Soja rukt op naar Nederlandse keuken steld achter gazen hekken. Elke automobilist die de vreemde bouwsels bij kilometerpaal 15 ooit is gepasseerd, zal nu onmiddellijk zeggen: o die! Juist die. Ze staan er eigenlijk nog maar op proef. Het is de bedoeling dat deze zichtmeters op de duur onderdeel zullen worden van een groot waarschuwingssysteem dat langs onze rijkswegen komt te staan, waarmee elke weggebruiker tijdig op de hoogte zal kunnen worden gebracht van te verwachten weg- en weersomstandigheden, opstoppingen, mist, gladheid en wat dies meer zij. Zo'n signaleringssysteem is op vele manie ren te verwezenlijken, met waarschuwings borden, knipperlichten, wegklappende snel heidslimietsborden. Ook is een automatisch waarschuwingssysteem zoals in Duitsland reeds werkt, denkbaar. Daarbij hoeft men slechts de radio aan te houden en bij het passeren van bepaalde punten langs de weg wordt het programma onderbroken voor een verkeersmededeling. Het zijn alle systemen die denkbaar zijn om onze verkeersveiligheid groter te maken Voorlopig is m Nederland alles nog slechts in studie Al is dan bij stukjes en beetjes op verschillende rijkswegen een proef geno men met verschillende systemen. Het grote plan van Rijkswaterstaat, een groot waar schuwingssysteem, schijnt nog even op zich te laten wachten. Zoals ook de resultaten van de proef met de mistmeters op zich laat wachten. Eind vorig jaar zou er een rapport verschijnen over de resultaten. We wachten nog. Wat de automobilist niet ervan mag weer houden toch bijzonder voorzichtig te zijn bij mist. De mistmeters waken reeds. We weten nog steeds niet hoe. Waakzaamheid is in ieder geval geboden. Bij slecht zicht ten minste dimlicht, en de snelheid aanpassen en de afstand tot de voorligger aan Wat minder hard rijden vooral. En, als het nou echt te gek wordt is er altijd nog het openbaar vervoer? Soms zo gek nog niet. Gerard Crone vinderskousen en zijn tweedhemd uit de kast gehaald en gestoken in deze folkloristische bullen daalde hij rond acht uur 's avonds de statietrap af om temid den van zijn getrouwen het hooglied van de hooglanden te pijpen. Pappelepap, dat was gelijk andere koek. In zijn stemmige travestie outfit was Alec opeens het stralend middelpunt, voor wie de rok duide-i lijk nader was dan het hemd met stropdas. Gevraagd naar het doel van zijn Grand Order moest hij niettemin het antwoord schuldig blij ven. Hij wist alleen te melden, wat de Grand Order niet is.' Het is géén pressiegroep, geen verbond van wijze za kenlieden, die de buit onder elkaar verdelen. Alec Mitchell pijpte het hooglied der hooglanden própellors mist in beweging te brengen om die zo te laten verdwijnen. Ook geen onver deeld succes. In Zwitserland heeft men een soort schut ting gebouwd langs een riviertje waaruit steeds weer nevel opsteeg. Dat is gelukt. Om in Holland echter de sloten in het polder landschap op die manier af te sluiten van een rijksweg is ook geen haalbare kaart. Nederland kan weinig doen aan een mistbe- strijdingssysteem, wel echter aan een mist- signaleringssysteem. Tijdig waarschuwen van de verkeersdeelnemers voor te verwach ten mistbanken of aanhoudende dichte mist kan, mits de verkeersdeelnemers meewer ken, goed functioneren in die zin, dat onge lukken worden voorkomen. Eind 1974 plaatste de Dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat op de rijksweg Amers- foort-Amsterdam, de Al, bij het Gooimeer enkele zichtmeters, of, populairder gezegd, mistmeters. Het zijn wat vreemd uitziende toeters, groene kanonnen met een bolle ach terkant op enkele meters van elkaar opge Zolang hij zijn dagelijk- se plunje