Studenten verstoren Suharto's plannen Rhodesische aanval op kamp in Zambia Engeland wordt atoom-vuilnisbelt Onverwacht gesprek Van der Klaauw met Braziliaanse minister buitenland Israël schort stichting nieuwe nederzettingen op GERUCHTEN OVER IN LABORATORIUM GEKWEEKT KIND I3CIEKIENWIEIEK „DIT LAND IS ZIEK; WIJ LEVEN IN ANGST" LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 MAART 1978 PAGINA 9 MODDERTROEP IN CALIFORNIÊ De naweeën van de zeer hevige regenval in Californië: auto's staan tot de ramen in de modder. Op de achtergrond overblijfselen van kampeerwagens. SALISBURY, (Rtr) Het Rhodesische opperbevel heeft bevestigd, dat veiligheidsstrijdkrachten een aanval hebben gedaan op een guerrillakamp in Zam bia, waarbij 38 guerrillastrijders en een Rhodesische soldaat zijn gesneuveld. De aanval was maandag uitgevoerd. Zambia meldde gisteren dat de strijd nog voortduurde en dat er zes vliegtuigen van Rhodesië waren neergeschoten. Rhodesië daarentegen zegt, dat alle troe pen gisteren waren terugge keerd. Een grote hoeveelheid Russische wapens en uitrusting was buitgemaakt of vernietigd. In het in Salisbury uitgegeven legerbericht heet het, dat guer rillastrijders uit Zambia in Rho desië wreedheden tegen de bur gerbevolking hadden begaan. Gevangenen hadden meege deeld dat er een groot guerrilla kamp was net over de grens in Zambia. Een groep guerrilla strijders was met boten de Zam besi overgestoken. Toen ze in Rhodesisch water waren, zijn ze vernietigd, aldus Salisbury. „Het was duidelijk dat dit de voorhoede was van een grote invasie en uit zelfverdediging heeft Rhodesië de aanval op het kamp uitgevoerd," aldus het Rhodesische communiqué. Vol gens nationalistische kringen in Lusaka was de actie gericht te gen een kamp van ZAPU, de guerrillagroepering van Joshua Nkomo. Toestemming voor bouw afvalfabriek (Van onze correspondent Roger Simons) bommen. Tegenwoordig hoort het toe aan de p genationaliseerde atoomfabrikant „British Nuclear LONDEN - Hel is nu vrijwel zeker dat Fu,eIsy d,le zelf f «mtroleerd wordt door de Britse in Groot-Brittannië een reusachtig gfSg r^S^Windscale hebben ee„ nieuw atoombedriji gebouwd zal wor- oppervlakte van twee vierkante kilometer. Men den voor de bewerking van uitgeputte doet daar de gevaarlijkste kernfusies, waaronder kernbrandstof van atoomcentrales in het bewerken van de nucleaire afval van de tien alle landen van de wereld. De „Vrien- Britse kerncentrales, die hun uitgeputte brandstof den van dp aard*»" pen militante nrira- naar Windscale sturen in stalen doodkisten van aen van ae aarae een militante orga- 70 ton en 35 cm dikte nisatie van de milieubeschermers, voor- Vroeger werden die containers bijna wekelijks per Spelt dat de nieuwe fabriek van Groot- vrachtwagen ter plaatse gebracht. Vandaag de dag Brittannië de atoomvuilnisbelt van de is dit gevaarlijke transport toevertrouwd aan oude Wereld zal maken. vliegtuigen en enkele schepen. Proeven hebben bewezen, dat als zo'n container neervalt van een Een officiële commissie van onderzoek, geleid hoogte van 600 meter, er geen barsten ontstaan door de 54-jarige rechter Roger Parker, heeft in waardoor de radio-actieve inhoud zou kunnen een rapport praktisch alle bezwaren tegen de ontsnappen. bouw van een dergelijk bedrijf uit de weg ge- Uitgeputte kernbrandstof is zo radio-actief, dat ruimd. De Britse minderheidsregering is er ook wie haar benadert op minder dan 30 meter, onver voorstander van, omdat het een zeer winstgevende mijdelijk zal sterven ten gevolge van de sterke onderneming zou kunnen worden. Zij laat de straling. Sedert 1965 wordt te Windscale ook de uiteindelijke beslissing echter over aan het parle- uitgeputte kernbrandstof van andere landen ver- ment. Waarnemers verwachten dat dit nog voor werkt. Zweden, Japan, Spanje, Italië, West-Duits- Pasen