CDA en VVD willen snelle versterking van politie voor u Duidelijkheid over maximumsnelheid Kamer wil meer inzicht in beleid Openbaar Ministerie Stilzwijgen ontvoering Belgische baron CDA blijft Lubbers Den uw steunen geschok' Donderdag 9 maart 1978, 68e jaargang no. 20987 £ddóe6oma/ni Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Minivoetbal Een beslissende wedstrijd mini voetbal tussen Zuid-Nederland en Amsterdam op Ned. II om 20.15 uur. Op Ned. I om 22.05 uur weer voetbal, nl. dr. W. van Zijll con tra Freek de Jong over Argenti nië. Om 22.50 uur wk-kunstrij- den voor paren. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Matige tot zwakke wind uit west tot noordwest. Maximumtemp. circa 9 graden Morgen zon: 7.07-18.35. Maan: 7.37-20.31. /IfT/Sl* Baron Charles U r Cl Bracht ANTWERPEN (ANP) De Belgische politie hult zich in een groot stilzwijgen over de ontvoering van de 63-jarige industrieel Baron Charles Bracht, die aan het hoofd staat van de groep Sipef, een concern met een omzet van 60 miljoen gulden in 1976. De groep Sipef heeft plantages in o.m. Indonesië, Brazi lië, Australië en Zaïre. Voorts is zij ook actief als projectontwikkelaar. De schatrijke baron is hoogst waarschijnlijk dinsdag ontvoerd op een parkeer plaats vlak bij zijn kantoor in Antwerpen. Door de zwijgzaamheid van de gerechtelijke instan ties is ook niet bekend of eventueel verbanden gelegd moeten worden tussen deze ontvoering en andere ontvoeringen, bijvoorbeeld die van de Belgische ba ron Empain in Parijs. De jongste ontvoeringszaak in België was die van de huisbewaarder Francgois Apers, die in dienst was van de Antwerpse diaman tair Leiser Glass. Voor de vrijlating van Apers werd I een losgeld van een miljoen gulden in diamanten gegeven. Apers werd langer dan een maand vastge houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringspartij- en CDA en WD willen dat het kabinet er spoedig voor zorgt dat de politiesterkte in ons land wordt vergroot. De Tweede-Kamerleden Aarts (CDA) en Jacobs (VVD) drongen hier gisteren tijdens de behandeling van de justitiebegro ting bij minister De Ruiter (Justi tie) op aan. De CDA-woordvoerder noemde zelfs een versterking van het politie-apparaat met 1300 man per jaar gedurende de komende Idrie jaar. Volgens Aarts betekent dit aat er per jaar 65 miljoen gulden meer voor de politie moet worden uitgetrokken. Namens D'66 bepleitte woordvoerder Brinkhorst eveneens versterking van het politie-apparaat. Voor D'66 gaat het echter niet zozeer om een pure getals matige versterking, maar vooral om een kwalitatieve versterking. Evenals de so cialist Roethof drong hij aan op verbe tering van de opleidingen op de politie scholen. Vrijwel alle fracties waren het erover eens, dat de politie-opleiding in ieder geval meer dan nu gericht moet worden op de omgang van de politie agent met het publiek. Ook de bevorde ring van het functioneren van wijkagen ten werd hierbij vanuit de fracties be nadrukt. Roethof (PvdA) pleitte ook voor verbe tering van de schietopleiding van agen ten, „al was het alleen al om ongeluk ken te voorkomen" en om modernise ring van de bewapening. „Het is al te gek dat er met volstrekt verouderde dienstpistolen moet worden gewerkt", aldus Roethof, die echter tegelijkertijd benadrukte dat de politie in het gebruik van wapens meer terughoudendheid moet betrachten. Tenslotte vroeg Roethof de minister, om spoedig te komen met een regeling be treffende taken en bevoegdheden van particuliere bewakingsdiensten. Vol gens Roethof fungeren deze organisa ties, „die als paddestoelen uit de grond rijzen", ten onrechte steeds meer als een "pseudo-politie". Cruyff weigert vorstelijk aanbod New York Cosmos Madrid - Johan Cruyff heeft een gigantisch aanbod van The New York Cosmos naast zich neergelegd. Volgens het Madri- leense blad „Informaciones" zou Cruyff een aanbieding heb ben gekregen om voor meer dan tien miljoen gulden voor Cos- mos te komen spelen. De vice-president van Cosmos, Rafael de la Sierra, heeft het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan Barcelona, waar hij Cruyff heeft ontmoet. In het contract zou worden opgeno men, dat Cruyff niet in de Ame rikaanse competitie hoefde te spelen. Zijn aanwezigheid werd slechts verlangd in vriendschap pelijke wedstrijden. