Hazerswoudse dierenbeschermers einde zwanenslachtpartijen eisen WILT DEWEG ■- I EN?I Dever KATWIJKSE SPEELZALEN WILLEN MEER SUBSIDIE 99 Bomen, bomen, bomen STAATSBOSBEHEER: EIERSCHUDDEN NIET POPULAIR cd8 bruna Ledental Vivax groeit ilN, IGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 MAART 1978 PAGINA 5 I E1DSESTUDENTEN GEVEN GEWEI TERUG gekoi ithuh.j IE Met het aansteken het haardvuur in de eeu- loude schouw opende de lissaris van de Koningin Zuid-Holland, nu-. M. Vro- gistermiddag ,,'t Huys ;ver" aan de Lissese Heere- De officiële opening be- rfTle^ent tevens het einde van restauratie van de ridder- aert üfstede die uit 1375 dateert, restauratie heeft ongeveer jaar in beslag genomen. Er een bedrag van 800.000 en ilden mee gemoeid. De gul- is de symbolische prijs de gemeente Lisse in 1949 lalde voor een ruïne met rijke historie. In 1963 u erajgrd de stichting Dever opge- ?stant|cj|( die zich onder leiding wor(tn de historicus A. M. Hul sberg beijverde voor de we- nd,., jeropbouw van de oude don- 'ordtF- Aanko°P van gronden n tegLndom de toren, de inrich- ggen P& en rcoonstructie van laristp toegangsweg, het De ver- Jantje schroeven het restau- ïenu4t'ebedra£ °P tot ongeveer 'etuigfn ™i'joen gulden, leer yP benedenverdieping van het ^ring£uys" wordt bereikt via een lap. De benedenzaal wordt de Idderzaal genoemd en heeft kom^n grote, eenvoudige schouw gavofearvan voor de restauratie dagoajeen een klein stukje van de kp zichtbaar was. Op de eer- het rp verdieping van het gebouw lat tofvmc'en z'c^ verschillende cen "Jamnissen. Een van de raam- it thaF6" geeft tot een ineens in oude staat terug- iracht toilet. In vroeger ja- begelP1 ^ieette een stortkoker, af- (dekt met planken en een facsel „gemak", hetgeen een ■^™4spiratiebron voor talrijke ge- Jgden bleek. De haardschouw de kapelzaal vertoont vrij iam beeldhouwwerk, na- lijk riiet-kerkelijke afbeel- igen uit de late middeleeu- Een uitgehakte nis in de diende als altaar in een dat de uitoefening van de s-katholieke godsdienst •boden was. Mr. Vrolijk kreeg als herinnering een ingelijste foto van 't Huys Dever mee naar huis. Op de bovenste verdieping is de kap van de toren een ge trouwe reconstructie van die uit de 16e eeuw. De kap is hersteld op basis van de aan wijzingen die de restaurateurs vonden in de verweerde bo venkant van de muur, tussen het puin aan de voet van de toren. Om praktische redenen is op de zolder ook een aantal 20e eeuwse toiletten en een verwarmingsketel te vinden. In de kelder van het Huys Dever is naast de middeleeuw se bakoven een buffet komen te staan. Deze laatste conces sie is gedaan om bij het hou den van officiële ontvangsten, exposities en concerten ook een drankje te kunnen schen- toespraak toonde de heer Vrolijk bewondering voor het stukje werk dat architect Piet van der Sterre uit Leider dorp, restaurateur De Raat uit Woubrugge en de heren Hege man en Esveld verrichtten. „Lisse neemt afscheid van een ruïne en is nu trotse bezitter van het Huys Dever", aldus de heer Vrolijk die namens de beheerscommissie een foto van Dever en een glas „Cha teau de Lisse"-wijn aangebo den kreeg. Namens de Leidse Studentenvereniging Minerva bood Xandra van Rhee een hertengewei aan dat oorspron kelijk aan Dever behoorde, maar een paar honderd jaar geleden door Leidse studenten werd meegenomen. „Studen ten eigenen zich gemakkelijk goederen toe, maar ze staan ze ook zonder moeilijkheden weer af. Hij heeft lang in onze sociëteit gehangen, gelukkig is het gewei nu weer op de plaats waar het hoort", zo luidde het commentaar van de studenten- praeses. Erepenning Uit handen van burgemeester Berends ontving de heer Hul kenberg de gouden erepenning van de gemeente Lisse voor al het werk dat hij heeft gedaan voor de stichting Dever en het historisch onderzoek in Lisse. De onderscheiding van de heer