Risico's zoveel mogelijk uitsluiten" El „periodekampioen" Unitas Leiden „Je mag als organisatie niet afgaan" De Zijl/LGB zonder illusies naar Alphen leidse courant-bal .SPORT LEIDSE COURANTZATERDAG 11 MAART 1978 i PAGINA 11 Bij lacht wel eens als hij bij een of andere „kermiskoers" weer strobalen verkeerd ziet liggen bij een lastige bocht Balen zijn bedoeld voor de ren ners, vindt hij. Maar dan moeten ze wel daar liggen waar een renner die bocht uitkomt niet waar die er in gaat. Dan zijn ze alleen maar nuttig voor de toe schouwers. Voor een paar kinderen die lekker willen zitten. Twintig jaar wielrennen hebben Wim van Duivenbode tot een specialist ge maakt in deze tak van sport Niet als actief deelnemer („ik heb heel even heel slecht gefietst"), maar wel als organisa tor. Het jochie dat als dertienjarige al spijbelde voor de Ronde van Sassen- heim, heeft sinds dat moment erg veel ervaring opgedaan. Daarom is het ook niet zo vreemd, dat juist hij door Joop Riethoven werd aangezocht om de orga nisatie rondom de proloog van de Tour de France in Leiden op zich te nemen. De accuratesse van Van Duivenbode, de wil om het „gewoon goed" te doen, staan immers al bij voorbaat garant voor een foutloze „toer door Leiden"? DREMPELS, STOEPEN EN HEKKEN VERDWIJNEN WAAR WIM VAN DUIVENBODE VERSCHIJNT. Ziji sinds man jf me! i blijft ing tol hobbj meisje in de rijden otwijk de be. LEIDEN Het begin is goed. Op de weg héénnaar de tegen woordig in het meervoud aan geduide Groenoordhallen wor den verschillende wielrenners gepasseerd. Amateurs, goedwil lende liefhebbers wellicht in ieder geval naast de „Omloop van het Volk" en „Parijs - Ni ce" nog een voorbode van het zojuist gestarte wielerseizoen. Eenmaal aangekomen valt het allemaal weer wat tegen. Het is niet druk op het terrein rondom de hallen. Niet zo vreemd waar schijnlijk zo tegen een uurtje of twee 's middags mag je eer der wat verspreid geparkeerd staande auto's verwachten dan bijvoorbeeld een ploegleiders wagen van Ti-Raleigh met Peter Post in een verkennende rol. Zeker in de wetenschap dat de Tourkaravaan pas eind juni Leiden zal binnenvallen. Wim van Duivenbode arriveert. Ook hij lijkt nog niet onder de indruk van het geheel. Bevestigt dat op het moment dat de grote hal wordt binnengestapt. Doe lend op wat verdwaald rondlo pende veeboeren, op de schoon maakploeg ook die met groot materiaal de resten van de zo juist geëindigde veemarkt weg spuit, de stank die de hal in z'n greep houdt, weet ook Van Dui venbode het. „Hier kan je geen Tour houden" woorden die vreemd klinken uit zijn mond. Ook geen hoog waarheidsgehal te kennen, want een Van Dui venbode is niet voor een gat te trouwt de directeur van de Groenoordhal en zijn mensen blindelings. „Neem nu maar van mij aan dat de hal schoon is en niet stinkt als de eerste renner hier binnenkomt". We nemen het aan. Gaan graag mee met de opvatting van Wim van Duivenbode dat er met „chemische rommel" best wel een hoop te regelen zal zijn. Raken zo langzamerhand ook in de ban van het hele gebeuren. „Wegzegt Wim van Duivenbode. Ook dit hek bij de oude Turfmarktbrug mag de renners tijdens de proloog van de Tour de France niet in de „weg" staan. bedoeling, dat die jongens hun nek breken". Meerdere drem pels dienen te worden verwij derd, een loopbrug zal worden aangelegd, de bestrating zal worden