Lubbers: handelwijze ongewenst KREDIET VOOR KSH Meerderheid Kamer tegen produktie N-bom minister t t albeda: Verschuivingen binnen vrouwelijke beroepsbevolking PRODUKTIE BU DAF LIGT STIL EX-MINISTER GEEFT BELASTINGVOORDEEL TERUG Bedrijf uit gevarenzone KOOREMAN SLAAPKAMERS £eidóe (3ouAa/itt tori Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur; Wim Buijteweg jvertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) jonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 8 maart 1978,68e jaargang no. 20986 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zoet en zuur „De smaak van zoet en zuur" heet het VARA-tv-spel over een man die zijn vrouw het huis uit slaat op Ned. I om 20.00 uur. Op Ned. II om 20.30 uur pro gramma over criminele jeugd en om 22.30 uur ballet Orestes. Op tweede Duitse net recht streeks voetbal West-Duitsland- Sovjet-Unie. Veel bewolking Veel bewolking en later op de dag plaatselijk wat regen. Mati ge, aan de kust later krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Te gen de avond ruimend naar westelijke richtingen. Maxi mum temp. 10 graden. Morgen 20 u.: 7.09-18.33. Maan: 7.10-19.17. Scheveningen hoog water: 3.15., 15.32. laagwa- ter: 11.14., 23.37. DEN HAAG (ANP) Binnen de vrouwelijke beroepsbevolking treden grote verschuivingen op naar burgerlijke staat en deeltij- d/volletijds-werkzaamheden. Dit heeft minister dr. W. Albeda van Sociale Zaken meegedeeld aan de vaste commissie voor sociale za ken uit de Tweede Kamer die vandaag met hem heeft gespro ken over het arbeidsmarktbeleid. De toestemming van de vrouwelijke beroepsbevolking is het saldo van een grote toeneming van (vooral jonge) gehuwde vrouwen en een sterke afne ming van ongehuwde vrouwen. Die afneming wordt veroorzaakt door ver lenging van de leerplicht, de algemene tendens om langer onderwijs te vol gen en voorts door de daling van de huwelijksleeftijd. Veel vrouwen van 19 tot 25 jaar verande ren dus van burgerlijke staat, aldus de minister in een notitie aan de kamercom missie, maar een steeds groter deel trekt zich niet meteen terug van de arbeids markt. Velen werken na het huwelijk enige jaren door. Hoewel de gemiddelde onderwijs/oplei dingsduur duidelijk toeneemt, verlaat jaar lijks ongeveer dertig procent van het totale aantal van honderdduizend schoolverlaat- sters het onderwijs zonder diploma. Dit percentage geldt zowel het lager, middel baar, hoger als universitair onderwijs. Dit gegeven heeft belangrijke gevolgen voor het inpassen in het arbeidsproces. Meer dan tachtig procent van de vrouwelij ke beroepsbevolking is werkzaam in de dienstverlenende sector. Naar beroeps groep gezien blijkt dat vrouwen en meisjes grotendeels in de traditioneel aan vrouwen toegewezen beroepen en functies werk zaam zijn. De werkloosheid bij vrouwen is de laatste jaren sterk toegenomen. Van de circa 82.000 geregistreerde vrouwelijke werklo zen is 55 procent jonger dan 25 jaar. In de drie grote steden ligt dit percentage aanzienlijk lager. Van de vrouwelijke werklozen behoort het overgrote deel tot de laagste opleidingsni veaus. Bij de meisjes jonger dan 19 jaar is meer dan de helft winkel- en kantoorper soneel. EINDHOVEN (ANP) De produktie bij DAF- trucks in Eindhoven is gistermiddag stil komen te liggen. Dat is bet rechtstreekse gevolg van de staking bij de DAF-vestiging in bet Belgische Oevel waar de arbeiders staken om de werkweek terug te brengen tot 39 uur. Alleen bepaalde onderdelen kunnen nog gemaakt worden. Verwacht wordt dat er binnen een week geen werk meer zal zijn voor 1500 man. Blijft de staking in Oevel voortduren dan komt de werkge legenheid voor 3000 Eindhovense werknemers in gevaar. De directie van DAF-trucks heeft tot nu toe geen reactie gekregen op het vorige week ingediende verzoek tot arbeidstijdverkorting. Op die wijze wil de directie een deel van de lonen verhalen op de ww-uitkeringen. (van onze parlementaire redactie) )EN HAAG CD A-Kamerlid en voonna- ig minister van Economische Zaken, drs. F. Lubbers is niet van plan politieke onsequenties te trekken uit het feit dat ij gisteren in opspraak is gekomen we ens fiscale voordelen, verkregen uit zake- jke transacties tijdens zijn ministerschap. )e heer Lubbers beroept zich erop, dat hij i de afgelopen jaren al enkele correcties p de belastingvoordelen heeft toegepast en at hij gisteren heeft besloten alle verdere oordelen ongedaan te laten maken. Hij heeft toegegeven, dat zijn handelwijze onge wenst is geweest en bepleit tegelijkertijd de opstelling van een aantal „spelregels" voor