VUF TREFFERS Massale valpartijen tijdens eindsprint LITJENS IN India OFFICIEUZE weer INTERLAND Van der Meent ziet bij De Graafschap mogelijkheden KNETEMANN BEHOUDT LEIDING verslagen Nederlaag ijshockeyers Paul Litjens bleek op het kunstgrasveld niet te stoppen. Vijf maal trof hij het doel, waarvan „slechts" eenmaal vanuit een corner. WARNAS STOPT ZWOLLE Henk Warnas zal aan het einde van dit (zijn tweede) seizoen bij eerste-divi- j sieclub PEC Zwolle zijn loop- i baan als actief speler beeindi- Wamas zal als trainer in dienst I treden bij de amateur tweede j klasser Go Ahead in Deventer, j Voor Wamas naar PEC Zwolle j ging speelde hij voor Feyenoord I en Go Ahead Eagles. Tien jaar geleden kwam hij vijf keer uit voor het Nederlands elftal. CHALON SUR SAÓNE - Bijna drie jaar geleden verbaasde Theo Smit de internationale wielerwe- reld. Tijdens de ronde van Fran krijk sprintte hij sneller dan de erkende vedetten als Van Linden en Esclassan. Smit liet zich niet lanceren, maar deed het allemaal zelf. Ook gisteren tijdens de derde etappe van de rit Parijs-Nice wilde hij het „zelf doen", maar hij werd afgeschrikt door de wilde taferelen tijdens de massale eindsprint, waarin Agostinho een schedel breuk opliep, en eindigde teleur stellend op de zeventiende plaats. Het parcours was niet zwaar, het zonnetje scheen en bovendien had niemand in het peloton trek in een ontsnapping. De meeste aandacht ging uit naar de prachtige kastelen langs de weg. Toen na een gezapige tocht de helpers van leider Gerrie Knetemann het tempo tijdens de laatste 50 kilometer hoog I opschroefden, stond het vast dat de etappe in een massasprint zou eindigen, waarin Smit zijn kunsten weer eens kon vertonen. I Het rassprintertje kwam er echter totaal niet aan te pas. Om de doodeenvoudige reden dat hij niet met zijn leven had willen spelen. Tijdens de laatste kilometer voor de aan- komstlijn speelden zich in het peloton wilde taferelen af. met name de helpers van, Frankrijks beste sprinter Jacques Classan lieten niets na om voor hun prijsrijder ruim baan te maken. Ze duwden tegen ellebogen en trokken aan shirts bij een snelheid van 65 kilometer per uur konden ongelukken niet uitblijven. De Zwitser Salm reed tegen een stoeprand. Vloog door de lucht en knalde tegen een verkeerszuil. Tien renners smakten even eens tegen de grond. .londerd meter verderop was er weer een valpartij. Dit keer met zo'n veertig renners, van wie de Portugees Agostinho het ern stigst gewond raakte en met Salm pijlsnel naar het ziekenhuis werd gebracht. Theo Smit verklaarde: „Het was gekkenwerk. Dit was geen sport meer. In deze puinhoop had ik geen zin om mijn leven te riskeren'*. Jacques Esclassan, de „cowboy" won na tuurlijk de etappe. Volgens zijn gewoonte de laatste jaren. Theo Smit eindigde op de zeventiende plaats. Triest gestemd zei hij: „Als aan deze toestanden geen halt wordt toegeroepen, zie ik de toekomst somber in". Smit was in elk geval „heel" gebleven. Even als alle andere Nederlanders. Al eindigde niemand vooraan in het etappeklassement. Jan Raas verloor op de enige heuvel in het parcours de eerste plaats in het bergklasse- ment aan Michel Laurent, maar Gerrie Kne temann verdedigde met speels gemak de witte trui. De leider in het klassement had in de slotfase zelfs geprobeerd alleen weg te komen en wilde zelfs meesprinten. Zo sterk voelde hij zich. Knetemann: „Toen ik de renners echter als kegels zag neervallen, heb ik maar gauw hard in de remmen geknepen. Tenslotte