ladische triomfen op hockeyers India Maertens heerst weer Eindelijk weer zege Peterson in Grand Prix Hst onredelijke alternatief 3 r SPORTTRIBUNE Pi R BI Knetemann in leiderstrui n LEIDSE COURANT PAGINA 20 26 EINDHOVEN/AMSTELVEEN - Oe voormalige Indiase hockeymaglërs kunnen beter in de leer gaan bij Wim van Heumen. De Nederlandse bonds- coach toverde dit weekeinde achter eenvolgens in Eindhoven en Amstel veen dergelijke uitgekiende tactische concepten tevoorschijn, dat wereld kampioen India tweemaal kansloos tenonder ging. Zaterdag werd het op een tamelijk hobbelig veld in het Frans Ottenstadion 5-2 en een dag later vielen er op de prachtige gras mat van het Wagenerstadion zelfs elf treffers (6-5). ue score in de tweede wedstrijd was geflatteerd voor de Indiërs. In de slotfase profiteerden zij van concentratieverlies in de Nederlandse ploeg, waardoor de marge van drie doelpunten tot één werd teruggebracht. In de hele historie van wedstrijden (32) kon Nederland voor het weekeinde op slechts drie overwinningen bo gen. In 1966 en 1967 in Amstelveen (1-0 en 2-1) en tijdens de Olympische Spelen in Montreal (3-1). In de finale van het toernooi om de wereldbeker, dat in 1973 in Amstelveen werd gehouden, was de stand in de finale na vijf verlengingen nog 2-2, waarna Nederland via strafballen de luid bejubelde eerste plaats greep. In de 32 duels met India had Nederland slechts 29 doelpunten kunnen maken. Daar komen nu ineens elf treffers bij, een ongekende score tegen de Aziatische grootmeester. Paul Litjens maakte weer de meeste doelpunten. De donkere Utrechter, die in december de toernee van Nederland door India niet meemaakte, scoorde vijfmaal en maakte de 100 treffers (in 88 interlands) vol. Borg De homogeniteit en het blakende zelfvertrou wen van het nationale team, gepaard aan de tactische vondsten van Van Heumen, stonden borg voor het succes in dit hockeyfestijn, dat ongetwijfeld een uitstekende oppepper bete kent voor het toernooi om de wereldbeker, dat op 18 maart in Buenos Aires begint. Duidelijk was waarneembaar dat Van Heumen over een veel beter ingespeeld team beschikt dan zijn collega Randir Singh Gentle. In de tactiek van Van Heumen speelde het "magische vierkant" een grote rol. In belde confrontaties was er In het Nederlandse team, dat nog zes spelers uit de finale van Amstel veen 1973 telde tegen Idia slechts drie, geen centrumspits te bekennen. Doyer en Gunning waren zaterdag de vleugelbewoners In de aanvalslinie, Van 't Hek stond gisteren op de plaats van de pas kort bij de slectie behorende HGC-er. „Ik wilde alle spelers een beurt geven", aldus Van Heumen. Tussen de verdedigingslijn (Ties Kruize begon beide malen als ausputzer) en de velugelspitsen bewoog zich het vierkant met als hoekstenen Bolhuis, Ron Steens. Litiens en Leefers. „Litjens en Leefers moesten elkaar in de gaten houden", aldus de bondscoach. „Als de een mee naar voren ging, moest de ander terugblijven. En Bolhuis en Ron Steens zouden blijven hangen als Van Eijk of Tim Steens aanvallend werk deed. Dat liep perfect. De combinaties gingen subliem. De aanvallen via rechts zijn noq nooit zo gevaarlijk geweest. Voorts zaaide het gebruik van de hoge bal paniek. Daar hebben we donderdag zeker vijftig keer op geoefend". Alleen toen Jebbink zater dag in de tweede helft ausputzer ging spelen (Jorritsma was er uitgehaald) en Kruize naar het middenveld verhuisde, stokte er iets in het systeem, waardoor India van 0-3 tot 2-3 kon terugkomen. Van Heumen: „In de laatste vijf minuten kon Nederland via twee benutte straf- corners van Litjens echter toch weer uitlopen tot 5-2.". Opende Nederland zaterdag nog wat bedeesd, in het Wagenerstadion (waar met 