Hulkenberg is de tweede die Lisse uitgeeft. De eerste werd destijds uitgereikt bij het afscheid van burgemeester De Graaf. Ook ontving de verras te historicus een sleutel van het Huis Dever „om op elk In ,,'t Huys Dever" is tot en met 31 augustus een tentoonstelling ingericht over de historie en res tauratie van Dever. van ridderhofstede tot ruïne en monument. Naast zeldzame landkaarten en de huwelijksakte van de eerste bewoners van Dever, worden indruk wekkende vondsten ten toongesteld. Er zijn veel gebruiksvoorwerpen zoals kannen en grapen, kelkglazen en apothe kersflesjes. Ook smee- dijzerwerk en een 18e eeuws vergiet behoort tot de verzameling die voor een belangrijk deel is opgegraven door de Archeologische Werkge meenschap afdeling Rijnstreek. De opening stijden zijn van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Op zon- en feestdagen is de exposi tie gesloten. gewenst tijdstip terug te ko men in de toren die hij steen voor steen opbouwde en ver troetelde als een kind. De heer Hulkenberg zag de onderschei ding als een waardering voor het gezamenlijke werk van de stichting. „We kunnen nu te gen elkaar zeggen: dit hebben we samen goed gedaan. De vereniging van Dever en Lisse is de erkenning van de bruid door de bruidegom". Ook de secretaris van de stich ting Dever, de heer Bergmann beschouwde de officiële inge bruikname van Dever als de kroon op het werk dat vele jaren belangeloos werd ge daan. „We hebben heel intens naar dit moment toegeleefd en nu is het net of ik een pleeg kind uit handen moet geven", zo verklaarde hij achteraf. Itrstwesf wil gebruik maken van moderne Dental Cars PO o toe kTGEEST De gemeente Oegstgeest overweegt !eer roor de schooltandverzorging aan te sluiten bij jra- fcmecnten Katwijk en Wassenaar. De huidige leten Dental Car die Oegstgeest met de gemeen- e lijnsburg, Sassenheim en Warmond exploiteerde ie nijafgelopen jaren zo sterk verouderd geraakt dat ooptpaar weinig scholieren zich door deze dienst lieten behandelen. De teruglopende animo had tot gevolg dat de kosten per behandeling zo hoog kwamen te liggen, dat het aanhouden van een eigen Dental Car niet langer financieel haalbaar was. gepleegd met de gemeenten Katwijk en Wassenaar, waar men wel beschikt over een van moderne appara tuur voórziene rijdende tandarts Naar verwachting zal met ingang van 1 juni van deze diensten gebruik kunnen worden gemaakt, althans indien de drie ge meenteraden zich met de voorwaarden kunnen vereni- Derhalve heeft het gemeentebestuur onlangs overleg gen. De regio's Alphen en Leiden stonden gisteren volop in het teken van de nationale boom feestdag. De boomfeestdag die sinds 1957 ieder jaar op nieuw in ons land wordt ge houden is bedoeld om met name onder de jeugd meer begrip te kweken voor bos, natuur en landschap. Daarom werd op de meeste lagere scholen naast het boomplan- ten zelf vooraf veel aandacht besteed aan het milieu in al zijn facetten. In Leiden trokken veel zesde klassers van het basisonder wijs richting Vijfmeilaan waar de voorheen wat kalige door gangsroute in Zuidwest in een bomig jasje werd gestoken (zie foto). Ook in Alphen hadden de scholieren het er druk mee. Op vier verschillende plaatsen werd onder het toeziend oog van de leden van het gemeen telijk college de jonge aan plant aangebracht. Slechts in enkele plaatsen gooide het weerbarstige weer roet in het eten. In Leiderdorp bijvoorbeeld zag men zich ge noodzaakt het boomplantfeest tot vandaag uit te stellen en ook in Alkemade werden de feestelijkheden uitgesteld. Maarwat in het vat zit, ver zuurt niet. Volgende week woensdag zullen de Alkema- dese scholieren alsnog op pad gaan. Verslaafde pleegde reeks inbraken DEN HAAG/LEIDEN Tegen een 29-jarige Leidenaar heeft de officier van justitie bij de Haagse rechtbank twaalf maanden gevangenis straf waarvan zes maanden voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar geëist en verpleging in de Emiliehoeve. De man had zich schuldig gemaakt aan een groot aantal inbraken en diefstallen. Het gestolen geld had hij nodig om drugs te kunnen kopen. Dagelijks kocht hij voor onge veer tweehonderd gulden aan verdovende mid delen. Zijn sociale uitkering was natuurlijk bij lange na niet toereikend. De Leidenaar werd slechts enkele inbraken ten laste gelegd name lijk een inbraak in een textielsupermarkt met 1.500,— als buit, bij V en D had hij voor ruim tweeduizend gulden gestolen en een diefstal van 1.836 bij een beroving. De rechtbank wijst op 28 maart vonnis. Verslaafd duo plunderde kassa's DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 22-jarige schilder uit Leiden eiste de officier van jusitie bij de Haagse rechtbank acht maanden gevan genisstraf en voorwaardelijk terbeschikking stelling van de regering. De Leidenaar voerde in en rond Leiden strooptochten uit waarbij hij het vooral had voorzien op de kassa in winkels. In totaal zou de schilder zestien diefstallen hebben gepleegd met zijn vriend, een 20-jarige straatmaker uit Leiden. Tegen deze vriend eiste de officier acht maanden gevangenisstraf waar van vier maanden voorwaardelijk. Het duo kwam tot zijn daden omdat het geld nodig had voor het kopen van verdovende middelen. De schilder was na een vorige ver oordeling voorlopig op vrije voeten gesteld doch binnen een week was hij opnieuw op rooftocht gegaan. De rechtbank wijst over veer tien dagen vonnis. ÏGSTGEESTSE COMMISSIE -NG OP WERKBEZOEK BTGEEST De raadscom- 'en" |e voor financiën en cultu- raken ging op !k bij de Oegstgeester 15 cn^enaar G. de Wit. Dit om ns- jn atelier aan de De Kem- erstraat, van gedachten te !len over de eventuele aan- van schilderijen voor het huis. Deze zouden dan de izaal moeten opluisteren plaats waar tot voor kort -ote antieke kast van de ieester het interieur. k de bedoeling dat de heer fit een aantal saillante pun- yan de gemeente aan het doek toevertrouwt. Welke, dat zal hij voor zichzelf nagaan en pas daarna zal men definitief tot een besluit komen. Ook aan wezig in het atelier van de heer De Wit was beeldhouwer-schrij ver Jan Wolkers aan wie op dracht gegeven is een verzets- monument voor Oegstgeest te ontwerpen. Hij heeft nog geen vastomlijnde plannen maar noemde als een der mogelijkhe den een monument voor het raadhuis te plaatsen in het Wil- helminapark. Van gemeentewe ge houdt men echter nog vast aan de huidige plaats in het Bos van Wijckerslooth. DA LEIDERDORP: ilitiek café onaanvaardbaar IERDORP - „Het politiek een initiatief van de geza- ijke politieke partijen in erdorp, wordt gehouden in lokaliteit die voor zeer veel van de Partij van de Ar- om principiële redenen on-1 aardbaar is". Aldus staat in een communiqué le afdeling Leiderdorp van vdA, over het feit, dat het l-statenlid Marietje van Holen op donderdag 16 t a.s. zowel om 21.30 uur IK's Ba? als om 20.00 uur t jeugdcentrum De Sjelter spreken over haar werk- heden in de provinciale het niet de meest ideale ruimte vindt, speelt op de achtergrond ook nog mee. het feit. dat er in het recente verleden een geval van rassendiscriminatie heeft plaatsgevonden toen aan een kleurling de toegang werd ge weigerd. ns het lid van de verkie- :ommissie van de PvdA Nuiver hebben vele leden ongenoegen uitgesproken de politieke café-avonden IK's Bar. Behalve dat men KATWIJK - In 't Mallegat komt morgen de anarchist Tom Holtermans praten over de vraag of anarchisme iets te maken heeft met terrorisme. Holtermans is gemeenteraad slid voor de PvdA in Dord recht. De bijeenkomst begint om kwart over acht. RIJNSBURG - Avro's Top- pop Discoshow komt 18 maart naar Bar Dancing „Het Cen trum" aan de Rijnsburgerweg. Discjockeys zijn Jos van den Ven en Cees van Zijtveld. De discoshow begint om half ne