Opknapbeurt Stompwijkse woningen kost 1,7 miljoen "Duinwatermaat schappij en tasten duingebied aan" Woningbouw op BNS- terrein Voorhout Wassenaarse college wil optimaal functioneren van kabeltelevisie i> KORTWEG DERTIEN JAAR NA OPLEVERING WASSENAARS COLLEGE: Zestig jaar St. Mathias Niet meer roken tijdens vergadering STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 13 MAART 1978 IPAGINA 4 BI WASSENAAR Burge- meester en wethouders van Wassenaar bereiden een voorstel aan de raad voor om door een aanvul ling van een zogeheten voorbereidingsbesluit het natuurschoon in het duingebied beter te kun nen beschermen. Zolang het bestemmingsplan Landelijk Gebied geen rechtskracht heeft gekre gen is het enige geldende voorschrift waarmee aanlegvergunningen voor het duingebied geëist kunnen worden het voor bereidingsbesluit natuur gebieden. De bepalingen in het nu geldende voor bereidingsbesluit zijn echter zo summier, dat voor het uitvoeren van werkzaamheden in de duinen nauwelijks een aanlegvergunning geëist kan worden, laat staan dat hieraan voorwaarden kunnen worden verbon den om de natuur de no dige bescherming te ge ven. Het gaat hier om werkzaamhe den die met name de Haagse Duinwaterleiding (D.W.L.) en de Leidse Duinwatermaatschappij (L.D.M) in de duinen verrichten ten behoeve van de waterwin ning. Hoewel in met name het gebied van de D.W.L. het be houd van de waarden der na tuur een belangrijke factor blijkt te zijn staat bij beide be drijven het belang van de water winning voorop. Een bezichti ging van het gebied, waar de Leidse maatschappij opereert heeft burgemeester en wethou ders een indruk gegeven van de uitwerking van het daar gevoer de beleid. Het college is na die bezichtiging tot de conclusie ge komen dat de belangen van het natuurbehoud eisen dat hier toezicht en controle door het Wssenaarse gemeentebestuur moet kunnen plaats vinden op basis van een beter instrument dan het huidige voorbereidings besluit natuurgebieden. In eer ste instantie gaat het om duinge bied van de gemeente Katwijk. Maar ook het natuurschoon in de Wassenaarse duinen dreigt schade te lijden als de L.D.M. vergunning krijgt voor uitbrei ding van de installaties ter ver groting van de produktie van 15 naar 40 miljoen m3 drinkwater per jaar. Daarvoor moet onder meer een 9 kilometer lange drai nageleiding in het duin van Kat wijk en Wassenaar worden aan gelegd. Tegen deze aanvrage van de L.D.M. bij de minister van volksgezondheid hebben burgemeester en wethouders een bezwaarschrift ingediend. Zij achten het niet aanvaard baar dat het duingebied op een dermate wijze zal worden aan getast zo lang niet is aangetoond dat een dergelijke drastische produktieverhoging noodzake lijk is. Onverantwoord Burgemeester en wethouders achten het in verband met de bescherming van het duingebied niet verantwoord langer te wachten op het moment, waar op het bestemmingsplan Lande lijk Gebied zal zijn goedge keurd. In die tussentijd kan het duingebied namelijk al zo ver zijn aangetast, dat er tientallen jaren nodig zullen zijn voor een herstel. Wat het bestemmingsplan Lan delijk Gebied betreft: daarin zijn voor het duingebied bepa lingen opgenomen volgens wel ke de bestemming "natuurge bied" prevaleert boven de be stemming "waterwingebied". Gedeputeerde Staten hebben dit onderdeel van het bestemmings plan niet goedgekeurd omdat zij op het standpunt staan dat de natuur- en de waterwinbelangen AARLANDERVEEN - De grote bazar, die het afgelopen weekend, ten behoeve van de uitbreiding van de kantine van de Sportvereniging Aarlander- veen werd gehouden, is een groot succes geworden. De ba zar bracht een kleine negen duizend gulden op. LISSE De vereniging van ouders van geestelijk gehandi capten