Daverende Dichter Show" in Leids Vrije tijdscentrum Speelse Zekkie maakte het te bont Met „schilder eitjes" is Lies Jon ges op haar paasbest Sterk bezet internationaal lustrum toernooi van LMHC - STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 MAART 1978 PAGINA 5 Lies Jonges (een achternaam met de wortel in de Noorse taal, „in ieder geval is het jongens zonder n") Venhuis staat op het punt van exposeren. Ze weet nog niet helemaal hoe het zal uitpakken en of ze als Lies Jongens of als Lies Venhuis te kijk gaat staan. Lies mag best gezien worden, zeker met het produkt waaraan ze op het moment de laatste hand legt: een stuk of vijftig paaseieren van een hoog illustratief gehalte. Niet het huis-tuin- en keukenwerk van de uitblazende amateur rond de Paasdagen; niet de toch wel frisse lentebloemetjes en de kuikentjes op de broze schaal. Lies Jonges is doende betoverende kunstwerkjes op de paaseie- renmarkt te brengen, bestemd voor een Voorscho- tense galeriehoudster, die best een afzetgebied voor Lies' eieren zag. Bijna 12 jaar is Lies lerares tekenen aan de Louise de Co- ligny Scholengemeenschap in Leiden. Daarbuiten kent ze rust noch duur in haar steen- oude grachtenhuis aan de Leidse Doelengracht, waar van over het water de com mando's op het Doelenkazer- rveterrein als salvo's naar bin nen dringen. Lies Jonges hoort ze niet meer; ze heeft wel wat beters te doen met bezigheden als foto's maken, schilderen, knutselen en (als verplichte hobby) het huishouden doen, want haar man-leraar aan de Don Bosco, in technische vak ken mag niet op een kouwe kermis terechtkomen. Lies geeft de laatste tijd wat min der tijd aan het onderwijs: „op de één of andere manier is de tekenleraar iemand die op school allerlei karweitjes moet opknappen. Ik train nog wel de schoolschaatsploeg in hard rijden. Dat heeft niets met te kenen te maken. Mijn man „doet" de ploeg van Don Bos co. Zo kunnen we elkaar dus op het ijs in de haren zitten". Vorig jaar beschilderde Lies Jonges-Venhuis voor een ken nis en voor de aardigheid een ei. Dit tussendoortje zal haar nu waarschijnlijk geen win deieren gaan opleveren, want er volgde voor het komend Paasfeest een bestelling. „Nou, u ziet het, daar op tafel liggen ze, in reeksen, bijna klaar. Ik verdedig ze tegen allerlei men sen die er nu al van willen hebben. Het zijn kalkeieren, niet breekbaar. De laatste kal keieren van Nederland, geloof ik. De laatste zending was per ongeluk van plastic, maar ga daar maar eens op schilde ren". 1 Wat je allemaal op eieren kunt penselen. Het is ongelooflijk. Een grapjas van een collega van Lies noemt het „schilder eitjes". Bijna in een miniatuur techniek maakte deze tekenle rares landschapjes, portretjes, specimina van sterrenbeelden. Ragfijn. Heel fijn schilderen vindt Lies een sport. Ga maar zo'n werkster na, die een oud- Hollandse keukenvloer ligt te boenen. Schilderes Jonges, of Venhuis, heeft oog en gevoel Lies Jonges: een Anton Pieck op ei-formaat. voor het ongewone dat toch gewoon is: een Leidse af braak-scène, met vuilniszak ken en zwerfkatten; een boom die ongemotiveerd door een gotisch raam groeit En dat allemaal op het geringe opper vlak van een voor kippe-ge- bruik gemaakt kalkei, in goua- cheverf met een dun laklaagje erover. „Ik ben gek op min of meer venijnige grapjes: een Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. weggetrokken tafelkleed, scherven op de grond en een 'kat ernaast. Pseudomidde- leeuwse aardigheden heb ik ook op die eieren vastgelegd". Ik dacht: Lies is een Anton Pieck op ei-formaat. Simpele doet ze in een uur, het nauwkeurige