4000 toe schouwers duizend mensen minder waren dan in Eindhoven) was er van angst niets te bespeu ren. Ditmaal had Van Heumen de Limburger Geert van Eijk, die in Eindhoven tot de uitblin kers behoorde, buiten de ploeg gelaten. Carel van der Staak was nu rechterverdediger. Op nieuw hadden de Indiërs niets in te brengen tegen het snel combinerende Nederland. Vooral Doyer, Leefers en Ron Steens zorgden voortdu rend voor gevaar in de Indiase verdediging, die het ene misverstand op het andere stapelde en dan ook zesmaal werd gepasseerd. Oe Indiërs in angstige afwachting van weer een Nederlandse strafcorner, waaruit Paul Litjens zo vaak vernietigend uithaalde bink), Tim Stems (v.d. Staak); Bolhuis, Leefers, Ron Steens; Doyer, Van 't Hek (Van den Bergn), Steens; Doyer Litjens, Gunning. India: Frederieks;Baldev Singh, Copal Bengra, Kerket- Scerevarloop Amstelveen: 3. Crewal 0-1, S. Doyer M, India: Fredricks; Gopal Bhengra, Baldev Singh, Kerket- ta. Baskaran; Varender Singh, Phillips, Ashok Kumar to, Ron Steens 2-1 18 Phillips 2-2 (strafbal) 22 iAm.t.iu.nnt Scoreverloop BndhoveniS.llllenalK), SS.Krutre 2-0 Litjens 6-3 (strafbal). 65. Phillips 6j (strafbal). 67. (Amstelveen) 45. Ron Steens 3-0, 50. Phillips 3-1 (strafbal), 63. Igbal Phillies 6-5 Nederland: Sikking; Kruize (Jebbink): Van der Staak. 3-2, 66. Utjens 4-2 (strafcorner), 70. Utjens 5-2 (straf- Jorritsma, Tim Steens; Bolhuis, Leefers, Litjens, Ron comer). In het spoor van een sneeuwruimer, die meer functioneerde als waterschuiver, ploetert een groepje rijders voort. Beeld van de alternatieve elfstedentocht. Postmus deed het voorstel om het na één ronde voor gezien te houden. De anderen stribbelden tegen, maar naarmate er meer water in de schaatsschoenen droop begon het denkbeeld steeds aantrekkelijker te worden. Toen ze dan ook met zijn vieren door de finish gingen, dacht iedereen dat het was afgelopen. Maar nee hoor. Jaap Jonkman, de friste van het stel, nam wat van de door de sponsors beschikbaar gestelde versnaperingen, zei „Daar ga ik dan maar weer" en schaatste weg voor de volgende 50 kilome ter, haastig gevolgd door Herman Fokker. Jeen van den Berg probeerde nog wel het duo terug te halen, maar kwam niet meer binnen gehoor afstand en besloot toen in arren moede ook de tweede ronde maar vol te maken, verbijsterd nagestaard door Anne Postmus, die inmiddels zijn schaatsen had uitgedaan. LATHI De alternatieve elfsteden tocht zaterdag op het Vesyarvi-meer bij Lahti is een onredelijk alternatief gebleken. Van kwakkelijs, schaats die pe dooiwaterpiassen en voortdurende regenval. Van valpartijen, vuistdikke blaren en een ijzige, vanaf de rug en de voeten opkruipende vochtigheid, die eenmaal samengekomen in de her senen het redelijk denken benevelde. Drievoudig winnaar van het alternatie ve Finse schaafsgebeuren: Jan Roelof Kruithof was er het grote slachtoffer van. Twee uur na de start om zeven uur 's morgens was de architect uit Havelte weer terug bij de caravans van de start. Voorbij gekluwd door de hele meute en terug gelift met een begelei dende auto om het wedstrijdcomité de volgende uren geestelijk te steunen met kreten als: „Bandieten, diefstal en oplichterij eerste klas." De in het nauw gebrachte organisatoren hadden op dat moment al besloten de oorspronkelijke vier ronden oftewel 200 kilometer met de helft in te korten. Waarschijnlijk ware het beter geweest zaterdagmorgen toen het dooiwater de zeventig centimeter dikke ijsvloer veranderde in een papperige massa de tocht alsnog af te gelasten. Uitwijken naar Oulu aan de Russische grens zoals verleden jaar was om technische redenen niet mogelijk. Maar leg dat eens uit aan 350 per vliegtuig aangevoerde