ir loert op tingparadij ileilanden Het Elizabeth Castle op een rots in de St. Aubin's Bay tegenover Jersey's hoofdstad St. Helier. LONDEN Hoewel het misschien maar een kwest ie is van veel geschreeuw en weinig wol, gaat de socialistische partij van Groot-Brittannië toch on- derzoeken of op de Kanaaleilanden een rijke buit HOrtOQ EllZSuSth geschoten kan worden. Labours partijbestuur ac cepteerde dezer dagen het voorstel van één van zijn extreem-linkse subcomités om twee socialisti sche Lagerhuisleden naar Jersey en Guernsey te sturen. Hun uitstapje heeft tot doel te ontdekken op welke manier Londen daar belastingen zou kunnen hef fen. Labour heeft het vooral gemunt op fiscale vluchtelingen uit Groot-Brittannië, die er een vei lig onderkomen gevonden hebben. De datum waarop de socialistische strafexpeditie zal vertrekken, is nog niet bekend. Er is trouwens weinig voor nodig om haar op de lange baan te schuiven. De Kanaaleilandbewoners bereiden hun in elk geval geen hartelijke ontvangst voor. Zij zijn van plan hun rechten en vrijheden met hand en tand te verdedigen. St. Peter Port, hoofdstad van het eiland Guernsey, heeft een kleine zeilhaven. De constitutionele positie van de ongeveer 135.000 Britse eilandbewoners in de Golf van St. Malo is hoogst ongewoon. Groot-Brittannië noemt hun woonplaats gemakkelijkheidshalve "de Kanaaleilan den". Een andere, geografische meer precieze bena ming is de "Normandische eilandengroep". De mini mumafstand tussen Engeland en de Kanaaleilanden bedraagt 80 km, maar van buurland Frankrijk zijn ze slechts 15 tot maximum 50 km verwijderd. Van deze archipel vindt men op weinig gedetailleer de landkaarten slechts de vier voornaamste eilan den: Jersey, het grootste, ligt ongeveer 20 km voor de Franse kust. Guernsey, het tweede' grootste, bevindt zich wat verder af en meer naar het noorden toe, zodat de Fransen het slechts bij zeer helder weer met het blote oog kunnen zien. Sark (Sercq in het Frans) en Alderny (Aurigny) zijn beide ongeveer even groot en dun bevolkt. Alderney is slechts 15 km verwijderd van Frankrijk. In de omgeving van de vier voornaamste liggen echter nog tientallen andere eilandjes verspreid, die bijna allemaal onbewoond zijn. Vele ervan verschijpen trouwens slechts bij laag water aan de oppervlakte. Geografisch horen ze dus wel degelijk bij Frankrijk. Victor Hugo, die 15 jaar in politieke ballingschap doorgebracht heeft op Jersey en Guernsey, noemde de Normandische archipel ''scherven van Frankrijk, in zee gevallen en opgeraapt door Engeland". Ge schiedkundig zijn die eilanden evenwel een onder deel van Groot-Brittannië. Hun bewoners genieten de Britse nationaliteit. En toch zijn ze onafhanke lijk. Zelfs de EEG heeft er geen jurisdictie. Hoewel de oorspronkelijke bevolking van de Nor mandische Eilanden van Franse oorsprong- is, ligt Engeland haar veel nauwer aan het hart dan frankrijk. Wanneer je die mensen over het .main land" hoort praten, moet je niet denken, dat zij daarmee het Vasteland bedoelen, jzuia redruiken dit Engelse woord in de betekenis van hoofdeiland en hebben het dus over Engeland met over frankrijk en de rest van ons continent. En toch was honderd jaar geleden het Frans nog de officiële voertaal van de Kanaaleilanden. Sedert dien werd het dagelijkse leven er evenwel kompleet verengelst. Franse straatnamen zijn alleen in ge bruik gebleven om de aandacht en belangstelling van toeristen gaande te houden. Stel je deze eilandbewoners de vraag: „Wanneer hebben de Engelsen jullie grondgebied ingepalmd?" dan luidt het antwoord onveranderlijk: „In feite is het andersom gebeurd. Wij hebben Engeland ver overd op 14 oktober 1066. JCngeland is ons oudste gebiedsdeel!" Vóór die tijd waren de Ej ingelijfd bij Normandië v Veroveraar, Engeland