Rotterdam Maritiemkomt met vlootschouw Fors woningbouwplan voor stadsgebieden RAF- sympathisanten uit ministerie verwijdert Edgar Vos hult vrouw in wuivende gewaden Mgr. Simonis voor Rolduc Kamerleden willen aardgasterminal bij Eemshaven Westland-19Nu huldigt vijftig Nederlanders -^BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 14 MAART 1978 PAGINA11 (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam - Na Amsterdam krijgt nu ook Rotterdam een zilte gebeurtenis, die onder de naam „Rotterdam Maritiem '78" op zaterdag 20 mei zijn climax zal krijgen in een vlootschouw van zeil- en stoonschepen op de Maas tussen Parkhaven en de Veer- haven. Aan deze zeewaardige parade, die gesponsord wordt door de 100-jarige kran tenreus „Rotterdams Nieuwsblad", zal worden deel genomen door schepen van de Koninklijke Marine en het Rijks Lood- wezen, de gaffelschoener „Eendracht", de „Groch Fock", de „Charlotte Rhodes", drijvend middelpunt van de tv-serie de „Onedin Line", stoomsleepboten, platbo dems, blusboten en vaartuigen van sleep diensten, Rijn- en binnenvaart, Rijks Loodsdienst en van Rijks- en Gemeente Havendienst Ook wordt momenteel met rederijen on derhandeld over de afvaardiging van een aantal moderne vrachtschepen. Deze vlootschouw wordt nog opgeluisterd door een reddingsdemonstratie met heli kopters van de Marine en schepen van de Zuid Hollandse Maatschappij tot Redding „Rotterdam Maritiem 78" gaat overigens reeds een week eerder van start Op 13 mei zal namelijk 's werelds grootste passa giersschip „Queen Elisabeth II" afmeren aan de Wilhelminakade om passagiers op te halen voor een unieke, eenmalige over tocht naar New York. Aan de Parkkade zullen op die dag ook de Engelse schoener „Sir Winston Churchill" en zijn Nederland se tegenhanger „Eendracht" positie inne men. Op de kade vindt dan een statische show van rollend brandweermaterieel en een demonstratie helikopterloodsing plaats. Op het water voor de kade zullen voorts demonstraties in brandbestrijding te water en van bestrijding van oppervlak tewaterverontreiniging worden gegeven. In het kader van .Maritiem '78" zullen ook nog een internationaal Maritiem Sympo sium en een expositie „Rotterdam en zijn mariniers" worden georganiseerd. Voorts zal de Mariniers Kapel op vrijdagavond 19 mei op het Rotterdamse Stadhuisplein een muzikale show verzorgen. meegedeeld dat volgens een voorlopige be cijfering in de jaren 1980 tot 1990 in de nieuwe stedelijke gebieden van ons land aan 220 tot 230.000 nieuwe woningen be hoefte bestaat. „Als we daarbij nog optellen de woningen die in de stadsvernieuwingsge bieden gebouwd moeten worden komen we aan rond de 270 st 280.000 woningen", aldus de minister in een debat over de Verstede- lijkingsnota. Over de spreiding van rijksdiensten zei de minister dat een definitief beleid voor de tweede fase (na 1980) pas vastgesteld kan worden na een beoordeling van de ontwik kelingen in de eerste fase. „Het is duidelijk dat in het verdere spreidingsbeleid steeds meer nadruk zal liggen op spreiding van werkgelegenheid en niet op grote volksver huizingen". «KNOV-plan i«i voor terugdringen werkloosheid &epi DEN HAAG (ANP) De ge- westelijke arbeidsbureaus moe ten beter functioneren. Daar naast moeten de her-, bij- en nascholingsprogramma's een laadwerkelijke aanpak en fi nanciële overheidssteun krij- t I gen. Met die voorstellen wil het IV Koninklijk Nederlands Onder- I i nemersverbond in het midden- en kleinbedrijf een bijdrage le veren aan het terugdringen van de werkloosheid. Voorzitter W. Perquin van dit verbond heeft het plan gisteravond gelan ceerd op een bijeenkomst in motel Hoornwijck in Rijswijk. De gewestelijke arbeidsbureaus zullen het ingeschreven