Hogere agrarische mr\ opleiding in het Westland noodzaak _L^EMEN B#LLEM Gemiddelde Fransman voelt weinig voor bloemen BOLLENVAK GRAAFT JUBELEND EIGEN GRAF GROEI AANBOD MAAKTE SLA GOEDKOPER OPVALLEND GROTE AANVOER CHRYSANTEN Gastvrouwen brengen Westland ,,naar buiten" V w PARUS De gemiddelde Fransman, hoezeer hij ook be kend moge staan vanwege zijn romantiek, voelt weinig voor bloemen. Bekend is wel een zekere liefde voor een bosje mimosa, maar veel ver der gaat het niet. Zijn beste dingen bloemen zijn dan ook matig; voor een grafkrans of bij een verjaardag gaat het nog wel maar de Fransman neemt heus niet zo vaak een bloemetje mee. Dit blijkt onder meer uit een rapport' van de Franse bloe menhandelaren met rond de achtduizend winkels in het he le land en daarvan tweedui zend in de Parijse regio. Op de Franse markt staan 2.300 kooplieden. Daarnaast zijn er nog 5.428 zaadwinkels en 1.761 tuincentra. Dat lijkt alles bij een wel aardig maar echte bloemenliefhebbers(sters) schijnen de Fransen toch niet te zijn, althans volgens ge noemd rapport. Tien procent van de zakenlie den zijn tevens kweker. Van de winkels is 15 procent na 1970 gesticht, 25 procent in de jaren zestig. Van de winkeliers in nieuwbouwwijken kwam 32 procent boven een omzet van ongeveer 250.000 gulden per jaar en 40 procent aan nog geen 100.000 gulden omzet. Van de oudere zaken kwam 65 procent nog niet aan dat be drag. De laatste jaren stijgen de omzetbedragen weinig; er viel in 1971 en 1972 zelfs een daling te constateren. Ruim 60 procent van het aan tal winkeliers verklaarde dat hun omzet aan bloemen, plan ten, boeketten, droog- en kunstbloemen stabiel blijft Meer dan een derde van de winkeliers heeft meer inkoop bronnen. Op de markt koopt uitsluitend 30 procent, bij lijnrijders 25 procent en slechts twee procent bij ver zenders. Vooral in Parijs wordt veel bij lijnrijders gekocht hetgeen mogelijk ook de Nederlandse handelaren ten goede komt! Rechtstreeks bij buitenlanders koopt slechts drie procent. Van planten wordt 20 procent op de markt gekocht en 75 procent bij de kwekers. Het sortiment bij de winke liers is beperkt, ongeveer 70 procent van de winkeliers had drie of meer soorten rozen in huis; 18 procent had helemaal geen anjers. Gebleken is dat de meeste winkeliers 250 tot 300 procent marge op hun prijzen hebben, die echter rond bepaalde feestdagen wel iets wordt ver laagd, vooral in en rond Prijs. Groene planten blijken goed in trek te zijn en 81 procent van de winkeliers hebben het hele jaar door 15 verschillen de planten in voorraad. Over genoemde winstmarges zijn kwekers en handelaren het overigens niet eens. De kwekers vinden die te hoog en deze zijn het daar niet mee eens. De kleinhandel vindt de kwekersprijzen te hoog maar deze zeggen dat hun kosten nauwelijks worden gedekt. Ruim de helft van het aantal klanten betaalt in de winkels tien tot vijftien gulden per plant Van de ondervraagde kooplieden staat 65 procent zes of zeven dagen op de markt, afhankelijk van de grootte van de stad. Van de marktkooplieden is 32 procent tevens kweker. Van de snij bloemeninkoop vindt 69 pro cent plaats op de markt voor de groothandel, van planten 40 procent De overigen worden rechtstreeks bij de kwekers gekocht an de snijbloemen wordt 25 procent bij de lijnrij ders gekocht. Planten Ook de markthandel consta teert in toenemende mate een achteruitgang in de verkoop. Iets beter gaat het met de bloeiende planten. In het alge meen weet de Fransman wei nig van bloemen af. Men laat de keus veelal over aan de bloemist. Trosanjers zijn hele maal niet in trek; freesia en kleinbloemige orchideën zijn vrijwel onbekend. Lelies viondt men geschikt voor graf kransen.... Het is bijna te mooi om waar te zijn! In drie