DRAMATISCH EINDE AJAX Nuttige informatie voor ieder die bedrijven adviseert. i Rabobank S Ze mogen om me gniffelen BRUGGE COUNTERT geld enge ede raad Tafeltenniscoach dames Gerard Bakker: DUISBURG Na ai'-oop van de landenwedstrijden in bet toernooi om de Europese titels tafeltennis in Duisburg rommelde het in de Nederlandse gelederen. De Oranje meisjes hadden uiteindelijk door een zege van 3-0 op België de elfde plaats bereikt, terwijl de heren twaalfde waren geworden na een nederlaag met 54 tegen Bulgarije. Vooral van de kant van dames- coach Gerard Bakker vielen harde woorden. Begrijpelijk, want de degradatie van het da mesteam uit de eerste categorie heeft, zoals Bakker ook heeft ingezien, desastreuze gevolgen voor de spelontwikkeling van Nederlands grote talent Bettine Vriesekoop. Bakkers woorden vloed richtte zich vooral op de invloed van het door Tempo Team-figuren aangezwengelde bondsconflict. Gerard Bakker: „Als ik de zaak achteraf bezie, dan constateer ik duidelijk de invloed van dat selectie-conflict (Sonja van Weelderen-Heltzel bleef thuis ten faveure van Bak kers pupil Sandra de Kruif; red.) op het spel van de ploeg en in het bijzonder van Judy Williams. Die heeft zich, hoewel ze er in feite als tweede Neder landse speelster buiten stond, de zaak blijkbaar het meest aange trokken. Ik kan het tenminste niet anders verklaren, dat een 34-jarige, die in voorgaande in ternationale wedstrijden bewe zen heeft kwaliteit te hebben, achter de tafel staat te beven als een schoolkind. Geef mij dan maar een Sandra de Kruif. Die gaat, ongeacht alle voorgeschie denissen, rustig achter de tafel staan te meppen. Dat noem ik karakter. Judy is een aardige' meid, maar ze heeft op interna tionaal gebied voor mij afge daan. Iemand, waarvan je ieder moment denkt, dat ze van de zenuwen in mekaar stort, valt eenoudigweg niet te coachen. Er viel aan en met hi jeen enke le eer te behalen". Verder na beschouwend over de teleurstelling in Duisburg, stel de de „éénrichtingsdenker" Bakker. „We hadden op safe kunnen spelen. Een negende Plek was sowieso haalbaar.- We hebben echter gegokt op een hogere plaats. Je hebt tenslotte een Europese topspeelster, en als het dubbel dan ook nog een beetje wil lukken, dan rit er muziek in. De dubbel is echter, uet als onze tweede speelsters Judy Williams, de mist in ge gaan. Jammer, maar het is, on danks de vele inzet, niet an ders". „Er zullen nu natuurlijk wel fi guren in Nederland zijn, die om Bakker met zijn „praatjes" gnif felen. Dat mogen ze van mij. In de topsport vangen nu eenmaal hoge bomen veel wind. Ik zou die mensen echter willen aanra den, hun energie aan andere, nuttiger dingen te besteden. Maar ja, dat is typerend voor Nederlandse topsport. Er wordt meer gekletst en geïntrigeerd dan dat er gewerkt wordt". En gewerkt zal er moeten wor den binnenkort. Gerard Bakker heeft, volgens zijn zeggen, veel van de afgelopen periode opge stoken. Hij zal na de EIK in Duisburg, met een beleidsplan komen voor de begeleiding van talentvolle jeugd, dat vooral ge baseerd is op onnoemlijk veel trainingsarbeid en inzet. Bert Schoofs, coach van de be ren, was een stuk bezadigder in zijn oordeel dan Bakker. „Voor mij zijn ze niet afgegaan, zoals ik uit sommige hoeken boor suggereren. Iedereen heeft zich voor meer dan 100 procent inge zet. Dat is bet enige criterium waarop je een