vergadert morgen avond in De Witte Zwaan aan de Lissese Heereweg. Gespro ken wordt over eerste hulp bij ongelukken. De bijeenkomst begint om acht uur. LEIDSCHENDAM De Leid- schendamse afdeling van het CDA organiseert morgen avond vanaf 8 uur een „poli tiek café" in „De Witte Kake toe" aan de Damlaan. Spre kers zijn Pam Cornelissen, Tweede Kamerlid, P. Bakker, Gedeputeerde Staten, en J. C. van Erp, gemeenteraadslid en GEMEENTE MOET GARANT STAAN VOORHOUT De Stichting Landelijke Katholle- ten worden beslist ot de gemeente Voorhout ke Bouwcorporatie voor Bejaarden te 's Graven- garant wil staan voor de lening die 3,7 miljoen hage wil op het B.N.S.-terrein 43 huurwoningen gulden bedraagt. In het pre-advies wordt geadvi- gaan bouwen. De aanvraag om geldelijke steun seerd met de stichting een overeenkomst aan te voor dit plan bij het ministerie van Volkshuis- ^aan die haar verbindt aan de gemeente een vesting en Ruimtelijke Ordening werd onlangs Mrste hypotheek te verstrekken op de 43 wonin- gehonoreerd, volgens de Beschikking geldelijke sen. Aan de minister van Volkshuisvesting zal steun huurwoningen 1975. worden verzocht het verlies dat voor de gemeente De financieertng van dit project zal met een zou hunnen voortvloeien uit het garanderen van zogenaamde .klimlening" moeten gebeuren. rente en aflossing van de lening voor honderd In de raadsvergadering van donderdag zal moe- procent ten laste van het Rijk te nemen. WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad zal in de eerstvolgende vergadering te beslissen krijgen over de vraag of Wassenaar binnen af zienbare tijd kabeltelevisie zal bezitten. De voor bereidingen zijn nu zo ver gevorderd dat na een fiat van de gemeenteraad binnen afzienbare tijd begonnen zal kunnen worden met de aanleg van een centrale antenne-inrichting. Burgemeester en wethouders stellen zich op het standpunt dat kabeltelevisie kan bijdragen in een behoefte van de burgers aan verruiming van kennis en ont spanning. Wat de kosten betreft: er wordt uitgegaan van 7 TV-programma's en 10 radio-FM-programma's en van een tarief van 12,75 per maand. Voor de minder dicht bewoonde gedeelten van Wasse naar zal een nog nader te bepalen entreegeld worden geheven. Voor het 8e en 9e TV-program- ma zal het maandtarief met een kwartje per programma per maand worden verhoogd. De inrichting zal worden geëxploiteerd door de N.V. Casena, een dochtermaatschappij van de P.T.T., die nagenoeg tegen kostprijs zal werken. Wat de technische uitvoering betreft: burgemees ter en wethouders hebben steeds voorop gesteld, dat de kwaliteit van het te leveren beeld en geluid optimaal moet zijn. Daarom zal een straalverbin ding worden gemaakt tussen het gebouw van d Octrooiraad in Rijswijk en de Wassenaarse water toren. Die straalverbinding zal aanvankelijk 4 5 programma's overbrengen. De beide Nederland se televisiezenders en een Belgisch programma zullen met antennes op de watertoren worden opgevangen en doorgegeven. De vloeren waren op verschil lende plaatsen verrot evenals veel kozijn- en raamhout en de dakgoten waren te klein en te dun. Dit plan is niet in uitvoe ring genomen omdat later bleek dat het onvoldoende was om de gebreken op te heffen. Een anderhalf jaar geleden ge maakt plan is ook niet uitge voerd omdat de minister de hoge kosten niet verantwoord vond. Eind vorig jaar is einde lijk een plan ontworpen dat bij alle betrokkenen genade kon vinden. Eenmalig Het rijk zal de bewoners voor de extra-kosten van verhuizen en inrichten een eenmalige bij drage van maximaal 3.000 gul den geven. Beneden een be paald inkomen krijgen de be woners bovendien een zg. huurgewenningsbijdrage die het eerste jaar 90% van de verhoging is en daarna binnen vijf jaar met