Belangenorganisaties kritisch over conceptplan betaald voetbal Winst Karpov Ploegleiders onthouden Van Vliet de ritzege Bekerstrijd zaterdagclubs De eindsprint is mijn sterkste wapen Leiderdorp uit degradatiezorgen Startverbod Ans Teelen Noteer bij de radio ATLETIEKTALENT WYBO LELIEVELD: Van Bracht op dreef SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 MAART 1978 PAGINA. 9 RIJSWIJK Gistermiddag is aan de belanghebbende organisaties het rapport „Gezonder betaald voetbal" aangeboden. Twaalf dagen krijgen de belangenvereni- lingen als FBO, VVCS, WON, alsmede bet sectiebestuur betaald voetbal de tijd voor informatieve gesprekken met de leden van de stuurgroep, die het rapport heeft samengesteld. Rond 1 april komt ,de stuurgroep met een definitief plan. Drs. Jan van Gorsel, voorzitter van de stuurgroep, wees er bij de presentatie van het rapport op het ministerie van CRM in Rijswijk op dat een ieder moet beseffen dat sprake is van een „eenpots- theorie". „We hebben een bedrag ter beschikking gekregen om het betaalde voetbal gezond te maken", bo beklem toonde hij, „daarvoor zijn diverse moge lijkheden denkbaar. We dienen echter te blijven binnen het budget dat we hebben. We wachten voorstellen tot wijziging met belangstelling af. Als er dergelijke voor stellen niet komen zal de stuurgroep het initiatief nemen". Hij wees er voorts op dat er gerede twijfels zijn over de wette lijkheid van het vergoedingssysteem die het transfersysteem vervangt. „Formeel is het mogelijk dat een speler in vrijheid een contract sluit met een club. In prak tijk staan afspraken tussen de clubs die vrijheid in de weg. Er is een soort kartel vorming die in strijd is niet het Europese recht. De commissie zal voor 1 april trachten in het buitenland in dezen inlichtingen in te winnen". Staatssecretaris Wallis de Vries, die eer der in een radio-interview verklaarde dat er wel degelijk een sanering wat betreft het aantal clubs in het betaalde voetbal zou komen, was nu in zijn reactie aan merkelijk voorzichtiger. „Mij is opgeval len", zei- hij bij een eerste voorlcpige reactie op het rapport", dat de uitgangs stelling heel anders is dan in het verle den. Men heeft het niet gezocht in aantal len van betaalde voetbalorganisaties, maar daarin waar precies de kern ligt. In de eign inkomens- en uitgavenplan- ning van de BVO's (betaald voetbal orga nisaties) heeft men het gezocht. Dit rap port is gebaseerd op reële verwachtin gen". Mr. Jacques Hogewoning begon zijn commentaar met gebruikelijke woorden: „Erkend wordt dat betaald voetbal een maatschappelijk gegeven is en als zoda nig ook wordt beschouwd", zo merkte hij op. „Ik sta positief tegenover het rapport, maar er zal nog veel moeten gebeuren." Waarschuwende woorden richtte hij ten slotte over het hoofd van drs. Van Gorsel tot de stuurgroep: „Als het vergoedingensysteem niet meer be staat is de financiële basis van het be taalde voetbal weggevallen". Karei Jansen (WCS) voerde aan dat aannemen van de suggestie dat een club maar over achttien tot twintig betaalde spelers mag beschikken in feite een voor stel is tot een massale afvloeiing van de betaalde voetballer. Van de rond 875 spelers die thans in het profvoetbal werk zaam zijn worden er dan zo'n 150 brode loos. „De KNVB heeft de kans laten liggen zelf met een beleidsplan te komen", aldus mr. Eric Vile voorzitter van de belangenorga nisaties van de clubs (FBO), „De externe geldgevers hebben de draad weer opge pakt". Hij liet weten dat de FBO tevre den is over het rapport onder meer om dat wordt uitgegaan van 37 clubs. „Die 37 clubs", aldus de