bewindslieden waarin staat aan welke voor waarden ze zich financieel en zakelijk die nen te houden. De „kwestie-Lubbers" kwam gisteren aan "het rollen door het bekend worden van een publikatie in het vandaag te verschijnen weekblad .Haagse Post" over de fiscale voordelen die Lubbers sinds 1974 heeft genoten door zakelijke transacties die hij samen met zijn twee broers heeft uitge voerd. De drie gebroeders Lubbers zijn eigenaar van machinefabriek „Hollandia" in Krimpen aan den IJssel. Toen Lubbers in 1973 minister werd, droeg hij het beheer over zijn aandelen in het familiebedrijf over aan zijn broers. In 1974 besloot het drietal, ter belegging van het uitgekeerde dividend, bedrijfspanden te gaan aankopen. Omdat Lubbers mede-eigenaar was gewor den van genoemde bedrijfspanden die kon den worden aangemerkt als een investering van „Hollandia" hadden de toenmalige mi nister en zijn broers volgens de geldende wettelijke regelingen recht op een investe ringsaftrek. Over de consquenties daarvan schrijft Lubbers in zijn brief van gisteren; „Bij het verzorgen van mijn belastingaan gifte bleek mij echter dat de voor de pan den geldende investeringsaftrek, gezien de omvang van de aankopen, in feite tot ge volg had dat ik nog slechts een zeer klein belastbaar inkomen zou hebben en aanzien lijk minder belasting zou moeten betalen dan met mijn ministerssalaris overeen kwam." In een mondeling commentaar op zijn brief zei Lubbers gisteren dat hem deze situatie niet helemaal lekker zat, hoewel hij het toch gerechtvaardigd vond dat hij een zekere investeringsaftrek zou genieten. Om zijn bezwaren te ondervangen, besloot Lubbers in overleg met zijn belastingconsu lent de panden voor een hogere waarde op zijn belastingaangifte te zetten, zodat na verrekening van de investeringsaftrek zijn uiteindelijk belastbaar inkomen weer op peil kwam van zijn ministerssalaris. „Met het oog op de komende publikaties" en om verdere discussies over genoemde kwestie te voorkomen besloten Lubbers en zijn broers gisteren de inspecteur der Belas tingen te verzoeken de investeringsaftrek voor ieder van hen van het begin af aan ongedaan te maken. „Mijn broers zijn met mij tot de conclusie gekomen, dat gezien de betrokkenheid van mij als minister, een afzien van iedere investeringsaftrek de voorkeur verdient", aldus Lubbers, daaraan toevoegend dat daarmee de aankoop van de panden door hem en zijn broers niet meer als bedrijfsbelegging maar als een strikte privé-belegging wordf beschouwd. NIET-ROKEN lllll Politiecommissaris Deventer: Supporters op zondag beter in de hand te houden DEVENTER (ANP) Ver schuiving van de thuiswedstrij den van zaterdagavond naar zondagmiddag biedt de politie de mogelijkheid, beter tegen relbeluste voetbalsupporters op te treden. De controlemogelijk heden zijn bij daglicht groter en op zondagmiddag zijn er minder activiteiten in de bin nenstad die aanleiding geven tot ongeregeldheden. Dit is de opvatting van commis saris J. D. Hanken van de De venter gemeentepolitie naar aanleiding van de rellen met Ajax-supporters op 25 februari jl- De Deventer-commissaris vindt dat ook met een heel leger van extra politiemensen rellen niet zijn te voorkomen. De politie had op de roerige zaterdag avond 41 man extra ingescha keld die niet konden verhinde ren dat er voor 12.000 schade werd aangericht. Extra inzet van politie bij thuiswedstrijden van Go Ahead Eagles heeft de gemeente Deventer vorig jaar 45.000 gekost. Regering houdt nog ruimte voor overleg ■llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge- .bracht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vannacht een door D'66-fractie- I leider Terlouw ingediende motie aan- I vaard waarin de Kamer uitspreekt dat de produktie van het neutronen- I wapen ongewenst is en de regering I wordt uitgenodigd dit standpunt aan I de regering van de Verenigde Staten en de andere NAVO-bondgenoten over te brengen. De motie kreeg de steun van de fracties ter linkerzijde en die van de grote meerderheid van de CD A-fractie. Van deze fractie stemden tegen de leden Van den Broek, Van Leijenhorst, Bremen, Van Muiden, G. C. van Dam, Tolman, Schakel, Hennekam, Van der Sanden en Wisselink. De aanvaarding van deze motie had plaats aan het slot van het urenlange debat naar aanleiding van het aftreden van dr. R. Kruisinga als minister van Defensie. Het was de eerste duidelijke uitspraak van een Kamermeerderheid over het neutronen- wapen. Zoals bekend werden vorige week zowel een motie van de PvdA als een van het CDA over dit