Poolse dirigent Marek Janowski gast bij het RO Dat was schrikken in Kitzbühel. Oversten religieuzen wijzen rapport rechtspositie theologiedocenten af kerk wereld Vandaag toch enkele kranten in Duitsland Harlekijntoneel met .Van de Rebellenelub De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. Beraad Pax Christi in Hongarije over ontwapening „The Jezus Factor" film over hulp aan drugsverslaafden LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 MAART 1978 PAGINA 7 Oud-burgemeester van Boskoop overleden BOSKOOP/HEINO Oud-bur gemeester baron G. W. van De dem van Boskoop is gistermor gen op 51-jarige leeftijd op zijn landgoed Alderdinck in Heino overleden. De oud-burgemees ter laat een vrouw en drie kin deren achter. Baron Van Dedem was van 15 februari 1965 tot en met 1 ja nuari van het vorig jaar burge meester van Boskoop. Op 13 januari 1977 nam de heer Van Dedem om gezondheidsredenen officieel afscheid van de boom- i kwekersgemeente. Bij zijn ver- trek kreeg hij de erepenning van de gemeente Boskoop in zilver uitgereikt. BONN Zoals aangekondigd hebben de werkgevers in de grafi sche industrie de uitsluiting van werknemers gisteren voorlopig beëindigd in afwachting van een mogelijke bemiddelingspoging. Na een kranteloze dag konden daardoor vandaag wat meer kranten in de Bondsrepubliek verschijnen. De vakbonden hebben echter aangekondigd, dat zij hun speerpunt- stakingen in vijf bedrijven voortzetten en met andere uitgeverijen j zullen uitbreiden. In verschillende drukkerijen kwam het gisteren al tot nieuwe proteststakingen. i Schade: tienduizend I gulden Brand op Hoge Rijndijk Plantendiefjes aangehouden ALPHEN De politie van Alp hen heeft vannacht drie jonge lui aangehouden die een hoe veelheid planten uit winkelcen trum De Aarhof hadden ont vreemd. Het drietal liep met plastic zak ken in de Raadhuisstraat toen de jongens werden opgemerkt door een surveillance-auto van de politie. Na een inspectie bleek dat de inhoud van de zakken afkomstig was uit de plantebakken van het winkel centrum. De politie hoopt met de arrestatie van het drietal een eind te hebben gemaakt aan een reeks van vandalistische daden die de afgelopen tijd in het win kelcentrum hebben plaatsgevon den. i De' Poolse dirigent Marek Ja- nowski (37) zal enkele concerten van het Residentie-Orkest lei- den. Zaterdag 11 maart diri geert hij een Promenade-con- I cert in het Congresgebouw. Dit programma opent met de ouver ture King Lear van de Russi sche componist Balakiref, waar na de Franse pianiste Evelyne I Crochet Schuberts Wanderer I Fantasie speelt in een orkestbe werking van Liszt Het concert eindigt met Shéhérazade van Rimsky-Korsakof Dit program ma gaat 9 maart ook in Hilver sum en vrijdag 10 maart in de Leidse Stadsgehoorzaal Zaterdag 18 maart leidt Janows ki een concert in de serie C in het Congresgebouw Op dit pro gramma staan Ligeti's Atmosp hères. Tod und Verklarung van Richard Strauss, de Paganini- variaties van Blacher en hel Vioolconcert van Alban Berg met de Russische violist Mark Lubotsky als solist Dit pro gramma gaat donderdag 16 maart in de serie Jeugdconcer- Marek Janowski werd in 1940 m Warschau geboren. Hij studeer de in West-Duitsland en maakte carrière via enkele Westduitse operatheaters (o.a. te Aken. Keulen en Düsseldorf): sinds 1975 is hij Generalmusikdirek- tor in Dortmund Janowski is regelmatig gastdingent aan vooraanstaande Duitse opera theaters als die van Hamburg en München. Als symfonisch di rigent treedt hij wel op met o m de Berliner Philharmoniker. het orkest van de Bayerische Rund funk en de Dresdener Staatska- pelle. Hij heeft verscheidene grammofoonplaten op zijn naam staan Mark Lubotsky is in 1931 in Leningrad geboren en deed zijn «studie in Moskou, o.a. bij Oistra- ch. Nog voor het eind van zijn studie won hij prijzen op o.m het Mozartconcours te Salzburg (1956) en het Tsjaikowskycon- coursSindsdien trad hij op als solist in vele landen in West- en Oost-Europa. Lubotsky is sinds twee jaar gevestigd in ons land. waar hij viool doceert aan de conservatoria te