voorzitter van de werkgeversorganisatie, „krijgen een nieu we en misschien wel een laatste kans". Hij bestreed evenwel de zienswijze dat de FBO geen initiatieven had ontwikkeld om te komen voor een CAO in het betaalde voetbal. „Er ligt een concept CAO van de WCS en van de FBO klaar". De FBO heeft voor volgende week vrijdag een buitengewone algemene ledenvergadering uitgeschreven om over het rapport te discussiëren. Voorzitter J. van Gorssel twijfelt nog over de wette lijkheid van het door de stuurgroep voorgestelde vergoedingssysteem. Van onze schaakmedewerker LEIDEN De kampioen van de LSB, Alphen, zal ook de laatste wedstrijd, tegen Katwijk, ruim gaan winnen. Er werd afgebroken bij een 5—2 stand. De prognose voor de eindstand is 6 1/23 1/2. Leiderdorp heeft zich op overtuigende wijze uit de degradatiezóne gewerkt De laatste ontmoeting, met Philidor V, werd met 8 1/2—1 1/2 gewonnen. LSG III won de laatste wedstrijd tegen Philidor IV met 64. Alphen, dat al bij het ingaan van de laatste ronde zeker was van de titel in de eerste klasse, heeft niet zo heel erg veel moeite gehad met een zwaar gehavend Katwijk. Op de laatste borden werden bijna alle partijen gewonnen. Alleen op de topborden kon Katwijk voor tegenstand zorgen. Via 5—2 zal het nu wel 6 1/2—3 1/2 worden. Als voorbereiding op de promotiewedstrijden (vierkampen, waarbij de twee hoogst geëindigde tientallen naar de KNSB promoveren) zal Alphen het op zaterddg 18 maart opnemen tegen een team, dat samengesteld is uit spelers van LSG I en II. Leiderdorp, dat bijna de gehele competitie onder aan de ranglijst bungelde, heeft zich in de laatste twee ronden goed hersteld. Nadat Philidor IV al was teruggewezen kon ook Philidor V niet voor voldoende tegenstand zorgen. De 8 !/2—1 1/2 laat een zeer duidelijk krachtsverschil zien. Of Philidor V en ook Philidor IV degradeert is nu afhankelijk van eventuele promotie van Alphen naar de KNSB en degradatie van LSG II of Voorschoten uit de KNSB. De eindstand in de eerste klasse LSB: 1. Alphen 6 12 37 1 2; 2 Philidor III 6 8 37 1/2; 3. LSG III 6 8 31 1/2; 4 Katwijk 6 6 30 1/2; 5 Leiderdorp 6 4 27 1/2; 6. Philidor IV 6 2 25 1/2; 7 Philidor V 6 2 20. Ka/pov won de afgebroken partij fegen de Joegoslaaf Ljubojevic. BUGOJNO - Wereld kampioen Anatoli Karpov heeft gisteren tijdens het internatio- f nale schaaktoernooi in i de Joegoslavische plaats Bugojno zijn af gebroken partij uit de tiende rond tegen de Joegoslaviër Ljubomir Ljubojevic gewonnen. Voorts won de West duitser Robert Hübner met zwart van de Joe goslaviër Svetozar Gli- goric. De partijen To ny Miles (Eng) - Enver Bukic (JSL) en Lajos Portisch (Hon) - Ro bert Byrne (Am) eind igden in remises. De kop van de ran glijst luidt nu: 1. Boris Spasski (Rus) en Jan Timman (Ned) 6,54 punten; 3. Ljubojevic, Karpov en Vlastimil Hort (Tsj) 6; 6. Mikhail Talj (Rus) 5,5. DEN HAAG De strafcommissie van de stichting Nederlandse hippische sportbond (NHS) heeft de amazone Ans Teelen uit Blerick een startverbod opgelegd vn zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Dit startverbod gaat met terugwerkende kracht in per 28 februari 1978. Haar paard Con Dios kreeg een startverbod voor drie maanden. De strafcommissie kwam tot deze uitspraak omdat het bewezen werd geacht dat Ans Teelen op 23 februari j.l. tijdens de finale avond van de concoursen om de NCRV-springtrofee in de Rijnhal in Arnhem haar paard Con Dios had onttrokken aan een controle op het gebruik van ongeoorloofde middelen. In het onlangs in werking getreden dopingreglement van de NHS wordt het weigeren van het geven van