zijn toestemming zal geven om van Groot- land en de Verenigde Staten zijn vaste klanten. Brittannië een zogeheten plutoniumeconomie te De bewerking van nucleaire afval maakt kostbaar maken. uranium vrij dat nog niet gebruikt werd. Kernfu- Het ligt in de bedoeling de nieuwe fabriek te sie in de reactor brengt bovendien één procent bouwen te Windscale, op de kust van Cumberland, plutonium op, het essentiële ingrediënt voor kern- Daar bevindt zich nu al het grootste atoombedrijf wapens. Plutonium is echter ook de brandstof van de wereld. Het is 25 jaar oud en werd destijds voor de nieuwe „snelle kweek"-reactoren, waar- opgericht voor rekening van het Britse ministerie mee proeven gedaan worden in Schotland, Fran- van Defensie om plutonium te winnen voor atoom- krijk en Rusland. CDA wil bedrijven horen over Israël-boycot DEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal voor stellen, openbare hoorzittingen met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven te organiseren over medewerking door Neder landse bedrijven aan de boycot van Israël door de Arabische Liga. Dit heeft het kamerlid Jan van Houwelingen gister avond meegedeeld op een bij eenkomst van de werkgroep Is raël. Deze hoorzittingen, waarschijn lijk door de vaste kamercom missies voor buitenlandse en voor economische zaken, moe ten volgens Van Houwelingen openbaar zijn. Het socialistische tweede ka merlid Harry van den Bergh meende dat de Tweede Kamer de mogelijkheid heeft, vertegen woordigers van het bedrijfsle ven dwingend op te roepen om voor de kamercommissies te verschijnen, en hen onder ede te horen. WASHINGTON (Reuter) De Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, heeft gisteren in Was hington verklaard dat zijn regering elke uitbreiding van Israëlische nederzettingen in bezet Arabisch gebied voor de komende twee tot drie weken heeft opgeschort. De minister zei dat er geen activiteit op dit gebied zal worden ontplooid tot na het overleg dat premier Menachem Begin volgende week met president Carter heeft. Eerder op de dag hadden Israëlische journalisten uit New York gemeld dat Weizman zou hebben gedreigd zijn bezoek aan de Verenigde Staten af te breken en af te treden als Joodse pioniers zou worden toegestaan door te gaan met het inrichten van nieuwe voorposten op de westelijke Jordaanoever. De minister was van mening dat dit een ongunstige sfeer zou scheppen voor zijn besprekingen met Amerikaanse defensiefunctionarissen. De Amerikaanse reizend ambassadeur Alfred Atherton heeft giste ren de eerste fase van zijn missie in het Midden-Oosten beëindigd. Na een afsluitend gesprek met de Israëlische regeringsleider, Menachem Begin, in Jeruzalem zei de Amerikaanse diplomaat tegen journalisten dat zijn activiteit van de afgelopen twee weken nuttig en bevorderlijk voor de vredesdialoog is geweest. NEW YORK (AP) In de wereld van de Amerikaanse genetici is grote opschudding ontstaan over de bekendmaking van de schrijver David Rorvik, dat het eerste kunstmatig in het laborato rium ongeslachtelijk gekweekte kind al 14 maanden oud is. Het jongetje zou zich hebben ontwikkeld uit een enkele cel onder de hoede van genetici. Een aantal zeer vooraanstaande Amerikaanse genetici heeft nu het pan opgevat om langs gerechtelijke weg toegang te krijgen tot de documentatie van het nationale gezondheidsinstituut, de CLA en de ministeries van landbouw en defensie over geheime genetische experimenten. Prins Carel Hugo in het koninklijk paleis te Madrid even voor zijn ontmoeting met koning Juan Carlos. SPAANSE KONING ONTMOET PRINS CAREL HUGO MADRID (Reuter) Ko ning Juan Carlos van Spanje en prins Carel Hugo van Bourbon en Parma (echtgenoot van prinses Irene) hebben el kaar gisteren ontmoet, waarmee een einde is ge komen aan een