Britten gaan militaire conditie opvijzelen Duitse krantenstaking uitgebreid; metaalstaking omgeving Stuttgart Ook centrum-rechts in Frankrijk in verenigd front jofdagent ►roordeeld Veiligheidsraad tegen interne Rhodesische regeling WIEROORLOG TUSSEN f DUITSERS EN I TSJECHEN WEER IN fVOLLE GANG Kamervragen over samenwerking TH Twente en Hanoi Bezetting Varopa opgeschort ÏINÖÏTËNLAND LEIDSE COURANT/ UNSDAG 15 MAART 1978 PAGINA 9 it tegen de Ltionaire Skkelingen et drukkers- |jf, als ge- aarvan ve- typografen Éloos drei- fe worden. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Verreweg de meeste Duitsers hebben vanochtend niet in hun krant kunnen lezen hoe het verloop is van de sta kingen die om middernacht zijn uitgebroken in ruim zestig me taalbedrijven rond en in Stutt gart. De grafische ondernemers zijn dinsdag namelijk weer overgegaan tot massale uitslui tingen in de gehele Bondsrepu bliek waarbij zich de meeste uitgeverijen hebben aangeslo ten. Van de 350 Duitse dagbla den zijn er vandaag dan ook 327 niet verschenen- De verwach ting is dat dit aantal mogen nog groter zal zijn. De IG Druck und Papier verwijt de werkgevers dat hun tegen maatregel in de vorm van uit sluitingen in geen enkele ver houding staat tot de speerpun tacties van de grafische bond. Deze worden slechts bij vier bedrijven doorgevoerd, waar door b.v. in München al 2 1/2 week geen enkel dagblad is ver schenen. Ondanks de uitsluitn- gen is de IG Druck nog niet van plan op haar beurt tot uitbrei ding van de stakingsacties over te gaan. Onder de metaalbedrijven in het district Stuttgart, waar circa 65.000 leden van de IG Metall huhn speerpuntacties zijn be gonnen, behoren Daimler Benz, Porsche, Bosch, Standard Elek- trik Lorenz en Kodak. De IG Metall heeft de beslissing of er ook in Noordrijn-Westfalen en bij Volkswagen zal worden ge staakt uitgesteld tot vrijdag. De zgn. grote tariefcommissie in Noordrijn-Westfalen heeft al be kend gemaakt onmiddellijk tot stakingsacties in deze deelstaat te willen overgaan. De werkge vers hebben zich gisteren bera den over tegenmaatregelen die ongetwijfeld eveneens uit uit sluitingen zullen bestaan. Hoewel de partijen elkaar de hevigste verwijten en beschuldi gingen naar het hoofd slingeren, blijft men zowel in de grafische als in de metaalindustrie tot on derhandelen bereid Of het evenwel op korte termijn tot concrete resultaten zal komen, valt te betwijfelen: daarvoor zijn de standpunten al te zeer verhard en speelt prestige lang zamerhand een te grote rol. Opmerkelijk is dat de situatie in beide bedrijfstakken zoveel ge lijke trekken vertoont, terwijl de uitgangspunten wezenlijk van elkaar verschillen. In de metaal industrie is de voortgaande au tomatisering kennelijk geaccep teerd en gaat het nog uitsluitend om de verhoging van hetoon. terwijl de grafici vooral zijn gaan staken om de door compu ters bedreigde arbeidsplaatsen van de zetters veilig te stellen. In Bonn is gisteren ontkend dat bondskanselier Schmidt per soonlijk wil bemiddelen in het conflict bij de krantenuitgeverij en. ASTRICHT De 1tan,ejitbank in Maastricht ft een 44-jarige hoofd- ""TTht van de gemeente- ru"jtie van Kerkrade ^-eenkomstig de eis piasm de officier van Justi- ote igwegens mishandeling een arrestant veroor- d tot drie maanden eJwaardelijke gevan- ndlsstraf en een geld- ;e van 2500 gulden. ten "t wdachte zou een jongeman p verdenking van diefstal Kerkraadse politiebureau binnengebracht tijdens het >or met een vuist in het .Vit hebben geslagen en orii,a met de gummistok op de ,orö Persoonlijke motieven zou- hierbij een rol