telkens 20% afloopt met bovendien uite raard voor bepaalde inkomens de individuele huursubsidie. Sommige bewoners hadden nog bezwaren tegen de aanleg van de centrale verwarming die de huur oorspronkelijk met 40 gulden per maand ex tra zou verhogen. Uit later door de woningbouwvereni ging verkregen informatie blijkt dat ook hiervoor de zo geheten 2 1/2 regeling (van de aanlegkosten) zou gelden wat neerkomt op een verho ging van slechts 10 gulden per maand. Hiertegen zal waar schijnlijk niemand bezwaar hebben. Tijdens de renovatie krijgen de bewoners voorlichting en begeleiding van een speciale contactpersoon van het Ned. Chr. Instituut voor Volkshuis vesting in De Bilt. De kosten van deze functionaris, die overigens al met zijn werk zaamheden is begonnen wor den betaald uit de bijdrage van het rijk van 600 gulden per woning (100 gulden voor voorlichting en 500 voor bege leiding). Ter gelegenheid van het zes tigjarig bestaan van Warmonds muziek- en toneelvereniging! St. Matthias werd zaterdagmid dag receptie gehouden in De Zon. De belangstelling was enorm. Het bestuur van St. Matthias schudde een groot aantal han den van ondermeer besturen van muziekbonden, verenigin gen uit Warmond en omgeving en uiteraard van de donateurs. Naast vele andere geschenken werd het bestuur zeven mu ziekstukken aangeboden. De avond werd door de leden voortgezet tot in de kleine uur tjes in Motel Sassenheim met een diner-dansant. Op 8 april vieren de jeugdleden en leer lingen het feest in het Tref punt. De viering van het zesig- jarig jubileum zal op 20 mei worden afgesloten met een ga la-concert in tennishal „De Klinkenberg". Op de foto het bestuur in ge sprek met enkele van de tallo ze gasten. j NIEUWE WETERING - Een bi- 1 zar optreden was het wel, gis- teravond, de combinatie van de j Hobo String Band in zijn oude samenstelling met in het voor- j programma de Leidse trouba dour Jan van Rhenen. Het Wassenaars college vreest dat uitstel onherstelbare schade aan het duingebied zal aanrichten nevengeschikt moeten zijn. De gemeenteraad is daartegen in beroep gegaan bij de Kroon, die echter nog geen uitspraak heeft gedaan. B. en w. van Den Haag hebben eveneens bezwaren in gediend; zij willen dat de water winbelangen zullen prevaleren boven de belangen van de na tuurbescherming. Burgemeester en wethouders van Wassenaar achten het niet uitgesloten dat de Kroon zich bij de uitspraak in deze kwestie zal laten leiden door de nota landelijke gebieden, waarin het duingebied primair de bestem ming natuurgebied heeft. Het Wassenaars college heeft haar standpunt voorgelegd aan de commissie Technische Diensten, die zich ermee ver enigd heeft. De raad zal nu bin nenkort beslissen over een uit breiding van het voorberei dingsbesluit met diverse beper kende bepalingen, ter bescher ming van de natuur in de duin gebieden. lijsttrekker voor het CDA bij de gemeenteraadsverkiezin gen. Het onderwerp is „ruim telijke ordening in de provin cie". KATWIJK De Algemene Watersportvereniging Katwijk geeft dit voorjaar diverse voorlichtingsavonden in de walaccommodatie aan de Ha ringkade. De eerste bijeen komst is vanavond. Er wordt een lezing gehouden over eventuele vaarroutes en de films die vertoond worden zijn „Atlantic adventure of Gipsy Moth", „Trooping the color" en „Yankee escape system". Dinsdag 21 maart worden twee dia-series, nl. „Sail Am sterdam 700" en „Paris Air Show" getoond. Dinsdag 4 april is er een vertoning van de film „O.S.D.R. Reddingsde monstratie", „Shannon cros sings" en „Boating Safety B" en wordt er een lezing gehou den over varen met een be stemming. Alle avonden begin nen om 20 uur. LEIDERDORPS RAADSLID GORDIJN: LEIDERDORP Het raadslid voor de PPR/D'66 J.A.M. Gordijn vindt, dat