arbeids aanbod beter en gerichter moe ten gaan afstemmen op de wer kelijk enorme vraag naar perso neel die in het midden- en klein bedrijf bestaat, zo zei de KNOV- voorzitter. Voor grote groepen werklozen - die niets liever wil len dan zo snel mogelijk aan de slag gaan - is een omscholing in de bedrijven zelf de meest aan gewezen weg. „Wij verwachten wel dat de overheid flinke be dragen, bestemd voor de bestrij ding van de werkloosheid, be schikbaar stelt om het de onder nemers ook financieel mogelijk te maken op grote schaal men sen die thans buiten het arbeids proces staan als vakkundige kracht een volwaardige plaats te kunnen aanbieden in de klei ne- en middelgrote ondernemin gen", aldus de heer Perquin. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis zal priesterkandidaten uit het bisdom voortaan adviseren een opleiding te volgen aan het seminarie dat door de Heilige Stoel is goedgekeurd, zoals Rolduc, het seminarie van het bisdom Roermond. De katholieke theolo gische hogescholen te Amsterdam, alsmede te Utrecht, Heerlen en Tilburg ziet hij voorlopig niet zonder meer als geëigende instituten voor de opleiding van priesters voor zijn bisdom. Hij heeft dit medegedeeld in een uitvoerige docu mentatie aan de commissie „Breed Overleg", waarin het diocesaan bestuurscollege met verte genwoordigende organen in het bisdom sinds maart vorig jaar gesproken heeft over de ambtsop leiding, nadat bekend was geworden, dat mgr. Simonis het seminarie Rolduc financieel had ge steund. Het standpunt van de bisschop is zijn conclusie na dit overleg, een standpunt, dat in de kern overigens niet afwijkt van dat wat hij in december aan de bisschoppenconferentie had voorgelegd. Mgr. Simonis ziet zijn houding ten opzichte van de KTH Amsterdam als een van „gedistantieerde participatie,,' Hij wil de afgestudeerden ook niet zonder meer afwijzen, maar eerst bezien of en in hoeverre zij aan de voor het bisdom gestelde vereisten voldoen. Gelet zal daarbij vooral worden op de kerkelijke instellingen en gezindheid van de kandidaten en op de vraag of deze voldoende persoonlijke en liturgische vorming hebben ont vangen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De CDA-Twee- de Kamerleden Beumer en Van Houwelingen hebben de rege ring gevraagd om bij de ui teindelijke beslissing over de situering van de aardgastermi nal (waar van 1981 af het aard gas uit Algerije aan zal komen) de belangen van het Noorden zwaar mee te laten wegen. Volgens hen zal de vestiging van de aardgasterminal in het Eems- havengebied ook zeer belangrij ke positieve werkgelegenheids effecten voor het Eemshavenge- bied kunnen hebben. Zij nemen aan dat de radarbeveiliging op de vaarroute naar de Eems- mond te zijner tijd van voldoen de kwaliteit zal zijn. Zoals gemeld heeft het kabinet afgelopen vrijdag een voorlopi ge voorkeur uitgesproken voor vestiging van de aardgastermi nal op de Maasvlakte. Vestiging in het Eemshavengebied werd echter door het kabinet niet uit- Het kabinet laat nu eerst de „lagere overheden" in Zuid-Hol land en Groningen aan het woord over deze zaak. In het najaar neemt het een definitieve Directeuren verdacht van malversaties LEEUWARDEN (ANP) De hoofdofficier van justitie, mr. J. Wiarda, te Leeuwarden wil nog geen namen noemen van de drie aangehouden directeuren van Besloten Vennootschappen in Langweer. „Het is nog niet zeker of ze vervolgd worden", aldus mr. Wiarda. „Zodra er een dagvaarding is zal een en ander bekend worden". Wel wilde mr. Wiarda kwijt dat het drietal vastgehouden wordt, omdat zij worden verdacht onregelmatigheden bij faillisse menten van bv's. Hij geeft toe dat er bij de drie huiszoekingen zijn gedaan. Het was de recher che