schaatsent- housiasten, die gefrustreerd door al weer een gemiste Elfstedentocht speciaal naar het noord en zijn gekomen om proefondervindelijk vast te stellen hoever de grens tussen verdragelijk en onverdragelijk kan worden verlegd. Want dat men volop gelegenheid zou krijgen zichzelf onder de meest miserabele omstandigheden tegen te komen stond toen al vast. De belofte van de Finse hulptroepen ten spijt om met bepulp van een soort waterkanon de baan schoon te blazen. Over dat ding ontstonden latet heftige ruzies. Van de rijders had niemand het in werking gezien, zodat de verklaring van wedstrijdleider Andre Koomstra dat er 's nachts wel mee was gewerkt, wat bleek overkwam. Verdeeldheid Inmiddels had het besluit om de tocht In te korten met 100 kilometer verdeeldheid gezaaid bil de koplopers. Dat waren vier man: Jaap Jonkman. Harman Fokker, Anne Postmus en Jeen van den Berg, die na ean kilometer of twintig de enige plaatselijke coryfee Luostarl- nen tot de orde hadden geroepen. Klauwen Toen de kopgroep eenmaal weg wat, volgde de re»t Jan Uitham, tweede achter Relnler Peping In de Elfstedentocht van 1963, klauwde zich naar het leidende tweetal. Jonkman en Fokker werden pas van de ongewenste aanwe zigheid van de 53-Jarlge veteraan uit Noorder- hogerbrug bevrijd toen Uitham twintig kilome ter voor het einde met zijn achterhoofd tegen het Ijs sloeg. Jonkman en Fokker maakten zich uit de voeten en spraken af fot de laatste kilometer bij elkaar te blijven. Vijfhonderd meter eerder kon de altijd nog opmerkelijke frisse Jaap Jonkman zich niet meer beheersen. De 27-jarige tuinder uit Hoog- karspel sprong weg en ging met een voor sprong van ruim twee minuten op Fokker als eerste over de meet. Door en door nat arriveer de Jan Uitham daar vijf minuten later met de laconieke uitroep: „Het is maar goed dat ik badmeester ben". Op een seintje van de achtervolgers Bennie van der Weide en Aad de Winter was inmiddels Egbert Vossebelt uit een plas opgeraapt en per ambulance afgevoerd. Door het voortdurende gestruikel weigerden zijn kniegewrichten dienst. Ook Jeen van den Berg was aan het einde van zijn krachten. De 50-jarige Friese doorzetter verspeelde op het laatste stuk meer dan twintig minuten eer hij over de finish kwam. „Voor mijn eigen lol", liet hij toen de 150 kilometer voltooid waren weten. Ver voor de toérrijders, die veelal met uitgebluste ogen en ongecoördineerde be wegingen als trage spoken over het ijs zwalkten, meldde ogenschijnlijk fris Lenie van der Hoorn- Langeraar zich als eerste dame met een keurige dertiende plaats. Blote voeten De Intocht ven Herman Gorter uit Edam waa gedenkwaardig: de schaatsmat» op, hand schoenen aan en... op blote voeten. Hij had de laatste twintig kilometer gelopen, toen zijn schaats door midden was gebroken. Wadend door do plassen. Het duurde geruime tijd voor zorgzame handen enig gevoel In de verstijfd» spieren teweegbrachten. Maar hij behoefde zich niet onder medische behandeling te atol len. „Medisch gezien waren er ditmaal geen grote risico'»", meldde eltatedendokter Wlm- mer. „Van sneeuwblindheid, hoornvllasbavrio- zlng, jo zalf van gewone bevriezing van ff- chaamsdalen kon dit maal geen sprake zijn. Meer den oppervlakkig letsel hebben de rij ders niet opgelopen." Dat mag dan zo zijn, voor het merendeel van de rilden en hun helpen waa da tocht van 1976 die van het onredelijk alternatief. GENT Uiterlijk onbewo gen, maar inwendige zie dend, gaf Willy Jossar, de ploegleider van IJsboerke, antwoord op de vele vra gen. Terwijl zijn ogen ach ter de bruine brilleglazen heen en weer flitsten, zette hij op een ogenschijnlijk rustige toon uiteen, waar om de zege van de 33ste Omloop Het Volk