FNV eist harde aanpak apartheid VOOR EEN GEELTJE BRITSE GOUDKUST Kunstmatige baby is lariekoek Kabinet bespreekt financiële gedragscode van bewindslieden l\f A A Stormloop op supergoedkope minicruise Twee Spaanse politiemannen opgebracht NIEUW PLAN VOOR ALGEMENE RHODESISCHE REGELING binnenland/buitenland Terroristen wreken strafproces met moord PAGINA 7 NEW YORK (AP) Het persbureau de Associated Press heeft gisteren de hand kunnen leggen op een exemplaar van het nieuw boek van de wetenschapsjournalist David Rorvik waarin melding wordt gemaakt van het bestaan van een 14 maanden oude kloon. Een kloon is een menselijk wezen dat is gefokt uit een kern van één enkele menselijke cel en een exact duplikaat voor de donor. In zijn op 1 maart verschenen boek „In his Image: the Cloninf of a Man" weet de schrijver op geen enkele wijze aannemelijk te maken dat er inderdaad een kloon bestaat. De genetici zijn momenteel wel overtuigd van de mogelijkheid in de toekomst mensen te reproduceren door klonen, maar houden het erop dat de bestaande technieken nog tekort schieten. Rorvik's verhaal gaat over gebeurtenissen die de lezer op gezag van de schrijver zelf moet aannemen noch de uitgever noch de agent van Rorvik willen de waarheid ervan onderschrijven. Radio Vaticaanstad heeft inmiddels een vraaggesprek met een deskundige uitgezonden over de geruchtmakende zaak van de kloon. Professor Luigi Gedaa, een persoonlijke vriend van paus Paulus en het hoofd van het instituut voor medische genetica te Rome, noemde de bewering van de schrijver David Rorvik als zou er reeds een 14 maanden oud gekloond jongetje op aarde rondkrui pen „science finction". Verder vond hij dat alle laboratorium experimenten met menselijke cellen bij de wet verboden zouden moeten worden. „Bepaalde manipulaties met het menselijk ras dat zowel fysiek ais geestelijk anders is dan alle andere rassen moeten absoluut nimmer toegestaan worden. Genetische manipulatie met cellen zowel sperma als andere cellen die afkomstig zijn van menselijk zouden kunnen leiden tot ongeoorloofde processen die verbo- moesten worden door een gedragscode voor wetenschapsmen sen, inclusief de biologen", aldus de professor. op slag gedood, de ander in een ziekenhuis opgenomen. Eerder op de dag werd in de omgeving van San Sebastian een vroegere sergeant van de Guardia Civil doodgeschoten. Tot nu toe heeft niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist. De Spaanse regering heeft gisteren Galicië. een vier provincies en drie miljoen inwoners tellende streek in het noordwesten van Spanje, voorlopig zelfbestuur toegekend. Het is de derde streek die van het Spaanse kabinet voorlopig zelfbestuur krijgt tot de nieuwe Spaanse grondwet is opgesteld en-, door het parlement is goedgekeurd. De twee overige streken zijn Catalonië en Baskenland. MADRID (AP) - Bij twee aanslagen in Ma drid en San Sebastian zijn gisteren twee agenten om het leven gekomen, aldus is door de Spaanse poli tie bekend gemaakt. In een Madrileense buitenwijk openden onbekenden vanuit een voorbijrijdende auto met een machinege weer het vuur op twee patrouillerende agen ten. Een van hen werd LONDEN (AP) De Verenigde ^Staten en Engeland hebben gisteren nieuwe plannen op tafel gelegd om tot een vredesregeling voor Rhodesië te komen waarbij zowel de partijen uit het onlangs zljesloten interne Rhodesische akkoord zijn betrokken als de twee leiders van het militante patriottische front. Volgens hooggeplaatste diplomaten hoeven de besprekingen hier over niet de vorm aan te nemen van een conventionele conferentie, maar kan dit wellicht ook gebeuren via pendel-diplomatie zo als die toegepast wordt in het Midden-Oosten. „Wij hopep echter dat de voorstellen of invitaties tot resultaat zullen hebben dat alle betrokken partijen tegelijkertijd op dezelfde plaats aanwezig zullen zijn", aldus een van de diplomaten. De formule waarover tussen de Amerikaanse regering en de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen woensdag overeenstemming is bereikt houdt in dat alle partijen betrokken bij het door de Rhodesische premier Smith geïnspireerde akkoord van Salisbury en de twee partijen die begin februari betrokken waren bij de conferentie op Malta samen zullen komen met Amerikaanse en Britse afgevaardigden als bemiddelaars. oeainx en oiaus m opanje. Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren in Madrid aangekomen voor een particulier bezoek van enkele dagen aan Spanje. Gisteravond zijn zij ontvangen door de Spaanse koning Juan Carlos. BRUSSEL (ANP) Charles Victor Bracht, de 63-jarige Belgische baron uit Schoten die dinsdag ontvoerd werd toen hij zijn ja guar stalde in een Antwerpse parkeerga rage, is een goede be kende van het Neder landse koninklijke huis. Dat hebben gis teren verscheidene Belgische dagbladen gemeld. Bracht, die in Nederland werd geboren en die in 1967 van de Belgische koning Boudewijn de titel van baron kreeg, is, aldus Belgische bladen, in geheel Europa een geziene socity-figuur Hij zou bevriend zijn met prins Bernhard. De gerechtelijke instanties in Antwerpen, die het onderzoek in deze ontvoeringszaak in handen hebben, zwijgen nog steeds. De „Gazet van Antwerpen" houdt vol uit „zeer goed ingelichte bron" te weten dat er inmiddels een losgeld voor de baron is gevraagd. Door de officiële instanties wordt dat nog steeds niet bevestigd of ontkend. Ontvoerde baron zou vriend van Bernhard zijn Rolf Pohle veroordeeld tot drie jaar MÜNCHEN (AP) - De Westduitse terrorist Rolf Pohle. een van de vijf personen die twee jaar geleden werden vrijgelaten in ruil voor de ontvoerde Wesiberlijnse politicus Peter Lorenz, is gisteren in München tot drie jaar en drie maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens afp-ersing. Pohle, die later opnieuw kon worden gearresteerd werd door de rechtbank schuldig bevonden aan het gebruik van ernstig beedoel- de dreigementen tegen het leven van Lorenz om 20.000 mark van de politie los te krijgen voordat hij en vier andere vrijgelaten terroristen op 3 maart 1975 naar Aden werden overgevlogen Ipswich, een smakeloos stremsel in Oost-Engeland was het kortstondige doel van de mini-cruise Een stad om snel weer te vergeten, was de eindconclusie Engelandvaarders in spé, die behept zijn met een Schots zuinigheidssyndroom, krijgen tot 22 maart een droomkans om voor de afbraakprijs van 25 gulden vaart achter bun reisplan te zetten. Voor dat geeltje, pakweg de prijs, die ze anders betalen voor twee flessen witte jenever, dan wel voor anderhalve krat bier of vier bioscoopkaartjes nek kramp stomen ze vanuit de Beneiuxha ven in het maan landschap van Europoort bin nen zeven uur naar Felixsto we aan de Oostkust van bet Britse rijk. Voor datzelfde bedrag wordt men ook nog per bus vanuit de haven naar de provincies tad Ipswich gebracht, waar men vier uur de tijd krijgt om de Engelse middenstand te verlossen van schoenen, over hemden, make-up artikelen, scheermesjes en wormstekig antiek, die aan de overkant van de Noordzee tientallen guldens goedkoper zijn dan in Nederland. Beladen met deze bullen koerst men diezelfde middag nog terug naar het Rotterdamse industriegebied. Townsend Thoresen, de groot ste rederij in het ferryvervoer tussen Europa en tobberige EEG-benjamin, heeft deze 25- pop stunt gelanceerd om zijn kersverse veerdienst tussen Rotterdam/Europoort- en Fe lixstowe bij het Nederlandse publiek te introduceren. Aan vankelijk was het de bedoeling dat Townsend vanuit de haven van Scheveningen bij wijze van proef een ferrydienst zou gaan onderhouden naar Tilbu ry bij Londen. Maar dit plan bleek in de praktijk niet uit voerbaar. De reisduur van 91/2 uur goed de kosten name lijk onverantwoord hoog op en maakte de exploitatie onmoge lijk. Townsend, die vorig jaar 3 zie liggen, die de helft is afge prijsd, kan ik hem ook met geen mogelijkheid laten lig gen. Dat is de menselijke heb zucht, mijn jongen. Ik heb geen moer in Engeland te zoe ken, maar reken er op, dat ik daar aan de overkant met vol le teugen zal genieten". Wie ook genoten, waren de winkeliers van Ipswich, een smakeloos stremsel van grijze baksteen en beschimmelde Godshuizen. In de meeste eta lages stonden borden met „Welkom aan onze Nederland se gasten" erop en de