Regionale Don vecht tegen ambtelijke molens Grachtweg onder slopershamer Panden aan Grond voor zelfbouwers in Buitenhof FUNDAMENTEN VAN KLOOSTER DE POEL NOG NIET GEVONDEN Marine zamelt 2.500 golden in voor Geleidehondenfonds REGIO LEID3E COURANT DINSDAG 7 MAART 1978 PAGINA Beschonken kerkgangers luidden klok Jeroenskerk NOORDWIJK Vele bewoners van Noordwijk-Binnen hebben zich zondagmorgen afgevraagd wat er aan de hand was met de klok van de Sint-Jeroenskerk. Zij wekte de indruk niet op adem te kunnen komen en liet af en toe een enkele, sombere slag horen. Niet-kerkgangers dachten aan een mankement in het mechanisme van het uurwerk, maar achteraf blijkt de onevenwichtigheid in het klokgelui veroorzaakt te zijn door een paar beschonken indringers. Deze kwamen tijdens de kerk dienst binnen en wekten de ergernis van de bezoekers door het maken van luide op merkingen, het opsteken van sigaretten en dergelijke aktivi- teiten. Daar zij de dienst ver stoorden, trachtte koster Ho- genelst hen met een zoet lijntje naar buiten te krijgen, maar dit werd beantwoord met het stukgooien van bierflessen in de hal van het kerkgebouw. Op een gegeven moment wa ren de vreemde kerkgangers verdwenen. Zij bleken zich toegang te hebben verschaft tot de toren en brachten daar de klok tot onregelmatig gelui. Een inmiddels gewaarschuwde politiepatrouille vond het luik naar de toren gesloten en op herhaald verzoek om het luik te openen kwam geen enkele reactie. De politie overwoog toen een operatie met traan gas, maar zover kwam het niet, doordat de beschonken mannen zelf naar beneden kwamen. Verontwaardigde kerkgangers dreigden hen te lijf te gaan. De politie rekende echter de vandalen in en voer de hen af naar het politiebu reau. Een van hen bleek een Noordwijker (27) te zijn, de maat in 't kwaad (24) kwam uit Hillegom. Zij hadden na een nachtelijk feest te diep in het glas gekeken. Voor de ge wekte consternatie kregen zij een proces-verbaal. LEIDERDORP - Op de talrij ke verzoeken van particulieren om tezijnertijd grond in het Buitenhof beschikbaar te stel len voor woningbouwpiannen kunnen thans nog geen toezeg gingen door het college van b en w worden gedaan. Wethou der Drenth deelde gisteravond tijdens de vergadering van de begeleidingscommissie Buiten hof mede dat tot nu toe alleen een uitzondering is gemaakt voor een groep zelfbouwers. Het college staat sympathiek tegenover de plannen van de stichting Zonnewoningen Lei derdorp en de stichting Kasko, maar vindt het nog te vroeg om nu al op verzoeken om bouw grond in te gaan. De begelei dingscommissie hield zich gis teravond verder bezig met de situering van „De Brink". Op de plaats waar nu de buitenma nege van „Liethorp" ligt, komt straks de Brink op de Vossius- laan tegenover Winkelhof. Het stuk tussen Engelendaal en Brink is gereserveerd voor nieuw „Dillenburg". De com missie concludeert dat het nu tijd is om de ontwikkelde ste denbouwkundige uitgangspun ten vast te leggen. Het wegen plan zal worden uitgewerkt zo dat het gebied bouwrijp ge maakt kan worden. Na de be werking van het terrein door verticale drainage, moet het nog een jaar braak blijven lig gen voordat gebouwd kan wor den. Groen licht voor bouw scholen in Voorhof LEIDERDORP - De eerste paal voor de twee geïntegreer de lagere en kleuterscholen in het Voorhof gaat maandag 13 maart de grond in. Het college van b en w heeft hiertoe giste ren besloten. Rondom de bouw van deze scholen, waarin het openbare (de Vogel weid) en protestant-christelijke onder wijs een plaats zullen krijgen, is de afgelopen maanden het nodige te doen geweest. Zoals bekend werd de bouw die aan vankelijk op 6 januari had moe ten beginnen door bezwaren van bewoners van het Heel- biaadjespad en Rozemarijn tuin uitgesteld. Nadat er spoedig overeenstemming was bereikt tussen het college en omwonen den, ontstond er grote onrust