AVTAP versleet in twee jaar honderden werknemers TIEN POMPEN VOOR UNICEF door tal van werkzaamheden in de binnenstad Leidse middenstand vreest chaos van vijf jaar ONTSLAGEN AAN DE LOPENDE BAND Eerste paal het Spoortje dit najaar de grond in PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het LCC vreest dat de naderende werkzaamheden op diverse punten in de Leidse binnenstad een twee en een half jaar durende chaos zullen opleveren die zich vijf jaar lang zal laten voelen. Zowel de voorzitter van deze Leidse citywinkeliersorganisatie, de heer J. van Egmond als de secretaris van het LCC, de heer J. Th. J. Brummer, lieten zich gisteren in woorden van deze strekking uit op de jaarvergadering van het LCC. De bijeenkomst stond voor het overgrote deel in het teken van de naderende werkzaamheden, de verkeers- en parkeerchaos in de Leidse binnenstad en de toekomstperspectieven die er op dit punt nog zijn. Secretaris Brummer maakte er melding van dat in mei de werkzaamheden aan de Mark- tenroute (met twee maanden vertraging) zullen kunnen aanvangen. Gedurende twee en een half jaar zal al het verkeer dan in twee richtingen over de Breestraat moeten worden geleid. In deze zelfde periode vinden tal van werkzaamheden aan brug gen in de binnenstad plaats die ook voor de nodige omleidingen zullen zorgen. „Leiden zal gedurende geruime tijd hierdoor nauwelijks meer bereikbaar zijn voor het winkelend pubhek", stelde Brummer gisteren. „Er komt een chaos in de binnenstad en het gevolg hiervan is dat men Leiden gaat mij den". Ook LCC-voorzitter Van Egmond gaf uiting aan zijn grote bezorgdheid. Weliswaar maakte hij mel ding van goed overleg met de gemeente-ambtena ren over de uitvoering van de werken, maar wat het beleid betreft haalde de LCC-voorzitter fel uit in de richting van het links programcollege; „Mocht ik in het verleden nog een sprankje geloof hebben gehad in dit college, de afgelopen vier jaar is dit keihard de bodem ingeslagen", aldus Van Egmond. Het enige dat de winkeliersvoorzitter nog restte was naar zijn eigen zeggen de hoop dat alles toch nog in goed overleg en goede samenwerking mee zal vallen. Wethouder Waal die gisteren bij het LCC te gast was haakte hier op in. Volgens de ambtsdrager van stadsontwikkeling en verkeerszaken zou deze vruchtbare samenwerking en het goede overleg er toe moeten leiden om Leiden weer tot een levens krachtige stad te maken. De wethouder wees er op dat de herstelwerkzaamheden in de binnenstad die de komende maanden uitgevoerd gaan worden ook in dit kader moeten worden geplaatst. „Laten we er de nadruk op leggen dat Leiden een stad is met toekomst en niet de aandacht vragen voor allerlei negatieve dingen", was de raadgeving van de wethouder, die zei te hopen dat het in de toekomst mogelijk zal zijn deze boodschap samen met het LCC uit te dragen. Gebouw 70 op Schiphol-Oost waar op de tweede etage en in de kelder het qeruchtmakende bedrijf AVTAP International Trading Company is gevestigd. (Van een onzer verslaggevers) i£JDEN/SCHIPHOL-OOST AVTAP International Trading Compagny is de .mooie naam van een op Schiphol-Oost gevestigde handelsonderneming in electronische artikelen. Achter deze naam gaat al meer dan twee jaar een bedrijf schuil dat er een hoogst bizar personeelsbeleid op na houdt en zich daarnaast bij voortduring diep in de schulden weet te steken. Hoewel de maximum capaciteit van het werkne mersbestand net iets boven de twintig ligt heeft de firma kans gezien in de twee jaar van haar bestaan enkele honderden werknemers te verslijten: ontslagen op staande voet waren en zijn al die tijd aan de orde van de dag. Oók talrijke werknemers