Amsterdam en Rotterdam In ons land trad hij reeds eerder op met het Con certgebouworkest Hij heeft zich vooral naam verworven met de vertolking van gematigd moder ne vioolconcerten (Britten, Berg, Schnittke Giffabriek in VS ontploft VICKSBURG (UPI) - In Vicks- burg in de Amerikaanse staat Mississippi is gisteren een che mische fabriek, waar methylpa- rathion wordt vervaardigd, een i gif ter bescherming van katoen, I ontploft en in brand gevlogen, j Door rook en giftige dampen zijn minstens drie mensen ge wond. Duizenden omwonenden moesten worden geëvacueerd, omdat het gif bij contact met de 1 huid dodelijk is. Autowegen rond Vicksburg en een grote brug over de Missis sippi zijn door de politie afge- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Museumdirecteuren nemen het op voor Openbaar Kunstbezit (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De directeu ren van het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum in Am sterdam, het van Abbe-museum in Eindhoven, het museum Boy mans-van Beuningen in Rotter dam, het Rijksmuseum Kroller- Müller in Otterlo en het Haagse Gemeentemuseum hebben bij het bestuur van de NOS schrif telijk geprotesteerd tegen het voornemen om eventueel geen zit. De museumdirecteuren stellen dat Openbaar Kunstbezit zich op basis van een directe en zeer grote publieke belangstelling zelfstandig heeft weten te hand haven en dat de rubriek in zijn multi-mediale benadering nog wel degelijk betekenis heeft. „Niet alleen voor de 40.000 eigen abonnees, maar ook voor ande- lllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirillllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN Een uitslaande brand in een pand aan de Hoge Rijndijk heeft gisteravond voor tienduizend gulden schade aan gericht. De politie probeerde eerst met brandblusapparaten het vuur te doven, maar dat gaf geen resultaat. De brandweer werd gealarmeerd en die was het vuur spoedig meester. De band is ontstaan in een slaap kamer van de woning waar een prullemand in brand was gevlo gen. De Zoetermeerse Comedie geefi zaterdagavond 11 maart een uit voering van Driekoningenavond van Shakespeare in de Zoeter meerse Graanschuur. Peter Lin- telo regisseert. De Residentie Politie Toneel vereniging DINDUA geeft op vrijdag 10 maart m het Congres gebouw een opvoering van "Het vrolijke tankstation" Toneelvereniging ABC geeft op zaterdag 11 maart in het kader van de CHAT-competitie in hei Congresgebouw te Den Haag een voorstelling van "De kinde ren van Eduard", blijspel van Marc. Gilbert Sauvajon in de regie van Jacques J X Klaaij- kunst en kunstenaars "Een deel van zijn leven" noemt Kees Mulder de expositie van zijn schilderijen, aquarellen en tekeningen die van 11 maari t m 2 april wordt gehouden in Panorma Mesdag. Zeestraat Den Haag. Het Kindertheater Pssstt geefi op zaterdagmorgen 11 maart in .Stervoorde. Dr H. J. van Moo- klaan 1 Rijswijk, een voorstel ling van Piccolo en de droom- 4DVERTENTIE De Revivai Dixieland Group zes oud-leden van nog bestaan de of opgeheven jazzorkesten Dixieland Pipers, Dutch Swing College Band. New Orleans Se ven. New Orleans Syncopators en de Ted Easton Jazzband - verzorgen op zaterdagavond 11 I maart een dansavond in Ster- voorde te Rijswijk De Volle Maan, Oude Delft 189 Delft, toont van 11 maart t m 16 april schilderijen van Joegosla vische naïeven uit het bezit van I de Delftse verzamelaar Jac. de Galerie Balans, Leidsegracht 74 Amsterdam, exposeert van 9 i maart t m 1 april schilderijen en aquarellen van Erno Tromp Hongaars Staats Zigeunerorkest Het Hongaars Staats Zigeuneror kest Rajko concerteert op vrijdag avond 10 maart in het Congresge bouw te Den Haag. De 22 musici zijn gekozen uit de meest talent volle jonge volksmuzikanten van Hongarije. Vele van hen komen uit families waar de tradities van de I Hongaarse volksmuzikanten in de loop der generaties van vader op zoon zijn overgebracht.Het orkest bestaat al 25 jaar en heeft meer dan 5000 concerten gegeven in en buiten Europa. Er worden instru menten bespeeld uit de 18e en 19e