eventueel afgaan kunt beoordelen". „Het resultaat is inderdaad niet best. Bert van der Heim was niet in zijn beste doen. De jonge knapen als Rijsdorp en Gootzen ontbreekt het aan ervaring. En bovendien moet je niet vergeten, dat je op dit niveau niets krijgt Geen punt!. Elk punt, dat je wilt maken, daar zal je voor moeten knokken. Weggeven is er hier in Duisburg niet bij. Nee, nog maals, ik ben vrij content". Damescoach Gerard Bakker tenslotte nog over de invloed van het landendebacle op „ijs blok" Bettine Vriesekoop: „Ik dacht dat ze van al deze toestan den toch wel een mentale opdof fer heeft gehad. Hoe ze daar overheen komt, zal dit weekend blijken". JOHN VOLKERS MA --SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 MAART 1978 PAGINA 15 Hongaarse hegemonie bii tafeltennissers DUISBURG Hongarije heeft met succes een greep naar de macht gedaan tijdens de lan denwedstrijden tafeltennis om de Europese titels in Duisburg. Zowel de heren als de dames veroverden de Europese titel door zeges op respectievelijk Engeland (5—3) en Tsjechoslo- wakije (3-4)). De gedetailleerde uitslag Hongarij- e—Tsjechoslowakije (dames) Judit Magos (Hon>—llona Uhlikova (Tsj) 21—18, 16-21, 21—15, Beatrix Kisha- zi (Hon)Dana Dubinova (Tsj) 21—12, 21-18, Magos/Gabriella Sza- bo (Hon)Uhlikova/Blanka Silhano- va (Tsj) 21—23, 21-15, 21—13. De gedetailleerde uitslag Hongarij e—Engeland (heren) Klampar—Jar- vis 21—10, 21—16, Jonyer—Day 22—20, 20-22, 21-18, Gergely— Douglas 15—21, 13—21, Jonyer—Jar- vis 21—14, 21—18, Klampar—Doug las 19-21, 9-21, Gergely—Day 22—20, 21—10, Jonyer—Douglas 13-21, 21-11, 14—21, Gergely—Jar- vis 21—7, 19-21, 21-18. Eindstand in categorie 1 bij de he ren: 1. Hongarije, 2. Engeland, 3. Rusland. 4. Frankrijk, 5. Joegoslavië. 6. Tsjechoslowakijke, 7. Zweden, 8. West-DuiIsland, 9. Polen, 10. Bulga rije, 11. Denemarken. 12. Nederland. Eindstand categorie 1 bij de dames: 1. Hongarije, 2. Tsjechoslowakije. 3. Roemenië. 4. Rusland, 5. Joegoslavië, 6. Engeland, 7. Zweden, 8. West- Duitsland, 9. Frankrijk, 10. Luxem burg, 11. Nederland, 12. Opnieuw grote zege van ijshockeyteam LAS PALM AS Het Neder lands ijshockeyteam heeft gis teren in Las Palmas ook zijn vierde wedstrijd in het toernooi om bet wereldkampioenschap ijshockey in de C-groep met grote cijfers gewonnen. Fran krijk werd met 12—3 <2—1, 5—2, 5—0) verslagen. Scoreverloop: Le Pront 0—1, De Heer 1—1, Van der Broek 2—1, Koopmans 3—1, Rey 3—2, Van Wieren 4—2, De Heer 5—2, Van Wieren 6-2, Druell 6-3, De Heer 7—3, De Heer 8—3, Jans sen 8—3, Toren 10—3, Janssen 11—3, Van der Broek 12—3. Ne derland kreeg negen keer een straf van twee minuten opge legd, Frankrijk drie keer. De positie van Nederland is gis teravond verbeterd. China dat, net als Nederland nog zonder verliespunt was, werd in Las Palmas met 94 verslagen door Oostenrijk dat al een punt aan Bulgarije (3—3) had verloren De stand is: Nederland 4 4 0 0 8 57- 6 Oostenrijk 4 3 1 0 7 28—18 China 4 3 0 1 6 27-16 Bulgarije 4 3 115 19-17 Spanje 3 1 0 2 2 14—29 Denemarken 3 1 0 2 2 13—16 Frankrijk - 4 0 0 4 0 20-36 België 4 0 0 4 0 11—51 ^TURIJN Dramatischer kon het allemaal niet. in jljuist toen Ajax het onmo- k« gelijke gepresteerd leek te hebben en via straf- iuk schoppen de sensatie revol compleet kon maken om s. 2* het torenhoge favoriet dat j geachte Juventus voor de he«j halve finales voor