Kamer kraakt plan de Camp Suikerslof bekroond met ambachtsri Politieonderzoek op Endegeest Verlaagd tarief voor Weigeraars Stadskabei TE WEINIG AANDACHT VOOR BEDRIJVEN "x JVerzorgde Reinaert _pp Visser t Hooft DUIVESTEUN BREEKT LANS VOOR SAMENWONENDEN PACL\0NDERDAG 16 MAART 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 raven's) Jfe. Tl -I- e, afl. i (Van een onzer verslaggevers) jEN De Kamer van Koophandel en Fabrie- in Rijnland heeft het Leids gemeentebestuur vernietigend oordeel toegezonden over het twerp-bestemmingsplan De Camp. De Kamer it het plan in flagrante strijd met de eerder ir de gemeenteraad vastgestelde ontwikke- sschets voor de binnenstad op grond waarvan totaal structuurplan in voorbereiding is. Op ntiële punten zou het bestemmingsplan voor JvoTl'dT Camp (gelegen tussen Oude Vest, Apothekers- Ijk en Lange Mare) hiervan afwijken. Past F Kamer wijst er in zijn reactie op, dat er bij '[vaststelling van de ontwikkelingsschets voor de voor de Camp gaat er echter vanuit, dat dit stuk Haarlemmerstraat deze functie niet heeft. Op grond daarvan wordt het in het plan onmogelijk gemaakt nog boven de bestaande winkels gelegen ruimten aan de woonruimte te ontrekken ten behoeve van bedrijfsdoeleinden. Volgens de Ka mer is het in de praktijk te verwachten dat dit stuk Haarlemmerstraat zich meer en meer zal willen ontwikkelen tot deel van het winkelappa raat gezien de gunstige ligging ten opzichte van de concentratie van amusement- en horecavesti- gingen aan de Beestenmarkt en de Steenstraat. De Kamer vraagt zich af waarom de Stille Rijn in het ontwerp-bestemmingsplan voor de Camp wel tot het kernwinkelapparaat wordt gerekend, ter wijl dit nu juist in de vastgestelde ontwikkelings schets helemaal niet het geval was. De Kamer wijst er in zijn reactie op, dat is gebleken dat 60% van de opslagruimten in De Camp binnenstadsgebonden is. De Kamer wil dat mede gezien het aanwezige kernwinkelapparaat in de naaste omgeving en het gebrek aan alternatieve vestigingsmogelijkheden voor deze pakhuizen aan dit probleem meer aandacht wordt besteed. Ook schrijft de Kamer van Koophandel verontrust te zijn over het feit, dat in de Camp zo'n 115 parkeerplaatsen zullen gaan verdwijnen door het stimuleren van de woonfunctie. Dit heeft tot ge volg dat zelfs de toekomstige bewoners van dit binnenstadsdeel hun auto niet meer bij de deur zullen parkeren. De Kamer wijst de gesuggereerde uitwijkmogelijkheden naar de omgeving van Mo len De Valk en aan de Langegracht in dit verband als „nauwelijks realistisch" van de hand, hetgeen ook geldt voor het winkelend publiek: „De loop route van hier naar het kernwinkelapparaat is veel te lang en onaantrekkelijk", meent de Kamer van Koophandel. Een lokatie nabij de Baluwpoorts- brug (onder water) zou eerder de voorkeur verdie- Bruggen De Kamer reageert ook op het voornemen van de gemeente tot de aanleg van een aantal voetgan gersbruggen over het water van de Rijn en de Oude Vest over te gaan. Wat het laatste betreft reageert de Kamer positief. Een voetgangersbrug tussen Stille Mare en Waaghoofd vindt de Kamer storend in het stadsbeeld en ook niet noodzakelijk. Volgens de Kamer is de gesuggereerde onaan vaardbare drukte op de Hoogstraat en Donker- steeg, die de aanleg van een tweede brug noodza kelijk zou maken, niet aangetoond. )P WARME BAKKERMANIFESTATIE S 1 moeilijk voor de jury, maar ui teindelijk besloten zij dat de „Suikerslof' van de heer R. M. Minkels uit het Brabantse Den Duider de beste was. Burge meester Vis feliciteerde de ge lukkige bakker en na enige woorden van bewondering