Prins Claus opent mogelijk tien Leidse miUeuwoningen Weer conflict over reclamevoering OPLEVERING MEDIO APRIL Hondenafrichters vrezen terrein te verliezen Bogner schept verwarring met zijn clownerie (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Prins Claus is uit genodigd om medio april aan wezig te zijn bij de officiële overdracht van tien Leidse milieuwoningen aan de nieu we bewoners. De eerste vier opvallende woningen in de Merenwijk worden vrijdag 10 maart opgeleverd. De overige zes zijn pas volgende maand aan de beurt als Prins Claus mogelijk verschijnt. De tien huizen zijn gebouwd door de in Leiden zetelende Stichting Milieuwoningen. Het is het eerste complex van deze stichting. Men heeft nieuwe projecten op stapel staan in Delft, Stolwijk, Ede, Zoeter- meer, Almere, Nieuwerkerk a/d IJssel en Den Haag. De tien woningen in de Meren wijk zijn alle voorzien van zonnecollectoren, rondom dub bele beglazing en een installa tie voor hergebruik van het badwater voor toiletspoeling. De huizen zijn gebouwd voor prijzen rond de twee ton. Voor dit geld krijgen de bewoners een ruime eengezinswoning met een woonkamer van 35 vierkante meter, een eetkeu- ken van 11 vierkante meter, op de eerste verdieping drie slaapkamers van respectieve lijk 18, 13 en 8 vierkante meter alsmede op de tweede verdie ping een ruime kamer van 21 vierkante meter. Het uiterlijk van de woningen wijkt duidelijk af van de door snee eengezinswoming. Dit komt dan door de kolosala zonne-collectoren (44 vierkante meter) op het dak. Dit zijn ruim uitgevallen vergaarbak ken van zonne-energie. Deze De tien milieuwoningen, waarvan de eerste aanstaande vrijdag worden opgeleverd. energie wordt omgezet m warmte. De opslag van warm te in de vorm van warm water vindt plaats in een goed' geiso- leerde tank met een inhoud van ongeveer vierduizend liter. Dé in de tank opgeslagen warmte kan één tot twee zon- loze dagen overbruggen om de woning van ruimteverwar ming en verwarmd tapwater te voorzien. Is de opgeslagen warmte-energie niet voldoen de, dan komt een traditionele cv-ketel te hulp. De stichting heeft becijferd, dat de voorde len van het zonnecollectoren systeem vooral in voor- en na- zeizoen tot uiting komen. Het stookseizoen in de milieuwo ningen begint ongeveer één maand later en houdt twee tot drie maanden eerder op. Opvallend is de installatie die ervoor dient, dat de bewoners voor de toiletspoeling gebruik maken van gebruikt badwater en water dat normaal via de- wastafels naar de riolering af vloeit. De besparing door het hergebruik van badwater is ongeveer 25 liter per persoon per dag. De stichting onder voorzitter schap van Leidenaar T.J. Ren- zen heeft prins Claus uitgeno digd de opening voor z'n reke ning te nemen. Het is bekend, dat de prins zich in hoge mate interesseert voor milieuaspec ten in z'n algemeenheid en de bouw van energiebesparende woningen in het bijzonder. Een definitieve beslissing over de komst van prins Claus naai de Leidse Merenwijk is nog niet genomen, maar kan elke dag worden verwacht. Heropening Na enige weken gesloten te zijn geweest, gaat 14 maart de banketbakkerij en lunchroom aan de Donkersteeg weer open. Het bedrijf is grondig verbouwd. De lunchroom ziet er nu geheel anders uit, terwijl de bakkerij uitgebreid is. Blijspel „Verwarringen" is de naam van het blijspel dat zaterdag 11 maart opgevoerd zal worden in de aula van het Rijnlands Lyceum. De organisatie is in handen van de Leidse Volksuni versiteit. De voorverkoop van plaatskaarten vindt plaats in het KenO-gebouw, Oude Vest 45. De voorstelling begint om kwart over acht. Werklozen De Vereniging Werklozen Belangen houdt vrijdag 10 maart een voor alle werklozen toegankelijke vergadering. De heer F. Meis zal dan ageren tegen het sociale beleid van de huidige regering. Tevens zal hij enige eisen stellen, zoals verlenging van de WWV en geen verruiming van het begrip passende arbeid. Kreukels De Zoetermeerse toneelgroep „Braak" brengt op vrijdag 10 maart het toneelstuk „Kreukels" in het Breehuys aan de Breestraat 19 in Leiden. De voorstelling is georganiseerd door het Centrum 't Breehuys. Toneelgroep „Braak" bestaat zowel uit gehandicapte als niet-gehandicapte spelers. „Kreukels" is het eerste stuk van eind 1976 opgerichte toneelgroep. Het stuk behandelt in een aantal los van elkaar staande scènes allerlei situaties waarin de relatie van de gehandicapte mens ep de niet-gehandicapte maatschappij centraal staat Aan vang 21.00 uur, toegang 3.