Ballon doorgeprikt Ajax loopt Telstar binnen kwartier onder de voet FC AMSTERDAM PAKT SLUW DE KANS TEGEN SLAAPWANDELEND TWENTE Einde aan „succesperiode" FC Den Maag MAANDAG 6 MAART 1978 ALKMAAR - Onbedoeld typeerde de niet-spelende Roger Albertsen gistermid dag, na afloop van het duel AZ'67—FC Den Haag, de gevoelens in het Haag se kamp. „De ballon is doorgeprikt", sprak de Noor, die komende donder dag tegen FC Amsterdam zijn rentree hoopt te ma ken. Dat is hard nodig, want de selectie van de ploeg die sinds 11 decem ber niet meer had verloren mede dankzij een door velen verfoeide taktiek is danig gehavend. Giste ren ontbrak naast de vrij wel herstelde Albertsen Fred Goemans, terwijl zoals verwacht Henk van Leeuwen met vocht in de knie langs de kant bleef. Tot overmaat van ramp moest Aad Kila een gele kaart incasseren van scheidsrechter Beukman en strompelde Rob Ouwe hand in de laatste minuut naar de kleedkamer. De Haagse ausputzer verrekte zijn enkelbanden in een botsing met een speler van AZ. Maar al deze ongemakken moch ten in de verste verte niet als excuus worden aangevoerd voor het uiterst povere spelletje dat FC Den Haag zich tegen de ambitieu ze subtopper AZ meende te moe ten veroorloven. Kon er enige we ken geleden nog sprake zijn van enig begrip voor de tactische op drachten van trainer Anton Mala tinsky. nu diens ploeg een zeer solide positie op de ranglijst heeft weten te bemachtigen is er geen enkele aanleiding meer om niet ietwat positiever spel te etaleren. De grote dupe van deze instelling van FC Den Haag was, zoals al eerder in de nu voorbije „succes periode" van de Residentieforma tie, het publiek. Doordat ook AZ'67, na zich eenmaal een voor sprong te hebben verschaft via een overigens zeer dubieuze door Metgod benutte strafschop de kenmerken van een topploeg nog ;niet bezit hebben de 8000 toe schouwers in de Alkmaarderhout zich vrijwel louter kunnen bezig houden met het verdrijven van de ondanks het waterige zonnetje aanwezige kou. Hans Kraay had een hele goeie om de mening van „Jan Publiek" te vertolken. De Alkmaarse mana ger, die kennelijk enige ogenblik ken onder de gewone toeschou wers had verwijld, riep op enigs zins boze toon: „Iemand zei tegen me dat ie het na deze wedstrijd voorlaan bij AZ wel voor gezien zou houden. En niet door het spel van AZ, maar de houding van de clubs die de „Hout" betreden. Dit was inderdaad onvoorstelbaar. Den Haag heeft niets te verliezen en gaat toch met negen man voor de pot hangen". Cor van der Hart, de „onderge schikte" van Kraay legde er nog een schepje bovenop. „Den Haag speelt nog negatiever dan Wage- ningen. Die jongens probeerden tenminste nog te voetballen". Hutspotopstelling Het zal inmiddels een ieder duide lijk zijn dat FC Den Haag, met zijn hutspotopstelling en de tevens slecht uitgevoerde opdrachten van de trainer, zich gisteren aan de belangen van het publiek wei nig gelegen heeft laten liggen. AZ'67 had die onvrede nog kun nen wegnemen, maar de Alk- maarders toonden alleen maar tevredenheid over de „tegen stand" zonder die optimaal uit te buiten. Was de eerste helft van het duel nog enigszins te „pruimen", wat vooral een gevolg was van een groot aantal bloedstollende mo menten voor het Haagse doel, na de hervatting was er nauwelijks meer iets te genieten. De miljoe nenploeg van de gebroeders Mole naar. gadegeslagen door adjunct directeur Stephan en de nieuwe trainer van Feyenoord, Vaclav Je- zek (die na afloop nog een ogen blik de Haagse kleedkamer op zocht, maar waarschijnlijk niet om zijn landgenoot Malatinsky te com- AMSTERDAM Ajax had wat goed te maken bij het sterk geslonken legioen en daarvoor moest Telstar fungeron. Met briljante combinaties werd de Velsense ploeg In het eerste kwartier al op 3—0 gezet en toen was van een echte wedstrijd geen sprake meer. Het zat er in dat Ajax een monsterscore'- groter nog dan de waarlijk niet te verontachtzamen 7—0 - zou komen maar dat mislukte om twee redenen: het doel- manswerk van Nederburgh en de zelfzuchtigheid van Ling die menige solo ondernam maar constant de bal moest inleveren bij Bischot of een van de andere verdedigers van Telstar. Geels (tweemaal) en Ling hadden voor de 3—0 gezorgd toen Nederburgh erin slaagde meer orde