gespeeld n en omdat de verdachte jon- lo^n ook in de tuin van de diefstal zou hebben ge- n i iGEitedig proces ijaranski ;OU (AP) De Russische >nt Anatoly Sjtsjaranski een jaar gevangen bij de ische veiligheidspolitie 'rstr. 1 zijn aanwijzingen dat 14 Voces wegens hoogverraad i. hem binnen enkele weken Ih/ eginnen laktyovjet-Unie heeft laten blij- qND Hat het proces tegen Sjtsja- ie feejci doorgaat ondanks het EERVflat de Amerikaanse presi- D m zijn persoonlijke prestige irrecttet spel heeft gezet door te Barlaren dat Sjtsjaranski abso- ristrajonschuldig is aan spionage. /"tlik wordt sjwel zeker K^e-president ItARTA (REUTER) - De ^nalige minister van bui- ■j^Flndse zaken van Indonesië, m Malik, lijkt vrijwel zeker rijn verkiezing tot vice-pre- nt, nu de moslem-partij - dag haar fiat heeft gege- PARIJS (AFP) De gaullistische beweging (RPR), de unie voor de Franse democratie (UDF) en het nationaal centrum van onafhankelijken (CNIP) dat zijn de tegenwoordige regeringspar tijen hebben gisteren besloten bij de tweede verkiezingsronde van a.s. zondag per kiesdistrict I één kandidaat te stellen, de bestgeplaatste. Zij vragen de centrum-rechtse kiezers hun stem op die kandidaat uit te brengen om zo sterk mogelijk I te staan tegenover verenigd links, dat maandag een dergelijke steunovereenkomst sloot. I De cijfers van het ministerie van binnenlandse I zaken tonen aan dat alle linkse oppositiepartijen tezamen 48,6 procent van de stemmen hebben behaald en alle regeringspartijen 46,5 procent Tot I het linkse stemmental behoren de socialisten met 22,6 procent, de communisten met 20,6, de linkse radikalen met 2,1 en andere extreem-linkse groe- I peringen, die zich in het algemeen verzetten tegen het „program commun" van socialisten, commu- j nisten en linkse radikalen, maar veel sterker tegen 1 de regeringscoalitie, met 3,3. I Bij het opsommen van de totalen heeft het ministe rie niet deze extreem-linkse partijen in de specifi catie voor de oppositie opgenomen. Het niet mee tellen van de 3,3 procent houdt in dat de socialis ten, de communisten en de linkse radikalen op een totaal van 45,3 procent uitkomen, oftewel 1,2 procent beneden het totaal van 46,5 van de rege ringspartijen. Deze interpretatie ligt volledig in de lijn van de reeds vele jaren gehanteerde praktijk van het ministerie van binnenlandse zaken de specificatie van de verkiezingsstatistiek op partijdige wijze op te stellen. Bekende deskundigen uit het Franse politieke leven hebben dit echter niet serieus genomen. Een jaar geleden, na de eerste ronde in de gemeen teraadsverkiezingen, stelde de toenmalige minister, Michel Poniatowski, een willekeurige specificatie op van het verkiezingsresultaat om aan te tonen dat de centrumrechtse regeringscoalitie 45 procent van de stemmen had gewonnen, terwijl links slechts 33,8 procent scoorde. Minder partijdige waarnemers gaven links echter 52 procent en rechts 46 procent, hetgeen een week later duidelijk uit de cijfers bleek. Dit jaar worden de officiële cijfers minder aangevochten. Een handdruk bezegelt het verkiezingsakkoord tussen Lecanuet (christen-democraten, links), Motte (centrum-onafhankelijken, midden) en Chirac_(gaullisten, rechts). probleem slechts kan worden opgelost door de zing met zijn opmerking dat het akkoord dat de onmiddellijke ontbinding van het huidige blanke Rhodesische premier Ian Smith onlangs bereikte bewind vergezeld van de vervanging van de tegen- met drie gematigde zwarte leiders, enige vooruit- woordige Rhodesische strijdkrachten. De resolutie gang weerspiegelt naar een aanvaarbaar zwart spreekt zich uit