jaar tijd zijn de prijzen van de tulpen meer dan verdubbeld en soms zelfs wel verdriedubbeld. Om het allemaal nog feeste lijker te maken: die hoge prijzen bleken helemaal geen belemmering voor de ver koop. Want ondanks de uiterst pittige prij zen in 1977 zijn de tulpen tot de laatste bol „opgelikt" zoals dat in het bollenvak sierlijk heet. De sterke prijsstijgingen waren, zo zei men, een gevolg van tegengevallen oogsten. Wie de exportstatistieken bekijkt, ontdekt tot zijn verbazing dat het aantal geëxporteerde kilo's bepaald niet zo veel minder is geweest dan in voorgaande jaren. Een bovendien: minder kilo's wil ook niet zeggen dat er minder stuks zijn geëxporteerd. Immers: door een wat mindere oogst heeft de expor teur noodgedwongen wel eens zijn toevlucht moeten nemen tot kleinere maten. En er gaan nu eenmaal meer elven dan twaalven in een kilo, Om het over het aantal tienden dat is uitgevoerd nog maar niet te hebben Op een rijtje Wie de feiten op een rijtje zet, kan tot geen andere conclusie komen dan dat de hogere prijs door de afnemers en de uiteindelijke consumenten als een doodnormale zaak is geaccepteerd. Toen de tulpenbollen in 1974 Profeten te koop waren voor 5,— per 100 zijn er nauwelijks meer verkocht dan in 1977 toen men 15.- en vaak meer moest betalen. En dat de export ook met die hoge prijzen goed uit de voeten kan, blijkt uit de zeer levendi ge handel in tulpenbollen die in juli a.s. geleverd moeten worden. Sleutel Men zou zo zeggen dat het bollenvak de sleutel in handen heeft om een soort gouden eeuw tegemoet te gaan. Het is immers zo simpel als men maar wensen kan: zorg er voor dat het aanbod beperkt blijft en de kopers staan in de rij om de bollen voor een goede prijs af te nemen. Voor de tulpen- telers houdt dat in dat men er voor moet zorgen dat het areaal niet veel groter moet zijn dan plm. 5000 ha. Maar wat in theorie een koud kunstje is, blijkt m de praktijk geen haalbare kaart. Hoge prijzen werken onverbiddelijk een grotere kwekerslust in de hand Want iedere producent wil van die hogere prijzen in sterker mate gaan profite ren. Kleine bolletjes die anders worden weg gegooid, worden opgeplant. Hoewel in de theorie dat de kwekerij zich beperkingen moet opleggen, iedereen „ja en amen" zegt, laat men het beperken maar al te graag aan de buren over. Die op hun beurt de eer weer graag aan hun buren gunnen. En zo maar verder...Met andere woorden: aan die schone theorieën komt in de praktijk niets terecht. De groeicijfers van het tulpenareaal van de laatste jaren wijzen het overduidelijk uit. Men behoeft waarlijk met over profetische gaven te beschikken en om te kunnen voor spellen wat er binnen enkele jaren gaat gebeuren. Dan wordt het het aanbod weer groter dan de vraag en klapt de markt in elkaar. Met andere woorden; de kwekers zijn momenteel bezig om jubelend hun eigen graf te graven. Wie zijn areaal nu nog vergoot is bezig zijn eigen brood op te eten. De afzet van de bloembollen biedt onder de huidige economische omstandigheden geen ruimte voor uitbreiding. Wie het wel doet, produceert zich gewoon kapot. Harde feiten Het is al vele malen in alle toonaarden gezegd, maar men weigert eenvoudig om harde feiten te aanvaarden. De geschiedenis is ook in dit opzicht erg duidelijk, maar helaas leert de geschiedenis dat men van de geschiedenis niets wenst te leren... Ook van de aanbevelingen in het struktuur- rapport trekt men zich kennelijk geen steek aan. In ieder geval valt de eerste samen- werkingsnorm tussen kwekerij en handel die enige omvang heeft, nog niet aan te wijzen Het gehele vak zou rijp moeten zijn voor een bloembollen-oecumene, maar er is niets dat er op wijst dat men poging in die richting wil gaan doen. Geraas Al lijkt vandaag in het