£eidóe (Sowa/nt Bemiddelaars bij bezetters provinciehuis Assen voorn... l «fel l 79.-; \w\ Imode Begin: Israël zal ,,arm van kwaad" afhakken GEGIJZELD ZUIDMOLUKS MEISJE VRIJGELATEN aam LAMAN Moeder niet uit doden opgestaan Dinsdag 14 maart 1978,68e jaargang u„. Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers. 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Enkele buien De Mounties De Mounties zijn er weer met een eigen show op Ned. II om 20.25 uur. Voordien om 19.04 uur Matchpoint en om 23.05 uur het Gouden Stemmen Gala. Op Ned. I om 20.15 uur „Metter daad" over melaatsheid en om 22.05 uur film „In het hart van Afrika". Wisselend bewolkt met enkele buien. Harde tot stormachtige westelij ke wind, later afnemend. Minimumtemp. vijf graden, ma ximum temp. ongeveer acht gra den. Morgen zon: 6.55.-18.44. Maan: 10.10.-0.54. Schev. hoogwater: 6.57, 19.19. Laagwater: 2.44., 15.03. Kinderen uit Bovensmilde ooggetuigen bezetting ASSEN Leerlingen van de vijfde en zesde klas van de openbare school uit Bovensmilde, die verleden jaar slach toffer waren van de gij- zelingsaktie in hun school, zijn gistermor gen ooggetuige geweest van de ontredderde vlucht van ambtenaren uit het Provinciehuis in Assen. De bus waarin zij zaten, was op weg van Bo vensmilde naar de kunstijsbaan in Assen. Vlak na het moment dat het Provinciehuis werd bezet, arriveerde de bus op de Hoofdlaan die langs bet huis van dt provincie loopt. De kinderen hebben hel drama bewust meege maakt. Een van de ou ders: „Mijn zoon en dochter zijn er tenmin ste de hele dag verder mee bezig geweest. Ze praten méér over deze aktie dan over hun ei gen gijzeling." Premier Van Agt, omgeven door verslaggevers en enkele adviseurs,, op weg naar het crisiscentrum in. (Van onze verslaggevers) ASSEN/DEN HAAG Vanmorgen hebben twee bemiddelaars een gesprek van anderhalf uur gehad met de bezetters van het provincie huis te Assen. Het resultaat van hun ontmoe ting aldaar was de vrijlating van een Zuidmo- lukse ambtenares, die gisteren met 71 andere mensen in het provinciehuis door zes Zuidmo- lukse jongeren gegijzeld werden. De bemidde laars, de 48-jarige Nous Souissa en de 31-jarige Abe Manoputty hadden, evenals enkele verte genwoordigers van het beleidscentrum in As sen vannacht enkele keren telefonisch contact met de bezetters gehad, dit op verzoek van de bezetters zelf. Kort daarvoor tadden zij de vrijlating geëist van alle Zuidmolukse gevangenen, die betrok ken zijn geweest bij eerdere Zuidmolukse ac ties, zoals in Amsterdam, Wijster, Bovensmilde en De Punt. Bovendien hadden zij een bedrag van 13 miljoen dollar, vijftig handboeien en het vervoer van hun vrijgelaten vrienden onder dekking van waarschijnlijk vijftig gegijzelden naar Eelde en Schiphol geëist. Zij wilden aldus hun eis met een DC-10 naar het buitenland vertrekken. Hun ultimatum hierover zou van middag om twee uur aflopen. De aanvaarding op eigen verzoek van de bemiddelaars beteken de waarschijnlijk een verlenging van dit ultima tum, zo werd gehoopt. De bezetters hebben vannacht rond half vier opnieuw geschoten naar mensen, die zich in de omgeving van het provinciehuis ophielden. Thans is een wijde kring getrokken rond het gebouw, waarbinnen zich niemand mag bevin den. De bewaking is uiterst scherp geworden, terwijl in de Johan Willem Frisokazerne te Assen de militairen geconsigneerd zijn. Specia le eenheden militairen, getraind voor akties bij gijzelingen en terreur, zijn sinds gisteren al in Assen samengetrokken.Van de gegijzelden, waaronder twee gedeputeerden, leden van het kabinet van de commissaris van de koningin, enkele andere topambtenaren en een groot aantal anderen, hebben er 47 telefonisch met hun familie kunnen spreken. Zij hebben laten weten het redelijk goed te maken en een be hoorlijke behandeling te krijgen. Aan voedsel schijnt geen gebrek te zijn. Waarschijnlijk, omdat in de kantine