dynastie ke vete die bijna 150 jaar heeft bestaan. De koning ontving de 47-ja- rige Carlistische pretendent naar de troon, die in oktober vorig jaar uit ballingschap in Frankrijk naar Spanje mocht terugkeren, in parti culiere audiëntie. Prins Ca rel Hugo zei na afloop dat deze zeer hartelijk was en dat hij zeer tevreden was. PRINSES IN HET NAUW Prinses Anne van Engeland wordt door politiemannen beschermd tegen demonstrerende studenten in Cambridge. Toen Anne bij de universiteit arriveerde voor het bijwonen van een lezing van „De plaats van een vrouw is in een harem" werd zij door een groep militante feministen toegescholden. De lezing werd gehouden ten behoeve van een charitatieve instelling waarvan de prinses voorzitster is. Experiment van meer vrijheid staatsbedrijven Tsjechoslowakije PRAAG In Tsjechoslowakije is een experiment gestart waarbij 150 staatsbedrijven meer vrijheid krijgen bij de fabricage van hun produkten. Aan het besluit zijn heftige discussies in partijkringen voorafgegaan. De staatsbedrijven hebben doorgaans geen enkele eigen beslissings bevoegdheid over fabricagemethoden, produktiehoeveelheden en leverantievoorwaarden. In de praktijk heeft dit geleid tot slechte kwaliteit en trage produktie. De politieke leiders hopen met het nu vastgestelde experiment verbetering in deze toestand aan te brengen. Tien jaar geleden heeft het toenmalige regime Dubeck eveneens meer vrijheid voor de staatsbedrijven geïntroduceerd. BONN (AP) De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw heeft gisteren van het staatsbe zoek dat de Braziliaanse president Er nesto Geisel momenteel aan de Duitse bondsrepubliek brengt, gebruik ge maakt om zijn ambtgenoot Antonio Azeredo da Silveira de Nederlandse be zwaren tegen de levering van verrijkt uranium aan Brazilië kenbaar te ma ken. Het uranium wordt verrijkt in de Brits-Duits en Nederlandse ultra-centri- fugefabriek te Almelo. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Bonn deelde mee dat Van der Klaauw gister middag uit Brussel was aangekomen, waar hij de ministerraad van de Europese Gemeenschap had bijgewoond. De bewindsman had vervolgens een onderhoud met Da Silveira en vertrok weer naar Den Haag, waar hij van zijn gesprek verslag zal uitbrengen aan de Tweede Kamer. De woordvoer der voegde eraan toe dat er geen publieke verkla ring kon worden verwacht voordat Van der Klaauw verslag had uitgebracht. Eerder op de dag had Geisel twee uur lang met bondskanselier Helmut Schmidt over internationa le aangelegenheden gesproken, waarna hij naar Keulen vertrok voor een ontmoeting met plaatselij ke zakenlieden, onder wie de leiders van de West- duitse werkgeversvereniging. VERHALEN VAN MARNIX GUSEN ALS BOEKENWEEKGESCHENK. "Overkomst dringend gewenst" is de titel van het Boekenweekgeschenk 1978. Het bevat zeven verhalen van Marnix Gijsen. Helder, boeiend proza, waarmee het goed is de Boekenweek ademloos te beginnen. De aardige illustraties en de omslag zijn van Wout van Vliet. U krijgt dit Boeken weekgeschenk gratis in de speciale Boekenzak gestopt, als u voor f17.50 aan boeken koopt. Dus voor de zekerheid spoorslag naar de Boek handel! t/m 11 MAART Mamixt.ipc dnugenila: JAKARTA (ANP) Het bewind van presi dent Suharto van Indonesië was nooit zo omstreden als thans, aan de vooravond van de beslissing over een derde vijfjarige ambtsperiode. Dat het tot zo'n derde zit tingsperiode komt geldt voor velen nog als vaststaand. Suharto zou niet zo lang aan het bewind zijn, als hij niet ook een ge wiekst tacticus was, zo kan men in Jakarta horen. Hij wist dat nog voor de verkiezin gen de vraag gesteld moest worden: „Wie anders dan Suharto". Eind vorig jaar reeds gaf hij zelf het triomfantelijke antwoord door de militairen als één man achter zich te scharen. En een president die