Spoor van geweld door Israël Geen vloedgolf van links in Frankrijk buitenlandLEIDSE COURANT MAANDAG 13 MAART 1978 PAGINA 7 Sabbat, dag bij 'tstek voor een tie 4iïii Ruim honderd demonstranten de Palestijnse terreuractie geh het consulaat van Koeweit. Egypte wijst voorstel van Begin af CAIRO (Reuter) Egypte heeft een voorstel van premier Begin van Israël verworpen om de vergaderingen van de gemeng de Egyptisch-Israëlische poli tieke commissie in Jeruzalem te hervatten, schreef zondag het dagblad Al Achram in Cairo. In het Egyptische antwoord, aan Begin te geven door bemidde ling van de Amerikaanse am bassadeur in Cairo, Eilts, staat dat de vergaderingen niet eer der kunnen worden hervat dan nadat een „duidelijke verande ring plaats heeft in het Israëli sche beleid ten aanzien van de beginselverklaring op basis van resolutie 242". Begin heeft onlangs beweerd dat deze resolutie van de Ver enigde Naties over Israëlische terugtrekking uit bezet Ara bisch gebied, niet noodzakelijk moet slaan op de westelijke Jor- daanoever en de Strook van Ga za. n gisteren een protestmars tegen langs de ambassade van Irak en Plan voor steun aan zwakke dollar BONN (TJPI) Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gister meegedeeld dat hij en president Carter in een telefoongesprek overeen zijn gekomen om een gezamenlijk Westduits-Ameri kaans plan voor steun aan de zwakke dollar op te stellen dat vermoedelijk vandaag bekend wordt gemaakt Schmidt onthulde dat financiële deskundigen in het weekeinde bezig waren met het uitwerken van de laatste bijzonderheden daarvo.* Het gezamenlijke optreden werd gezien als een teken van een verbetering in de betrekkingen tussen de twee bondgenoten die koeler zijn geworden toen de dollar ten opzichte van de mark, de Zwitserse franc en de Japan se yen en record-dieptepunt had bereikt AVIV (UPI) - De mannen van het rabbi- droegen keppeltjes, groene dienstkleding dunne witte plastic handschoenen. Werkende het onbarmhartige licht van een lamp, aan- op een draagbare generator, zochten zij de stalen buizen van wat ooit een bus pakten kleine delen van verbrande lichamen op steenkool leken op en gaven ze door de nunen, of wat daar van over was, aan de helpers buiten. Twee gebaarde soldaten wikkelden de resten in dekens, vervolgens in plastic zakken en legden die op een vrachtwagen. De joodse traditie wil bijzetting direct na de dood. De Israëlische radio schakelde van zijn onge bruikelijke programma's ter afsluiting van de sabbat over op nieuwsuitzendingen, afgewisseld door sombere liederen, reportages en interviews met ooggetuigen. Zaterdag was de dag bij uitstek voor een op dracht als die van de Palestijnse commando's, vsn bun standpunt uit gezien, dan. Zoals Grote Verzoendag, de plechtige feestdag waarop Egyp te en Syrië in 1973 de laatste oorlog in het Midden-Oosten ontketenden, zo is de sabbat een rustdag in de joodse staat. Veel soldaten gaan voor de duur van het weekeinde naar huis en de wegen zitten dicht door de stadsmensen die naar buiten gaan. De Israëliërs aan wie men om hun mening vroeg, vroegen zich ook niet zonder bitterheid if, hoe twee rubberbootjes door het moderne netwerk van radar en marine-patrouilles voor de kust konden komen. En zij vroegen zich af boe een autobus, gekaapt door zwaargewapende (uerrilleros, een afstand van ruim 48 kilometer op een hoofdweg kon afleggen zonder tegen stand te ontmoeten, tot men stiet op de laatste wegversperring vlak voor Tel Aviv. Dit bleef er over van de toeristenbus na de explosie. Met maskers voor hun gezicht zoeken helpers in de uitgebrande bus naar de verkoolde resten van de 37 personen die bij het gevecht het leven lieten. