Provincie neemt herstelkosten Leidse Vaart over VRAGEN OVER BOUW STUDENTENFLATS AAN KAISERSTRAAT Tien jaar vallen en opstaan van American Holiday Inn of Leiden Van Kleef Woerden neemt Aircon over aISTAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 MAART 1978 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. GEDEPUTEERDE NOORLAND (VVD): (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Volgens gedeputeerde J. Noorland, lijsttrekker van de VVD bij de aanstaande provinciale statenver kiezingen is het waarschijnlijk dat de provincie Zuid-Holland de kosten van het herstel van de Leidse Vaart tussen Uiden en Noordwijkerhout op zich zal nemen. De heer Noorland verklaarde gisteravond op een verkiezingsbijeen komst van zijn partij in Leiden, dat hij een voorstel van deze strekking ver wacht. Daarmee zou een oud conflict tussen Leiden en Noordwijkerhout over het herstel en onderhoud van deze nu nog tertiaire weg alsnog op „elegan te" wijze kunnen worden opgelost. De lijsttrekker en gedeputeerde namens de WD prak gisteravond in het bijzonder over de ver-* keersproblemen in de Leidse regio. De leden van de liberale statencentrale hield Noorland voor dat °P dit punt een van de verschillen te bespeuren zijn tussen de drie grote fracties die in Zuid-Hol land het (overigens goed werkend) college van Gedeputeerde Staten uitmaken: de PvdA (met drie gedeputeerden) het CDA (met twee leden in GS) en de WD, met één gedeputeerde. „Er zal ook de komende jaren niet aan te ontkomen zijn dat er nieuwe wegen worden aangelegd", stelde de WD-lijsttrekker gisteren. „Ik ben er geen voorstander van half Zuid-Holland met asfalt te bedekken, maar we ontkomen er eenvoudig niet aan ons provinciale wegennet te verbeteren. In dit verband noemde de heer Noorland de aanleg van de secundaire weg tussen Katwijk-Zuid en rijksweg 44 nabij het Haagse Schouw en de aanleg van Rijksweg 11. Vanuit de vergadering werd gisteren aangedron gen op de aanleg van een rondweg rond Voorhout en een verbinding tussen de rw.44 en de aanslui ting op de secundaire weg 1 naar Noord-Holland. Over deze laatste punten merkte gedeputeerde Noorland op dat hij hierin zijn collega's tegenover zich vindt. „Een van de redenen om de VVD-in- vloed in het college van Gedeputeerde Staten te versterken", aldus Noorland, die daarmee doelde op de nek-aan-nek race die in de provincie te verwachten is tussen de WD en het CDA. De WD heeft thans maar twee zetels minder dan het CDA in de staten, terwijl het CDA twee gedeputeerden heeft geleverd tegenover de WD één. Bij een voor de liberalen gunstige verkie zingsuitslag zouden de rollen na 29 maart wel eens precies omgekeerd kunnen worden. De Kaiserstraat heeft vooral tijdens de openingstijden van de mensa ernstig te kampen met parkeeroverlast. WERK VOOR 20 MAN GEGARANDEERD LEIDEN Van Kleefs Bedrijven Woerden BV hebben de failliete boedel en een deel van de orderportefeuille van Aircon Verwar ming en Airconditioning aan de Lammermarkt overgenomen. Curator mr. M. Teekens jr. beeft dit gisteren bekend gemaakt De werkgelegenheid van 20 tot 25 man van de personeelsleden van Aircon lijkt daarmee gewaarborgd. Gistermiddag is na het bekend worden van de overname begonnen door de nieuwe directeur van het bedrijf met de 35 personeelsleden sollicitatiege sprekken te voeren. De heer Van Kleef heeft te kennen gegeven met 20 tot 25 man uit het bestaande werknemersbestand het bedrijf te willen voortzetten. Van Kleefs Bedrijven bewegen zich alle op het vlak van de electro technische installaties. Een deel van de orderportefeuille van Aircon heeft Van Kleef overgenomen. De verzorging van de electro-technische installaties in het nieuwe stadskantoor zit daar nog niet bij in verband met de onoverzichtelijkheid van deze order. LEIDEN Het PPR-raadslid Laurens Beij- en heeft wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) schriftelijke vragen gesteld over de bouwp.'annen van de Stichting Studenten huisvesting in de Kaiserstraat en over het feit of o'e gemeente van meet af aan achter deze pLinnen heeft gestaan, Beijen wil vooral weten of de gemeenteraad zich ach ter de