- Alfred Hitchcoek In het kader van de Alfred Hitchcock-cyclus die door het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt gehouden wordt op donderdag 9 maart de film „The Thirty-Nine Steps" uit 1935 vertoond. In deze film - ook wel de beste thriller/komedie van Hitchcock genoemd - wordt de Canadees Richard Hannay ten tonele gevoerd die een meisje uit een Londense music-hall helpt ontsnappen uit handen van een boevenbende. Het meisje wordt echter in zijn flat vermoord en Hannay wordt gedwongen om de bende - The 39 Steps - te ontmaskeren om te voorkomen dat hij van de moord wordt beschuldigd. In de hoofdrollen Robert Donat en Madeleine Carol. Toegang 3.- voor leden, 4.- voor niet-leden. Toneelvoorstelling De Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat 9 houdt zaterdag 18 maart van half tien tot twaalf uur 's morgens een toneelvoorstelling. Iedere klas zal in een kwartier tjd een eigen spel opvoeren. De voorstelling is voor iedereen gratis toegankelijk. WOENSDAG 8 MAART 1978LEIDSE COURANT JNog 5 jaar voor Pacellischool LEIDEN De noodlokalen die de r.k. Pacellischool aan de Opaalstraat sinds 1973 in ge bruik heeft mogen nemen zul len nog eens vijf jaar blijven staan. B en W hebben besloten de gemeenteraad een voorstel van deze strekking te doen. De noodlokalen werden vijf jaar geleden door de gemeente neer- gezet om de ruimtenood van het ND katholiek onderwijs in het Mors- I kwartier te bestrijden. Toen werd bepaald dat de loka- loltefc ten niet langer dan vijf jaar zouden mogen blijven staan. De situatie is echter vandien aard dat de noodlokalen nog wel eens vijf jaar nodig zullen zijn, zodat tot een verlenging van de ver- gunning is besloten. Daarna zijn i de lokalen afgeschreven en zul len ze onherroepelijk moeten verdwijnen. LEIDEN Bezorgdheid heeft zich meester gemaakt van de af richtersvereniging De Waard. In een aangetekende aan de gemeen teraad van Leiden gezonden brief spreken de africhters de vrees uit dat ze van het industriegebied vandaan zullen moeten nu uit de krant is gebleken dat de gemeente steeds meer bedrijven naar de Waard laat verhuizen en dit industrieterrein langhaam maar zeker vol raakt. De africhtersvereniging kreeg eind 1973 de beschikking over een stuk weiland op het industrieterrein voor het africhten van honden. Nu vraagt de vereniging zich af hoe lang zij nog van dit terrein gebruik zal kunnen blijven maken en of het niet mogelijk is een ander terrein ter beschikking te krijgen, als de Waard binnen afzienbare tijd verlaten zou moeten worden. Daarbij denkt de vereniging, die zich naar eigen zeggen mag verheugen in een steeds stijgende belangstelling, aan een voetbalveld of een ander stuk grasland. Raadslid voelt wethouder de pols Liefdevolle verzorging van een par tijgenote. Wat kan een wethouder zich beter wensen. Het PvdA-raad- slid Marie-Anne Koning heeft we liswaar enige jaren geleden haar verpleegstersuniform aan de wil gen gehangen, maar voor wethou der en loco-burgemeester Tinus van Aken wilde ze wel een uitzon dering maken om hem op deskun dige wijze de pols te voelen. De wethouder is herstellende van een galoperatie die hij heeft ondergaan in het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp. Naar verluidt zal hij aan het einde van deze week uit het ziekenhuis worden ontslagen. De nodige sterkte kan de wethouder van economische aangelegenhe den wel gebruiken, nu hij door zijn partijgenoten op een bijna onver kiesbare plaats op de kandidaten^ lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen is geplaatst. Het voormalige pand van garagebedrijf Van Ulden op de hoek van de Hoge Rijndijk en de Verdamstraat. LEIDEN Het „Clown-thea ter" van Franz Joseph Bogner, gisteravond in het LAK bleek in het geheel niet wat men had kunnen verwachten. Geen geschminkte clownskop, geen clownskleding, niet de grappen en grollen van de circuskomiek. Daarvoor in de plaats een door lopend commentaar van Bogner op theater, kunst, werkelijk heid en leven. NU OOK BUITEN DE BINNENSTAD (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In toenemende mate