voor het houden van algemene bewind in Rhodesië. verkiezingen in Rhodesië onder toezicht van de Verenigde Naties. Onder de stemonthouders wa- Young week hiermee volledig af van zijn eerdere ren Engeland en de Verenigde Staten. De Ameri- standpunt dat het akkoord de onderlinge zwarte In de resolutie wordt gezegd dat het Rhodesische kaanse ambassadeur Andrew Young wekte verba- strijd zou doen toenemen. Zowel Young als zijn NEW YORK (ÜPI/AFP) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren een reso lutie aangenomen die elke binnenlandse regeling van het conflict in Rhodesië illegaal en onaan vaardbaar noemt. De resolutie werd aangenomen met 10 tegen nul stemmen bij vijf onthoudingen. Britse ambtgenoot Ivor Richard riep op de onder handelingen over een akkoord in Rhodesië te hervatten, ditmaal met deelname van zwarte groe peringen die eerder niet meededen. De kans hierop leek gisteravond echter erg klein nadat de leiders van het Patriottische front, die vorige maal niet meededen, hadden verklaard dat zij niet aan de onderhandelingstafel zullen gaan zitten. RTp partij had eerder laten we- L mogelijk met een eigen kan- pt te komen, maar heeft nu van afgezien. Malik ver- j ide tegenover verslaggevers "hij de functie zal aanvaar- Einde van mijnstaking in VS in zicht WASHINGTON (Reuter) - On derhandelaars voor de stakende mijnwerkers en de mijndirecties in de Verenigde Staten hebben gisteren in beginsel overeen stemming bereikt over een nieu we arbeidsovereenkomst die het einde van de 99 dagen oude staking zou kunnen betekenen. Dat een akkoord was bereikt werd meegedeeld door de voor zitter van de verenigde mijnwer kers, Arnold Miller, en Nicholas Camicia voor de kolenindustrie. Een klein groepje werkwillige Ame rikaanse mijnwerkers op weg naar de Keystonemijn in Keystone (West-Virginia). oJpONN (AFP) Dc Westduitse consumenten zijn te hulp of *eroePen om he* verlossende woord te spreken in de „We 'd!» roorlog" tussen West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije. Het geschil tussen de Westduitse en de Tsjechoslowaakse brou- Jvers gaat over het gebruik door de Westduitsers van de benamidg „Pils" of „Pilsener" voor hun bier. U sinds 1898 proberen de besloot het bondsbureau irouwers in Pilsen (de Duit- voor patenten het Tsjechos- qI ;e naam van de Tsjechoslo- lowaakse wettig gedeponeer- ït^vaakse stad Plzen) te be- de merk „Ur-Pils" (echte i'erkstelligen dat hun West- pils) niet te erkennen voor de Sv luitse concurrenten een ver- Bondsrepubliek. Een Saar- I >od wordt opgelegd om de landse brouwerij Karlsberg, _7 lenaming „Pils" of „Pilse- profiteerde daar onmiddel- ier" te gebruiken, voor bie- lijk van om een „Kalrsberg (ren, die niet in Plzen zijn Ur-Pils" op de markt te bren- jebrouwen, maar tevergeefs, gen dat een succes werd. 3e Westduitse rechtbanken De advocaten van de brou- hebben hun verzoeken steeds werij in Plzen verzochten de liet-ontvankelijk verklaard. Karlsbergbrouwerij tussen M>n al meer dan honderd pro- 1972 en 1975 herhaaldelijk cessen hebben de Westduitse het gebruik van de benaming I rechters geoordeeld dat „Pil- Ur-Piis te staken, maar deze sener" het meest bekende weigerde, zich gesteund voe- bier in de bondsrepubliek, lend door de uitspraak van niet noodzakelijk wordt ver- het patentenbureau. Totdat vaardigd in Plzen". Volgens de rechtbank van Keulen, die jhen is „Pils" alleen maar het door de Tsjechoslowaakse jjrodykt van een bepaald fa- brouwerijen was ingescha- ticage-procédé. keld. Karlsberg op 17 maart laar de zaak is verder toe- 1976 verbood haar bier nog ïspitst. Op 5 november 