Mijnwerkers in V.S. staken verder Nkomo: wij vragen Cuba om soldaten Grand old lady Indira terug weer De Vieux met de Franse Brandy buitenland INGRIJPEN CARTER VERWACHT Zware tankaanval in Ogadenwoestijn bij stad Jijiga Hamengku Buwono: geen vice-president Belgische militairen straat op voor hogere salarissen Staking Duitse grafici duurt nog voort hun zorg? Hoea Kwo-feng als premier herkozen De Vieux van klasse LEIDSE COURANT MAANDAG 6 MAART 1978 PAGINA Het is nu vrijwel zeker dat president Carter king voortduurt, volgende maand 3 miljoen dat van het landgeen leiding", aldus een nog vandaag in welke vorm dan ook maatre- mensen werkloos kunnen worden. hunner. gelen zal nemen om een einde te maken aan De verhoging van het uurloon als zodanig de staking. Volgens sommige leiders van de mijnwer- was niet de oorzaak van verwerping, zei hij, «on h..n ai riri» maanden durende gevolg van de staking is de helft van kersbond UNMU zal de verwerping ook het wel het ontbreken van goede ziekte- en pen- ging van nun ai orie maanaen uurc de Amerikaanse kolenproauktie stil komen einde van de bond kunnen gaan betekenen: sioenregelingen en zogenaamde stabiliteits- staking verworpen, zo bleek uit de definitie- te liggen. Dit dreigt ernstige gevolgen voor „Je kunt je door de mannen niet de wet laten clausules, die speciaal door de werkgevers ve uitslagen van de grote kolendistricten in de economie van het land te gaan hebben, voorschrijven, een bond moet jezelf leiden, zijn opgezet om wilde stakingen uit te ban- het land- Volgens officiële cijfers zouden, als de sta- Het probleem van de bond is hetzelfde als nen. WASHINGTON (UPI) - De in de vakbond United Mine Workers Union georganiseerde mijnwerkers in de Verenigde Staten hebben gisteren een ontwerp-akkoord ter beeindi- voeren thans een actie uit ver klaard dat de stad niet gevallen achter de Somalische linies in was. Er zou nog steeds hevig de Ogadenwoestijn. De eenhe- worden gevochten tussen het SALISBURY/NEW YORK (Rtr/UPI) De Rhodesi- sche guerrillaleider Joshua Nkomo heeft in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad News week gezegd dat hij Cuba waarschijnlijk om soldaten zal moeten vragen voor de strijd in Rhodesië. „Inten sivering van de strijd betekent meer mensen, meer wapens, meer oorlog. Wij zijn er afkerig van, maar we hebben geen andere keus", aldus Nkomo in een reactie op het akkoord over een „interne regeling" van het Rhodesische conflict Nkomo erkende tevens dat zijn manschappen in de Sovjet-Unie en Cuba worden opgeleid. Op de vraag of zijn mannen hiermee het marxisme zullen gaan aanhangen antwoordde Nkomo: „Wij groeiden op onder Britse invloed, maar wij werden nooit geindoctri- neerd. Waarom gelooft het westen dat wij door de Sovjet-Unie zullen worden geïndoctrineerd? Niemand legt ons zijn wil op". Tn de Rhodesische hoofdstad Salisbury is zaterdag een reeks bomaanslagen gepleegd waardoor brievenbussen in de blanke voorsteden werden vernield en ook flinke schade werd aangericht aan postbussen in het hoofdpostkantoor. Volgens de politie deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Er werden in het centrum van de stad uit veiligheidsoverwegingen tijdelijk wegversperringen opgericht om het verkeer te weren.' Reddingsploegen ba nen zich een weg naar de eerste klas afdeling van de DC-8 die vrijdag op de landingsbaan van Santiago de Com- postela in Spanje door schoot, slipte en op de zachte grond in tweeën brak. Niemand werd gedood. Tientallen pas sagiers werden in na burige ziekenhuizen vervoerd. Niemand bleek echter ernstig gewond. Het toestel vervoerde 196 perso nen. Djakarta De Sultan van Djokja Hamengku Buwono heeft laten we ten dat hij niet herkiesbaar is als vice-president van Indonesië, zo is uit goedingelichte kringen in Dja karta vernomen. Volgens de zegslieden geeft de sultan in een brief aan president Suharto zijn slecht gezichtsvermogen op als reden voor zijn terugtrekking, maar er wordt ook gespeculeerd over me ningsverschillen tussen hem en Su harto. Het Indonesische volkscon gres, dat volgende week bijeen komt, moet de president en de vice-presi dent (her)kiezen. Zaterdag maakten militairen op nieuw een eind aan studentenbeto gingen, ditmaal op de campus van de universiteit van Indonesië in Dja karta. De betoging was gericht tegen de herverkiezing van president Su harto. den zouden door