word ik niet als sprinter betaald". De uitslag: 1. Esclassan (Fra) 5 uur 9 minuten en 17 seconden, 2. Bertin (Fra), 3. Van Haerens (Bel), 4. Sibille (Fra), 5. Arijs (Bel), 6. Guerinel (Fra), 7. Dal Gal (Ita), 8. Gisiger (Zwi), 9. Van Vliet (Ned), 10. Kellye (Ier), 16. Raas (Ned), 17. Smit (Ned), 25. Gevers (Ned). Opgegeven: Agostinho (Por), Salm (Zwi), en Bertolo (Fra). Algemeen klassement: 1. Knetemann (Ned) 10 uur, 50 minuten en 37 seconden, 2. Zoetemelk (Ned) op 5 sec., 3. Van den Broucke (Bel) op 5 sec., 4. Hinault (Fra) op 9 sec., 5. Braun (Wdl) 15 sec., 6. Laurent (Fra) op 20 sec., 7. Kuiper (Ned) 24 sec 8. Hezard (Fra) op 31 sec., 9. Lubberding (Ned) op 31 sec., 10. Den Hertog (Ned) op 37 sec., 11. Raas (Ned) op 39 sec., 22. Van Vliet op 54 sec., 26. Van den Hoek op 1 min en 7 sec., 32. Priem op 1 min 39 sec., 55. Gevers op 3 min 54 sec., 64. Jacobs op 6 min 35 sec., 73. Smit op 7 min ROTTERDAM „Zo wordt hockey nog een fijn kijkspel", glunderde bonds coach Wim van Heumen gisteravond in Rotterdam na de derde overwinning van zijn ploeg op het Indiase hockey team. Op het poligrasveld van het com plex Laag-Zestienhoven werd het in het boeiende, officieuze treffen 53 na overwinningen in de officiële interland wedstrijden van het weekeinde met 5-2 en 6—5. he grote uitblinker in het Nederlandse elftal, dat zijn laatste wedstrijd speelde voor het vertrek naar Buenos Aires (waar op 18 maart de strijd om de vierde wereldbeker begint) was Paul Litjens. Niet alleen zorgde de donkere Utrechter voor alle Nederlandse doelpunten, ook in het veldspel was Litjens de grote animator. Het feit dat hij tegen zijn gewoonte in met de zware stick nr. 26 maar liefst vier velddoelpunten liet aantekenen (de vijf de treffer kwam voort uit de derde en voorlaatste strafhoekslag, die Nederland kreeg toegewezen), spreekt voor zich zelf. bi de eerste helft schoot Litjens ook nog eens keihard tegen de paal, iets dat Theo Doyer na rust herhaalde. Van Heumen liet Ties Kruize en Ron steens aan de kant, beide spelers hebben last van spierblessure in het dijbeen. Vooral de blessu re van Kruize, die vrijdag naar de Bahama's vertrekt voor de beslissende fase van de superstar- srnjd, baart Van Heumen zorgen. Doelman Maarten Sikking maakte alleen de eerste zb minuten van de wedstrijd mee. Toen moest de jhan uit Breukelen na een hevige botsing met de Indiase aanvoerder Phillips „groggy" het veld verlaten. Minutenlang heeft Sikking in de kleedka mer, lang-uit liggend, nodig gehad om weer bij te komen. Ook Phillips werd, met een zware dijbeenblessure, weggedragen. De wedstrijd speelde zich in een bijzonder hoog tempo af. Aanvankelijk leek India de flitsende Nederlandse acties nog aardig te kunnen bijbenen. Na een kwartier was het al 2—2 door doelpunten van Litjens en Syed Ali en Baldev Singh. Vier minuten later strafte Litjens een enorme fout af van de Indiase doelman Femandes. De Utrechter moest wel een sprong maken om „sticks" te voorkomen. De enige fout, die de Nederlandse ploeg in de eerste helft maakte, was dat er te weinig over rechts (Doyer) werd gespeeld. Van Heumen ge bruikte de rust om twee wijzigingen aan te bren gen. Van 't Hek en Van den Bergh kwamen in het veld voor Gunning en Bolhuis. Wereldbekerhouder India, dat geen schaduw meer is van het sterrenteam van enkele jaren geleden, werd steeds vaker op eigen helft teruggedrongen. Tegenover twee treffers van Litjens konden de Aziaten slechts een doelpunt van invaller Surinder Singh