£cidóc0omantM Israël voorlopig niet weg uit Zuid-Libanon Aldo Moro door Rode Brigade in Rome ontvoerd CRM wil spoed met sanering profvoetbal EEN MENS WILWEL EENS hi$ Kettingbotsing m Fietser ernstig CRUYFF „EVEN" NAAR COSMOS INGRIJPEN MARINIERS VOORKWAM TWEEDE GIJZELING Vandaag Voorjoanbijtage Ernstig ongeval op rijksweg 4 Schakelkast hijskraan ontvreemd Donderdag 16 maart 1978,68e jaargang no. 20993 Radiopraatpaal op zonne-energie DEN HAAG - De PTT gaat onderzoeken of het mogelijk is ndiopraatpalen te laten wer ken op zonne-energie, aldus het blad „aangetekend". Daartoe is bij een van de praat- Silen langs de rijksweg 12 Den aag-Utrecht een zonnepaneel geplaatst. Nagegaan wordt op gewekt. voldoende is om de praatpaal aan de praat te hou den. CUP pSV is gisterenavond door hef °og van een naald gekropen vjky meter j ép&r v is eert Voor Ajax. dat geen strafschoppen kan nemen 's bekerdroom voorbij. 11 tlm 19 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur. toegang 16 - kinderen tot 14 jaar f 4- Trein-Toegang-brljetten bij NS-stations AMSTERDAM ral Pieren op IJsbaanpad (Olympisch LEIDERDORP Een uit Haar lem afkomstige automobilist veroorzaakte gisteravond een ongeval op de Rijksweg 4, waarbij vier auto's betrokken raakten. De man zag de file die zich gevormd had door een eer der op de dag gebeurd ongeval bij het aquaduct ter hoogte van Alkemade niet en reed met gro te snelheid op de achterste auto in. Hierbij werden nog twee andere auto's - zwaar bescha digd. Een automobilist uit Voorburg werd met zware ver wondingen naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. ALKEMADE Vier vrachtwa gens en vier personenauto's wa ren gistermiddag tegen half drie betrokken bij een ketting botsing op rijksweg 4. De oor zaak van de botsing was het plotseling remmen van een En gelse vrachtwagenchauffeur toen deze bemerkte dat zijn wa gen te hoog was voor het via duct ter hoogte van Alkemade. Het achterliggende verkeer kon niet meer tijdig uitwijken. Alle betrokken voertuigen zijn zwaar vernield. Er raakten twee men sen ernstig en twee licht ge wond. Door de chaos lag het verkeer op de2e plaats van kwart voor drie tot half acht 's avonds stil. ALPHEN Een schakelkast van een hijskraan aan Lob A van bouwterrein Riddervelt 2 is gistermiddag tijdens de werkzaamheden aldaar ont vreemd. De diefstal moet tus sen vier en zes zijn gepleegd. De schakelkast heeft een waar de van 3000,-. Strengere controle alcoholverbruik automobilisten DEN HAAG Automobilisten zullen in de toekomst scherper worden gecontroleerd op alco holgebruik. Het optreden tegen gebruik van sterke drank door automobilisten krijgt grote voorrang. Dit heeft minister Tuijnman van Verkeer gisteren bij de behan deling van de verkeersbegroting meegedeeld. „Het gaat de ver keerde kant op", aldus de be windsman die constateerde dat het alcoholgebruik door auto mobilisten toeneemt met als di rect gevolg dat het aantal dode lijke ongelukken in het verkeer stijgt. WASSENAAR - Een 59-jarige schilder uit Haarlem is gister middag bij een verkeersongeval ernstig gewond geraakt. Rij dend op de secundaire weg van de Rijksstraatweg richting Den Haag kreeg hij geen voorrang van een bestuurder van een personenauto die rechts af de Rozenstraat in wilde gaan. Hierdoor ontstond een botsing waarbij de schilder, die op zijn fiets reed ernstig rugletsel op liep. Hij is in het Acedemisch Ziekenhuis in Leiden opgeno men. Showroom In de rubriek „Showroom" het echtpaar dat al veertig maal verhuisd is op Ned. II om 20.25 uur. Verder de „Verschoppe ling" om 19.10 en de „Familie Bellamy" om 21.30 uur. Op Ned. I om 19.50 uur „Wat heet beter" en om 20.25 uur „Alles Is Anders" met Aad v.d. Heuvel. Buien L Wisselend bewolkt met af en toe buien. Krachtige tot harde, aan de kust nu en dan stormachtige, zuidwestelijke wind. Maximum- temp. 7 graden. Morgen zon: 6.50-18.47. Maan: 11.39-2.39. [ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. (jvertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) jonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers; 55 cent. TEL AVIV, WASHINGTON (Rtr/UPI) De Israëlische troepen hebben na de inval in zuidelijk Libanon thans stellingen ingenomen, die zij voorlo pig niet zullen verlaten. Het offensief dat gisteren met tanks, schepen en vliegtuigen werd ingezet, lijkt echter voorbij. De Israëliërs beperken zich thans tot zoekakties, waarbij wonin gen worden opgeblazen als er wapens