priegelwerk vult een avond en wordt duur. „Het zal z'n geld moeten op brengen", meent Lies, die geen bedragen noemt om de markt niet bij voorbaat te bederven. Maar het gaat om tientallen guldens per stuk. Honderd gulden is daarbij geen uitzon dering. Ze werkt alleen als ze zin heeft; dat betekent twee avonden in de week, want de eieren moeten op tijd af zijn van een galeriehoudster. Lies praat vrij nuchter over haar uitzonderlijke liefhebberij, „maar ik dacht wel, dat de voorstellingen vrij zeldzaam waren voor een paasei". Het staat er allemaal prachtig op. Een lust, een paaslust voor het oog. Volgend jaar weer? „Eerst maar afwachten wat die mevrouw van de galerie ervan zegt Maar ik ben bang, dat volgend jaar er geen kal keieren meer bestaan. Ze ma ken langzamerhand echt van die plastic eieren. Tegen die tijd zal ik misschien zelf eieren moeten gieten, in gips bijvoor beeld". Zekkie, een Keeshondje van ongeveer negen maanden oud, is sinds 21 februari weer op bekend terrein gekomen. Hij werd toen door zijn bazin aan het asiel afgestaan, nadat zij Zekkie zeven maanden eerder daar juist opgehaald had. Dit laatste gebeurde teneinde haar eerste hond, een bouvier, wat meer aanspraak te geven in de lege uurtjes van haar afwezig heid in verband met haar werk. Dit idee om er een twee de hond bij te nemen bleek aanvankelijk bijzonder goed aan te slaan. Zowel bij de bouvier als bij Zekkie, die toen nog maar een heel klein hondje was. Hij had natuurlijk vooral in het begin enorm ontzag voor de grote bouvier, die van zijn kant beslist tedere gevoelens naar boven voelde komen bij de aanblik van de kleine, timi de Zekkie. Maar naarmate de ujd vorderde en Zekkie groter werd, begon het ontzag voor zijn soortgenoot te slinken, en plaats te maken voor een ge lijkwaardige kameraadschap. Zo werden zij gezworen kame raden, die elkaar door dik en dun bijstonden. Vooral als het png om het uithalen van kat- tekwaad. Dan waren ze niet te verslaan. Ze joegen elkaar naar duizelingwekkende hoog te bij het bedenken van de meest bizarre grappen. En dat alles natuurlijk in de (werk)- tijd van hun bazin. Deze laat ste kon niet thuiskomen of ze moest de in haar afwezigheid gemaakte „kunstwerken" be wonderen, en, helaas, daarna ook weer opruimen. Zekkie en z'n maat zegen dan ondertus sen moe, maar voldaan van een dag hard werken voor de kachel neer en vielen in slaap. Afgeknaagde tafelpoten en wolken kapok uit de kussens met een gerust hart aan de inmiddels geroutineerde een- mans-puinruimdienst, zijnde de bazin, overlatend. Het eind van de geschiedenis kwam voor de vrienden als een donderslag bij heldere he mel. Beslist niet voor de ge tergde bazin. „De kruik gaat' net zo lang te water tot ze barstVan deze spreuk wa ren de honden niet op de hoogte gesteld toen ze de ron duit olympische grap verzon nen om de boekenkast eens leeg te gaan halen. Zekkie en zijn partner werden zozeer ge grepen door de literaire wer ken dat ze vraten het letterlijk letterlijk op. De bazin vrat het echter niet meer en plantte Zekkie, want die was er ten slotte het laatst bijgekomen pardoes weer in het asiel. Een wat triest, maar onvermijde lijk eind aan een voor Zekkie zo geslaagde periode. Niemand heeft schuld aan de gebeurtenissen. De bazin niet, beheerder van het asiel Will Tiele niet en zeker de beide honden niet. Iedereen wilde het beste en nam de gok of het goed zou gaan tussen beide honden. Dat het echter ook té goed kan gaan, daar heeft na tuurlijk niemand aan gedacht. Als men Zekkie echter los van de bouvier beschouwt, blijkt het een totaal andere hond te „Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt buis". In deze rubriek wordt een bond beschre ven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij bet dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden zijn alle door bondebezit- ters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt buis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn zo at te balen. Adres: Nieuw Leids dierena siel. Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. andere hond aanwezig is. Zoals gebleken is Zekkie zeer beïnvloedbaar en kan dingen gaan doen, die hij in zijn een tje niet eens zou bedenken. Laat staan uitvoeren. Enige kenmerkende uiterlijke eigenschappen van Zekkie zijn in de eerste plaats een prachti ge dikke bruin-zwart-witte vacht die echter wel veel on derhoud vergt. Zekkie bezit de kenmerkende snuit van de echte Keeshond die hij overi gens niet is. Wel zou Zekkie de eerste kunnen zijn van een nieuw soort ras, want mooi is hij beslist. Over Max de hond van vorige week, gelukkig goed nieuws. Hij is afgelopen dinsdag bij een gezin in Oegstgeest gaan wonen waar echter ook katten gehuisvest zijn. Een gokje was het dus wel, maar de eerste berichten zijn zo positief dat het voor de toekomst alle goeds belooft. BART SPIJKER zijn. Het allerbelangrijkste is dat Zekkie van nature niet vernielzuchtig is. Natuurlijk, hij is speels. Daar is hij jong voor. Hij is echter ook goed gehoorzaam, kan uitstekend met kinderen opschieten en, zoals gebleken is, ook met an dere honden. Nog een voor deel is Zekkie's handige for maat Hij is eigenlijk overal wel op z'n plaats. Een kleine behuizing is dus geen bezwaar. Wel zou men uit Zekkie's voor geschiedenis kunnen afleiden dat het raadzamer is Zekkie niet te nemen als er al een Zekkie zou de eerste van een nieuw ras kunnen zijn LEIDEN Bet Leids Vrijetijdscentrum wil de boekenweek in Leiden op een grootse wijze gaan afsluiten. Onder de titel „De Daverende Dichters Show" wordt vanavond een literaire avond ge houden waaraan een aantal poëtische fenomenen hun medewerking verlenen. Zo zijn er in het pand aan de Breestraat de volgende dichters en schrij vers te verwachten: Simon Vinkenoog, Johnny „the Selfkicker"-Van Doorn, Hans Plomp en Jules Deelder. Muzikaal avant-gardist Misha Mengel berg zorgt hierbij op zijn piano voor de juiste toonzetting, terwijl bet Huub de Vriend Collectief experimentele jazz een van de zalen van het centrum in jaagt. Eric Schotteldreier heeft de touwtjes voor de organisatie van deze happening in handen geno men. „Het is bekend, dat het boekenbal dit keer in Nederland niet is doorgegaan. De t.v. doet in feite ook niet al te veel aan de boekenweek, dus dachten wij: we halen het literaire gebeuren naar Leiden toe. Verleden jaar hadden we hier veel succes met het Eerste Leidse Schrijversfestival. De DD.Show zal dat eveneens moeten waarmaken. Hét thema van de avond hebben we ontleend aan die van de boekenweek; de communicatie staat dus centraal tijdens deze happening. Succes Over de schrijvers en dichters die 's avonds komen hoef ik in feite niet zo veel te vertellen. Simon Vinkenoog is voor iedereen bekend genoeg. John ny de Selfkicker kent iedere Nederlander. Laatst speelde hij in het drama Herenleed mee, dat vanwege het succes door het kijkerspubliek een tweede maal door de televisie werd uitgezonden. Hans Plomp heeft in de jaren 60 grote invloed uitgeoefend op de literaire subbewegingen m Am sterdam. Hij is een fantastisch dichter en heeft in de nationale literatuur een plaats veroverd als een vlijmscherp criticus. Onder meer is hij als medestander van W. F. Hermans opgenomen