"We zijn in Indonesië niet geïndoctrineerd" KSH kan volgens minister geen eenheid blijven £eid6C©OU/Ml/ltt Alleen gemeenschappelijk overleg over N-wapen Wet voorgesteld voor vondelingen binnenland MARKTEN Vijftien jaar geëist voor dubbele moord Voorlichting voor de consument Beperking alimentatie bevordert emancipatie LEIDSE COURANT PAGINA 9 Vakbonds leden willen acties UTRECHT (ANP) - Leden van de voe dingsbonden FNV bij Unilever Vlees- groep Nederland (XJVGN) zullen zich deze week beraden over mogelijke ac ties. Kaderleden van de bonden hebben giste ren besloten in de vleesfabrieken ideeën te inventari seren, omdat er naar hun mening zo snel mogelijk duidelijk heid moet komen over het aantal ar beidsplaatsen, dat overblijft na een noodzakelijke sane ring van de Vlees- groep. Volgens Roel Dik van de voedingsbon den FNV zit het overleg met de direc tie van de Unilever Vleesgroep vast, om dat zij niet wenst te praten over de vak- bondsvoorstellen. De bonden hebben laten weten een verlies van maximaal 1500 arbeidsplaatsen te willen accepteren. De UVGN-directie houdt het op 1800 ar beidsplaatsen, die moeten vervallen. Meer cipiers DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Haars van Justitie wil op korte termijn honderd vijf tig nieu we bewaarders en gestichtswachters aantrekken om bet personeelstekort bij het gevangeniswezen te verminderen. Me vrouw Haars heeft dit toegezegd in een gesprek met een ambtenarencommis- Vakbondsbestuurder Arie Groenevelt bezocht gisteren de bezette KSH-vesti- ging in Foxhol 'Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De vakbonden zijn boos op minister Van der Stee van Landbouw, die nog altijd mikt op een opsplitsing van het KSH-concern en het verkopen van de onderdelen aan levenskrachtige bedrijven. De bonden hebben daar gisteren, tijdens een gesprek met de bewindsman, tegenovergesteld dat alleen als het concern bijeenblijft, er voor de 3500 werknemers werk blijft „Dat is een onmogelijkheid", aldus de minister „dan zouden we vele honderden miljoenen belastinggeld blijvend moeten inpompen. De bonden hebben trou wens in het recente verleden ingestemd met die opsplitsing". Minister Van der Stee gaat er nog steeds van uit, dat geen enkele van de tot het concern behorende bedrijven geheel behoeft te sluiten, maar wel zullen enkele honderden arbeidsplaatsen prijs moeten wor den gegeven. De thans door de KSH aangevraagde surséance van betaling verandert niets aan die opvat ting, trouwens ook overigens niet aan de situatie Daarom was de minister ook niet blij met de bezet ting van de KSH-bedrijven. Dit veroorzaakt alleen maar onrust, zo zei de bewindsman, al zag ook hij wel in dat de werknemers in een psychologisch moeilijke situatie verkeren. De bezetters van de KSH-bedrijven ontvangen van tal van kanten solidariteitsbetuigingen. De actie is volgens de bonden ook de grootste bezettingsactie ooit door werknemers in Nederland gehouden. De vaste Kamercommissie van Economische Zaken en van Landbouw zullen een mondeling overleg met de minister hebben. Door een delegatie van werkne mers uit diverse KSH-bedrijven zal aan de minister van Economische Zaken een petitie worden aangebo den. ZUIDMOLUKSE DELEGATIE TERUGGEKEERD (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - „We zijn erg blij dat we deze toch hebben mogen maken. Ik kan U verklaren dat we openlijk hebben kunnen pra ten met wie we maar