worden aangetroffen. Sinds gister avond bezetten de Israëlische troepen in Libanon een strook grond die loopt vanaf de Middellandse Zee tot aan het drielandenpunt (Libanon-Israel- Syrië) bij Metullah. De strook va rieert in breedte van vier tot acht kilometer. Uit de uitlatingen van de Israëlische leiders kan worden afgeleid dat Israël van plan is voorlopig in het gebied te blijven. Premier Begin verklaarde gis teravond dat dit zal gebeuren tot er een overeenkomst is bereikt die de Palestijnen voorgoed de toegang tot zuidelijk Libanon ontzegt. De Israëli sche ambassadeur bij de Verenigde Staten, Simcha Dinitz, heeft Washing ton gevraagd te helpen bij het op gang brengen van besprekingen over een dergelijk akkoord. President Carter heeft de Israëlische inval in Libanon m elk geval niet scherp willen veroor delen, omdat de Palestijnen in zuide lijk Libanon een voortdurende bedrei ging vormden voor de veiligheid van Waarnemers vragen zich af met wie het akkoord gesloten moet worden, omdat Begin duidelijk de PLO als gesprekspartner uitsloot. De Libanese regering heeft geen enkele controle over het gebied, en de Arabische vre desmacht in Libanon, die voorname lijk uit Syriërs bestaat, mag het gebied van Israël niet betreden. Het ziet er dan ook naar uit dat de Israëlische bezetting van het vierde Arabische land, niet spoedig voorbij zal zijn. Daarbij negeren de Israëlische leiders alle protesten hierover uit de Arabi sche wereld volkomen. Bijna alle Ara bische leiders hebben de Israëlische invasie veroordeeld. Koning Chaled van Saoedi-Arabië deed een beroep op president Carter een einde te maken aan de bezetting. De Arabische landen hebben echter nog niet gevraagd om een bijeenkomst van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties. Zij overwogen dit echter wel, zo zeiden woordvoerders woensdagavond in Een Libanese familie vlucht uit een kamp bij Beiroet waar Israëlische vliegtuigen gisteren een bombardement zouden hebben uitgevoerd. New York. Ook de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken, Moham med Kamel, verklaarde dat een ver zoek om een spoedzitting van de raad niet is uitgesloten. Kamel voerde giste ren koortsachtig overleg met onder meer de ambassadeurs van de VS, Frankrijk, Engeland en West-Duits- land (alle leden van de raad) over de Israëlische aktie. Syrië heeft zich nog steeds niet recht- te breiden. streeks gemengd in de gevechten in Bij Israëlische bombardementen Zuid-Libanon. Wel zegde de Syrische woensdag op een buitenwijk van Bei- president Assad de bevelhebbers van roet zouden 40 burgers zijn omgeko de Arabische vredesmacht toe lucht- men. Volgens reddingswerkers zal het doelgeschut te zullen sturen ter verde- aantal nog stijgen. In het geheel zou- diging tegen Israëlische luchtaanval- den tot dusverre 300 mensen zijn om- len. Waarnemers zagen hierin echter gekomen, onder wie minstens 130 Li- meer een waarschuwing aan het adres banese burgers. Israël zou ongeveer van Israël de invasie niet verder uit elf militairen hebben verloren. AMSTERDAM Johan Cruyff zal in totaal vijf wedstrijden gaan spelen voor de New York Cosmos. Twee daarvan zullen nog in dit jaar worden afgewerkt terwijl de reste rende drie duels in 1979 zullen worden gespeeld. In Spanje circuleren geruchten als zou Cruyff voor zijn vijf optredens een bedrag van drie miljoen gulden ontvangen. Wat in ieder geval wel zeker is, is dat het geld van Cruyff voor een bepaald gedeelte zal gaan naar het kinderfonds UNICEF. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Het snelle ingrijpen van mariniers dinsdag in het bezette provinciehuis in Assen heeft niet alleen een bloedbad maar ook een tweede gijzeling voorkomen. De drie bezetters in Assen zouden drie medestan ders hebben gehad, die van plan waren geweest een gebouw in het westen van het land te bezetten en daar mensen te gijzelen. In Molukse kring neemt men aan, dat Justitie de namen van de „medestanders" kent, maar niet kan ingrijpen zolang niet aangetoond kan worden dat zij wapens hebben geleverd voor de actie in Assen. Zie verder pagina 9. ROME (AFP-UPI-AP) Aldo Moro (61), de leider van de Italiaanse christende mocraten is vanmorgen in Rome, op weg naar het parlementsgebouw na een vuurgevecht ontvoerd. Van zijn uit vijf man bestaande lijfwacht, zijn vier poli tiemannen in het vuurgevecht gedood; de vijfde is zwaar gewond. De ontvoering is uitgevoerd door leden van de Rode Brigade, waarvan de