1969 langer Ur-Pils te noemen. (Van i parlementaire redac tie) DEN HAAG - De VVD-Twee- de Kamerleden Waalkens en Ploeg hebben minister De Ko ning (Ontwikkelingssamen werking) schriftelijk gevraagd of de berichten waar zijn dat de Polytechnische Hogeschool in Hanoi (Vietnam) militaire electronische apparaten ont wikkelt met behulp van weten schappelijke kennis die men heeft opgedaan door samen werking met de TH in Twente. Ook willen zij weten, hoeveel de Nederlandse overheid financieel bijdraagt aan het samenwerk ingsproject. Volgens de beide Kamerleden moet de overheids bijdrage onmiddellijk gestopt worden als de eerste vraag be vestigend wordt beantwoord. In dat geval zou de minister naar de mening van de vragenstellers tevens de TH-Twente moeten adviseren om het samenwerk ingsproject te beëindigen Taxichauffeurs bevrijden ontvoerd kind CHARLEROI (AP) - De Belgi sche justitie heeft bekend ge maakt dat taxichauffeurs een jongetje van vijf jaar enkele uren nadat hij was ontvoerd hebben bevrijd. Het knaapje. Jean-Pierre Lami- ran, een van de acht kinderen van een hotelier in Charleroi, is opgenomen in de afdeling inten sive care van het ziekenhuis in Charleroi. Hij is blijkbaar onder invloed van kalmerende midde len die hem door zijn ontvoer ders zijn toegediend. De politie heeft meegedeeld dat een vrouw in verband met deze zaak is gearresteerd. De vrouw werd door twee taxichauffeurs ont dekt in een telefooncel en over meesterd. De kleine Jean-Pierre stond naast haar en werd her kend door een van zijn broertjes die naast de taxichauffeur meereed in een stoet taxi's en politiewagens die de jacht op de ontvoerders hadden geopend. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De generaals van het Britse Landleger zijn van mening, dat him officie ren en manschappen een nieuwe „blijf fit"- campagne nodig hebben. Ze zijn veel te vadsig en te gauw moe. Wat heb je aan soldaten die op een modern slagveld direct De strijd om het vet tussen de spieren weg te werken, begint volgende maand. Van dan af zal de lichamelijke fitheid van alle militai ren van jonger dan 50, inclusief de gene raals, tweemaal per jaar onderworpen wor den aan een basisproef. Wie deze niet aflegt met het vereiste succes, krijgt een ongunstig medisch rapport dat nadelige gevolgen kan hebben voor het verloop van zijn militaire carrière. Uit een onderzoek is gebleken, dat Britse soldaten in topconditie verkeren aan het einde van hun algemene opleiding. Daarna gaat het vaak bergaf. Het nieuwe „blijf fit"-programma wil die fysische proef echter volhouden tot ze 30 en ouder zijn. Het motto is: een soldaat moet altijd conditioneel goed genoeg zijn om te vechten, zelfs als hij m vredestijd meer achter een schrijfbureau dan achter een kanon zit. Mannen van jonger dan veertig zullen groepsgewijs anderhalve mijl (2,4 km.) moe ten lopen in vijftien minuten. Onmiddellijk daarna moeten ze individueel dezelfde af stand lopen in 11,5 tot 12,5 minuut, naar gelang hun leeftijd. Wie ouder is dan 40 krijgt meer tijd. Hij mag desnoods een bepaald aantal keren op en van een bank stappen. Die bankproef staat ook alle vrouwelijke militairen van jonger dan veertig te wach ten. Dames van ouder dan veertig mogen een wandeling van twee mijl (3,2 km.) in 28 minuten kiezen. Alle proeven worden ge daan onder toezicht van militaire instruc teurs. Het Britse leger verwacht, dat de militairen van jonger dan veertig tenminste een uur en drie kwartier en die van ouder dan veertig tenminste een uur per week zullen moeten oefenen om de nieuwe proeven glansrijk te kunnen doorstaan Sommige