CDA moet dieper graven in sociale problemen De laatste verrassing van de .Sfinx van Wassenaar' £etdóc(3ou4ci/rit Kalm verloop van massale UC-demonstratie Acties bij KSH breiden zich uit binnenland OUD-MINISTER BOERSMA: DR. KRUISINGA BEGON ALS HUISARTS Stijgende lijn CDA Van Praag opvolger Tenhaeff Geen crisis, wel schade voor kabinet „PROVOCATEURS" LOKTEN INCIDENT UIT LEIDSE COURANT MAANDAG 6 MAART 19781 PAGINA 5 Valse honderdjes WAALWIJK (ANP) - Er lijn opnieuw valse honderdjes ontdekt In Waalwijk. Vrijdag avond bood de 27-jarige B. uit Heusden in de gemeente Waalwijk op het postkantoor een briefje van honderd aan om daarmee iets te be talen. Het biljet bleek vals te fijn. Voor ondersoek Is B. tot saterdagmorgen vastge bonden en daarna, na overleg met de officier van justitie in Den Bo sch, op vrije voeten ge steld. Wegdromen in allerlei toe komstfanta sieën. Alleen nog maar ge rechtigd tot het rijden op een fiets mijmert dit kleine jongetje al over al die dingen die hij zal gaan doen als hij eenmaal groot is. EUROPEES PROTEST VAKBONDEN TEGEN WERKLOOSHEID UTRECHT (ANP) Vakcentrales uit heel West- Europa zullen op 5 april samenwerken in het kader van de Europese vakbondsdag tegen de werkloosheid, die inmiddels tot zes miljoen perso nen is opgelopen. In verband hiermee heeft de Federatie Nederlandse Vakbewegingen afgelopen zaterdag bepaalde afspraken gemaakt met de Duitse vakcentrale Deutscber Gewerkschafts Bund. De samenwerking zal onder meer bestaan uit een uitwisseling van sprekers. Zo zal voorzitter H. O. Vetter van de DGB spreken op een FNV-bijeen- komst in Limburg en gaat FNV-voorzitter Wim Kok naar een DGB-vergadering in Saarbrücken. Tot de samenwerking is besloten tijdens een be zoek van een DGB-delegatie onder leiding van de heer Vetter aan de FNV, afgelopen vrijdag en zaterdag. V erenigingsgebouw Eikske afgebrand HEERLEN (ANP) - Bij een brand in het buurtschap 't Eikske in het Limburgse Schaesberg is zaterdag het verenigingsgebouw totaal ver woest Voor de bouw van de huidige parochiekerk deed het verenigings gebouw dienst als noodkerk. De politie van Schaesberg sluit brandstichting uit Volgens de be roepsbrandweer van Heerlen is de brand vermoedelijk ontstaan door een oververhitte kachel. De schade wordt geraamd op minstens drie ton. De streekparochie 't Eikske kwam de afgelopen week in het nieuws doordat de bisschop van Roermond, dr. J. Gijsen, liet weten dat ongeveer 250 huwelijken die de door hem niet erkende pastoor Ed Miedema van 't Eikske sinds 1968 heeft bevestigd, ongeldig zijn. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „We zullen het vele intellect in het CDA beter moeten aanboren om nieuwe, eigentijd se oplossingen voor de sociaal-economische proble men te zoeken. Een meer gebundelde aanpak is nodig. Het denken over bijvoorbeeld de medezeg genschap van werknemers zal in CDA-kring moe ten worden gemoderniseerd. We zullen verder moe ten, ook ai zullen we dan botsen met onze huidige coalitiepartner, de WD. De komende jaren zijn beslissend voor bet CDA. Deelgroepen als jongeren en werknemers zullen zich weer met ons verwant moeten voelen." Dit zei drs. J. Boersma, oud- minister van Sociale Zaken en nu tweede kamerlid, op de za terdag gehouden vergadering van het algemene bestuur van het CDA. Boersma zei dat het CDA zich niet in een kleurloze midden positie mag manoeuvreren. De Tweede Kamerfractie heeft élan genoeg om het CDA een eigen gezicht te geven. Wel zag Boersma een verschil met de fractie van de Eerste Kamer. Boersma, die zich een groot