£eidóe(Sou/ta/rit Kabinet wil met spoed opvolger voor Kruisinga 7 Vrouw (83) omgekomen bij brand Socialisten verliezen München Na plotseling aftreden minister van defensie Weekeinde vol geweld: vijf doden Brutale diefje es PATIENT DOOD NA FOUT INFUUS Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Maandag 6 maart 1978,68e jaargang no. 20984 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zeewolf vroeger Het derde deel van de televisie film „De Zeewolf' zal vanavond vroeger worden uitgezonden om de kijkers de keus tussen deze film en het slot van „Dagboek van een Herdershond" op het andere net te besparen. „De Zeewolf' begint nu op Ned. I om 19.04. Het op dat tijdstip aangekondigde programma „Ontdekkingsreizen onder wa ter" verschuift naar 20.25 uur. Weinig verandering In de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Minimumtemperatu ren rond min twee graden. Overigens zonnige perioden en in het algemeen weinig wind. Maximumtemperaturen onge veer 8 graden. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt zal morgenmiddag in de Tweede Kamer na mens het kabinet een verklaring afleg gen over het plotselinge aftreden van dr. R. J. H. Kruisinga als Minister van Defensie. Daarna zal er een kort debat aan de „zaak-Kruisinga" worden gewijd, waarin vooral de oppositie en in het bijzonder PvdA-fractieleider Den Uyl volstrekte duidelijkheid zal eisen over de achtergronden en consequenties van Kruisinga's besluit In het weekeinde circuleerden al namen voor de opvolger van de afgetreden minister, afkomstig uit CD A-kringen. De ontslagaanvrage van Kruisinga (CDA, maar van huis uit CHU), kwam afgelopen vrijdag voor de ministerraad als een volledige verrassing. Naar verluidt heeft Kruisinga zijn beslissing geheel op eigen initiatief genomen, zonder daartoe door anderen te zijn geprest en zonder vooraf gaand overleg met geestverwante colle ga's in het kabinet. Volgens een regeringswoordvoerder was er ondanks de gerezen politieke menings verschillen tussen Kruisinga en zijn colle ga's over de kwestie rond de aanschaf van de neutronenbom niets merkbaar van persoonlijke onderlinge spanningen in het kabinet. Het was echter wel duide lijk, dat Kruisinga zelf, ook nadat hij zich had neergelegd bij het kabinetsstandpunt over de neutronenbom, in gewetensnood verkeerde ten aanzien van het beleid dat hij zou moeten voeren. In politiek Den Haag wordt thans druk gewerkt aan en gespeculeerd over de opvolging van dr. Kruisinga. Men wil zo snel mogelijk deze kwestie oplossen. Ze ker is dat de nieuwe bewindsman van dit departement uit de kring van het CDA moet komen omdat anders de getalsver houding tussen CDA en WD in het kabinet verstoord zou worden. Als kandidaten uit de kring van het CDA (in het bijzonder de CHU) worden o.a. genoemd staatsraad mr. W. Scholten (oud-staatssecretaris van Financiën), jhr. W. H. de Savornin Lohman (inspecteur- generaal van de strijdkrachten) en burge meester mr. C. A. Bos van Katwijk, voormalig Tweede-Kamerlid voor de CHU. die een grote internationale erva ring bezit. Het is ook mogelijk dat er een opschui ving plaats heeft. AR-minister De Koning (Ontwikkelingssamenwerking), die sinds zaterdag minister van Defensie ad inte rim is, zou kunnen „opschuiven" naar Defensie en een CHU-man zou dan Ont wikkelingssamenwerking gaan beheren. In dat geval gaan de gedachten uit naar mr. C. A. Bos, die op het gebied van Ontwikkelingssamenwerking goed thuis is. Maar er zijn uiteraard ook andere mogelijkheden. In elk geval wordt in Den Haag koorts achtig gezocht naar de opvolger omdat premier Van Agt en CDA-fractievoorzit- ter Aantjes de vacature zo kort mogelijk willen laten duren. Een probleem is nog dat de eerste CHU-man in de CDA Twee de-Kamerfractie, drs. G. van Leijenhorst nog niet in het land is; hij is op weg uit Indonesië naar Nederland. De beide staatssecretarissen van Defen sie Van Lent en Van Eekelen, hebben, zoals in zo'n situatie te doen gebruikelijk is, evenens hun ontslag aangeboden. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat zij zullen aanblijven. In reactie op het aftreden van Kruisinga zei Aantjes zaterdag ondr meer: „Ik be treur het dat het kabinet al zo spoedig met de ontslagaanvrage van één der mi nisters wordt geconfronteerd, maar tegen de achtergrond van de gebeurtenissen van de afgelopen tijd kan ik begrip en respect opbrengen voor de beslissing van Kruisinga. Ik neem zonder meer aan, dat de ministerswisseling de regering geen aanleiding zal geven zich inzake de kwestie van het neutronenwapen verder van het CDA-standpunt te verwijderen dan afgelopen week in het kamerdebat is gebleken". Hij beschouwde dit aftreden als een mi nisters-crisis. PvdA-fractieleider Den Uyl dacht daar anders over. Deze zei dat het aftreden van Kruisinga de positie van het kabinet „in het hart raakt". Naar de mening van Den Uyl leidt het kabinetsstandpunt over de neutronenbom nu haast onvermijde lijk tot aanvaarding van het wapen, het geen in strijd is met de gevoelens van een meerderheid van de volsvertegen- woordiging. „De aard van het geschil geeft aan het aftreden van de Minister van Defensie een betekenis die ver uit gaat boven een ministerscrisis", aldus Den Uyl. WD-fractieleider Rietkerk acht het juist dat een minister die zich niet met het regeringsbeleid kan verenigen heengaat. Hij zei zaterdag dat hij in het ontslag van Kruisinga geen consequenties voor de coalitie tussen CDA en WD ziet. MÜNCHEN/KIEL (DPA-Reuter) De in Bonn regerende sociaaldemo craten hebben gisteren bij gemeen teraadsverkiezingen in twee Duitse deelstaten een gevoelige klap ge kregen- Met name in Beieren om dat zij daar het van oudsher so ciaaldemocratische bastion Mün chen in een overigens conservatie ve staat aan de CSU verloren. CSU-kandidaat Erich Kiesl voor het burgemeesterschap van de stad won in de eerste ronde door met 51 procent een absolute meerderheid te behalen. In Regensburg verloor de SPD ook, maar in de Noordduitse deelstaat Sleeswijk-Hol- stein boekte zij duidelijke winst ten koste van de christendemocratische CDU, die haar absolute meerderheid verloor maar toch met ruim 49,2 procent van de stemmen de sterkste partij in de staat bleef. Erich Kiesl van de CSU, die na dertig jaar socialistisch bewind, het burgemeesterschap van de stad München heeft veroverd, wordt hier door zijn aanhangers toegejuicht. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Bij ge welddadigheden het afgelopen weekeinde zijn twee mannen doodgeschoten, twee anderen doodgestoken terwijl een vijfde slachtoffer door wurging om het leven werd gebracht. Eén persoon raakte zeer ernstig ge wond bij een schietpartij en één slachtoffer werd met een levensgevaarlijke hoofdwond in het ziekenhuis opgenomen nadat hij een klap met een ta felpoot had gekregen. De twee mannen die door een kogel om het leven kwamen zijn de 28-jarige Joegoslaaf Ahmet Humië en zijn 39-jarige landge noot Halim Rustempsic uit Vlis- singen. Zij waren samen met een derde Joegoslaaf, de 23-jari- ge C.V. zondagnacht bijeen in het ontmoetingscentrum voor buitenlandse werknemers in Vlissingen, toen C.V. die veel gedronken had zonder duidelij ke reden een pistool trok en de twee anderen doodschoot. De schutter vluchtte maar werd la ter gegrepen. In Leeuwarden overleed vrij dagnacht de 25-jarige C.L. uit die plaats aan de gevolgen van een steekpartij die zich op een parkeerterrein voltrok onder nog onduidelijke omstandighe den. In Weert werd zaterdag avond de 39-jarige P.Flinsen- berg in een café neergestoken nadat tussen hem en de op ver denking van doodslag gearres teerde 55-jarige J.S. ruzie was ontstaan. De 32-jarige A. de Weerd uit Helmond werd zaterdagmorgen in zijn woonplaats door zijn werkgever, de 25-jarige Hel- mondse eigenaar van een patat- kraam P.S. gewurgd nadat de twee mannen over een nog onopgehelderde aangelegenheid onenigheid hadden gekregen. De werkgever heeft bekend. De klap met een tafelpoot waarbij de 20-jarige P.B. uit Eindhoven levensgevaarlijk gewond raakte werd bij een ruzie in Eindhoven uitgedeeld. Levensgevaarlijk spel in Alphen ALPHEN AAN DEN RUN Acht jongens uit Alphen in de leeftijd van tien tot twaalf jaar speelden zaterdagmiddag een levensgevaarlijk spelletje. Zij legden munten op de treinrails ter hoogte van de Conradstraat. Hiermee wilden zij bereiken dat de munten door de aanstormen de treinen zouden worden ge plet Zij realiseerden zich even wel niet aan welke gevaren zij zich blootstelden. De politie, die door employés van de NS op de hoogte was gesteld, heeft de jon gens met een ernstige repriman de naar huis gestuurd. Frank Sinatra komt niet De concerten die Frank Sinatra op 18 en 19 september in ons land zou geven, zijn definitief van de baan. Frank wilde niet in de Rotterdamse Ahoy' optre den, maar impressario Lou van Rees voelde niets voor het door de zanger geprefereerde Am sterdamse Concertgebouw, waar de plaatsen 400.