er een algeheel rookver bod moet komen tijdens de lessen op de Leiderdorp- se scholen. Dit in navolging van een dergelijk besluit van de minister van onderwijs voor de rijkscho- len voor het voort gezet onderwijs dat I augustus van kracht wordt Ook moet volgens de heer Gordijn de gemeenteraad zo spoedig moge lijk een rookver bod instellen voor openbare commis sie- en raadsver gaderingen. In de rondvraag van de vanavond te hou den raadsvergade ring zal de heer Gordijn deze kwestie aan de or de stellen en het college van b. en w. vragen zijn ver in een Veel minder moeite om de ru moerige zaal te overstemmen had de Hobo Stringband. Het zestal dat ooit van deze band in zijn glorietijd deel uit heeft ge maakt was gisteravond in deze samenstelling nog voor een keertje bij elkaar gekomen, en het moet gezegd: terecht, want het was meesterlijk wat deze jongens (ook al een dagje ouder geworden) ten gehore brachten. Het Cultureel Centrum werd af wisselend gevuld met Irish Folk en Americian Blues vooral van Bob Dylan. De band slaagde er naarmate de avond vorderde meer en meer in het publiek („wij brengen cultuur onder de boeren") op zijn hand te krijgen. De Hobo Stringband oude stijl bleek gisteravond meer dan een stukje jeugdsentiment: hun op treden vraagt om meer dan een toegift, zoiets als gisteren vraagt om een come-back. Arjen Broekhuizen. Hoogheemraden benoemd LEIDEN - Met ingang van 1 februari 1978 zijn benoemd tot hoogheemraad van het Hoog heemraadschap van Rijnland, G.W.I. Pompen te Nieuw-Ven- nep, J. Noordam te Benthuizen, H.P. Zwetsloot te Hoogmade, R. den Daas te Rijsenhout, prof. mr. A. J.O. baron van Wassenaer te Den Haag en G. Groen te Leiden. STOMPWIJK De veertig in 1965 gebouw de woningen aan de Van Santhorststraat in Stompwijk zullen elk voor herstel en verbete ring ruim 40.000 gulden vragen. De vloeren wor den nu van beton, de gevels krijgen alumi nium puien, de dakgo ten worden vernieuwd en de keukeninrichting wordt vervangen. De gemeente zal de wo ningbouwvereniging „Don Bosco" via het rijk bijna 1,7 miljoen gulden lenen. De huur prijs van bijna 147 gul den per maand die sinds midden 1975 bevroren is wordt na de renovatie met 86 gulden per maand verhoogd waar bij de aanleg van centra le verwarming is inbe grepen. De exploitatie zal daarna echter nog een aanzienlijk nadelig saldo opleveren maar die worden door het rijk overgenomen, zo delen B. en W. de raad mee die vanavond over de le ningen moet beslissen. Als met de verbouwing wordt begonnen moeten telkens acht woningen voor 10 weken wor den ontruimd. De bewoners zullen dan in sta-caravans op een naburig plein worden on dergebracht „Don Bosco" zorgt voor aanschaffing en plaatsing van de caravans en de aansluiting voor gas, licht en water. Voor de inventaris die niet in de caravan kan worden ondergebracht zullen waarschijnlijk meubelcontai ners worden gehuurd. Toen de woningen nog maar tien jaar oud waren is al een herstelplan gemaakt omdat de constructie en de gebruikte materialen, die destijds waren voorgeschreven, dermate slecht waren dat ingrijpende voorzieningen nodig bleken. De Van Santhorststraat Hobo String I Band: j magistraal De laatste bleek maar gedeelte lijk aan het onvolwassen quasi- punk publiek dat zich in het Cultureel Centrum had verza meld, besteed. Een belangrijk deel kon niet eens het fatsoen opbrengen tijdens de liedjes van I de kouwe grond zijn gebral te temperen. Jan van Rhenen moest al zijn stemzeilen bijzet ten om zich verstaanbaar te ma ken en zo zijn devies „Neder lands en toch verstaanbaar" ook werkelijkheid te laten worden. Toch kwamen de liefhebbers van zijn luisterliedjes gisteren volop aan hun trekken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4