stellen (5—3). „Een zeldzaam mooie wed strijd", concludeerde Van Heumen. „Er is ontzet tend veel energie verbruikt. Er zijn, bij wijze van spreken, drie wedstrijden tegelijk gespeeld". Scoreverloop: 3e minuut: Litjens 1—0, 5e: Syed Ali 1—1, opstellingen: Nederland: Sikking (Hermans), Jebbink, Van Eijk, Jorritsma, Tim Steens, Van der Staak, Leefers, Litjens, Bolhuis (Van den Bergh), Doyer, Gunning (Van 't Hek). India: Femandes, Dung Dung, Baldev Singh, Kerketta, Baskaran, Phillips (Surinder Singh), Asiok Kumar, Clau dius (Varender Singh), Crewal, Syed Ali. Vincent Lakra. Wereldbeker naar skister Wenzel WATERVILLE VALLEY Hanni Wenzel uit Liechenstein heeft de wereldbeker ski bij de dames gewonnen. Gisteren werd haar enig overgebleven concurrente, Annemarie Moser- Pröll in de eerste manche van de reuzeslalom in Waterville Valley werd gediskwalificeerd. Annemarie Moser-Pröll zou Hannis Wenzel nog van de eer ste plaats hebben kunnen ver dringen, wanneer zij de laatste twee wedstrijden van dit sei zoen, die meetellen voor het klassement om de wereldbeker, zou hebben gewonnen. Watervil le Valley was de voorlaatste. Miljoen voor Palov in titelgevecht BELGRADO - Alleen in de zwaargewichtklasse boksen worden door de profs kapitalen verdiend. Daaraan wil een con sortium een eind maken. Half juni wordt in Belgrado de strijd om de wereldtitel half- zwaargewicht georganiseerd tussen titelhouder Mate Palov (J. Slavië) en de Brit John Con- teh, die eens houder van het wereldkampioenschap was. Ruim anderhalf miljoen staat ter beschikking van het tweetal, waarvan Palov als titelverdedi ger twee-derde zal ontvangen. Ook in het halfzwaargewicht een miljoenenduel en bovendien is het de eerste keer dat in een Oosteuropees land om een we reldtitel wordt gestreden. Nadat de helpers van Esclassan de weg vrij hebben gemaakt gaat deze renner als eerste over de finish gevolgd door Yvon Bertin (midden) en Eddie van Hearens. Ling breekt neusbeen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ajax zal het vanavond in de competitiewed strijd tegen Roda JC zonder rechterspits Tscheu La Ling moeten stellen. Deze kwam gisteren tijdens de ochtendtraining namelijk dus danig ongelukkig in aanraking met ploeggenoot Frank Arne- sen, dat Ling bij de botsing een gebroken neusbeen opliep. Hoe lang het herstel zal vergen, is nog niet bekend. Hilversum De uitslagen van de gis teravond in Hilversum gehouden dra verijen. ESSEX-PRIJS (2000 meter). 1. Poolster (B. Leeuwenkamp). 2.52.6, 1.26.3. 2. Parel Harvester. 3. Opsies W. Toto: winnend.. 2.50. plaats., 1.30. 1.70. kop pel.. 6.20. trio., 26.50. Niet gestart: Peer Gynt en Peperduur. HERFORT-PRIJS (2000 meter). 1. Rien Arctic (W. Stort). 2.54.3,1.27.2. 2. Petra Hollyrood. 3. Prince de Reve, Toto: Resultaten in Hilversum winnend.. 6.20, plaats.. 1.50. 1.60. 6.50. koppel- 7.10. GLAMORGEN-PRUS (2000 meter). 1 Olten Victory (C. Hetteling) 2.47.2- 1.23.6. 2. O Sullivan. 3. Othello Donne. Toto: winnend., 8.70, plaats., 3.60-5.80- 7.40. koppel.. 79 50. BEOFORD-PRkJS (2440 meter). 1 Pala- tin Hanover (AJ. Mollema) 3.28.3- 1.25.4, 2. Piccolino. 3 Olaf Bloemlust. GLOUCCSTER-PRIJS (2020 meter). 1. Our Gentleman (A H. Suykerbuyck) 2.45.8-1.22.1, 2. Pronkjewait. 3. Pallie ter. Toto: winnend.. 2.90, plaats.. 2.20- 2.50-2.50. koppel- 9.50. trio.. 59.70. AMATEURWINTER KAM PIOENSCHAP (2000 meter). 1 Lentebode (C. Kley- nendorst) 2.46 9-1.24.5. 2. Nozem D. 3. Jamaica-boy. Toto: winnend- 6.50. plaats., 1.80-1.40-3.50. koppel- 9.10. OXFORD-PRIJS (2000 meter) 1. Odys- ner (J.J. Hendrikx) 2.45.7-1.22.9. 