uit de Leidse regio zijn al het slachtoffer geworden van de grillen van de AVTAP-leiding: intimidatie, dreigingen en het niet uit betalen van salarissen zijn meer regel dan uitzondering. Geen wonder dus dat de laatste ploeg werknemers (voor een groot deel uit Leiden en omgeving afkomstig) per 1 maart massaal ontslag nam en besloot de ontoelaatbare prak tijken van AVTAP en zijn directie aan de kaak te stellen om te voorkomen dat nog meer argeloze mensen het slachtof fer worden van dit bedrijf en zijn in Engeland geboren 38-jarige „directeur" John C. W. Thoolen. „De werknemers gingen als warme broodjes over de toonbank. Het is wer kelijk onbegrijpelijk dat de Gewestelij ke Arbeidsbureaus via welke het perso neel werd geworven (Leiden en Haar lemmermeer - red.) hier niet hebben ingegrepen", zegt één van de ex-perso- neelsleden van AVTAP. „Ze zullen wel net als ik in de mooie praatjes van Thoolen gestonken zijn. Die man weet zich werkelijk overal uil te praten. Haar ze hadden beter moeten en ook kunnen weten AVTAP International Trading Compag ny werd in januari 1976 opgericht door John Thoolen, een weinig succesvol za kenman die om de één of andere reden constant zakelijk onheil aan weet te trekken dat hemzelf en ieder die met hem te male en heeft schade berokkent. Kort tevoren was het „familiebedrijf" Kent-a-Flat uit Amsterdam waar moe- Meestal zaten de ex-AVTAP-werkne- der en zoon Thoolen de leiding hadden mers met de handen in het haar als ze met een flinke schuldenlast over de kop 0p straat stonden. Georganiseerd in gegaan. Thoolen begon „een nieuw le- vakbonden waren zij doorgaans niet: al ven" in gebouw 70 van Schiphol-Oost. Nog geen jaar later beliepen zijn schul den opnieuw vele tientallen duizenden bij hun in dienst treden werd de vraag gesteld of ze misschien lid waren van een vakbond. Een bevestigend ant- guldens. AVTAP International Trading woord was doorgaans een reden om Compagny werd in mei failliet ver- hen niet aan te nemen. Desondanks klaard. Op 18 mei 1977 werd het bedrijf hebben enkelen het er niet bij laten gekocht door John M. Boer, directeur zitten en zijn processen begonnen tegen van het Rotterdamse reisbureau Bel Air de heren Thoolen en De Boer wegens die wel brood zag in de electrotechni- onrechtmatig ontslag en met het doel sche handel. Hoewel Thoolen zich vanaf de achterstallige salarissen die zij nog dat moment „directeur" van AVTAP tegoed hebben te vorderen. In een enkel bleef noemen werd hij niet meer dan een procuratiehouder van eeri eenmans bedrijf op naam van de heer Boer. Informatie bij de Slavenburgs Bank in Amsterdam leert bovendien dat Thool- zich nader te informeren over de ach tergronden van dit beruchte bedrijf ook nadat de eerste staaltjes werden ge meld. Bovendien is bij het GAB-Haar- lemmermeer een groot aantal ontsla gaanvragen binnengekomen die daar toch moeilijk onopgemerkt kunnen zijn afgehandeld. Toch liegen de gebeurte nissen op Schiphol-Oost er niet om. Navraag bij verscheidene ex-werkne mers levert steeds een zelfde verhaal op: loon werd nooit op tijd uitbetaald. Soms moest er maanden gewacht wor den. Via een bank- of girorekening mocht niets worden betaald. Alles moest contant en gebeurde soms in buitenlandse valuta. Hoewel het bedrijf hier geen vergunning voor heeft, wordt er vrijwel wekelijks flink overgewerkt bij AVTAP. Deze overuren worden niet uitbetaald, of aan de uitbetaling worden de meest bizarre eisen gesteld zoals het andere processen tegen Thoolen en De voldoen aan een bepaalde productie Boer zouden op stapel staan. Een van J J J" de raadslieden van ex-personeelsleden van AVTAP. de Haarlemse advocaat