wilden. De mensen daar kennen onze ach tergronden en standpunten. We konden vrij praten en ontmoet ten er erg veel begrip". Dit zei de heer Th. O. Kuhuwael, leider van de groep van vijf vooraan staande Zuidmolukkers uit Ne derland die een reis van vier weken naar Indonesië heeft ge maakt, gisteravond bij aan komst op Schiphol. Kuhuwael zei zeer veel informatie tijdens de reis naar Djakarta en de Molukken te hebben gekregen. Hij toonde zich zeer positief over de oriëntatiereizen die Zuid molukkers naar indonesië hebben onder nomen. „Zo'n uitwisseling van informatie moet naar mijn mening nog veel méér plaats hebben. De mensen op de Moluk ken hebben behoefte aan informatie, maar ook wij. We hebben ons tijdens onze reis bepaald niet geïndoctrineerd gevoeld". Ook de heer L. Ch. Mantouw (mede-voorzitter van de Commissie'Kob- ben-Mantouw) liet zich zeer positief uit. Hij was erg tevreden over de openheid die de delegatie had ontmoet, hoewel het naar zijn mening bepaald niet gemakke lijk was geweest om over politieke ach tergronden te praten. Ds. Rutumalessy en de opbouwwerker Metekohy lieten nogal wat kritische geluiden horen. Rutumales sy zei het teleurstellend gevonden te heb ben dat bij alle gesprekken Indonesische waarnemers aanwezig waren. „Dat was voor onze gesprekspartners een belem mering, aldus Rutumalessy. Metekohy had de indruk dat een flinke groep Zuid molukkers daar naar een of andere vorm van zelfstandigheid streeft, „maar de vraag is in welke juridische vorm". De delegatie is behalve op Ambon ook op enkele andere Molukse eilanden waaron- De Zuidmolukse delegatie terug van haar reis naar Indonesië. V.l.n.r. Metekohy, Manuhutu, Mantouw, Kuhuwael en Rutumalessy. der Ceram geweest. Het bezoek was be gonnen met gesprekken in Djakarta, waar men aan het eind graag terug geko men zou zijn, maar dat bleek niet moge lijk. Geïrriteerd waren de delegatieleden over het optreden van Nederlandse amb tenaren die met Indonesische autoriteiten praatten over het Zuidmolukse probleem. Ze deden het voorkomen alsof de nota over het Zuidmolukse probleem van de regering al in uitvoering was, aldus Mete kohy. De delegatie gaat een verslag op stellen dat aan de Zuidmolukse gemeen schap wordt voorgelegd. Volgende week donderdag zal in Den Haag een gesprek plaats hebben tussen vertegenwoordi gers van de regering en de com missie Mantouw. Binnenkort komt er ook een gesprek tussen vice-premier Wiegel en Ir. Manu- sama. KATWIJK, Groenten, 6 maart Boeren kool 84-128, Waspeen p. kst. Al 410-870, All 330-770, BI 930-1180, Cl 410-620,Cll 380-600, Breekpeen p. kst. I 200-250, II 140-150, Prei p. kg. A 40-44, Uien 9-23, aanvoer 11 ton waspeen. RUNSBURG, Bloemen, 6 maart Ama- ryllis rood 0,180, Amaryllis wit 0,300, Amaryllis 0,286, Anemoon 0,149, Ane moon 0,200, Barlo Nora 0,238, Lena 0,175. Le Reve 0,352, Ingrid 0,120, Sa m's Pride 0,423, Asparagus Plum 0,231, Calla 0,650, Calla wit 1.200, Dramatic 0,835, Horim geel 0,894, Horim wit 0,737, Horim 0,864, Spider geel 0,550, Spider wit 0,697, Chrysant tros jr 0,205, Chrysant tros jr 2,787, Fantasy 0,312, Silvia 0,320, Uchida 0,140, Freesia dub bel 0,166, Arosa 0,232, Aurora 0,244, Ballerina 0,245, Bleu Heaven 0,187, Beethoven 0,280, Golden Yellow 0,145, Miranda 0,310, Royal Bleu 0,227, Yellow river 0,358. Freesia 0,231 Gerbera Rood- a 0,550, imp-Tony 0,463. imp-Amjer tros 0,417, imp-Cinerablad 1,170, imp-Euca- lyp-blad 