bollenvak alles nog koek en ei, men kan niet verhelen dat men de kritieke overprod uktie-grens al heel dicht is genaderd. Misschien is die zelfs al over schreden. Maar dat zal wel blijken als men in juli een goede oogst gaat rooien. Mocht U dus a.s. zomer het nodige geraas richting de bollenstreek gaan vernemen, dan weet U hoe laat het is Dan is de bollenmarkt door de fundamenten gezakt. i~AND EN TUINBOUW L^ldse couran HONSELERSDIJK Wie volgende week de Westlandse ten toonstelling19nu bezoekt loopt de kans daar een of meer van de vijfentwintig gastvrouwen van bet Westland te ontmoeten, die tot taak hebben bet Westland naar buiten toe meer bekendheid te geven. Toen men een aantal jaren geleden begon met het organiseren van „open dagen" merkten ook vele tuindersvrouwen, hoe de belangstelling groeide van de stedeling voor wat er zich in de glazen stad allemaal afspeelt Ongeveer een jaar geleden leidde dit ertoe, dat een vijfentwintigtal vrouwen van tuinders zich verenigde in „Gastvrouwen Westland" om de public relations- commissie die probeert het image van het Westland steeds verder te verbeteren een handje te helpen. Wat Westland 19 nu betreft is het de bedoeling, dat zij bezoekers aan de show, die ook een bedrijf wensen te bezichtigen, in een bus naar zo'n bedrijf begeleiden. Zelf worden ze ook telkens tijdens bijeenkomsten - zoals op deze foto op een van de moderne Westlandse tuinbouwbedrijven - van de laatste ontwikkelingen van deze bedrijfstak op de hoogte gehouden Nog onlangs hebben zij hun taak op bijzonde re wijze kunnen verrichten, toen een aantal Amerikaanse bloe menhandelaren in het Westland werd onthaald. MAANDAG 6 MAART 1978 PAGINA 9 De groei van het sla-aanbod op de binnen landse markt heeft de afgelopen week een duidelijk stempel op de prijsontwikkeling gedrukt. Afhankelijk van het gewicht, va rieerde de prijs van 26 tot 34 cent per krop. Vooral het extreem zachte weer heeft een versnelde oogst in de hand gewerkt De Franse sla-export uit Rousillon onderging nog een opleving, dit lijkt nu definitief achter de rug. Er wordt nu meer sla uit Bretagne verwacht Daarnaast zullen België en Italië op de Westduitse markt aktief blijven. Het zachte weer zal ertoe blijven bijdragen dat de oogst van glassla in een versneld tempo zal blijven doorgaan. Een gemiddelde prijs van 29 cent per krop komt hierdoor duidelijk op de tocht te staan. Komkommeraanvoer Er werd gerekend op een flinke toename van het komkommeraanbod. Het zonnige voorjaarsweer heeft hier een extra schep bovenop gedaan, waardoor de aanvoer zich in de laatste week van februari verdubbelde en 6,3 miljoen stuks bedroeg. Een duidelijk gevolg van het stijgen van de temperatuur was het dalen van de prijs. De export van Griekenland was iets minder groot, maar dit oefende geen invloed op de prijs uit, de Hollandse komkommers daalden in prijs. In verband met de ontstane situatie heeft de Commissie van de Europese Gemeenschap pen besloten om met ingang van 2 maart een compenserende heffing van 8,78 per 100 kg in te stellen op de invoer van kom kommers uit Griekenland. Het zonnige zach te weer zal ertoe blijven bijdragen dat de aanvoer flink blijft groeien. Een vruchtbe ginsel van enkele centimeters groeit onder gunstige omstandigheden (veel zon) uit tot een oogstbare komkommer in een tijdsbe stek van 7 dagen. Voor de komende week valt er, ondanks de ingestelde invoerheffing, waarschijnlijk niet aan een verder prijsver- val te ontkomen. Uien-prijs om te huilen Het is een normale zaak dat er tranen rollen als er met uien gewerkt wordt, maar dat dit ook bij de verkoop het geval is, is niet zo'n normaal verschijnsel. De uien gaan voor slechts enkele centen per kilo (te weten Kas met in bloei staande courgettes 