mr. Meerbach zegt over Thoolen: „Hij is één van de grootste ellendelingen die in deze streek rond loopt. Een werkne mer is nauwelijks binnen of hij vliegt geval heeft dit al tot een veroordeling van de man achter de schermen, reisbu reauhouder De Boer, geleid. Er lopen op dit moment nog meer dan tien zaken wegens onrechtmatig ontslag en loon- en slechts cheques beneden 1000 gulden vordering bij de kantonrechters mag ondertekenen, hoewel hij in de Hoofddorp en Rotterdam. Nog eens tien praktijk zijn naam J1 - bedragen probeert i Ontslagregens Eigenlijk veranderde er na het nieuwe echec van Thoolens zakelijk bestaan weinig. Het bleef ontslagen regenen bij AVTAP en ondanks 3 miljoen investe- er 'alwêër~üit~ Het"is'ëèwooneen diTi- dels bekend. Desgevraagd werd van k.t ii_:„i:;i.9 J.I Proces-verbaal ringen bracht het bedrijf nauwelijks rendement op. Na de overname door Bel Air werd vrijwel het voltallige personeel op straat gezet en ingeruild voor een ander team. Het was met deze mensen al weinig anders dan het me rendeel van het personeel dat AVTAP in dienst neemt: „Ze hebben een ver keerde mentaliteit, hun kwaliteit was slecht. Ze wisten niets: alles moest ik zelf overdoen. Ze stelen, ze 'saboteren, met zulke mensen kan ik toch niet werken". Want zo rechtvaardigt „direc teur" Thoolen de ontslagregens. Tientallen werknemers vlogen er tij dens hun proeftijd al uit. Talrijke an deren kregen later ontslag op staande voet (een zaak die zich buiten het arbeidsbureau afspeelt) of hielden de eer aan zichzelf en stapten uit eigen beweging op. Directeur Thoolen aarzel de zelfs niet personeel per telex uit het Verre Oosten waar hij op zakenreis was te ontslaan als hij het in z'n hoofd kreeg. ventil". Mr. Meerbach begrijpt niet dat de gewestelijke arbeidsbureaus niet hebben ingegrepen. Naar zijn zeggen deze zijde meegedeeld dat men de in druk heeft dat AVTAP het niet zo nauw neemt met de arbeidswetgeving. moet het GAB in de Haarlemmermeer fet bedrijf heeft van de arbeidsinspec- volledig van de kwalijke praktijken van De intussen een officiële waarschu- AVTAP op de hoogte zijn geweest, al wing gekregen. Door de Dienst Lucht- was het alleen al door een brief die vaart van de Rijkspolitie is de laatste hijzelf over de gang van zaken in ge- maanden al twee maal proces-verbaal bouw 70 op Schiphol-Oost had geschre ven. De directuer van dit GAB, de heer Doorlas, aan wie dit schrijven was ge richt, zegt desgevraagd echter van niets te weten. „Veel onttrekt zich aan opgemaakt wegens het verrichten van overwerk zonder vergunning. Vorige week zijn deze verbalen doorgestuurd naar de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank. Het ministerie waarneming. Met ontslagen op staande va" sociale zaken zegt voorts de indruk voet hebben wij geen bemoeienis. Bo- *e hebben dat het bedrijf zich onttrekt vendien heb ik de indruk dat AVTAP aan de voorschriften voor de uitbeta ling van het minimumloon. Bewijzen zijn hiervoor nog niet geleverd omdat de loontechnische dienst van het minis- Verzuimd terie AVTAP n°S niet geheel heeft doorgelicht. Ook in Leiden hult men zich echter in A nevelen. Wel is komen vast te staan dat UlluerwetS zowel het GAB-Leiden als het GAB in de Haarlemmermeer hebben verzuimd Bedrijfsleider Thoolen heeft weinig concreet weerwoord op de verhalen van zijn ex-personeel. Hij bestempelt hen stuk voor stuk als slecht, laks en onkun dig. „En als je één rotte appel in een kist hebt tast die ook alle anderen aan. Zo gaat dat nu eenmaal". Zelfs de enthousiaste onderdirecteur die maan denlang vrijwel dag en nacht op het bedrijf te vinden was en voor dit over werk rtiet kreeg betaald