op zaken te stellen. Het publiek onderkende het al: dat zou geen duel meer worden om van te smullen. Telstar slaagde er niet in iets terug te doen. Arnesen met een goede treffer en Ling (na een fout van Bischot) voerden de score op tot 5—0. De fraaiste treffers volgden nadien. Arnesen en Tahamata bereidden het doelpunt (zijn derde) van Geels voor en Arnesen zorgde met een machtige schot van grote afstand voor 7—0. Wissels Hoe weinig Telstar had in te brengen, onderstreepte trainer Ivic die de verdedigers Van Dord en Everse wisselde voor Meijer en Lerby en 'dat viel eigenlijk nauwelijks op omdat Ajax aan twee man in de defensie voldoende had. Telstar had de pijn tegen het eind nog enigszins kunnen verzachten toen Jonker. Staats en Kraal mochten „rich ten" maar Schrijvers en de paal voorkwamen een tegenpunt. Scoreverloop: 6. Geels 1—0, 11. Ling 2—0, 13. Geels 3—0; 38. Arnesen 4—0. 68. Ling 5—0. 79. Geels 6—0, 80. Arnesen 7—0, Scheidsrechter: Gans. Toeschouwers: 5500. plimenteren), stelde zich tevreden met de winst. En niets meer. On der „leiding" van de met uitzon dering van het eerste kwartier nau welijks een strobreed in de weg gelegde Van Hanegem werd plicht matig de tijd volgespeeld. Waterdrager Opvallend daarbij was dat Jan Peters zich opnieuw als de grote waterdrager van zijn illustere voorbeeld deed gelden. De ex-Nij- megenaar, die na zijn treffer die AZ op 2—0 bracht de rest van de ontmoeting wel voor gezien hield, leverde gedurende de hele wed strijd vrijwel elke bal bij Van Ha negem in. Deze trachtte aan hei spel van zijn steeds verder wegzakkende ploeg nog wel iets oorspronkelijks mee te geven, maar het bleek gisteren niet besteed. Met uitzondering van het eerste kwartier van de ontmoe ting toen de Alkmaarders een geweldig offensief ontketenden en daarmee ondanks het gebrek aan originele ideeën tenminste voor enig vertier zorgden, kon AZ het kapitaal dat in het veld stond niet vertalen in goed voetbal. Het is dan natuurlijk altijd gemakkelijk als je tegenstander je een prachti ge afdoend lijkende verklaring (lees: excuus) daarvoor aanreikt, maar daar was gisteren eenvoudig doorheen te prikken. Zoals ook Oekie Hoekema na afloop deed over het spel van zijn eigen ploeg, waarin de nu niet bepaald als razendsnel bekend staande Lex Schoenmaker de eenzaam vooruit geschoven post mocht bezetten. „Ik heb Malatinsky zaterdag nog voorgesteld om Jol als spits op te stellen. Die is snel en kan schieten. Dan had Zondervan (die als een soort tweede linksback/hangende spits fungeerde; red.) rechtsachter kunnen spelen. Schoenmaker had dan op het middenveld zich met de opbouw kunnen bemoeien". De idee van Hoekema kreeg pas in de laatste tien minuten gestalte, nadat Toet Perazic (zeer zwak en veroor zaker van het tweede doelpunt) had vervangen. Korevaar ging op het middenveld spelen. Zondervan rechtsachter. Toet linksachter en Jol in de spits. Het haalde, zoals verwacht, nauwelijks wat uit. FC Den Haag. dat incidenteel bij counters nog zeer behoorlijk com bineerde en zich zelfs enige kans jes schiep, volhardde in te defen sief, statisch spel. Het speelde AZ daarmee, zoals gezegd, in de kaart, maar de Noordhollanders konden de troefaas niet uitspelen. Het partijtje schaak dat ze in plaats daarvan op de mat legden zou zelfs een derde klas denksporter nog eenvoudig hebben weten te weerleggen. Maar de Alkmaarders zijn er nu wel tweede mee in de eredivisie, een positie die aantoont hoe smal en kwaliteitsarm de vaderlandse top wel is. Maar dat wisten we eigenlijk al. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 29. Metgod (strafschop) 1—0; 56. Peters 2—0; Scheidsrechter. Beukman: toeschouwers: 18.000. AZ'67: Me6kovic; Amtz. Metgod. Spel- bos. Hovenkamp; Peters. Nygaard. Van Hanegem; Van Rijnsoever, Kist, Van Marwijk. FC DEN HAAG: Galjé: Jol. Ouwehand. Van Vliet Korevaar; Kila (Vreeswijk), Tempelaar, Hoekema. Perazic (Toet). Zondervan; Schoenmaker. I j Bescherming voor de goed ingrijpende v.d. Meeren, Gritter (links) i te laat, Swerissen en De Jong assisteren hun doelman. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Uitgerekend FC Amsterdam, dat tot gisteren troosteloos aan de staart van de eredivisie bungelde met alleen Telstar nog beneden zich, was er voor nodig om de formatie van Spitz Kohn met de neus op de feiten te drukken. En die feiten zijn o.a. dat geen enkele tegenstan der, hoe laag geklasseerd ook, onderschat mag worden en dat een reeks gave presta ties geen aanleiding mag zijn om een hoge borst op te zetten. Voor dat laatste had Spitz Kohn na het verlies van zijn manschappen een passen de opmerking. „In de hemel groeien geen bomen", zei hij veelbetekenend. „We staan nu in ieder geval weer met twee voeten op de grond". Hij zocht niet naar vluchtige excuses en uitvluchtjes om zijn teleurstel ling te camoufleren, want hij was de eerste die zei: „We hebben verdiend verloren". In de eerste helft, voelden de Ensche- deëers er maar heel weinig voor zich in te spannen. Zij rekenden er kennelijk op dat hun routine en grote technische vaar digheden voldoende garanties boden voor een positief resultaat. Er werd, zonder al te veel accuratesse, maar wat aangerom meld en dat gebeurde in een slaapwandel- tempo, zodat FC Amsterdam de gelegen heid geboden wed om een massale en hechte barricade op te werpen voor het doel van de van Telstar overgenomen en debuterende Paul van der Meeren. Fuik Bovendien werd de fout gemaakt de bal telkens door het hart van de Amsterdam se defensie te transporteren. Alles ging in de „fuik". De bezoekers sloegen die simpele pogin gen met welgevallen gade en hoefden eigenlijk niets anders te doen dan af te wachten tot zij in balbezit kwamen. Dan werd met een lange trap getracht een van de drie spitsen te bereiken. Dat lukte diverse malen, zoals in de dertiende mi nuut al toen Co Stout plotseling alleen voor Van Gerven opdook. De Twentse doelman, die opnieuw een hele dikke vol doende mocht oogsten, bezwoer het ge vaar, evenals acht minuten later toen weer Stout, ditmaal na een slordige pase van Cees van lerssel op Niels Overweg - laatst genoemde was overigens een der weinigen die niet in de bijna algehele malaise deelde - alleen voor hem verscheen. Volharden Die waarschuwingen had FC Twente ter harte moeten nemen, maar de ploeg deed dat niet en bleef volharden in vruchteloze, fantasieloze en tempoloze pogingen om gemakkelijk, of goedkoop, aan een treffer te komen. Pal voor de rust wel succes aan de andere kant. Andrè Wetzel snelde langs Epi Drost, van wiens voeten maar heel weinig zuivere passes vertrokken, en waagde iets dat het midden hield tussen een schot en een voorzet. André van Gerven rekende op het laatste en zag de bal via zijn vingertoppen in het net verdwijnen. „En zo'n 0—1 speelde FC Amsterdam pre cies in de kaart", aldus Spitz Kohn nader hand. „De ploeg kon zich daardoor nog meer op de verdediging gaan toeleggen en als je daar iets tegen wilt doen, moet je het breekijzer hanteren". Dat probeede FC Twente ook wel, vooral direct na de hervat ting, maar ditmaal ontbeerden de Ensche- dëers alle fortuin. Op soms wonderbaarlij ke wijze bleef de bal buiten het vijandelijke doel. En hoe langer suces uitbleef, hoe meer de thuisclub aan het front bleef hangen. Daarmee werd FC Amsterdam de mogelijkheid geboden om vaker te gaan counteren, wat soms zeer nauwkeurig en snel gebeurde. Wiggemansen, Kamphues en Van de Merkt doken allen een keer alleen voor Van Gerven op. die telkens de winnaar was. Vij fminuten voor het einde moest ook hij zich gewonnen geven bij een schitterende actie van Co Stout, die Piet Wildschut zijn hielen had laten zien. Dat betekende 0—2, waarmee een einde kwam aan een reeks van acht competitieduels waarin FC Twen te niet verloren had. Scoreverloop 43. Wetzel 0—1. 85. Stout 0—2. Scheidsrechter Corver Toeschouwers: 10.000. FC Twente: Van Gerven; Van lerssel. Overweg. Drost. Wildschut; Thijssen. Van der VaJI, Muhren; Bos (Pahlplatz). Gritter. Thoreseo. FC Amsterdam: Van der Meeren; De Jong. Koop man. Swerissen, Swart; Kamphues. Otto. Van de Merkt; Welzel, Stout. Wiggemansen. Als de voortreffelijk bij FC Amsterdam debuterende v.d. Meeren de zaak niet meer in de hand had - wat bij het traag opererende Twente zelden voorkwam - was er ook nog De Jong die. zoals op de foto. een schot van Thijssen onschadelijk maakt. V.l.n.r. Thijssen, Kamphues, v.d. Meeren (op de grond), Stout, De Jong en Mühren.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11