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe-- rier wordt de krant alsnog ge bracht Standbeeld koningin Wilhelmina Op initiatief van de Tweede Kamer is in de anti-chambre van het kamerge bouw een kleinere kopie van het standbeeld van Ko ningin Wilhelmina (waarvan het origi neel in Rotterdam staat) geplaatst. Het beeld heeft een plaats gekregen naasi het borst beeld van Gerbran- dy. Tijdens een in formeel bezoek be keek prinses Bea trix de nieuwe aan winst. Zij deed dit samen met Tweede- Kamervoorzitter Vondeling en me vrouw Van Pallandt, die het beeld maak te. PvdA-EIS AAN MINISTER TUYNMAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Tuynman (Verkeer en Waterstaat) moet volgende week aan de Tweede Kamer duidelijk maken hoe hij denkt over maximumsnelheid van 100 km per uur op autowegen. PvdA-verkeersspe- cialist Jaap van der Doef heeft dat gisteren van de minister geëist. Tijdens de behandeling van de verkeersbegroting viel hij de bewindsman fel aan vanwege de dub belzinnige houding die Tuynman de afgelopen tijd heeft ingenomen tegenover de geldende maximum snelheid. Aanvankelijk heeft de minister in diverse interviews verklaard dat hij, in navolging van de wens van de WD-fractie, waaruit hij voorkomt, overwoog, de grens van de maximumsnelheid op te trekken. Enkele dagen geleden liet de bewinds man echter weten dat hij op dit punt toch enige aarzelingen heeft en dat hij eerst een nadere studie wil laten uitvoeren naar de mogelijke gevolgen van optrekking van de 100 kilometer-grens. te scheppen in de sector van het openbaar vervoer, langzaam verkeer en in veiligheidsmaatregelen. Duizenden in het realiseren van infra-structuur, railverbindingen, stations, accommodatieverbete ringen voor de spoorwegen, het stadsvervoer en het streekvervoer. Van der Doef hekelde het feit dat in het openbaar vervoer een belangrijk stuk kwaliteit is afgebroken gedurende de laatste jaren. BOETES U wordt dus wel verondersteld een flink bedrag op zak te hebben als u in uw auto stapt! Beperking doorrijhoogte blijft Oegstgeesterweg weer open in twee richtingen LEIDEN De Oegstgeesterweg is weer opengesteld voor het verkeer van beide rijrichtingen. De werkzaamheden aan het via duct voor de Schiphollijn zijn grotendeels afgerond. Wel blijft er een beperking op de doorrij hoogte, die overigens duidelijk wordt aangegeven. Scholier (16) overleden na stoeipartij (Van een onzer verslaggevers) HOOGEVEEN Onder de leerlingen en de leraren van de Christelijke Scholengemeen schap voor economisch en ad ministratief onderwijs aan de Voltastraat in Hoogeveen heerst diepe verslagenheid na het bekend worden van het overlijden van de 16-jarige sch olier Roelof Jonkman uit Elim. Roelof, een vierdeklasser, was aan het einde van de schooltijd gistermiddag om kwart over drie aan het bakkeleien geraakt, waarbij over en weer enige klappen vielen. Volgens de Hoogeveense gemeentepolitie moet hij daarbij door een 16-ja- rige mede-scholier dusdanig zijn geraakt, dat hij met het hoofd tegen een tafel viel. Roelof bleef liggen. Enige minuten daarna is hij overleden. Een ontboden arts kon slechts de dood consta teren. Er is geen aanhouding verricht, omdat de politie het als een ongelukkige samenloop van omstandigheden beschouwt. Ernstig ongeluk Steekterweg Alphen Een autobus en twee auto's waren gisteren betrok ken bij een vrij ernstige aanrij ding op de Steekterweg ter hoogte van het voormalig woonwagenkamp. Een personenauto, bestuurd door een 42-jarige man uit Nieuw-Vennep, draaide plotse ling de Steekterweg op. Daar door moest een tegemoetkomen de auto, bestuurd door een 24- jarige man uit Alphen uitwijken naar de andere kant van de weg. Hij botste daarbij tegen een autobus, bestuurd door een 34-jarige Leidenaar. Ook de man uit Nieuw-Vennep geraakte tegen de autobus en moest met hoofdletsel en een enkelfractuur naar het ziekenhuis Rijnoord wórden overgebracht. De be stuurders van de andere twee auto's liepen geen verwondin gen op. De voertuigen werden alle zwaar beschadigd. Hout spoorloos LEIDEN Een Leidse hout handelaar heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een hoeveelheid hout ter waarde van tienduizend gulden. Het hout werd bij hem op naam van een bekend houtverwer kend bedrijf besteld. Toen het op betalen aankwam bleek dat dit bedrijf nooit een order had geplaatst. Ook de naam waarop het hout was be steld bleek onbekend bij de houtverwerkende firma. Van het geleverde hout ontbreekt elk spoor. DEN HAAG - Het CDA vindt niet, dat oud-minister Lubbers, thans Tweede Kamerlid, poli tieke consequenties hoeft te verbinden aan bet bekend wor den van zijn activiteiten als ondernemer ten tijde van zijn ministerschap. CD A-fractie voorzitter Aantjes verklaarde gisteren, de handelwijze van Lubbers wel stom te vinden, „maar de goede trouw van Lub bers blijft voor mij buiten twij fel". Voor Aantjes is