te doen om de boekhoudin gen van de vennootschappen. De drie gearresteerden zijn al .eerder in het nieuws geweest wegens eerder failliet verklaar de bv's. Tweëënhalf- jaar geëist in wurgzaak DEN BOSCH (ANP) - Voor het gerechtshof in Den Bosch heeft de advocaat-generaal mr. J. Wetzels gisteren twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 19-jari- ge leerling-kelner Marcel O. K. uit Renkum. Marcel wurgde op 13 juni van het vorig jaar zijn even oude vriendin Gerry Fran ken uit Wansum omdat zij geen intieme relatie met bem wilde aangaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beelaerts van Blo kland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) heeft gisteren in een openbare com missievergadering van de Tweede Kamer (Van een oi DEN HAAG De politie heeft gistermiddag geweldloos een ande gemaakt aan de bezetting van een deel van het ministerie va algemene zaken door 22 $W?jpathisanten van de drie in Nederland gevangen gehouden RAF-leden. De bezetting heeft ruim een half uur geduurd. Na twee vorderingen door de politie werd de deur van een kamer aan de kant van de Hofvijver opengebroken en de bezetters, Ier wie vier vrouwen, in bus- *s afgevoerd. mis: De groep is het gebouw, waarin de Rijksvoorlichtingsdienst is gevestigd, om een uur gewoon binnengewandeld. De RVD heeft hierop nog geen officieel commentaar gegeven, maar zei wel, dat de dienst is gevestigd in het „open deel" van het mi nisterie. Het departement is van binnenuit wel te betreden, maar volgens de RVD bestaat bij de bewuste doorgangen gedegen beveiliging. Het open gedeelte van het gebouw is wel voorzien van monitoren. Toen duidelijk werd dat het om een bezetting ging (de RAF-sym- pathisanten wilden het gebouw tot zeven uur gisteravond bezet houden) zette de Haagse politie een deel van het regeringscen trum af. Volgens de politie had den de bezetters de kamerdeur afgegrendeld met een antiek ka binet, dat licht werd beschadigd bij de politieinval. Er zijn ver der geen vernielingen aange richt. De groep is voor verhoor mee genomen naar het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat, waar hen in elk geval lokaalvrede breuk ten laste is gelegd. De bezetting gebeurde op de 41ste dag van de hongerstaking door de drie gevangen RAF-leden. In een stencil eiste de groep stop zetting vein de „isolatiefolter". De bezetters menen dat de Ne derlandse justitie de RAF-ge- vangenen daaraan onderwerpt, omdat de gevangenen niet op houden met hun strijd, 's Mor gens was bij de Hoge Raad de uitlevering aan West-Duitsland van Folkerts, Wackernagel en Schneider behandeld. Een van de creaties van Vos bestaat uit een wijdvallende tuniek met een aange- rimpelde rok. De ondergrond is beige, de opdruk écru. Het materiaal is van katoen. Veel driedelige modellen in de collectie van Edgar Vos. Zoals op deze foto: een losvallende jas, strapless tuniek en een wijde, geplooide rok. Het is gemaakt van beige en écru wollen etamine. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM - Als rechtgeaarde vijftiende eeuwer was Boticelli heel spaarzaam met het vrouwelijk naakt, maar als niet minder recht geaarde Italiaan had hij een grote bewonder ing voor vrouwelijk schoon. Wat deed hij dus? Hij drappeerde vrouwenfiguren in wuivende gewaden van doorzichtige stoffen. Die zelfde Boticelli had waarschijnlijk paf gestaan van bewondering als hij de feesttoiletten van Ed gar Vos had gezien. Ook zijn gisteren gepresenteerde nieuwe collec tie bestaat uit wuivende gewaden van doorzich tige materialen, maar van veel fantasierijker en ingewikkelder coupe dan de oude Florentijn had kunnen dromen, bedrukt met delicate bloemmotieven en soms doorweven met vleug jes lurex. Is het