soldaten zullen in hun vrije tijd moeten trainen, ofschoon iedereen de gelegenheid zal krijgen om tijdens de diensturen te lopen en te springen Bepaalde regimenten zullen wellicht nog hogere eisen stellen. Het kan best, dat infan teristen acht mijl (12,8 km.) zullen moeten marcheren met hun volle uitrusting op hun rug, gevolgd door een praktische oefening. De koninklijke genie wordt vermoedelijk ook onderworpen aan speciale proeven. Het nieuwe „blijf fif'programma weerspie gelt de zorgen die de Britse legerleiding zich maakt over de nadelige gevolgen van een zittend leven voor haar militairen, die bo vendien evenveel last hebben van stress als de moderne burger. Wie niet slaagt in de lichamelijke proeven, mag deze een week later opnieuw afleggen. Een tweede misluk king wordt echter gevolgd door een ver plichte training van zes maanden onder medisch toezicht. Militairen die nadien nog onvoldoende fit blijken, krijgen een ongun stig medisch rapport. Zij worden niet zonder meer uit het leger verwijderd, maar zij zijn in ieder geval wel hun beste promotiekansen kwijt Nederland kandidaat Veiligheids raad OSLO/DEN HAAG (ANP- DPA) Nederland is met vijf andere landen kandidaat ora volgend jaar zitting te nemen in de Veiligheidsraad, maar het is voorbarig om te zeggen dat Nederland de kandidatuur op zal geven ten gunste van Noor wegen. Zo verklaarde een woordvoer der van buitenlandse zaken des gevraagd naar aanleiding van een bericht uit het Noorse con servatieve dagblad „Aftenpos- Volgens deze krant die geen bron noemde zou Nederland van de zetel afzien omdat Ne derland al driemaal plaats heeft gehad in de Veiligheidsraad en Noorwegen slechts tweemaal. Baby geboren met kogel in borst PARIJS (DPA) In Bordeaux heeft gisteren een vrouw het leven geschonken aan een doch ter met een kogel van het kali ber 7,65 mm in de borst. Deze kogel was afkomstig uit het pistool van de vader van het kind, die thuis bij het schoon maken van het wapen bij onge luk een schot loste dat zijn hoogzwangere vrouw in de buik trof. De baby moest in een zie kenhuis met de keizersnede ter wereld worden gebracht. Daar na werd het kind in een couveu se gelegd. Het is nog niet duide lijk wanneer de kogel operatiet kan worden verwijderd. Beestenspul in Londense villa LONDEN (UPI) - Ian en Pame la Sanderson hebben van de rechtbank drie weken de tijd gekregen om zich te ontdoen van hun meer dan 50 eenden, ganzen, kippen èn pauwen in de tuin van bun sjieke huis in een Londense buitenwijk. De rechter stond wel goedgun stig toe dat de Sandersons hun geit mochten behouden. De bu ren van het echtpaar waren naar het gerecht gestapt omdat het lawaai dat uit de pluimvee tuin kwam niet te verdragen TILBURG (ANP) - De personeelsleden van de bakkerij Varopa in Til burg hebben de bezetting van hun bedrijf opge schort. Zij deden dat op aandrang van de Voe dingsbonden FNV. Varopa was het laatste van de vier tot het KSH- concern behorende be drijven waar de bezetting werd gestaakt. Bewind voerders van het concern zijn in onderhandelingen met de overheid om het bedrijf draaiende te hou den. Volgens een woordvoerder van het FNV zou Varopa zich in een isolatiepositie dwingen wanneer het personeel de bezettingsactie niet zou staken. De werknemers besloten daarop hun actie op te schorten. Wel werd een motie van afkeuring aangenomen te gen het beleid van de FNV-vak- bonden Men vindt bij Varopa dat de bezettingen bij de andere KSH-bed rijven te vroeg zijn beëindigd door de bonden ge zien de nog vage beloften van de overheid.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9