Korenburg in de steigers Noordwijk wijst verzoek Zeebad af Onherkenbare Kerouac Volumineus sprookje Nieuw buurtcomité Tuinstad- en Staalwijk Toekomstige bewoners zijn verbolgen over oponthoud WERK VOLOP STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 MAART 1978 PAGINA 3 Wethouder Waal zet vaart achter restauraties LEIDEN De restauratie van de Korenburg is gistermiddag met het onderuithalen van één van de pilaren door wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening) een feit geworden. De tempeltjes aan weerszijde van de brug zullen spoedig in de steigers belanden. De restauratiewerkzaamheden zullen ruim een half jaar duren. Een bedrag van vier ton is voor deze omvangrijke klus uitgetrok ken. Het herstellen van het monument past in het kader van de stadsvernieuwing, waaronder talrijke Leidse monumenten worden begrepen. „Leiden is een stad in herstel. Dat is maar goed ook, want uiteindelijk zijn we niet voor niets Nederlands tweede monumenten- stad. Voor de talrijke restauraties in de stad hadden we veel geld nodig. Hier en daar springt het Rijk met een flinke subsiie bij, maar dikwijls moet de gemeente zelf, uit eigen middelen, de restauraties ter hand nemen. In dit verband hebben we al bij verschillende ministeries aangevraagd om de speciale woonhuispot- ten, waaruit we dit soort werk betalen, drastisch te verhogen", memoreerde wethouder Waal gistermiddag. Veel aandacht gaat de wethouder besteden aan de restauraties van hiervoor een prioriteitenlijst af Wethouder Waal gaf gistermiddag het startsein voor de restauratie van de Korenbrug. de Leidse hofjes, de vele brug gen (binnenkort worden de Non- nenbrug en de Nieuwsteegbrug verbouwd), de walm uren, als onderdeel van het herstel van de marktenroute en een hoe veelheid grote monumenten, die geen directe woonfunctie heb ben. Wethouder Waal werkt van ongeveer twintig monumen tale panden die allemaal tot het bezit van de gemeente behoren. Het herstel van het Herenloge ment en het Koetshuis staat als nummer één op deze lijst. Aan staande maandag zal als eerst volgende resultaat van het stadsherstel de Oranjebrug op geleverd worden. Aannemer du Prie, die het ver nieuwen van de Korenbrug op zijn schouders heeft genomen, is verreweg de goedkoopste gega digde geweest tijdens de ge meentelijke inschrijving. Archi tect J. Walraad is de man die het ontwerp van het herstel ge maakt heeft. Het uit 1825 date rende bruggetje wordt grondig vernieuwd. De bovenbouw gaat een half jaar lang in de steigers. De zuilen van de tempeltjes worden vervangen door massief houten pilaren. De ornamente ring wordt opnieuw aange bracht en het lijstwerk zal gron dig worden verbeterd. De oor spronkelijke architect S. van der Pauw (1824) zou ervan geno ten hebben als hij de tweede jeugd van zijn bruggetje had kunnen meemaken. Voorlopig is dat natuurlijk nog niet zover. Ook de marktkooplieden die ge woonlijk onder de overkapping stonden zullen tijdens de restau ratie een andere standplaats moeten zoeken. „Als het karwei over een half jaar achter de rug is, zal elk te besteden gulden op de Korenbrug beslist een daal der waard zijn", liet wethouder Waal de marktlui grappend we ten. Pro-Haaswijk-groep opgericht OEGSTGEEST Tijdens een gisteravond in 't Camphuys gehou den bijeenkomst hebben Oegstgeester woningzoekenden hun onge noegen geuit over het oponthoud dat de uitvoering van plan Haaswijk door het optreden van twee actiegroepen ondervindt. De woningzoekenden besloten dan ook een pro-Haaswijk actieco mité in het leven te roepen die de realisering van dit ongeveer 1200 woningen tellende bouwplan zou moeten kunnen versnellen. „Wachten met bouwen maakt de woningen ieder jaar 10 procent duurder", aldus de woningzoekenden. „En