voorstander van confessionele politiek noemde, zei dat het terugdringen van de inflatie mede te danken is aan vier jaren kabinet-den Uyl. Bezuinigingen in de collectieve uitgaven zijn nodig in het be lang van de toekomstige werk gelegenheid. We moeten echter oppassen, zei Boersma, de mensen bang te maken met verhalen over bijvoorbeeld aantasting van de WAO-uitke- ringen. De grote vraag is of overheid, werkgevers en werk nemers er samen in zullen sla gen tot verbetering van de werkgelegenheid te komen. Wanneer dat niet lukt, moet de centrale overheid dan meer beslissingsbevoegdheid krij gen? Liever niet, zei drs. Boersma. Maar we zullen goed moeten beseffen dat de grote uitzichtloosheid voor duizen den werklozen niet ongestraft kan blijven voortduren. Nu de welvaart niet kan stij gen, is naar zijn oordeel te meer aandacht voor immate riële zaken als vergroting van de medezeggenschap geboden. De werknemers züllen, ook door andere samenstelling van de raden van commissarissen, meer invloed op de onderne ming moeten krijgen. Boersma zei dat als de pijnlij ke bezuinigingen bij de over heid niet slagen, de kans dat het aantal werklozen tot 150.000 daalt minimaal is. We zullen ons gelukkig moeten prijzen, zei Boersma, als we ons welvaartspeil in de ko mende jaren kunnen handha ven. De koppeling van sociale uitkeringen aan het minimum loon moet volgens hem „ten principale" worden gehand haafd. Boersma geloofde niet dat de collectieve sector, „waar we hard voor geknokt hebben" - moet worden teruggedrongen ten voordele van de particulie re sector. Drs. R. Lubbers, na zijn aftre den als minister van Economi sche Zaken eveneens kamerlid geworden, belichtte de drin gende noodzaak van loonmati ging en bezuinigingen in de collectieve sector. Een deel van onze koopkracht zal aan de ontwikkelingslanden moe ten worden overgedragen. De eerste vergadering van het algemeen bestuur van het CDA. De matiging is vooral geboden in het belang van de werkgele genheid. Want één percent minder overheidskosten bete kent één percent meer werk op lange termijn. De nieuwe werkgelegenheid moet o.a. worden geschapen in de dienstensector. In verband met uitvoer van machines naar ontwikkelingslanden zag Lubbers ook mogelijkheden voor de machine- en elektro- industrie. Ook de bescherming van het milieu (besparing grondstoffen) en de energiebe sparende maatregelen zullen de werkgelegenheid bevorde- (Van onze parlementaire redactie) Den Haag - Dr. Roelof J. H. Krui- singa (55), geboren in bet Groningse Grijpskerk en opgegroeid in een doopsgezind milieu, startte zijn loopbaan in 1950 als buisarts. Na enige Jaren aan de medische facul teit van de Rijksuniversiteit te Gro ningen te hebben gewerkt, promo veerde bij in 1955 tot doctor in de geneeskunde en werd keel-, neus- en oorarts in Leeuwarden. In 1960 zei Kruisinga zijn specialis tenpraktijk vaarwel en werd Genees kundig Inspecteur van de Volksge zondheid in Friesland, kwam vervol gens te werken aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid en werd in 1964 Directeur-Gene raal Gezondheidsbescherming en in 1965 Directeur-Generaal voor de Volksgezondheid. In het kabinet-De Jong (1967-1971) was Kruisinga staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid (onder minister Roolvink) en in het daarop volgende kabinet-Biesheuvel staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat Vanaf 1973 leidde Kruisinga de CHU-fractie in de Tweede Kamer en was daarmee een der oppositielei ders tegen het kabinet-Den Uyl. Sinds 19 december vorig jaar is