schoof hij de begeerde gouden ring aan de vinger van bakker Minkels. Hierna kregen de genodigden de gelegenheid om een stukje sui kerslof te proeven. En uit de reacties van deze mensen bleek wel dat het hier gaat om een uitstekend stukje vakmanschap. Het nieuwe product laat zich het best omschrijven als een gevul de krentenbol. In ieder geval gaat de suikerslof een zonninge toekomst tegemoet. De broederschap de gouden ambachtsring, p de Vakpers van de bakkers pudt een bakkersmanifestatie I de Groenoordhallen om het ibliek kennis te laten maken [et het vakmanschap van de lerlandse warme bakker. openingsplechtigheid werd ren verricht door burge- ;ter Vis. De belangrijkste •urtenis hierin was het be id maken van de winnaar de gouden bakkersring. Om ring te krijgen moesten ididaten een geheel nieuw ikersproduct aan een jury Jrleggen. Andere eisen waren ?9l0™Bt het product een passende Aam moest hebben en dat het ,rzicn,[ed verkoopbaar moest zijn. en zware opgave dus. Toch s,eurs ivamen er 52 inzendingen bin- en die alle aan de gestelde bvre I56" vo^e<^en- **ët werd erg Galabf i1 [DEN Opnieuw was het laatste woord aan Firapeel. Met zijn ;ing voor het Reinaert-probleem ontmaskerde hij voor de 1ste maal het cynisch opportunisme van koning Nobel. „Als u. 13 k grote niet te pakken zijn, dan grijpen we de kleintjes. En nu 6.75"/p eenvoudig doch voedzaam maal". die woorden eindigde gisteravond de keurige Reinaert de •voorstelling door leerlingen van het Visser 't Hooff. Net als leden jaar voerde Jos Nijhof de regie. Ten opzichte van zijn ige productie, Langendijks „De Wiskunstenaars", had hij zeker •ruitgang geboekt is Reinaert een veel levendiger stuk dan Langendijks Wiskunste- iheden, ondanks de lange rechtbankscènes die er in voorko- De mijns inziens wat al te simpele bewerking van Paul illeke) de Mont heeft het venijn niet op alle plaatsen uit het ipronkelijke verhaal kunnen verwijderen, veel verve probeerden de leerlingen dat venijn recht te doen. ■n en stembuigingen toonden de goede bedoelingen en •n de juiste intentie. De rijmende tekst leek deze keer eerder it steun te dienen dan een struikelblok te vormen. Fraaie passages, (verdrijvingen, uitweidingen boden vaak gelegenheid tot flink thalen. eine oneffenheden, die bij dit soort toneel het voedzame zout de eenvoudige pap zijn, brachten niemand van zijn stuk en ^rubr Dnden de totaalindruk van een beheerste en netjes verzorgde vorstelling niet bezoedelen. Volgend jaar gaan we weer een trapje krentenbollen, gebakjes en taartjes op de diverse tafels in de Groenoordhal. Dit waren de inzendingen van warme bakkers die meededen aan een kleine competitie, ieder in hun eigen klasse. Bij elk soort produkt werd een eerste, een tweede en een derde prijs toegekend. Deze competitie werd aan de mani festatie verbonden om op deze manier de kwaliteit zo hoog mo gelijk te krijgen. Al voor de openingsplechtigheid waren de prijzen toegekend. De winnende produkten kregen een kaartje opgespeld, zodat ook de bezoe kers het verschil in kwaliteit konden zien. En hierbij bleef het ook want proeven van deze lekkernijen was er niet bij. Dit vereist wel Burgemeester Vis (links) schuift de gouden ambachtsring aan de vinger vervaardiger van de suikerslof. Fietstocht In bet kader van de Statenverkiezingen op 29 maart organi seert de PPR-Leiden zaterdag 18 maart een regionale fiets tocht onder bet motto „Blij dat ik Fiets". De start vindt plaats om half elf vanaf bet Stadhuisplein waar een PPR- marktkraam is opgesteld. Daar kan men ook informatie over de PPR krijgen. De fietsers ontmoeten elkaar