van het provinciehuis voldoende etenswaren en dranken aanwezig zijn. Wel is om fruit gevraagd. De bezetters hebben nog steeds geen toestem ming gegeven het stoffelijk overschot van, naar men vrijwel zeker aanneemt, een vrouw dat buiten bij het gebouw ligt, weg te halen. Het lichaam was gistermiddag al uit één van de ramen geworpen. Pogingen om het lichaafn weg te halen moesten telkens gestaakt worden, omdat de bezetters op iedereen schoten, die dit wilde proberen. Zover bekend bevinden zich onder de gegijzel den geen gewonden. De gewonden, die hebben kunnen ontkomen maken het redelijk goed. Ook de schooljongen, die door een kogel werd getroffen, toen hij langs het provinciehuis fiet ste, maakt het na een operatie naar omstandig heden redelijk. De twee bemiddelaars, die vanmorgen rond negen uur het provinciehuis binnengingen moesten zich op last van de bezetters via een ladder door een raam van de eerste verdieping toegang verschaffen. Zij moesten bovendien fruit, wc-papier, papieren zakdoekjes, genees middelen, sigaretten en twee megafoons meene men. De eisen van de bezetters zijn gistermiddag per brief binnengekomen bij het ministerie van Justitie te Den Haag en bij enkele kranten. Deze brief is zondagavond al ergens in noord- Nederland (aldus Justitie) gepost en gistermor gen in een van de postzakken op het ministerie al binnengekomen. Brieven moeten echter in tern een lange weg afleggen, voordat zij bij betrokken afdelingen zijn. Uit de brief blijkt verder, dat de groep, waartoe de bezetters van het provinciehuis zeggen te behoren, zich het Zuidmoluks zelfmoordcom mando noemt Minister De Ruiter zei gisteren, dat deze naam nieuw is voor de autoriteiten. Spanning in crisiscentrum Zowel in het crisiscentnun in Den Haag als in het beleidscentrum in Assen heerste vanmiddag kort voor het sluiten van dexe editie een duidelijk waar neembare spanning in ver band met het ultimatum van de Zuidmolukse bezet ters, dat om twee uur zou aflopen. De twee bemiddelaars had den tijdens hun gesprek vanmorgen met de bezet ters namelijk gemerkt, dat er „vrij weinig ruimte" voor onderhandelingen was. Zij blven bij hun ulti matum van twee uur van middag. In het crisiscentrum in Den Haag bevonden zich op dat tijdstip premier Van Agt minister De Rui ter (Justitie), Wiegel (Bin nenlandse Zaken), Van der Klaauw (Buitenlandse Za ken) en mevrouw Garde niers (CRM). De bezetters willen geen nader gesprek, dan nadat zij er zelf om vragen. Ambtenaren ontsnapt? Volgens niet bevestigde berichten hebben vannacht twee ambtenaren kans ge zien uit het bezette provin ciehuis in Assen te ont snappen. Over de juist toedracht van deze door Justitie niet bevestigde ontsnapping werd vanmorgen verteld, dat de twee ambtenaren aan hun belagers konden ontkomen dankzij het feit dat zij gistermorgen in de kelder bevonden toen de overval plaatsvond. Zij hebben zich tot het donker verborgen gehouden. Voor de ambtenaren was het daarna niet moeilijk ge bruik makend van de nacht, om te ontkomen. Gevangenen niet vrij Het kabinet-Van Agt volgt bij dexe gijzeling dexelfde beleidslijn als het kabinet- Den Uyl bij andere gijze lingen gehanteerd heeft Daarbij gelden de uit gangspunten: het behoud van het leven van de gegij zelden gaat voor alles; er zullen geen gevangenen worden vrijgelaten en er zal tot bet uiterste ge tracht worden om door. overleg een vreedzaam einde van de actie te be werkstelligen. Aldus heeft minister De Ruiter van Justitie gisteravond mede gedeeld. Zijlsingel 2 Leiden 071 -1437141 AEG-Slagboormachines Bij test S.V.W.O. als beste uit de bus. Zie consumentengids. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam- adres: woonplaats: ji Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: naam woonplaats. '5 Gabardine regenmantel in de kleuren army, biscuit marine en beige. Maten (V 36 t/m 48. r> LEIDEN: 3 Haarlemmerstraat 163a <r (donderdag-koopavond), a LEIDSENHAGE: Jasmijnhof 8 (donderdag-koopavond). 