reusachtige Westsomalische be vrij ding s- Russlsche Mi-6 helikopters ach- front en 15.000 man sterke Rus ter de Somalische linies zijn gebracht en daar het bolwerk van de Somalische verdediging bij de stad Jijiga bedreigen. Het zon, aldus het Westsomali sche bevrijdingsfront, uitslui tend gaan om Russen en Cuba- nén. Ethiopiërs zouden niet aan de strijd deelnemen. Ethiopië meldde gisteren trou- sische en Cubaanse soldaten, aan wie hevige verliezen werden toegebracht Vanmorgen riep Addis Abeba echter om dat de Ethiopische vlag weer boven de stad wapperde. Ethiopië liet gisteren weten dat het de internationale grenzen eerbiedigt en dat het niet van plan is Somalië binnen te vallen. wens ^dat de strategische stad Maar er kan geen sprake zijn Jijiga in de Ogadenwoestijn na van onderhandelingen om de zware gevechten op de Somali- oorlog te beëindigen, zolang de sche troepen was veroverd. De Somalische troepen ach niet Somalische troepen zouden vol- volledig van Ethiopisch gebied ledig vernietigd zijn, aldus de hebben teruggetrokken, aldus Ethiopische ambassade in Lor- Ethiopië. Luchtpiraat ter dood veroordeeld KARATSJI (AFP) Een krijgsraad in Pakistan heeft zaterdag de vliegtuigkaper Nazir Achmed ter dood veroordeeld, die op 20 januari een toestel van de Pakistan International Airlines (PIA) heeft gekaapt Nazir Achmed, die zich meester maakte van een Fokker van de' PLA op de binnenlandse vlucht van Sukkur naar Karatsji, werd op het vliegveld van Karatsji overmeesterd. De kaper had een miljoen dollar en tien miljoen roepie geëist alsook het recht óch naar Bombay te begeven om zich tegen kanker te laten behandelen. BRUSSEL (ANP) België heeft dit weekeinde een van de merkwaardigste betogingen uit zijn geschiedenis meegemaakt. Ongeveer een derde van het Belgische leger (rond 20.000 mi litairen) kwam zaterdag in Brussel op straat om te protes teren tegen de weddepolitiek van de minister van defensie, Paul Vanden Boeynants. De mi litairen eisen al geruime tijd gelijkschakeling van de wedden van de militairen met die van de rijkswacht. In Gent betoogden drieduizend mensen, voornamelijk vrouwen, voor liberalisering van abortus. „De huidige Belgische wetge ving dwingt jaarlijks 40.000 vrouwen tot clandestiene vruch tafdrijving," aldus het comité dat deze betoging had georgani seerd. De militairen die in Brussel op straat kwamen, droegen geen uniform, maar wel hun uni formpetten, waarop ze stickers van hun vakbonden hadden ge plakt. De betogers eisten luid keels het ontslag van de Belgi sche minister van defensie en ze droegen een lijkkist mee, waar uit een pijp stak die duidelijk die van de minister was. In de protestmars van de mili tairen werden ook veel spandoe ken meegedragen. Op een daar van werd zelfs het Russische partijblad de Pravda geciteerd, dat onlangs Vanden Bezoynants voor leugenaar heeft uitge maakt. Ook werden in de stoet rode vlaggen meegedragen. Vakbondsvertegenwoordigers verzekerden de militairen in toe spraken „dat confrontatie niet gezocht wordt, maar ook niet uit de weg zal worden gegaan". Pa raat gehouden colonnes rijks toekomst in België mogelijk moet worden „op eenvoudige aanvraag van de vrouw". Voorts eiste men terugbetaling van de abortuskosten door de zieken fondsen. Ook vroeg men de op richting van regionale centra wachters werden niet tegen de waar abortus onder optimale betogende militairen gebruikt. psychische en medische omstan- Bij de andere betoging in Gent, digheden kan worden uitge- werd geëist dat abortus in de voerd. Van onze correspondent Si mon Winchester NEW DEHLI Toen vorige week in de vroege maandag morgen de omvang van Indira Gandhi's grote zege bij de verkiezingen in zes staten van India bekend was geworden, stond zij zelf op het punt voor de rechter te verschijnen. Het zou een vluchtig beaoek wor den: tien minuten later was ze al weer op borgtocht vrij. Maar wat er daarna gebeurde spreekt boekdelen over het karakter van deze zeer opmer kelijke en niet te stuiten „grand old lady". Buiten de rechtzaal wachtte een enorme menigte, die me vrouw Gandhi leek op te slok ken vanaf het moment dat ze naar buiten kwam. Een paar seconden lang probeerde ze zich een weg te banen, terwijl ze breeduit bleef glimlachen naar de batterij televisiecame ra's. Toen ze vlak voor de camera's aangekomen was, hield ze stil en draaide zich plotseling om. Ze liep