1.021. imp-Eurovision 0,583, imp-Peter Pears 0,501, imp-Gladiool 0,510, imp-Glad Convill 0,155, imp- Goudsbloem 0,750, imp-Liatris 0,724, imp-Mimosa 1,170, imp-Arachnis 0,380, imp-Orchidee tak 1,277, imp-Orchidee bos 1,293, imp-Proteaboeket 1,475, imp- Paper white 0,080, imp-Ruscus 1,377, imp-Statice 2,646, imp-Diversen 0,132, imp-Diversen 1.904, RGB-Baccara 0,280, Rozen gr blm 0,390, Jack Frost 0,320, RKB-Mercedes 0,560, RKB-Motrea 0,435, Strelitzia 1.965, Strelitzia blad 0.172, Alladin 0,282. Apeldoorn geel 0,205, Apeldoorn rood 0,203, Apericot Beauty 0,470, Arabian Mistery 0,500, Attila 0,370, B of Apeldoorn 0,192, Bel- lona 0,187, Blenda 0,246, Bonanza 0,385, Brilliant star m 0,116, Cassini 0,209, Christmas Man/el 0,300, Copland 0,305, Cordell Huil 0,554, Demeter 0,200, Gerbera Rose-a 0,310, Gloriosa 0,200, Hyacinth gesn 0,981, Hyacinth met bol 0,440, Ideaal 0,234, Wedgewood wit 0,222, Iris 0,180, Enchantment 0,574, liatris 0,210, Blauwe druifjes 1,258. Narc.-ks Carlton 0,180, Dutch Master 0,275, Flower Record 0,141. Nar.-ks g Harvest 0,203, Hios 0,157, Ice Follies 0,206, Unsurpassable 0,346, Yellow sun 0,210, Narcis kas 0,130, Nerine Corusca m 0,492, Nerine 0,177, Cymbidium aan tk 0,565, Cymbidium Is blm 0,496, m-Cymbidium tak 0,355, imp-Anemoon 0,650. imp-Barlo Nora 0.301, imp-Le Reve 0,316, imp-Lolita 0,293, imp-Sca- ma 0,252, imp-White sim 0,299, imp-An- jer gr blm 0,295, imp-Ministar 0,480, imp-Red Baron 0,530, imp-Royalet rose 0,341, imp-Royalet viol 0,436, imp-Roya- let wit 0,418, imp-Sam's Pride 0,395, Dreaming Maid 0,502, Don Quichotte 0,396, Fidelio 0,395, Gudoshnik 0.220, Kees Nelis 0,322, Lucky Strike 0,254, Lustige Witwe 0,228, Monte Carlo 0,264, Mirjoran 0,246, Oxford 0,206, Parade 0,232, Paul Richter 0,216, Pink Attrac tion 0,525, Preludium 0,220, Prinses Irene 0,433, Prominence 0,222, Q of Bartigons 0,448. Thule 0,253, Tulp over ig dubb 0,197, Tulp Leliebloem 0,292, Tulp Parkiet 0,474, Tulpen 0,282, Diver sen 0,060, Diversen 1,168, Begonia -11 1.695, Cactus 10+ 0,466, Dieffenbach 12+ 2,435, Fatshedera (co) 4,700, Guz- mania -11 2.500, Hedera (co) 6,200, Amaryllis 1,646, Philodend 11+ MM 8.972, Primula -10 0,362, Rljoicissus (co) 0,500. Saintpaulia 1,495, Potplanten (st) 9.000. Bellis 0,194, Violen (st) 0,216, perkpl (st) 1,200. Zinman volgt De Waart op Rotterdam - De 41-jarige Ame rikaanse dirigent David Zin man is per 1 juli 1979 benoemd als chef-dirigent van het Rot terdamse Philharmoniscb Or kest Hij was sinds september vorig jaar vaste gastdirigent van het Rotterdams Orkest. Voordien was hij twaalf jaar dirigent van het Nederlands Kamerorkest. Zoals bekend is Edo de Waart benoemd tot dirigent van het Philharmonisch Orkest van San Francisco in Amerika. LTB-jongeren: „Bollenkwe- ken een kwestie van rekenen" NOORDWIJK - De afdeling Duinstreek van LTB-jongeren kwam gisteravond tijdens een bijeenkomst in het Noordwijkse café Duinpoort tot de conclusie dat verantwoord bollen telen een zaak van rekenen is gewor den. Voor de kleine bollenbe- drijven liggen de overlevings kansen in werktuigcombinaties en nieuwe samenwerkingsvor men. Cijfers tonen aan dat de bedrijf sopbrengsten achter zijn geble ven bj de stijgende kosten Van af de zestiger jaren zijn de ar beidskosten met 350% toegeno men, terwijl de opbrengsten per vierkante Rijnlandse roede slechts een stijging-van 30% te zien geven. Als gevolg hiervan is een verschuiving