Kruisinga minister van Defensie in het kabinet-Van Agt geweest. Het is allerminst zeker of de heer Kruisin ga nu, na zijn aftreden als minister terugkeert naar de Tweede Kamer om plaats te nemen in de CDA-frac tie. In parlementaire kringen wordt aangenomen dat Kruisinga de poli tiek geheel vaarwel zal zeggen. Den Haag Bij de gemeente raadsverkiezingen in mei ko men de christen-democratische partijen in de meeste gemeen ten met één CDA-lijst uit In meer dan 600 gemeenten wer ken KVP, ARP en CHU in de gemeenteraden samen. Het grootste succes boekt het CDA in het noorden en oosten. In Groningen, Friesland, Drente en Overijssel is het bij de raads verkiezingen haast overal CDA wat de klok slaat. Minder suc cesvol is het CDA in Brabant en vooral Limburg. Daar doen vele plaatselijke lijsten aan de raadsverkiezingen mee. De voorzitter van het CDA, prof. dr. P. Steenkamp, deelde zaterdag op de eerste vergade ring van het algemeen bestuur in dubbele samenstelling mee dat per dag een ledenwinst van zo'n 50 tot 60 wordt geboekt. Het volgende congres van het CDA zal volgend jaar januari in Den Haag worden gehouden. UTRECHT (ANP) - De studie vereniging voor parapsycholo gie heeft Prof. H. van Praag met ingang van 1 maart be noemd tot bijzonder hoogleraar in de parapsychologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht als opvolger van de nu 84-jarige prof. W. H. G. Tenhaef. Prof. Van Praag is bijzonder hoogleraar in de maatschappe lijke stromingen aan de Land bouwhogeschool in Wageningen. Zijn benoeming aan de RU Ut recht is tot stand gekomen na overleg tussen de studievereni ging en de rijksuniversiteit. (Van onze parlementarie redac tie) DEN HAAG Vrijdagmorgen kwam de Minister van Defensie niet naar de ministerraad. Aan het begin van de vergadering kreeg vice-premier Wiegel een brief bezorgd. Daarin liet dr. Roelof Johannes Hendrik Krui singa (55) weten te zullen bedan ken als Minister van Defensie. Na afloop van de vergadering zweeg vice-premier Wiegel daar over tegenover de pers in alle talen. Eerst moest de ontslag brief naar de Koningin en moest worden gesproken met minister president Van Agt, die zaterdag morgen van vakantie in Marok ko terugkwam. Zaterdagmiddag om vijf uur begon de minister raad aan een extra vergadering van twee uur. Daar gaf Kruisin ga de motivering voor zijn aftre den. Zaterdagavond om twaalf uur was bij ambteloos burger. Vorige week dinsdagnacht liet Minister Kruisinga door verticale toofdbewegin- gen aan oplositieleider Den Uyl weten dat hij het kabinetsstandpunt inzake het neutronenwapen helemaal deelde. De week daarvoor had Kruisinga voor het front van de Tweede Kamer blijk gege ven van een afwijkende opstelling. Het was ongehoord dat hij en minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) een verschillende lezing gaven over het kabi netsstandpunt. standpunt. Daarna is er binnen de ministerraad een stevig rob bertje gevochten en Kruisinga is in het gareel getrokken. Echter niet voor lang. Na het kamerdebat vloog Kruisinga eerst naar Noorwegen om zich daarna opnieuw op zijn stelling- name inzake het neutronenwapen te be raden. Het resultaat daarvan ligt vast in zijn ontslagbrief. Kruisinga zegt daarin dat het al lang van hem bekend was dat hij persoonlijk tegen de introductie van het neutronenwapen is.Die persoonlijke bezwaren hebben volgens de brief van Kruisinga niet de doorslag gegeven voor zijn optreden. Nee, stelt hij.het kabinet gaat met zijn stellingname in tegen het beginselprogram en verkiezingsprogram van het CDA, het