Lubbers' gedrag veel minder erg dan van hen die een koopsompolis heb ben gekocht Zoals bekend hebben tot op he den vijf CDA-politici bekend voor zichzelf of namens hun echtgenote of kinderen via een koopsompolis een belasting voordeel te hebben binnenge haald, nog juist voordat de Tweede Kamer via een wetswij ziging aan dit „oneigenlijk" ge bruik een einde maakte. Over het belastingvoordeel van Lubbers zei Aantjes: „ik zie het als een royale wijze van afdoe ning, dat hijzelf, maar ook zijn beide broers, volledig van de verkregen investeringsaftrek hebben afgezien". Oud-minister president Den Uyl denkt er heel anders over. Vol gens hem zijn de activiteiten van Lubbers als beherend ven noot in een onderneming in strijd met de eisen die voort vloeien uit de uitoefening van het ambt van minister en de bestaanCTe afspraken daarover. Teleurstellend vond den Uyl het, dat Lubbers als minister op geen enkele wijze melding van zijn activiteit had gemaakt. Den Uyl zei, geschokt te zijn. Deze handige rolmeetband is een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, ala dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. .als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. DEN HAAG (ANP) In de Tweede Kamer is gisteren ernstige kritiek geuit op wat werd genoemd het ondoorzich tige vervolgingsbeleid van het Openbaar Ministerie. Een meerderheid van de Kamer wil dat de beleidsbeslissingen van het Openbaar Ministerie in de vergadering van procu reurs-generaal openbaar gemaakt worden. CDA-woordvoerster mevrouw mr. Virginie Korte-Van Hemel wees er in dit verband op dat een beslissing van het OM om iemand die de wet heeft overtreden niet te vervolgen als consequentie heeft dat de onafhankelijke rechter niet toekomt aan toetsing van daad of dader. Omdat de overwe gingen die aan het al dan niet vervolgen ten grondslag liggen bovendien niet in de openbaarheid komen, zo zei zij, kan de wetgevende en controlerende taak van het parlement hierdoor in het gedrang komen. „Waakzaamheid is geboden dat behandeling door de onafhankelijke rechter, met als groot goed zijn openbaarheid en beroepsmogelijkheden niet wordt ingeperkt en afgedamd door een ondoorzichtig vervol gingsbeleid". Hein Roethof (PvdA) stelde dat het in theorie weliswaar zo is dat het ambtelijk apparaat het beleid uitvoert van de politiek verantwoordelijke minister, maar dat het er in de praktijk vaak op lijkt alsof dit apparaat als beleidsbe palend orgaan optreedt. De WD-er Nijpels ging nog verder door positief te stellen: „Door de ontwikkeling van het OM tot beleidvoerend orgaan dienen de regels van het vervol gingsbeleid volstrekt openbaar te worden." Er vindt volgens hem een, weliswaar te accepteren, psuedo-wetgeving plaats, maar „die dient wel volledig ter controle te staan". Dreigende metaalstaking in Duitsland STUTTGART (DPA) Met een duidelijk 'ja' hebben de georgani seerde arbeiders in de metaalindustrie in Noordrijn-Westfalen en Noord-Württemberg-Noordbaden zich uitgesproken voor een sta king om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Bij een stemming bleken resp. 90,3 en 86.39 procent voor staking te zijn. Een van de eisen is een loonsverhoging van acht procent. De werkgevers hebben 3,5 procent geboden. De bonden zullen zich over verdere stappen beraden. Diefstal in Kostbaar antiek gestolen autobedrijf LEIDEN Uit een autobedrijf aan de Hoge Rijndijk is van nacht voor vijfduizend gulden aan goederen en geld gestolen. Er werden tweeduizend gulden uit een kassa en verder sigaret ten, zonnebrillen en cassettes ontvreemd. De inbrekers dron gen het bedrijf binnen aan de zijde van het Utrechtse Jaag pad, waar zij een raam ont wrichtten. LEIDEN Goederen ter waar de van vele duizenden guldens zijn vannacht ontvreemd uit een woning aan de Houtlaan. Er werden een antieke klok en vele stukken antiek zilver ont vreemd. De inbrekers drongen het huis binnen aa^ de achter zijde. Zij forceerden een raam. CDA-statenlid Korte zou ook koopsompolis hebben Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG - De vijfde CDA- er die een koopsompolis zou hebben is het Noordhollandse statenlid Korte, echtgenoot van het nieuwe Tweede Kamerlid Virginie Korte-van Hemel. wederhelft) een dergelijk docu ment bezitten, maar namen wer den niet genoemd. Zoals wij al eerder meldden zouden volgens de geruchten de andere vier be zitters van koopsompolissen zijn: oud-minister Westerterp, de echtgenote van oud-minister Kruisinga en de oud-KVP-ka- merleden Van Eisen en me vrouw Lückers-Bergmans.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1