om half twaalf bij „Het Hoekje in de Pomp" in Warmond, alwaar de lijsttrekker van de PPR-Provinciale-Statenfractie zich bij de fietsers zal voegen. Vervolgens gaat de tocht langs een nog nader te bepalen route afhankelijk van het weer) terug naar Leiden. Ieder fietser is welkom. Informatie: tel. 120239 en 211474 na zessen 123928 overdag. Wandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert zondag 19 maart een anderhalf uur durende wandeling onder leiding van natuurgidsen. Iedereen kan zonder van te voren op te geven aan de Mandeling deelnemen. De wandeling begint om twee uur aan de Herenweg 139 in Warmond (Huys te Warm on t). een punt dat per bus te bereiken is middels NZH-bus 50 of CN-bus 5. Bij de uitgang zijn dagkaarten verkrijgbaar. India-festival Het Leidse LAK-theater organiseert zaterdag 18 maart een India-festival in het gebouw aan het Levendaal 150. Vanaf drie uur zijn er concerten van Zamir Khan Sr-tabla, Hafizul- lah Khan-sarangi, Sunil Mukherjee-sarod en Sazzad Hussaid Khan zang. Ook is er een optreden van de kathak-danseres Urrmla Nagar. Tussendoor worden film vertoond van onder anderen S. Ray en zijn er in de foyer Indiase hapjes te bemachtigen. Prijzen: hele dag 10,- middag of avond f 6,-. Schouwburg Io de Leidse Schouwburg vinden in de komende tijd de navolgende voorstellingen plaats, waaronder reprises: op zaterdag 18 maart „Mijn held Tsjitsjikow" (Dode Zielen van Gogoldoor Henk van Ulsen. Op zondag 19 maart brengt het poppentheater Bratislava Peter und der Wolf' en „Moment Musical". Er zijn twee voorstellingen, om drie uur en om kwart over acht Maandag en dinsdag, 20 en 21 maart brengt John Lantings Theater van de Lach de stapeldolle klucht „In de kast. op de kast". Beide voorstellingen beginnen om kwart over acht AntiUendag Het programma bestaat uit de film „Oké, Aki Antilias" van Peter Creuzberg, ingeleid door dr. G. D. van Wengen, en aansluitend een optreden van het trio Los Antillos, dat Antilliaanse, Caraïbische en Zuidamerikaanse muziek ten gehore zal brengen. Het programma wordt twee keer uitge voerd, namelijk om kwart over twee en om half vier. De voorstellingen duren een uur. Toegang 3,50 voor volwasse nen: f 1,75 voor de jeugd onder de 18 en 65+. Reserveren van plaatsen kan via telefoonnummer 071-132641. de nodige zelfbeheersing, want het water kwam in de mond bij het zien van dit alles. Slagroom taartjes, moccapunten, grote vruchtentaarten, noem maar op, alles was aanwezig. Burgemees ter Vis kreeg bij een rondleiding tot zijn spijt alleen de gelegen heid zijn ogen te gebruiken. „Het ziet er allemaal erg, erg mooi uit", zei de Leidse burger vader met een verlekkerde blik. Belangstellenden voor dit bak- kersfestein kunnen ook vandaag nog terecht in de Groenoordhal. De tweede West-Nederlandse bakkersmanifestatie blijft tot uur vanavond tentai/U PAUL VAN DER PLANK Een scène van de uitvoering door leerlingen van het christelijk lyceum. LEIDEN „Tweepersoonshuishoudens moeten in principe gelijke rechten hebben, wat de toe wijzing van woonruimte betreft, als gehuwde stelletjes zonder kinderen". PvdA-raadslid J. Duivesteijn wil deze stelling in de gemeente raadsvergadering van aanstaande maandag als een motie indienen tegen het door b en w genomen besluit, dat echtparen in aanmerking komen voor de bewoning van 4-kamerwoningen beneden de 350 gulden, terwijl ongehuwde stelle tjes boven deze grens moeten huren. Het voorstel van b en w om akkoord te gaan met de Regeling Woonruimteverdeling 1978 waarin het bovengenoemde onderscheid nog is gemaakt, zal door deze motie enigszins op losse