ligt het Leidse college van burgemeester en wethouders van Leiden overhoop met in deze stad gevestigde bedrijven, die op de een of andere wijze hun bestaan aan het publiek middels commerciële versieringen aan hun gevels kenbaar willen ma ken. Een aantal geschillen is intussen door de gemeentelijke commissie voor de beroepsschrif ten in behandeling genomen. In enkele gevallen is het ook al tot een uitspraak gekomen. Daarbij viel overigens op, dat de commissie voor de beroepschriften (de instantie waar de burger in beroep kan gaan tegen een besluit van b en w) er al een even onduidelijk beleid inzake de reclamevoering op na houdt als het college zelf. Het stadsschoon schijnt de vage norm te zijn, waaraan de reclames worden getoetst. Een puur subjectieve zaak uiteraard waar dan ook nog eens bijkomt, dat het college niet schroomt zich een oordeel aan te matigen over de inhoudelijke kant van de reclamevoering. Zo bleek bij de behande ling van de bezwaren van Peek en Cloppenburg tegen de weigering voor een vergunning tot het voeren van een nieuwe lichtreclame voor de boe tiek Mac and Maggie aan de Breestraat, dat het college de nieuwe reclame ook uit commercieel oogpunt minder verantwoord vond dan de oude, wel acceptabele neonborden. Waren de reclameconflicten tot nog toe beperkt tot de Leidse binnenstad met zijn historisch karakter, de inmenging in de commerciële activi teiten van het Leids bedrijfsleven strekt zich nu ook al uit tot ver buiten de singels. Zo kreeg de meubelzaak van de firma Colijn aan de Verdam straat (een zijstraat van de Hoge Rijndijk) twee maanden geleden een brief van b en w, waarin bezwaar werd gemaakt tegen de ree lame voering op het door Colijn enige tijd geleden gekochte pand van Van Ulden aan de Verdamstraat num mer 6. De reclamevoering zou volgens de gemeen te afbreuk doen aan het pand en het stadsbeeld ter plaatse. Het reclamebureau van de firma Colijn, Ridder en Koning, wijst er in een reactie aan de gemeenteraad echter op dat de vorige eigenaar Van Ulden een reclame voerde, die 25 centimeter hoger was, "om van lelijk en vies nog niet eens te spreken". "Nadat de heer Colijn het pand Verdamstraat 6 had gereinigd en geschilderd hebben wij zorgvul dig het lettertype, de kleuren en de hoogte be paald. We weten dat over smaak verschillend gedacht kan worden, maar we zijn er wel van overtuigd, dat deze reclamevoering zeker niet schreeuwerig en ordinair genoemd kan worden", aldus het reclamebureau. Het wijst er verder op dat de Verdamstraat een vrij dooie straat is, wat betekent dat potentiële klanten niet dagelijks door deze straat rijden. Vandaar dat uit louter commer cieel oogpunt de borden een bepaalde minimale hoogte eisen. Daar komt bij, dat ze slechts uit een richting te zien zijn, namelijk komend van uit de stad, zodat er geen aanleiding kan bestaan hierte gen onoverkomelijke bezwaren te hebben, aldus het reclamebureau. Niet dat Bogner geen nummers speelde of slechts een verhande ling aflegde; dat niet. Tipjes van zijn kunne op het gebied van mime en clownerie lichtte hij wel op. Maar steeds onderbrak hij zijn éénmansvoorstelling om commentaar te leveren bij het vertoonde, om de kijker te to nen hoe hij betoverd werd, om onechtheid van theater, de valse pretenties van de kunst aan de kaak te stellen, om - tenslotte - de toeschouwer te provoceren en deze bewust te maken van zijn situatie, van zijn rol als toneelconsument. Omdat de theaterbezoeker dat niet gewend is, omdat communi catiemoeilijkheden ontstonden ten gevolge van der kijkers on begrip van Bogners Duits, om dat niet meer duidelijk bleef wat Bogner acteerde en wat hij meende, ontstond er in het klei ne zaaltje een merkwaardige en zeer boeiende verwarring. De toeschouwer wist niet meer waar hij aan toe was, twijfelde aan zijn reacties en verloor ie der contact met Bogner. In die zin slaagde hij in zijn bedoelingen, dat de kijker niet werd ingesponnen in een cocon van bedwelmende onechtheid, maar allengs steeds kritischer werd op zichzelf en het gebeu ren. Bogner mislukte evenwel in de overdracht van zijn boodschap. Wat hij precies wilde, werd niet geheel duidelijk: geen kunst? geen theater? Maar de door hem gestichte verwarring vond ik al genoeg resultaat. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3