bij ouders en in onderwijskrin gen toen bleek dat het college de vertraging had aangegrepen om het bouwplan te wijzigen. De plannen van het college tot uitstel van de bouw van de tweede school stuitte echter op hevig verzet van de Leiderdorp- se gemeenteraad. In een rumoe rige extra raadsvergadering werd na lang debatteren het compromis bereikt waarbij het college zwichtte voor de eis van de raad het gehele scholencom plex tegelijk in aanbouw te ne men doch de grootte van de tweede school te laten afhangen van de dan bekende leerlingen prognoses. Vandaag zullen de omwonenden omtrent het nieu we bouwplan worden ingelicht. Het gymnastieklokaal wordt voorlopig niet gebouwd WIM VAN DEN BERG (BP) „IK WORDT NIET SERIEUS GENOMEN Politieke fuguren die een meer dan alledaagse indruk op hun omgeving achterlaten zullen er altijd wel blijven bestaan. Zo denkt het Statenlid Wim van den Berg, de Meerkerkse veehouder, dat hij de puntjes op de provinciale i zet. Politieke tegenstanders van de Boerenpartij verslijten hem liever voor dorpsgek of Don Quichotte. Met de dolende ridder die de strijd tegen molens aanbond, kan de 37-jarige Wim van den Berg zich wel vereenzelvi gen, mits met molens natuurlijk de ambtelijke variant bedoeld wordt. Aanvankelijk dachten de Zuidhollandse statenleden dat Van den Berg in navolging van zijn partijgenoot Koekoek wat grappen in de provincievergadering kwam maken. Maar gelachen is er niet al te veel. Als een van de weinige oppositiepartijen stelde de eenmansfractie zich ten doel een genadeloze oppositie te voeren tegen het dagelijkse bestuur van de Provincie. Zoveel mogelijk opvallen door een afwijkend gedrag is door de Boerenpartij van een puberaal euvel, veranderd in een hoogstaande moraal van een partij die de krentjes van de politieke taart mag snoepen. Elke vergaderdag tref je Wim van den Berg aan in het Provincie huis achter het spreekgestoelte en de interruptiemicrofoon. Daar haalt hij fel uit naar het college van Gedeputeerde Staten over het begrotingstekort, de groene brievenbussen, de Zuidhollandse verkeerssituatie en de behandeling van de bezwaren tegen het streekplan. De uitdrukking „onbehoorlijk bestuur" ligt dit soort oppositievoerders in de mond bestorven. De houding van Van den Berg schiet zijn doel vaak voorbij. Naar zijn zeggen bijten „de hoge heren" liever hun tong af dan toe te geven dat hij misschien wel eens gelijk zou kunnen hebben. Voor de Meerkerkse veehouder is deze confrontatie een eeuwigdurende frustratie. „Mijn kritiek is opbouwend bedoeld, het komt alleen zo vaak verkeerd over. Ik wil nu eenmaal vechten voor mijn idealen en dat zijn ze op het Provinciehuis niet gewend van Statenleden Men weigert dan ook mij serieus te nemen", zo luidt het commentaar. Een vlotte kijk op het regionale gebeuren, met een vleugje humor is kenmerkend voor de vriendelijke boer. Aan het begin van zijn politieke carrière oogstte hij succes met de verkoop van verse melk in de kantine van het Provinciehuis. Willem had persoonlijk de ochtendproduktie van zijn eigen koeien gereserveerd om zijn collega-statenleden van „echte" melk te voorzien. „Dat is tenminste beter dan de gesteriliseerde en gepasteuriseerde troep die jullie hier in Den Haag melk noemen", gaf Van den Berg te kennen Een ander belangrijk hoofdstuk uit het leven van de levensgrote veehouder is zijn strijd voor de stichting „Vrije Recreatie". De gedachte die ten grondslag ligt aan het kamperen bij de boer is dat de plattelandsbewoners de natuur moeten kunnen delen met stadse bleekneuzen. Een onrendabele boomgaard hoeft niet te worden gerooid als de boer wat kan bijverdienen door er plaats in te ruimen voor kampeerders. Van de succesvolle strijd tegen de overheid is niet zoveel meer te zien. Honderden kampeerders vinden elke zomer een legaal plekje op het boerenland. De camping van Van den Berg heet heel