schroeven komen te staan. Het is de bedoeling van Duives teijn om gehuwde echtparen met een dubbel inkomen over te hevelen naar de normering die voor de ongehuwde stelletjes geldt. „Mijn motie heeft tot strekking de mensen die werken uit de goedkope categorieën te halen". Aan de motie van Duivesteijn zijn nogal wat consequenties verbon den. Het uitgangspunt dubbele inkomens als toe wijzingscriterium te laten gelden komt in het luchtledige te hangen, als een van de partners met werken ophoudt. Meestal geldt dit voor de gehuwde paren, indien er een gezinsuitbreiding te verwachten is. Het voordeel van het dubbele inkomen gaat dan alleen nog maar op voor de samenwonende tweepersoonshuishoudens, de on gehuwde stellen. Wethouder A. Verboom wilde over de op stapel staande motie van Duivesteijn eerst nog eens overleg plegen met zijn ambtenaren van het Bureau Volkshuisvesting alvorens hij een uit spraak over deze kwestie kan doen. Verboom vond overigens, dat er door het krappe woning pakket waarmee hij heeft te werken bepaalde urgenties moeten uitgaan naar die huishoudens waarvan het te verwachten is, dat ze op een zeker moment afhankelijk zijn van alleen het inkomen van de man. Een andere consequentie van de bezettingsnormering (de verdeelsleutel tussen het aantal bewoners en de grootte van de woning) is, dat het erg moeilijk is te bekijken in welke mate de gezinsuitbreidingen kunnen plaatsvinden. Bepaalde gezinnen zouden, zo is gebleken, al binnen enkele jaren in andere bezettingscatego rieën thuis gaan horen. ^Wetenschappers komen op voor vervolgde Sowjet-geleerde k. 18.t\ (si; P 1.0! «EIDEN Het Subfaculteitsbe- ituur voor sterre- en natuurkun- le van de Leidse universiteit in een brief aan de Akade- rüe van wetenschappen in de iovjet-Unie zijn gevoelens van fiedeleven uitgedrukt met het van de Russische fysicus prof. Y. F. Orlov. Deze werd meer dan een jaar geleden gear resteerd. De beschuldigingen te gen hem worden de laatste tijd steeds heviger, aldus de univer siteit. Het subfaculteitsbestuur wijst de Russische akademie drin gend op de noodzaak prof. Or lov, die zich actief heeft ingezet voor de naleving van het ver drag van Helsinki, in zijn strijd voor de vrijheid van meningsui ting en de fundamentele rechten van de mens te helpen. „We zijn ervan overtuigd, dat prof. Orlo- v's activiteiten, die voornamelijk bestaan uit het aanmoedigen van deze rechten, in het belang zijn van de bevolking van de Sovjet-Unie, de wetenschap en de cultuur in uw land en daar om uw steun en de onze verdie- BEIDEN De Beheerscommissie Stadskabei Lei- heeft gisteren besloten, dat alle huishoudens, a Kii aangesloten zijn via een zogenaamd rijgsys- n ee Mn op de gemeentelijke antenne-inrichting een 12C rtrlaagd tarief van 7,50 gulden kunnen krijgen Ddien febroik willen maken van de "abel televisie. rijgsysteem maakt het onmogelijk om de Aansluiting op de Stadskabei Leiden per wooneen- 'aa7teid individueel te laten verlopen. Dat wil dus iek-op zeggen dat er per blok aangesloten moet worden, ondanks het feit dat men hier persoonlijk bezwaar tegen kan maken. Wel kan men de bestaande kijksituatie blijven handhaven per wooneenheid, maar dan dient er een selectief filter ingebouwd te worden, dat ontvangst voor buitenlandse zen ders onmogelijk maakt. Voor deze gevallen geldt dan de korting van 7,50 gulden. De ontvangst van de FM-zender blijft eveneens ongewijzigd door deze filtering. lil!ll!l!!Illllllllllllllllllllll!lllllllll!ll!llllll!l!!!lll!llllllllllllllllll!!!!!!!!lllllllllllilllllllll!lllllll!lllllllll NA BEDREIGING DIRECTEUR MOJET LEIDEN