wordt, nu hij per 1 maart ontslag genomen heeft, afgeschilderd als een onkundig figuur die veel te solistisch optrad en een janboel heeft achtergelaten. Ofschoon de heer Thoolen desgevraagd zijn slecht zakelijk verleden erkent komt het niet in hem op ook eens de hand in eigen boezem te steken. Zijn superieur, reisbureaudirecteur Boer uit Rotterdam, laat wel kritiek op zijn zaakwaarnemer horen, die tot nog toe een volledige volmacht had om per soneel in dienst te nemen en te ont slaan. „Thoolen is technisch geniaal, maar hij is een moeilijk mens. Hij is erg enthousiast en dan verwacht je van je personeel ook een grote inzet. Tja, en u weet zelf wel hoe het personeel van tegenwoordig is. Misschien is Thoolen net als ik wel wat ouderwets. In onze tijd was 't wel even anders. Toen gehoorzaamde je een baas nog", aldus de heer Boer. Dat het personeelsbeleid van Thoolen veel te wensen over heeft gelaten wil Boer niet ontkennen. „Hij krijgt dan ook per 1 april een man naast zich die zich hier mee bezig zal gaan houden. Thoolen heeft veel te veel om handen. Hij moet zich voortaan maar met het technische deel van het bedrijf gaan bemoeien. Thoolen kan ontzettend moeilijk delegeren. Dat is één van z'n grote fouten. Dus zal ik zijn bevoegdhe den dan maar zelf drastisch gaan be perken. De man is duidelijk mislukt als duizendpóot die hij wilde zijn. Ik heb met m'n reisbureau al genoeg werk om handen en kan al die problemen die nu op me af komen er niet bij hebben. Ik zal hem dus maar eens op de vingers tikken en op korte termijn maatregelen nemen. En anders moet hij er zelf maar ARJEN BROEKHUIZEN Samenleven Op initiatief van het Fiscaal en Notarieel Instituut van de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Leidse Universiteit zal op vrijdag 31 maart in het Gorlaeuscomplex van de Leidse Universiteit aan de Wassenaarseweg 76 een landelijk congres over "Samenleven" worden gehouden, met als thema "de buitenech telijkcrelatie in het recht". Uitgangspunt voor het organiseren van het congres is ge weest het ontbreken van een wettelijke basis voor de zoge naamde alternatieve samenlevingsvormen, hetgeen de samen- levenden, die geen huwelijk kunnen of willen aangaan voor tal van juridische problemen plaatst. De vraag is of en hoe buitenhuwelijkse relaties juridisch gestalte moeten krijgen. Tijdens het congres zullen vijf deskundigen op dit gebied een inleiding houden. Aansluitend bestaat er ruimschoots gelegenheid tot discussie tussen de congresdeelnemers en een forum, dat zal worden voorgezeten door mr. Anneke Gouds- Afscheid De heer R. Ekkart gaat de dienst van de Leidse Universiteit verlaten. Zijn functie als conservator van het Academisch Historisch Museum zal bij vervangen door soortgelijke werkzaamheden bij bet Rijksmuseum Meermanno-Westree- nianum te Den Haag. Ter gelegenheid biervan geeft de Heer Ekkart een afscheidsrecpetie in de gewelfkamer van het Academiegebouw aan bet Rapenburg 73. Deze wordt gehou den op dinsdag 21 maart om half vijf 's middags. Benoeming De Griekse chef de clinique van de afdeling kaakchirurgie van de Nijmeegse Universiteit, de heer C. Lekkas, is benoemd tot gewoon lector in de mondhcelkunde aan de Universiteit van Leiden. De Heer Lekkas genoot zijn vooropleiding in Griekenland en kwam in 1965 naar Nederland waar hij te Nijmegen promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Van de Heer Lekkas zijn al verscheidene medische verhandelin gen gepubliceerd. Spiritisme In een lezingcyclus over leven na de dood wordt dinsdag 21 maart in het gesprekscentrum Vrouwenkerkkoor straat 17 de derde voordracht gehouden. De heer B H. Strubbe die bekend