toepasselijk: „De Victorie". Verkiezing Het verkiezingsprogramma van Wim van den Berg voor de Zuidhol landse fractie is een indrukwekkende verlanglijst. „Wedden dat u er ook vóór bent?", staat er boven. In het programma wordt uiteengezet dat de Boerenpartij zich sterk maakt voor de wensen en inspraak van de bevolking. Een aardige tegemoetkoming op het provinciale begrotingstekort ziet de partij in een verlaging van salarissen en vergoedingen van Statenleden, Gedeputeerden en Ambtenaren. De Boerenpartij neemt fel stelling tegen het ontwer pen van Streekplannen in de provincie Zuid-Holland. Dit wordt gezien als een inbreuk op hét particulier initiatief. De provincie zou slechts richtlijnen moeten geven aan de gemeentebesturen. „Kijk, wij denken dat de provincie op de stoel van de gemeente wil gaan zitten. Een typisch voorbeeld van centralisatie. Hoe de bevolking over het streekplan denkt is wel duidelijk: er zijn niet minder dan 1250 bezwaarschriften binnengekomen. Sommige be zwaarschriften zijn door een gemeentebestuur dat een groot aantal mensen vertegenwoordigd ingestuurd. Slechts 20 appelanten krij gen de gelegenheid om hun standpunt mondeling uiteen te zetten. De rest zal tezijnertijd wel een antwoordje van het college van G.S. krijgen. Opmerkelijk is de suggestie om de leerplicht voor werkende 16 en 17-jarige af te schaffen. Desgevraagd licht Wim van den Berg toe: „Hoeveel gezonde jongens en meisjes kunnen door die leer plicht van een of twee dagen, niet aan een baantje komen. De werkgevers kun je het niet kwalijk nemen, de jongeren moeten tijdens de leerdagen ook nog doorbetaald worden". Ondanks het feit dat de Boerenpartij zijn vleugels uit slaat boven bredere groepen van de bevolking, wordt de boer in dit alles niet vergeten. Een groot deel van het programma is gewijd aan deze hulpeloze agrariër. De Boerenpartij wil de rechten van de plattelandsbevol king vóór alles beschermen. Hiervan getuigd het voorstel om agrariërs vrij te stellen van milieuheffingen. Ruilverkaveling zou alleen mogen geschieden op verzoek van de belanghebbenden. Een verfrissing van het ambtelijke taalgebruik, moet een eerste aanzet zijn om de burger enige bestuurlijke duidelijkheid te verschaffen. Bovenaan de Boerenpartijlijst in Zuid-Holland prijkt de naam van landelijke fractievoorzitter Koekoek. De stemmen die hij met behulp van zijn bekendheid verwerft, komen automatisch ten goede aan nummer 2. Is dit volksverlakkerij? „Nee hoor", verklaart Van den Berg. „We maken er geen geheim van. Maar Koekoek maakt zo voor de Zuidhollandse fractie een beetje reclame. Ondanks het feit dat hij niet in de provinciale staten zou komen, is hij voor ons toch zo'n beetje het gezicht van de partij. Hij is nu eenmaal een bekend figuur". Niemand kan ontkennen dat de Boerenpartij, zij het onderling sterk verdeeld, een stukje parlementaire geschiedenis schrijft. Wie je er in het Provinciehuis ook naar vraagt; iedereen is ervan overtuigd dat Wim van den Berg zich uit de naad werkt voor de Boerenpartij. Dat je met al die mooie idealen een keer tegen de provinciale] lamp loopt, neemt hij op de koop toe. „Ik hoop toch nog lange tijd mee te kunnen draaien in de provincie om te vechten tegen de waanzin die je er dagelijks te horen krijgt. Churchill heeft eens gezegd: voor je 30e moet je een idealist zijn, wie het daarna nog is, is een idioot. Noy dan maar idioot"! Ed_01ivier Uitvoering van Lukas-passion NOORDWIJK - In de Grote Kerk in Noordwijk-binnen wordt vanavond voor de 33e maal de Lucas-passion van J. S. Bach uitgevoerd. Aan de uitvoe ring wordt medewerking ver leend door de koren "Cantate Domino" uit Noordwijk en "Halleluja" uit Katwijk. Verder werken een team van solisten en het Haagse Begeleidingsorkest. Traditiegetrouw staat het geheel onder leiding van de Noordwijk- se dirigent Johan Admiraal. De toegangsprijs van het