroerend goed. Zoals bekend heeft de Heer Lubbers (thans CD A-kamer lid) tussen 1974 en 1977 investerings aftrek genoten voor een aantal bedrijfspanden die hij samen met zijn broers had gekocht. Om het aanzienlijke belasting voordeel dat daaruit voortvloei de, enigszins te compenseren, heeft de Heer Lubbers op zijn belastingaangiftebiljet de waar de van de genoemde bedrijf spanden hoger aangegeven dan werkelijk het geval was, zodat zijn eigen belastbaar vermogen groter werd. Het kamerlid Jansen heeft naar aanleiding daarvan minister Van Aardenne gevraagd of een dergelijke opwaardering van onroerend goed geoorloofd is en hij wil tevens weten wat het effect van die handelwijze is op de totale fiscale winst van een belastingplichtige die investe ringsaftrek geniet. Eveneens wil het kamerlid we ten of een belastinginspekteur bevoegd is om met een opwaar dering van onroerend goed. ter compensatie van genoten belas tingvoordelen door investerings aftrek akkoord te gaan en of er ook andere mogelijkheden tot compensatie zijn, die wellicht de voorkeur verdienen. Aan kamer- en kaderleden Hoofdbestuur PvdA geeft richtlijnen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het hoofdbe stuur van de Partij van de Ar beid beeft de kamer- en kader leden van haar partij een gehei me brief doen toekomen met richtlijnen waaraan de verte genwoordigers van de partij zich hebben tijdens de komende spreekbeurten met het oog op de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten. Overeenkomstig de wens van het onlangs gehouden congres deelt het hoofdbestuur ook met- dat zij mee zullen gaan met de_ actie tegen het wereldkampioen schap voetbal zoals die momen teel gevoerd wordt door Freek de Jonge en Bram Vermeulen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren de motie van de PvdA verworpen waarin uitstel werd bepleit van de door minister Andriessen aangekondigde plannen om dit jaar voor het bedrijfsleven een tijdelijke belastingverlich ting van 1,1 miljard gulden toe te passen. Ook een motie van drs. Engwirda (D'66) die meende dat moest worden afgezien van de fiscale aftrek van drie procent der bedrijfs winsten werd verworpen Minister Andriessen legde er bij een door de socialist Dolman aangevraagde interpel latie over deze kwestie de nadruk op dat het vorige kabinet de 1.1 miljard gulden al had gereserveerd en dat de maatregelen nodig zijn omdat de economische situatie in het bedrijfsleven weinig rooskleurig is. De maatregelen hangen samen met en lopen deels vooruit op het plan-Hofstra, dat de invloed van de inflatie op de belastinghef fing wil uitbannen. Het bezwaar van de PvdA is dat de nu te treffen maatregelen te algemeen zijn en teveel ten voordele komen van de grote ondernemingen. Meer behoefte bestaat er, aldus de socialisten, aan gerichte maatregelen ten behoeve van be drijven die in de puree zitten. Verder menen zij dat de middengroepen er niet van profite ren en dat de collectieve uitgaven nog meer onder druk worden gezet. Minister Andnes sen gaf toe dat de belastingverlichting in haar huidige vorm wat globaal is. Hij ver klaarde dit door erop te wijzen dat het plan-Hofstra nog in studie is. Het kabinet hoopt in de tweede helft van dit jaar met maatregelen op basis van die voorstellen te komen. J»

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9