lei ders momenteel in Turijn terecht staan. Deze terreurgroep heeft althans de ver antwoordelijkheid opgeëist. De ontvoer ders ontkwamen, met hun slachtoffers, in een witte auto. Aanvankelijk was bericht, dat de ontvoering mis lukt was en dat Moro zwaar gewond in een ziekenhuis was opgenomen. Bij de ontvoering waren tenminste vijf gewapende terroristen be trokken. Aldo Moro is enkele malen premier en minister van buitenlandse zaken geweest. Hij staat bekend om zijn rustige en weloverwogen aanpak en om zijn vermogen moeilijke situaties op te lossen en tegenstrijdige standpunten te verzoenen. Hij is de „recordhouder" onder de premiers: van 1966 tot 1968 was hij 829 dagen achtereen premier, een prestatie die nog door niemand verbeterd is. Hij staat bekend om zijn langdurige redevoerin gen. Een openbaar betoog van vijf tot zes uur is voor hem heel normaal. Aldo Mori is op. 23 december 1916 geboren in Lecce in het zuidoosten van Italië. Zijn vader was inspecteur van het onderwijs. Hij heeft een briljan te academische loopbaan achter zich. Toen hij 24 jaar was werd hij al benoemd als lector in de rechtswetenschappen aan de universiteit van Bari. Als vroom katholiek werd hij lid van de christen democratische partij in 1944. Vier jaar later werd hij tot lid van het parlement gekozen. In zijn eigen partij wordt hij gezien als iemand die links van het midden staat. Hij wordt ook gezien als de eventuele opvolger van president Leone. De ktanl van vandaag bestaat uft drie dalen, in bet cctste deel treft men vtxwöl het nieuws aan oft binnen- en buitenland, stad en tegie. Deel twee Is In bet bijzon der belangrijk voor de sporttief- fcefcbera, zeker na gisteravond. Het derde deel van de krent ven vandaag is eert voorjaarsb^age otwfer de naam „Uit en Thuis". Uit- bevoordeeld met de boot, de caravan, de trem of de auto, met netawiijk het tototoestel, om a8es vast te teggen Thuis: In een ge zellige kamer naar eigen smook, met aan de wand eigen ontwer pen van wat ook. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bewindslieden van CRM wilen al voor het nieuwe voetbalsei zoen het betaalde voetbal saneren. Daar om moet volgende maand reeds de in spraakprocedure op gang komen voor or-, ganisaties, verenigingen en spelers uit de voetbalwereld. Daarmee volgen de. be windslieden de stuurgroep betaald voet bal, die vorige week hierover een uitvoe rig rapport openbaar gemaakt heeft. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries van CRM gisteren in de Tweede Kamer bekend gemaakt Daar naast ligt er een motie van de PvdA die nog dit jaar een cao voor betaalde voetballers en trainers eist en bovendien een beter sociaal systeem bij de transfer van spelers. Minister Gardeniers-Berendsen van CRM wil samen met minister Albeda van Sociale Zaken de werkloos heid in de culturele sector gaan bestrijden. Daartoe is geld nodig uit de werkgelegenheidspot van Sociale Zaken voor aanvullende werken. De minister heeft bij haar collega van Sociale Zaken een groot aantal voorstellen voorgelegd voor aanvullende werken op het gebied van kunst, toneel, incidentele theaterpro- dukties. muziekonderwijs en natuur- en landschaps bescherming Toch moet bezuinigd worden op de subsidies .voor toneelgezelschappen, maar de gezelschappen met fi nanciële problemen worden ontzien. Via een motie van CDA, WD en D'66 is de minister eraan herin nerd, dat ook amateur-toneelprodukties gestimuleerd moeten worden, terwijl de risico's voor het Neder lands toneel dit jaar zoveel mogelijk beperkt dienen te blijven. Zij ontried echter de CDA-motie. waarin voorang gevraagd wordt voor de zogenaamde achterstands groepen: langdurige werklozen, jeugdigen, gehandi capten. bejaarden, vrijwilligerswerk, culturele min derheidsgroepen enz Wel wil zij de intenties, neerge legd in de motie inbrengen met het overleg over de bezuinigingen. Met zonnehoed, zonnebril en een goede sigaar is een hondeleven nog echt zo beroerd niet. zo denkt on getwijfeld deze le vensgenieter uit Los Angeles, die naar de naam „Dr. Cool" luistert. wat veranderen in huis. Hier en daar wat vernieuwen. Eens een andere keus maken. Een frisse kijk op de dingen krijgen. Ook op de dingen buiten, in de wereld dichtbij en ver weg. Een andere krant dus. Wel, wat let u dat kortere of langere tijd te proberen? Vul de bon maar in. Dan ligt van overmorgen af LEIDSE COURANT op uw nieuwe deurmat. u«el

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1