dat terwijl de bezwaren van de actiegroepen nergens op gegrond zijn". De toekomstige Haaswijkers meenden die ongegrondheid gister avond te kunnen destilleren uit ondermeer de houding van de werkgroep milieubeheer van de Leidse Universiteit die in het geheel geen bezwaar heeft gemaakt tegen de gmeentelijke bouwplannen. Ook de angst voor het toenemende verkeer achtten de toekomstige bewonders enigszins overtrokken. De gemeente werkt namelijk plannen uit voor de verbreding van de meest belangrijke verkeersa der, de Haarlemmertrekvaartweg. Teneinde de felbegeerde wonin gen in Haaswijk, 354 in de woningwetsector, 430 in de permiekoop-. sector en 300 in de vrije sector, alsnog op korte termijn gerealiseerd te zien, drongen de woningzoekenden er bij de gemeente op aan de provincie om een spoedbehandeling van de bezwaren van de beide anti-Haaswijkgroepen te vragen. Familie Ham schenkt al 25 jaar koffie Koffietent „De Valk" bestaat 25 jaar Het familiebedrijf aan de Molenwerf in Leiden werd gisterochtend door de vaste klanten in het zonnetje gezet. Enkele van de stamgasten hadden kans ge zien om een duplikaatsleutel te pakken te krijgen. Ver vóór vijf uur vrijdagochtend re den enkele auto's voor en oe inzittenden zetten de hele zaak van binnen en buiten in de bloemen. Ook Nel Ham was een uurtje eerder op pad gegaan om op de jubileumdag haar klanten extra te kunnen verwennen. Ze had haar zus voor deze gelegenheid meege bracht. Onder grote hilariteit kreeg Nel nu zelf het eerste kopje thee van haar klanten. En toen begon een drukke dag ledereen kwam haar feliciteren en er werden zoveel bloemen aangesleept, dat de hal van de naastliggende Valkschool als extra ruimte nodig was. Naast de klantenkring lieten ook de buren zich niet onbetuigd. Het voltallig personeel van de Valkschool kwam haar ook nog even gelukwensen. Geen wijziging strandgebruik NOORDWIJK De regeling, die de gemeente en de Maatschappij Zeebad vorig jaar hebben getroffen omtrent het gebruik van het strand, blijkt het afgelopen seizoen niet te hebben voldaan. Voor Zeebad is dit aanleiding geweest een verzoek te richten tot het gemeentebestuur om wijzigingen in de overeenkomst aan te brengen. Behalve ten aanzien van enkele minder belangrijke zaken, hebben b. en w. in de raadscommissie voor toerisme gemeend niet aan de wensen van Zeebad tegemoet te kunnen komen. Men vond het niet opportuun om in de afgesproken proefperiode van drie jaar wezenlijke veranderingen te gaan aanbrengen. Middenstandvertegenwoordiger Van den Haak vroeger directeur van de Maatschappij Zeebad, achtte dat standpunt van het college niet juist. In een goed samenspel tussen de gemeente en Zeebad is de overeenkomst tot stand gekomen. Nu blijkt dat bepaalde zaken niet lopen. Zo heeft de praktijk aangetoond, dat de service verkoopplaatsen bij een oprit dienen te staan. Van den Haak vond het geen goede zaak als partijen elkaar nu gaan tegenwerken. Wethouder Van Duijn, die het collega-standpunt verdedigde, merkte op dat de overeenkomst eerst na langdurige discussies in de gemeenteraad haar beslag had gekregen. Het gaat niet aan om reeds na een jaar principiële veranderingen aan te brengen. Zo zal er van correcties in de toegewezen strandvakken geen sprake kunnen zijn. De meerderheid van de commissie bleek het daarmee eens, maar tijdens de discussie bleek dat sommige commissieleden toch wel van mening waren, dat verschillende dmgen om verbetering vroe gen. Het raadslid Admiraal wilde het echter nog een zomer aanzien, aangezien het afgelopen, minder gunstige seizoen geen betrouwbare graadmeter was. Collega-raadslid Voorham zag zich door het reeds verzonden antwoordschrijven van B. en W. voor een voldongen feit gesteld. Hij had