bijgespijkerd. Van Dui- _venbode duidt het allemaal even aan, tekent uit waar de tribunes zullen staan („Vijfduizend man kunnen er in de hal. Volgens impressario Bosman komen die er ook") en laat het Tourgebeu- ren tot leven komen. Richting hek. Ook dat moet weg, evenals de verankering er van. Lachend wijst Wim van Duivenbode vervolgens op een ooit met bloed, zweet en tranen „neergelegd" stoepje. „Weg", verklaart hij. De ideale route gaat over die stoep heen, dan kunnen we direct de linkerkant van de Oegstgeesterweg op schieten. Dus". Hij heeft de route, die via Oegst geesterweg, Molen de Valk, Breestraat, Hooigracht, Lange Gracht, Haarlemmerweg weer naar de hallen toeloopt, niet zelf uitgedacht. Joop Riethoven was de man die zichzelf slapeloze nachten bespaarde door die rou te zo snel mogelijk te plannen. Hij, Van Duivenbode, werd daarna door sportorganisator Riethoven tot „Directeur Sportif van de Proloog" benoemd. Or ganiseren en in goede banen leiden dus. Wim van Duivenbo de kent die taak. Heeft in talloze wielerkoersen al onschatbare ervaring opgedaan en kende zelfs in de Tour de France al taken. Bij de Tourstart in Sche- veningen en ook de doorkomst door Leiden in dat jaar '73 bij voorbeeld. Hij weet ook hoe het niet moet „Fleurence vorig jaar, dat was een pure chaos. Je zou kunnen zeggen dat we het hier in Leiden nooit slechter doen. Maar toch. Je mag als organisatie niet afgaan. Zeker niet bij die Fransen. Er wordt nu ook nog steeds gepraat over die doorkomst toen in Leiden. Dat die zo perfect was geregeld. En dat moeten we nu net heb ben. Leiden-promotion heet zoiets tegenwoordig". Promotion waaraan overigens niet alleen de Tourstichting in de personen van Vonk, Rietho ven, Kouwenhoven, Teekens en De Jong, de werkcommissie en de vereniging Swift werken, de gehele gemeente staat er volle dig achter. „Belangrijk", meent Van Dui venbode, intussen nog wat be stratingen als slecht en dus te vervangen aanwijzend. „Juist daardoor loopt de organisatie zo lekker. Omdat de goede men sen aan het werk zijn kan het een feest worden voor Leiden, kan die Franse week van 23 tot 29 juni ook een groot succes gaan worden". Terug naar de proloog, in dat zelfde etablissement overigens. Van Duivenbode haalt wat zelf getekende kaarten tevoorschijn. Niet op schaal, maar wel duide lijk. Kruisjes geven de plaats aan waar posten met fluitjes en vlaggen zullen verschijnen. Naar de mening van Van Dui venbode zijn er 108 medewer kers met verantwoordelijkheids gevoel nodig. „In Fleurance kon op een gegeven moment een oud vrouwtje moeiteloos oversteken op het moment, dat Zoetemelk kwam aanzetten. Kijk eens, als dat bij ons ook gebeurt en er komt een botsing van, dan is dat duidelijk geen promotie. Van daar die posten. En die hekken, overal waar dat nodig is. Risi co's moeten zoveel mogelijk uit gesloten worden". „Weg", meldt Wim van Duiven- bode weer. Onderwerp van zijn vernietigingsdrang is dit keer het hek bij de Oude Turfmarkt- brug. „En nieuwe bestrating", komt er later nog door. Maar het is al lang duidelijk. Er moet veel, heel veel gebeuren voor dat op 29 juni zo'n honderd wielrenners door Leiden kun nen trekken. Voor vijf kilome ter fietsen zullen honderden meters moeten worden herbe- straat, stoepen en hekken die nen te verdwijnen. „Gewoon weg", besluit Van Duivenbode. GERT-JAN ONVLEE „Ik ben