droeg wekte IAlec Mitchell uit Aber deen nauwelijks het 1 W-moeden, dat men te 1 doen had met een Grand Seigneur, die als het 18e opperhoofd van I de Grand Order of European Travel Orga- risers de scepter zwaait over 121 toeristische kopstukken uit twaalf landen. Op dat moment was hij nog slechts een krap gemodelleerde burger in eerste grijs, die zich herfstig ophield in de hal van het Haags Hotel Des Indes. Maar twee dagen later revan cheerde hij zich overtui- send tijdens een gala-di- 'A ner, waarmee het 25-ja- rig jubileum van zijn exclusieve club werd afgesloten. Voor die feestelijke hap eten had Alec zijn Schotse rok, zijn onverslijtbare pad- Alec hield het er maar op, dat het zinvol is om van tijd tot tijd gehjkge- stemde zielen te ontmoe ten en bij een opwek kend glas eikaars kwa len en ongemakken uit te wisselen. De Order was oorspronkelijk bedoeld voor reisbons- Jes, die tenmiste 25 jaar aan de weg timmerden, maar toen in de praktijk bleek, dat de mortaliteit onder de leden groter was dan de aanwas, heeft men die grens teruggebracht tot tien jaar. Of dit de duidelijk heid in de vereniging heeft bevorderd, kon Mitchell niet zeggen. Hij vond het ook niet be langrijk. Het feit, dat de Grand Order de 25 jaar heeft volgemaakt, was voor hem al meer dan voldoende. Kon hij tenminste weer eens zijn rok aanschieten. mer op tafel komt en dat u te ouderwets bent om aan die moderne fratsen mee te doen. Want in feite bent u al vaker in de bonen, dan U in uw bangste dromen vermoedt. In dat blik soep bijvoorbeeld, waar volgens de STER-spot de hapklare brokken kostelijk kalfsvlees elkaar verdringen onder de deksel, is tien tegen één rijkelijk soja ver werkt. En wat denkt U van de woensdag-ge- hakt-dag? Ook al zo'n carnavalsfeest, waarop plantaardige voedings stoffen zich onherken baar vermommen en zich als goudeerlijke bal aandienen. U blijft weliswaar bij hoog en laag volhouden, dat u voor een koopje vlees hebt gekocht, maar Unilever weet wel beter. Die heeft in zijn proef station in Vlaardingen allang de stopfles met ballen-extract tevoor schijn gehaald, want waar vandaag de dag gehakt wordt: vallen alleen nog maar eiwit spaanders. Datzelfde kan gezegd worden van de kroketten, die in plastic regenjas bij de supermarkt worden aangeboden. Ze liggen nog steeds in de afde ling Fijne Vleeswaren, ofschoon ze toch duide lijk thuis horen in de groente-hoek. Want ook voor de Kroket 1978 komt boontje om zijn loontje. „Onze kroketten zijn goed voor hart en bloedvaten", beweren de advertenties, "in onze kroketten wordt uitslui tend mager vlees ver werkt." Ja, aan mijn hoelah. Dat is geen mager vlees. Dat is GEEN vlees. Dat is koekoeksvlees uit de fabriek, waarvoor het Friese stamboek geen gram heeft ingeleverd. Vies bekocht Moet de consument zich door deze maskerade nu vies bekocht voelen? Dient het Nederlandse volk met kracht te pro testeren tegen dit be drog, waarbij bonen voor ballen gehakt wor den verkocht? Je zou het bijna denken, want je mag toch veronder stellen, dat een sterve ling er recht op heeft om te weten, wat voor vlees hij in de kuip heeft. Als je dat probleem echter voorlegt aan Rob Vercauteren krijg je een verdediging van de sojaboon voorgeschoteld, die er niet om liegt. De boomlange Vercauteren, die inclusief zijn koks muts, ruim twee meter boven Amsterdams Peil uittorent, had aanvanke lijk ook bitter weinig op met deze voedzame peulvrucht. Maar hij inmiddels is afdoende bekeerd en predikt nu als zendeling de heils boodschap van het sojaprodukt. Als chef kok van het Clingen- dael-motel „Papen- drecht" heeft hij op dat punt nog recht van spreken