Bas van Duivenbode koopt geen dure paarden Gerard Kempkes maakt toppers van afgeschreven paarden weer open De „wonder trainer" van Amersfoort Duindigt woensdag SPORT ZATERDAG 11 MAART 1978 AMERSFOORT - Als een klein, blij kind springt de hengst „Domitor" door het land. Aan de oostkant van de snelweg Amersfoort-Zwolle maakt hij vrolijke bokkesprongen. Gerard Kemp kes volgt hem bij zijn capriolen langs de kant. De trainer is niet goed ter been. „Domitor", de zesjarige Engelse hengst heeft Kempkes op zijn tenen getrapt. Gerard Kempkes, de 40-jarige eigenaar - en liefhebber bij uitstek - heeft „Domitor" er niet lang kwaad om aangekeken en ook geen afstraffing gegeven. De schuld lag niet bij het paard. Trouwens „Domitor" mag dui delijk wat meer op de boerderij „De Wieken" dan een ander paard. „Domi tor" is immers de „keizer" van de renpaarden (volbloeds) in ons land en het „Paard van het jaar 1977". In Amersfoort is vakmanschap meester schap. Gerard Kempkes kan een paard be kijken op een veiling in het buitenland en weet wat hij koopt. Bovendien heeft hij erg veel geduld met paarden. Bij eigenaar-trai ner Gerard Kempkes is een volbloed geen nummer of machine. De tijd, die Kempkes voor zijn paarden kan vinden, kan een beroepstrainer er nooit aan besteden. Dat zou voor een eigenaar te veel gaan kosten. Vandaar het succes van trainer Gerard Kempkes. De „wondertrainer van Amers foort" maakte van afgeschreven paarden volbloeds die de galop op de renbaan Duin digt dubbel en dwars waard zijn. Zes jaar geleden is het pas begonnen. Zon der groot succes behoorde Kempkes tot de ruiters van de Landelijke Rijvereniging. Met een van zijn rijpaarden was hij voor onder zoek op de School van Diergeneeskunde in Utrecht en daar kocht hij zijn eerste ren paard. „Ik kocht de prachtige schimmel Ski voor nog geen duizend gulden. Ski was gebles seerd en afgeschreven voor de rensport. Met veel toewijding hebben wij hem kunnen oplappen. Het was een goed rijpaard voor mijn vrouw, maar de schimmel was zo in orde dat ik in aanraking kwam met trainer Bertus Riem en het paard het op de renbaan plotseling weer uitstekend deed. Op 12 april 1971 bracht Ski het zelfs tot een overwin ning". Daarna ging het in een erg hoog tempo. Er kwamen meer paarden. Een van de groten was Elder Statesman, die op vijfjarige leef tijd werd aangekocht als afgeschreven paard - ook een schimmel - en bij Gerard Kempkes zo'n tachtigduizend gulden ver diende. Al snel werd Kempkes eigenaar-trai ner en was hij ook de trotse bezitter van paarden als Dark Horse - eens een kan- spaard voor de Derby - Jingo en sinds vorig jaar Domitor. De varkensstal aan de woning van Tine en Gerard Kempkes was inmiddels omgebouwd tot paardestal. De varkens - die ze ook als hobby hadden - waren vertrokken en de paarden hadden hun plaatsen ingeno men. Het tijdperk Domitor werd een hoofd stuk apart Goedkoop „Tijdens een verkoping in Engeland kwam het paard in handen van eigenaar Zuide rent uit Hoogerheide. Ik had het paard ook graag willen hebben, maar het gerucht deed WASSENAAR - Om 14.00 uur is woensdagmiddag 15 maart de eerste start van een nieuw draf- en renseizoen op de Wassenaarse baan Duindigt. De baan begint dan aan de 72ste jaargang met evenals vorig seizoen, zevenen zeventig meetings met in totaal 770 rennen en draverijen. Nieuw is de thans vaste aan vangstijd van 14.00 uur op de zaterdagen en woensdagen. Zondags is, zoals gebruikelijk, de eerste start om half twee. Het experiment van het vorige seizoen om de aanvangstijd op de woensdagen in de zomer op 