rumuKueus slot Feyenoord-AZ'67 orr™lf. Heer weinig aspect voor de loeschouwors [IJ HAAG Het begint er nu toch echt op lijken dat Anton Malatinsky het eind van I seizoen wil halen met een ploeg die brandmerkt is als „laf". Daarmee zal de jechlsche oefenmeester van FC Den Haag n ongetwijfeld hebben bewerkstelligd dat iteam op een veilige, maar ook onopvallen- plaats Is geëindigd. Teven3 zal hij er dan hter voor hebben gezorgd dat FC Den Haags sgo een moeilijk te herstellen deuk zal bben opgelopen. Want als je als trainer voor zoveelste keer je ploeg met een tweemans- orhoede voor eigen publiek laat opdraven •tuigt dat van weinig respect voor je aan* mg. Na alle negatieve verrichtingen van de ltste maanden waaronder die waarbij FC en Haag het zoals bekend presteerde met gge en schrijve één aanvaller te opereren, n er door sommigen al slonk dit aantal et de week begrip worden opgebracht oor het taktlsche concept van Malatinsky. Het ou slechts een kwestie van tijd zijn voor de aagse équipe deze behoudende opdracht zou ebben uitgebouwd tot een ook voor het ubllek acceptabele strijdwijze, was de grond leg voor de theorie van de goedwlllenden. bar er zullen na gisteren, FC Den Haag. »gde er in Sparta een punt af te dwingen 1-1), nog maar weinigen zijn overgebleven die ok nu nog maar een spoortje waardering voor laiatinsky's taktiek over hebben. Want opnieuw m dat FC Den Haag voor countervoetbal. het dan maar positief aan te duiden, het materiaal niet heeft. Je kunt als trainer wel een Iwemansvoorhoede lanceren en je middenveld opdracht geven voor de noodzakelijke steun te zorgen. Maar als al enige keren is gebleken dat zo iets nauwelijks is te realiseren, omdat je Imiddenvelders een dergelijk concept niet aan tonen moet je als trainer toch eens iets anders bedenken. En dat nu juist is het manco van Anion Malatinsky. De Tsjech is volkomen vast- mes\ in het 44—2 concept, (en nog defen- ever varianten daarop) dat voor FC Den Haag lechfs synoniem is aan chaos, onrust en ge- iistreerdheid. i wanorde ontstaat doordat er te veel spe rt op het middenveld worden geposteerd, die wen zocht het vaak in solistische pogingen, die evenwel geen zoden aan de dijk zetten. Sparta demonstreerde een veel groter verband in de linies, waaruit de hand van trainer Brom blijkt. De Rotterdamse ploeg kon in de eerste helft het spel dicteren en zou ook een waarschijnlijk beslissende voorsprong van 20 hebben geno men als scheidsrechter Berrevoets niet een tweede treffer van Aad van Staveren had afge keurd. Nadat de linkerspits in de elfde minuut had raakgekopt trof hij twintig minuten later weer doel, maar Berrevoets had vóór de bal over de lijn verdween al gefloten voor gevaarlijk spel. Dat bleek de „redding" voor FC Den Haag, dat weliswaar in het veld de mindere blééf van .zijn opponent, maar uiteindelijk toch de halve winst mocht incasseren. Een niet onaanzienlijk deel daarvan werd bijge dragen door de dan eindelijk bijgestelde taktiek, 'want Malatinsky bracht na de pauze Fred Goe- mans in de ploeg voor Joop Korevaar met als oogmerk dat de aanval diende te worden ver sterkt. De Haagse treffer vloeide dan weliswaar niet direct voort uit Goemans' inbreng Schoenmaker kopte raak uit een hoekschop van Hoekema maar het spel van de thuisclub verkreeg door zijn aanwezigheid wel extra im pulsen. Maar na de egalisering viel het duel weer stil, vooral wat het Haagse aandeel daarin betrof. Sparta kon weer het initiatief grijpen, waarmee de ontmoeting eigenlijk doodbloedde. Pim Doesburg was bij Sparta één van