eeuw. De samenstelling is die van een in Hongarije traditioneel zige- neurorkest: eerste, tweede en der de viool, cimbaal, karakteristieke hongaarse muziekinstrumenten, klarinet en cello. Don Quishocking de Trappen op De mensen van de cabaretgroep Don Quishocking zijn alweer aan een nieuw programma toe. waarin zij het ditmaal hogerop zoeken en dat zij als titel gaven ..Trappen op", hetgeen mogelijk zal uitpakken als ..Schoppen tegen", want zachtzinnig cabaret bedrij ven zij bepaald niet. Van dit programma gaven zij een voorstelling vrijdag 10 maart in de Voorburgse Tobbe De groep wordt gevormd door Anke en George Groot. Jacques Klöters en Fred Florusse Peter van Empelen heeft zijn kruk achter de vleugel afgestaan aan Willem Jan Gevers. Peter Faber (bekend van toneel, film en tv) is aangetrokken als stimulator op de achtergrond „En tk nu steeds maar uitleggen dat ik m 'n gips niet van hei skiën heb. Dat zee gewoon het hotel uitstapten en toen pats-boem! Een bananeschil meneereen doodgewone bananeschil, de enige in héél Kitzbühel. Ik kan er nou om lachen, maar toen was 't schrikken geblazen, dat begrijp je." Nou en of. Daarom raden wij van dc Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen de kosten die dit soort jammerlijke incidenten met zich meebrengen. En dat geldt niet alleen voor ongevallen, maar ook voor ziek worden of wegens familie-omstandigheden naar huis moeten. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering u tegen verlies, diefstal en beschadiging van uw bagage, waaronder uw eigen ski uitrusting. En is er ook nog minstens 250 gulden contant geld verzekerd. Wat dat geld betreft, raden wij u aan alleen buitenlands geld mee te nemen voor de éérste dagen en veilige Amro reischeques voor de rest van uw vakantie. Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij I de Amro Bank. Harlekijntoneel komt voorstellingen geven van de productie .Van de Rebellenelub' Het stuk is zaterdag 11 maart te zien in Theater De Tobbe te Voorburg en op dinsdag 21 en woensdag 22 maan in het HOT te Den Haag Hoofdfuguur is eerl fotograaf, die in zijn donkere kamer, tijdens het afdrukken van een serie montagefoto's, het leven in zijn algemeenheid en 'zijn leven in het bijzonder aan bespiegeling onderwerpt. Slechts af en toe worden zijn woorden onderbroken door de telefoon zijn vrouw Emma, die hem na drie jaar heeft verlaten of door de huisbel zijn vriend Theo. die hem een tas" met boodschappen brengt.Maar ook dan horen we alleen de woorden van de fotograaf, eenzaam, angstig en teleurgesteld Wt* krijgen een beeld van een mens. die de tekorten van het menselijk bestaan verwoordt en zelf aan leven nauwelijks toekomt De tekst is van Rob Crispijn. bekend als tekstschrijver van n a Herman van Veen De fotograaf wordt gespeeld door Dirk Celis de regie is van Michel Lefaille Theater De Engelenbak met ,De Heilige Johanna van de Abatoirs, Op donderdag 9, vrijdag 10 en zaterdag 11 maart zal Theater De Engelenbak in het HOT voorstellingen geven van ,De Heilige Johanna van de Abatoirs' van Bertold Brecht met muziek van Henk van der Meulen. Anne Marie Prins, bekend van o.a. Theater Terzijde en VPRO-t.v.- producties als ,De zeven doodzonden' en .Roerig Amsterdam', heeft de laatste jaren met Groningse amateurs twee producties gemaakt, namelijk ,Waark' en, van Brecht, ,De Krietkring' (De Kaukasische Krijtkring). Voor een Amsterdamse productie van De Engelenbak koos zij .De Heilige Johanna van de Abatoirs' omdat ze het een .typisch grote stadsstuk' vindt. De spelersgroep is bij elkaar gebracht na audities waar iedereen aan mee kon doen. Uit meer dan 75 mensen zijn uiteindelijk 16 spelers gekozen. In dit stuk laat Brecht de scherpe tegenstelling zien die er binnen de moderne industrie bestaat tussen kapitaal en arbeid Het rapport van de commissie Van der Grinten over een nieuw arbeidscontract voor theologiedocenten is door de provinciale oversten van de religieuzen verworpen als ba sis van onderhandelingen met de bisschoppen. Volgens deze nieuwe regeling zou een pries ter-docent die wil