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De eerste ronde van de Franse parlements verkiezingen heeft geenszins de grote vloedgolf van links opgeleverd, evenmin het ineenstorten van de rechtse regeringsmeerderheid, die door velen verwacht wer den. De verkiezingsresulta ten komen niet overeen met de diverse opiniepeilingen, en in feite is de politieke verdeling van het land in twee blokken zondag een feit geworden. De regerings meerderheid behaalde in de eerste kiesronde 46% van de stemmen, de linkse opposi tie vijftig procent, maar als men daarvan de vier pro cent extreem linkse stem men aftrekt, die in oppositie staan tot socialisten, com munisten en radicalen en waarvan niet te zeggen is, waarheen zij in de tweede stemronde zullen gaan, haalt ook de georganiseerde linkse oppositie maar 46% van de stemmen. In de loop der avond heeft de secretaris-generaal van de commu nistische partij Marchais bekend gemaakt, dat hij socialisten en ra dicalen waarmee de communisti sche partij sedert september in on min leeft, voorstelt vandaag met het oog op de stemronde van 19 maart te onderhandelen over een aan de gewijzigde omstandigheden aangepast gezamenlijk regering sprogramma, over de samenstelling van een linkse regering en over de kiesallianties voor de laatste ronde van 19 maart. Het is op het eerste gezicht niet waarschijnlijk dat de socialisten en radicalen met de communisten vóór dinsdagavond (wanneer de kiesallianties wettelijk gesloten moeten zijn) tot een bevredigende overeenkomst komen. Mogelijk komt het tot een principiële kiesal- liantie (zeker van socialistische zij de) maar dit leek zondagavond een maximaal te bereiken resultaat. De communisten handhaafden hun stemmenpercentage op 21 en gin gen dus niet vooruit, terwijl de socialistische partij met 23% sterk vooruitging, maar minder dan ver wacht, en toch de sterkste partij van Frankrijk is geworden. Een overwinning van de rechtse regeringsmeerderheid blijft, ook als links doeltreffende kiesallian ties mocht sluiten, niet onmogelijk omdat de van kracht zijnde kieswet het nodig maakt dat links meer dan 51% van de stemmen in de eerste ronde haalt om in de tweede verzekerd te zijn van een overwin ning. Maar dit hangt uiteraard af vein de wijze waarop de kiesallian ties opgevolgd worden en van de wijze waarop op 19 maart gestemd wordt Het is namelijk niet onmo gelijk dat lieden die 12 maart links stemden op 19 maart hun stem op rechts zullen uitbrengen en omge keerd. Uiteraard is niet het stemmenper centage in de eerste ronde bepa lend, maar het zetelaantal na de tweede. Terwijl in de regeringsfor matie de kiesallianties allang geslo ten zijn en men erop kan rekenen dat daar geen problemen zullen ontstaan, is immers dit bij links niet het geval. De linkse kiezers weten vandaag in feite nog altijd niet precies voor welk programma zij stemmen, voor welke regering en of en hoe de kiesverbintenissen aanstaande zondag totstand zullen komen. Een gewonde en kermende Palestijnse terrorist, een »an de twee, die in leven zijn gebleven, wordt opgetild om naar een ziekenhuis in Israël overge bracht te worden. TEL AVIV (AP/DPD Naarmate gisteren de details van de Palestijnse aanslag van zaterdag beter bekend zijn geworden, is men in Israël steeds meer getroffen geraakt van de opeenhoping van angstwekkend en koelbloedig geweld dat Palestijnse com mando's in twee uur tijd hebben aange richt. Het spoor van geweld ontstond op het zonnige strand van de kibboetz Mahaguan Mikhael, dichtbij de uitlo pers van berg Karmel, en eindigde tegenover een sportcentrum, ongeveer 12 kilometer van Tel Aviv, waar de gekaapte autobus explodeerde. Op dat mo ment zaten ongeveer honderd mensen in de bus waar onder veel kinderen die samen met hun ouders een excursie maakten. Volgens overlevenden reageerden de volwassenen heel verschillend op de situatie in de bus. Veel ouders bleven passief om hun leven en dat van hun kinderen niet nodeloos in gevaar te brengen. Anderen accepteer den niet zonder meer het lot dat de kapers voor hen hadden gereserveerd. Abraham Sjammir, een potige buschauffeur, bevond zich onder de gijzelaars toen plotseling'een Palestijn naast hem dood neerviel. Sja- mir maakte zich meester van diens wapen en sloeg twee leden van het Palestijnse commando neer. Hij slaagde erin nog een derde Palestijn te ontwapenen, voor hij zelf door kogels in hoofd en schouders werd geraakt. •Een aantal passagiers vertelde na afloop hoe de Pales- tijnen „verblind waren door hun overwinning". Zij zongen luidkeels en deelden sigaretten uit onder de passagiers. Maar de twee vrouwelijke kapers