plaatse lijke krant „Evening Star" opende de editie van vrijdag avond met een hoofdartikel onder de vette kop „Spend, Spend, Spend A Day". Een journalist had ondertussen be rekend. dat elke Nederlander gemiddeld 100 pond, dat zijn 437 gulden, bij de midden stand van Ipswich achterlaat. In een ingezonden brief klaagt mevrouw E. Stapleton uit de Belsteauroad 61, dat de winke liers hun prijzen op ergerlijke wijze hebben verhoogd, toen de invasie uit Holland de kust naderde. Met eigen ogen had ze geconstateerd, dat een jum per, die woensdag nog 8 pond 88 kostte, vrijdagmorgen opeens 9 pond 99 moest op brengen. De Nederlanders trokken zich van deze prijsopdrijvingen nauwelijks iets aan. De mees ten van hun reser\'eerden hun ponden trouwens voor een re peterende lafenis aan één van de bars van de Viking 3. Het mag dan ook niemand ver wonderen, dat zij 24 uur na hun vertrek geteisterd en met gekerfde koppen wankelend in het vaderland terugkeerden. Vijf en twintig gulden armer. Tenminste vijf en twintig jaar ouder. Leo Thuring Foto: Milan Konvalinka ancifc' LEIDSE COURANT (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM - De Federatie Nederlandse Vakbeweging verlangt van de Nederlandse regering, dat zij een harder standpunt gaat innemen ten opzichte van de Zuidafrikaan- se apartheidspolitiek. De FNV zal dit vol gende week minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken tijdens een audiëntie onder ogen brengen. Dat gesprek valt sa men met de wereldcampagne tegen het regiem van Zuid-Afrika van de internatio nale vakbeweging in de week van 13 t/m 21 maart. De FNV verwacht van de regering, dat zij op actieve wijze een boycot van Zuid-Afrika nastreeft en zich niet beperkt tot passieve instemming met wat andere landen lance ren. Ook zal de Nederlandse regering de EG-code tegen Afrika moeten proberen aan te scherpen; die afspraak is nu te beschei den en mist bovendien sanctiebepalingen. Voorts zou de taak van onze diplomatieke vertegenwoordiging in Pretoria tot een mini mum moeten worden beperkt En tenslotte moet het contract tussen de Nederlandse en Zuidafrikaan se PTT betreffende de girobe taalkaarten zo snel mogelijk worden onge daan gemaakt. De FNV-campagne tegen de apartheid en met name tegen de moeilijkheden die de vakbeweging in Zuid-Afrika in de weg wor den gelegd, zal zich toespitsen op het bewust maken van de leden van de toestanden, die ginds heersen. In vele bedrijven in Neder land zullen discussies op gang worden ge bracht, met name in die ondernemingen die via handel dan wel via dochterbedrijven relaties met Zuid-Afrika onderhouden. Tij dens zes regionale bijeenkomsten in Hooge- veen, Rotterdam, Zutphen, Roermond, Til burg en Amsterdam zal de situatie worden uiteengezet, onder anderen door verbannen Afrikaanse vakbondsleiders, die de toestan den aan den lijve hebben ondervonden en door middel van een heimelijk ter plaatse gemaakte, schokkende film. Verder zal de FNV een half miljoen gulden uit door haar te besteden ontwikkelingsgelden en 75.000 gulden uit eigen middelen beschikbaar stel len aan de zwarte vakbeweging. miljoen passagiers en 600.000 auto's overzette, onderhoudt nu met 13 passagiersschepen acht veerdiensten met 60 dage lijkse afvaarten vanuit Fran krijk, België en nu ook voor het eerst vanuit Nederland naar diverse Engelse en Ierse havensteden. Voorlopig zal de nieuwe dienst één keer per dag worden uitgevoerd (ver trek om 12 uur 's nachts uit Europoort, aankomst volgende ochtend om zeven uur. Ver trek uit Engeland om drie uur, aankomst in Nederland tien uur 's avondsAan het einde van dit jaar zal een tweede schip op deze route worden ingezet. Tot nog toe hebben ruim 3000 mensen gebruik gemaakt van het razend aanlokkelijke aan bod om voor 25 gulden met de Viking 3 in zee te gaan. In totaal kunnen tot 22 maart 6000 mensen aanmonsteren voor deze supermini-cruise van 24 uur. Ruim tweehonderd 25 gulden-klanten beleefden donderdagnacht de première van de nieuwe dienst. Onder hem twee complete klassen van een Mavo-school in Baarn, die onder de bezielende leiding van hun Engelse leraar met frisse trekkersliederen