medewerking aan controle gelijkgesteld met de uitslag „positief' van een monsteronderzoek. John Lorie in UEFA-selectie ZEIST Dinsdag 14 maart speelt het Nederlands UEFA-jeugdelf- tal (voor spelers tot 19 jaar) in Ede een wedstrijd tegen Finland in de voorronde van het toernooi om het Europees kampioenschap. Indien deze wedstrijd een overwinning oplevert is Nederland aker van een plaats in de eindronde, die van 3 tot 15 mei in Polen wordt gehouden. De geselecteerde spelers zijn: Quintus van der Meulen (Eindhoven), Hans de Koning (Sparta), Quido Pen, Cor van den Brink en Ervin Cramer (allen Ajax), Sjaak Troost, Sjaak Edelbloedt en Hans Groenendijk (allen Feyenoord), John Scheve (FC Twente), John Lorie (FC Den Haag), Ton Lokhof (NAC), Chris van den Dungen (FC Den Bosch). Hans Voskamp en Ruud Kaiser (beiden GO Ahead Eagles), Hans Bijsterveld (Willem II) en Hans Bastiani (FC Amster dam). Scheidsrechter is de Deen P. Jensen. FC Den Haag—Sparta NEC-PSV FC VW-FC Twente FC Amsterdam—Haarlem Volendam—Ajax Telstar—FC Utrecht Go Ahead Eagles—Vitesse Roda JC-NAC Feyenoord—AZ'67 Eerste divisie SC Cambuur—Excelsior SWFortuna SC Heracles—FC Groningen EindhovenHeerenveen Wageningen—SC Amersfoort Veendam—FC Dordrecht De Graaf schap—PEC Zwolle MW—FC Vlaardingen Helmond SportWillem II De wedstrijden aangeduid met komen voor op totoformulier Jan Raas had de nadrukkelijke opdracht van ploegleider Peter Post om de belagers van kopman en klassementaan voerder Gerrie Knetemann af te matten. DRAGUIGNAN - Jan Raad vindt Leo van Vliet best een aardige vent en een goed wielrenner. Niettemin weigerde de Zeeuw gisteren de neo-prof in Franse dienst aan de etappezege te helpen. Raas zei: „Je denkt toch hiet dat ik gek ben?" Daar kon Van Vliet, die als vijfde eindigde in de zesde etappe van Parijs-Nice, het mee doen. Raas had er vrede mee dat de Belg Jean-Luc van den Broucke de ritzege behaalde. Waarom misgunde Jan Raas Leo van Vliet de eerste belangrijke triomf in zijn prille prof carrière? Het was heel simpel. Na 69 kilometer demarreerde Jan Raas uit het peloton, dat juist de lastige beklimming van de Col d'Espigoulier achter de rug had. Hij werd achterhaald door vier renners: de Fransen Bernaudeau, Linard en Guttierez en door Leo van Vliet. Het vijftal nam een flinke voorsprong, ondanks dat Jan Raas de enige was die hard op kop reed. De anderen, incluis Leo van Vliet, deden niets anders dan volgen. HELPERSWERK zesdaagsekeizer wilde dat de ploegen met concurrenten voor de leiderspositie van Gerrie Knetemann zich moesten afmatten in de achtervolging. Dat gebeurde ook. Jan Raas viel niet aan om de rit te winnen. Hij verrichtte alleen helperswerk voor zijn kop man in deze Parijs-Nice, Gerrie Knete- Bernaudeau moest na honderd kilometer terugvallen door een lekke band, maar Raas maalde door. Van Vliet en Linard bleven in de schaduw van de Zeeuw, die de ploegge noot van Joop Zoetemelk meerdere keren vroeg of hij ook kopwerk wilde doen. Van Vliet had het graag gewild, maar mocht het niet van zijn ploegleider Louis Caput; deze wil maar één ding en dat is de eindzege van Zoetemelk. Een mogelijke ritzege van Van Vliet werd volkomen ondergeschikt ge maakt. Leo van Vliet betreurde dat. Hij is vol ambitie het profmilieu binnen gestapt en had graag voor zijn eigen kansen gereden. Nadat hij volhardde in de opdracht van zijn ploegleider, kon hij heel goed begrijpen dat Raas hem niet in een zetel naar de eind streep in Draguignan wilde brengen. Dertig kilometer voor het einde van de 213 kilometer lange rit van Plan-de-Campagne naar Draguignan hield Jan Raas het voor gezien. Hij ging opzitten en liet het peloton terugkomen. In de finale van de rit, tijdens welke het voorste peloton met grote snelheid afdaalde naar Draguignan, plaatste Raas tweemaal een demarrage, maar dat gebeur de met te weinig kracht. Nadat Van Vliet was teruggepakt demarreerde de 22-jarige Belg Jean-Luc van den Broucke en zegevier de. De uitsla*: 1. Van den Broucke (Bel) in 5 uur 28,04 minuten, 2. Kelly (Ier) op 6 sec., 3. Hoban (Eng), 4. Thaler (Wdl), 5. Van Vliet (Ned). 