ook. „Nu vlees langzamerhand onbetaal baar wordt", legt hij uit, worden we gedwongen om naar alternatieven te zoeken. Als je mij mijn gang laat gaan en ik niet op een tientje meer DEN HAAG Drie kwart gedeelte van het Jaar is het wel ergens in ons land mistig. Zeer ten ongerieve van het wegverkeer, dat telkens weer in de knoop raakt, vertraagt, om niet te spreken van de gevolgen: ket tingbotsingen met soms vele doden. Wat doen we aan die mist? Hebben we al een formule gevonden om die geest te bezwe ren? Het is al tientallen jaren geprobeerd. Op de Weine vliegstrips in Wereldoorlog II stonden er grote benzinebranders die met lekkende, vurige tongen de mist op een afstand moes ten houden. Dezelfde branders stonden en staan nu nog in de boomgaarden om de. nachtvorst op een laag pitje te houden. De ntist werd een klein eindje teruggedrongen, genoeg om de verhoudingsgewijs kleine vliegtuigen van toen, in noodomstandighe- uen,. te kunnen laten starten en landen. Die nood van starten en landen bestaan nu niet meer, de verkeersvliegtuigen van nu eisen ^n tienmaal groter baan daarvoor en het gedaan wordt om of de mist te weren, of ze op te ruimen, of, als dat allemaal niet gaat, iedereen tijdig voor mist te waarschu- De mist weren zoals dat met benzinebran ders op de vliegvelden gebeurde, daar is natuurlijk geen beginnen aan. Nederland is vele honderden kilometers snelweg rijk. Stelt u zich voor: om de vijftig meter zo'n loeiende vlam. Het zou kapitalen kosten en zo zou het middel erger zijn dan de kwaal. Hoewel, mensenlevens kun je moeilijk in geld uitdrukken. En, omdat dat toch niet kan, zo lijkt het, kan men beter maar vele dingen doen, die het wegverkeer ten goede komen. Rijkswaterstaat houdt echter wel degelijk het oog gericht op oplossingen die men in het buitenland heeft gevonden of toegepast In Duitsland en Amerika beschiet men van af heuvels de mist met zoutkristallen. De fijne druppels mist worden daardoor grote druppels en de mist gaat over in regen. Op sommige plaatsen is ook getracht met grote Heb je in die grote bak vol polderklei eindelijk een geinig restaurantje gevonden - moeders boerenbontje op tafel, kaarsje erbij, zachte achtergrondmuziek uit de elektrische douche kop. Niks op aan te merken dus - Denk je daar een sappige stoof- lap van de dikke run- derbil te hebben besteld en dan komt de gérant langszij om je te vertel len, dat je gebraden bonenpuree op je bord hebt. Er is geen vlees te bekennen in de wijde omtrek en de Neder landse veestapel weet van zijn gezond niet af. Die gaat, stom kauwend geheel vrij uit en had aan je avondmaaltijd ditmaal part noch deel. Het is louter soja, wat de culinaire klok slaat, eiwitrijke door laboranten met essence op de vereiste vlees smaak gebracht. Hun opdracht was deze keer om een smakelijke biefstuk te bouwen, maar voor hetzelfde geld had U om een goudeerlijke gehaktbal kunnen vragen danwel om een mooie moot kabeljauw zonder graat of een veerkrachtige frikadel. Ook in die gevallen hadden de chemische keukenmees ters U op Uw wenken bediend. Gewoon een kwestie van een ander flesje leegkieperen in de retort en het verkregen eindprodukt net zolang kneden, totdat het de bedriegelijk echte ge daante van de opgege ven bestelling heeft aangenomen In de bonen Feest Als chef-kök heb je tegenwoordig ook een andere taak. Je moet nog wel koken en als het even kan goed ook. Je leeft maar één keer en in dat leven zijn de keren, dat je buiten de deur eet, hoogtepunten, de krenten in het brood. Van ons wordt dus verwacht, dat we van elke maaltijd een feest maken. Dat is onze opdracht. Een klant koopt er niks voor, als