van arbeid naar kapitaal ontstaan. Door de mechanisatie trachten de kwe kers met minder mankracht het zelfde werk te doen. De vraag naar arbeid daalde dientenge volge in de tien jaar van 2600 uren per hectare tot 700 manu ren per hectare. De mechanisa tie noopt de bollenkwekers tot aanzienlijke kapitaalsinvesterin gen. Door de hoge bijdragen die daarmee gemoeid zijn, heeft de gedachte om de werktuigen ge zamenlijk te gebruiken, vorm gekregen. Werktuigcombinaties zijn vrij uniek in de duin- en bollen streek. In kwekerskringen voelt men er wel voor. Een stap ver der is het gezamenlijk gebruik van arbeid. Als gevolg van de mechanisatie kan het arbeids- overschot ook buiten het eigen bedrijf worden aangewend. Op deze wijze ontstaat een econo misch gebruik van zowel de ar beid als het geïnvesteerde be drijfskapitaal. Verkiezingen en Kabinetsfor matie '77 is de titel van een ongeveer 100 foto's omvattende tentoonstelling, die van 9 maart af te zien zal zijn in de exposi tieruimte van de afdeling Ne derlandse Geschiedenis in het Rijksmuseum. De foto's zijn ge maakt door Han Singels en Dolf Toussaint in het kader van de jaarlijkse foto-opdracht over ac tuele onderwerpen die het Rijksmuseum sedert 1975 ver strekt. Leonard Bernstein brengt op 9 maart op zijn Haagse concert met het Concertgebouworkest in het Congresgebouw een ge wijzigd programma. Uitgevoerd zullen worden de tweede en der de symfonie van Beethoven. Arie Boers, leerling van het Ko ninklijk Conservatorium, doet vrijdagavond 10 maart open baar eindexamen concertdirec tie in de Remonstrantse Kerk, Laan 20 Den Haag. Op het pro gramma staan werken van De bussy. Stamitz (Fluitconcert met Eric Dequeker als solist) en Brahms. Anderhalf jaar voor 20 inbraken DEN HAAG/RIJNSBURG De Haagse rechtbank heeft gisteren een 19-jarige plaatwerker ver oordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Zijn 20-jari- ge broer kreeg 11 maanden waarvan 3 maanden voorwaar delijk. Een 19-jarige bloemen- kweker uit Oegstgeest werd ver oordeeld tot 15 weken hechtenis waarvan 12 weken voorwaarde lijk. De drie jongens stonden terecht voor een groot aantal inbraken die ze in de laatste maanden van het vorige jaar pleegden. Hun werkterrein strekte zich uit tot Boskoop waar een benzines tation werd gekraakt. In de om geving van hun woonplaats bra ken de drie vrienden in verschil lende winkels in. In totaal wer den 20 inbraken gepleegd die door de officier van justitie niet allemaal ten laste werden ge legd, omdat voldoende bewijs ontbrak. SECRETARIS-GENERAAL MR. J. LUNS VAN NAVO: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Secretaris-generaal mr. J. Luns van de Navo heeft gisteren in Den Haag zijn eerdere uitlatingen bevestigd, dat Amerika wel licht binnen afzienbare tijd de Navo-partners zal consulteren over het eventueel inbrengen van het neutronenwapen in de ontwapeningsbesprekingen met de Sovjet-Unie. Hij ontkende tegelijk, dat Amerika met Navolanden afzonderlijk overleg over deze kwestie zou willen voeren, zoals de inmiddels afgetreden minister van Defensie dr. R. Kruisinga in zijn ontslagbrief had gesuggeeerd. Mr. Luns bevestigde ook dat Amerika beschikt over de blauwdruk van de neutronengranaat. „Het kan dus eenzijdig dit wapen maken. Daarvoor is geen toestemming van de Navo-partners nodig. Maar ik kan me wel voorstellen dat de Amerikaan se regering wil weten of zij deze wapens eventueel zal