- zouden moeten bedragen om uit de kos ten te komen. Rotterdam (ANP) Drie jonge tjes van een jaar of tien hebben zaterdagmiddag zesduizend gul den gestolen uit een pompsta tion aan de Lavasweg in Rot terdam. Ze kwamen binnen „om snoep te kopen". De pomphouder ging even naar buiten om een klant te helpen. Bij terugkomst ble ken de jongens, 3000 gulden contant en 3000 gulden aan che ques te hebben meegenomen. Robbenjacht in Canada geopend ST. JOHN'S (AP) - Het vertrek van vier schepen voor de jaar lijkse robbenjacht is gisteren door duizenden Canadezen ge vierd met luidende kerkklok ken, psalmgezang en kanon schoten. De politie had demonstraties verwacht, maar er gebeurde niets toen 3.000 tot 4.000 perso nen op het haventerrein bijeen kwamen. De feestelijkheden waren geor ganiseerd door een organisatie, 'die verleden jaar werd gesticht door de burgerij als tegenwicht tegen de protesten tegen het af slachten van jonge robben in de jacht die vrijdag ten noorden van Newfoundland begint. In Haags bejaardentehuis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 83-jarige mevrouw I.M. van de Watering-Van Rijn is zaterdagavond in het halletje bij haar kamer in het bejaardentehuis Favente Deo aan de Loevesteinlaan in Den Haag bij een brand om het leven gekomen. De oorzaak van de brand is de politie nog niet duidelijk, al heeft men wel het vermoeden dat er iets is gebeurd met een brandbare vloeistof. Ongeveer dertig bejaarden, die op de vierde etage waar de brand uitstak, wonen, werden naar de recreatieruimte op de begane grond overgebracht De brand ontstond even voor het middernachtelijk uur. Een nachtzuster, die beneden in de hal zat, werd gewaarschuwd door een belletje, dat van de vierde verdieping afkomstig was. Toen zij daar kwam zag zij in de gang vlammen uit de kamer van de bejaarde vrouw slaan. De zuster gaf onmiddellijk brandalarm en probeerde met blusapparatuur het vuur te bestrijden. De brand weer was snel ter plaatse en doofde het vuur, dat zich slechts tot het halletje naast de kamer van de 83-jarige vrouw beperkte. Het slachtoffer werd levenloos aangetroffen. In samenwerking met het personeel begeleidde de politie de angstige bewoners van de vierde verdieping naar beneden. Later in de nacht konden zij naar hun kamers terugkeren. Vliegtuigwrak Het treinverkeer tussen Hoogeveen en Meppel is tweemotorig vliegtuig, dat nog vol munitie zat. Ook gisteren bijna de gehele dag stilgelegd. Reden hiervan de stoffelijke resten van de inmiddels geïdentificeerde was de ontdekking van een in de oorlog neergekomen Amerikaanse piloot waren nog in het toestel aanwezig. Auto schept bromfietser ALPHEN AAN DEN RUN De 19-jarige Alphense R.v.V. is zaterdagmiddag zwaar gewond geraakt De Alphense werd door een anto gegrepen, be stuurd door de 41-jarige Alphe- naar H.U. toen ze met haar bromfiets de Oranje Nassausin- gel overstak ter hoogte van het sportpark De Bijlen. In bet Rij- noordziekenhuis constateerde men een zware hersenschud ding en diverse inwendige ASSEN (ANP) Eén van de tien infuuspatiënten uit Assen is vrijdagavond overleden. De 72-jarige heer D. Tatipata stierf kort na zijn aankomst in het ziekenhuis van Zwolle, waar hij in verband met zijn zorgelijke toestand naar toe was gebracht. De toestand van vier mensen was gisteravond nog zeer ernstig. Vijf andere patiënten maken het naar omstandigheden redelijk wel. In het Wilhelminaziekenhuis in Assen ontstond woensdag paniek toen de tien zieken na operatie door verschillende chirurgen plotseling hoge koorts, lage bloeddruk en een shock kregen. De oorzaak