2 cent) langs de veilingklok naar de handel. Een spekkoper weet een prijs van 7 cent in de wacht te slepen. Dit feit op zich is al triest, maar als men in de detailhandel gaat kijken wat de consument voor een kilo uien neertelt, dan blijkt dit een dubbel droevige zaak te zijn. Een consumentenprijs van 50 tot 80 cent per kilo komt vrij algemeen voor. Eerlijkheids halve moet er opgemerkt worden dat er ook detaillisten zijn die met een prijs van 30 cent genoegen nemen. Maar al met al kan men zich toch niet aan het idee onttrekken dat de consument goed bij de neus genomen wordt. Het is ook lang niet uitgesloten dat de lage uienprijs gebruikt (misbruikt) wordt om met andere groenteprijzen te kunnen stunten (om zo enige compensatie te heb ben). Beide gevallen geven toch wel te den ken, ook al zullen er weinig mensen zijn die er een traan om zullen laten. Ten overvloede zij nog opgemerkt dat er geen verbetering voor de uienprijs wordt verwacht, uien kun nen dus niet ineens sterk in prijs stijgen. Dat het voorjaar zich niet alleen door een stijging in temperatuur aankondigt blijkt o.a. uit de snel groeiende aanvoer van ver schillende groentegewassen. Twee weken ge leden lag de prijs voor spinazie nog boven de drie gulden per kilo, de afgelopen week daalde de prijs naar gemiddeld 1,65 per kg. De prijs zal waarschijnlijk verder blijven dalen omdat er onder de huidige omstandig heden ook snel spinazie van de volle (koude) grond zal worden aangevoerd. Ook prei deed mee aan het prijsverval. De gemiddel de prijs kwam op 90 cent per kilo terecht. Andijvie wist zich de afgelopen week nog redelijk in prijs te handhaven, nL 2,20 per kilo. Toch wordt er de komende week op een lagere prijs gerekend. Witlof is eveneens een van de weinige gewassen waar een verwachte prijsdaling achterwege bleef, de gemiddelde prijs bedroeg 2,70 per kilo. De aanvoer zal wat kleiner worden en de prijs lijkt zich te handhaven. De Hollandse aard beientelers ondervinden dagelijks concur rentie van aardbeien uit Israël. Op woens dag 1 maart werd er 280 kg ingevoerd tegen een prijs van 9,50 per kilo. Binnenkort zal ook de aanvoer van Hollandse tomaten weer van start gaan. maar merkwaardig genoeg was de bloemen- aanvoer bijna een miljoen bos of stuks mèèr dan in voorgaande week namelijk ruim 21 miljoen bos of stuks. Hetgeen dus wijst in de richting van dalende prijzen. Hoewel er 280.603 potplanten werden aangevoerd voor 565.623,57 brachten in dezelfde week van het vorig jaar de 361.789 stuks een vrijwel gelijk bedrag op en dat wijst weer op een gunstiger prijspeil. De handel heeft moeilijke weken achter de rug als gevolg van de vorst maar in de laatste dagen trad verbetering in. Er kan dan ook wel snel een ruimer aanbod worden verwacht waarbij de prijzen voor verrassin gen kunnen zorgen. De voorjaarsbloemen kunnen dan ook worden verwacht. De omzet aan buitenlandse bloemen leverde afgelopen week 94.607,23 op tegen 70.263,75 in dezelfde week van het vorig jaar. De prijzen van de diverse chrysantensoorten lieten het afweten, voor sommige zelfs in sterke mate zoals nader zal zijn te constate ren. Van fresia kwam een miljoen bos min der, totaal waren dat ruim vijf miljoen bos naar de prijzen lagen aanzienlijk beter dan in het vorig jaar maar lager dan voorgaande week. Gemiddelde prijzen zijn: Amerikaanse anjers 29 (v.j. 25) trosanjers 22 (22), anthu- rium 1,43 (1,93), een aanzienlijk verschil dusl snijgroen 21 (19), jaarrond troschrysanten 56 (76), idem geplozen 71 (83), normaal 1,78 (1,98), fresia 32 (23), gerbera 52 (49), irissen 17 (18), leliekelken 86 (67), lelietakken 89 (1,09), grote cambidium 75 (63), idem klein 25 (26), grote rozen 66 (59), idem klein 47 (40), rozen klein 47 (40), sonia 59 (53), belinda 