plannen van de Stichting moet gaan scharen, nu vooralsnog onduidelijk is of het bouwplan (ingediend medio 1970) ooit op verzoek van de gemeente is ontwikkeld. Een eerder gegeven antwoord door de heer Waal op de vraag door wie en wanneer dit verzoek is gedaan en aan hoeveel wooneen heden is eedacht bliikt voorde heer Beiien niet voldoende te zijn. Waals antwoord luid de als volgt: „Het lijkt me goed onderscheid te maken tussen de aankoop en de ontwik keling van het plan. Voor zover ik de infor matie uit het verleden heb kunnen achterha len is de feitelijke gang van zaken zo ge weest, dat toen het betreffende complex, eigendom van Zwolsman/EMS, dreigde te worden geveild, Studentenhuisvesting mede op aandrang van vertegenwoordigers van de .gemeente tot aankoop is overgegaan. Vervol gens zijn er met medeweten van de gemeen te bouwplannen ontwikkeld waarvan er een in 1971 is geweest, waarover in 1972 berich ten in de krant hebben gestaan, met 550 kamers" Beijen wil duidelijker uiteengezet zien of er in 1970 alleen sprake is geweest van ge sprekken, of ook van schriftelijke stukken. „Ik heb die vraag toegelicht door te stellen, dat het voor de Raad belangrijk is te weten of wij ons wat dit aspect betreft enigszins verbonden moeten voelen aan de plannen van de Stichting. Indien deze vertegenwoor digers van de gemeente ambtenaren of indi viduele wethouders waren, handelden zij dan op verzoek van het college"?, zo vraagt de PPR-afgevaardigde zich af. Verder ver zoekt hij wethouder Waal, dat indien zijn eerder gedane uitspraken onjuist zouden zijn, hij dit in het openbaar wil rechtzetten. Manifestatie bakkers in Groenoordhal Leiden Burgemeester A. Vis heeft vanmiddag de tweedaagse „West-Nederlandse bakkers dag" geopend in de Leidse Groenoordhallen. Door heel bakkend Nederland wordt aan deze tweedaagse deelgenomen. Meer dan 95 standhouders stel len allerlei zaken op het gebied van de bakkerij tentoon. Tevens is aan dit nationaal ge beuren een wedstrijd verbon den. Burgemeester Vis zal in de loop van vandaag aan de bak ker, die een geheel nieuw en origineel product van brood en/of banket heeft ingestuurd voor de tentoonstelling de .gou den bakkersring" uitreiken. Als voorwaarden zijn gesteld dat de bakker er een passende naam voor heeft verzonnen en dat het produkt verkoopbaar is. De bakkerstentoonstelling is mor gen geopend van tien tot zes krijgen die zich voor mensen in een dienende taak willen inzetten". Dat zegt Joop Stoo- ker. En hij raakt aan een erg vitaal aspect van het vader landse horecawezen. We zuller. er later nog meer over horen. Ik praat ook met José Veelen turf, gewaardeerd en niet weg te slaan meubelstukje van het zuiverste servicegehalte. Drie jaar werkte José op het Ame rikaanse voetstuk in de drassi ge weiden bij het Morskwar- tier. Toen ging ze er twee jaar uit, vanwege een baby die de directe moederzorg niet kon ontberen. Toen haar twee kin deren min of meer selfsuppor ting waren geworden kwam ze terug, na een jaar of drie, en ze vond dat er veel veranderd was bij H.I. „Die eerste tijd had je nog helemaal geen zelf bediening. Ik hoop trouwens ook al hoor ik geluiden in die richting dat niet alles zelfbediening wordt". José vond die eerste tijd wel leuk: „als de Hollandse koffie eenmaal op tafel stond, 's morgens, werd het pas ge zellig. Dan kwamen die Ameri kanen in hun knollentuin, dat was duidelijk te merken. Ook al die nationaliteiten vind ik nog steeds aantrekkelijk. Dat is goed voor je talen", vindt José, die zelf het Bulgaars ge heel beheerst door huwe lijkse omstandigheden. „Ook vind ik het geweldig, als je oude gasten weer terugziet na zoveel jaren. Dat gebeurt hier zowat dagelijks. Ik zou niet graag in een ander restaurant in Leiden willen werken. Het is hier een veel te aparte sfeer. Ik heb ook veel medewerking gehad van de baas, dat ik zes uurtjes per dag mag werken vanwege m'n twee kinderen die niets tekort hoeven te ko men". Serveerster José Veelenturf, die een missionaire zus in Afrika heeft die voor haar „zielen" alles in de wacht tracht te slepen als ze op ver lof in Nederland is, is op haar eigen vlak een