16.00 uur te stellen, is geen succes geweest en zal niet worden herhaald. Topdagen zijn er weer genoeg op Duindigt. De Grote Prijs der Lage Landen is dit jaar op 25 juni en heeft een prijzengeld van liefst twee ton. De Dravers- derby is op 6 augustus en de hoogtijdag in de rensport, de klassieker der klassiekers, de Derby is op 9 juli. De jaarlijk se Dag van het Paard, het onbetwiste kasstuk van Duin digt, is op 26 juli geleden, met papieren en al, verpacht. ZijJ stomerij heeft hij ook niet meer, maar sinds! enkele jaren is Kempkes met drie ma» personeel werkzaam in een bedrijf m« diepvriesprodukten. Van de paarden blijft geen winst over. Maar, in tegenstelling tol bijna elke eigenaar kost zijn grote hobbj de laatste drie jaar ook geen geld. „Je doet natuurlijk hier alles zelf. Bij eet beroepstrainer kost een paard in training veel geld. Met mijn vrouw en één meisjt kunnen we de zaak hier best aan. Bovendien komt Joop Vóórhaar - ook pikeur in de drafsport - de paarden in het werk rijden Voor snel rijden gaan wij naar Kootwijk Rond de kazerne hebben wij daar de be schikking over een brandgang van f meter. Thuis doen wij het rustige werk". Opwachting Natuurlijk zijn bij de start van het nieuw seizoen op Duindigt de ogen gericht op „Domitor". Maar Gerard Kempkes hoopi nog een nieuwe troef te hebben. Een afgt- schreven volbloed gaat weer zijn opwack ting maken. „Let op de naam. Als zijn benen goe blijven, gaat het paard veel geld verdienen Hij heeft klasse genoeg. Het paard heeft eei beenblessure gehad, heeft in Engeland vij keer gelopen en vier grote koersen gewon* nen. Zijn vorige eigenaar (Ed de Kroes, red) had er niet het geduld voor. Ik kocht hem i voor een prikkie. Hij staat een jaar hier op t stal. Zijn benen zijn weer goed. Hij moet zijn opwachting gaan maken bij het publiek, t Zijn naam: Our Swallow. Als het dit keer n niet lukt, is het altijd nog een goed rijpaard r voor mijn vrouw". 1 Van die gedachten is Gerard Kempkes erg dikwijls uitgegaan. r de ronde dat het paard wat had geman keerd. Zo een moet ik nu net hebben. Daar kan je dan aan werken". „Het paard was, óndanks zijn prestaties, goedkoop van de hand gegaan op de veiling en met een klein beetje winst voor eigenaar Zuiderent was het paard voor mij. Ik heb nog nooit zo'n heerlijk paard gehad. Het is een grootvorst en de titel „paard van het jaar" komt hem dan ook helemaal toe. Wij hebben er wél aan gewerkt om hem in topconditie en topfit te krijgen. Maar hij mag gezien worden en ook voor het nieuwe seizoen verwacht ik weer erg veel van het paard. Het succes van een stal komt altijd naaf buiten, maar reken erop dat ik ook wel eens tegenslag meemaak. Ik zie mijzelf echt niet als een wonderman. Het grote pluspunt is hier dat wij met zijn allen er tijd voor kunnen opbrengen en dat de paarden het hier - en dat is erg belangrijk - naar hun zin hebben". Klasse „Domitor" mag in Amersfoort buiten lopen, terwijl zijn collega's op de Wassenaarse renbaan Duindigt in de box achter slot en gendel staan. Domitors klasse komt er hele maal uit in en op het land van de familie Kempkes waar het leven goed is. In 1977 verdiende Domitor twèeenvijftigdui- zend gulden en was winnaar van debelang- rijke rennen de Wassenaarse Paauw, Grote Prijs van Den Haag, Grote Prijs van Duin digt en de Gold Cup. Vorig jaar was Domi tor maar voor de helft het eigendom van trainer Kempkes. „Ik had het paard samen met de heer Reus. Sinds december ben ik alleen eigenaar. Ik wil nooit meer een com pagnonschap in de paardesport, in welke vorm dan ook. De man