51 (47), tulpen 19(18). Er zijn dus sombere klanken tussen enkele wat optimistische prijzengeluiden. Daar komt echter bij, dat het dure weken zijn geweest voor de kwekers die fors hebben moeten stoken en zowel gas-als elektriciteits rekeningen straks met zorg tegemoet kun nen zien. 1 Bbain«tv«n H. A. BARENDSE. VOORZITTER WESTLAND 19NU: Jan van Dreumel, de man die er voor zorgt; dat de technische kanten van de tentoonstelling Westland 19nu in orde zijn. Leerlingen van de chr. lagere tuinbouwschool in Naaldwijk die daar in het kader van het leerlingenstelsel de bloemsierkunst leren - maakten in het kader van de tentoonstelling Westland 19nu een groente en bloemenstukje op met komkommers en rozen. Alie Blonk, hun lerares, die dagelijks voor de show in de weer is, had ook deze stunt bedacht. Evenals voorgaande weken gedurende de maand februari liet ook de laatste week van die maand een stagnatie zien in de financiële ontwikkelingen aan de CCWS. Uiteraard was dat mede het gevolg van het winterse weer. Een verbetering in de prijsvorming trad in, toen dat weer wat gunstiger werd. Hoewel gemiddeld niet van hoge prijzen kan worden gesproken, waren er toch wel enkele produkten die het niet slecht deden. Anjers, trosanjers en rozen werden nog steeds in beperkte hoeveelheden aange voerd. Opvallend was wel de grote aanvoer van de jaarrondtroschrysanten. De aanvoer van potplanten ondervond de weerslag van de winterse kou als gevolg waarvan het omzetbedrag tegenover dat van vorig jaar iets lager lag. Het totale omzetbedrag aan de CCWS was afgelopen week/ 7.901.092,15 hetgeen bijna een miljoen gulden minder is dan voorgaande week maar toch iets hoger dan in dezelfde week van het vorig jaar. Het waren vooral de snijbloemen die het af lieten weten met een miljoen gulden minder Het oppotten van planten. NAALDWIJK Het blijft nodig de basis van de tuinbouw te versterken. We blijven streven naar een tuindersstand met een zo goed mogelijke oplei ding. In dit verband achten we een hogere agrari sche opleiding in deze belangrijke tuinbouwstreek zondermeer noodzakelijk. Dat is de mening van de heer H. A. Barendse, voorzitter van het tentoonstellingscomité Westland 19nu, een produktenshow die van 16 tot en met 19 maart in één van de hallen van de veiling CCWS (Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemen veiling) te Naaldwijk wordt gehouden. De heer Barendse meent dat knelpunten op velerlei gebied door samenwerking tussen belangenverenigingen uit de Wewtlandse tuinbouw en de verantwoordelijke bestuurders van gemeenten uit de weg geruimd kunnen worden. Hij doelt hiermee op hernieuwde pogingen de arbeidsvoorziening in het Westland te verbeteren, de werkloosheid tegen te gaan, de energievoorzie ning te verzekeren en betaalbaar te houden en landelijke organisaties - zoals het landbouwschap - duidelijk te maken dat continuering van de bedrijfstak tuinbouw noodzakelijk is. Nadrukkelijk stelt de heer Barendse dat de Westlandse tuin bouw, ongeacht het produkt dat er wordt geteeld, een eenheid is. Dit komt tot uiting in de intensieve samenwerking en contacten van de vele organisaties die met en voor de tuinders werkzaam zijn. Ontmoediging is er in het Westland, volgens Barendse, niet, ondanks de stijgende kosten van lonen en brandstoffen, van grond en artikelen die voor de uitvoering van de teelten onontbeerlijk zijn. Ook is er sprake van een toenemen de concurrentie. Het vaste vertrouwen bestaat echter dat deze moeilijke periode overbrugd zal worden. Spiraal De „rettichspi raal", waar over wij al en kele weken ge leden bericht ten. blijkt in het Westland steeds meer bekendheid te krijgen als een lekkernij bij een lekker glas bier.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9