het ia ^toernooi om de Europa Cup der landskampioe nen uit te schakelen, sloeg het noodlot toch nog toe. Bij het nemen van de strafschoppen na- himelijk ontmoetten de <e Ajaxieden niet alleen een geha grandioze doelman Zoff, maar de Amsterdammers kregen bovendien het ge weldige Italiaanse pu bliek als tegenstander. Elke aanloop moest on der een striemend fluit- 1 concert worden genomen, 5 met als gevolg dat de ide t concentratie geheel ver- Ttsn dween. Geels, Van Dord -lemen Ling - anders koele k3 scherpschutters - veran derden op slag in schut terende amateurs. Zoff had geen enkele moeite om tot tweemaal toe als 'l ^overwinnaar uit het duel te komen, terwijl Ling hopeloos naast schoot. Een door emoties geken- 5*2 merkte trainer Ivic kon oa afloop dan ook niet anders stamelen dan: ,We hebben verloren door een tekort aan rou tine". Een volkomen terechte op merking, maar voor Ajax niet minder fataal. Eigenlijk ook verschrikkelijk triest, omdat de Amsterdamse for matie met beperkte midde len zich geweldig had ge weerd. Ajax verdiende in Turijn een beter lot dan op deze wijze - via strafschop pen - te worden uitgescha keld. Vooral, omdat Juven tus na een uitstekende eerste helft weigerde de kroon op De winnende strafschop van de voet van Franco Causio. Pief Schrijvers is geslagen. Zo ook heel Ajax. Karakter alleen bleek onvoldoende. Een gebrek aan ervaring brak de Amsterdamse titelhouder tenslotte lelijk op. het werk te zetten. Na een door Tardelli verkregen voorsprong vervielen de gastheren in de tweede helft in hun oude fout Met het resultaat van Amsterdam (1- 1) in de bagage, en een veilig lijkende voorsprong van 1-0 leek er weinig meer te kun nen gebeuren. De Italiaanse landskampioen wist echter niet dat dit Ajax een stel uitgelezen knokkertjes be vat. Als schouwspel mocht het allemaal niet zo mooi zijn wat er werd gepresteerd, iedereen was wel bereid voor elke meter grond in het bomvolle, geweldig sfeerrijke Stadio Comunale di Torino te strijden. Terwijl op de tribunes meer vuurwerk werd afgeschoten dan op een normale Nederlandse Koninginnedag, ontvouwden de Amsterdam mers direct het strijdplan. Met Meijer, Geels en Arnesen wer den drie centrumspitsen gepos teerd. Achter werd risico geno men door man-tegen-man te spelen, waarbij tevens voor Ruud Krol een taak was wegge legd om regelmatig voor de laat ste verdedigingslinie op te dui ken. Al in de tweede minuut leek dat succes te hebben toen Bettega de bal verkeerd op het hoofd kreeg, waarna Zoff één van diens eerste heldendaden moest verrichten. Het zou voorlopig de enige mo gelijkheid blijven. Juventus trok met werkelijk uitstekend spel het initiatief tot zich. Met name Causio en Bettega vervul den opmerkelijke rollen. Bo vendien verkreeg Gentile door de Amsterdamse taktiek een grote vrijheid, die een constan te dreiging voor de bezoekers in hield. Het was dan ook eigen lijk niet onverwachts, dat de gastheren aan de leiding kwa men. De ervaren Ruud Krol, die in de beginfase nog wel eens in de font ging, maar zich later herstelde en al met al een ver dienstelijke wedstrijd speelde, verloor de bal aan Tardelli. Via Causio en de vrijstaande Genti le, kwam de bal terug voor het doel, waar de doorgelopen Tar delli geen moeite had te scoren: 1-0. Dat gebeurde in dë' eenentwin tigste minuut van de wedstrijd. En het was daarna voorname lijk