2. Paloro du Bois. 3. Nanette d Toto - winnend. 6.40, plaats.. 3.40-4.80-4.30. koppel.. 87.10, trio.. 1496.10. Niet ge start O Tempora en Lapointe. HEREFORD-PRUS (2020 meter) 1 lai- ko Beroona (H. J. Pools). 2.44.1-1.21.2. 2. Nathan Olivier. 3. Kamiel. Toto: winnend.. 3.30. plaats., 1.30-1.30-1.70, koppel- 3.30. CARDIGAN-PRUS (1600 meter). 1 Liesbeth Barke (S. A Hartman) 2.09.3- 1.20.8. 2. Nanette. 3. Nancy Harvester Toto:, winnend., (stal) 3.60, plaats., 5.30-2.50-2.60, koppel, 33.40. trio.. 1357 50. Niet gestart Majoor en Nor- SUFFOLK-PRUS (2020 meter) 1 Olym piade (M. Bouwhuis). 2.49.1-1.23.8, 2. Ooievaar B. 3. Pipo de Clown. Toto: winnend., 4.10, plaats.. 2.10-3.00. kop pel7 40. Ttoaalomzet: 445.153. U! SPORT LEIDSE COURANT *7 WOENSDAG 8 MAART 1978 PAGINA 15 (Van onze sportredacüe) nOETINCHEM Pim van de Meent, thans trainer van FC Amsterdam, heeft een tweejarig contract getekend bij de eerste divisie club De Graafschap. Hij volgt Henk Ellens op, die één jaar bij deze Doetinchem- se vereniging heeft gewerkt. Pim van de Meent tekende gisteren een contract voor twee jaar. Tot het laatste ogenblik is de onzekerheid gebleven, daar Henk van Brussel (Go Ahead Eagles) en Hans Alleman (Rohda Raalte) tot de grootste kanshebbers behoorden voor de opvol- ring. Het werd niettemin Van de Meent die, volgens de woorden van voorzitter Jansen Genneboer „Het betaalde voetbal in de Achterhoek weer in positieve zin in het nieuws moet brengen". Bij zijn aanstelling is Van de Meent bewust voorbij gegaan aan de minder florisante positie welke De Graafschap op de ranglijst van de eerste divisie inneemt en tevens aan het feit, dat de Doetinchemse club er financieel allerminst rooskleurig voorstaat. Van de Meent: „In de voetballerij gebeuren de gekste dingen. Wat er het ene jaar niet is, kan er het andere jaar zijn. Met het verleden heb ik niets te maken. Ik zit in de tegenwoordige tijd en wat er in de toekomst gebeurt daar kun je alleen naar raden". WERKKLIMAAT Na een zevenjarig verblijf bij FC Amster dam ziet Pim van de Meent voldoende mogelijkheden bij De Graafschap: „Het fundament ligt er. De organisatie is opti maal en de accommodatie is goed te noe men. Alleen de medische afdeling zou mis schien verbeterd kunnen worden. Als je over een goede ploeg beschikt en de facili teiten ontbreken, dan ben je nog nergens. Voor mij is het werkklimaat bijzonder be langrijk. Het ligt niet alleen aan het geld. AZ '67 probeert kampioen te worden door grote investeringen. Dat is ook het geval bij MW. Maar waar zijn de grenzen? „Ik ben bereid binnen bepaalde grenzen te werken. Toen ik bij DWS (nu FC Amster dam) kwam, was de situatie slechter dan hier bij De Graafschap. In Amsterdam is een tekort weggewerkt van twee miljoen. Daar is vijf jaar over gedaan, maar het tekort is dan toch maar weg. Als in een dergelijke situatie spelers moeten worden verkocht, heb ik daar geen moeite mee. Ik vind dat de mogelijkheden in Doetinchem duidelijk aanwezig zijn. Als er bij De Graaf schap geen perspectief is, is er bij tachtig negentig procent van het Nederlandse voetbal geen perspectief'. Hoewel Pim van de Meent voor één jaar wilde tekenen, heeft manager Joop van der Klink hem toch voor twee jaar gestrikt. Van de Meent: „Ik had er geen moeite mee voor twee jaar te tekenen. Een contract stelt eigenlijk niets' voor. Als ik ergens een twee- „Ik heb eergevoel", gaf Van de Meent te