geheel bijzonder ijl, dan wordt er een nauwe pantalon van hetzelfde materiaal onder gedragen. Eén ding doet Edgar Vos pertinent niet: hij brengt in geen enkel kleding stuk ooit een voering aan en ook laat hij geen onderjurken dragen. Is de feestkleding bloemrijk en kleurig, de da tided ine is althans wat kleur betreft sober en blijft geheel binnen een gamma van écru, koffieroom, koffie-verkeerd, caramelpudding en toffee. Vaak worden verschillende van deze tinten met elkaar gecombineerd. Zomaar een jurk is er nauwelijks te vinden, gewoonlijk is er een enorm wijde klok of plissé-rok, met daar overheen een zeven-achtste tuniek met losse panden, ofwel een klokkende tuniek met weg gesneden schouders en daaroverheen een wijde driekwart jas. Lange overhemden worden als blouse of, als jas gedragen, soms twee in verschillende dessins over elkaar. Over jassen - altijd korter dan rok en tuniek - worden soms weer rechte vesten gedragen, kortom, er moe ten zoveel mogelijk laagjes tegelijk zichtbaar zija Dat gaat zelfs op, wanneer er een smalle pantalon wordt gedragen. Deze wordt namelijk aangevuld door een gaucho-pantalon, bestaand uit twee losse, wijde, driekwart pijpen, opge hangen aan een ceintuur. Maar ook ceintuurs (of ingehaalde tailles) ont breken met. Dan is er een machtig blousend bovenstuk, waarbij soms de mouwnaad eenvou dig de voortzetting van de taillenaad wordt Wijde mouwen zijn soms uitknoopbaar. Ontwikkelings werkers voelen zich bedreigd (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De ontwikke lings werkers voelen zich be dreigd. Minister De Koning heeft zich enige tijd geleden weliswaar over de ontwikke lingssamenwerking in zoverre positief uitgelaten dat hij heeft gezegd dat welke wijzigingen er ook worden aangebracht, het niet om beleidswijzigingen gaat, maar desalniettemin con cludeert de Nationale Commis sie Voorlichting en Bewustwor ding Ontwikkelingssamenwerk ing (NCO) dat in zekere mate van autonomie die de NCO heeft in de beleidsbepaling op de tocht staat. De minister heeft gedreigd met terugtrekking met betrekking tot de subsidiëring en de NCO verwacht een „meer dan margi nale'toetsing". De totaliteit van het ontwikkelingssamenwerk- ingswerk wordt bedreigd. Reden om de koppen bij elkaar te steken, om van de achterban te vernemen hoe die er over denkt. Dat viel mee. In een vlotte ver gaderstijl - te vlot om echt de mocratisch te kunnen heten - werd het beleid van minister De Koning afgekeurd en werd zelfs geconstateerd dat dan maar een kort geding tegen de minister moest worden aangespannen. In Amsterdam werd gisteren een persconferentie gegeven over de gezondheidstoestand van de gevangenzittende RAF-leden. V.l.n.r.: Prof. Romme, mr. Duynsteè, mr. Bakker Schut, mr. Willems, dr. Van Rhee, dr. van Aalderen en mevrouw Sacksioni. (Van een onzer verslaggevers) HONSELERSDIJK De organisatoren van de bloemen- en groentetentoonstelling „Westland- 19Nu", die van 16 tot en met 19 maart in de Naaldwijkse bloemenveiling gehouden wordt en die nu hij voorlopig niet naar de Antillen gaat door minister Van der Stee van Landbouw geo pend wordt, heeft vandaag vijftig Nederlanders verrast met een prachtige bloemengroet. Zij heb ben allen om welke reden dan ook volgens de organisatoren van de bloeiende en groene mani festatie de bloemenhulde meer dan verdiend, soms ook om hen aan iets bijzonders te herinne ren, wat zij zouden kunnen doen. Van de vijftig verraste Nederlanders noemen wij: kolonel A. M Boshardt van het Leger des Heils: „als hulde voor het vele goede werk voor haar en het leger verricht..., J. Dekker, direkteur van het veilingbureau Zuid- Holland: „voor zijn baanbrekend werk ....voor het veiingwezen in Zuid-Holland", J. G. J. v.d. Hoeven, voorzitter NTS, Maasland: „als dank voor een onvermoeibare inzet voor het studieclubwezen in Nederland" M. Caransa te Amsterdam: „als troost in het verlies van 10 mijoen gulden" Stichting Reinwater, Amsterdam: „als hulde voor elke stap die wordt gezet om beter Rijnwater te krijgen", Mevrouw L. 