aan Piet Schrijvers te dan ken dat Juventus niet verder wegliep. De robuuste doelverde- diger verrichtte enkele prachti ge reddingen en gaf zelfs de plotseling alleen voor hem opge doken "goochelaar" Causio geen kans. Later zou Ivic ver klaren „In de eerste helft verlo ren mijn jongens hun zinnen. Gewoon te weinig ervaring dus. In de rust heb ik opdracht gege ven Juventus minder ruimte te bieden". Dino Zoff. de held van Turijn. De ge routineerde doel man van Juventus zorgde er bij het strafschoppen ne men voor dat de Italiaanse kampioen zich ten koste van Ajax plaatste voor de halve finales van het toernooi om Eu ropa Cup 1. Dat bracht succes. Ook al om dat Juventus opnieuw verviel in de bekende, laffe houding. On danks het feit dat bijna alle Italianen de tegenstander op het gebied van de techniek de baas waren, en dikwijls met prachti ge bewegingen demonstreerden nog meer te kunnen, werd vol staan met behoudend spel. Ajax kreeg daardoor meer zelfver trouwen. Ook al omdat de te ruggetrokken opererende Simon Tahamata meer resultaten boekte met het afstoppen van de op links opkomende tegen standers. Veel opwinding was er in deze periode dan ook niet te beleven of het zou de ruzie tus sen Zuidema en Causio moeten zijn. Zuidema, die in de eerste helft de gele kaart had gekregen na Tardelli te hebben vastge houden, zag nu met genoegen dat de goed fluitende Hongaar Palotai zich niet liet misleiden door Causio. In dat opzicht was de stand dan ook gelijk. Grillig Uiteindelijk verscheen de ge lijkmaker ook nog op het score bord. Rechtstreeks daarvoor verantwoordelijk was Tsheu la Ling. Vier minuten, nadat hij door Ivic voor Meijer was inge zet, gaf de grillige vedette zijn visitekaartje af. Na eerst al met enkele gave schijnbewegingen voor paniek te hebben gezorgd, stond hij op de juiste plaats toen Krol handig langs Scirea glipte en vervolgens Arnesen in het spel betrok. De Deen tikte de bal door naar Ling en Zoff was verslagen: 1-1. Juventus had het loon van de angst gekregen. Trainer Trapa toni mocht dan uitroepen dat de organisatie slecht was geweest, hij had zichzelf eerder een bre vet van onvermogen gegeven. Zoals Benetti bevestigde: „In de tweede helft mochten we niet meer aanvallen. We moesten be houdend spélen. Tjonge, wat zijn wij de dans ontsprongen. Wat een gelukkige overwin ning". Inderdaad werd de traditie wel op bijzonder fortuinlijke wijze gehandhaafd. Juventus, dat sinds de gedenkwaardige ont moeting tegen FC Twente op eigen veld ongeslagen was ge bleven, moest zich nu gelukkig Marcial haalt uit voor een doeltreffend schot in het duel met Club Brugge DEN HAAG - Drie van de vier ploegen in de halve finales van het vorige Europese bekertoer nooi voor landskampioenen zijn dit jaar opnieuw vertegenwoordigd. Bij die drie bevinden zich ook de beide finalisten: Borussia Mönchengladbach en bekerwinnaar Liverpool. De derde oude bekende is FC Brugge van bondscoach Ernst Happel. De vierde halve finalist is Juventus. De Italiaanse kampioen neemt de plaats in van het vorig jaar zo verrassend tot de laatste vier doorgedrongen FC Zurich. Om de laatste vier van het huidige toernooi te bereiken begon Borussia Mönchengladbach met de slechtste uitgangspositie. De ploeg van Udo Lattek was twee weken geleden in Innsbruck door het Wwacker van Georg Kessler danig verrast met een nederlaag van 3-1. De