liever daarvoor de discussie over het verzoek van Zeebad in de commissie gevoerd. Uit de verklaring van wethouder Van Duijn en ook uit de gedachtenwisseling in de commissie werd duidelijk, dat in het algemeen geen bezwaar bestond tegen een andere plaats van de units, maar dan wel in hetzelfde strandvak. Van veranderingen in de strandexploitatie binnen de proeftermijn zal echter geen sprake zijn Op die grond werd ook een herhaald verzoek van de tentenverhuurder Meeuwenoord om een tweede consumptietent te mogen exploiteren, afgewezen. Een omstandig debat over de prijzen, welke men in de units zou mogen berekenen, ging de mist in. In de discussie ging het om de vraag of de prijs van een blikje frisdrank van 1.50 op 2- mocht worden gebracht. Oostdam vond het geen zaak om lang over te praten. Volgens de horeca-specialist in de raad, zou het Ministerie van Economische Zaken een dergelijke verhoging (van 33%) nooit goedkeuren. Besloten werd dan ook eerst naar het standpunt van economische zaken te informeren. SASSENHEIM De toneel groep „Elckerlyck" geeft zondag en dinsdag een uitvoering van het toneelstuk: „De knecht van twee meesters" in gebouw „Cees en Ineke" aan de Sassenheimse Hoofdstraat. De comedie van Carlo Goldoni is een stuk voor 13 dames en heren. De uitvoe ring begint op beide avonden om acht uur. VOORSCHÖTEN In verband met de aanleg van een gedeelte van de zogenaamde ruwwater- leiding door de Leidsche Duin water Maatschappij door het ge bied de Leidseweg-noord nabij de Piet Heynlaan wordt vanaf maandag het zuidelijk deel van het kruispunt van de Leidse weg-noord afgesloten voor alle verkeer. Het noordelijke deel van het kruispunt wordt gere geld met een verkeerslichtinstal latie. Dor de afsluiting van het zuidelijk gedeelte van het kruis punt wordt een omleidingsroute aangebracht. Voor fietsers en voetgangers blijft passage mo gelijk. LISSE De plaatselijke afde ling van de D'66/PPR houdt donderdag 16 maart een leden vergadering in het Lissese Poel- huys. Tijdens de vergadering wordt het gezamenlijk verkie zingsprogramma besproken. Aanvang acht uur. WASSENAAR De Wassenaar- se sportvereniging WIK houdt morgen onder auspiciën van de turnkring Leidschenhage van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond nationale wedstrijden in jazz- en ritmische gymnastiek. Dit in het kader van de jubileumviering van de vereniging. Het programma be gint om twee uur met jazz-wed- strijden voor meisjes tot en met 15 jaar. Om kwart voor vier beginnen de jazzwedstrijden voor niet-wedstrijdgroepen da mes. Om acht uur 's avonds beginnen de ritmische wedstrij den en om half negen zijn er jazz-wedstrijden voor wedstrijd- groepen dames of dames en meisjes. De toegangsprijs voor bezoekers is 2,50 gulden. VOORHOUT De eerste paal voor de bouw van het Broeder huis Nieuw Schoonoord wordt maandag om elf uur geslagen door broeder Theo Blokland, overste van de broederscommu niteit Voorhout. Met de bouw van het nieuwe broederhuis na dert nu ook snel het einde van het oude gebouw. De Bisschop pelijke Nijverheidsschool zal na het betrekken van de nieuwe accommodatie onder de slopers hamer worden geveld. LEIDEN Theater Augustus heeft onget wijfeld vervuld van de meest goede bedoe lingen „Feesten van Angst en Pijn" ver vaardigd. Van het boek „The Subterra neans" van Jack Kerouac maakte de groep een theaterverhaal. Het resultaat werd gis teravond in het LAK door een handjevol toeschouwers aanschouwd. Dat resultaat viel niet mee. „Feesten van Angst en Pijn" (titel trouwens van een poe- zie-bundel van Van Ostayen) leek nog het meest op een Poëzie Hardop Luxe Editie. De teksten zijn zo dichterlijk, dat ze iedere dramatische kracht missen. Het verheven karakter van de taal