door de militairen naar voren werd geschoven, kan alleen door de militairen opzij worden ge zet. Het gist echter al maanden in Indonesië. Luide, openlijke kritiek op de alom tegen woordige corruptie is gepaard gegaan aan samenzweerderig gefluister en geroddel ach ter de coulissen van de macht. De kritiek is op gang gebracht door de Indonesische studenten, die door de toenemende harde militaire repressie heen, steeds nadrukkelij ker verkondigen dat verkiezingen met één kandidaat geen verkiezingen zijn, dat de huidige regering heeft afgedaan als bureau cratisch monstrum, dat corrupt is en boven dien ondemocratisch. Zolang de studenten in hun kritiek alleen zouden staan, zou het regime-Suharto niets behoeven te vrezen. De laatste maanden is echter van verschillende zijden bevestigd dat de studenten optreden als het „geweten" van het volk en dat hun activiteit louter is gebaseerd op de verlan gens van de gewone man. Adam Malik, oud-minister van buitenlandse zaken van Indonesië en intiem medewerker van gene raal Suharto, zei eind vorig jaar in een vraaggesprek met een westers verslaggever: „We hebben nu tien jaar geregeerd, het is nu tijd voor meer democratie". Met deze en andere uitlatingen van vooraanstaande In donesiërs wordt aangetoond dat het bij de huidige turbulentie in het land niet uitslui tend gaat om een geïsoleerd studentenpro test. Waarnemers in Jakarta constateren een snelle klimaatsverandering in Indonesië die verrassingen voor en tijdens de komende verkiezingen niet lijkt uit te sluiten. Toen de Indonesische studentenbeweging vorig jaar actief werd, kreeg ze van verschil lende geledingen uit de samenleving bijval en vond ze ook weerklank in de Indonesi sche pers. De studenten drongen aan op spoedige regeringsplannen voor het uitban nen van corruptie, het verbeteren van het landsbestuur en uiteindelijk het verwezenlij ken van een democratisch stelsel. Openlijk steun kwam met name van de pers en van verscheidene gerespecteerde ambtenaren en generaals die al veel van hun politieke uit straling hadden verloren. Maar zodra de studenten hun politieke gif pijlen afvuurden op Suharto persoonlijk, durfde niemand nog zijn openlijke steun te handhaven. De mees te aanhangers en sympathisanten zwegen plotseling stil. Suharto stuurde zijn soldaten de straat op om het verzet van de studenten en de even tuele verspreiding daarvan onder de bevol king in de kiem te smoren, teneinde zo zijn probleemloze herverkiezing te waarborgen. De president, de enige kandidaat voor de komende verkiezing, legde ook een tijdelijk verschijningsverbod op aan zeven kranten in Jakarta. Deze laatste maatregel schoot bij grote groepen van de Indonesische bevol king in het verkeerde keelgat. Een invloe drijke groep intellectuelen veroordeelde het regeringsingrijpen ten sterkste en haar lei der, Adnan Buyung Nasution, schroomde niet zijn gevoelens over de censuurmaatre- gel te uiten. „Dit land is nu ziek", aldus Nasution. „We leven in angst en na het verschijningsverbod van de kranten ook te midden van geruchten en roddels. De autori teiten", zo zei hij ter ondersteuning van het studentenprotest, „zijn er niet in geslaagd de aspiraties van het volk te onderkennen omdat zij in weelde baden. En die weelde heeft een kloof geschapen tussen hen en het gewone volk". Desondanks trokken de soldaten met pant serwagens de campussen van de universitei ten en hogescholen op in Bandung, Jakarta en Jogjakarta, werden universiteiten bezet of voor onbepaalde tijd gesloten en werden enkele honderden studenten gearresteerd. De regering motiveerde het militaire machtsvertoon met de stelling dat ze over bewijzen beschikte dat de studenten de wet zouden gaan overtreden door tot straatde monstraties over te gaan. De militairen had den daarom opdracht gekregen het