Westduitse kampioen maak te in eigen stadion echter een snel einde aan de Oostenrijkse droom. Het werd weliswaar slechts 2-0 (doelpunten van Bonhof uit een strafschop en Heynckes met het hoofd in de eerste helft) maar het was op grond van het in Innsbruck gescoorde doelpunt, dat dubbel ging tellen, voldoende. Bekerhouder Liverpool had twee weken geleden bij het legendarische, maar niet meer zo sterke, Benfica al met 2-1 gewonnen.Op Anfield Road viel de score nog hoger uit: 4-1. De Portugese doelman Ben to vernietigde alle hoop van Benfica op een gunstig resultaat in Liverpool door al in de zesde minuut de bal in eigen doel te werken. Nene scoorde bij de stand van 2-0 nog wel tegen, maar Liverpool scoorde vaker door Dalglish, McDermott en Neal. FC Brugge leek in Madrid tegen atletico eveneens uitschakeling tegemoet te gaan. De Spanjaarden werkten de achterstand van 2-0, opgelopen in Brugge, voor de rust al weg door Benegas en Marcial. In de 55e minuut deed Cools met een fraaie treffer de kansen weer volledig keren. Atletico moest daarna nog twee doelpunten maken om de laatste vier te halen. Had door Marcial. weliswaar, meteen succes. Maar moest echter blij ven aanvallen. Dat gaf Brugge de gelegenheid om te counteren. In de 67e minuut bleek veteraan Raoul Lambert weer eens goud waard te zijn. Hij scoorde 3-2 ai bracht FC Brugge in de halve finales. ADVERTENTIE prijzen met dit nu bereikte re sultaat. Zelfs moest Trapatoni van pure ellende de niet fitte Boninsegna inzetten. Deson danks moesten strafschoppen de beslissing brengen. Zoals bekend werd het voor Ajax een drama. Nadat de mis ser van Gentile allerlei fraaie perspectieven opende, faalde Geels in het oog-in-oog duel met Zoff. De Italiaanse veteraan keerde de bal. Geels: „Dit is de eerste penalty in mijn leven die ik heb gemist. Het is gewoon keepersgeluk geweest. Al heeft die man wel een uitstekende reactie". Later gaf hij echter ook eerlijk toe door het gewel dig hysterische publiek te zijn beïnvloed. „Ik heb getwijfeld of ik hem links of rechts moest nemen". Dat werd noodlottig. Terwijl Benetti, Gabrini en Cau sio opmerkelijk koel de elffme- ter-trap benutten, bleken Van Dord en Ling door de misser van Geels volledig aangeslagen te zijn. Het fysiek zo sterke Ajax moest daardoor toch nog afhaken. Peter van Putten De opstellingen: Juventus Zoff; Scirea, Cuccured- du, Morini, Gentile; Cabrini, Benetti. Tardelli (Spinosi); Causio, Fanna (Boninsegna), Bettega. Ajax Schrijvers; Zuidema, Krol, Van Dord, Everse; Schoenaker, Er- kens, Arnesen (Lerby); Tahamata, Geels, Meijer (Ling). Een moment waarop Ajax meende te scoren. Maar ook ditmaal was Dino Zoff op zijn post De brochure „Cijfers Trends" van de Rabobank geeft gecomprimeerd en overzichtelijk informatie over de toestand en vooruitzichten van liefst 23 branches in de sector Detail handel en Ambacht. Ze vormt daarmee een waardevol instrument voor ieder die zich min of meer beroepshalve met adviesverlening aan bedrijven bezighoudt. Vultudezccoupon in,danhebludemeest recente „Cijfers &Trcnds" per omgaande in uw bezit. U kunt deze bon opsturen naar de Rabobank in uw woonplaats of ongefrankccrd zenden naar: dc Centrale Rabobank, Antwoordnummer 700, Eindhoven. (Firma) naam: Ter attentie van:. Adres PlaaK- Rekening bij de Rabobank ja/nee?

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15