concert dat om acht uur begint, be draagt 6 gulden. Toegangskaar ten zijn verkrijgbaar bij de koorleden en indien voorradig, 's avonds aan de kerk. LEIDERDORP Tijdens de gistermiddag voortgezette graafwerk zaamheden naar het voormalige klooster De Poel nabij de Maurits- singel, zijn slechts wat scherven aardewerk gevonden uit de zestiende en zeventiende eeuw. De scherven zijn afkomstig van Duits aardewerk en Delfts Blauw. Omdat niet verwacht wordt dat er op deze plaats belangrijkere vondsten gedaan zullen worden, wil de Archeologische Werkge meenschap hier met de graafwerkzaamheden stoppen. Er zijn echter nog meer plaatsen in Leiderdorp waar het klooster gestaan zou kunnen hebben. Wanneer de Mauritssingel verder wordt doorgetrokken naar de Achthovenerweg wil het archeologisch team nog een poging wagen nabij de Does. Dit zal echter pas aan het eind van dit jaar plaatsvinden. Kolonel Rijks (rechts) overhandigt de cheque aan de heer Hom (midden). Oe heei Ouwekerk van het Marine Bewakingskorps kijkt toe. OEGSTGEEST Een van de laatste officiële daden van de direkteur van het Marine Elek tronisch bedrijf, voor zijn ver trek wegens pensionering op 17 maaart, was het overhandigen van een cheque van 2500 gulden aan de heer N.A. Hom, propa gandist van het Koninklijk Ne derlands Geleidehondenfonds. Bij de overhandiging van de cheque legde kolonel H.A. Rijks uit dat het geld de opbrengst is van de oud-papieractie, die bin nen de marinebedrijven gehou-, den is voor blindegeleidehon- den. In 1974 werd de training van drie honden bekostigd en twee jaar later konden nog twee hon den aan een visueel gehandicap te worden afgeleverd. Gisteren werd het rijtje tot tien volge- maakt. Voor tien blindegeleide- honden is in de afgelopen jaren 62.500 kilo oud-papier opge haald. De heer Hom verklaarde na ont vangst van de cheque: "Wat jul lie doen is een blinde een kwart van zijn leven teruggeven, na melijk zijn mobiliteit. Het duurt, een paar maanden voor je op elkaar ingespeeld raakt, maar daarna durf je uit eerbied voor het dier dat naast je loopt hem geen hond meer te noemen". W v d Berg: „Mijn kritiek is opbouwend bedoeld, het komt alleen verkeerd over" Oe panden aan de Gracht- weg. die binnenkort tegen de vlakte gaan. LISSE Burgemeester en wet houders van Lisse willen op korte termijn beginnen met de sloop van de panden 4 tot en met 16 aan de Lissese Gracht- weg. Het gaat om het bekende Grachthuisje, de voormalige huisvesting van een kunsthan del en een doe-het-zelf houthan del. De gemeente besloot in 1974 al tot de aankoop van de panden om te komen tot de realisering van een parkeerter rein in het bestemmingsplan „Centrum". Naar aanleiding van een in de raadsvergadering gevoerde discussie, overweegt het college nu de vrijgekomen voor de bestemming van de vrij gekomen grond. Het door de raad verleende krediet voor de reconstructie van de Deverlaan en het toegangspad naar het huis Dever, is goedgekeurd door het dagelijks bestuur van de provincie. Voor de verdere „aankleding" van de omgeving van de onlangs gerestaureerde donjon, vraagt het college een krediet van 70.000 gulden voor de aankoop van de benodigde grond. Over de aankoop van bijna 4000 vierkante meter grond, onderhandelt de gemeen te op het moment met eigenaars en pachters. De inrichting van de grond rondom het Huis De- ver geschiedt in overleg met de beheerscommissie Dever en de raadscommissie voor openbare werken. grond te gebruiken voor wo- 35.000 guldenbeschikbaar te ningbouw in de sociale sfeer. stellen. Het gemeentebestuur wil in overleg met woningbouwver- In de raadsvergadering die mor- enigmg Volksbelang en de gen wordt gehouden stellen b. raadscommissie voor ruimtelij- en w. voor een krediet van ke ordening, een plan opstellen stond evenmin in rëlatie tot de campinghouder, laat staan dat hij enig geldelijk voordeel aan het afgeven van die