zou een geinfecteerd Ringer-infuus zijn geweest Inmiddels zijn de plastic zakken met de infusievloeitstof vervangen door Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en-.19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht PAGINA'S Lottomiljonaire BONN In 1956 ontstond de Duitse Lotto. Op 18 fe bruari van dit jaar won een vijfenvijftig jarige huisvrouw uit het Rheinland het recordbedrag sinds de invoering van de Lotto. Zij vulde twee kolommen met ieder zes goe de cijfers in en ook nog een met vijf goed. Zij won daar mee 2.766.693.60 Mark of ruim drie miljoen gulden. Het Duits Lottorecord stond op 2.277.700.50 Mark, Hat risico van Tias Kniiza AMSTELVEEN Ties Kruize, laatste man van het Neder lands hockeyteam, dat in het afgelopen weekeinde twee maal tegen India spelde en tweemaal won(5—2 en 6—5), raakte geblesseerd. Hij heeft een spiertje verrekt Kruize moest zich gisteren laten vervangen. Op 15 maart vertrekt de ploeg naar Argentinië voor het toernooi om de wereldtitel. Kruize staat al enige dagen eerder op Schiphol want hij gaat naar de Bahama s om deel te nemen aan de finale van de superstarcompetitie. Hockeycoach Van Heumen: „Dat is een risico, niet alleen vanwege het blessuregevaar maar ook omdat Kruize wellicht mentaal aangeslagen kan raken. Maar ik vind dat je iemand, die zulk een uniek herstelproces heeft doorgemaakt, niet mag tegenhouden". Hij doelde op het ernstig auto-ongeluk dat Kruize destijds overkwam en waarvan hij na lange tijd herstelde na een intensief revalidatieproces. BARRE (VOETS) Er zijn mensen die met welge vallen constate ren dat de perio de van kou voorbij is. Er zijn er ook die met welgevallen de kou opzoe ken en naar Lahti gaan om een alternatieve Elfstedentocht te rijden. Ze kre gen hun zin. De ellende was niet te overzien. Het ijs was van abo minabele kwali teit en deze met reclame behan gen sandwich man, Gorter uit Groningen, brak ook nog zijn schaats Hij moest zijn daar aan bevestigde schoen uitdoen en omdat hij geen natte sok ken kon velen, ging hij op blote voeten verder Het was een en al doffe ellende, waaruit Jonk man als winnaar te voorschijn kwam. fZOLANÖ TWENTE VERLIEST de. Reis van Idem Hellas de mist in Den Haag Da uitwedstrijd v*. Idem Hellas voor de Europa Cup I Is in een dichte wae- van mist gespeeld. Zaterdagmorgen om 11 uur zou Idem Hellas van Schiphol vertrekken naar Polen, maar mist hiei i de Haagse dames tien uur op het vloegveld. Om negen uur vertrok de landskampioen zaalhandbal maar in plaats van in Warschau te landen, werd het Oost-Berlijn. Dat werd althans meege deeld door begeleider Ruud Uytdebroek die 's nachts rond één uur van af het Oostberlijnse vliegveld kontakt met Den Haag had kunnen maken. Gistermorgen om elf uur had de wedstrijd in Polen moeten beginnen, maar de Hellas-da mes waren daar gisteravond nog niet aangekomen. Het onofficiële bricht luidt nu dat de wedstrijd vanavond wordt gespeeld, hoewel de loting voor de halve finales officieel voor vanochtend elf uur gepland stond In Helsinki reed niemand goed HELSINKI Bijster opgewekt waren de leden van da damesschaatsploeg niet na het toernooi In Helsinki. Zij konden zich slechts spiegelen aan Beth Heiden en Vera Brindzej die evenmin tot daden van belang waren gekomen Joke var Rijssel. de Nederlandse kampioene, vatte alles samen met: „Het is jammer van het toernooi maar eigenlijk reed niemand goed. De omstandigheden waren te slecht zij. en ook Ina Steenbruggen, wees er voorts op dat beiden op de 1500 m vroeg haden moeten rij den terwijl het ijs later beter werd. Maar dat is zoiets als de bal of de scheidsrechter bij voetballen. Het da- messchaatsen ver keert. evenals de heren, gewoon in een zwakke perio- Feyenoord zit nog steeds diep in de put Garretsen schaatscoach Oostenrijk DEVENTER - Schaatstrainer Ab Garretsen heeft de functie van bonds coach van Oosten rijk aanvaard. Hij is vooral aangetrok ken met het oog op de Winterspelen van 1980. Enige ja ren geleden was ook een Nederlan der, Peter Schot- ting, Oostenrijks bondscoach. wmtÊÊmmÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊmf'

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1