opnieuw bij Freddy Maertens was tgrecht gekomen. Didi Thu- rau, die als enige in de kopgroep van vijf man had kunnen steunen op de aanwezigheid van een ploegmakker, reikte niet verder dan een vijfde plaats. Een nog niet ge heel verdwenen verkoud heid zou de oorzaak zijn van het falen van de Duit se vedette. Dat sloeg ner gens op. Thurau had ge woon een serie tactische blunders gemaakt, waar over binnen de ploeg waarschijnlijk nog wel eens zal worden gespro ken. Toen Thurau ontdekte dat Freddy Maertens met geen mogelijkheid kon worden gelost, had hij zijn vazal André Dierickx op avontuur moeten sturen. Dit verzuim wreekte zich op de laatste meters. Voor een andere coureur beteken de dat echter, dat hij als het ware in een leunstoel naar de finish werd gebracht. De snelle Fons van Katwijk, die bij de amateurs her haaldelijk in het nieuws kwam, maar bij de profs amper de aan dacht trok, dwong in de openings- klassieker van dit nieuwe seizoen onverwacht erkenning af. Tot ge noegen uiteraard van ploegleider Romain de Loof, die 25-jarige ta- PARIJS Gerrle Kne temann won gistermid dag de openlngerit van de meerdaagse wieler wedstrijd Parijs—Nice. De Ralelgh-rl|der legde de 8700 meter af in 11 minuten en 55.84 se conden. Joop Zoete melk, de Nederlandse renner In Franse dienst, eindigde op de tweede plaare met een tijd van 12.00.34. De Belg Jean- Luc Vandenbroucke werd derde. Kuiper werd negende. Stelt mens de is Freddy Maertens drukt zijn wiel als eerste over de finish. Fons van Katwijk (links) werd tweede en Jan Raas derde. lentrijke inwoner van Oploo, on danks weinig imponerende presta ties, in zijn ploeg had opgenomen. De jongste van de drie fietsende broers Van Katwijk handhaafde zich moeiteloos in het voorste ge lid en streed uiteindelijk met Jan Raas om de tweede plaats. Iets dat kennelijk niet in goede aarde viel. Jan Raas minachtend: „Je kan wel zien dat het geen zware klassieker was. Als Van Kat wijk zich kan handhaven Een opmerking die hem niet in dank werd afgenomen. Briesend stelde Fons van Katwijk: „Laat Raas maar eens oppassen. Hij zal me dit sei zoen vaker ontmoeten." Een aardi ge rel dus die het succes van de Nederlandse wielersport echter niet kon doen verbleken. Opnieuw bleken Nederlandse profs in staat een fikse rol mee te spelen in een hoog tempo gereden lastige klas sieker. Dat gold ook voor Jan Aling, die lange tijd op gelijk ni veau streed met collega's als Kui per, Knetemann, Van Calster, Mare de Meyer en Pollentier om er maar eens enkele te noemen. De beslissende slag viel toen Fred dy Maertens na een hergroepering onmiddellijk het hazepad koos. Het door het uitstekende knechten- werk van De Meyer en vooral Pol lentier aanzienlijk gedunde peloton lette even niet op. Prompt bleken de op de hellingen van de Kware- mont, Varentberg en Volkegem- berg geleverde inspanningen fa taal. Maertens wipte weg uit de groep, waarna alleen Thurau, Fons van Katwijk, André Dierickx en Jan Raas nog konden ontsnappen voordat de Flandria-coureurs de deur op slot deden. Attent In de slotfase van deze 218 kilo meter tellende openings klassie ker stond Maertens niemand Iets toe. Attent reageerde hij wanneer er werd gedemarreerd. Ook op de laatste meters bleef hij overheid al dreigde de komst van de op het laatste moment na een onge hoorde krachtsinspanning in de JOHANNESBURG Na twee jaar zonder overwin ning heeft de 33-jarige Zweedse coureur Ronnie Peterson zaterdag op het circuit van Kyalami de Gro te Prijs van Zuid-Afrika ge wonnen. In een spannende race nam hij in de voor laatste van de 78 ronden (320,112 kilometer) de kop over van Patrick Depailler, die hiermee van een „ze kere" overwinning werd af gehouden. &De 