in 1< wierp. Willem volgde dezelf eeuwen voordien: hij trok eüanden naar Zuidoost-Engel! Romeinse veldheer heette J Jand werd door Willem de Normandië. Zijn Norman het Angelsakisch de basis L_l| Na de dood van Willem de Ver* herhaaldelijk tot een scheid: Normandië. inclusief de Nori Engeland. In 1204 werd die bi-, echter met dit verschil, dat de den opteerden voor trouw aan de °mdat zij hun eigen gewoonterecht seerd op dat van de Normandische 26 niet onderworpen wilden worden aan anaaleilanden Willem de ide en onder- "al^ Julius Caesar iandische van die lesarea". Enge- igelijfd bij iche taal vormde met ^moderne Engels, ir kwam het ..ertogdom ene eilanden, en finitiefgemaakt, idische eilan- kroon. Die autonomie werd sedertdien erkend door de elkaar opvolgende Britse monarchen. Ze is nog altijd van kracht De Kanaaleilanden, die Groot- Brittannië niets kosten, beschouwen koningin Eliza beth II in de eerste plaats als hertog (niet hertogin) van Normandië. Als de Britse vorstin het eiland Jersey bezoekt, wordt zij als zodanig toegesproken. Hoewel ze bij Groot-Brittannië horen, zijn de Ka naaleilanden geen deel van het Verenigd Konink rijk. Omdat ze te dicht bij het hoofdeiland liggen, kunnen ze bezwaarlijk als kolonies beschouwd wor den. Officieel staan ze geclassificeerd als "gebieds delen van de Britse Kroon". Daar komt nog bij, dat Jersey en Guernsey weinig of niets met elkaar uit te staan willen hebben. Beide eilanden leven apart Om het zacht uit te drukken: de bewoners van Jersey en Guernsey mogen elkaar niet zo best. Hun vijandigheid heeft vele oorzaken, waaron der commerciële ruzies, smok- kelaffaires en geschillen over visgronden. Jersey is niet al leen groter (het heeft een op pervlakte van 115 km2), maar ook rijker. Het telt nu 72.Q00 inwoners 10.000 meer dan tien jaar geleden. Guernsey, met een oppervlakte van slechts 55 km2, heeft ruim 51.000 inwoners 6.000 meer dan tien jaar geleden. Het wederzijdse gebrek aan sympathie gaat gepaard met diepe minachting. Volgens de inwoners van Guernsey is Jer sey bevolkt met verwaande snoeshanen, die de bijnaam "kikkers" verdienen. Op Guernsey wonen volgens de "Jerseymen" niets dan lompe boeren en koppige ezels. Hun bijnaam is dan ook "donkeys". Elkaar helpen doen deze eilanders zelden. Ook tijdens de Tweede Werel doorlog, toen de Normandische eilandengroep het enige door de Duitsers bezette deel van Groot-Brit tannië was, is het nauwelijks tot enige samenwerk ing gekomen. Bruine koeien Beide eilanden gaan al eeuwen hun eigen weg. Him oude wetten zijn opgesteld in het Frans. Op politiek en administratief terrein zijn ze kompleet onafhan kelijk van de Britten. Jersey en Guernsey worden elk bestuurd door een eigen baljuw, benoemd door de Britse vorstin. Elk eiland heeft een eigen parlement, waarvan de zittin gen ingeleid worden in het Frans. Er zijn geen politieke partijen. Jersey is sedert de tijd van de Franken verdeeld in twaalf en Guernsey in tien parochies, waarvan de bevolking afgevaardigden kiest voor de „states", zoals de eigen parlementen genoemd worden. In het baljuwschap Guernsey zijn bovendien de eilandjes Alderney, Sark, Herm en Jethou begrepen, die respectievelijk 1400, 500, 50 en 8 inwoners tellen. i i St. Aubin's Bay is de mooiste zuidelijke baai van Jersey. Deze administratieve regeling veroorzaakt nogal wat wrijving tussen de kleinere eilanden en Guern sey, met het gevolg dat hun wederzijdse afkeer zo mogelijk nog groter is dan die welke heerst tussen Guernsey en Jersey. De twee grotere eilanden hebben goede bronnen van inkomsten. Guernsey maakt ruime winsten met de uitgave van eigen muntstukken en postzegels. Jersey is minder sterk op het terrein van de munt stukken, maar geeft ook mooie eigen postzegels uit. Het is een