verdiende toch zesentwintig duizend gulden aan mij. Wij hadden al het werk en achteraf was er alleen maar ergernis over pensionprijzen, die zeker niet te duur waren, en over reis kosten. Gelukkig is het paard nu helemaal mijn eigendom, al moest ik daar wel wat geld voor op tafel brengen". Geen winst De handel zit Gerard Kempkes in het bloed. Zijn garagebedrijf heeft hij al enkele jaren Aan „Domitor" zou wat mankeren. Gerard Kempkes, die meer tijd aan paarden kan besteden dan een beroepstrai ner ooit zou kunnen, maakte er „Het paard van het jaar 1977" van. AMSTERDAM Het bezit van Bas van Duivenbode is uitgebreid met een half paard. Dat eist nadere verklaring. „Vorige week heb ik samen met Karei Woltman een Franse hengst gekocht. In dat land staat hij niet aan de top maar zijn trainer heeft gezegd dat het hier wel moet kunnen. In Frankrijk heeft hij een winsom van tegen de honderdduizend gulden en dan moet ie toch wat kunnen. Ik heb er trouwens al vijf kopers voor gehad. Hoe die heet? Ik heb het opgeschreven: Fil d'Or." De concurrentie is gewaar schuwd, Bas van Duivenbode en Karei Woltman hebben er een bij die voor de prijzen gaat lopen. Jawel, Bas van Duivenbode is de oud-bokser die op zo onfortuinlijke wijze zijn carrière moest beëindigen. In een titelgevecht tegen Rudi Lubbers, zo'n jaar of vier, vijf geleden in „Ahoy", brak hij zijn enkel. Hij kan het zich nog glashelder voor de geest halen. „Ik zag dat hij ging counteren, stapte achteruit en viel. Mijn enkele was gebroken. Later heb ik er nog wel eens aan gedacht om de ring in te gaan. Ik heb nog een partij gebokst maar sindsdien heeft mijn koffer met spul len alleen nog maar achterin mijn auto gelegen. Geen tijd meer". Aan een niet onaanzienlijke carrière was abrupt een einde gekomen: meer dan honderd partijen waarvan zo'n zestig in de profklasse. Bas van Duivenbode was al een fervent koersbe- zoeker, al een kleine twintig jaar. „En dan wil je op zeker moment zelf ook wel een paardje hebben. Dat werd Imca Way, een staker zoals dat heet. Had altijd de kop maar als de haven in zicht kwam, deed ie niks. Ik heb dat paard bij een andere trainer gebracht, die er nog goede resultaten mee heeft geboekt. Want dat heb ik wel geleerd: je moet je paarden bij de juiste trainer hebben staan, een die goed voert. Daar heb ik leergeld mee betaald. Als een paard niet goed gevderd wordt, wordt het niks, nooit". Quittertje Bas van Duivenbode, nog steeds het haar sluik over het voorhoofd maar nu met een sigaartje in de linkerhand, wat hij zich in zijn boksloopbaan niet mocht permitteren, houdt er uitgesproken ideeën op na. Het woord „quittertje" ligt voorin zijn mond. Hij legt uit: „Het is een vrij dure hobby. Als je een paard hebt dat zo'n twaalfduizend gulden per jaar kan winnen, heb je een quittertje, dan speel je gelijk. Ik heb er een paar die dat doen en dat vind ik genoeg. Het is puur een hobby en iedereen die zegt dat je aan paarden niet kunt verdienen, heeft groot gelijk. Zoiets als Kees Verkerk Bas van Duivenbode was een vooraanstaand beroepsbokser „Ik wil dit jaar de meeste overwinningen behalen" moet je natuurlijk niet rekenen. Dat is een uitzondering." Maar afgelopen zondag was Nimble Flight wel goed voor een supertrio. Bas van Dui venbode, als eigenaar, zal toen wel de knip vol hebben kunnen laden. „Welnee, zelfs een trainer weet niet wat een paard zal doen. Mijn vrouw speelt nogal gelukkig. Een klei ne speelster, hoor, twee guldentjes. Zij kijkt altijd naar het voorrijden en bepaalt daarop haar keus." Een ander doet het, zoals