24e editie van de Grote Prijs van Zuid-Afrika heeft zich geken merkt door het grote aantal uitval lers onder wie alle favorieten. Van de 26 gestarte coureurs haalden er slechts twaalf de eindstreep. Meer dan 100.000 toeschouwers zagen Mario Andretti direct na de start de leiding nemen. Maar het meeste gejuich was voor Jody Scheckter. die voor eigen publiek reed. Vanuit de derde rij gestart raasde hij in één ronde naar de tweede positie achter Andretti. Niki Lauda, die door zijn snelste trainingstijd de pole-positie bezette, kwam in de eerste ronde op de derde plaats door. Het wedstrijdbeeld veranderde vol ledig na de 20e ronde. Andretti kampte in zijn Lotus met mechani sche problemen en zakte af naar een vijfde plaats. Scheckter had de leiding, tot immense vreugde van de Zuidafrikanen. Patrese, de Ita liaanse coureur in de Arrow-ren- stel. was opgerukt naar de tweede plaats voor wereldkampioen Lau da. In de tussentijd waren oud-we reldkampioenen James Hunt en Emerson Fittipaldi al van het strijd toneel verdwenen. Maar ook Scheckter kon zich slechts kort aan de kop handha ven. In de 27e ronde nam Patrese de leiding. Deze situatie werd tot de 50e ronde gehandhaafd. Toen „sneuvelden" bijna alle vedetten: Scheckter, Lauda en Reutemann haakten af door mechanische ge breken. Scheckter's Wolf ging In vlammen op, kort nadat de Zuida frikaan de auto verlaten had. In de 64e ronde was het ook met Patrese gebeurd. Hij slipte door een oliespoor en mocht zijn Arrow langs de kant zetten. De Fransman Patrick Depailler, voorheen in de middenmoot verkerend, werd de leiding in de schoot geworpen. Hij leek hard op weg naar zijn eerste Grand Prix-overwinning. Beide Lo tus-achtervolgers. Andretti en Pa voorste linies nog opduikende Etienne van der Helst (ploegmak ker van de door ziekte verhinder de Merckx) nog roet in het eten gooien. De absolute topper van het huidige Belgische wielerlegioen stelde di rect orde op zaken. Hij knalde er meteen een dergelijke harde lange sprint uit, dat niemand hem meer kon overtroeven, al gelukte het Fons van Katwijk nog wel langszij te komen. De anderen waren ge woon kansloos. Ook de aanvanke lijk zo verrassende Van der Helst die op de laatste driehonderd me ter nog twintig seconden moest prijsgeven! PETER VAN PUTTEN terson, volgden op ruime achter stand. Andretti was kansloos, om dat de snelheid van zijn wagen afnam. Tenslotte zou de Ameri kaan op de zevende plaats eindi gen met één ronde achterstand. Zes ronden voor het einde had Depailler nog zes seconden voor sprong op Peterson. Maar de Ty- rell van de Fransman kreeg brand stofproblemen en De Pailler moest om de eindstreep zeker te halen gas terugnemen. Peterson profi teerde. Met sublieme stuurmans kunst naderde hij ronde voor ron de om tenslotte in de voorlaatste ronde Depailler in te halen. Het werd voor de Zweed zijn negende Grand-Prix zege, al had hij er na Monza 1976 lang op moeten wach ten. Uitslag: 1. Ronnie Peterson (Zwe) in Lotus. 78 ronden (320,112 kilometer) in 1 uur 42 minuten en 15 seconden (gemiddelde snelheid van 187,808 km per uur). 2. Patrick Depailler (Fra) In Tyrrell. 3. John Watson (Ier) in Brab ham, 4 Alan Jones (Aus) in Williams, 5. Jacques Lafitte (Fra) In Ligier, 6. op één ronde: Didier Pironi (Fra) in Tyrrell, 7. op één ronde: Mario Andretti (VS) in Lotus. 8. op één ronde: Jean-Pierre Jarier (Fra) in ATS, 9. op éénronde: Rolt Stommelen (WDL) in Arrow. 10. op één ronde: Hector Rebaque (Mex) in Lotus. Stand klassement na drte reces: 1 Mario Andretti 12 punten. 2. Ronnie Peterson (Zwe) 11, 3. Niki Lauda (Oos) en Patrick Depailler (Fra) 10. 5. Carlos Reutemann (Bra) 9. BI mmm —III llli li"

Leidse Courant | 1978 | | pagina 20