toonden een grote bruutheid, aldus het Israëlische blad Yedioth Aharonoth. Een andere getuige vertelde dat de Palestij- nen „ons dwongen op de vloer van de bus te gaan liggen. Ze verbrijzelden de achterruiten van het voer tuig en openden een hels vuur op alle voertuigen die hen volgden, terwijl anderen vuurden op tegemoetko mende voertuigen." De actie begon zaterdagmiddag met de landing op het strand, ongeveer 30 kilometer ten zuiden van Haifa, van twee rubberboten met ongeveer 11 commando's aan boord. Zij waren door een grotere boot tot vlak onder de kust gebracht, want de actie-radius van de rubberboten was onvoldoende om direct uit Libanon te komen. Even later maakte het commando die op Een gewonde passagier van de bus wordt weggedragen. het strand een ooggetuige had gedood, zich meester van een taxi, van waaruit een bus onder vuur werd genomen en tot stilstand gedwongen. Een andere bus werd onder vuur genomen en de passagiers, vooral vrouwen en kinderen, moesten overstappen in de eerste bus. Met ongeveer honderd gijzelaars aan boord begaf de bus zich op weg naar Tel Aviv. Ongeveer een half uur later werd de bus tot stilstand gedwongen bij een politie-afzetting bij de „Country Club", een sport- en hotelcomplex op 12 kilometer van Tel Aviv. Tussen de Israëlische veiligheidstroepen bij de afzetting en de kapers ontwikkelde zich gedurende tien minuten een hevig vuurgevecht De kapers brach ten vervolgens de bus tot ontploffing. In de bus waren de handen van de mannelijke passagiers vastgebonden aan de stoelen. Zij hadden geen kans om aan de vuurzee te ontkomen. 37 mensen kwamen bij de aan slag om het leven, 82 mensen werden gewond. Na de busexplosie was men van mening dat drie Palestij nen in de duisternis waren ontsnapt. Er werd een grootscheepse zoekactie ondernomen langs de kust, waaraan ook zondag nog duizenden mannen deelna men. Gisteravond werd de zoekactie gestaakt, nadat bekend was geworden dat de drie vermiste Palestijnen in de bus waren omgekomen. Slechts twee Palestijnen hebben de terreurdaad overleefd. Zij zijn gevangen genomen. Na de actie is ook een brief gevonden waarin de terroristen vroegen om bemiddeling van de ambassade van Roemenië. Kennelijk hadden zij dichter bij Tel Aviv willen landen om er in een hotel gijzelaars te maken. Zij hadden een grote hoeveelheid explosieven bij zich. Mogelijk hadden zij met de gijzelaars in het hotel de vrijlating willen afdwingen van vijf in Israël gevangen zittende terroristen, onder wie de Japanner Okamoto, die zes jaar geleden met een commando de luchthaven Ben Goerion bij Tel Aviv overviel en daar 26 mensen vermoordde. De verantwoordelijkheid voor de terreurdaad is op geëist door El Fatah, die zondag eèn verklaring uitgaf waarin stond „Deze heldendaad werd uitgevoerd om de vastbeslotenheid van het Palestijnse volk, van zijn gewapende strijd tegen zionistische arrogantie en de zionistische bezetting te verduidelijken". De terreurdaad heeft tot zeer veel reacties geleid. President Carter heeft premier Begin gisteren gecondo leerd. De Israëlische minister Weizman, die zijn reis naar Washington na de terreurdaad afbrak, verklaarde te hopen dat de aanslag niet van nadelige mvloed zou zijn op de dialoog met Egypte. .„Maar dat geloof ik ook niet", zei hij. Egypte zei te hopen dat Israël niet zou overgaan tot een vergeldingsactie. Onderminister Ghali verklaarde: „Ik hoop dat Israël zijn verdere stappen goed zal overwegen, voordat tot een actie wordt besloten die de vredesinspanningen zal belem meren". De verklaring hield geen veroordeling van de Palestijnse actie in, mogelijk omdat Egypte het zich niet kan veroorloven nog meer steun in de Arabische wereld te verliezen. Koeweit noemde de actie „volko men natuurlijk". De andere Arabische landen hebben niet gereageerd. President Giscard d'Estaing brengt in gezelschap van zijn vrouw Anne-Aymone zijn stem uit voor de algemene verkiezingen. De president had na de afsluiting van de verkiezingscampagnes zaterdag, nog te elfder ure een oproep aan de Fransen gedaan hun steun te geven aan de huidige machthebbers.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7