wij hem spullen uit de Nouvel Cuisine voorzet ten, die niet te pruimen zijn. Dan kunnen we nog zo overtuigend volhouden, dat het zo gezond is voor zijn lijf. maar als het smaakt naar ziekenhuis-eten komt ie toch mooi niet meer bij me terug. Eerste vereiste is dus, dat je smakelijk kookt. Maar daarnaast moet er ook winst worden ge maakt Mijn baas heeft er niks aan, als hij dik geld op me toe moet leggen. Daar betaalt hij me geen vorstelijk sala ris voor. Als ik de duur ste ingrediënten inkoop en de uitgaven bij el kaar optel, schrik ik me ook rot. Dan denk ik toch: „Dat kan ik de gasten niet laten beta len." En daarom zoek ik bejvust naar alternatie ven. En in dat rijtje alterna tieven hoort ook de soja thuis. Ik geloof er heilig in, ik ben er van over tuigd, dat de opmars van die boon niet meer te stuiten is. In de Oos terse landen wordt er trouwens al eeuwen mee gewerkt In Indonesië eet men de timpih en de tahoe en in Japan de misso en de natto. Stuk voor stuk zijn dat hoog waardige produkten, die bij geen maaltijd ontbre ken. En hier gaat het ook gebeuren. Ik kan je nu al twee pasteitjes laten proeven, één met soja en één met louter vlees. En dan mag jij zeggen, in welk pasteitje ik de soja heb verwerkt. Je redt het niet. Ik waarschuw je bij voor baat" Tong en tarbot Vercauteren wacht nu nog op het moment dat men in Vlaardingen de tong en de tarbot zal inlijven bij het sojaleger. „Er zijn nóg wat kleine smaakproblemen" geeft hij toe, „maar daar komen ze ook wel uit Straks vind je op onze kaart een visschotel, waarbij je je vingers aflikt." En de kroket, hij sud dert voort Knisperkna- sperig deint hij in de hete soja-olie. Straks wordt hij als vlees aan ons opgediend. Maar wij weten beter. Wij weten, dat er een steak-je los zit LEO THURING van mist vrijhouden van zo'n groot opper vlak is zeker economisch gezien niet haal baar. Het blijft goedkoper om simpelweg tegen de passagiers te zeggen: „Het spijt ons, het zicht is minder dan duizend meter, we kunnen niet opstijgen", of „We moeten uit wijken naar Brussel, Schiphol zit dicht". Een schadeclaim van haastige zakenlieden staat de maatschappij toch niet te wachten. Duizend meter zicht dat is zo'n beetje een algemene grens waarbij vliegtuigpiloten met extra zorg hun kaarten en hun weerberich ten bekijken. Dat heet bij de meteorologen al mist, maar de piloten van de weg denken dan nog nauwelijks aan enig gevaar. Dat is ook niet nodig want dichte mist is er volgens de meteorologen pas bij zicht tussen de vijftig en tweehonderd meter. En echt ge vaarlijk voor het wegverkeer wordt het pas bij zicht tussen vijftig en honderd meter of nog minder. Dat weet de grote „wegenbaas" van Neder land, Rijkswaterstaat, ook. Het ligt voor de hand dat van die zijde dan ook alle moeite Chef-kok Rob Vercauteren bij zijn bekroonde soja-maaltijd: „Als je je eetlust niet kunt declareren bij de baas is buiten de deur eten langzamerhand een onbetaalbare zaak geworden. of minder hoef te kij ken, zet ik ook een schotel op tafel, waar de inspecteur van de Mi- chelin-gids geen sterren genoeg voor in huis heeft. Dat is het punt niet. Als geld niet mee speelt, groeit er vanzelf uit elke kok een Escof- fier. Ik kan je mijn Tournedos Robert laten proeven en na afloop zul je zeggen: „Grote klasse Vercauteren"; Dat is pure biefstuk. Gevuld met kruidenboter en ragfijn gesneden rook- spek. Een gedicht me neer. Maar wat moet dat apparaat wel niet gaan kosten? Dertig, veertig gulden voor een hap eten. Hoe moet ik dat verkopen? Datzelfde geldt voor de duurdere vissoorten. Voor een goed stuk tong moet ik ook 35, 40 gulden bere kenen om uit