bok- spromotor Theo Huizenaar, „Ik kom hem nog wel tegen op de koersbaan en ik geloof dat we de enige twee uit de bokssport zijn die op de koers komen" volgens een nauwkeurig bijgehouden systeem waarin al le tijden zijn opgenomen. Weer een ander kijkt naar de rijder. Bas van Duivenbode vindt het allemaal wel best. Hij gaat niet eens naar alle koersen „Groningen en Wolvega vind ik een beetje ver" want om zijn hobby te bedrijven, moet hij ook nog eens normaal werken. Beste paarden Een grote eigenaar mag hij zich niet noe men maar wel een die beste paarden heeft. „Zo'n stuk of zes. Daar is Karei Duke bij die ik heb gehuurd voor een jaar. Dat loopt eind juli af. Ik heb het renpaard Fabulous One, de dravers Peter Hagheweyde en Nim ble Flight Die paarden doen wat. Als je paarden hebt die niks doen, valt de eigenaar ook niet op. Ik verwacht wel wat van Nim ble Flight. En van Fabulous One. Die heb ik gekocht voor vijfduizend gulden en nu kan ik er tienmaal ze veel voor krijgen. Heb ik ook niet alleen, maar met iemand samen. Ik koop nooit dure paarden. Ik kijk alleen naar paarden waarmee je quitte komt. Maar ik wil wel zo veel mogelijk winnen. Vorig jaar had ik zeventien winnaars en dit jaar wil ik proberen de meeste overwinningen te behalen. Sinds januari heb ik er al zes." De vravers van Bas van Duivenbode, wel of niet met iemand samen, worden gereden door pikeur-trainer Ruud Pools. „Volgens mij heb ik met hem een van de beste pikeurs van Nederland. Hij heeft goeie handen. Hij moet wel eerst wennen aan een paard, kij ken wat ie kan, wat ie doet. Hoewel, nog maals je weet het nooit met een paard. Vorige week liep Peter Hagheweyde. Het voorwerk was goed maar in de koers deed ze niks. Ze kon niet eens volgen. Nou, wat moet ie dan"? Het enige renpaard dat Bas van Duivenbode bezit, Fabulous One, heeft Hans Wolffers als trainer en Johnny Smit als jockey. Een best paard dat zijn brood verdient „Daar gaat het maar om, dat je quittertjes hebt". De knuisten die eens gevreesd werden door boksers waar ook ter wereld „ik heb een mooie tijd gehad, ben overal geweest" zouden best eens de leidsels in handen willen hebben. Bas van Duivenbode op de sulky. „Daar denk ik wel eens aan, zelf op de sulky. Maar ik denk ook dat ik daarvoor te fanatiek zal zijn omdat ik, vroeger ook al, altijd wil winnen. Als ik wel eens iemand met de zweep tekeer zie gaan, denk ik bij mezelf: jongen, Bas, wat zou jij wel niet doen. Volgend jaar dan doe ik het mis schien." Verhaal van vertellen. We gaan naar de Prix d'Ame- rique in Parijsn. 's Avonds naar het Lido. Karei loopt rustig door. Zo fors als hij is, hij heeft iets ontwapenends. We krijgen zowaar een tafeltje helemaal vooraan. Er komt nou ja, onder andere een gooche laar. Daar kijk ik nooit naar maar die man had een Siamese kater in zijn hand en een kaketoe zat op zijn hoofd. Hij haalt een zakdoekje te voorschijn en maakt er een stuk of twintig van. Dat zou ik ook wei kunnen leren. Maar toen zwaait hij een paar keer met dat zakdoekje en weg kater, weg kaketoe. Dit was toch wel iets anders dan gewoon goochelen. We hebben de hele nacht liggen denken waar die beesten gebleven konden zijn." Ex-bokser Bas van Duivenbode komt ook als paarde-eigenaar nog eens ergens... HERMAN VAN BERGEM Achter Fil d'Or, de nieuwe aanwinst, samen met Karei Woltman? „Zal ik nog een verhaal Bas van Duivenbode is de eigenaar van een aantal paarden van allure. Met Karei Woltman (links) breidde hij zijn bezit uit met de Franse hengst Fil d'Or.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10