stukken heeft gehad. Kom nou! Het kwam enkel en alleen voort uit goedigheid. Zijn fractiegenoten hebben in een later stadium gehoord, dat de bewuste stukken van hem afkomstig waren. Ons bleek toen, dat de campinghouder de, stukken had gekopieerd en ter! verdediging van zijn prfve-be- langen bij de raadsleden had: bezorgd, waarmee hij zichzel overigens de das omdeed. Ld: op: bezorgd in een beperkt/ kring van de raadsleden! Al dan de post van een wethoudel en een verslaggever door elka:/ wordt gehaald, is het duidelifl hoe de pers achter deze zaak i) gekomen. Natuurlijk hebben wij aangé drongen op een bekentenis, maar Dick was er in zijn ge- dachtengang heilig van over-: tuigd, dat hij daarmee anderen, wier vertrouwen hij op zijn beurt had beschaamd, ernstig zou benadelen. Wij hebben dat aangenomen. En geen van ons drieën heeft een verradersrol willen spelen. Ven scheidene leden van de CDA- fractie hebben al ruiterlijk toe-, gegeyen, dat zij evenmin een fractiegenoot zouden hebben verraden. De door de pers uit voerig belichte misstap heeft nu de politieke kop van Dick ge kost. Laten we er voor oppas sen, dat de mens Van der Meer' hiervan geen nadeel ondervindt Dat verdient hij beslist niet Voor ons is hij zeker dezelfde persoon gebleven. Dick, harte lijk dank voor wat je voor Alke made en voor de VGA hebt gedaan. Je bent en blijft onze vriend. Henk van Duij keren Jan Koek Joop Kret Politiek in Alkemade Naar aanleiding van het inge zonden stuk in de Leidse Cou rant van dinsdag 28 februari door M. Hoogeboom die zo slecht op de hoogte is van de zaak veerlieden zou ik willen reageren. De veerlieden hadden wegens een slechte werksituatie een on derhoud met de gemeente. De veerlieden wijzen gemeente op onverantwoord werken door eenmansbezetting. De gemeente gaat er niet op om een oplossing voor problemen te zoeken. Meer mensen kost geld. De gemeente heeft in 1976 geen enkel pasje uitgegeven aan Ka- genaars. De gemeente liet de prijzen van de 10-rittenkaart- zelf stijgen. En de mensen dach ten, dat de veermannen zelf de prijzen maakten en vroegen of ze niet genoeg verdienden, 's Zo mers als het altijd een overstel pende drukte was, en regelma tig een veerman met vakantie was, moesten ze maar zien hoe ze dit fiksten. De politie op de Kaag gaf op dracht aan de veermannen tij dens de ergste drukte mensen voor niks over te zetten. Pontjes vol mensen gingen er regelmatig voor niks over. Zelfs de kaart jesautomaten mochten niet ge bruikt worden, dat gaf teveel oponthoud. In de politierappor ten zijn gegevens hierover terug te vinden. Zolang de gemeente veerman nen zonder werk en zonder in komsten mag zetten, vraag ik me af of er wel een goed beleid wordt gevoerd. Wat er in de VGA is gebeurd is niet goed te praten. Maar laat het CDA zich zeker geen nette mensen noe men. Maar een goede oplossing proberen te vinden. En als je die kundigheid niet bezit, ga dan niet in de politiek. J.A. Hoekstra-Schoo Nieuwe Wetering Politiek in Alkemade Het zou misschien verstandiger zijn om niet te reageren, maar als wij die negatieve ingezonden stukken en de soms gekleurde verslagen van raadsvergaderin gen lezen, dan kunnen wij het niet nalaten om er toch iets tegenover te stellen. Want om nu met bedekte termen de VGA- mensen als onbetrouwbare lie den af te schilderen, vinden wij niet overeenstemmen met wat we acht jaar lang voor de Alke- madese gemeenschap hebben gedaan. Natuurlijk hebben wij een fout gemaakt. Dat ontkennen we ook niet. Waarom zouden we? Het is toch gewoon menselijk, dat er een vergissing is begaan? Dick heeft in zijn, voor wie hem kent vanzelfsprekende hulpvaardig heid, zonder enige bijbedoeling, stukken uit handen gegeven. Zonder zich op dat moment te realiseren, dat hij daarmee iets verkeerds deed. Hij had geen enkel belang bij de camping,

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4