de betere spelers, de Spartaanse doelman onderscheidde zich bij schoten van Schoenmaker, Kila (2x), Van Vliet en Hoekema. Zijn collega Galjè bleek opnieuw bij hoge ballen minder zeker, de Rot terdamse treffer was daar een voortvloeisel van. Hoewel Galjé bij FC Den Haag niet de enige was die voor een onvoldoende in aanmerking kwam FRANK WERKMAN Scoreverloop: 11. Van Staveren 0—1; 57. Schoenmaker 1—1scheidsrechter: Berrevoets; toeschouwers: 6500. FC DEN HAAG: Galjé; Jol, Perazic, Van Vliet, Korevaar (Goemans); Kila. Tempelaar, Schoenmaker, Zondervan; Van Leeuwen. Hoekema. SPARTA: Doesburg; Jansen, Balkestein, Marijt, Meut- stege; De Goeij, Valke, Henson; Peltzer (Van Zoest), Clarke, Van Staveren. Watinsky volhardt in systeem twee spitsen wmm Aad Kila verscheen alleen voor doel man Pim Doesburg, maar bleek over te weinig koelbloedig heid te beschikken om de Rotterdam mer te passeren. (Foto boven) Lex Schoenmaker, gesteund door ploeggenoten Tem- 'pelaar en Van Leeu wen, kopt uit een hoekschop de ge lijkmaker voor FC Den Haag in. (Foto links) Berrevoets 125e DEN HAAG Ger- rit Berrevoets floot met FC Den Haa- g—Sparta zijn 125e wedstrijd in de ere divisie. Dat liet FC Den Haag niet onopgemerkt voor bijgaan. Berrevoets kreeg na het duel een barometer aan geboden. hun ondersteunende taak niet aan kunnen. Een Cees Tempelaar bijvoorbeeld kan echt wel Iets met de bal, is ook niet te beroerd om zo nu en dan zijn aanval bi) te springen, maar het ontbreekt hem aan persoonlijkheid om daar iets goeds van te maken. Ook Aad Kila verliest zich te veel in uitzichtloze solo-ondernemingen en wanneer, zoals gisteren tegen Sparta, de kilometervreter van weleer eens in een uiterst kansrijke situatie komt te verkeren treedt zijn gebrek aan koelbloedigheid aan het licht. Gisteren was het grootste talent dat FC Den Haag op het ogenblik kan koeste ren, Romeo Zondervan, ook weer op het mid denveld geposteerd. De donkere speler paart vechtlust aan techniek en ondanks zijn betrekkelijk geringe ervaring op dit niveau een opmerkelijk groot inzicht. Maar met Zonder van dreigt hetzelfde te gebeuren als in het recente verleden met Martin Jol (die vrijwel rond .zou zijn met Ajax). Zondervan is op verscheide ne plaatsen inzetbaar, maar door hem steeds weer met een andere opdracht het veld in te sturen loop je wel het risico zijn ontwikkeling te remmen. Resteert op het Haagse middenveld Lex Schoenmaker. De routinier, die het spel van zijn ploeg van originele impulsen moet voorzien, is genoodzaakt zo veel bikkelwerk te verrichten, dat dat zijn ontplooiing al spelmaker schaadt. Schoenmaker moet tevens zo veelvuldig voor steun in de frontlijn zorgen dat zijn eigenlijke taak ook daardoor wordt aangetast. Daarbij komt dat het hele middenrif van FC Den Haag nu niet bepaald overloopt van snelheid, zodat je dit wapen gevoeglijk kunt uitsluiten. Wat resteert is een vrijwel steeds volledig geïso leerd staande Henk van Leeuwen, die op papier dan permanente steun zou moeten ondervinden van Oeki Hoekema. Maar de Fries laat zich zo veelvuldig terugvallen, dat het toch al numeriek overbelaste middenveld dan nog eens extra 'wordt bemand en de toch al zwak bezette frontlijn door diens wegvallen even zo veel verzwakt. tOok gisteren tegen Sparta bleek dat. Van Leeu Scheldsrechler Welllnga en zijn se condanten Kuiper en Schut vluchten naar de catacom ben na Feyenoord- —AZ'67. Een regen van zitkussens daalde op het drie tal neer. (Foto Unks) Kees Kist schiet letterlijk uit zijn slof na de „botsing" met Rijsbergen (links) waarvan de strafschop en AZ's gelijkmaker het ge volg was. (Foto rechts) nagepraat waarbij de strafschop centraal stond. Het ging tussen Wim Rijsbergen en Kees Kist. De bal kwam hoog voor het doel en Kovacevic - vervanger van Treytel, die last van een zenuw in zijn schouder had - kon rustig ingrijpen. Rijsbergen had de situatie zo niet bezien en zag alleen Kist. Rijsbergen: "Ik heb hem niet aangeraakt. Ik dacht zelfs dat ik een vrije trap mee zou krijgen". Kist, lijnrecht daar tegenover: "Hij hield me vast". Siem Wellinga: "Er werd. aan het shirt van Kist getrokken zodat hij de bal niet meer kon bereiken". Willem van Hane- gem: "Kist kansloos in die situatie? Natuurlijk niet. Dat is juist een situatie, waarbij hij erin gaat". Een scale van meningen waarbij er niet aan te ontkomen is dat iedere partij voor zichzelf pleit. Hoe dan ook, het werd een strafschop die AZ'67 (door Metgod) toch nog naast Feyenoord bracht, dat door Kreuz twee maal scoorde. Maar Kreuz was ook de man die zo'n stuk of vier kansen liet liggen. Trainer Boskov: "We kunnen lang en breed praten over die strafschop, maar het had toen al 4-1 voor ons moeten staan". Risicoloos Niet eens onredelijk geredeneerd, want, zowel Kreuz, als Nico Jansen geen wonderman maar Feyenoord speelde In elk geval weer met een spits - hadden de stand een rianter aanzien kunnen geven. Zelfs tegen een voor de rust beter en vooral gemakkelijker spelend AZ'67. hoewel de Alk- maarse formatie risicoloos te werk ging en elke bal werd ingeleverd bij de dichtstbijzijnde vrije man. Het was allemaal een beetje steriel wat AZ'67 deed. Feyenoord nam een afwachtende houding aan, wat AZ's trainer Cor van der Hart verleidde tot de uitspraak: "Bang voetbal. Als je ons toch zag spelen in de eerste helft, was Feyenoord daarbij vergeleken een angstige, ploeg. Speelt met twee spitsen en dan thuis. Jawel, na de rust. toen met vier. Wij hebben van die angst geen profijt getrokken, want op rechts waren we helemaal vrij. Maar er waren er bij ons. die het helemaal lieten afweten. Nygaard was er zo een. Geen bal goed". Van der Hart was wel uiterst gecharmeerd van Ronald Spelbos. "Erg sterk. Als er gekozen moet worden wie naar Argentinië moet, Rijsber gen of Spelbos. zou ik Spelbos nemen". Een verklaring, waarmee zeker niet eenieder het eens was, want juist het centrale duo Spelbos- Metgod was er geen enkele keer als Feyenoord kansen had gecreërd. Niet toen in het begin Nico Jansen precies tegen de uitgestoken voet van Meskovic schoot, niet toen Kreuz vlak voor doel de bal nog erover lepelde en evenmin toen de Oostenrijker vlak na het begin van de tweede helft met een omhaal - nadat Nico Jansen had doorgekopt - gelijkmaakte. De trefer van AZ was Juist voor de rust gevallen en die mocht op rekening van Feye- noords centrale duo worden geschreven. Hugo Hovenkamp had - Notten, zwak kon hem niet bijbenen - een verre pass gegeven. Rijsbergen had zijn man, Kees Kist, de vrijheid gegeven en dat betekende een tyische treffer van een pure spits, Kees Kist. Boskov had, ziende dat AZ'67 losjes speelde maar voor het doel tot weinig effectieve daden kwam, zijn aanval na de rust versterkt. Midden velder Snoeck - Boskov: "Die denkt dat hij nog bij Xerxes speelt en probeert zelf te schieten in plaats van een vrije man te bedienen" - was vervangen door Budding, die als linkerspits v/eer de aandacht op zich vestigde. Toen ook kreeg Arntz het moeilijk, de man die voor de rust van zijn totale vrijheid te weinig gebruik had gemaakt. Budding gaf ook de voorzet, die