standpunt van de CDA-kamerfractie en het standpunt van de kerken. Dat acht Kruisinga politiek niet verantwoord. Er mag natuurlijk niets afgedaan worden aan de gewetensworsteling waarme de pacifistisch ingestelde Kruisinga het zich de laatste weken niet gemakkelijk heeft gemaakt Zeker een Minister van Defen sie moet bij zijn geweten te rade gaan als hij mede moet beslissen over de eventuele produktie van een afschuwelijk vernietingingswapen. De moeilijkheid bij een man als Kruisin ga is dat men nooit weet waar het gewe ten begint te spreken en andere factoren niet meer in het geding zijn. Niet voor niets wordt hij wel de „Sfinx van Wasse naar" genoemd. Voor de zóveelste keer in zijn politieke loopbaan heeft Kruisinga in ieder geval weer voor een verrassing gezorgd. Nu door een onverwacht aftre den. De vraag is, of dit tevens zijn politie ke einde zal zijn. In de ruim twee maan den dat het kabinet-Van Agt bestaat, is Kruisinga een zeer storende factor ge weest. Nauwelijks kan worden aangeno men dat voor hem nog een rol in de eerste linies van het CDA is weggelegd. Aan de top van het CDA staat men niet te dringen om de eigenzinnige en grillige, tevens ergernis opwekkende Kruisinga weer binnen het kringetje te halen. Als het niet om zo'n ernstige zaak als „het neutronenwapen en het geweten" ging, zou het tragi-komisch solo-toneel van de slechtste soort zijn. De snelle afgang van Kruisinga kan de eenheid van het kabinet ten goede ko men. Dat zou dan voor de politieke stabi liteit een voordeel zijn. Wanneer Van Agt er gauw in slaagt een nieuwe man voor Defensie te vinden, kan deze historie gauw vergeten zijn.Het is te vroeg om te stellen dat het kabinet - en dus de rege ringscoalitie van CDA en WD - een deuk heeft opgelopen. Het vertrek van Kruisin ga betekent voor de VVD in ieder geval een reden tot irritatie minder. Het aftreden van Kruisinga roept vele vraagtekens op. In het Kamerdebat zul len alle antwoorden wel niet kunnen worden gegeven. Zeker kan minister-pre sident Van Agt de Tweede Kamer niet laten weten wat er bij Kruisinga persoon lijk allemaal heeft meegespeeld. Bij de grillige en onpeilbare Kruisinga komt men daar nooit achter. Een man met grote kwaliteiten, die soms zo merk waardig in de politiek manoeuvreerde, dat hij als een super-opportunist werd beschouwd. Hij voerde oppositie tegen het kabinet-Den Uyl, maar steunde ent housiast het regeerakkoord tijdens de formatie-Den Uyl. Trouwens, terwijl hij oppositie voerde, ging hij bij Den Uyl om een ministerspost bedelen. Hij leurde met zichzelf op het PvdA-congres. Als hij maar Minister van Buitenlandse Zaken kon worden. Toen dat niet was doorge gaan, maar Jruisinga goed en wel op Defensie zat, kwam het geschutter rond een vrouwelijke staatssecretaris. Het moest een WD-er worden, maar Kruisin ga had iemand op het oog die geen lid van de WD bleek. En de defensiespecia list van de WD-fractie Ploeg, werd door Kruisinga te licht bevonden. Nieuwe wonde bij de WD. Dat Kruisinga als minister onmiddellijk meer geld voor De fensie eiste, werd hem in het kabinet ook niet in dank afgenomen. In zijn eigen partij, de CHU, was de ster van Kruisin ga al gedaald. Maar hij was nu eenmaal nummer één, dus zat er een ministerspost voor hem ia Zij het dan voor nog geen kwartaal. De minister van Defensie, dr. R. J. Kruisinga heeft ontslag gevraagd en gekregen. Daarmee is de tijdbom, die het jonge kabinet-Van Agt bedreigde sinds de kamerdebatten over het neutronenwapen, gedeeltelijk onschadelijk gemaakt. Schade is desondanks toch toegebracht