maakt iedere realisti sche behandeling onmogelijk Daarmee is de handeling, het gebaar van de tekst geschei den. Bewegingen zijn opvulling geworden. Het poëtisch karakter van de gehanteerde taal was er deels schuldig aan dat „Feesten van Angst en Pijn" een bloedeloze, emotielo ze vertoning werd. Maar dat lag ook aan de spelers, ondanks hun goede wil. Zij wa ren niet in staat echte gevoelens in te voeren in hun rollen. Ook hun dictie moet nog veel gevarieerder worden. Tenslotte bleek het verhaal op zich .weinig dramatisch interes sante trekken te vertonen. Het merkwaardigste was gisteravond wel, dat op geen enkele wijze duidelijk werd, waarom Kerouac behoort tot een Ameri kaanse generatie dichters, die beatniks en hippiedom voorafgaat. Nergens zagen we de rauwe bard, de zuiplap, de snelle jongen, de poète maudit, de zwerver, de anti-maat schappelijke schrijver. Kerouac werd behan deld als een echte poeet. Zware voordracht, traagheid, diep ernstige toon en zweverig bewegen overheersten. Nergens een vloek, de jenever gestileerd Opgedronken en de „vieze" woorden keurig en onwennig uitge sproken Dat is Kerouac toch niet geweest. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Het zou werkelijk de moeite 'onen eens na te gaan wat voor bewerkin gen van de sprookjes van duizend-en-een nacht in de Russische boekhandels lagen toen Rimsky-Korsakof jong was. Want het ®oet wei iets bijzonders geweest zijn, dat nem tot zulke volumineuze denkbeelden bracht. Zijn suite Shéhérazade, in de Stadsgehoor- zaaj gisteravond door het Residenüe-Orkest onder leiding van Marek Janowski uitge voerd is toch wel een toonbeeld van klank- geweld en armoede aan muzikale ideeën, technisch was de uitvoering vanzelfspre kend voortreffelijk, want het Residentie-Or kest is veel te goed om zelfs deze holle retoriek niet zorgvuldig te behandelen. Maar om een uur lang in zo'n bulderbaan te zitten is voor niemand prettig, en het zou de samenstellers van het programma toch geen moeite gekost hebben om iets moois uit te zoeken. Op het programma stonden verder de Ou verture King Lear (je organiseert een literai re avond of je doet dat niet) en Liszt's bewerking van Schubert's Wanderer-Fanta- sie. Schubert schreef de Wanderer-Fantasie voor piano, en Liszt componeerde daar een orkestpartij bij. Het werk is een behoorlijk klinkende eenheid geworden, al is het wel merkbaar dat de orkestpartij er later bij gefantaseerd is. Evelyne Crochet, de Frans- Amerikaanse pianiste die de solopartij ver tolkte, wist de tegenstelling tussen de zacht- zangerige en de meer energieke gedeeltes in het werk voortreffelijk uit te drukken. Het is moeilijk, in een dergelijke compositie tegen het orkest op te tornen. Misschien was de vleugel van de Stadsgehoorzaal niet het meest geschikte instrument voor een degelij ke dialoog tussen orkest en solist, want soms klonk de pianopartij wat dof. Aan de bril jante speel techniek van Evelyne Crochet heeft het volgens ons niet gelegen. Ton Harm sen Eerste steen multifunctioneel centrum Zoeterwoude ZOETERWOUDE Mevrouw De Winter heeft gistermiddag de eerste steen voor het multi functioneel gebouw, dat in snel tempo verrijst aan de Oranje laan te Zoeterwoude-Rijndijk, gelegd. Nadat in oktober van het vorig jaar de eerste paal in de grond was gestampt, is het snel gegaan. De bouw ligt, on danks het vorstverlet, precies op schema en men hoopt in september met de activiteiten van start te kunnen gaan. Ondanks deze positieve gelui den kan er nog wel een enkele kanttekening worden geplaatst. Voor de inrichting is het budget op het ogenblik nog niet toerei kend. Hoewel er subsidie van rijks- en gemeentewege verkre gen is, hoopt de stichtmg die voor de realisering van het ge bouw