11 tlm 19 maart Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17uur. toegang f 6,- kinderen tot 14 jaar f4,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Ernstig ongeval St. Jorissteeg LEIOEN Een 72-jarige Leidse vrouw is gistermorgen ernstig gewond geraakt op het kruispunt Levendaal/St. Joris steeg. De vrouw wilde met haar fiets aan de hand de St. Joris steeg oversteken. Op dat mo ment reed er naast haar een truck met oplegger die rechtsaf de St. Jorissteeg inwilde. Toen zij de truck zag, wilde de vrouw teruglopen, hierbij strui kelde ze echter en viel op haar fiets. Zij kon niet meer tijdig overeind komen zodat de wielen van de oplegger over de benen van de vrouw heen reden. De Leidse moet beide benen mis- JERUZALEM (UPI/AP) Premier Menachem Begin van Israël heeft in een emotionele toe spraak een beroep gedaan op alle „democratische landen" om de kantoren van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO in hun land te sluiten en de PLO-vertegenwoordigers uit te wijzen. Na de gruwelijke moordpartij van zaterdag kan er geen twijfel meer bestaan over de werkelijke aard van deze mensen. „Alle landen die in de Verenigde Naties voor Arafat hebben geklapt, hebben de PLO aangemoedigd in het doden van leden van het joodse volk", aldus premier Begin. „Israël zal de arm van het kwaad afhakken. De dagen dat het mogelijk was joods bloed straffeloos te ver gieten, zijn voorbij. Wij zullen ons werk doen." „De PLO", aldus premier Begin, „wil ons dwingen ons land te verlaten. Maar de vijand zal daar niet in slagen. Wij zullen ons volk beschermen met alle middelen (waarover wij beschikken." Hij kondigde aan dat de kustverdediging zal worden onderzocht. Hij klaagde de Sovjet-Unie aan omdat zij de PLO-moordenaars opleidt en de Arabische buur landen omdat zij „geluiden van dierlijke wreed heid" lieten horen als reactie op de overval. Ex-minister Allon van de Arbeiderspartij maande tot voorzichtigheid. „Wij moeten niet hun spel spelen, maar zodanig handelen dat de vredesin spanningen niet in gevaar komen." Ook de Ver enigde Staten, die premier Begin op 21 maart voor een officieel bezoek verwachten, hebben de hoop uitgesproken dat bij een Israëlische vergeldingsac tie niet meer onschuldig bloed wordt vergoten. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge- .bracht. SPRINGFIELD (Reuter) - De Amerikaanse evangelist Daniël Aaron Rogers heeft gezegd dat hij zijn pogingen niet opgeeft zijn overleden moeder weer tot leven te wekken, al zijn de twee ondernomen pogingen mislukt. Het stoffelijk overschot van de op 2 februari op 80-jarige leef tijd overleden mevrouw Gladys Rogers is verpakt in ijs en ligt in een koelkast. De twee gebedsstonden ter op wekking van de vrouw zondag in een kapel op een heuvel in Reds Spring ten zuiden van Springfield in Missouri, bleven onverhoordv De begrafenis van de slachtoffers van de terreuraktie I tot emotionele taferelen onder kinderen, echtgenoten de slachtoffers. Arrestatie wegens protest zeehondenjacht ST. ANTHONY (Reuter) - Twee functionarissen van de vereniging Greenpeace zijn gearresteerd in het Canadese St Anthony omdat zij weiger den het kantoor van een over heidsfunctionaris te verlaten. Greenpeace leidt de protestactie die ook dit jaar weer wordt gevoerd tegen het doodknuppe len van pasgeboren zeehonden in Canada. Het tweetal, de voorzitter van de vereniging Patrick Moore en fo tograaf Rex Wyler, werden na een half uur vrijgelaten. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar! In Portolino hebben twintig dui kers het materiaal op één dag van dezeebodem gehaald. of voor onze eigen gemeen tereiniging. Misschien wel een idee om de Amsterdamse grachten weer schoon te krijgen. Ook van een hoop afval kan een gedenkteken worden gemaakt

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1