specialiste in appelgebak (met slagroom, voor dezelfde prijs overigens). „Om 9 uur 's morgens zitten de passanten hier al appelge bak te eten. Dat vind ik prach tig: warm appelgebak met ver koelende slagroom. Je ziet die gezichten opfleuren". Toen kwam opeens in 1973 de oliecrisis. Het begon minder te worden. Bij Schiphol in de buurt werden hotels gebouwd die vol begonnen te raken. Men reisde niet veel verder uit de buurt. Holliday Inn Leiden raakte wat in het slop. Fred Blom, thans restaurant mana ger, die „even de Holiday Inn- meester" ontrouw werd, om dat hij „beter weg kon ko men", weet het zich nog best te herinneren: „In dat begin waren we hier één grote fami lie. Het waren caitierebou- wers, maar er was geen band tussen management en perso neel. De arbeidssfeer is vaak een eerste vereiste binnen je werkkring. Nou, die „familie" viel uiteen. We konden het best met elkaar vinden, „even" 150 man opvangen was geen probleem. Je keek niet op een uurtje meer en je douwde door. Maar dat ging over". In 1974 kwam de uitdaging. Je kon bij H. I. Leiden er weer tegenaan. En de één na de ander kwam terug. Met smaakmaker Martin Spaarga ren in de eerste gelederen. „We brachten een draaikolk teweeg, er werd tempo ge maakt. Het was: hoog in de boom, of thuisblijven". Het avondrood, de „sun set", gleed over in het ochtendgloren, de „dawn" met z'n inspiraties en uitdagingen. Men beet zich vast in de opgave en het werd, zoals Spaargaren een oud ada gium herhaalt, een „surviving of the fittest", en de sterksten wonnen, inderdaad; .mensen, die belangstelling hadden in het werk. Die er iets voor over hadden. Daar zijn redelijke functies uit voortgekomen". Martin Spaargaren: „Sinds 1974 zijn 'we marktgericht gaan werken binnen een straal van 30 kilometer. Daar hebben we een heel pakket op gepro jecteerd: pannekoekenfeesten op de zondag voor kinderen, met bijbehorende filmpjes; de rijsttafels, onze evenementen We kregen de Leidenaars bin nen. Daarbij is de bowling baanbrekend geweest, de drempelvrees verdween als sneeuw voor de zon. De prij zen werden lager. De mond- tot-mond-publiciteit gaf de doorslag". Er kwamen kledingshows, een nijlpaard werd een zaal bin- nengedreven, er kwamen exo tische avonden en het bord bij wilde geen nsico lopen, dus vóór een mogelijke instorting ben ik m'n licht gaan opsteken over het hoe en waarom en het dus en dan van deze loot aan een stam die de meeste hotel- takken ter wereld heeft. Bij zoiets begin je aan de basis. Dan beland je bij lieden zoals Joop Stooker, een vriendelijke doch imposante reus, die tien jaar geleden erbij was, samen met vriend en collega Martin Spaargaren, de soepel ma noeuvrerende handige knaap die vijf jaar later mede zorgde voor het basement van een nieuwe toekomst. Hoe het nu helemaal precies zit weet ik niet, maar wat zou H. I. Leiden zijn zonder Joop en Martin? Die hotelverschij ning kwam er nu wel in 1968, met veel fanfare en publieke lijk vertoon, maar na een paar jaar leek het bedienende licht zowat te zijn uitgedoofd. De' werkers van het eerste uur verdwenen, de één na de an der, naar elders. Een inzin king, een zwakke schakel in de H. I.-keten. Zo begon Joop als kelner, Martin stond toen ach ter de bar. Fred was er toen ook, Fred Blom, ook een kel ner. Na een paar maanden kwam José Veelenturf ten to nele als serveerster. Een paar jaar hielden ze het uit, toen begon het afvloeien. Joop Stooker is nu een „over koepelend manager" wat de „banquets" betreft (het gehele gebied van de bediening be strijkend en voor wat z'n collega's noemen „de viezig heid"). Martin Spaargaren is op het moment een uitgekook te minister van propaganda binnen de Nederlandse (drie) Holiday Inn-vestigingen. Hun kostje is gekocht, maar ze heb ben er wel het een en ander voor moeten doen. Ze werden na het dieptepunt door direc tor Voight teruggehaald. Joop ontplooide zich en werd de aanstichter van de grill in het restaurant: „voordien waren het lange wandelingen tussen de keuken en het restaurant; de service is nu veel directer geworden". Joop Stooker, die buiten z'n bedrijfsbemoeiingen om be schikt over een enorme „stock" aan