6. Lasa (Spa), 7. Knetemann (Ned), 8. Hezard (Fra), 9 Rosiers (Bel), 10. Bernaudeau (Fra), 22. Zoetemelk (Ned), 24. Raas (Ned), 25. Kuiper (Ned), 31. Den Hertog (Ned), 33. Lubberding (Ned). ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 28.15.04, 2. Joop Zoete melk (Ned) op 5 sec., 3. Hinault (Fra) op 9 sec., 4. Laurent (Fra) op 20 sec., 5. Kuiper (Ned) op 24 sec., 6. Hezard (Fra) op 31 sec., 7. Lubberding (Ned) op 31 sec., 8. Kelly (Ier) op 40 sec., 9. Duclos-Lasalle (Fra) op 41 sec., 10. Mesiet (Fra) op 44 sec., 19. Van den Broucke (Bel) op 3.08, 20. Raas (Ned) op 3.48, 21. Thaler (Wdl) op 3.54, 23. Van Vliet (Ned) op 4.03, 26. Den Hertog (Ned) op 7.11, 45. Van den Hoek (Ned) op 28.31. (Van onze sportredactie) STOMPWUK Nog geen jaar terug zag het er naar uit dat hij de atletiek voorlopig maar beter kon vergeten. Nu heeft hij een uitstekende kans om zich te plaatsen voor de finale op de 1500 meter bij de Europese indoorkampioenschappen. Wonderbaarlijk snel is Wybo Lelieveld, ongetwijfeld een van de grootste talenten in de Nederlandse atletiekwereld, hersteld van een nog steeds onbekende knieblessure. Wonderlijk goed ook. Niet minder dan twee Nederlandse indoorrecords op de 800 en de 1500 meter zijn nu de beloning van het vele traningswerk van deze tweedejaars senior, lid van het Leidse Bataven. „Inderdaad ben ik er weer snel bovenop gekomen. In mei van het vorige jaar ben ik geblesseerd geraakt. Dat heeft geduurd tot half juli en al die tijd heb ik nooit geweten wat ik nu precies mankeerde. Zelfs dr. Strikwerda kon het niet verklaren". Een van de eerste wedstrijden na zijn herstel was het Nederlandse kam pioenschap. Daar bleek dat hij eigenlijk niet veel achteruit was gegaan. „Ik heb natuurlijk nooit helemaal stil gestaan. In eerste instantie begon ik met korte duurlopen. Kort want na ongeveer een kwartier of twintig minuten lopen kreeg ik weer last van mijn been. Op een gegeven moment liet mijn trainer, Lambert van der Berg, mij wat op tempo lopen en vreemd genoeg had ik toen geen last, daarom zijn we daar mee doorgegaan". Wybo Lelieveld hoopt op een gunstige serie-indeling tijdens de Europese indoorkampioenschappen, die dit weekeinde in Milaan worden gehouden. De gevolgen van die snelheidstraining zijn nu pas echt goed te zien. Wybo is duidelijk vooruit gegaan. Eind januari pakte hij het indoorrecord op de 800 meter, 1.49.4. („Dat gebeurde eigenlijk sneller dan gepland"). Nog geen maand later liet hij 3.42.2 noteren op de 1500 meter, opnieuw een Nederlands record en wal nog belangrijker is, hij bleef voor de tweede achtereenvolgende keer on der de limiet voor de Europese indoorkam pioenschappen, die dit weekeinde in Milaan worden gehouden. Sfeer Een van de redenen voor Wybo Lelieveld om vrij veel aan indooratletiek, zeker niet een van de meest populaire takken, te doen is de sfeer. „Binnen is de sfeer veel beter dan buiten bij (bijvoorbeeld) een cross. Dat zit waarschijnlijk in de kleine ruimte waar alles zich op moet afspelen. Een andere reden voor het feit dat ik veel aan indoor doe is de grote afstand die je af moet leggen