kunnen opstellen in Europa". Mr. Luns liet verder weten dat dr. Kruisinga hem vorige week in Noord-Noorwegen tijdens oefenin gen van onder meer Nederlandse mariniers aldaar, had laten weten „ernstig te moeten nadenken over een aantal problemen" en dat hij voor een ernstige beslissing stond. De secretaris-generaal van de Navo bracht giste ren een werkbezoek aan Den Haag waar hij overleg voerde met minister De Koning van Defen sie ad interim, met minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken en na diens terugkeer van een verblijf in Brussel 's avonds met premier Van Agt. Hij stelde vast dat in Nederland „bijzonder veel aandacht aan het neutronenwapen wordt besteed, meer dan in de meeste andere landen". Edo de Waart Uri] dirigeert Falstafr van Verdi Op 9 maart gaat in het Scheven- ïngse Circustheater een serie j heropvoeringen van Verdi's I laatste meesterwerk „Falstaff" van start bij de Nederlandse Operastichting. Op 11 maart volgt een herhaling. Deze Gotz- Friedrich-productie, die in het Holland Festival 1972 in premie re ging en in het seizoen 1973/'74 een eerste reeks herhalingen be leefde, zal onder supervisie van Götz Friedrich worden ingestudeerd door Jeannette As ter in de decors en costuums van Reinhart Zimmermann en I Jan Skalicky. j De amerikaanse bariton Tho- mas Stewart (vorig" seizoen bij de Operastichting Golaud in j „Pelléas et Mélisande) zal de I titelrol voor zijn rekening ne men. Nieuwe namen in de cast zijn verder Gwendolyn Kille- brew als Mrs. Quickly, Patricia Wells als Mrs. Ford (beiden geen I onbekenden bij de Operastich- ting), de Italiaan Max René Co- I sotti als Fenton en de bulgaarse tenor Peter Gougaloff en Dr. Cajus. Ruth Welting, Sophia van I Santé, Jan Derksen, Nico Boer, Henk Smit en Wim Kouwenho- I ven completeren het solisten- I team. Dirigent is ditmaal Edo de t Waart, die het Rotterdams Phil- j harmonisch Orkest zal leiden, j Verder werken het Nederlands I Operakoor (koordirigent Thijs 1 Kramer), het Kinderkoor Paul j Hameleers en leden van het Na- tionale Ballet (choreograaf: Ivan Kramér) mee aan deze produc tie, die na Scheveningen ook nog te zien zal zijn in Rotter dam, Amsterdam en Utrecht. Zuidhollandse boycot van Argentinië (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Zuidhol landse Statenlid A. P. van Hoek (PSP) wil dat Provinciale Sta ten van die provincie zich uit spreken tegen deelname van het Nederlandse voetbalelftal aan de wereldkampioenschap pen in Argentinië. Volgens dit Statenlid moet het mogelijk zijn „een provinciale draai te geven" aan een boycot actie tegen de wereldkampioen schappen. „Te denken valt aan een speciaal beroep op de Zuid hollandse voetballers, hockeyers en schakers om niet te gaan, of op het Zuidhollandse publiek om mee te doen aan de boycot actie." De uitslagen van een NI- po-enquête, waarbij 68 procent van de Nederlandse bevolking zich uitsprak voor deelname van Nederland, negentien pro cent tegen en dertien procent hierover geen mening had, is volgens het Statenlid een „ex quise gelegenheid voor politici om juist in de laatste Statenver gadering voor de verkiezingen zonneklaar te manifesteren dat hun geweten voor hen zwaarder weegt dan hun electorale belan- JARIG Jhr. A. W. L. Tjarda van Starken- borch Stachouwer, de laatste Gou verneur-Generaal In Nederlands-ln- dië is vandaag 90 jaar geworden. IN HOGER BEROEP: DEN BOSCH (ANP) Vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek luidde de eis van advocaat-ge neraal mr. A. Kalthoff voor het gerechtshof in Den Bosch tegen de 27-jarige Piet M. uit Swal- men. Piet was door de recht bank in Den Bosch ook al tot vijftien jaar veroordeeld, schul dig aan het doodschieten van twee van zijn buren in de nacht van 6 op 7 augustus van het vorig jaar. De familie M. en de buren, de familie B., leefden al een tijd op voet van oorlog. Op de kermis kreeg de vrouw van Piet na een ruzie een pak slaag van een paar buren. Dat vroeg" om wraak en op de avond van de zesde augustus wachtten vader M. en zoon Piet de buren op. Die kwamen tegen middernacht en er ontstond een gooi- en smijtpartij waarbij stenen en tuinhekjes over en weer vlogen. Wat er daarna gebeurde is ook voor het hof niet duidelijk ge worden. Verdachte en getuigen hielden in diverse stadia van het onderzoek talloze lezingen. Maar één ding staat vast: op zeker moment werd uit verschil lende hoeken op de hals over kop vluchtende leden van de familie B. geschoten. Twee van hen haalden de veilige schutting niet en bleven dood liggen: Mar tin B. (22) en zwager Udo O (23). De staatssecretaris van Economische Zaken, Hazekamp, heeft in het kabinet-Van Agt naast de zorg voor het midden- en kleinbedrijf, ook de sonumentenzaken in zijn portefeuille gekregen. De Consumentengids vond dit feit van voldoende belang om de heer Hazekamp voor het nummer van deze maand een interview af te nemen. En terecht. Want consu mentenzaken komen in een steeds scherper daglicht te staan naarmate de consument zich meer van zijn macht bewust is geworden en zich in eigen organisaties heeft verenigd. Hoewel het consumentenbeleid altijd onderdeel van het regeringsbeleid heeft uitgemaakt, is het tot nu toe nimmer toevertrouwd aan een eigen bewindsman. Het resorteerde steeds onder de directe verantwoordelijkheid van de minis ter van Economische Zaken. Die ministers hadden en hebben vele andere zaken, waaraan zij aandacht dienen te schenken. Dat is zeker het geval sedert een duidelijke en hardnekkige recessie is ingetreden na de energiecrisis van 1973. Alleen om die reden al is het goed, dat staatssecretaris Hazekamp bijzonder op deze belangen gaat letten. Dat daarbij knelpunten kunnen optreden met zijn integratietaak voor het midden- en kleinbedrijf is onderkend. Zonodig zal de minister dan knopen moeten doorhakken. Aan die oplossing kunnen nogal wat bezwaren kleven, maar toch moet de voorkeur worden gegeven aan de nu tot stand gekomen overheveling van de consumentenzaken uit de overvolle portefeuille van de minister naar de staatssecreta ris toe. Immers het conflict van belangen zal zeker ook optreden als deze belangrijke aangelegenheden in de porte feuille van de minister zelf waren gebleven. Bij de vele aspecten, die het consumentenbeleid kenmer ken, is de voorlichting aan de consument wellicht van het meeste belang. Daaraan is tot nu toe onvoldoende gedaan, althans van de kant van de overheid. De Tweede Kamer heeft zich al meerdere malen uitgesproken voor betere voorlichting, objectieve uiteraard, via belangrijke media als radio en televisie, in de zendtijd van de overheid. Het is daarom verheugend, dat staatssecretaris Hazekamp nu heeft beloofd in deze kabinetsperiode die voorlichting tot stand te willen brengen. Dat kan een stap vooruit worden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Er moet een wettelijke