gen. HAZERSWOUDE De Ne derlandse Vereniging tot be scherming van Dieren, ook be kend onder de noemer Dieren bescherming, afdeling Hazers- woude, wil binnenkort een ge sprek arrangeren tussen Staatsbosbeheer en een aantal verenigingen van natuurlief hebbers. De Hazerswoudse dierenbeschermers willen hiermee een eind maken aan de regelmatig terugkerende zwanenslachtpartijen in het Hazerswoudse natuurgebied Het Rietveld. Na een uitvoerig onderzoek is de lokale afdeling van de die renbescherming gebleken dat het afschieten van de zwanen al vele jaren met medeweten en goedkeuring van het minis terie van CRM geschiedt. Het direct verantwoordelijke over heidsorgaan voor deze wijze van overlastbestrijding is Staatsbosbeheer. Overlast De Dordtse inspecteur Noltee van Staatsbosbeheer is verant woordelijk voor de gang van zaken in Het Rietveld. In een Broedende zwanen: eierschudden minder beestachtig, maar wel gevaarlijk. gesprek met de Hazerswoudse dierenbeschermers gaf hij evenwel toe weinig gelukkig te zijn met de huidige gang van zaken. „Maar het is nu een maal niet weg te cijferen dat de boomkwekers ter plaatse een enorme overlast van deze zwanen ondervinden. Vandaar ook dat zij van ons toestem ming krijgen het zwanenbe- stand van tijd tot tijd uit te dunnen", aldus inspecteur Noltee. Toch nam zijn antwoord nau welijks de verontwaardiging over de beestachtige gang van zaken in Het Rietveld bij de dierenbeschermers weg. „Er zijn namelijk ook minder wre de manieren om te voorkomen dat er een teveel aan zwanen ontstaat", aldus secretaresse mevrouw Van Dalen van de Hazerswoudse dierenbescher mers, daarbij doelend op het elders veelvuldig gehanteerde „eieren schudden". Bij deze methode worden de broedende zwanen van het nest gelokt zodat de bevruchte eieren door stevig schudden niet meer met succes kunnen wor den uitgebroed. Een voor de zwanen nauwelijks _onaange name ervaring, maar voor de betreffende schudders des te meer. Dat is dan ook de reden dat Staatsbosbeheer nog steeds niet tot deze methode is over gegaan. „Er zijn nauwe lijks mensen voor te krijgen", aldus inspecteur Noltee. „De zwanen zijn namelijk behoor lijk agressief als men in de buurt van hun nest komt. En dat de dieren zonder meer sterk zijn is een zaak waar iedereen het wel over eens is". Oplossing De Hazerswoudse dierenbe schermers stellen evenwel dat hiervoor in een gesprek met onder andere leden van de Vogelwacht en andere natuur- minnende organisaties zeker een oplossing moet kunnen worden gevonden. „Wij zijn namelijk zeer begaan met het lot van deze zwanen. De nu gevolgde wijze van uitdunnen is ronduit stuitend te noemen. Ik ben ervan overtuigd dat als we eenmaal bijeen zijn ge weest er zeker voldoende vrij willigers zullen worden gevon den om van nu af aan ieder voorjaar een groot aantal eie ren te schudden", aldus me vrouw Van Dalen. De betreffende boomkwekers maakt het allemaal niet zoveel uit. „We hebben zelfs liever dat de eieren geschud worden door mensen van bijvoorbeeld de dierenbescherming. Ui teindelijk bespaard dat ons een hoop werk. Voor ons is het alleen belangrijk dat we geen overlast van deze vogels heb ben. En dan hebben we het natuurlijk niet over een enkele zwaan die wat jonge aanplant opvreet, maar over hele zwer men. Dat kan gewoon niet. Dan valt er voor ons geen droge boterham meer te ver dienen", aldus een der kwe- Of de maatregelen allemaal nog tijdig kunnen worden ge nomen zal afhangen van de besluitvaardigheid van de Ha zerswoudse dierenbescher mers. Dat alles op korte ter mijn zijn beslag zal moeten krijgen mag duidelijk worden uit het feit dat nu al de nodige zwanen in Het Rietveld druk met het vervaardigen van broedplaatsen zijn gesigna- 'rome iiokmII IRome iiokm leiden vele wegen naar j maar de kortste weg iralle reis- en talengidsen, ld-en wegenkaarten leidt ijers Ijd naar