Kreuz foutief beoordeelde. Hij had kunnen kop pen maar hief het been hoog en miste. Weer waren Spelbos noch Metgod ter plaatse. Spel bos, die wel heerser in de lucht was maar verscheidene situaties onjuist beoordeelde. Lelijk Inmiddels had Mansveld een gele kaart opge lopen toen hij Hovenkamp had getorpedeerd. Tegen het eind kreeg ook de met onterechte vedetteneigingen behepte Jan Peters het geel, omdat hij Wim Jansen attaqueerde. Manager Hans Kraay: „En met een lelijke verklaring op het formulier: schoppen van een tegenstan der". Jan Peters kreeg pas enige allure toen na de rust Van Hanegem zich nog meer liet terugzak ken, wat de aanval vlijmscherpe passes scheel de. Want de meester was weer best bezig geweest in de eerste helft. Toch was hij niet zo gevaarlijk als Feyenoord had gevreesd, om- dat hij te veel achter bleef. Na de gelijkmaker van Feyenoord was het gedaan met het superieure spel van AZ'67. Het hard werkende Feyenoord schiep weer kansen, onderbroken door een snel en onverwacht schot van Kist en een rush van Peters die op het laatste nippertje werd gestuit door Rijsber gen, spelend met een blessure, maar weigerend zijn plaats af te staan. Zo kreeg - weer - Kreuz een mogelijkheid, maar de tweede greep hij feilloos. Meskovic verwerkte nog wel het schot van Nico Jansen, maar toen lobde Kreuz de bal via de paal in het doel: 1-2. Pal daarop volgde de strafschop, die zoveel tongen in beweging bracht. Boskov: "Ik had van AZ meer verwacht". Rijs bergen: 'Toen we na de rust gingen drukken, bleef er van de defensie van AZ niet veel over". Van der Hart: "Ach, zo is voetbal. Wellinga zag dat Hovenkamp bij het tweede doelpunt van Feyenoord een tik kreeg, maar hij deed niets. Het was geen mooie wedstrijd maar toch best aangenaam om naar te kijken". En daarom gaat het, hoezeer een strafschop dan ook de gemoe- dersn bezig kan houden. Overigens de zevende strafschop die Feyenoord dit seizoen tegen kree9- Herman van Bergen Scoreverloop: 39. Kist 0-1, 46. Kreuz 1-1, 84. Kreuz 2-1, 85. Metgod 2-2 (strafschop). Scheids rechter: Wellinga. Toeschouwers: 25.800. Feyenoord: Kovacevic; Van de Korput, Mans veld, Rijsbergen, Wijnstekers; Wim Jansen. Not ten, Kreuz. Snoeck (Budding); Van der Lem, Nico Jansen. AZ'67: Meskovic; Arntz. Spelbos. Metgod. Ho venkamp; Peters, Nygaard. Van Hanegem; Ver- heyen (Van Rijnsoever) Kist, Van Marwijk. DTTERDAM Met gespeelde overtuiging sed scheidsrechter Siem Welllnga zich voor Is de barmhartige Samaritaan. "Ik had bij die trafschop een Feyenoorder een rode kaart unnen geven, omdat hij aan mijn kleren trok, laar Ik besliste om dat in die emotionele «stand niet te doen. Ik was bang, dat het ubllek dan door de hekken zou komen", felllnga was de hele wedstrijd bang. HIJ had tn volkomen offday en kon het duel Feye- «ord-AZ'67 technisch niet aan. Hij stapelde It ene fout op de andere, floot wisselvallig naar verdeelde zijn fouten wel over belde «rtljen. En al riep de strafschop, waaruit AZ P 2-2 kwam, veel emoties op, hij zag er tdrlegelijk echt uit en ditmaal was Welllnga M resoluut Wat een nogal tamme maar zeker flirt onaantrekkelijke wedstrijd voor de rust ■aa, kreeg een injectie erna en een tumul- kus slot met agenten, die de uitgang publiek, aarult Welllnga natuurlijk niet te voorschijn lel publeik, ruim vijfentwintigduizend, ging te- eer, Wellinga werd massaal uitgemaakt voor iet bekende attribuut en dook ijlings in de atacomben. Met hoogrode koppen verliet men Daar werd nog lang en héftig

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11