moppen (vooral met betrekking tot de Belgen hij kan zonder overdrijving een uur lang doorgaan), herin nert zich die eerste tijd nog erg goed. „Je maakte met je collega's al gauw een klaver jasje tussen de bedrijven door. Het was allemaal wat gemoe delijker. Je had ook meer met vakmensen te maken; had meer voor elkaar over, moet ik eerlijk zeggen. Niet dat ik nu te klagen heb, maar het personeel moet je vandaag de dag zelf opleiden. En als ze wat kunnen, gaan ze weg. Dat is het nadeel". Drie jaar gele den maakten de buitenlandse werknemers nog voor 80 pot de.restaurant-brigade" uit. Ze kwamen tot uit Australië en Hongkong. Canada en Afrika. .Het blijft nog steeds een groot probleem, mensen te de ingang heeft nog steeds iets „pakkends" in de tekstjes. Steeds meer reserveringen voor vergaderingen, van Leidse industrieën, weten schappelijke congressen en medische colloquia. Hoe gro ter de technische moeilijkhe den, des te groter ook de inzet bij het H.I.-personeel. Ze kan keren weieens, maar het wordt gedaan. Ik denk voor mezelf weieens: het gaat niet allemaal van een leien dakje, maar on danks alle commercie is die malle „Inn" van Voight, Spaargaren, gekke Stooker, observerende Blom en gast vrije Veelenturf een best stuk Leidse „promotie". Soms heb ik het gevoel: hou nou eens een keertje op met je toestan den. Maar die bende blijft vol houden. En als een ander op dit gebied z'n mond houdt, val je steeds weer op dezelfde ter rug. Spaargaren (die nooit z'n mond kan houden; Memphis mag daarop weieens attent worden gemaakt): „weet je wat het helemaal is? Van ne gen tot vijf, of wanneer je ook moet werken, ondergeschikt zijn aan je gasten". Fred Blom heeft ervaren, dat men in deze contreien liever zes maaanden per jaar werkt en voor de rest profiteert van onze beste WW- voorziening: „dat voel je sterk in de horeca". Enerverend be drijf, dat z'n derde vijftal ja ren gaat beginnen. Het restau rant is zaterdag gesloten, maar iedereen wordt uitgenodigd een fiks feest te gaan meema ken. Om 8 uur al hangt er een „zeppeling" bij de ingang, op 100 meter hoogte, er komt een draaiorgel en om 11 uur gaat de marathon van start. Er worden parachutisten neerge laten met een vredesvlag, de Rijnmondband komt musice ren in het gezelschap van Lei- dens eigen „44 Degrees"-majo- rettes en pom pom-girls, die door de stad en langs de win kelcentra trekken. Uit Aalten komt een volledige boeren bruiloft en de ene show na de andere volgt elkaar op. Bui tendien wordt er nog geten nist, gebowld, gesquashed en wat dies meer zij. Aan het eind van de avond is het een Sunset Boulevard, met uitzicht op een lichtende dageraad. Hulpmiddel daarbij: een tent van 400 m2. Het zal een paar dagen langer dan tien jaar ge leden zijn, dat ik van m'n geliefde peetoom een tip kreeg: „hij Lei den hebben ze er een behoorlijk restaurant "end| bijgekregen. Erg rustig en stijlvol". Die peetoom behoorde tot de eerste gasten en viel in de prij zen. Dat wil zeggen: voor z'n couvert had hij een vrij opmerkelijk be drag te betalen, maar de koffie 's zondagsmor gens was gratis. Zowel om het één als om het ander vond hij een be zoek aan Holiday Inn Leiden betamelijk. Zo startte de eerste Holiday Inn van Europa z'n le ven in de oude wereld, onder een omstandig be rekend gesternte dat de overkoepeling vormde voor een stel financieel- krachtige hollebolle gij zen die participeerden en zetbaas Thomas Voight uit Wisconsin de vrije vlucht gaeven. M'n vrouw en ik volgden het advies van oom op en genoten van een niet slechte kop koffie. We waren alleen te laat voor de gratis aanbieding. Ik kan alleen zeggen, dat ik de luiertijd van „dat ty pisch Amerikaanse" be drijf (nou nou, en dat voor Leiden) heb meege maakt. Zaterdag 18 maart geeft de 'Leidse Amerikaanse Inn ui ting aan zijn genoegen over tien jaar bestaan. Nogal wat evenementen staan op stapel om het tweede lustrum luister bij te zetten. Ik kom daar later op terug, maar ik weet nu al dat de organisatie een paar verstokte H. Inners slapeloze nachten heeft bezorgd. Ze zul len het best rooien, maar ik

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5