doordat de vroegere positie van de heer Kruisinga als fractieleider van de CHU niet volledig buiten beschouwing kan blijven. Men kan niet zeggen, dat de heer Kruisinga het onschuldige slachtoffer is geworden van een meningsverschil. Integen deel. Het behoort tot de goede gewoonten in Nederlandse kabinetten, dat deze één politiek beleid in de volksvertegen woordiging verdedigen. Die eenheid van beleid is essentieel en daarin passen geen persoonlijke opvattingen. Als die afwijken van het kabinetsbeleid en zij zijn van zo ernstige aard, dat de betrokken minister het regeringsbeleid niet voor zijn verantwoordelijkheid kan nemen, dan moet hij daaruit de consequenties trekken. Het is de fout van de heer Kruisinga geweest dat hij dit niet heeft gedaan op het ogenblik, waarop dit noodzake lijk was. In het overleg tussen regering en Staten-Generaal behoort de regering met één mond te spreken. Dat is niet gebeurd in het beleid ten aanzien van de neutronengranaat, omdat de minister van Defensie een afwijkend standpunt vertolkte en het daarbij deed voorkomen alsof dit het standpunt van het kabinet was. Dat tijdens die discussie door een stroom van interrupties grote verwarring is ont staan, doet aan de feiten niets af. De brief waarin dr. Kruisinga aan de Koningin zijn ontslag heeft aangeboden bevat elementen, die de verwarring nog kunnen vergroten. Immers een opmerking van Kruisinga over de door hem verdedigde opvatting in het kamerdebat over de neutronengranaat, is nu in een nog vreemder daglicht komen te staan. Hij zei toen: „De minister van Buitenlandse Zaken verzoekt mij nog eens te zeggen, dat dat ook zijn standpunt is en dat hij dat in de aanvang duidelijk heeft gezegd". Indien Kruisinga ontslag neemt omwille van het kabinetsstandpunt over de neutronengra naat, zoals hij nu zegt, dan heeft hij die zin nimmer namens zichzelf én minister Van der Klaauw kunnen uitspreken, zoals hij toen zei. Het is overigens goed, dat de heer Kruisinga - hoewel wat laat - de eer aan zichzelf heeft gehouden. Zijn positie binnen het kabinet én naar de Kamer toe was wel uiterst zwak geworden. Directeur Van Hoek van het KSH-bedrijf in Foxhol (rechts) samen met vakbondsman Wolthers op weg naar een vergadering van de personeel sleden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In navolging van hun collega's in Koog aan de Zaan, Foxhol en Veendam zijn gistermiddag ook de Utrechtse en Nijmeegse werknemers van het in moeilijkheden verkerende levensmiddelenconcern Koninklijke Scholten Honig (KSH) overge gaan tot bezetting van hun bedrijf. De acties, die vrijdag begonnen nadat bekend was geworden dat KSH surséance van betaling moet aanvragen, zijn inmiddels uitge groeid tot wat door de Voedingsbonden „de eerste concernbezetting uit de geschiedenis" is genoemd. In de productiebedrijven van KSH te Nijmegen, Tilburg en Rotterdam zijn actiecomité's gevormd die de gang van zaken nauwlettend in de gaten houden. Minister van Landbouw, Van der Stee, heeft inmiddels toegestemd in een gesprek met de betrokken bonden, die zich alle achter de acties van de werknemers van KSH hebben gesteld. Tijdens dit onderhoud zullen de bonden vooral aandringen op maatregelen om de buitenlandse vestigingen van KSH voor ondergang te behoeden. De bonden achten het eveneens van nationaal belang dat de werkgelegenheid bij KSH behouden blijft. „Het zou een onaan vaardbare misser zijn als KSH te gronde ging" stelde een zegsman van de vakbond NW. Service-station voor caravans NUNSPEET Za- drijf Servall terecht pen,'waar elk