de gol ven trotseerden. Onder hen ook een AOWer uit Rotter dam-Zuid, die aan de bar be kende, dat hij een gloeiende hekel heeft aan varen, de pest heeft aan de zee en Engelsen niet kan luchten of zien. Op de vraag, waarom hij dan toch geboekt had antwoordde hij: „Jongen, zo'n aanbieding mag je als Drees-trekker nooit la ten lopen. Dat is hetzelfde als met de uitverkoop. Als ik mid den in de zomer een ijsmuts met ingebouwde oorwanners Bij de eerste aankomst van de Viking 3 in Felixstowe werd kapitein Arlind met een kruik Nederlandse jenever verblijd door twee frisge wassen vissersdochteren in Volendams costuum Dat zij uitsluitend Engels spraken en nimmer één voet in Volendam hebben gezet, mocht hun pret niet drukken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren een eerste bespreking gewijd aan een regeling voor nevenfuncties, financiële belangen, en activitei ten van ministers en staatssecretarissen. Premier Van Agt die dit gisteravond meedeelde, zei, dat "ij hiermee voortborduurt op notities waaraan oud-premier Den Uyl in de vorige kabinetsperiode begonnen is. Van Agt noemde het „heel onverstandig" wat oud-minister Lubbers gedaan heeft met het beheer van een deel van zijn vermogen. Hij deelde mee ol als formateur van het huidige kabinet de kandi- daat-bewindslieden gevraagd te hebben naar hun mogelijke financiële belangen en nevenactiviteiten. ■•Daarbij is niets zorgwekkends gebleken", aldus Van Agt, die de verwachting uitsprak dat de nu ter sprake zijnde regeling niet lang meer op zich zal laten wachten. FNV-voorzitter Wim Kok zei gisteravond tijdens een regionale FNV-bijeenkomst in Bergambacht over de kwestie-Lubbers en over de affaire rond de koopsompolissen: „Het moet op de werkne mers, op wie zo'n klemmend beroep tot redelijk heid en gematigdheid wordt gedaan, wel een bij zonder wrange indruk maken als zij zien hoe gemakkelijk bepaalde politici zich met gebruikma king van allerlei slimmigheden zelf verrijken. De houding van onze mensen kan niet onberoerd blijven door de graailust van anderen. Het beleid van een eerlijk inkomensbeleid gaat volledig aan gruzelementen als Kamerleden en ministers, die het tot stand moeten brengen, achter de schermen zo hun eigen inkomenspolitiek blijken te voeren." Kosmonauten teruggestuurd MOSKOU (AP) De Russische commandant Alexei Goebarew en de Tsjechische officier Wladimir Remek zijn gisteren, na een verblijf van zeven dagen aan boord van het ruimtevaartlaborato rium SaIjoet-6 naar de aarde teruggekeerd, aldus is door het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. Tass liet weten dat de kosmonauten Gretsjko en Romanenko hun werkzaamheden aan boord van het ruimtevaartlaboratorium zullen voortzetten. Verwacht wordt dat zij binnen de komende twee weken naar de aarde zullen terugkeren. Wladimir Remek is de eerste ruimtevaarder, die niet uit de Sowjet-Unie of Amerika afkomstig is De vier kosmonauten in het ruimtelaboratorium vlak voordat Goebarew en Re mek terugkeerden naar de aarde. RODE BRIGADES IN ITALIË TURIJN (AP) Leden van de Rode Brigades zijn er ook tijdens het derde proces tegen deze terroristische organisatie niet van terug geschrokken om een moordaanslag in hun repertoire van intimidatiepogingen op te nemen. Gisteren werd een 55-jarige politieman doodgeschoten toen hij stond te wachten bij de bushalte bij zijn woning. De politieman was lid van de speciale anti-terreur brigade van de Italiaanse politie. Hij zou meegewerkt hebben aan de arrestatie van een van de belangrijkste verdachten in het lopende proces tegen de Rode Brigades, Ferrari. Via anonieme telefoontjes werd de verantwoordelijkheid voor de moordaanslag opgeëist door leden van de Rode Brigades Hun volgende slachtoffer zou het radicale partijlid Adelaide Aglietta zijn, zo deelden de onbekenden via de telefoon mee Het proces tegen leden van de rode brigades dat donderdag was begonnen moest gisteren worden opgeschort vanwege het weglopen van vier door de staat benoemde verdedigers. Zij klaagden over last van gezondheid of andere onduidelijke problemen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7