nu niet belangrijk. Pas op de dag zelf heb ik de verantwoordelijkheid, moet het lopen zoals het hoort" Akkoord, de ploegleiderswagen met Post is nog altijd niet gear riveerd, maar Wim van Duiven- bode blijkt een waardig rempla- cant. Een ingecalculeerde ver vanger zelfs per slot van re kening is het plan opgevat de route van de Tourproloog, die op 29 juni van dit jaar in die Groenoordhallen van start gaan, eens nader onder de loupe te nemen. Iets meer dan vijf kilo meter (5,2 km.) dwars door Lei- De schoonmaakdienst van de hallen wordt ontweken. Buite nom komen we aan de goede zijkant de zijde waar straks renners en ploegleiders aan het grote avontuur zullen beginnen. Van Duivenbode is er al vaker geweest. „Twintig keer", ant woordt hij als er gevraagd wordt hoe vaak hij nu voor de Tour bij de Groenoordhallen is gekomen. Een opmerking die Van Duivenbode later onder het genot van een drankje, in een etablissement op een kilo meter van de start (de vijf is niet gehaald) zal bagatelliseren. „Ik heb eigenlijk nog niets ge daan. Op de dag zelf word ik even belangrijk. Dan ben ik verantwoordelijk voor die pro loog, voor die renners. Tot dan heb ik geen overwerk, organi seer ik alleen een beetje". Terug naar die hallen. Amper de hoek om, struint 33-jarige Van Duivenbode op een drem pel af. „Die moet uit de grond", stelt hij eenvoudig. „Het gaat hier erg hard, en het is niet de LEIDEN Vanavond wordt de streekderby AZ- C—de Zijl/LGB gespeeld. Veel illusies zullen de Leidenaars niet hebben. Sinds de Alphense lands kampioen in de Hoofdklasse speelt, hebben zich liefst vijf internationals bij de Dillen-bewoners gemeld. In het zwembad de Zijl zegevierden de Alphenaren deze competitie met 94 over de Zijl/LGB. De wedstrijd in het Alphense de Dillen begint om 19.00 ,uur. LZ 1886 krijgt in zwembad de Zijl de Gouwe op bezoek. Gezien de stand van de ranglijst moet dit een overwinning voor de Leidenaars worden. De wedstrijd begint om 19.15 uur. De dames van De Zijl/LGB moeten vandaag naar Gouda om het sterke GZC te bestrijden. Om de toppositie te handhaven moeten de Leidse dames deze wedstrijd jn een overwinning omzetten. De wedstrijd begint om 20.15 uur. In de Tweede Klasse B Heren speelt koploper BZPC uit tegen de Amsterdamse degradant DJK om 16.15 uur en Katwijk speelt ook uit om 19.00 uur tegen het IJsselmeer. Zeven is al weer bijna een week gele den. Maar uniek genoeg om nog eens op terug te kijken. Per slot van rekening verliest UVS niet dagelijks met 7-0. Sterker nog, sinds de terugkeer naar het amateurvoetbal is het de blauw- witten niet meer gebeurd. Zeven treffers tégen in negentig minu ten. Doelman Wijnand Sloos be greep er na afloop van het duel tegen EDO helemaal niets meer van. Koos Hannaart en trainer Désar lachten maar wat. Oud bestuurlid Koos Ouwerkerk vroeg zich ook al lachend af wat voor systeem Désar nu had be dacht, en wat er allemaal wel niet fout was gegaan. Een vraag die in de toekomst nog wel va ker zal worden gesteld. Of er ooit een goed antwoord uit de bus zal komen is echter de vraag. Wijlen Joris van der Bergh wijdde er, tientallen ja ren terug al een boek aan. „Mys terieuze krachten in de sport", een bijzonder levenswaardig boek, nog altijd. Maar ook Van der Bergh kwam er toen niet uit. Bleef eveneens bij de vraag al steken waarom die ene „at leet" juist op dat