in het boek Mandarijnen op Zwavelzuur, dat zich afzette tegen de ingeslapen letterkundigen uit de periode '50-'60. Voor de Rotterdamse dichter Jules Deelder geldt hetzelfde. Ook hij was laatst voor de tv. te zien. Hij is de dichter van de Rotterdamse havenstraatjes. Hij bestempelt zijn werk zelf als „neon-romantisch". Mischa Mengelberg, de klein zoon van de componist Willem Mengelberg, moet beschouwd worden als één van de belangrijkste vernieuwers van de hedendaagse jazz. Hij is onder andere bekend van composities voor de opera Reconstructie, Drie cirkelzagen en een strijkorkest en Met welbeleefde groet van de kameel." Buiten het feit dat genoemde literatoren en musi cus over veel talent beschikken, is het plezierige van hun voordrachten, dat zij het element „ver maak" samen laten gaan met de kunstuitingen, die zij voortbrengen. Overal waar zij komen trekken zij volle zalen en laten het publiek meedoen in hun acts. Een ieder die dit Iiterair-muzikale festijn wil mee maken kan vanavond terecht in het Leids Vrije tijdscentrum, Breestraat 66 in Leiden. De voorstel ling begint om acht uur en de toegang bedraagt vier gulden voor leden en zes gulden voor niet-le- dea Van onze sportredactie LEIDEN LMHC organiseert in het paasweek einde (25-26 maart) een groot toernooi, waaraan sterke buitenlandse teams deelnemen. Dit dames- en herentoernooi ligt in het verlengde van het twaalfde lustrum, dat de Leidsche Mixed Hockey Club vorig jaar oktober vierde. De sterke bezet ting door teams uit Engeland, Schotland, Duits land en Nederland zorgen voor een naar Leidse begrippen uniek evenement, waar tophockey zal Daarvoor staat vooral de sterke bezetting van het damestoernooi garant. Naast de Duitse kampioen Grossflottbeker, zullen Hightown Liverpool en twee Schotse college-elftallen (Lenize en Dunferm line College) het gaan opnemen tegen de ploegen van Jong Oranje, Klein Zwitserland, HDM en LMHC zelf. De herenteams die zijn uitgenodigd zijn relatief wat zwakker, hoewel Victoria en Schaerweijde Nederlandse hoofdklassers zijn en ook Harvestehuder uit Hamburg zich in Duitsland op dat niveau bevindt. Minstrells HC (een in Nederland bekend touringteam), Lewes HC, Ted- dington HC en Tunbridge Wells zitten tegen dat niveau aan, terwijl ook LMHC zelf tot de top van de eerste klasse behoort. Het toernooi moet het sportieve sluitstuk worden van het 60-jarig bestaansfeest van LMHC. De organisatie ligt voornamelijk in handen van de eerste teams zelf, want naast Han Dalmijn van het lustrumcomité hebben damesspeelsters Pauli ne Ottevanger en Sica de Bruine en heren 1-spe- lers Ernst v. d. Berg en Ton Gardeniers zitting in de toernooicommissie. De laatste: „We hebben het toernooi bedoeld als visitekaartje van de hoge re elftallen. Nu het de laatste jaren met LMHC veel beter gaat, alles veel professioneler georgani seerd en op de toekomst gericht is, moeten we ook als vereniging meer naar buiten treden, onze goede naam weer terugkrijgen. Ook daarvoor is dit toernooi." Hoewel de standaardteams de zorg voor de organi satie op zich hebben genomen, is voor het evene ment niettemin de hele vereniging gemobiliseerd. Van de in totaal 240 deelnemers zullen er 140 bij de leden gehuisvest worden. Ook aan slecht weer is gedacht, want bij afgelasting zal het toernooi in de sporthal van het Rijnlands Lyceum worden gehouden. Aan die noodoplossing wil de organisa tie liever niet denken. „Maar volgens de Enkhuizer almanak hoeft dat ook niet", aldus Ton Garde niers. „We rekenen dus op onze eigen Hofbrouc- kerlaan."

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5