terug naar de dienstdoende inspec teur van politie en eiste van hem dat de menigte met ge weld opzij gezet zou worden. Toen de politie dat deed liep mevrouw luchtig langs de ca mera's. „Wat een beroepsactrice", riep een Indiase tv-technicus ter wijl hij tussen zijn tanden floot. „Dat was allemaal bere kend. Ze wilde er zeker van zijn dat ze twee keer voor de camera's zou komen en niet maar één keer. Net als vroe ger". Dankzij haar niet te bevredi gen zucht naar publiciteit kon mevrouw Gandhi de afgelopen twaalf maanden eenvoudig weg niet over het hoofd gezien worden, ondanks alle schanda len die naar boven kwamen na de verkiezingen die de Janata- partij vorig jaar in het zadel hielpen. Bijna vanaf het begin verscheen ze keer op keer als een soort plaaggeest in sari om iedereen die gehoopt had dat India nu eindelijk op weg zou zijn naar echte democratie te achtervolgen, te onthutsen en bang te maken. Nu heeft ze echter meer ge daan dan terugkomen als een kwelgeest. Haar overweldigen de zege in de staten Karnataka en Andhra Pradesh, haar uit stekende verkiezingsprestatie in Maharashtra en het redelijk resultaat onder de ongeschool de stammenbevolking van As sam en in Aroenachel Pradesh hebben zonder enige twijfel bewezen dat ze nog steeds in staat is haar bijna hypnotische aantrekkingskracht onder de massa om te zetten in harde politieke macht. Het is natuurlijk verkeerd te stellen dat een stem voor Indi ra automatisch een stem bete kent vóór sterilisatie of voor corruptie of vóór nepotisme of vóór massale arrestaties van mensen die toevalligerwijs po litiek lastig zijn. Het is ook verkeerd te stellen dat een stem voor Indira Gandhi een stem is voor Sanjay Gandhi of dat door een stem op Indira de treinen op tijd gaan lopen, of dat hechte betrekkingen tussen India en de Sowjet- Unie gesmeed zullen worden. De mensen die in zulke grote massa's op mevrouw Gandhi's partij gestemd hebben, wisten niets van de noodtoestand of van Sanjay of van de Sowjet- Unie. Het is onmogelijk dat ze dat wel wisten, zeggen de stra tegen in New Dehli, anders zouden ze nooit voor Gandhi hebben gestemd. En toch, waren het niet dezelf de mensen, of althans een groot deel van hen, die twaalf maanden geleden voor Janata stemden, om dezelfde redenen, maar dan precies tegenge steld? Toen wisten de strate gen in New Delhi te vertellen dat de kiezers in de verre ge bieden van Assam en de war me jungles van Karnataka wel degelijk een idee hadden van de kwalijke' gevolgen van de noodtoestand. Toen had iede reen bewondering voor de wij ze waarop India de noodtoe stand „verworpen" had. Waar om valt het nu dan zo moeilijk te aanvaarden dat de mensen die weer op Gandhi gestemd hebben, (na 12 maanden rege ring van Desai en zijn onwan kelbare rechtschapen colle ga's) blijkbaar gedacht hebben dat de onrustige situatie van thans nog erger is dan eenen twintig verschrikkelijke maan den van de noodtoestand, met alle arrestaties, censuur en of ficieel geweld vandien? Op korte termijn zal de enor me verschuiving die dit week einde plaatsvond zoren voor een vrij dramatische hergroe pering van de verschillende politieke lichamen waar India zo rijk aan is. Met de „officie- Ie" Congrespartij is het wel afgelopen. Sommige leden zul len naar de Janata gaan, ande ren naar de warmte van de „Indira-Congrespartij". De lei ders van de Janata zullen el kaar de schuld gaan geven van de nederlaag en het is mogelijk dat Chandra Shekar, de voorzitter van de partij, zal moeten opstappen als straf voor een verkeerde aanpak van de verkiezingsstrategie. Betrekkingen tussen Janata en de Indiase Communisten, die in de komende maanden te verwachten zijn, zullen op de felle tegenstand stuiten van de Jana Sangh-fractie in de par tij. Om kort te gaan: verwar ring zal hoogtij vieren. Maar op de lange duur zullen twee factoren slechts van belang blijven. Dat is ten eerste dat door de verkiezingsuitslag van vorige week India meer ver deeld blijkt dan lange tijd het geval was, en dat dat voorlo pig wel zo zal blijven. De centrale regering staat al leen sterk in een gebied dat zich uitstrekt tot de Decca- hoogvlakte in het zuiden en de Ganges in het oosten. In de vier zuidelijke staten heeft de Janata weinig invloed, even min in Bengalen of de afgele gen gebieden ten oosten van Bangladesh. Nog maar een jaar geleden was de situatie heel anders. De