wapen verworpen. PPR-fractieleidster Ria Beckers haalde bij haar standpuntbepaling over de neutronenbom uitla tingen aan van kardinaal in de rubriek „Kerk en Wereld" in onze krant van gisteren. Daarin verklaarde hij dat de tijd is gekomen „dat wij dwars door alle fronten heen de gemeenschap pelijke opdracht en plicht van alle mensen en alle volkeren van deze tijd erkennen en de menselijke geest rijp maken voor de overwin ning van het wederzijdse wantrouwen en de wederzijdse vrees en hiervoor een algemene ontwapening in de plaats stellen". CDA-fractieleider Aantjes wees er in zijn beoordeling van de motie-Terlouw op dat de motie duidelijk het oordeel van de Kamer uitspreekt, maar de regering toch ruimte geeft voor haar onderhandelingstaktiek om de ipvoe- ring van het N-wapen te voorkomen. Premier Van Agt, die als enige bewindsman achter de regeringstafel zat, zei naar aanleiding van de motie dat het de regering „uiteraard" niet onverschillig is wat de Kamer in deze zaak Uitspreekt, „maar het is ook zo dat het de regering niet dierbaar is wanneer de Kamer een oordeel uitspreekt dat de regering voor zich op dit moment niet zo wil formuleren". „De regering raadt de Kamer bepaald niet aan om dit oordeel nu uit te spreken", aldus Van Agt. Het verloop van het debat was verrassend omdat in feite gedurende de discussie aanzien lijk meer over de neutronengranaat dan over het aftreden van Kruisinga werd gepraat. Het debat waaraan alle fractieleiders in de Kamer deelnamen, bracht daarom geen nadere verdui delijking over het „waarom" van het aftreden van Kruisinga. Van Agt zei dat er naar zijn mening geen inhoudelijk verschil was tussen het standpunt van het kabinet en dat van Kruisinga. Oppositieleider Den Uyl had felle kritiek op de verklaring die Van Agt gistermiddag naar aan leiding van het aftreden van Kruisinga had afgelegd. „Niet eerder is een minister zo als oud vuil aan de kant geveegd. In de verklaring was geen woord van respect opgenomen en werd nota bene afgelegd door de man die ten volle de verantwoordelijkheid droeg voor de benoeming van Kruisinga tot minister van De fensie. Ook Aantjes uitte zich kritisch over het feit dat in Van Agts verklaring geen woord van respect voor Kruisinga's ministerschap en hou ding had geklonken. „Het gaat hier ook om een stuk persoonlijke tragiek. Be betreur het dat we dit stuk persoonlijke waardering in de verkla ring hebben gemist. Zo neem je geen afscheid van een teamgenoot". Minister Van de Stee (Landbouw) en minister Van Aardenne (Economische Zaken) kregen gisteren op het Binnenhof 3500 handtekeningen aangeboden van werknemers van KSH. Een delegatie van hen deelde strooppotten en andere producten uit van het bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het KSH-concern heeft onder staatsgarantie een boedelkrediet van 34 miljoen gekregen, waardoor het bedrijf voor het moment uit de zorgen is. Dit heeft minister Van der Stee meege deeld aan de vaste commissies voor Landbouw en Economische Zaken. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren voorlopig uitstel van betaling verleend aan Koninklijke Scholten Honig en heeft verder drie bewindvoerders voor het be drijf benoemd. Met het boedelkrediet kan de onderneming de eerstkomende twee weken draaiende blijven. Over de bedra gen die daarna nodig zijn zal verder worden doorgepraat. Het krediet is ver strekt door de banken. Vakbondsbestuur der J. Schermer van de Industriebond NVV zei in reactie op het besluit van minister Van der Stee dat de regering door de bocht is gegaan onder druk van de acties bij de KSH bedrijven. Hij sprak van een belangrijke noodmaatregel die het voor het bedrijf mogelijk maakt nieu we grondstoffen te blijven kopen. Over de bewindvoerders zei Schermer namens de vakbonden dat er niets voor- of ten nadele van hen is te zeggen omdat zij bij de vakbeweging onbekend zijn. De Centrale Suikermaatschappij heeft sa men met enkele buitenlandse belangstel lenden belangstelling getoond voor de levensmiddelenafdeling van het KSH- concern. De werknemers verzetten zich tegen opsplitsing van het bedrijf. Z'i boekten al winst bij de spoor wegen directeur Ponfoort de juiste cijfers in handen heeft zijn er maar 4 miljoen rokers op 10 miljoen met-rokende Nederlanders. dftn Rook ik Zeker Voor Nieuwe Rijn 13a, Leiden. telefoon\ 071-122144* Dit is één van onze vele modellen massièt eiken slaapkamers Met toebehoren zoals: MATRASSEN SPIRALEN BEKA LATTENBOOEMS DONSBEDDEN OVERTREKKEN ENZ.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1