kennen. „Als ik voel, dat een ploeg met een tiende plaats aan de grens zit, probeer ik Pim van der Meent ziet on danks de sombere financië le positie en de lage klasse ring op de ranglijst, toe komst in De Graafschap. toch de achtste plaats te bereiken. Ik ben echt wel van plan te gaan jagen. Er zal keihard gewerkt moeten worden. De binding met het publiek is hier groter dan in Am sterdam in het Olympisch stadion. De voet ballers dienen te begrijpen, dat zij er zijn voor dat publiek. En omgekeerd natuurlijk. Waarom kan het hier niet net zo als in Engeland en Duitsland? Je bent er in de eerste plaats voor de passieve recreatie. Dan moet je mensen naar de tribunes trekken met attractief voetbal. Dat mag heus wel eens ten koste gaan van het resultaat". Als je het publiek wat wil bieden, moet je nu eenmaal een nederlaag incalculeren. Dat - ,u, wordt eerder geslikt dan dat je met acht NON-ACTIEF mensen voor het doel gaat hangen en elkaar de bal gaat toeschuiven. Zo gauw je dat doet, jaag je de toeschouwers weg. Voetbal lers moeten bedenken, dat zij iets moeten teruggeven aan mensen die wat voor hun doen". de jaar moet blijven, omdat er nu eenmaal is getekend, zit het toch fout". Over de vervanging van Henk Ellens, wiens ontslag bij de spelersgroep niet in goede aarde viel, zei Van de Meent: „Het gekra keel over het ontslag van Ellens gaat aan mij voorbij. Ik heb niet gesolliciteerd. Ik solliciteer trouwens nooit. Er is over die zaak Ellens meer gezegd en geschreven dan er in werkelijkheid is gebeurd. Toen ik bij PEC Zwolle was stonden we bovenaan en toch werd ik op non-actief gesteld". Hoewel Van de Meent geen bepaalde op dracht van De Graafschap heeft meegekre gen, liet de 40-jarige oefenmeester duidelijk uitkomen, dat hij wel degelijk resultaat na streeft j UTRECHT Experimenteren vlak voor de wereldkampioenschappen heeft niet veel zin. Dat moet coach Hans Westberg zich hebben gerealiseerd na de verloren oefen wedstrijd tegen Noorwegen. Hoewel de nederlaag van 6-5 allerminst als „slecht" gekwalificeerd mag worden beseft Westberg wel degelijk dat hij tijdens de wereldkampioenschappen op Las Palm as niet meer met Jack de Heer in de verdedi ging moet spelen. Het terughalen van deze Heerenveen-aanvaller ontwrichtte zo duide lijk de aanval dat zijn clubgenoten Van Wieren en Jansen de draad vaak volledig kwijt waren. Hans Westberg haalde na afloop zijn schouders op en zei „Een oefen wedstrijd is er om te experimenteren. Je kunt het beter nu doen dan volgende week. Dan is het te laat". In de Nederlandse ploeg speelde doelman De Bruyn van Amsterdam een solide partij. Vanavond speelt Nederland zijn tweede oe fenwedstrijd tegen Noorwegen. Scoreverloop 2-2, 1-1, 1-3. Voor Nederland scoor den De Heer (2x), Van Solt, Jansen en Koopmans. De Noorse treffers werden gemaakt door: Römark (2x), Questedahl, Horaldsen, Molberg en Londenes. Ton Sijbrands! Sijbrands r q>' XI naar damclub IJmuiden HAARLEM De vroegere wereldkam pioen dammen Ton Sijbrands heeft over schrijving van het residentie damgenoot- schap (RDG) aangevraagd naar de damclub IJmuiden. Umuiden is dit seizoen gepromoveerd naar de hoogste klasse in de KNDB en hoopt met deze versterking een goede gooi te doen naar de nationale titel. Een wens, die ook bij Ton Sijbrands aanwezig is. IJmuiden is momenteel ook nog in onderhandeling over een mogelijke „transfer" van Rob Clerc. De vereniging hoopt deze week rond te komen met hem.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15