Bruna. En van- thurijar vindt u het verder zelf. Boeken-Tijdsdiriften-Papeterie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 KATWIJK De Katwijkse Stichting Peu terspeelzalen heeft een verzoek aan b. en w. gericht om de subsidieregeling zodanig te wijzigen dat niet alleen de huisvestings kosten van de stichting maar ook de sala rissen van de vrijwilligsters in het vervolg door de gemeente worden vergoed. Aange zien b. en w. niet zonder meer op dit verzoek wilden ingaan werd hierover gis teravond het advies van de commissie So ciale zaken en volksgezondheid gevraagd. De meningen van de commissieleden liepen nogal uiteen. De CDA-er A. C. Berkhey stelde dat het salariëren van vrijwilligers werk een precedent zou scheppen. Hij wilde alleen honorering toestaan als er dan ook gekwalificeerde kleuterleidsters zouden wor den aangesteld. Zijn fractiegenoot J. Vink was het daar niet mee eens en vofed het vrijwilligerswerk een goede zaak die ge steund moest worden, al wilde hij niet zo ver gaan als PPR-lid J. van Duyn, die het verzoek voor 100% gehonoreerd wilde zien. De heer D. Parlevliet (WD) verwees naar de vorig jaar verschenen Welzijnsnota waar in voor 1980 rekening wordt gehouden met een aanzienlijk verhoogd bedrag voor de peuterspeelzalen. Hij pleitte ervoor dat ge zocht wordt naar een „tussenoplossing" voor de jaren 1978-1980, zodat niet onverhoopt het hele vrijwilligerswerk stil komt te liggen. Overigens vond hij het billijk dat de ouders zelf ook een bijdrage blijven leveren. Commissie-voorzitter, wethouder drs. 'A. J. van Raalte (CDA) stelde dat de peuterspeel zalen niet meer weg te denken zijn en dat er daarom naar een oplossing moet worden gezocht. Dat de stichting nu met haar ver zoek is gekomen houdt verband met het feit dat vorig jaar plotseling belasting is geheven over de vergoeding van 5,- per uur voor de vrijwilligsters. Wil er nog iets overblijven van die „vergoedingen" dan zou de stichting minimumloon moeten gaan uitkeren èn dus ook sociale lasten moeten opbrengen. Zij zegt de daarmee gemoeide bedragen niet te kunnen opbrengen. B. en w. zijn echter van mening dat er een oplossing gezocht zou kunnen worden door de peutergroepen te vergroten en tegelijkertijd de ouderbijdrage te verhogen. De Katwijkse ouders betalen 14,75 per maand, waarvoor de peuters een ochtend per week worden opgevangen, ter wijl dit bedrag in omliggende plaatsen veel hoger ligt. Na een uitgebreide discussie gingen de leden er mee akkoord dat b. en w. binnenkort met de stichting praten, waarna de kwestie weer in de commissie terugkomt. OEGSTGEEST - Het aantal leden van zwem vereniging Vivax is de tweehonderd gepasseerd. Dit werd gisteravond meegedeeld op de jaar vergadering van de ver eniging. De toenemende belangstelling voor de vereniging is hoogst waarschijnlijk te danken aan de totstandkoming van het over dekte zwembad, waar Viva^ een eigen onderkomen zal vinden Tevens wil men in de toekomst meer aandacht besteden aan de pupillen en de polo-pupillen zul len ook „theoretisch" worden geschoold. Mevrouw Krol-de Vries nam af scheid als instructrice Namens de leden van het bestuur werd haar een gouden vulpenset aan geboden Ook secretaris A de Haas keert Vivax de rug toe Hij wordt opgevolgd door de heer Wormgoor. KATWIJK Een paar dagen later dan de bedoeling was is gisteren aan de Ambachtsweg de eerste paal geslagen voor het bedrijfspand van ijzerhandel Van den Anker. Tussen de vele bedrijven die van elders komen gaat er dus nu weer een Katwij- ker bouwen in het industriege bied 't Heen. De nieuwbouw, die in augustus in bedrijf genomen zal worden, is bestemd voor de groothandelsactiviteiten en er zullen acht mensen te werk ge steld worden. De particuliere verkoop van Van den Anker zal normaal voorgang vinden in de Dwarsstraat.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5