bij een cross. Normaal gesproken loop ik die bijna nooit Het afgelopen jaar heb ik maar een keer een tien kilometer gelopen". Wybo houdt trouwens toch wel van wat gezelligheid. Hij zal zich bij zijn vereniging De Bataven nooit en te nimmer afzonderen. „Ik vind het gewoon gezellig om met de hele groep te trainen. Ik zal nooit alleen gaan werken en zeker nooit overdreven veel gaan trainen. Een van de redenen van die blessu re van vorig jaar is misschien ook wel het voor mij ongewoon zware programma dat ik afwerkte bij een trainingsweekeinde op Texel". Een enkele keer slechts omttrekt hij zich wel aan gezelschap. Vlak voor een wedstrijd bijvoorbeeld. „Dan wil ik me nog wel eens afzonderen. Me rustig concentreren op de race die moet worden gelopen. Zo'n wed strijd heb ik dan al een paar keer gelopen, voordat 'ie echt is begonnen". Ook in Milaan zal Wybo Lelieveld ongetwijfeld „in afzon dering" gaan. Niet gehinderd door blessures („hoewel ik een paar weken terug toch weer last had van mijn lies") kan Lelieveld dan erg hoog komen. „Met een gunstige serie-in deling zie ik kansen op de finale" - hij blijft bescheiden. Wybo Lelieveld. Van onze sportredactie LEIDEN Op advies van de contactcommissie KNVB-zaterdag verenigingen, heeft het bestuur van de Afdeling Leiden het plan opgevat een bekerstrijd te organiseren. De gedachten van het afdelingsbestuur gaan uit naar het vormen van vier, vijf elftallen sterke poules. De winnaars zullen overgaan naar een finalepoule De wedstrijden van de voorrondes zullen worden gespeeld op de zaterdagen 15 en 22, en de woensdagen 19 en 26 april. De finales zullen op 29 april, 3 en 6 mei worden afgewerkt. Rijpwetering Henk Swaak, oud-trainer van UDO, zal komend seizoen werkzaam zijn bij vierdeklasser Rijpwetering. Swaak die dit seizoen geen club onder zijn hoede had, heeft voor een jaar getekend GENT Alleen Rini van Bracht heelt gisteren op de der de wedstrijddag van het drie banden toernooi voor landen teams beide partijen in winst kunnen omzetten. Popeyus speelde remise tegen de Deen Sëgaard en De Wilde verloor van de Deen Korte. Tegen De nemarken speelde Nederland gelijk en van Oostenrijk werd, middels drie winstpartijen, ge- De gedetailleerde uitslagen zijn Nederland—Denemarken 1—1 (wed strijdpunten 3—3) Van Bracht 50 55 3 0.909 Thögersen 38 55 5 0.690 Popeyus 50 61 8 0.819 Sögaard 50 61 5 0.819 Korte 50 81 5 0.617 De Wilde 43 81 3 0.530. Nederland—Oostenrijk 20 (6—0) Van Brachl 50 41 6 1.219 Scherz 24 41 3 0 585 Popeyus 50 46 6 1 086 Weingarter 33 46 5 0.717 De Wilde 50 45 6 1.111 Mastny 37 45 4 0.822 Ruime zege ijshockey team GR AN CANARIA Het Nederlands ijshockeyteam is het wereld kampioenschap in de c-groep, dat gehouden wordt op Gran Canaria, uitstekend begonnen. Gisteren wonnen de Nederlanders met 18—3 van België. De tussenstanden in deze wedstrijd, die door zo'n 100 toeschouwers werd bijgewoond, waren 5—1, 9—1 en 4—1. De doelpunten werden gemaakt door Jansen (3), Hille, Koopmans, Kooren, Van Soldt (allen 2), Van der Broek, Van der Griendt, Scheffer, Petemousek, Berte- ling. Van Onlangs en de Heer. In de andere wedstrijd won China met 84 van Frankrijk. Goede start ZIAN Vitesse SCHAGEN De estafetteploeg van ZIAN Vitesse heeft gisteren op de eerste dag van de midwinterkampioenschappen in het 25 meter bad De Wiel te Schagen het Nederlands record op de 4 maal 200 meter vrije slag scherper gesteld. Zian met de zwemmers Herik Elzerman, Hans Elzerman, Cees Vervoorn en René van der Kuil bracht het eigen record van 7.54.9 op 7.53.15 sec.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9