De Leidse politie beziet mo menteel of een onderzoek moet worden ingesteld naar mogelijk gepleegde straf bare feiten in het gemeentelijk psychia trisch ziekenhuis Endegeest. Aanleiding hiertoe zijn de verklaringen van een 23-jarige leerling-verpleegkundige die in de nacht van maandag op dinsdag de geneesheer-directeur van Endegeest, dr. G. Mojet, met een luchtdrukpistool heeft bedreigd. De jongeman belde rond half twee 's- nachts bij de heer Mojet aan en maakte hem onder bedreiging met zijn wapen duidelijk dat hij een gesprek met hem wilde hebben. De geneesheer-directeur van Endegeest weigerde echter op dit verzoek in te gaan en belde de politie die de man kort daarop arresteerde. De ver pleegkundige, die onder invloed van alco hol bleek te verkeren, is in voorlopige hechtenis genomen op het politiebureau. Uit de eerste verhoren op het .politiebu reau is gebleken dat de jongen nogal ontvreden was over het door de leiding van Endegeest gevoerde beleid. Met na me de bevorderingen zouden hierin een grote rol hebben gespeeld. Naar zijn zeg gen had de leerling-verpleegkundige, die al anderhalf jaar bij Endegeest in dienst is, al verscheidene malen gepoogd de directie over zijn grieven te spreken te krijgen, maar het was hem nooit gelukt iemand naar zich te laten luisteren. Ui teindelijk is hij toen naar de woning van de geneesheer-directeur gegaan om deze onder dreiging te spreken te krijgen. Dr. Mojet ontkende gisteren pertinent dat de betrokken man op welke manier dan ook eerder van zijn klachten had laten blijken. „Noch bij mij, noch bij een van mijn stafleden heeft hij ooit met zijn kritiek aangeklopt. Als dat gebeurd was zouden we ongetwijfeld naar hem geluis terd hebben. We hebben allemaal een open oor voor de wensen en suggesties van onze medewerkers. Ook ikzelf sta altijd voor iedereen open", aldus dr. Mo jet. De verpleegkundige was voor de heer Mojet desondanks niet helemaal onbe kend. De gearresteerde jongeman was de mogelijkheid om examens te doen in het kader van zijn opleiding ontnomen, om dat hij te veel zijn werk verzuimde. Het is een vaste regel in de psychiatrische verpleegopleiding dat bij overschrijding van een aantal verzuimdagen een exa men niet kan worden gedaan en Ende geest vormt op die regel geen uitzonder ing. Het nachtelijk voorval bij de geneesheer directeur van Endegeest was gisteren aanvankelijk met een waas van geheim zinnigheid omgegeven. De fungerend po- litievoorlichter, hoofdinspecteur Cornelis- sen, had van het stadhuis instructies gekregen aan de pers geen mededelingen over de zaak te doen. Ook bij navraag bij de gemeente was niet dadelijk infor matie te krijgen over de bedreiging van dr. Mojet Pas na het middaguur gaf het stadhuis een uiterst summiere verklaring uit waarin de bedreiging werd bevestigd. Later op de dag deelde de politie desge vraagd mee dat naar aanleiding van de verklaringen van de leerling-verpleger een onderzoek op Endegeest niet uitge sloten moet worden geacht. De jonge man zou van bepaalde situaties gewag hebben gemaakt die de politie aanlei ding kunnen geven een onderzoek naar mogelijk gepleegde strafbare feiten in te stellen. Geneesheer-directeur Mojet gaf hierop als commentaar een dergelijk on derzoek met vertrouwen tegemoet te zien. Volgens hem zijn er op Endegeest geen strafbare feiten gepleegd. „Ik heb me vandaag uitvoerig op de hoogte ge steld naar aanleiding van het gebeurde, maar mij zijn geen dingen bekend ge worden die pertinent ontoelaatbaar zijn", aldus dr. Mojet. Dr. G. Mojet bedreigd

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3