trouwen au tomatisch zijn baan verliezen. Ook zou de docent vrij ge makkelijk ontslagen kunnen worden, als hij naar het oor deel van de bisschoppen te zeer van de officiële leer af wijkt. In het Tilburgse hogeschool blad stelt prof. dr. L Smits, dekaan van de technologische faculteit, zonder meer dat het rapport Van der Grinten niet doorgaat De faculteitsraad heeft geprotesteerd tegen di verse aspecten van het nieuwe reglement ..We wachten af hoe men daarop reageert Daarna nemen we ons be sluit" Het bekend worden van het rapport Van der Grinten was vorige maand de directe aan leiding voor de oprichting van de Vereniging van Weten schappelijk Personeel aan Katholieke Theologische In stellingen in Nederland. De vereniging vindt dat het voor stel de rechtspositie van het wetenschappelijk personeel ernstig aantast. Volgens het rapport Van dei- Grinten kan een ontslagen do cent niet meer naar de burger lijke rechter, omdat hij zich in zijn contract verplicht heeft de zaak voor te leggen aan een bisschoppelijke commissie van beroep Voor arbeidsgeschillen kan hij zich wenden tot een scheidsgerecht, waarvan de le den worden benoemd door de bisschoppen. Prof. Smits van Tilburg: ..Op het ogenblik is er een zweven de toestand: niets is geregeld De rechtspositieregeling Van der Grinten sluit de zaak af. terwijl onze regeling de zaak openhoudt naar de toekomst De bisschoppen missen de be leidsruimte om priesterdocen ten die huwen, te handhaven Maar ze hebben het zo opge lost dat. zodra 'die beleidsruim te weer terugkomt, ze direct kan worden aangegrepen" En: ..In onze regeling hebben de bisschoppen tenminste de mogelijkheid zich te conforme ren aan het Nederlandse rechtsbestel, maar bij de com missie Van der Grinten is dat niet mogelijk" Prof Smits heeft geen be zwaar tegen toezicht van de bisschoppen op het leerpro gramma. „Tot nu toe hebben de bisschoppen nooit proble men gehad met ons studiepro gramma. Wij stellen een pro gramma op en leggen dat aan de bisschoppen voor Dan zeg gen zij: als u dit programma geeft, vinden wij dat zeer ge schikt voor een priesteroplei ding" De theologische faculteitsraad van Tilburg gaat uit van „open katholiciteit", die openstaat voor kritiek en inspeelt op reli gieuze en maatschappelijke ontwikkelingen, vooral in de regie KORTE METTEN Kardinaal Frantisek Toma- sek, op 10 januari door paus Paul us benoemd tot aartsbis schop van Praag, heeft de plechtige eed van trouw afge legd aan de republiek, zo heeft het staats persbureau CTK medegedeeld- De eed werd afgenomen door de pre mier van Tsjechië (Moravië en Bohemen), Josef Korcak. Sinds het begin van de jaren zestig is kardinaal Tomasek apostolisch administrator ge weest van het aartsbisdom Praag, dat als zodanig onge veer dertig jaar vakant is ge weest. Mgr. Jozsef Bank, aartsbis schop van Eger in Hongarije zal het diocees Vac overne men, dat, sinds de dood van mgr. Mihaly Andrei zomer vo rig jaar, geen aartsbisschop had. Mgr. Laszlo Kadar zal verheven worden tot aartsbis schop van Eger en mgr. Laszlo Paskay, rector van het cen traal seminarie van Boedapest zal mgr. Kadar opvolgen als hoofd van het bisdom Vesz- prem. Volgens het Hongaarse persbureau MTI heeft de uit voerende raad van Hongarije de vereiste toestemming voor de benoemingen gegeven. Zij worden gezien als uiting van de verbeterde betrekkingen tussen het Vaticaan en Honga rije. „Dient elkaar tot eer van God." Dit is het thema van de gebedsweek voor de eenheid van de christenen van 18 tot 25 januari 1979. Het is vastge steld door een gemengde com missie van vertegenwoordi gers van de katholieke kerk en van de Wereldraad van Kerken, die in Genève heeft vergaderd. De tekst is geno men uit het vierde hoofdstuk van de eerste brief van Petrus (vers 7 tot 11). Hierin dringt de apostel aan op gebed, christelijke naastenliefde, we derzijdse dienst en gastvrij heid. Aan de Stille Omgang, die zoals bekend weer gehouden wordt in de nacht van komen de zaterdag op zondag, zullen ook deelnemen de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis en die van Gro ningen, mgr. dr. J. B. W. M. Möller. De eerste celebreert te middernacht de heilige mis in de kerk van het Begijnhof aan het Spui, de tweede, eveneens te middernacht in „de Pape gaai" aan de Kalverstraat. Het eigenlijke Mirakelfeest valt dit jaar op woensdag 15 maart. Leden van landelijke Pax Christi-afdelingen uit negen West- en Oosteuropese landen zullen op 10, 11 en 12 maart in Matrahaza bij Boedapest bijeen komen om te praten over ontwapening. Het is de tweede consultatie en zij is belegd in samenwerking met de christelijke (Praagse) vredesconferentie De deelne mers komen uit Nederland. België, de republiek Ierland, de bondsrepubliek Duitsland. Italië, Hongarije. Tsjechoslo- wakije en Joegoslavië De „Jezus Factor" is net het beetje extra wat je nodig hebt om van je drugverslaving af te komen. Dat meent „Teen Challenge", de organisatie van de Amerikaanse evange list David Wilkerson, maar het wordt ook bevestigd door een onderzoek, dat de Ameri kaanse overheid in 1975 liet uitvoeren. Rond dat onder zoek werd een film gemaakt, die deze week in Den Haag werd gepresenteerd door Teen Challenge Nederland, getiteld „The Jesus factor". Teen Challenge ontstond in 1958 in New York door het werk van David Wilkerson, een Pinkster dominee, die zich het lot aantrok van jongeren in de getto's van New York. In Nederland werd hij vooral bekend door zijn boek „Het kruis in de asfaltjungle", dat werd verfilmd. De film werd vorig jaar door de Nederland se televisie uitgezonden Het onderzoek naar het werk van Teen Challenge beperkte zich tot een van de drugcentra van de organisatie. Men wilde weten hoe succesvol de behan deling was en deed diepte-in terviews bij 97 procent van degenen die in het jaar 1968 waren behandeld. Daaruit bleek, dat van degenen die de behandeling hadden afge maakt, 86 procent in 1975 nog drug-vrij was. Dat percentage lag bij ziekenhuizen op één en bij therapeutische centra op tien. Het succes van de centra van Teen Challenge ligt in die „Je sus Factor", aldus Teen Chal lenge: dat is wat andere centra niet hebben Alle geïnterview de ex-verslaafden zeiden, dat het geloof in Jezus Christus hen ervan afgeholpen had. Veertien mannen waren bo vendien predikant geworden. Teen Challenge Nederland gaat in de komende tijd de film gebruiken voor haar voorlichtingsaktiviteiten op scholen en in kerken. De orga nisatie is een afdeling van" Continental Teen Challenge, de Europese organisatie met het hoofdkantoor in Wiesba den. Het is een organisatie ver bonden met de Pinksterbewe ging, hoewel er ook informele contacten met andere, kerken zijn Zo heeft het algemeen diakonaal bureau van de Ge reformeerde Kerken in Neder land financieel wel een projekt in Groningen gesteund. iet centrale thema, de ontwa pening, draait om het Vati- kaanse document over ontwa- ping van juni 1976, dat werd toegestuurd aan de Verenigde Naties in verband met de spe ciale zitting over ontwapening Men wil het Vatikaanse doku- ment kritisch analyseren, waarbij de vraag wordt ge steld naar de uitwerking in de praktijk. Voorts komen de ethische as pecten aan de orde van de wapenhandel en de bewape ningswedloop. waarbij specia le aandacht zal worden be steed aan de kernbewapening. Ook zullen de deelnemers zich beraden over de dwarsverbin dingen tussen het Vatikaanse dokument en de akkoorden van Helsinki: is ontwapening een op zichzelfstaand proces of is ontspanning tussen oost en west medebepalend? De Nederlandse deelnemers aan de consultatie zijn dr. W. Rood, drs. H de Lange, pastor Rob Kurvers, en Jacques van der Meer. Voorts zijn twintig personen uit de kring van Pax Christi Nederland deze week begon nen aan een studiereis door het Midden-Oosten. In Israël en in door Israël bezette gebie den wordt een groot aantal bezoeken afgelegd aan perso nen en plaatsen om de vredes voorstellen van de beweging te toetsen en te verdiepen. De reis begint en eindigt in Jorda nië. waar men een ontmoeting hoopt te hebben met een woordvoerder van de PLO.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7