type terdag is in Nun- met hun huis op wie- caravan van boven speet het eerste cara- len voor groot onder- tot onder gecontro- van servicestation houd en een veilig- leerd wordt, van Europa geopend, heidskeuring. Er is Caravanbezitters een complete servi- Het hedn f kan kunnen bij het be- ce-eenheid ontwor- duizend caravans per jaar verwerken. Be halve voor een onder houdsbeurt van een caravan, kan men bij Servall ook voor een polyester-boot te recht Bij de service- eenheid heeft men ook een kijk- en koopeenheid ontwor pen, waar van alles op dit terrein te vin den is. Ter gelegen heid van de opening bood het bedrijf het Nederlandse Rode Kruis een caravan aan. Deze caravan werd in ontvangst ge nomen door de lan delijk voorzitter van het Rode Kruis, die vertelde, dat de cara van als zogenaamde snelwegambulance langs de rijksweg bij Vianen geplaats zal worden. De caravan die er nu staat is aan Een beeld van de demonstratie in Almelo. Naar schatting 25 vervanging toe zodat 30.000 mensen namen deel aan dit protest tegen uitbreiding van <"t een welkome gift (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Het optreden van een klein aantal heethoofden is er de oorzaak van geweest dat de massale demonstratie sater dag j.L tegen het UC-projekt in Almelo niet xonder incidenten is verlopen. Een uur na dat de kilometers lange stoet xich op weg had gegeven naar bet uraniumverrijïtings- complex aan de Planthofsweg brak een aantal door de organisatoren van de demon stratie als „provocateurs" omschreven Jon geren door de afzetting, die was gevormd door de ordedienst Zij bestormden het hek waarachter het fabriekscomplex gelegen Is. Verder echter dan bet afrukken van een niet want uit het niets verschenen man schappen van de mobiele eenheid van de Rijkspolitie, die sonder veel moeite de op gewonden demonstranten konden beteuge len en verdere vernielingen voorkwamen. Enkele demonstranten werden gearresteerd, terwijl een Duitse fotograaf tot twee keer toe aan bet hoofd gewond raakte door projectielen, die vanuit de menigte naar de politie werden gegooid. Tenminste 35.000 mensen, opder wie zeker vijfduizend Duitsers, waren zaterdag naar Almelo gekomen om onder de leuze „UC weg ermee" te demonstreren tegen het ura- Nederland en Engeland. Om half drie pre cies vertrokken de demonstranten van wie sommigen een vredig slapende baby in de kinderwagen mee voerden in een kilometers lang lint naar het fabriekscomplex, waarin honderden manschappen van de mobiele eenheid bleken te zijn verscholen. Van de zijde van de autoriteiten was de uitdrukke lijke instructie uitgegaan dat de politie niet zou mogen provoceren, om op deze manier een veldslag te voorkomen. Maar aan de andere kant zou niet worden toegestaan dat de demonstranten vernielingen aanrichten aan het fabriekscomplex. Afgezien van een paar beschadigingen aan het hek, kan wor- slaagd. Niet alleen burgemeester Schneiders van Almelo toonde zich tevreden over het verloop van de demonstratie, ook de organi satoren waren dat, zij het dat men zich geërgerd had aan wat genoemd werd „onbe heerst optreden" van de bereden politie aan het slot van de demonstratie". Met dit laatste werd bedoeld dat achterblijvers door de politie te paard zeer nadrukkelijk gemaand werden door te lopen en niet te blijven rondhangen bij het fabriekscomplex. Aan dit optreden was een arrestatie van een demonstrant voorafgegaan door twee re chercheurs in burger, de man werd met handboeien om afgevoerd naar de fabrieks-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5