erg vruchtbaar eiland met intensieve bebouwing. De boeren van Jersey maken gebruik van het feit, dat hun eiland afhelt van noord naar zuid. Het hoogste punt is noordelijk gelegen en bevindt zich 135 meter boven de zeespiegel. Hier door brengt Jersey meer op dan Guernsey dat precies andersom neigt en dus sneller afkoelt. Jersey is gespecialiseerd in vroege aardappelen, snijbloemen en groenten; Guernsey in kleine kasto- maten en bloemen. Beide eilanden voeren hun producten uit naar Groot-Brittannië en het Europe se Vasteland. Hun veeteelt beperkt zich tot het fokken van bruine koeien, die de naam van hun geboorteplaats dragen. Guernsey's zijn echter iets kleiner dan Jersey's. Hun vlees is minder fijn, maar het vetgehalte van hun melk ligt hoger. Toen de eerste Engelse pioniers de Atlantische Oceaan overstaken naar de Nieuwe Wereld, namen ze runderen mee van Jersey en Guernsey. Het was trouwens een inwoner van het eiland Jersey, Sir Philip Carteret, die een van de Amerikaanse Staten New Jersey doopte. Toerisme Heel belangrijk voor de economie van Jersey en Guernsey is het toerisme waarvan de opbrengst in beide gevallen voortdurend stijgt. In Jersey bedroeg ze afgelopen jaar 17 miljoen pond. (75 miljoen gulden). De meeste bezoekers zijn Britten, maar er kwamen toch ook 344.000 niet-Britse toeristen, on der wie 280.000 Fransen, 23.000 Belgen en bijna 12.000 Nederlanders. De toeristische industrie van Guernsey brengt gemiddels 9 miljoen pond (40 miljoen gulden) per jaar op. Het laatste beschikbare officiële cijfer van de bezoekers, inclusief de Britse, is ruim 300.000 in 1975. Guernsey en Jersey spannen zich hard in om steeds meer niet-Britse toeristen aan te lokken. Vanaf april kan je tweemaal in de week rechtstreeks van Schip hol naar Guernsey vliegen. Naar Jersey gaat het voor wat de geregelde luchtlijnen betreft via Lon den, maar in de zomer worden veel directe charter vluchten ingezet. Van Guernsey naar Jerseyv en vice versa kan je overdag praktisch om het half uur in ongeveer een kwartier overwippen in een klein passagiersvlieg tuig, wat op zichzelf al een belevenis is, zowel bij mooi als (misschien nog meer) bij slecht weer. Wat het klimaat van de Kanaaleilanden betreft, wordt nogal veel bedrieglijke toeristische propagan da gemaakt, die het als „Zuid-Frans" probeert voor te stellen, wat kennelijk voldoende is om domme Engelsen te vangen. Op de Britse Kanaaleilanden is het weer uiteraard hetzelfde als in Normandië, zij het soms iets zachter, en minder nat. Er groeien fraaie palmbomen, wat echter nog lang niet betekent dat je het klimaat kunt vergelijken met dat van de Azurenkust. Ook wat de voordeligheid van een vakantie op de Kanaaleilanden betreft, worden toeristen vaak om de tuin geleid. Afgezien van de zwakte van het pond sterling (en de ponden van eigen fabrikaat hebben uiteraard dezelfde waarde als de „echte" Engelse), is het dagelijkse leven er helemaal niet goedkoop. Levensmiddelen en dergelijke kosten meer dan in Engeland. Alles wordt tenslotte ingevoerd via het hoofdeiland. Benzine, parfumerieën en nog een paar andere dingen kosten er veel minder. Hotels en restaurants zijn niet zo voordelig en goed als men ons wil doen geloven. Bovendien mag je niet vergeten, dat je op dergelijke piepkleine eiland jes gauw alles gezien hebt. Je krijgt er gemakkelijk claustrofobie omdat de mogelijkheden te begrensd zijn, In het seizoen lopen andere vreemde bezoekers je daar trouwens geregeld voor de voet Op Guernsey heb je nog een ander nadeel: dit eiland staat onder de sterke invloed van de Metho distische kerk, die niet duldt dat je 's zondags een Goedige bruine Guernsey-koeien grazen op het eiland Herm dat vlak bij Guernsey ligt en door het grotere eiland verpacht wordt. Omdat z< hun