verantwoordelijk is ge weest, op een broodnodige bij drage van de bewoners en het bedrijfsleven om de inrichting te bekostigen. Hiervoor is reeds een actie op touw gezet. Ook werd er, na de officiële gelegen heid, nog eens de nadruk gelegd op het feit dat verenigingen, die van het gebouw gebruik willen gaan maken, niet te lang meer moeten wachten met hun aan vragen. Dit in verband met de planning waar binnenkort een begin mee wordt gemaakt. LEIDEN Er bestaan plannen om binnenkort in de Staalwijk en de Tuinstadwijk een overkoe pelend buurtcomité op te richten, dat beide stads delen gaat vertegenwoordigen. Het „Komitee Tuinstads taal wijk", zoals deze nieuwe buurtver eniging gaat heten, voorziet in een behoefte naar gezamenlijke activiteiten en dient het contact tussen het stadhuis en de buurt in een wat nauwere vorm te realiseren. Inmiddels is er een brief naar de gemeente gestuurd, waarin het bestuur van het comité zijn toekomstige werk zaamheden aankondigt Op 21 maart vindt er een wijkvergadering plaats tussen bewoners en meer dan 20 organisaties die in deze buurt op verschil lende gebieden actief zijn. Henk Vis, de initiatiefnemer van het hele plan, loopt al jaren met het idee in zijn hoofd om zijn woonoord naar buiten toe wat meer in de belang stelling te krijgen. „Je loopt een beetje de kans om achterop te raken als buurt, wanneer je be paalde mogelijkheden die de mensen in contact met elkaar moeten brengen onbenut laat liggen. Om een voorbeeld te geven: in een heleboel wijken- wordt er jaarlijks wel wat aan Koninginnedag gedaan, maar bij ons is er van dat feest heel weinig te merken. Daar valt heel veel aan te doen en ik geloof dat een trefpunt en een vaste kern van mensen, die zich met het wel en wee van de buurt betrokken voelt, een oplossing kunnen bie den om wat uit het isolement te geraken. Activiteiten Zo moeten we onder meer aandacht gaan besteden aan speelgelegenheden voor kinderen, in deze wijken ontbreken zulke broodnodige voorzienin gen volledig. Ook moeten we wat gaan doen aan burenhulp, we kunnen heel wat mensen helpen door een paar uurtjes in de week boodschappen voor ze te doen, omdat ze zelf niet naar buiten kunnen. In overleg met de gemeente zullen we onze ideeën over stadsverfraaiing en renovatieacti viteiten vorm geven. Het verkeersprobleem in de Herenstraat (de grens tussen de Staalwijk en de Tuinstadswijk, red.) moet weer eens besproken worden. Dit natuurlijk in samenspraak met de winkeliersvereniging. De verkeerssituatie in deze straat baart ons grote zorgen; dit hele onderwerp heeft al veel te lang in de doofpot gezeten. Verder worden er, als alles gaat zoals we het willen, een aantal sociaal-culturele activiteiten voor alleen staanden, jonggehuwden en bejaarden ontplooid. „De samenwerking met bestaande clubhuizen en instanties loopt voortreffelijk. Van de een mogen we de stencilmachines lenen en van de ander, de Welzijnsraad, hebben we een klein werkkapitaaltje voorgeschoten gekregen. Twee stagaires van de LOK-school helpen ons met het maken van notu len en meer van dat soort zaken", aldus Henk Vis. In een wijk met ongeveer 4500 bewoners is het „een must" om in goed overleg met elkaar bepaal de gemeenschappelijke belangen te bespreken en te behartigen. Het Komitee Tuinstadstaalwijk wil dinsdag 21 maart, 's avonds om acht uur, in gebouw Staalwijk (Herenstraat) een inventarisatie geven van wat er binnenkort in de twee gecombi neerde wijken moet gaan gebeuren. Het instellen van werkgroepen, die bepaalde onderwerpen te behandelen krijgen, zal dan aan de orde komen. Voorts wordt er een diaserie vertoont, die duide lijk zal maken, dat er in de wijk nog heel wat te doen is.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3