't Hart, Pieterburen, leidster zeehon denopvangcentrum „voor de liefdevolle verzorging van de zeehon den...." mevrouw L. Kort-v.d. Salm, 's-Gravenzande leid ster actie zoetwaterkanaal: „om in haar alle West- landse vrouwen te huldigen, die zich zo flink hebben ingezet ter verkrijging van een zoetwater- kanaal in Zuid-Holland", Mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen, mi nister van CRM: „ter stimulering in haar moeilijke taak", drs. J. M. den Uyl, fractievoorzitte PvdA Tweede Kamer: „omdat hij ook weieens andere bloemen in ontvangst mag nemen dan rode rozen", De honderdjarige mevrouw P. M. Zwinkels-Groe- newegen, tevens oudste inwoonster van Naaldwijk, de gemeente van de tentoonstelling: „voor veel geluk in de tweede eeuw van haar leven", Mevrouw Ank Abeen, medewerkster Rijksvoor lichtingsdienst (postbus 51): „voor 25 jaar werken en het verwerken van 250.000 brieven van postbus 51" Bettine Vriesekoop, Hazerswoude, jeugdkampioen tafeltennis: „als hulde voor de prestaties", De Haas jr., initiatiefnemer behoud de „Furie": „als dank, ongetwijfeld namens heel velen, door een succesrijk initiatief', Dick v.d. Salm, vinder van de baby op het ijs in Wateringen: „door zijn doeltreffend optreden kon het leven worden gered van Dick IJsbrand van de Wetering, een te Wateringen te vondeling geleg de baby", Toon Labès: „voor zijn humorvolle presentatie van ons dagelijks groentemenu via de radio", Reginaal Centrum Buitenlandse werknemers: „voor de buitenlandse werknemers voor hun ar beidzame bijdrage aan de glastuinbouw", Mejuffrouw Irene Schmidt, wereldkampioene in validewedstrijden: „omdat wij, in haar met vele anderen, haar bijzondere prestaties bewonderen"... De rechtbank te Roermond had hem tot diezelfde straf veroor deeld, nadat de officier van jus titie tegen hem vijf jaar gevan genisstraf en TBR had geëist. Zowel verdachte als het open baar ministerie waren tegen het rechtbankvonnis in hoger be roep gegaan. Verdachte was in appèl gegaan omdat hij meteen in de psychia trische kliniek behandeld wil worden. Volgens de getuige-des- kundige prof. F. Beyaert is een onmiddellijke TBR-behandeling noodzakelijk. Tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf doorkruist dat volgens hem. FNV wil beëindiging bezetting Varopa (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het federatiebe- stuur van de Voedingsbonden FNV heeft gisteren de 160 werknemers van de Varopa- bakkerijen in Tilburg dringend geadviseerd de bezetting van het bedrijf op te heffen. De werknemers van Varopa beslis sen in de late namiddag over het advies. Actievoerder Ben Leferink die tot gisteren voor stander was van voortzetting van de bezetting verklaarde vanmorgen dat hij voor beëind iging van de bezetting bij Varo pa zal pleiten. „Het heeft geen zin een wilde bezetting voort te zetten die de bonden niet steu nen. Dat kan het bedrijf onmo gelijk goed doen." Gisteren lie ten de Varopa-werknemers nog aan de andere bedrijven van het in moeilijkheden verkeren de Koninklijke Scholten Honig concern (KSH) weten dat beëindiging van de bezettings acties geen goede zak is omdat er veel onzekerheid bestaat over de toezeggingen van de regering wat de werkgelegen heid betreft bij de KSH-bedrij- ven. Minister Albeda verklaar de verleden week dat bij Varo pa zeker ontslagen zouden val len.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11