moment zo'n verschrikkelijke vorm in huis had. En ook die 0-7 van UVS had Van der Bergh waarschijn lijk slechts als „mysterieus" er varen. Verder dan alleen die vróég zou ook deze grote schrij ver nooit gekomen zijn... Dart velen erkend als sport of niet; maandagavond wordt er in het Noordwijkse Kikkertje weer „gedart". De finaleavond van de open kampioenschappen van De Bollenstreek, die om acht uur een aanvang vindt, belooft er een te worden van grote span ning. En vanzelfsprekend ook sensatie. Nationaal kampioen Henk van Tuyl is er overigens in Noordwijk al niet meer bij. Tekenend voor het hoge darts niveau dat in het Kikkertje wordt bereikt is wel juist zijn uitschakeling, in de eerste ronde al, door Noordwijker Ed Kulk. Andere grote namen zijn wel aanwezig. Van het sterke Haar lemse Floris de Vijfde bijvoor beeld. Engelsman Ralph Blewitt ,en Wim van Donselaar liggen goed in de race. Ook Jan Mos terd van het Kikkertje zelf is nog altijd kansrijk. Twee da mes, Ria Mourits en Hannie Mosterd, maken maandag het dertiental finalisten vol. De eindstrijd zal om ongeveer twaalf uur zijn afgelopen. Dan is de „Open Bollenstreek Kam pioen" bekend. avond is dan het gevolg. Maar dat extra werk kent dan opeens ook best wel aardige momenten. Schaaktaai blijft een apart iets, zoals schakers voor de buiten wacht vaak als aparte mensen overkomen. Een al aanwezige indruk, die zondag weer eens werd versterkt. Lachend meldde de andere kant dat er wat stuk ken waren weggegeven. Een to ren, een dame en een paard waren de tegenstander in de grijpgrage handen geworpen. „Niet zo best", zeg je dan als niets vermoedend sportredac teur. „Nog royaal", wordt dan aan de andere zijde beaamd- In principe is het natuurlijk niet leuk dat een schaakmedewer ker, juist in een'weekeinde van de KNSB-competitie, door de griep wordt geveld. Extra werk op een toch al drukke zondaa- „Kwalijke middelen", „intimida tie", „privé-oorlogje", „de grof ste overtredingen". De mening van een sportjourna list die toch al zo'n jaartje of zeven voetbalvelden afloopt, op zoek naar voetbal. „Treedt dan op", ,je laat het uit de hand lopen", „je vraagt er om". De mening van Theo - „Dirk" - van der Klugt. Oud-scheids rechter, commissielid van de Af deling Leiden. Loopt ook al heel wat jaartjes rond op terreinen. Heeft in zijn tijd ook echt voet bal gezien. „Roodenburg-DHS op de rand van oorlog". Het is echt erg geweest, afgelo pen zondag op sportpark Noord. Eerste klasse-voetbal, KNVB zondag anno 1978. Van onze sportredactie LEIDEN Unitas-bestuur en jeugdcommissie van deze Bos- huizerkadevereniging waren het er unaniem over eens: de El zou de door Sporthuis Wout Bergers beschikbaar gestelde Leidse Courant Bal moeten krijgen. De allerkleinsten, allerjongsten ook van Unitas tonen elke woens dagmiddag zoveel trainingsdrift, veroverden daarbij ook nog eens het „periodekampioen schap" voor de winterstop daar kon en wilde de club niet aan voorbijgaan- Overigens: Unitas Leiden doet toch veel aan de jeugd. Op don derdag 30 maart bijvoorbeeld. Na de spelmiddag en de penal ty-bokaal èn het aansluitende etentje met alle leiders en jeugd spelers, trekt het complete ge selschap naar het Rotterdamse Ahoy. Daar zullen dan de fina les van het NCR V-mini voetbal toernooi gezamenlijk worden bekeken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11