Congrespartij had toen vaste voet aan de grond in het centrale deel van het land, maar ook in bijna alle staten en het land baadde in~bijna perfecte eenheid, ook al zijn er belangrijke verschil len op het gebied van taal, cultuur en geloof. De tweede belangrijke factor is de spectaculaire ommekeer in de houding van het publiek jegens mevrouw Gandhi en het soort regime dat zij de kiezers biedt. Het is maanden mode geweest voor de Indiërs om hooghartig naar de strenge regimes van de buren Pakis tan en Bangladesh te wijzen en wat wrang op te merken dat Indiërs, zelf Hindoes, blijk baar liever met losse hand ge regeerd worden dan met vaste. Dat was misschien een jaar geleden het geval, maar na een jaar van bijna op hol geslagen vrijheid, lijken op zijn minst vele zuidelijke Indiërs bereid de teugels weer zeer stevig uv de zeer vaste handen van Indi ra Gandhi te geven. CORPYRIGHT THE GUAR DIAN Zware regenval in Californië Zware storm die gepaard ging met hevige regenval westen van Los Angeles. Reddingsploegen proberen veroorzaakte tijdens het afgelopen weekeinde grond- gevels van een serie te steunen om omvallen tegen verschuivingen in Californië. Vijf mensen kwamen om te gaan (boven). Op een parkeerplaats in Los Angeles het leven. Het zwaarst getroffen werden filmsterrenko- schoof een deel van het wegdek in een nabijstromend lonies en de dure wijken in het geaccidenteerde riviertje (onder). (Van onze corres pondent) BONN Ook vandaag hebben miljoenen Duit sers geen kranten in de bus ontvan gen of aan de kiosk kunnen ko pen en naar bet zich laat aanzien zal deze toestand nog wel even voortduren. Bijna iedereen is er nu van overtuigd geraakt dat alleen een politieke bemiddelingspoging nog tot een snel einde van de arbeids onrust kan leiden. De werkgevers toonden zich echter pas bereid tot een gesprek wanneer de stakingsakties worden opgeheven, waartoe de vakbeweging vooralsnog niet wilde overgaan. Spaanse agenten vermoord VITORIA (Reuter) In de Baskische stad Vitoria zijn gisteravond twee politiemannen doodgeschoten en drie ernstig gewond toen onbekenden met automatische wapens het vuur op hun surveillan ce-wagen openden. De auto van de politiemannen werd ingehaald door de auto van de daders die bij het passeren het vuur openden. Dollar aanzienlijk lager AMSTERDAM Zoals kon worden voorzien is de koers van de dollar op de wissel markten in Japan en Europa vanmorgen weer gaan dalen nu er tijdens het weekeinde, in te genstelling tot de verwachtin gen in geldhandelskringen, he lemaal niets is gebeurd dat het vertrouwen in het Amerikaanse geld enigszins had kunnen her stellen. De handel in Frankfort begon op een koers van 1,9955 mark. Vrijdag was de dollarkoers iets boven de twee mark gekomen als gevolg van winstnemingen. Bij aanvang van de handel op de Amsterdamse wisselmarkten zakte de dollar ruim anderhalve cent. Bij een tamelijk actieve handel kwam de eerste notering tot stand op 2,14 tegen 2,1585 als slot van vrijdag. Later trad een licht herstel in en rond 10.00 uur noteerde de dollar 2,1475, wisselmarkt- kringen. PEKING (AFP) De Chinese partijleider Hoea Kwo-feng is herkozen als premier. Dit is gebeurd door het nationale Volkscon gres dat in Peking bijeen is. Het volkscongres koos voorts maarschalk Jeh Tsjien-Jing tot zijn voorzitter. Jeh is ondervoorzitter van het centrale partijcomité en minister van defensie. Er zijn 35 ministers gekozen. De vorige regering die in 1975 werd benoemd, telde 29 ministers. In de nieuwe regering is Hwang Hwa minister van buitenlandse zaken, Joe Tsjioe-li minister van het staatsplan, Li Tsjiang minister van buitenlandse handel, mevrouw Tsjen Moe-hwa, minister van economische betrekkingen met het buitenland, Jang Li-koeng mi nister van Land- en bosbouw, en Tsjang Tsjing-foe minister van financiën. AANSLAGEN IN TOULOUSE PARIJS (Reuter-UPI) In de Franse stad Toulouse zijn gisteroch tend vroeg zeven bommen ontploft. Er is grote schade aangericht, maar niemand werd gedood of gewond. Door de explosies liepen vier kantoren van het arbeidsbureau, een uitzendbureau en een Renaultgarage schade op. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen werd later op de dag via een anoniem telefoontje opgeëist door een tot dusverre onbe kende groep die zich „autonome coördinatie tegen werk" noemt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7