is van de vereniging Harmorua, zal dan gaan praten over de spiritistische levensbeschouwing. De lezing begint om 8 uur 's avonds en de toegangsprijs is f 3,-. Heksen, kabou ters en tovenaars betalen niets. Herfst Mary Dresselhuys en Ko van Dijk. Joop van den Ende theaterprodukties brengt morgen het toneelstuk „Herfst in Riga" in de Leidse Schouwburg, met in de hoofdrollen Mary Dresselhuys en Ko van Dijk. Het stuk is geschreven door de Russische auteur Alexej Arbusow. Het speelt zich af in een sanatorium in de Russi sche havenstad Riga. Direkteur aldaar is Rodion Nikolaje- witsj, een patiënte is Lidija Wassiljewna. De handeling draait rond deze twee mensen, die elkaar in het begin niet lijken te mogen. Gedurende de maand dat Lidija in het sanatorium moet verblijven groeit er echter een hechte band tussen de twee door het leven gesterkte mensen, zodat het afscheid zwaarder valt dan ze konden vermoeden. „Herfst in Riga" is een menselijk stuk, met ook humoristische aspecten, die vooral tot uitdrukking komen in de dwaas-lijkende, maar rake antwoorden van Lidija. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN Onder het motto «joop voor een pomp" gingen gistermiddag 400 leerlingen van de r.k. technische school Don Bosco op pad om sponsors te vinden voor het verhelpen van het waterprobleem in de Derde Wereld en in het bijzonder in Sri Lanka (Ceylon). Er heerst daar niet alleen een tekort aan water, maar ook is het aanwezi ge water door onzuiverheid niet drinkbaar. Hierdoor sterven Per jaar tienduizenden mensen. 600,-. Vandaar dat de leerlin gen van de Don Bosco-school in het rijke Nederland wat geld los willen krijgen; dit bedrag is voor Sri Lanka enorm groot, in tegenstelling tot Nederlandse maatstaven. Het moet volgens de organisatoren mogelijk zijn om van Nederlandse particulie ren en bedrijven via de UNI CEF het geld voor 15 pompen te schenken aan dit ontwikke lingsland. De leerlingen hebben gistermid dag hun best gedaan. Het stree- faantal van 15 pompen werd weliswaar niet bereikt, maar toch kregen zij het voor elkaar om 6000,- te verzamelen, ge noeg voor 10 pompen in Ceylon. LEIDEN De eerste paal voor het woningbouw- "Pi project in de beschutte sfeer „Het Spoortje" (nabij de Kooilaan in Noorderkwartier) zal waar schijnlijk in september worden geslagen. Het gaat bij dit door de woningbouwvereniging „Ons Doel" opgezette bebouwingsplan om 52 eenge zinswoningen in de beschutte sfeer in de premie sector en 18 driekamerwoningen in de woning wetsector. Laatstgenoemde woningen zullen in drie trosjes van zes als hoekbebouwing van de hoek Herensin- gel/Atjehstraat fungeren. Deze kleinere woningen zijn met name bestemd voor alleenstaanden en bejaarden. De Kooilaan zal door middel van een vierde gevelwand verder worden bebouwd. De woningen grenzend aan de brandweerkazerne vooropgesteld dat die er komt zullen in het plan een berging aan straatzijde krijgen en tevens een vrije toegang tot de singel. De maximale koopsom bedraagt 113.000 gulden. De mensen die de woningen zullen gaan bewonen zijn hoofdzake lijk afkomstig uit het D-gebied van Noorderkwar tier en de Oranjestraat, en verspreid uit de Kooi. De bebouwing zal zo veel mogelijk aan de be staande woningen worden aangepast. Voor wat betreft voorzieningen buiten de huizenbouw om werd gisteravond tijdens de raadscommissie volkshuisvesting, waar het plan aan de orde kwam, opgemerkt dat het schoolplein aan de Herensingel zal worden gehandhaafd en dat er nabij de Heilig Hartschool een nieuw pleintje zal worden gecreëerd. Het Spoortje, dat in het najaar -jvordt volgebouwd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3