regeling komen voor het te vondeling leggen van ba by's. In die regeling moet onder meer staan, dat baby's tot een half jaar oud die door de moe der of de beide ouders niet gewenst zijn, afgegeven kunnen worden aan een dag en nacht geopend instituut, zonder dat daaraan strafrechtelijke gevol gen zijn herbonden. Andere vormen van te vondeling leg gen blijven wei strafbaar. Dit heeft de Nederlandse Ver eniging van Organisaties voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap (FIOM) gisteren voorgesteld in een brief aan Justitieminister De Ruiter Volgens de FIOM moeten de genoemde opvanginstituten aan gewezen worden door de over heid. In de instituten moet de anonimiteit gewaarborgd zijn. Degenen die een baby afgeven, moeten ook te horen krijgen wat de consequenties van hun daad zijn en wat er verder met het kind gaat gebeuren. In de voorgestelde wet moet dan ook tevens een adoptieregeling worden opgenomen. Tenslotte vindt de FIOM, dat moeder of ouders die afstand van een baby willen doen. een bezinningspe- riode ihoeten krijgen van drie maanden. Binnen -die tijd zou het kind nog teruggenomen kunnen worden. Nieuwe visakten DEN HAAG (ANP) Mi nister Van der Stee (Land bouw en Visserij) heeft de postkantoren weer belast met de uitreiking van vis- documenten voor de perio de van 1 juni tot en met 31 mei 1979. De kosten van de viskaarten zijn ver hoogd. Deze bedragen voor de gro te visakte 33,05 (waarvan 12 als bijdrage ter verbe tering van de binnenvisse rij); - voor de kleine visakte 11.05 (waarvan 6 als bijdrage ter verbetering van de binnenvisserij); - voor ht zgn hengelbewijs 5,05 (waarvan 4 als bij drage ter verbetering van de binnenvisserij), aldus een mededeling van het ministerie van landbouw. DEMONSTRATIE TEGEN KONING HASSAN VAN MAROKKO Een groep van ongeveer 30 demonstranten heeft gisteren in Rotterdam geprotesteerd tegen het herdenkingsfeest van de troonbestijging van koning Hassan II van Marokko De demonstratie was ondermeer gericht tegen de hoge kosten waarmee dit feest gepaard gaat en tegen de onderdrukking in dit land. Brede lagen van de bevolking van Marokko leven in armoede. DEN HAAG (ANP) Alle alimentatie verplichtingen van ex-echtgenoten ten opzichte van elkaar zouden moeten wor den beëndigd als ze twaalf jaar of langer hebben geduurd. Meer dan tweederde van de Nederlan ders vindt dat de levenslange alimentatie plicht moet worden beëindigd en vervan gen moet worden door een overbrug gingsalimentatie van twee tot vijf jaar. Deze beperking zal „de emancipatie be vorderen en de mogelijkheden tot gemak zucht en uitbuiting verminderen zo niet uitsluiten". Dit stelt de Stichting Organisatie Ge scheiden Mensen (SOGM) in een beleids plan over onrechtvaardige gevolgen van echtscheiding. Het plan is gisteren aange boden aan de minister van justitie. De SOGM wil een noodwet voor het ophef fen van de alimentatieplicht na twaalf jaar. De SOGM pleit ook voor een on baatzuchtige wijze van behartiging van de belangen van kinderen. Er moet plaats zijn voor inspraak bij de opvoeding en voor redelijke omgangsregelingen. De ali mentatie voor de kinderen hoort naar draagkracht te worden betaald en dient zo mogelijk kostendekkend te zijn. De gewenste situatie is, aldus de SOGM, dat man en vrouw gelijkelijk de kinderen verzorgen en de kosten van de opvoeding voor hun rekening nemen

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9