eigen digd aan over Britse zelfs van landen gespaard ben trouwens santenkraam v; Op Jersey best; sedert 1928. momenteel overdrachtsl worden eveni Guernsey v^ Dit eiland 4 miljoen is een ware hel voor bannelingen, die op i wonen om te ontsnap- de vaderlandse fiscus, i, heffen beide eilanden 1 geen penny verschul- de onderhandelingen !e EEG heeft Londen het egen, dat de Kanaalei- BTW. Ze heb- i met de hele iting nog maar y bedraagt ze het inkomen. Er is geen nkingen en dividenden lelast Afgelopen jaar heeft miljard pond belasting geind. boekea met een overschot van miljoen gulden^ De bewonersTan Sark betalen helemaal geen in komstenbelasting. Die medaille heeft echter ook een minder prettige keerzijde: op dat eilandje worden geen auto's geduld. Er valt weinig te beleven of te kopen en de wegen kunnen er erg modderig zijn. Het is een vreedzaam plekje zonder enige geluids hinder, maar het heeft zelfs geen eigen ziekenhuis. Guernsey en Jersey trokken de laatste,jaren talrijke miljonairs aan. In hun vaderland zouden zij gewel dig hoog aangeslagen wordert Yan een belastbaar inkomen dat boven de 21.000 pond (90.000 gulden) gaat, staat de Brit over de top 83 percent af aan Vadertje Staat. Door samenvoeging van zijn belastbaar inkomen en de opbrengst van investeringen kan hij zelfs ge dwongen worden 98 percent van zijn geld in de schatkist te storten. Het is dus geen wonder, dat steeds meer Britten met hoge inkomens, waaronder bekende acteurs en actrices, popsterren, auteurs en industriëlen op de loop gaan.Zij vluchten naar Ierland, de Verenigde Staten, Zwitserland, Frankrijk en de Kanaaleilanden, die toch wei be hoefte hebben aan nieuw bloed. Selectief Het voortdurend stijgen van hun bevolking dwingt Jersey en Guernsey evenwel een systeem van selec tieve immigratie toe te passen, omdat er gewoon stellen, dat hun inkomen tenminste 10.000 pond per jaar in belasting moet opbrengen aan het eiland. In feite betekent dit, dat hun bruto-inkomen tenmin ste 50.000 (225.000 gulden) dient te bedragen. Voor dergelijke aspirant-immigranten worden jaarlijks niet meer dan 15 woningen beschikbaar gesteld. Guernsey beperkt de immigratie door de verkoop van huizen te regelen via een open en een gesloten markt. De laatstgenoemde is uitsluitend bestemd voor mensen, die al op het eiland wonen. Niet meer dan 2.000 eigendommen per jaar komen op de open markt. Dergelijke woningen kunnen 50.000 tot 500.000 pond kosten. Dit zijn bedragen, dié de eerste de beste Brit zich niet kan veroorloven. De linkervleugel van Groot-Brittanniës Labourpartij gelooft, dat de uitzonderlijke constitutionele positie van de Kanaaleilanden en de aanwezigheid van talrijke bannelingen van het Britse belastingstelsel de schatkist in Londen jaarlijks berooft van wel 450 miljoen gulden. Het is echter onwaarschijn lijk, dat Londen deze „gebiedsdelen van de Kroon" zijn fiscale wil zal kunnen opdringen. De bestaande rechten en vrijheden zijn al veel te oud om nog gewijzigd te worden. Wel is een nieuwe Britse wet mogelijk, waarbij ieder die van Groot-Brittannië verhuist naar een van de Kanaaleilanden, volledige belastingplichtig zou blij ven waar hij vandaan komt Het kan de extreem linkse. socialisten van Groot-Brittannië bitter weinig schelen of een dergelijke maatregel werkelijk de moeite zou lonen, wat trouwens sterk betwijfeld wordt. Extreem-links houdt van campagnes „om de rijken uit te persen". De Kanaaleilanden bieden trouwens het voordeel, dat Labour er hoe dan ook geen kiezers kan verhezen, aangezien er geen politieke partijen zijn. Op de Normandische archipel bestaan wel vakbon den, maar het is de afwezigheid van professionele politici, die deze eilanden dubbel aantrekkelijk maSkt' ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13