eerst in te grijpen. Het verzet van de Indonesische studenten, dat zich al jaren richtte tegen corruptie en machtswellust in het algemeen, kreeg half januari concrete inhoud. Door studenten van de technische hogeschool van Bandung, vanouds al een bolwerk van studentenpro test, werd een witboek gepubliceerd, waarin zonder omhaal krachtig stelling werd geno men tegen de nieuwe kandidatuur van Su harto en een beroep op de verschillende partijen in het parlement werd gedaan „inte gere en bekwame nationale figuren" als president en als vice-president aan te wijzen. Het witboek, dat geleidelijk door de verschil lende universiteiten in Indonesië als actiedo cument werd overgenomen, stelt bijvoor beeld dat „door het wanbeleid van de rege ring" de levensstandaard in het land nog erg laag is. Aan dit wanbeleid liggen „machts misbruik en onzuiver gedrag" ten grondslag, hetgeen de conclusie rechtvaardigt dat de nationale leiding heeft gefaald en dat geen gezonde politieke ontwikkeling mogelijk is als Suharto wordt herkozen. De studenten vinden dat pas van een echte democratie kan worden gesproken als alle „sociale gele dingen van het volk aan de verkiezing van de nationale leider kunnen deelnemen". Voorafgaande aan de publikatie van het witboek, dat onmiddellijk na verschijning werd verboden, en kort voor de repressie op de studenten en de kranten, deden in Indonesië hardnekkige berichten de ronde dat Suharto en zijn gezin, onder wie zijn vrouw, betrokken waren bij het onregelma tig verwerven van fortuin door hooggeplaat ste funktionarissen. In antwoord op deze berichten zei Suharto dat hij 150 miljoen dollar beheert in verschillende trusts van liefdadige organisaties die hij bestuurt, maar dat hij overigens een betrekkelijk eenvoudig leven leidt, vergeleken met wijlen president Sukarno. Een directe doorkruising van Suharto's sce nario vormt zeker de mededeling van sultan Hamengku Buwono, afgelopen zaterdag, dat hij zich niet herkiesbaar stelt als vice-presi dent. Volgens zegslieden in Jakarta heeft de sultan in een brief aan Suharto zijn slechte gezichtsvermogen opgegeven als reden voor zijn terugtrekking. Er wordt echter gespecu leerd over meningsverschillen tussen hem en de president. Sultan Hamengku Buwono geniet een groot nationaal prestige in Indo- President Suharto en zijn regeringspartij Golkar zitten nog stevig in het zadel met een meerderheid van 62 procent in het parlement. Golkar beschikt over 232 van de 360 gekozen zetels in het parlement. (De bezetting van de resterende 100 zetels vindt plaats via benoeming). Daarnaast bestaat het Indonesische Volks congres Majelis Pemusyawarataan Ra- kyat (MPR) het hoogste lichaam van de Indonesische staat - dat 920 leden telt Het MPR wordt gevormd door de 460 leden van het parlement en de 460 afgevaardigden vap de provinciale parlementen. Van deze laatste 460 worden er weer 120 door de president benoemd, terwijl de bezetting van de overige 340 zetels weer door de uitslag van de verkiezingen wordt bepaald. Gezien de sterkte van de Golkar mag worden gecon cludeerd dat Suharto de touwtjes nog stevig m handen heeft. De twee andere partijen die in het parlement vertegenwoordigd zijn, zijn de PPP, de Islamitische partij, en de PDI, de democratische partij. Op 11 maart aanstaande komt in Jakarta het Volkscongres voor zijn vijfjaarlijkse zit ting bijeen. Suharto zal dan een toespraak houden, waarin hij een overzicht geeft van zijn beleid in de afgelopen vijf jaar. De presidentsverkiezing, door het Volkscongres, vindt plaats op 22 maart. Pas dan zal blijken of Suharto, de „glimlachende generaal", lei der blijft van het naar inwonertal gemeten vijfde grootste land ter wereld. Als het aan de Indonesische studenten ligt gebeurt dit niet.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9