de kosten te komen. Elke keer, als de visboer mijn keuken binnenkomt denk ik: „Wat zal ie nu weer voor zijn tong vragen?" wil komen. Het eindpro dukt moet dus lijken op het vlees, dat het voor stelt. Daar zijn ze op dit moment nog niet hele maal uit, maar ik ben er van overtuigd, dat rond het jaar 2000 de ver- werkingsmogelij kheden onbeperkt zullen zijn." Op de Horecava, de jaarlijkse Horeca-vak- beurs in Amsterdam, heeft Vercauteren inmid dels vriend en vijand verbijsterd met zijn inzending, waarmee hij prompt in de prijzen viel. De opdracht was om een Toeristenmenu samen te stellen, dat niet meer dan dertien gulden mocht kosten. En voor dat bedrag moest een voorgerecht, een hoofdmaaltijd en een toetje worden gecompo neerd. „Het bekende verhaal dus", zegt Ver cauteren, „het mag niks kosten, het moet er leuk uitzien en je moet het nog kunnen eten ook. Ga d'r maar aan staan". ren door de ouders van zijn vrouw, die vol lof waren, zolang ze niet wisten, wat ze nu eigen lijk aten. „Toen ik het vertelde, begonnen ze te mekkeren", deelt Ver cauteren hoofdschud dend mee, „en de vol gende dag had mijn schoonvader prompt barstende maagpijn. Allemaal flauwekul natuurlijk. Pure inbeel ding. Want soja is toe vallig wél een stuk gezonder dan echt vlees. En wat is echt vlees trouwens? Een koe moet zich eerst het ongans eten aan negen kilo gras, voordat hij één kilo vlees bij elkaar heeft gespaard. Over plantaardig voedsel gesproken dus. De kunst bij soja is alleen, dat je het smakelijk moet presenteren. En zo te zien mankeerde daar bij schoonpapa niks aan." Tophotels Experimenteren Om het wettig en over tuigend bewijs te leve ren, dat het ook anders kan en dat ook de men sen, die hun eetlust niet bij de baas kunnen declareren, best een vorkje buiten de deur kunnen meeprikken, begon chef-kok Vercau teren te experimenteren met soja. Hij stak daar voor eerst zijn licht op in het Unilever-laborato- rum in Vlaardingen, waar bedrijfsalchemis- ten bij hun metamorfo se-truc inmiddels opzien barende vorderingen hebben gemaakt. „In principe" ontdekte Vercauteren, „kunnen ze nu al elke gewenste vleessoort imiteren. Het probleem is alleen, dat het oog aan zijn trekken Als entree van zijn bekroonde menu fun geerde een Hors d'oeu- vre maigre Westlandia, bestaande uit een groen tesalade van Westlandse kasplantjes. Als toetje serveerde hij een yog- hurtijsje en daartussen serveerde hij een „Ven tre de Porc, farci aux noix de soja". Gehuld in een verbale mist van Franse woorden leek het, alsof hij voor de verjaardag van de ko ningin iets extra spe ciaals had gemaakt Maar in de praktijk kwam het er op neer, dat hij een goedkope varkensbuik vulde met een mengsel van* éender- de varkensvlees en tweederde soja. Daarbij gaf hij verse groente, aardappelen en mosterd saus. Vercauteren liet deze primeur eerst keu- Chef-kok Vercauteren, die alweer zo'n zestien jaar uitstekend gemutst de scepter zwaait in horeca-keukens, werkte, voordat hij in 1975 de leiding kreeg van het eetgebeuren in Motel Papendrecht onder meer in het gerenommeerde restaurant Saur in Den Haag („Een fantastische tijd, waarin de verse kreeften laag overvlo gen"), in Badhotel Boe- kelo en in het Vlaar- dingse Delta-hotel. Ook deed hij gedurende drie jaar praktische ervaring op in enkele Zwitserse tophotels. „Het vak van chef-kok", zegt hij, „is in de loop der jaren totaal veranderd. Toen ik in het Rijnhotel in Rotter dam als duvelstoejager begon was de chef-kok een keizer, een dictator, voor wie je kroop. Je was niks, je wist niks en je mocht niks van de oude Kruis.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19